Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
čtvrtek 28. května | svátek má  Vilém
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4658 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: anonym..

Dobry den,mam dotaz ted mi skoncila materska a jdu se hlasit na urad prace,ale jeste jsem zjistila ze jsem tehotna,ale pry po dobu 6mesicu budu pobirat nejake penize myslite ze bych mela narok jeste na nejake penize od socialky kdyz bydlime zatim u tchyne ale trvaly pobyt tu nemame?dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste během posledních dvou let pečovala o dítě, budete mít po dobu pěti měsíců nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti, která bude první dva měsíce činit cca 3.600 Kč a poté se bude snižovat. Pokud bydlíte ve společné domácnosti s tchyní a partnerem, bude při žádostech o dávky rozhodující také jejich příjem, takže Vám nemohu sdělit, zda budete mít nárok na nějaké konkrétní dávky a v jaké výši. Doporučuji se informovat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Lucie V.

Dobrý den, jsem na 2leté RD, která mi končí v říjnu 2014. Do původního zaměstnání se vrátit nechci, mám možnost nastoupit jinam, ale musím nastoupit dříve (srpen). Je možné ukončit RD předčasně, bude mi do vyplacen příspěvek do určené výše nebo o zbytek peněz od státu přijdu? Je možné zaslat stávájícímu zaměstnavateli výpověd i při RD? Velice děkuji a přeji pěkný den.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud bude péče o dítě v době Vašeho zaměstnání zajištěna jinou zletilou osobou, můžete si během pobírání rodičovského příspěvku přivydělat bez omezení. Kvůli nástupu do nového zaměstnání tedy nemusíte pobírání rodičovského příspěvku předčasně ukončovat. 

U stávajícího zaměstnavatele samozřejmě můžete podat výpověď i během rodičovské dovolené. Jako důvod výpovědi doporučuji uvést osobní péči o dítě do čtyř let věku, aby Vám v případě, že by nástup do nového zaměstnání nevyšel, nebyla krácena podpora v nezaměstnanosti.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den mam dotaz.Pobiram davku hmotne nouze a nyni bych je chtela zrusit z duvodu ze si k sobe chci nastehovat sveho pritele.Zajimalo by me jestli i pres zruseni techto davek po me budou chtit nasledne vyuctovani za vodu kde mam preplatek a budu muset neco vracet

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže již nadále nechcete pobírat dávku hmotné nouze, stačí, když v příslušném měsíci nedoložíte úřadu práce potřebné doklady (příjmy a náklady na bydlení). Pokud doklady nedoložíte, bude Vám výplata dávky zastavena, takže nemusíte chodi na úřad něco rušit osobně, tudíž by po Vás úřad neměl chtít žádné vyúčtování.

Dotaz: Jiří Bako

Dobrý den prosím o radu.. Manželka si vybrala tříletou variantu rodičovské dovolené, ale protože jsme potřebovali peníze, tak si změnila částku na 11000. Co se stane až vyčerpá 220 000 které stát dává na dítě. Do práce se ještě vrátit nemůže, protože synovi jsou teprve 2 roky a není samostatný. Prosím jak situaci máme vyřešit?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jakmile Vaše manželka vyčerpá celkový limit 220.000 Kč, rodičovský příspěvek jí přestane být vyplácen. Tento výpadek příjmu bude zapotřebí vyplnit žádostí o jiné dávky, pokud vám na ně vznikne nárok - například příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, případně dávky hmotné nouze. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li Vy nebo Vaše manželka vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí Vašich nákladů na bydlení. Na přídavek na dítě ve výši 500 Kč máte nárok tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima. Životní minimum tříčlenné domácnosti je 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavek je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Pro nárok na příspěvek na bydlení stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. O uvedené dávky můžete žádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, pobiram ID 3.st. psychicke potize, prezkoumani zdr.stavu znovu v roce 2016, planuji prvni tehotenstvi behem pristiho roku, pracuji (12h tydne,uklid).Mela bych narok na materskou? O rodicovske jsem se docetla ze lze pobirat soubezne s ID. Jak bude tehotenstvi a materstvi posuzovat komise? Je mozne ze mi ID vezmou nebo snizi? Nebudu moci v te dobe podstoupit stacionar ani jiny lecebny pobyt. dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na mateřskou, mustíe splnit stejné podmínky jako ostatní nastávající maminky. To znamená, být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a musíte být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Ale například z práce na dohodu o provedení práce žádná ochranná lhůta neplyne. Pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, je za Vás nemocenské pojištění odváděno až při výdělku 2.500 Kč měsíčně a více, při práci na dohodu o provedení práce je to až při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně. Takže záleží na tom, jaký typ smluvního vztahu máte a kolik si vyděláte. Pokud by Vám nárok na mateřskou nevznikl, budete moci po narození dítěte čerpat alespoň čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která je vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Samotné těhotenství a mateřství by nemělo být důvodem pro snížení či dokonce odebrání invalidního důchodu.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

pobírám delší dobu nemocenskou,je možné si v rámci zdravotního stavu přivydělat?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ano, i během nemocenské si můžete přivydělat. Je však zapotřebí respektovat čas vycházek a samozřejmě především omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu a lékařem stanoveného léčebného režimu. Výše přivýdělku při nemocenské není omezena.

Dotaz: Vladka

Dobrý den,už 20 let se léčím s psoriázou.Léčba je stále neuspěšná a nadále i dle mé zkušenosti nejspíše bude.Už delší dobu mě trápí bolesti kloubu,mám zaměstnání,kde stojím celý den na nohou.Mám nějakou šanci získat invalidní duchod??

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro nárok na invalidní důchod musíte splnit zejména dvě podmínky: stát se invalidní a získat potřebnou dobu sociálního (důchodového) pojištění. Invalidní se stanete tehdy, jestliže Vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně. Další podmínkou je získání potřebné doby pojištění. Je-li Vám více než 28 let, potřebujete získat alespoň pět let pojištění. Rozhodující je tedy to, zda Vaše onemocnění a z něj vyplývající zdravotní problémy vedou k poklesu pracovní schopnosti alespoň o 35%. To dokáže nejlépe posoudit posudkový lékař, doporučuji se ale před případnou žádostí o invalidní důchod poradit s Vaším ošetřujícím lékařem.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem na nemocenské od 25,11,2014 a doléčuji se ze své nemoci. Chtěla jsem se zeptat otěhotněla jsem,a vím že nemocenská se sčítá mám za sebou už více než 180dní.Jak řešit tuto situaci,abych mohla kvůli těhotenství dále pokračovat v nemocenské?je potřeba starou nemocenskou ukončit? a musím něco odpracovat,abych mohla znovu na nemocenskou? Předem moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

maximální podpůrčí doba při nemocenské činí 380 kalendářních dní. Do této podpůrčí doby se započítávají i doby předchozích pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dní před vznikem pracovní neschopnosti. Aby Vám vznikl opět nárok na celou podpůrčí dobu při nemocenské, musela byste mezi dvěma pracovními neschopnostmi odpracovat 190 kalendářních dní, což ve vašem případě nejspíš není reálné. Pokud vyčerpáte celou podpůrčí dobu a poté odpracujete méně než 180 dní, budete mít následně nárok na nemocenskou pouze po tu dobu, kteoru jste mezi dvěma pracovními neschopnostmi odpracovala. Jestliže nastoupíte na dva měsíce do práce a poté opět onemocníte, budete moci čerpat pouze dva měsíce nemocenské.

I po uplynutí 380 dní podpůrčí doby lze na základě žádosti pojištěnce vyplácet dále nemocenské za předpokladu, že dle vyjádření posudkového lékaře lze očekávat, že pojištěnec v krátké době - nejdéle během dalších 350 kalendářních dní - nabude opět pracovní schopnost, a to i k jiné než dosud vykonávané výdělečné činnosti. Takže řešením ve Vaší situaci může být požádat si o prodloužení podpůrčí doby - zde ale záleží na vyjádření posudkového lékaře okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

Dotaz: vendula Benyskova

Dobrý den pracuji na smlouvu DPČ již 6 měsíců a zjistila jsem že jsem těhotná.Můj měsíční výdělek je nad 10tisíc korun...mám narok na mateřskou? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na mateřskou, musíte být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a musíte být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě plynoucí z posledního zaměstnání, která činí maximálně 180 kalendářních dní. Pokud tyto podmínky splníte, nárok na mateřskou Vám vznikne, v opačném případě nikoliv.

Dotaz: Jana

Dobrý den měla bych dotaz. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.v roce 2010 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství,bylo mi vypočítáno denní dávka 304 kč a denní vyměřovací základ 506 kč. jelikož jsem měla nárok na PPM ta mi byla vypočítána denní dávka 390 kč a vyměřovací základ 557 kč.dále jsem pokračovala na rodičovské dovolené po dobu dovršení 3 let věku dítěte.Jenže jsem nenastoupila do zaměstnání a otěhotněla z druhým dítětem a nastoupila jsem den po 3 narozeninách na rizikové těhotenství (nemocenskou)nyní mi bylo vypočítáno denní dávka 228 kč a denní vyměřovací základ 379 kč ? Moje otázka je tedy zda se má mateřská s prvním dítětem započítává do rozhodného příjmu výpočtu základu ?Proč mám tedy o tolik nižžší výpočty ? Děkuji za odpověd Jana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Jano,

denní vyměřovací základ pro nemocenskou se vypočítává z rozhodného období jednoho roku před měsícem, ve kterém dočasná pracovní neschopnost vznikla. Nemá-li v tomto roce člověk příjmy alespoň za 30 dní, vypočítává se denní vměřovací základ z prvního předcházejícího kalendářního roku, ve kterérm je splněna třicetidenní podmínka. Pokud jste tedy během rodičovské dovolené nikde nepracovala, měla by se Vám nemocenská vypočítávat ze stejného základu jako před nástupem na první mateřskou a rodiočvskou dovolenou. Jestliže máte pochybnosti o správnosti výpočtu Vaší nemocenské, obraťte se na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: jarda mach

Moje pritelkyne ma od 27.6.2014 vypsanou zadost o penezitou pomoc v materstvi. Mela jen dve dohody o provedeni prace a je vedena na uradu. Ted uz nepracuje,vydelek dohroma mela jen 2700kc. Kolik bude rodicovska kdyz chce byt doma tri roky. Zije s pritelem ktery pracuje.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud vaše přítelkyně pracovala na dohody o provedení práce, záleží mj. na tom, kolik si vydělala. Pokud si vydělala méně než 10.000 Kč měsíčně, pak za ni nebylo odváděno zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění a tudíž jí nárok na nemocenskou nevzniká. Pro nárok na mateřskou je také důležité, aby byla v době nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná nebo v ochranné lhůtě plynoucí z posledního zaměstnání, kterí činí maximálně 180 dní. Z dohody o provedení práce ale žádná ochranná lhůta neplyne, takže jestliže je přítelkyně v evidenci úřadu práce, obávám se, že nárok na mateřskou nemá. Bude si moci po narození dítěte požádat o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která je vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věu dítěte. 

Dotaz: Pešková

Dobry den , chtěla jsem se zeptat , když jsem na nemocenské od 31.1.2014 a smlouva v praci mi končila 28.2.2014 . Mají právo mě vyhodit , když jsem na nemoceské a jsem těhotná ? Že mě smlouvu neprodloužily jsem se dozvěděla až dnes 7.7.2014 když mi poslaly zpet nevyplěný papír ohledně příjmu , že už nich nejsem od 1.32014 zaměstnaná. Když u nich nejsem tedy zaměstatná , jaktože že k nim stále dávám papír na peníze ? Termín porodu mám 11.9.2014 do té doby budu tedy stále na nemocenské ? děkuji za odpovědi Pešková

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Pešková,

jestliže jste měla sjednanou smlouvu na dobu určitou, pak tato smlouva - a tím i Váš pracovní poměr - skončil(a) uplynutím sjednané doby. Je tedy zcela na zaměstnavateli, zda Vám takvou smlouvu prodlouží či nikoliv. Je tudíž jeho právo to neudělat, i když jste na nemocenské a těhotná. Zaměstnavatel tudíž jednal zcela v souladu se zákonem, když Vám smlouvu neprodloužil.

To, že mu odevzdáváte lístky na peníze, je v pořádku, protože Vaše nemocenská vznikla ještě v době trvání pracovního poměru. Pokud máte během posledních dvou let odpracováno alespoň 270 kalendářních dní a poslendího zaměstnavatele jste pracovala alespoň 180 kalendářních dní (počítá se celá doba trvání pracovního poměru, tedy do 28.2.), vznikne Vám nárok na mateřskou, protože v době nástupu na mateřsku dovolenou - 17. - 31.7.2014) budete ještě v ochranné lhůtě, která plyne z Vašeho posledního zaměstnání. Pokud byste nárok na mateřskou neměla, můžete na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem - a následně si budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku.  

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat délku mateřské dovolené. Manžel podniká ( osvč ), a já jsem nastoupila na mateřskou hned po škole, čili jsem ještě nebyla zaměstnaná. U první dcerky mi neschávili délku mateřské a automaticky mi byla přidělena 4 - letá MD, nyní mám 7. měsíců starou druhou dcerku a ráda bych zůstala na mateřské 3 roky. Opět byla moje žádost zamítnuta, a byla mi přidělená zase 4 - letá MD. Pobírám přídavky na děti na každé 500, ale mít opět 3500 Kč při dvou dětech je hrozné. Prosím, dá se to nějak vyřešit. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na mateřskou, musela byste být během uplynulých dvou let alespoň 270 kalendářních dní nemocensky pojištěná (zaměstnaná). Pokud jste nikde nepracovala, nárok na mateřskou V8m ani u druhého dítěte nevzniká. Jestliže je manžel OSVČ, mohl by žádat o mateřskou on za předpokladu, že si během posledních dvou let alespoň 270 dní hradil nemocenské pojištění, které je u OSVČ dobrovolné. Z těchto 270 dní pojištění musí 180 dní spadat do období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud ani manžel nemá nárok na mateřskou, budete muset opět pobírat čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.

Dotaz: Annie

Dobrý den, chci se zeptat, když budu matka samoživitelka, jaký mám nárok na Výši mateřské a jestli mám možnost na příspevek na bydlení? Nebo jsem se chtěla zeptat. V práci jsem končila po dohodě se zaměstnavatelem dne 28.4.2014. Jsem v pátem týndu, takže se chci zeptat jestli bych měla třeba nárok od bývalého zaměstnavatele na mateřskou? když to ohlásím do 3.měsíců. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste nyní v 5. týdnu těhotenství, pak jste otěhotněla až po skončení pracovního poměru. V takovém případě nebudete mít nárok na mateřskou, ale pouze na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která je vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by podmínky nároku na mateřskou splňoval otec dítěte, mohl by o mateřskou požádat on a následně zvolit výši rodičovského příspěvku.

Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, pokud jste vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí.

Dotaz: Jituš

Dobrý den, Mám dotaz :) v srpnu mám jít na mateřskou dovolenou. Mám nárok na dovolenou za celý rok nebo mi bude zkrácena jako kdybych byla na nemocneské ? :) Smlouvu mám na neurčito a nemocná jsem nebyla. Předem moc děkuji za odpověd. Hezký den :)

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste nebyla na nemocenské a požádáte o čerpání řádné dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení Vaší mateřské dovoloené, Váš zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět a Vy budete moci čerpat dovolenou v plném rozsahu - tedy za celý kalendářní rok.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup štěstí přinést nemusel... Zkuste raději zapojit veškeré své sebeovládání a poslední zbytky smyslu pro dodržování pravidel. Uvidíte, že vás nakonec hvězdy odmění!

anketa

Vadilo by vám, pokud by si váš syn chtěl hrát s panenkami?
dítě dne

Maminka dostala kytičku 28. 5. 2015

Maminka dostala kytičku

 • 4/5
Celkem 28
další

Tip na večeři


	Recept na výborné karbenátky s hlívy.

Hlívové karbanátky

Celkový čas: 50min

Energie: 931 kJ

Cena: 110 Kč

  burgery z krůtího masa s pikantní dušenou zeleninou

Burgery s pikantní zeleninou a opečenou bagetou

Celkový čas: 1h a 15min

Energie: 303 kJ

Cena: 199 Kč


	Guláš trochu jinak. Nebojte se vyzkoušet nové recepty.

Vepřový guláš se švestkami

Celkový čas: 45min

Energie: 744 kJ

Cena: 120 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.