Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Jsem 55+. Po více než 10-ti letech jsem byla propuštěna pro nadbytečnost a dostala odstupné. V následujícím zaměstnání pracuji cca 10 dní a nevyhovuje mi. Jakou podporu získám - kolik % a to ihned, nebo až po uplynutí několika měsíců - podle odstupného z 1. zaměstnání. Výše podpory se bude vypočítávat z předpokládaného platu ve 2. zaměstnání, nebo ještě podle 1. zaměstnání? Jak dlouho musím setrvat v 2. zaměstnání, abych mohla získat podporu ihned po jeho skončení, v plné procentní výši (65,66,45%). Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

na podporu v nezaměstnanosti máte nárok tehdy, pokud jste během uplynulých dvou let vykonávala alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo hrazeno sociální pojištění. Vzhledem k tomu, že tuto podmínku splňujete, nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám vznikne. Co se týče výše podpory, nezáleží na tom, jak dlouho v novém zaměstnání budete pracovat, ale na důvodu ukončení tohoto pracovního poměru. Pokud totiž ukončíte pracovní poměr výpovědí, dohodou či zrušením ve zkušební době bez tzv. vážného důvodu, budete již od počátku evidence na úřadě práce pobírat podporu v nezaměstnanosti ve výši 45% Vašeho průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání. Pokud byste ukončila zaměstnání z některého z vážných důvodů, pobírala byste první dva měsíce podporu 65%, další dva měsíce 50% a zbytek podpůrčí doby 45% Vašeho průměrného čistého výdělku.

Vážné důvody jsou specifikovány v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti - příslušnou část zákona najdete zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx Vážným důvodem je například péče o dítě do čtyř let věku, péče o osobu závislou na péči jiné osoby nebo docházka dítěte do školky či do školy. Pokud žádný z vážných důvodů neuplatníte, budete od počátku pobírat sníženou podporu, jak jsem uvedla výše. Výše podpory Vám bude vypočtena z předpokládaného platu v současném, druhém zaměstnání.

Dobrý den, je něaká možnost dostat příspěvek na bydlení a nebo tak něco, když začnu znovu studovat? Z komplikovaného důvodu nemám dokončenou ani SŠ a chtěl bych si jí ´´v brzký době´´ dodělat. Je mi 20 let. Někde jsem slyšel, že mají rodiče (zejména otec) povinnost platit dítěti alimenty v době studia. Tzn. že bych si nemohl dále vydělavat, že? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů vůči Vám trvá do doby, dokud nejste schopen se sám živit. Vzhledem k tomu, že jste studium ukončil a pravděpodobně jste se živil sám, vyživovací povinnost rodičů vůči Vám skončila. Samotné obnovení studia ale ještě nemusí automaticky znamenat obnovení vyživovací povinnosti. Pokud totiž budete například studovat pouze dálkově a budete při studiu pracovat, vyživovací povinnost rodičů obnovena nebude. Záleží tedy na tom, zda budete či nebudete schopen se sám živit. Pokud jste/budete během studia schopen pracovat, není důvod, proč by Vám rodiče měli platit výživné.

Co se týče příspěvku na bydlení, na ten máte nárok pouze tehdy, pokud byste byl vlatníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém míte trvalé bydliště, a pokud by 30% (v Praze 35%) Vašich příjmů netačilo k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud byste na příspěvek na bydlení nedosáhl - například proto, že byste bydlel v podnájmu nebo byste neměl v bytě trvalé bydliště - mohl byste si zkusit zažádat o dávky pomoci v hmotné nouzi. O dávky můžete požádat na úřadě práce, oddělení státní sociální podpory či hmotné nouze, v místě Vašeho bydliště,

Státní podpora v nezaměstnanosti

Dotaz: Bohuslav Novák

Dobrý den. Je mi 52 let a v posledních dvou letech jsem byl poprvé zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, a vyčerpal jsem celou podpůrčí dobu v nezaměstnanosti. Pak se mi podařilo konečně najít dobré ale velmi náročné zaměstnání. Bohužel mám už ale delší dobu závažné zdravotní problémy a tak jsem byl po 9 dnech v této práci nucen nastoupit do pracovní neschopnosti, která trvá již téměř rok. Poslední zaměstnavatel mi ale bohužel v této pracovní neschopnosti, po uplynutí 32 dnů od podepsání pracovní smlouvy dal (z mého hlediska vlastně ze zdravotních důvodů) ve zkušební době výpověď. Můj dotaz tedy je, jestli bude tato situace hodnocena jako ukončení posledního zaměstnání ze zdravotních důvodů, nebo ne a jestli budu mít tedy opět nárok na podporu v nezaměstnanosti a na jak dlouhou dobu?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud jste během poslední evidence na úřadě práce vyčerpal celou podporu v nezaměstnanosti, musel byste pro opětovný nárok na podporu v novém zaměstnání odpracovat alespoň 6 měsíců. Jestliže s Vámi zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve zkušební době (na důvodech zrušení pracovního poměru v tomto případě nezáleží), nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám nevznikne. Na úřadě práce se tedy po skončení pracovní neschopnosti evidovat můžetem, ale bez nároku na podporu. Pokud jsou vaše zdravotní problémy závažné, můžete si zkusit zažásat o prodloužení podpůrčí doba na nemocenské nebo rovnou o invalidní důchod.

OSVČ

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chci se zeptat, jsem OSVČ od 1.4.2014. Je možné mít i brigádu? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

ano samozřejmě. I jako OSVČ si můžete přivydělávat na dohodu o pracovní činnosti, dohodu o provedení práce nebo i na klasickou pracovní smlouvu.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Paulína

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli mám nárok na příspěvek na bydlení,když mám podnajemní smlouvu. Pani majitelka mi slibovala nájemní a zrazu to změnila. Trvalé bydliště mi dá. Tak se chci jenom zeptat,jestli budu mít na něco nárok ,nebo ne. Předem moc děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

abyste mohla získat příspěvek na bydlení, musela byste být nájemcem bytu (mít nájemní smlouvu). Pokud budete jen v podnájmu, nárok na příspěvek na bydlení Vám nevznikne.

Dobry den chtela jsem se zeptat cekam miminko termin porodu je v cervnu, bydlim sama v pronajmu, pritel bydli u rodicu. Pocita se do porodneho i vraceni dani? A jestli mam narok na porodne kdyz se vejdu do te hranice, a s pritelem spolu nezijeme zda se pocitaji prijmy i jeho? Dekuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vrácení daně je příjmem, který se z hlediska nároku na porodné započítává. Co se týče započítání příjmů Vašeho přítele, nezáleží na tom, zda spolu žijete (bydlíte), ale na tom, zda bude přítel uveden jako otec v rodném listě dítěte. Pokud ano, budou započítávány i jeho příjmy, pokud ne, pak nikoliv. Od letošního roku (2015) je hranicí pro nárok na porodné 2,7násobek životního minima domácnosti.

Dobry den,chtela bych se zeptat..mam dite 6let pobiram jak prispevek na bydleni tak i hmotnou nouzy jsem matka samozivitelka,Jsem ted vyrazena z uradu prace z duvodu nedostaveni se na schuzka vcas tak by me zajimalo jestli mi i nadale budou vyplaceny davky.Moc dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pro nárok na příspěvek na bydlení není důležité, zda jste v evidenci úřadu práce či nikoliv, takže nárok na příspěvek na bydlení by Vám měl být zachován. U dávek pomoci v hmotné nouzi je už ale situace poněkud jiná. Abyste měla nárok na dávky hmotné nouze, musíte být osobou v hmotné nouzi. Osobou v hmotné nouzi ale není osoba, kerá není v pracovním vztahu, není OSVČ a není ani v evidenci úřadu práce, což je nyní Váš případ. I z tohoto pravidla zákon o pomoci v hmotné nouzi stanovuje v § §, odst. 1, písm a) několik výjimek - příslušnou část zákona najdete zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-111#cast1 Těmito výjimkami jsou například starobní důchodci, osoby invalidní ve 3 stupni, osoby pobírající mateřskou nebo rodičovský příspěvek nebo osoby pečující o jinou osobu pobírající příspěvek na péči. Pokud se na Vás žádná z výjimek uvedených v zákoně nevztahuje, je možné, že o dávky hmotné nouze přijdete.

Státní podpora v nezaměstnanosti

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry večer mam nárok na socialni podporu v nezaměstnanosti když jsem pracovala pouze 6 měsicu. Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je zapotřebí odpracovat alespoň 12 měsíců během posledních dvou let. Pokud jste během posledních dvou let odpracovala pouze 6 měsíců, nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám nevznikne. 

Dobrý den, můžu žádat o příspěvek na bydlení, když jsem vlastníkem jen 1/4 bytu a přítel vlastní zbytek tedy většinu 3/4 bytu, je to nějak rozhodující, že nevlastním celý byt sama? Co se vše počítá do nákladů na bydlení v osobním vlastnictví? Elektřina+vytápění+odpad atd. a k tomu se ještě připočtou srovnatelné náklady podle tabulek (místo fondu oprav, nákladů na opravy atp.)? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jako spoluvlstník bytu můžete rovněž žádat o příspěvek na bydlení, pokud zde máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud zde má trvalé bydliště i přítel, budete muset dokládat i jeho příjmy. Náklady na bydlení tvoří u všech bytů náklady na energie, vodné a stočné, odpady a vytápění a u družstevních bytů a bytů v osobním vlastnictví pak náklady vyčíslené v zákoně o státní sociální podpoře. Výši těchto nákladů najdete v § 25, odst. 1 zákona o státní sociální podpoře zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#cast3

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nemocenské. Pracuji vice jak dva roky pod agenturou pouze o víkendu.Smlouva je na 22 hodin týdně. Momentálně jsem nastoupila na nemocenskou. Jak se mi bude vyplácet nemocenská od socialní zpravy, jen víkendové dny nebo celý týden( od ponděli do nděle.) Můj měsíční hrubý příjem je 21.000 kč.Děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nemocenská je vyplácena za kalendářní den, nevidím tedy důvod, proč by Vám měla být vyplácena jen za víkendy. Výše nemcoenské činí 60% Vašeho vyměřovacího základu. 

Dala jsem řádnou výpověď. Nastoupila do nového zaměstnání, které mi nevyhovuje. Jak dlouho musím v tomto zaměstnání vytrvat ve zkušební lhůtě, abych dostala kompletní podporu v nezaměstnanosti. Před tím jsem pracovala 10 let bez přerušení a jsem 55+

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

na podporu v nezaměstnanosti máte nárok tehdy, pokud jste během upylnulých dvou let vykonávala alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo hrazeno sociální pojištění. Pokud tedy máte odpracováno 12 měsíců během uplynulých dvou let, nezáleží na délce Vašeho pracovního poměru, ale na důvodu jeho ukončení. Pokud totiž ukončíte pracovní poměr výpovědí, dohodou či zrušením ve zkušební době bez tzv. vážného důvodu, budete již od počátku evidence na úřadě práce pobírat podporu v nezaměstnanosti ve výši 45% Vašeho průměrného čisétho výdělku z posledního zaměstnání. Pokud byste ukončila zaměstnání z některého z vážných důvodů, pobírala byste první dva měsíce podporu 65%, další dva měsíce 50% a zbytek podpůrčí doby 45% Vašeho průměrného čistého výdělku.

Vážné důvody jsou specifikovány v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti - příslušnou část zákona najdete zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx Vážným důvodem je například péče o dítě do čtyř let věku, péče o osobu závislou na péči jiné osoby nebo docházka dítěte do školky či do školy. Pokud žádný z vážných důvodů neuplatníte, budete od počátku pobírat sníženou podporu, jak jsem uvedla výše.

Alimenty a výživné

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem momentálně nezaměstnaná, beru příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi, přídavky a podporu.Otec na děti neplatí řádně jak by měl,podala jsem na něj trestní oznámení, tak by mne zajímalo, kdyby se náhodou stalo, že mi výživné uhradí (dluží přes 100000kč) nebo nějakou větší částku, jestli by se mi to započítalo do příjmu a tím pádem bych nějakou dobu neměla nárok na žádné sociální dávky. Děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

samotné podání trestního oznámení Vám dlužné výživné zpravidla nevymůže - může přimět dlužníka k lepší platební morálce, ale nemusí. Pokud chcete dlužné výživné opravdu vymoci, můžete podat k soudu návrh na exekuci dlužného výživného z platu dlužníka (je-li zaměstnaný) nebo prodejem jeho (ne)movitého majetku (má-li nějaký).

Pokud Vám otec díěte uhradí dlužné výživné jednorázově či v několika vyšších částkách, pak samozřejmě všechny tyto částky budete muset uvést do žádostí o dávky, což bude mít pravděpdovně za následek, že Vám tyto dávky budou na nějakou dobu odejmuty. 

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý večer, měl bych dotaz zda lze, aby moje těhotná manželka, která nemá nárok na PPM, po porodu brala rodičovská příspěvek 6. týdnů a pak ho pozastavila a já přešel na PPM na 22. týdnů a pak by zase o rodičovský příspěvek zažádala zpět. Děkuji Jan

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Jane,

pokud Vaše manželka nemá nárok na mateřskou, může si po narození dítěte požádat o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Ta jí začne být vyplácena ve výši 7.600 Kč. Poté můžete od 7. týdne po narození dítěte nastoupit na mateřskou Vy. Nástup na mateřskou je zapotřebí oznámit úřadu práce, který bude manželce rodičovský příspěvek vyplácet. Po ukončení mateřské si budete moci požádat o rodičovský příspěvek podle výše Vašeho platu.

Dobrý den, Po škole jsem začala hodně cestovat a platila jsem si pouze zdravotní pojištění. Bohužel sociální nikoliv. Chtěla bych založit rodinu, ale obávám se že bude velký problém ze sociálními příspěvky na miminko. Mám nárok vůbec na nějakou mateřskou a nějaké příspěvky na miminko? Děkuji velice za Vaší odpověď. Jana

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Jano,

pokud jste si platila pouze zdravotní pojištění, nikde jste nepracovala a nebyla jste tudíž nemocensky pojištěná, nebudete mít nárok na mateřskou ale pouze na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, který Vám bude vyplácen ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud se jedná o Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,7násobek jejího životního minima, budete mít nárok na porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Pokud budete matka samoživitelka (otec dítěte nebude uveden v rodném listě), nesmí Váš příjem přesáhnout částku 13.176 Kč. Pokud bude otec uveden v rodném listě a budete dokládat i jeho příjmy, nesmí Vaše příjmy překročit částku 20.817 Kč. Pro nárok na porodné se dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.

Pokud bude příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, budete mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek bude zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2014 (při žádosti od října 2015).

Dobrý den, chtěla bych senna něco zeptat. Jsem hlášen á u mamky a ta pobírá prispevek na bydlení. Chci se osamostatnit a bydlet v podnájmu. Vím že může máma zažádat o vyjmutí osoby z okruhu posuzovaných osob, ale beží 3 měsíce. Tak by mne zajímalo jestli mamka za ty 3 měsíce dostane příspěvek zpět za tu dobu co běžela ta 3 měsíční doba? Jedna se mi o to že kdyz já za ty 3 měsíce ji nic nedám, jelikož si budu platit jidne, tak aby aspoň dostala zpět a nezustala bez peněz. Předem dekuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud nechcete být společně posuzována společně s mámou, má Vaše máma dvě možnosti: buď Vám může zrušti trvalé bydliště nebo požádat o Vaše vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Aby Vám mohla zrušit trvalé bydiště, musí být splněny dvě podmínky - nesmíte mít užívací právo k bytu (například nájemní smlouvu apod.) a nesmíte byt fakticky užívat. Další možností je požádat o Vaše vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Pokud úřad práce její žádosti vyhoví, máma si může o příspěvek na bydlení zažádat až tři měsíce zpětně, takže by s výplatou příspěvku na bydlení neměl být problém. Podrobnější informace Vám poskytnou přímo na úřadě práce.

Horoskop na listopad 2016: Vztahy, zdraví a finance pro v...

Omládli jste s kosmetikou Paula´s Choice?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější články

Horoskop na listopad 2016: Vztahy, zdraví a finance pro všechna znamení!

Horoskop na listopad 2016: Vztahy, zdraví a fin...

Omládli jste s kosmetikou Paula´s Choice?

Omládli jste s kosmetikou Paula´s Choice?

Kterých 10 testerek vyzkouší nový úklidový set Leifheit Twist?

Kterých 10 testerek vyzkouší nový úklidový set ...

Neuvěřitelná proměna Pavla Lišky: Vyděsil i partnerku Báru Polákovou

Neuvěřitelná proměna Pavla Lišky: Vyděsil i par...

Co na unavené nohy? Kuchyňskou sůl

Co na unavené nohy? Kuchyňskou sůl

Alkohol při hubnutí není tabu. Seznamte se s nízkokalorickými drinky

Alkohol při hubnutí není tabu. Seznamte se s ní...

Tip na oběd


	Jemné kuřecí maso s ananasem a vermutem.

Kuřecí prsa s vermutem

6 hlasů
60min 524kJ 160 Kč

Jemné kuřecí maso s ananasem a vermutem.

Salát s vejci, ledovým salátem, rajčaty a strouhaným sýrem.

Vrstvený salát

9 hlasů
50min 617kJ 130 Kč

Salát s vejci, ledovým salátem, rajčaty a strouhaným sýre...

Poradny

Rodičovský příspěvek mi končí dříve než RD, co dělat?

Dobrý den,abyste mohla nastoupit na nemocenskou a pobírat nemocenské dávky, musela byste se se za... Více

Je snížení doplatku na bydlení oprávněné?

Dobrý den,pro zdůvodnění, proč byl Vaší sestře snížen příspěvek na bydlení, je klíčový právě § 15... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden se budete snažit, aby se vaše okolí naladilo na „vaši vlnu“, aby s vámi všichni spolupracovali a dělali věci tak, jak si představujete. Ačkoli obvykle míříte správným směrem (a s vámi i vaši nejbližší), tentokr&aacu...

Více