Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
středa 26. listopadu | svátek má  Artur
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4171 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Kateřina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat v mojí situaci. Jsem 5 měsíců zaměstnaná na dobu určitou do konce března. Jsem těhotná a na mateřskou dovolenou mám nastoupit až 14.4. Nevím kam se nahlásit na 13 dnů, na podporu v nezaměstnanosti prý nemám nárok, protože budu v té době nezaměstnaná a nevím jestli mi něco dají na úřadu práce, protože jsem byla v její evidenci od června do října loňského roku. Můžete mi prosím poradit? Mám nárok na nějaké peníze?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musela byste během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce vykonávat alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění. Současně platí, že pokud jste při minulé evidenci vyčerpala celou podpůrčí dobu, musela byste nyní odpracovat alespoň 6 měsíců. Pokud jste tedy od června do října vyčerpala celou podporu, nárok na podporu Vám nyní skutečně nevznikne, protože jste neodpracovala potřebných 6 měsíců.

Na úřadě práce se ale samozřejmě můžete zaevidovat i tehdy, když nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, alespoň za Vás bude hrazeno zdravotní pojištění. Pokud to Váš zdravotní stav umožňuje, mohla byste také nastoupit na nemocenskou, protože byste ale první tři pracovní dny byla doma zadarmo, poté byste dostala náhradu mzdy, ale pouze za dobu do konce pracovního poměru (tudíž pouze za 1 den - 31..3.) a na nemocenskou byste měla nárok až od 15. dne nemoci, nevyjde Vám to finančně o mnoho lépe.

Pokud jste během uplynulých dvou let byla nemcoensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a budete si moci volit výši rodičovského příspěvku podle výše platu ve Vašem posledním zaměstnání.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý Den Dne 31.12. 2013 jsem podepsala výpověd z HPP a již od 24.11.2013 jsem byla těhotná ale nevěděla jsem o tom.Dozvěděla jsem se to až 7.1. 2014 a to mě pan doktor poslal na rizikové těhotenství,tudíž na nemocenskou...Dnes jsem se bohužel dozvěděla že nemám na nemocenskou nárok jelikož jsem dne 30.12.2013 podepsala dohodu o pracovní činnosti na den 2.1.2014,ale v tento den jsem v práci ani nebyla,podepsala jsem ji z důvodu že mi v praci potřebovaly proplatit odměny za prosinec 2013,a bylo mi řečeno že to jinak nejde? Mám mnoho svědků že jsem 2.1 2014 práci nevykonávala a v práci je i veden kamerový systém. Je možno tuto nepříjemnost nějak řešit? není přece možné abych přišla o nemocenskou v ochranné lhůtě jen kvůli dohodě o pracovní činnosti která měla trvání pouze jeden den a ještě jsem v ten den nebyla vůbec v práci ? S pozdravem L.M

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

přiznám se, že jsme se s takovýmto případem ještě nesetkala, nicméně se pokusím odpovědět. Zaměstnanci jsou zpravidla nemcoensky pojištěná z takového zaměstnání, které je vykonáváno na území ČR (nebo v cizině pro zaměstnavatele se sídlem v ČR), které trvalo nebo mělo trvat alespoň 15 kalendářních dní a u nějž byl sjednán příjem ve výši alespoň 2.000 Kč. Nemocensky pojištěná však můžete být i ze zaměstnání kratšího než 15 kalendářních dní, pokud jste nastoupila opětovně do zaměstnání ke stejnému zaměstnavateli a od skončení předchozího zaměstnání neuplynula doba alespoň šesti měsíců (což je Váš případ). V takovém případě by Vám tedy mohla vzniknout doba nemocenského pojištění i z dohody o pracovní činnosti. Jestliže jste ji uzavřela na dobu od 30.2. do 2.1., tedy na 4 dny, pak je i ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnán ía činí tdy také pouze čtyři dny. To by znamenalo, že ochranná lhůta v tomto případě skončila 6.1. a tudíž jste v ní nestihla nastoupit na nemocenskou. Abych Vám ale mohla dát jednoznačnou odpověď, bylo by nejlapší vyžádat si od OSSZ písemné zdůvodnění zamitnutí nároku na nemocenskou, kde by bylo uvedeno i konkrétní ustanovení zákona o nemocenském pojištění, na základě kterého Vám byla nemocenská zamítnuta.

A ještě jedna věc - píšete, že jste podepsala výpověď. Nemáste spíše na mysli dohodu o ukončení pracovního poměru. Pokud byste totiž dostala výpvoěď, u výpovědi běží dvouměsíční výpovědní doba, takže byste ji musela dostat už v říjnu 2013. Pokud jste dostala výpověď ze strany zaměstnavatele a během výpovědní doby jste otěhotněla, pak se běh výpovědní doby Vaším těhotenstvím přerušil a Vy byste byla stále zaměstnaná.

Dotaz: Pavel

Dobry den, pocita se evidence na pracaku jako kdybych pracoval kdyz si zadam o podporu? Dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se počítá pouze doba, po kterou jste vykonával výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění - během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce musíte získat alespoň 12 měsíců této výdělečné činnosti, aby Vám nárok na podporu vznikl. Doba strávená v evidenci úřadu práce se do nároku na podporu nezapočítává.

Dotaz: Veronika

Dobry den, s prvnim ditetem (ma 2 roky) jsem nyni na RD, kterou jsem si v praci nahlasila do 3 let veku ditete. RP jsem si zvolila nejrychlejsi variantu, tj. na 19 mesicu. Posledni RP bych mela dostat v kvetnu za duben (vyplaceno zpetne, pokud se nemylim). Zajimalo by mne, kdo za mne bude platit socialni a zdravotni do 3 let veku ditete, nez znovu nastoupim do prace? Zamestnavatel, mam-li smlouvu normalne na dobu neurcitou? Nebo to musim nekde na Uradu prace, OSSZ ci ZP hlasit? V pripade, ze otehotnim a porodim jeste do 3 let veku prvniho ditete dalsi dite, mam narok zase na PPM? Mockrat Vam dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Vám v dubnu či květnu skončí výplatat rodičovského příspěvku, doporučuji pro jistotu oznámit okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) a Vaší zdravotní pojištovně, že i nadále pečujete o dítě do čtyř, resp. sedmi let věku. Doba péče o dítě se Vám bude započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod a zdravotní pojištění za Vás bude nadále hradit stát.

Vzhledem k tomu, že máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou, budete mít - dokud budete zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě - i u dalšího dítěte nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý večer, příští měsíc mi končí rodičovská dovolená a měla bych nastoupit do zaměstnání, ale dítě mi vezmou do školky až v Září tudíž budu muset dát výpověď, jít se přihlásit na ÚP a být se synem doma. Na ÚP jsem se informovala, že mohu dostat dávky vypočítané z rodičovské dovolené. Kamarádka mi však poradila, že když se vratím do práce alespoň na týden (řekla i jeden den), mohla bych dostat dávky vypořítané z platu. Nikdy jsem žádné dávky nepobírala a nevím, proč toho nevyužít. Poradíte mi? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

předně je dobré si ujasnit, jaké máte v současné době možnosti a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Pokud Vám dítě přijmou v září do školky, mohla byste požádat o poskytnutí neplaceného volna do této doby. Zdravotní pojištění by za Vás nadále hradil stát, ale ocitla byste se do září bez finančních prostředků.

Další možností je samozřejmě ukončení pracovního poměru a následná evidence na úřadě práce. Vy píšete o výpovědi - u výpovědi ale běží klasická dvouměsíční výpovědní doba, takže i když výpověď podáte ještě během března, skončí Váš pracovní poměr až na konci května. Musela byste tedy ještě část dubna (nevím, kdy přesně končí Vaše rodičovská dovolená) a celý květen pro zaměstnavatele pracovat. Další možností je ukončení pracovního poměru dohodou. Dohodou je možné pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, ale potřebujete k ní souhlas zaměstnavatele (k výpovědi nikoliv). Jestliže ukončíte pracovní poměr k datu ukončení Vaší rodičovské dovolené a do práce tudíž vůbec nenastoupíte, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která na počátku činí cca 3.700 Kč a poté se dále snižuje. Pokud alespoň nějakou dobu odpracujete, měla by Vám být podpora vypočtena z platu dosaženého v zaměstnání. Konrkténí doba, kteoru je zapotřebí odpracovat, aby Vám byla podpora vypočtena z paltu, bohužel není nidke stanovena, a rozhodovací praxe jednotlivých úřadů práce se v tomto ohledu liší - někde stačí den či týden, jinde ne. Doporučuji zkusti se informovat přímo na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. Každopádně v příapdě dohody i výpovědi jako důvod ukončení pracovního poměru uveďte nezbytnou osobní péči o dítě do čtyř let věku - v žádném případě nepodávejte výpověď či dohodu bez uvedení důvodu ukončení pracovního poměru!

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,kolik si můžu přivydělat k MD-jsem na rodičáku,a pobírám příspěvek na bydlení,a je-li to nutné hlásit na sociálce,kdybych si našla nějakou birgádu? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud již nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství, nýbrž rodičovský příspěvek, můžete si přivydělat prakticky bez omezení, příjme rodiče pobírajícího rodiočvský příspěvek není sledován. Pokud ale pobíráte příspěvek na bydlení, budete muste samozřejmě každý svůj výdělek uvést v žádosti o příspěvek. Na příspěvek máte nárok tehdy, jestliže 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud by tedy díky Vašemu přivýdělku nastala situace, že 30 nebo 35% příjmů Vaší domácnosti bude stačti k pokrytí nákladů na bydlení, příspěvek by Vám byl odebrán. Jinak je možné, že Vám bude "pouze" snížen, ale záleží samozřemě na výši tohoto přivýdělku a dalších skutečnostech.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Čekám s přítelkyní dvě děti a nemám uplně jasno, jak s touto životní situací naložit. Je to samozřejmě radost, ale teď se Vám pokusím popsat dilema. Přítelkyně je z Ukrajiny a v ČR nepracovala a ani neodváděla žádné pojištění. Byla tady vždy jen na návštěvě a nebo na pozvánce. Chci aby rodila v česku a dvojčata tak měla české občanství. Přítelkyně bude žádat, aby mohla zůstat v česku. Já jsem český občan s průměrným čistým platem 17 tis.Kč. Přítelkyně je ve 3. měsíci těhotenství a mám ji teď v ČR na tří měsíční pozvánce ( zbývají ještě dva měsíce ). Doteď jsme vyběhali doktory a čekáme zda nám zdravotní pojišťovna schválí pojištění na porod, které bude činit 54 tis. Řeším mnoho otázek a mám dost nejasností. Chci se zeptat zda bude mít přítelkyně možnost pobírat nějaké příspěvky - podle toho co jsem se zatím dočetl tak nikoli. Dále řeším zda jít na mateřskou já otec. Nedovedu si představit, že s mateřskou která by u mě činila pravděpodobně něco okolo 11 tis. bych uživil přítelkyni ( v té době už zřejmě manželku ) a dvě děti. Doporučili by jste nám nějaké nejvýhodnější východisko? Nejlepší by pro mě bylo, kdybych mohl dále pracovat a nemusel na mateřskou jít vůbec, ale samozřejmě by mi bylo líto přijít o všechny příspěvky a přítelkyně by byla doma za 0Kč. Dočetl jsem se, že při mateřské bych si mohl i něco málo legálně přivydělat, když už bych na ni musel jít. Další otázkou je porodné - podle kalkulačky by jsme měli mít asi nárok, ale v situaci kdy je přítelkyně cizinka si taky nejsem úplně jistý. Děkuji moc za jakoukoli odpověď a radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Vaše přítelkyně v ČR nepracovala a nebyla zde nemocensky pojištěná, nebude mít náro na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a na volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud jste byl Vy v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěný (zaměstnaný) alespoň 270 kalendářních dní a budete zaměstnaný i v den nástupu na mateřskou nebo v ochranné lhůtě, která ale činí pouze 7 dní od skončení zaměstnání, vznikne Vám nárok na mateřskou a následně byste mohl volit výši rodičovského příspěvku. Na mateřské dovolené musíte být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích a během té doby nesmí pro zaměstnavatele osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které Vám plyne nárok na PPM. PPM ale budete pobírat pouze po dobu, kdy budete skutečně na mateřské dovolené. Pokud byste chtě pro zaměstnavatele pracovat a současně pobírat PPM, musel byste na dobu pobírání PPM se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s uvedením jiného druhu práce, než který máte sjednaný v pracovní smlouvě. Pak byste mohl pracovat a součansě pobírat PPM. 

Co se týče rodičovského příspěvku a porodného, zde může nastat problém. Základní podmínkou pro nárok na dávky státní sociální podpory je totiž mít v ČR nejen faktické bydliště (skutečně se zde zdržovat), ale i trvalý poybt. Tyto podmínky musí splnit oba rodiče. U cizinců je stanoveno několik výjimek, při nichž nemusí být podmínka trvalého bydliště splněna. Tyto výjimky jsou uvedeny v § 3, odst. 2 zákona o státní sociální podpoře . Příslušnou část tohoto zákona najdete například zde: http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-117-1995-sb-zakon-o-statni-socialni-podpore/f1620896/. Můžete se tedy podívat, zda by Vaše přítelkyně některou z podmínek splňovala. Pokud ne nevznikne Vám pravděpodobně nárok na ani na rodičovský příspěvek, ani na porodné.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych si znova podat přihlášku na VŠ a mít status studenta (24 let) a v práci bych chtěla skončit k 31.7 a poté se přihlásit na ÚP, abych na chvíli mohla pobírat podporu. Je to možné, že bych pobírala podporu v nezaměstnanosti a měla zároveň status studenta? Díky za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

po ukončení zaměstnání se na úřadě práce zaevidovat samozřejmě můžete. Pokud jste během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce vykonávala alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění, vznikne Vám nárok na podprou v nezaměstanosti. Pokud se následně stanete studentkou, jste povinn a tuto skutečnost oznámit úřadu práce nejpozději do 8 dní ode dne zahájení studia. Nesplnění této povinnosti by mělo za následek vyřazení z evidence úřadu práce. Jako studentka můžete být v evidenci úřadu práce vedena právě jen tehdy, pokud jste získala nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste nárok na podporu v nezaměstnanosti nezískala, došo by při zahájení studia k ukončení Vaší evidence na úřadě práce.

Dotaz: Gabina

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s rok a půl letým synem. Teď čekáme druhé dítě. Musela jsem dělat rodičovskou podle manželova platu, protože já nepracovala, tak pobírám 220 000kč na 3 roky. Dítě se má narodit v listopadu, kdy první syn bude mít 2 roky. Proto se chci zeptat co se stane s tím zbytkem rodičovského příspěvku?? Můžu si to navýšit do dalšího porodu, abych to vyčerpala?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud nestihnete vyčerpat rodičovský říspěvek na starší dítě do doby, než Vám vznikne nárok na mateřskou u mladšího dítěte, pak tato nevyčerpaná část rodiočvského příspěvku bohužel propadne. Není možné převést nevyčerpanou část rodičvského příspěvku na další dítě. Jedinou možností - pokud by to umožňovala výše manželova paltu - je navýšit si alespoň částečně rodičovský příspěvek, který nyní pobíráte. Rodičovský příspěvek nesmí přesáhnut 70% manželova platu, jeho maximální výše je 11.500 Kč. O část peněz z clekové částky 220.000 Kč ale stejně přijdete.

Dotaz: roman

Dobrý den.Můj známí pobírá soc.dávky,je nezaměstnaný a také v částečném invalidním důchodu.Je bývalí výčepní,má živnostenské oprávnění,ale je pozastavené na živnostenském úřadě.Od nového roku,musí mít každý spolek,který prodává alkohol,třeba při fotbalových zápasech člověka s živnost. oprávněním.Kdyby si živnost. oprávnění obnovil,přitom by čepoval zadarmo,přišel by o soc. dávky.Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

samotné obnovení živnosti neznamená, že Váš známý o dávky přijde. Pokud si obnoví živnost jen proto, aby mohl čepovat a prodávat alkhol, ale nebude mít žádný příjem, pak je vše v pořádku a na nárok na dávky to nebude mít žádný vliv.

Dotaz: Jitka

Dobry den,mela bych na Vas veliky dotaz chtela bych se zeptat jestli mam narok na materskou dovolenou kdyz jsem na uradu prace teprve chvili a predtim jsem si prividelavala a zdravotni jsem si kazdy mesic platila sama,a jestli si muzu kdyztak zazadat o jakykoliv prispevek,dejte mi prosim vedet dekuji moc.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) nezávisí na zdravotním, nýbrž na nemocenském pojištění. Nárok na PPM máte tehdy, pokud jste byla během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a pokud budete zaměstnaná i ke dni nástupu na mateřskou dovolenou nebo budete v ochranné lhůltě. Ochranná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jakok otot zaměstnání. Nemocenské pojištění je odváděno z každé práce na pracovní smlouvu (i z částečného úvazku), u dohody o pracovní činnosti je odváděno při výdělku 2.500 Kč a více, u dohody o provedení práce je odváděno až při výdělku nad 10.000 Kč. Pokud uvedené podmínky splníte, vznikne Vám nárok na PPM a budete si moci volit výši rodičovského příspěvku. V opačném případě si budete moci po narození dítěte zažádat pouze o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, bude mi končit pracovní poměr na dobu určitou a přemýšlím o mateřství. Pokud bych nestihla otěhotnět ještě před odchodem ze zaměstnání a stala se na pár měsíců OSVČ, bude se mi mateřská počítat z 12 mněcíců předchozích výdělků (tzn. ze zaměstnání i z OSVČ)? Samozřejmně bych si platila i nemocenskou. Nebo se již k ukončenému HPP nepřihlíží a mateřská se počítá jen z podnikání? Moc děkuji za odpověď! Lucie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

při posuzování nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) se doba nemocenského pojištění ze zaměstnání a u OSVČ posuzuje zvlášť. Doba nemocenského pojištění OSVČ by se Vám tudíž nesčítala s dobou nemcoenského pojištění ze zaměstnání. Pokud byste neotěhotěla tak, abyste v doě nástupu na mateřskou dovolenou byla v ochranné lhůtě, musela byste jako OSVČ opět splnit podmínky pro nárok na PPM - tedy získat 270 dní nemocenského pojištění.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem asi v pátem týdnu těhotenství a zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr. Budu tedy muset jít na úřad práce. Můžete mi prosím poradit, jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou a následně na rodičovský příspěvek? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

záleží na tom, jak dlouho Váš pracovní poměr trval. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) máte tehdy, jestliže jste byla během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a jestliže budete zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovoelnou nebo budete v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posĺedního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud jste tedy byla během posledncíh dvou let zaměstnaná alespoň 270 dní a nasroupíte na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě, nárok na PPM a vblu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne. V opačném případě si budete moci po narození dítěte zažádat pouze o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,jsem zaměstnaná,mám dvě studující děti a jsem samoživitelka.Každé 3 měsíce dokládám příjmy a beru příspěvek na bydlení a taky pomoc v hmotné nouzi.Ted jsem podala danové přiznání a zřejmě mi budou vracet větší částku.Bude to znamenat že příjdu o veškeré sociální dávky? A na jak dlouho? Před asi 4 lety mi uřednice řekla,že danové bonusy na děti se do příjmů nezapočítávají.Děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud Vám bude vrácena určitá částka formou daňového bonusu, tento příjem skutečně nepatří mezi započitatelné příjmy a do žádosti o dávky jej tedy uvádět nemusíte. 

Dotaz: Dana

Dobrý den, mám takový neobyčejný dotaz k inval.důchodu 2.st. Slyšela jsem že si manžel může odečíst z daní 24000Kč na vyživovanou manželku, která nepřesáhne výdělek 68000Kč za rok. Můj důchod tuto částku překročí asi o 400Kč a kvůli tomu přijdeme o 24000Kč. Dá se s tím něco dělat, např.se třeba vzdát jednoho měsíčního důchodu? Prosím o radu a děkuji. Vladimíra Nováková Odpověd: Dobrý den, pokud by Váš příjem za rok 2013 nepřekročil částku 68.000 K,č mohl by Váš manžel skutečně uplatnit slevu na Vás jakožto manželku ve výši 24.840 Kč. Pokud jste uvedených 68.000 Kč překročila o jakoukoliv, byť pouze malou částku, nárok na slevu na manželku Vašemu manželovi nevzniká. Vzhledem k tomu, že se jedná o příjmy za rok 2013, pak Vám za tento rok už byly veškeré důchodové dávky vyplaceny, takže se žádné z nich vzdát nemůžete, protože už jste je všechny obdržela. Děkuji za odpověď a prosím ještě o doplnění: Jak by to bylo u přijmu za rok 2014, bylo by možné nějakým způsobem se vzdát jednoho důchodu? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

obávám se, že ani do budoucna není možné se jen tak vzdát výplaty jednoho důchodu. Musela byste pravděpodobně požádat o pozastavení výplaty důchodu a poté opět žádat o obnovu jeho výplaty. Což by vzhledem k pouze měsíční pauze mohlo být poměrně finančně náročné. Doporučuji se v této záležitosti obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám daný důchod vyplácí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Tento týden se ozvěte člověku, kterého jste již nějakou dobu zanedbávali (ať už schválně nebo bez nějakého jasného důvodu – prostě proto, že jste se míjeli). Váš pokus o navázání kontaktu přijde v pro něj velmi důležitou chvíli, čímž navíc odpadne pocit rozpaků z dlouho odkládaného rozhovoru. Navažte na dávné přátelství a čerpejte z něj energii!

soutěž

Objevte tipy na vánoční dárky a vyhrajte vůni od Yves Rocher v hodnotě 920 Kč!

Objevte tipy na vánoční dárky a vyhrajte vůni od Yves Rocher v hodnotě 920 Kč!

Soutěžte o výrobky Yves Rocher!

Soutěž probíhá od 14. 11. 2014 do 30. 11. 2014

anketa

Jste bavič společnosti?dítě dne

Už mi rostou druhé zoubky 25. 11. 2014

Už mi rostou druhé zoubky

 • 5/5
Celkem 2
další

Tip na oběd


	Paella je typické španělské jídlo z rýže, ale výsledný pokrm je méně lepivý než rizoto. Stejně jako v případě rizota existuje spousta receptů s různými ingrediencemi. Nejčastějšími jsou plody moře, kuřecí maso a zelenina. Tradiční paella se připravuje na speciální nízké rovné pánvi.

Paella

Celkový čas: 4h a 10min

Energie: 490 kJ

Cena: 220 Kč


	Zbyly vám doma rohlíky nebo veka - ideální "zbytky" na skvělou žemlovku.

Žemlovka

Celkový čas: 45min

Energie: 743 kJ

Cena: 42 Kč


	Recept na rychlou, brynzovou polévku.

Polévka s brynzou

Celkový čas: 45min

Energie: 238 kJ

Cena: 95 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.