Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 1. března | svátek má  Bedřich
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4444 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, manžel je evidenci UP od duben 2013, já jsem na mateřské dovolené syn 02/2014 a ještě máme dceru v 1.třídě školní docházky. Pečujeme o babičku ve 3stupni, péče je vedena na mě, ale od porodu o babičku hlavně pečuje manžel. Z minulého zaměstnání musel odejít z vážného důvodu péče o dítě, jelikož péče o babičku byla časově i ve večerních hodinách. Manželovi skončila před třemi měsíci podpůrčí doba a vyřídili jsme si dávky hmotné nouze. Podařilo se najít práci na osvč od července 2014, manžel se připravuje a studuje potřebné rekvalifikace mimo UP, toto oznámil na UP, že v létě bude mít práci. Paní ho poslala na pohovor na pozici dělníka s třísměnným provozem, hned si manžel všiml třísměnného provozu a na personálním se ptal na všeobecné dotazy, že provoz na tři směny je nutný a nelze měnit a oznámili mu plat, řekl že si to musí promyslet a ptal se na kariérní postup. Nechtěl na personálním hned říkat, že toto není pro něj a v jaké jsme situaci apod. Práci neodmítl, paní z personálního napsala na UP, že manžel odmítl práci kvůli nízkému platu. Vyřadili ho z UP, i když jsme oznámili, že pečujeme o babičku a o děti. Rozhodnutí jsme dnes vyzvedli z pošty. Přijdeme o dávky hmotné nouze? Můžeme to vyřešit když přepíšu péči o babičku na manžela?(stejně ted hlavně pečuje on) Děkujeme!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

úřad práce skutečně může Vašeho manžela vyřadit z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud odmítne bez vážného důvodu nasstoupit do vhodného zaměstnání - podstatné tedy je, zda k tomu měl manžel vážný důvod a zda šlo o vhodné zaměstnání. 

Vážřné důvody jsou vymezeny v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti. Vážným důvodem je například péče o dítě do čtyř let věku, docházka dítěte do předškolního zařízení nebo povinná školní docházka dítěte nebo třeba péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV. Vzhledem k tomu, že na syna pobíráte mateřskou a pečujete o něj Vy, tak na tento důvod to pravděpdobně "neuhrajete", stejně jako u maminky, kde jste uvedena jako pečující osoba - přepsání péče na manžela by mohl úřad práce vyhodnotit jako účelové. Další možností je tedy povinná školní docházka Vaší dcery, ale i zde je to diskutabilní, vzhledem k tomu, že jste doma a pečujete o syna. Ale můžete některý z těchto důvodů uvést v odvolání.

Co se myslí vhodným zaměstnáním, je uvedeno v § 20, odst. 1 zákona o zaměstnanosti. VHodným zaměstnáním je zaměstnání:

a) které zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti,21)
b) jehož délka pracovní doby činí nejméně 80 % stanovené týdenní pracovní doby,22)
c) které je sjednáno na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 3 měsíce a
d) které odpovídá zdravotní způsobilosti fyzické osoby a pokud možno její kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce doby zaměstnání, možnosti ubytování a dopravní dosažitelnosti zaměstnání.

Proti rozhodnutí o vyřazení z evidence můžete podat odvolání. Uveďte, že manžel odmítl práci z vážného důvodu (nikoliv kvůli platu) a vyberte některý z výše uvedených. Pokud nabízená pozice nebyla pro manžela vhodným zaměstnáním, rozhodně to v odvolání také uveďte. Odvolání podejte ve stanovené lhůtě a kromě odvolání můžete zkusit napsat také dopis řediteli úřadu práce a zkusit mu celou situaci vysvětlit. Pokud následně přepíšete péči o babičku na manžela, o dávky hmotné nouze nepřijdete.

Dotaz: marketa

Dobrý den chci se zeptat,jsem na rodičovské dovolené a teď nevíme co dělat s manželem.jeho maminka je úplně závislá na pomocí druhých a chtěli bysme se zkusit o ní postarat doma.na co máme nárok a neseberou mi mateřskou,nemám ani trvalý pobyt kde by jsme se o moji tchyni starali,mám ještě u rodičů,mohla byste nám poradit co a jak manžel je osvc takže by bylo vše na mě pluszdravotní pecovatelka na pár hodin

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže manželova maminka potřebuje z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pomoc jiné fyzické osoby při zvládání záklandích žiovtních potřeb, mohla by mít nárok na příspěvek na péči. Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost. O příspěvek na péči můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště manželovy maminky, více informací o příspěvku na péči najdete například zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

Příspěvke na péči je specifickou dávkou určenou na péči o osobu a nemusí se tudíž uvádět od žádostí o jiné dávky. Nemusíte se tedy bát, že byste kvůli přiznání příspěvku přišla o mateřskou nebo jiné dávky.

Dotaz: Nikola

Dobrý večer, chtela jsem se zeptat mam rodicovysky prispevek na 4 roky.a mam noveho partnera ktery ma idpracovane 4 roky.Tak jestli si mohu změnit z RP na MD A kolik bych popripade dostavala, kdybych to mela na 3roky? Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

aby Váš partner vůbec mohl žádat o mateřskou a následně měnit výši rodičovského příspěvku, musel by být v první řadě uveden v rodném listě jako otec dítěte. S tímto by ale musel Váš přítel souhlasit. Je možné, že se bude zdráhat, protože uvedením do rodného listu se stane rodičem Vašeho dítěte a vůči dítěti mu vzniká vyživovací povinnost, která trvá do doby, dokud dítě není schopné se živit. Pokud přítel souhasit nebude, pak žádost o mateřskou a změna výše rodiočvského příspěvku není vůbec možná. Více informací ohlwedna mteřské Vám podají na okresní správě sociálního zabezpečení, ohledně rodičovského příspěvku pak na úřadě práce v místě bydliště. 

Dotaz: Lenka

Dobrý den, děkuji za minulou odpověď, ještě bych na vás měla jednu otázku. Když jsem byla zaměstnaná na dobu určitou, tak se 7 dní lhůty netýkám. Že ano? Abych mohla jít ještě na nemocenskou. A ne být zaregistrovaná na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

lhůta sedmi kalendářních dní pro nástup na nemocenskou platí pro všechny pracovní poměry, tedy i pro pracovní poměr na dobu určitou. Pokud jste tuto tlhůtu nestihla, doporučuji se zaevidovat na úřadě práce.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobrý den chtěla bych se zeptat sem rodičovské dovolené. Byla by nějaká možnost mi vyplatit příspěvek dříve děkuji zaodpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jednorázové vyplacení rodičovského příspěvku není možné. Možnost navýšení rodičovského příspěvku záleží na výši Vašeho platu před nástupem na mateřskou dovolenou. Výše rodiočvského příspěvku totiž nesmí přesáhnout 70% Vašeho platu. Pokud tedy již pobíráte maximální výši rodiočvského příspěvku, kterou pobírat můžete, apk o navýšení příspěvku žádat nelze, v opačném případě ano.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok napobírání hmotné nouze, když pobírám mateřskou ve výši 8000kč a jsem matka samoživitelka. Děkuji za info a za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

bohužel nepíšete, zda pečujete pouze o jedno dítě nebo o více dětí a jak jsou tyto děti staré. Základní dávkou pomoci v hmotné nouzi je příspěvek na živobytí. Na něj máte nárok tehdy, jestliže Vám po odečtení příměřených nákladů na bydlení zbude nižší částka, než částka živobytí Vaší domácnosti - ta je většinou shodná s částkou životního minima. Jestliže pečujete o jedno dítě od čtyř let věku, je životní minimum Vaší domácnosti 4.880 Kč. Pokud pečujete o více dětí, návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852. Přiměřené náklady na bydlení jsou ale u příspěvku na živobytí započítávány maximálně ve výši 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti. Protože Vám po odečtení 30% z příjmu 8.000 Kč zbude 5.600 Kč, nárok na příspěvek na živobytí Vám pravděpdobně nevznikne.

Mohla byste si ale zkusit zažádat o dávky státní sociální podpory - přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Na přídavek na dítě ve výši 500 Kč máte nárok tehdy, jestliže je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek stačí doložit příjmy a náklady na byldení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013.  O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den 14.7. 2014 mi končí RD a jsem znovu těhotná a chtěla bych po ukončení RD nastoupit na nemocenskou,tak bych se chtěla zeptat z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská a pak následně mateřská.S prvním dítětem jsem byla na RD 3 roky a v zaměstnání mám smlouvu na neurčito. A ještě se chci zeptat,když mi RD 14.7. tak jestli mám nastoupit na nemocenskou 15.7. nebo už toho 14.7. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na nemocenskou můžete klidně nastouit hned následujíc den po ukočení rodiočvské dovolené, tedy 15.7. Nemocenská i mateřská se Vám budou vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástuepem na první mateřskou. 

Dotaz: Veronika

Dobrý den, chci se zeptat, zda může můj přítel mít OČR na mého syna (není jeho otec) a nemáme společné trvalé bydliště? Popř. co pro to udělat? A ještě bych se chtěla dotázat, plánujeme s přítelem další miminko, po společné dohodě by zůstal na mateřské dovolené přítel. Po jaké době od porodu může nastoupit na MD. Moc děkuji za odpovědi. Veronika

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let, které onemocnělo nebo utrpělo úraz nebo z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje ošetořávní jinou fyzickou osobou. Trvalé bydliště není důležité, překážkou není ani to, že přítel není jeho otcem. Pokud s Vaším synem žije ve společné domácnosti, je vše v pořádku. 

Na mateřsku dovolenou může přítel nastoupit nejdříve od počátku 7. týdne po narození dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. V červnu t.r. mi končí 3letá rodičovská dovolená a měla bych nastoupit do zaměstnání. Jsem však znovu těhotná, v době nástupu do zaměstnání budu ve 4 měsíci a musím zůstat na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. Chtěla bych se zeptat, zda je možné plynule přejít z končící rodičovské na nemocenskou tj.rizikové těhotenství. A jak by se mi v tom případě počítali dávky. Zaměstnavatel mi totiž sdělil, že před nástupem na nemocenskou, musím po skončení rodičovské nastoupit alespoň na jeden den do práce, ale nejlépe týden do práce. A jak by se počítali dávky v tomto případě. Jak to tedy je Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

informace od Vašeho zaměstnavatele není správná - můžete klidně na nemocenskou nastoupit hned následující den po rodičovské dovolené, aniž byste do zaměstnání nastoupila. Výše nemocenské se Vám v takovém případě bude počítat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud byste po návratu z rodičovské dovolené před nástupem na nemocenskou nějakou dobu pracovala, počítala by se Vám nemcoenská z výdělku dosaženého po rodičovské dovolené. 

Dotaz: Dagmar Prusova

Dobry den, minuly mesic mi skoncila RD, zatim jsem ale s dcerou doma na peci o dite do 4 let veku, nemame hlidani ani skolku. V zamestnani jsem prozatim na neplacenem volnu, domluvila jsem se se zamestnavatelem, ze do konce roku mi misto podrzi. Zjistila jsem ale, ze jsem opet tehotna. Mam narok na MD a RD, prosim? Muze me zamestnavatel propustit? (jsem doma s detmi jiz 5 let). Prosim poradte mi, co delat. Predem moc dekuji..... Dekuji a preji krasne odpoledne. Dagmar Prusova

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Krásný den i Vám, Dagmar,

jestliže během neplaceného volna otěhotníte, bez obav to zaměstnavateli oznamte. Během těhotenství má totiž zaměstnavatel velmi omezené možnosti, jak s Vámi ukončit pracovní poměr - může tak učinit v podstatě jen z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okamžitě ukončit pracovní poměr. Během neplaceného volna ale nemůžete nastoupit na neschopenku, musela byste se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení neplaceného volna - s dřívějším ukončením zaměstnavatel může nebo nemusí souhlasit. Nárok na mateřsku i volbu výše rodičovského příspěvku Vám vzniká.

Dotaz: Monika

Dobry den, ohledne zadosti o porodne a prispevku na dite se posuzuje ohledne trvaleho bydliste?Trvale bydliste mam napsane spolecne s matkou a sestrou ktere maji prijem, tudis se bude ohledne prispevku posuzovat tahle domacnost nebo jen ja a otec ditete?dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při žádost o porodné a přídavek na dítě se posuzují pouze příjmy rodičů dítěte, svou matku a sestru tedy nemusíte uvádět jako společně posuzované osoby.

Dotaz: Lenka

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se evidence a možné čerpání podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené. Předem Vám velice děkuji za Váš čas a odpověď. Zaměstnavatel "A" - zaměstnání od 1.6.2010 do 30.9.2013 - ukončení dohodou s uvedením důvodu - odprodej společnosti bez možnosti ponechání zaměstnanců - dohoda podepsána v době rodičovské dovolené, příjem byl vždy cca 12400 čistého každý měsíc před započetním MD a RD, během RD nebyl žádný příjem ze zaměstnání "A" 5/2012 - 11/2012 - čerpání rodičovské dovolené 12/2012 - 6/2014 - tedy do věku dvou let dítěte čerpání rodičovského dovolené - příspěvku Během RP jsem si sehnala práci a to zaměstnavatele "B" příjem k RP ze zaměstnání "B" od 1.10.2013 do 27.1.2014 ve výši 10/2013 - 12405kč 11/2013 - 19295kč 12/2013 - 19295kč 1/2014 - 19295kč Toto zaměstnání bylo ukončeno v 1/2014 dohodou s uvedením stejného důvodu (obě firmy měly stejného jednatele - bohužel již dále nemohlo trvat jeho podnikání a došlo k odprodeji) v 6/2014 mi končí rodičovská, měla jsem přislíbenou práci od 1.7.2014, bohužel jsem se včera dozvěděla, že to nevyšlo a jelikož už mi do konce rodičovské zbývá necelý měsíc, tak se předem dotazuji, jaké mám povinnosti a práva a zda pokud si práci neseženu, tak zda se můžu nahlásit na ÚP a v mém případě, jaká bude případná výše podpory, příspěvku atd - z čeho se stanoví její výše a co mám případně zažádat. Dítě bude mít 2 roky, tu nejkratší možnou variantu jsem zvolila z důvodu, že jsem pracovala v silné a stabilní firmě a jelikož jsme měli soukromé hlídání, mohla jsem si dovolit pracovat i v období 10-2013-1/2014, hlídání bylo finančně náročnější, ale platové ohodnocení vcelku slušné, takže jsem to přijala... Nyní nemáme prozatím nárok na školku, takže pokud bych nesehnala zaměstnání, ptám se na výše uvedené. Moc děkuji Lenka Gerychová

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lenko,

jestliže již nejste zaměstnaná, pak už nečerpáte rodičovskou dovolenou, ale rodičovský příspěvek. vidence na úřadě práce je dobrovolná nikoliv povinná. Za osobu pečující o dítě do sedmi let věku totiž hradí zdravotní pojištění stát, stačí tuto skutečnost oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Není tedy nutné se evidovat na úřadě práce pouze kvůli zdravotnímu pojištění.

Na podporu v nezaměstnanosti máte nárok tehdy, pokud jste během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce získala alespoň 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění. Doba péče o dítě do čtyř let věku se do této doby také započítává jako tzv. náhradní doba pojištění, takže nárok na podporu Vám jednoznačně vznikne. Vzhledem k tomu že jste si během rodičovské dovolené přivydělávala de facto jen čtyři měsíce, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která bude první dva měsíce činit cca 3.600 Kč a poté se bude dále snižovat.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, studuji prvním ročníkem Vyšší odbornou školu, ale rozhodla jsem se, že studium ukončím. V Praze jsem našla zaměstnání, kam mě zatím vzali jen brigádně, s tím, že dál se uvidí. Chci se zeptat jestli až ukončím školu mám nárok na nějaké přídavky. Bydlím doma s rodiči (oba pracující) a dvěma 14 letými sourozenci.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže ukončíte studium, nebudete už nezaopatřeným dítětem a nebudete mít tudíž nárok na přídavek na dítě. Vzhledem k tomu, že bydlíte s rodiči, budou jejich příjmy posuzovány společně s Vašimi, takže pokud mají rodiče alespoň trochu slušný příje, šance na získání nějakého příspěvku je vlemi malá, téměř žádná. Pokud byste bydlela sama, měla byste větší šanci příspěvek získat. Kdybyste byla vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu či domu, ve kterém byste měla trvalé bydliště, mohla byste žádat o příspěvek na bydlení. Dále by případaly v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi, například příspěvek na živobytí. Se započtením příjmů Vašich roidčů na ně ale velmi pravděpodobně nedosáhnete.

Dotaz: Žaneta

Dobrý den, prosím o radu. Já jsem na rodičovské dovolené do 1.7.2014 s prvním dítětem. Jsem ale znovu těhotná - porod 13.8.2014, ale nemám nárok na PPM. Manžel pracoval v zaměstnání od 13.5.2013 a měl smlouvu na dobu určitou do 12.5.2014. 22.1.2014 ale onemocněl a zatím pořád marodí. Z tohoto důvodu mu zaměstnavatel neprodloužil pracovní smlouvu. Původně jsem si mysleli, že by šel manžel na PPM místo mě a já bych šla na úřad práce a po půl roce bychom si přenechali péči o dítě a šla bych na rodičovskou já. Tím bych mohla být na RD jen na 3 roky. Vzhledem ale k okolnostem, jaké nastaly s manželovou nemocí, teď nevíme, jak by to pro nás bylo nejvýhodnější. Já jsem od 1.4.2014 nemocensky pojištěna, protože jsem vedena jako OSVČ vedlejší. Předpokládám, že manželovi nevzniká také nárok na PPM, když marodí a zatím ani nevíme, jak dlouho marodit bude. Pro nárok na PPM u manžela jde o to, aby byl v posledních dvou letech zaměstnaný aspoň 270 kal. dní? Což znamená, že mu asi 15 dní chybí, že? Kdyby tedy stihnul do narození druhého dítěte ještě sehnat práci, kde by byl zaměstnaný nejpozději od nějakého 28. 7. 2014, tak by splnil podmínku pro nárok na PPM? A kdyby se do práce už nedostal do 13.8.2014, tak mu tedy nárok na PPM nevzniká, že? Taky by mě zajímalo, jestli by měl manžel vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti, když by se šel po ukončení marodky nahlásit na úřad práce.Díky za radu!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

do potřebné doby nemocenského pojištění se započítává celá doba trvání pracovního poměru, i když byl manžel část pracovního poměru nemocný. Takže Váš manžel potřebnou dobu pojištění splňuje. Bohužel ale nesplňuue podmínku druhou - v doě nástupu na mateřskou dovoelnou (nejdříve na počátku 7. týdne po porodu) musí být nemocensky pojištěný (zaměstnaný) nebo být v ochranné lhůtě, která u mužů činí pouze 7 kalendářních dní. Pokud tuto podmínku splní, nárok na PPM mu vznikne, v opačném případě nikoliv.

Co se týče podpory v nezaměstnaosti, na tu má manžel nárok tehdy, pokud byl během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce zaměstnaný alespoň 12 měsíců. Do té doby se stejně jako u mateřské počítá celá doba trvání pracovního poměru, takže by nárok na podporu měl manželovi vzniknout.

Dotaz: Katka

Dobrý den, jsem do konce května zaměstnaná. Od 1.11.2013. Od 13.9.2012 jsem byla na ÚP a do té doby pobírala rodičovský příspěvek. TP mám 30.7. 2014. Budu mít nárok na mateřský příspěvek? Děkuji moc za informaci.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Váš pracovní poměr končí na konci května, pak na mateřskou pravděpodobně nedosáhnete, protože současným zaměstnáním splnte pouze 212 dní nemocenského pojištění. Pro nárok na mateřskou jich však potřebujete alespoň 270. Vzhledem k tomu, že se posuzují poslední dva roky před nástupem na mateřskou a Vy budete na mateřskou nastupovat v období od 4. do 18. 6. 2014, je rozhodným obdobím období od června 2012. Záleží tedy také na tom, zda jste před evidencí na úřadě práce byla bahěme pobírání příspěvku už nezaměstnaná nebo ještě běžela Vaše pracovní smlouva a zaměstnání jste ukončila až po rodičovské dovolené. Pokud jste byla před evidencí na úřadě práce zaměstnaná (Váš pracovní poměr během pobírání rodičovského příspěvku trval), pak byste mohla potřebných 270 dní dát dohromady a nárok na mateřskou by V8m mohl vzniknout. Pokud jste byla během pobírání rodiočvského příspěvku nezaměstnaná, nárok na mateřsku Vám nevznikne a doporučuji Vám nastoupit na nemocenskou, na které můžete být až do 6. týdne po porodu a následně můžete volit výši rodičovského příspěvku. V opačném případě byste pobírala pouze čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Další možností je, že by o mateřsku požádal otec dítěte, pokud je dlouhodobě zaměstnaný.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vám. Ačkoli vy chcete ostatním pomoci, oni by si váš postoj mohli vyložit jako mentorování a pokus o získání převahy.

anketa

Máte doma mikrovlnku?

dítě dne

Z toho bude velký sněhulák 27. 2. 2015

Z toho bude velký sněhulák

 • 3/5
Celkem 28
další

Tip na oběd


	Salát vhodný i pro slavnostní příležitost, navíc plný vitamínů.

Jablečný salát

Celkový čas: 25min

Energie: 876 kJ

Cena: 65 Kč

ryba s chřestem pečená v troubě

Ryba pečená chřestem

Celkový čas: 45min

Energie: 169 kJ

Cena: 110 Kč


	Kostičky hovězí svíčkové s brokolicí.

Hovězí s brokolicí

Celkový čas: 55min

Energie: 428 kJ

Cena: 260 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.