Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
sobota 30. srpna | svátek má  Vladěna
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3888 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Niki

Dobrý den, děkuji za zodpovězení mého předchozího dotazu a ještě poprosím o malé doplnění. V současné chvíli jsem stále zaměstnaná u manžela ve firmě. Pokud bych po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět k manželovi do práce, tak po jakou minimální dobu musím pracovat, aby se mi státní podpora počítala z platu a ne z částky 7600,- kterou pobírám na rodičovské dovolené? Ještě jednou velice děkuji za vaše rady

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

v zákoně o zaměstnanosti ani jiném právním předpise bohužel není konkrétní doba, kterou je po návratu z rodičovské dovolené zapotřebí odpracovat, stanovena a rozhodovací praxe úřadů práce se v tomto bohužel liší. Některý úřad uzná odpracování několika málo dní, jiný požaduje odpracování měsíce nebo celé výpovědní doby. Doporučuji se pokusit se získat tyto informace přímo na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. 

Dotaz: Monika

Dobrý den, chtěla bych se optat jak je to s ochrannou lhůtou po skončení pracovního poměru? Po sedmi letech mě k 31.1.2014 propustili z práce. Důvod byl, že přítel začal pracovat u konkurence. Ale na dohodě jsem podepsala důvod organizační důvody a dostala jsem 5ti měsíční odstupné. Teď jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Prosím, jaké mám teď možnosti. Mám právo na ochrannou lhůtu? A pokud ano, jak to bude s mým odstupným? Předem Vám moc děkuji za odpověď a pomoc. Monika

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Moniko,

jestliže jste ukončila pracovní poměr dohodou, pak toto ukončení platí, i když jste byla těhotná, a Váš pracovní poměr skončil. Pokud by Vám dal výpověď zaměstnavatel, běh výpovědní doby by se Vaším těhotenstvím přerušil a zbývající část výpovědní doby by uplynula po ukončení Vaší mateřské a rodičovské dovolené. Předpokládám, že jste v evidenci úřadu práce - po vyčerpání odstupného (po 5 měsících) budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a stát za Vás hradí zdravotní pojištění. Na nemocenskou již stejně nastoupit nemůžete, musela byste tak učinit do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru. 

Co se nároku na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku týče, záleží na tom, jak dloho jste již těhotná. Pokud nastoupíte na mateřskou - nástup na mateřskou je v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu - do 180 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru, nárok na mateřskou a volbu rodičovského příspěvku Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. 

Dotaz: Eva

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a budu žádat o příspěvek na bydlení, má příslušný úřad právo zjiš´tovat mou finanční situaci, např.kontaktovat banky za účelem zjištění výše účtu, na základě jakého zákona? A bude problém, že mám nájemní smlouvu s vlastní matkou? Za garsonku v Praze, která je v jejím vlastnictví, jí platím Kč 9.000,- za měsíc. Kromě rodič. příspěvku jiný příjem nemám. Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při žádosti o příspěvek na bydlení dokládáte pouze Vaše příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Nájemní smlouva uzavřená s Vaší matkou by neměla být problém, pokud máte v garsonce trvalé bydliště, mělo by být vše v pořádku. Budete ale samozřejmě muset doložit, že matce nájem v uvedené výši skutečně platíte, případně doložit stejným způsobem, že hradíte náklady na energie apod. (pokud je nehradí Vaše matka). Zaplacení nájemného je možné doložit například kopií příkazu k úhradě, vytištěným péotvrzením o provedené transakci z internetového banovnictví, případně příjmovým dokladem podepsaným Vaší matkou.

Dotaz: Lucie

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Dnes jsem si chtěla zažádat o zkrácení rodičovské dovolené ze 4 na 3 roky. A bylo mi řečeno, že to už nemůžu, protože dceři bylo již 9. měsíců. Co je na tom pravdy? Před porodem jsem byla v evidenci ÚP, ale otec dítěte pracoval. Myslela jsem, že pokud otec pracoval, můžu si normálně určit výši rodičovské dovolené. Prosím tedy o více informací, bohužel u nás jsou úřednice, tak strašně ochotné, že je lepší tam nechodit. Dále bych se chtěla zeptat, pokud bych to dala na otce - kolik musí mít výdělek, abych se dostala na částku alespoň 6 000,- ? A jak dlouho před porodem musí být otec zaměstnán? Předem moc děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud alespoň jednomu z rodičů - ve Vašem případě otci dítěte - lze stanovit denní vyměřovací základ pro stanovené PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem, pak je možné provést změnu výše rodičovského příspěvku. Domnívám se, že omezení volby do 22. týdne života dítěte (pro dvouletou variantu) nebo do 9. měsíce věku dítěte (pro tříletou variantu) platilo v období, kdy byla výše těchto varianty pevně stanvena a nebylo možné volit nic mezi nimi. Pokud lae můžete doložit vyměřovací základ otce dítěte z doby, kdy Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, mělo by být vše v pořádku. Měla byste mít nárok na rodičovský příspěvek ve výši alespoň 7.600 Kč měsíčně bez ohledu na výši výdělku otce dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím Vás o radu,pracuji jako operátorka v call centru, chci si zřídit pojistění odpovědnosti v zaměstnání(tzv.pojistku , když bych neúmyslně způsobila škodu). Jedná se mi o to ,když by si např. zákazník stěžoval, že jsem mu sdělila mylné informace a jemu tím vznikla škoda, např. přepis smlouvy při změně dodavatele, chybně sdělený údaj pro platby, při nahlášení poruchy, chybně posoudím a technika tam nepošlu a zákazník pak vyčíslí náklady apod. Je mi jasný ,že by si nejdříve stěžoval u mého zaměstnavatele, ale je možné ,že v důsledku by požadoval úhradu po mě...vím ,že bych se měla pojistit min. do výše 4,5 násobku hrubé mzdy..mám si na něco dát pozor při uzavření? děkuji za radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

omlouvám se, ale nejsem odborníkem na problematiku pojistného v oblasti odpovědnosti za škodu. Podle § 257, odst. 2 zákoníku práce nesmí výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti přesánout částku odpovídajcí 4,5násobku Vašeho průměrného měsíčního výdělku. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti nebo po zneužití jiných návykových látek. Jde-li o škodu způsobenou úmyslně, může zaměstnavatel kromě uvedené částky požadovat i náhradu ušlého zisku. Zákoník práce tedy řeší pouze to, co po Vás může požadovat zaměstnavatel - zde by pojištění do výše 4,5násobku Vaší mzdy stačilo), nikoliv to, co po Vás může požadovat klient. Více informací k této problematice Vám bohužel nemohu sdělit. Děkuji za pochopení.

Dotaz: Kristýna Kvasilová

dobrý den chtěla bych se zeptat jestli nám nárok na nějaké životní minimum a zhruba kolik když jsem samoživitelka s dvěma dětmi do 6 let. Pobíram alimenty ve výši 3000 dohromady na obě děti a přídavek na bydlení ve výši 6800 a podpora od ÚP mi bude příští měsíc končit. Až poté bych si zažádala pokud mám tedy nárok ? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, mohla byste mít nárok na přídavky na děti v celkové výši 1.000 Kč. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 6.620 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavek na dítě je tedy příjem ve výši 15.888 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek na dítě je zapotřebí doložit příjem za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak dokládáte příjem za rok 2013. Záleží tedy na tom, jaké byly Vaše příjmy za předloňský či loňský rok. 

Kromě dávek, které již pobíráte, a přídavku na děti by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. Na příspěvke na živobytí byste měla nárok tehdy, pokud Vám po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nezbývá ani částka živobytí - ta je většinou totožná s částkou životního minima. Náklady na bydlení jsou ale započítávány jen do výše 30% (v Praze 35%) Vašich příjmů. Nevím, jak velkou podporu z ÚP pobíráte, ale bez podpory je příjem Vaší domácnosti 9.800 Kč. Když od této částky odečtu 30% (pokud bydlíte v Praze, odečítala byste 35%), což je 2.940 Kč, vyjde mi částka 6.860 Kč, což je o něco vyšší částka než částka živobytí. Nárok na příspěvek na živobytí mít tedy nejspíš bohužel nebudete.

Dotaz: Lucie

Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a těhotná s druhým dítětem.Bývalý zam. poměr končil dobou určitou tzn.neměla jsem nárok na PPM (manžel byl v té době nezaměstnaný).Mám na Vás několik dotazů: 1.Bude moci teď manžel žádat o PPM, pokud se v zaměstnání domluví na změnu poměru (z trvalěho poměru na DPP s jiným výkonem práce)? 2. Pokud ano, tak jsou nějaké nevýhody pro zaměstnavatele? (Např. jiné danění,soc.,zdrav. pojištění, administrativa apod.) Nebo je vše spíše formální a lze se dohodnout většinou bez problémů? 3.Jsou nějaké nevýhody pro manžela (pokud by chtěl, aby měl opět čistého tolik, kolik má nyní). 4. Pokud by žádal manžel, vím že může žádat o PPM až po šestinedělí. Znamená to, že šest týdnů se žádný příspěvek nepobírá? Narozením druhého dítěte se mi zruší pobírání rodičovského příspěvku na první dítě. Děkuji moc předem za Vaše odpovědi.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže manžel splní podmínky pro nárok na PPM (270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let a nemocenské pojištění i během nástupu na mateřskou nebo ochranná lhůta), vznikne mu od 6. týdne po porodu nárok na PPM. Do té doby můžete Vy žádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám začne být vyplácena ve výši 7.600 Kč měsíčně. Pokud manžel uzavře se zaměstnavatelem na dobu pobírání PPM DPP nebo DPČ s uvedením jiného druhu práce, než jaký má sjednaný v pracovní smlouvě, bude moci pro zaměstnavatele dál pracovat a současně pobírat PPM. S uzavřením PPM je samozřejmě spojená další administrativa a poněkud odlišné danění apod., ale pokud má manžel vstřícného zaměstnavatele, neměl by to být problém. Pobírání rodičovského příspěvku skončí ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek nebo mateřskou na mladší dítě.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Prosím o radu. Jsem těhotná,pracuji/ doba neurčitá/ a partner je Němec a žije v Německu.Mám tedy v Česku nárok na MD v případě,že se stane a porodím v Německu,mám nárok pobírat mateřskou zde v Česku když bude mít dítě vystavený rodný list v Německu? Mám trvalé bydliště v Česku,jsem u českého zaměstnavatele,který platí mé pojištění a jsem Češka.Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste byla v ČR během posledních dvou let před nástupem na mateřskou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářnch dní a budete pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřskou nebo budete v ochranné době, nárok na mateřskou by Vám měl vzniknout. Problém by mohl nastat s nárokem na rodičovský příspěvek, kde zákon o státní sociální podpoře vyžaduje, aby žadatel a osoby společně s ním posuzované (tedy i Váš partner) měli v ČR nejen trvalé, ale především faktické bydliště.

S rodným listem vystaveným v zahraničí zkušenosti nemám, pravděpodobně si budete muset zajistit jeho úřední překlad do češtiny.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 11.4.2014, dítě dovrší 2 let.Chtěla bych k 28.2.2014 ukončit rodičovskou dovolenou a nastoupit na pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství. U pojišťovny Alianz mám uzavřenou pojistku v případě rizikového těhotenství. Pro důvod čerpání pojistky je nutná pracovní neschopnost, aby se mi pojistka vyplatila.Můj nástup na další mateřskou je předpokládaný na 22.4.2014 (termín porodu je 17.6.2014). Prosím o info, zda mi může být vyplacen rodičovský příspěvěk, který vyplácí Úřad práce a PN (vyplácí OSSZ).Nevím, jak to vyřešit s úřadem, protože o pojistku bych nerada přišla.Zajímalo by mě, zda nepřijdu o zbytek rodičovského příspěvku? Prosím o radu. Děkuji Siegertová

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Siegertová,

ve Vašem dotaze směšujete pobírání rodičovského příspěvku a rodičovskou dovolenou. Jestliže jste si zvolila dvouletý rodičovský příspěvek a Vašemu dítěti budou v dubnu dva roky, pak Vám skončí výplata rodičovského příspěvku. Protože rodičovský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně, měl by Vám být poslední příspěvek vyplacen v květnu 2014.

Co se týče rodičovské dovolené, záleží na tom, jakou délku dovolené jste si dohodla s Vaším zaměstnavatelem. Standardní délka rodičovské dovolené je tři roky, pokud jste si se zaměstnavatelem nedohodla kratší rodičovskou dovolenou, nemusí s jejím dřívějším ukončením souhlasit - bez jeho souhlasu rodičovskou dovolenou dříve ukončit nemůžete. Dřívější ukončení rodičovské dovolené jen kvůli nástupu na další nemocenskou může být navíc ze strany OSSZ vyhodnoceno jako účelové. Setkala jsem se již s několika případy, kdy OSSZ odmítal nemocenskou vyplatit, protože šlo o účelové předčasné ukončení rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek Vám přestane být vyplácen ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na mateřskou u mladšího dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám dotaz, ke konci února končím v zaměstnání (výpověď dohodou, takže bez odstupného), chci se zeptat z jaké částky mi bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti, dočetla jsem se, že z čisté mzdy, ale z kolika měsíců se průměr vypočítává? Dále mám prosbu ohledně otěhotnění v průběhu pobírání podpory v nezaměstnanosti, má žena nárok na nějakou mateřskou či rodičovskou dovolenou, když má odpracováno 7 let, ale v posledních 5ti měsících pobírá podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže končíte dohdou tzv. bez vážného důvodu, budete již od počátku podpůrčí doby pobírat podporu pouze ve výši 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Pokud jste k ukončení pracovního poměru měla vážný důvod - vážné důvody jsou vymezeny v § 5, písm. c zákona o zaměstnanosti - příslušnou část tohoto zákona najdete zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx - bude Vám podpora vyplácena první dva měsíce ve výši 65%, další ddva měsíce 50% a zbývající část podpůrčí doby ve výši 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Výše podpory by Vám měla být vypočtena z výdělku dosaženého za upylnulé kalendářní čtvrtletí předcházející ukončení pracovního poměru, tedy z období říjen až prosinec 2013. 

Jestliže otěhotníte až po skončení zaměstnání, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku mít nebudete, protože v době nástupu na mateřskou již nebudete v ochranné lhůtě z posledního zaměstnání, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení tohoto zaměstnání.

Dotaz: Veronika

Dobrý den,mám dotaz a poprosila bych o radu. V práci jsem podala výpověď a mám dvouměsíční výpovědní lhůtu. Výpověď jsem podala z důvodu,že se stěhuji do jiného města,protože s přítelem kupujeme dům. Jenže se nám asi podařilo otěhotnět. Chtěla bych se zeptat,protože si nevím rady jak to teď vše bude. Zda dostanu nějakou mateřskou či ne. Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Veronika.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

na mateřskou budete mít nárok tehdy, pokud jste během posledních dvou let před nástupem na mateřskou (počátke 8. - 6. týdne před stanoveným termínem porodu) získala alespoň 270 dní nemocenského pojištění (zaměstnání), a pokud na mateřskou nastoupíte v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Splníte-li uvedené podmínky, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. 

Vaše výpověď každopádně platí, takže k ukončení pracovního poměru dojde po uplynutí výpovědní doby. Po ukončení výpovědní doby se můžete zaevidovat na úřadě práce. Pokud jste během uplynulých dvou let odpracovala alespoň 12 měsíců, budete mít po dobu 5 měsíců nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste se místo úřadu práce rozhodla pro nástup na nemocenskou, doporučuji Vám tak učinit ještě během výpovědní doby. Zaměstnavatel Vám sice od 4. do 14. dne nemoci platí náhradu mzdy, ale pouze v příapdě, že trvá Váš pracovní poměr. Pokud byste na nemocenskou nastoupila například až po skončení pracovního poměru, byla byste první dva týdny nemoci bez peněz. 

Dotaz: andrea

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat dostala jsem se do takové obtížné situace... před 14 dni jsem nastoupila na neschopenku a během 14 dnů jsem ležela tyden v nemocnici..ale bohužel jsem zjistila že nejsem zaregistrovaná na sociálním pojištěním...co mám dělat budu mít vůbec nárok na nemocenskou jsem v koncích nevím jak dál mám pokračovat nebo nevím vůbec jak to mám řešit.....mám poslat pracovní smlouvu aby o mě vůbec věděly nebo to zjistí díky té neschopence jak dál.... poradte prosím Děkuji předem...

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že píšete o pracovní smlouvě, předpokládám, že jste zaměstnaná. V takovém případě byste měla především co nejdříve doručit příslušnou část potvrzení o pracovní neschopnosti Vašemu zaměstnavateli. Váš zaměstnavatel by se pak měl postarat o všechno ostatní, zejména doručit potvrzení o Vaší pracovní neschopnosti příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude od 15. dne nemoci vyplácet nemocenskou. Od 4. do 14. dne nemoci by Vám měl náhradu mzdy vyplcáet Váš zaměstnavatel. Pokud s Vámi zaměstnavatel nebude komunikovat nebo odmítne Vaši situaci řešit, doporučuji kontaktovat přímo OSSZ v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobrý den, maminka byla v roce 2007 uznána část. invalidní I. stupně - od dětství má značně poškozený sluch, nyní z 75% neslyší. V roce 2010 jí dávky byly zastaveny. vyjádření OSSZ: je uznána část. invalidní z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdrav. stavu, ale prac. schopnost se jí zhoršuje o 0%. respektive verdikt zněl: jste invalidní, ale chodíte do práce, nemáte nárok na inv.důchod. Podali jsme námitku na Krajskou OSSZ, dopadli jsme stejně. Radili nám, že se máme obrátit na soud. V té době jsme si mysleli, že je to placené - soudní výlohy - advokát. Od 1. 1. platí nový obč. zákoník. Mamince přibývá díky práci další zdrav. potíže a sluch se dále zhoršuje. Volala jsem na linku MPSV když jsem jim řekla, že ze 75% neslyší, ale protože chodí do práce, nemá nárok na vyplácení inv. důchodu, tak si mysleli, že jsem se zbláznila, protože zákon to, že invalidní lidé pracují nemá na dávky vliv. Nicméně. Chceme o důchod zažádat znovu, také se chci obrátit na advokáta a vše řešit soudní cestou. Soudní výlohy jsou prý zdarma, platí se pouze advokát. Potřebuji poradit, na kterého advokáta v této záležitosti se můžeme obrátit. Bydlíme v okrese Prostějov, OL kraj, ale klidně zajedeme až do Brna. Máme šanci v tomto případě vyhrát a dostat zpět vše i zpětně?? Děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

aby Vaše maminka měla nárok na invalidní důchod, musí splnit dvě podmínky: stát se invalidní (její pracovní schopnost musí poklesnout nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně) a musí získat potřebnou dobu pojištění, která činí nejméně 5 let pojištění během posledních 10 let před vznikem invalidity nebo 10 let během posledních 20 let před vznikem invalidity. Pokud se domníváte, že Vaše maminka tyto podmínky splňuje, může podat žádost o invalidní důchod znovu. Doporučuji doložit veškeré aktuální lékařské zprávy, které dokládají zhoršení maminčina zdravotního stavu od posledního posouzení posudkovým lékařem OSSZ. 

Pokud by žádost Vaší maminky o invalidní důchod byla zamítnuta, musíte se proti rozhodnutí OSSZ nejprve odvolat. Až v případě, že byste neuspěli ani s odvoláním, se můžete obrátit na soud. Konkrétního advokáta Vám bohužel doporučit nemohu, vhodného právníka v místě Vašeho bydliště můžete vyhledat přes vyhledavač České advokátní komory zde: http://vyhledavac.cak.cz/Units/_Search/search.aspx

Co se týče zpětné výplaty důchodu, podle § 56, odst. 1, písm. b) zákona o důchodovém pojištění platí, že zjistí-li se, že důchod byl neprávem odepřen a nebo přiznán od pozdějšího data než od jakého náleží, důchod se přizná a to ode dne od něhož důchod nebo jeho zvýšení náleží. Podle věty druhé tohoto ustanovení se přitom důchod nebo jeho navýšení dopaltí nejvýše 5 let nazpět ode dne zjištění nebo uplatnění nároku na důchod.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,chtela jsem se zeptat,v lednu jsem ovdovela a manzelem jsme meli pujcku kterou musim splacet ,kdyz vse poplatim tak mi z duchodu nic nezbude na jidlo .tak bych se chtela zeptat jestli si muzu za zadat treba na socialni davku na bydleni duchod budu mit i po manzelovi dohromady kolem deseti tisic.Moc dekuji za odpoved a jak to muzu resit.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Stačí doložit náklady na bydlení a Vaše příjmy za uplynulé kalendářní čtvrtletí. O příspěvek na bydlení můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. Na jiné dávky mít velmi pravděpodobně nárok nebudete.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,mela bych na Vas dotaz.29.6.2013 jsem nastoupila na materskou a 25.7.2013 jsem porodila dvojcata.Od zamestnavatele jsem dostavala PPM od 29.6 2013. a ukoncili mi ji k 10.1.2014 je to mozne vzhledem k tomu,ze mam s dvojcaty narok na PPM po dobu 37 tydnu a pobirala jsem ji pouze 28 tydnu???Bohuzel budu ucetni volat az zitra,tak bych byla moc rada za zodpovezeni dotazu.Mockrat dekuji.Adriana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Adriano,

při narození dvou a více dětí máte skutečně nárok na pobírání PPM po dobu 37 týdnů. PPM Vám nevyplácí zaměstnavatel, nýbrž okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Jediný důvod, který mne napadá je, že OSSZ nikdo neoznámil, že se Vám narodila dvojčata, a proto Vám ukončila výplatu PPM po 28 týdnech. Doporučuji tedy kontaktovat Vašeho zaměstnavatele, případně ještě lépe přímo OSSZ a požádat je o informaci, jak nyní postupovat.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které by jinak hrozily v samém závěru týdne. Nechejte potíže a nedorozumění minulosti, kam patří!

soutěž

Pečujte o dětskou pokožku s BIO kosmetikou Swiss Nature v hodnotě 3 580 Kč!

Pečujte o dětskou pokožku s BIO kosmetikou Swiss Nature v hodnotě 3 580 Kč!

To nejlepší pro vaše děťátko.

Soutěž probíhá od 18. 8. 2014 do 31. 8. 2014

anketa

Podle čeho si vybíráte oblečení?

dítě dne

To už vážně půjdu do školky? 29. 8. 2014

To už vážně půjdu do školky?

 • 5/5
Celkem 3
další

Tip na večeři


	Polévka z dýně a kukuřice.

Polévka s kukuřicí

Celkový čas: 60min

Energie: 279 kJ

Cena: 85 Kč


	Vepřové maso vonící majoránkou.

Vepřové maso na majoránce

Celkový čas: 1h a 20min

Energie: 528 kJ

Cena: 140 Kč


	Recept na šťavnatá kuřecí stehna se zeleninou.

Dušená kuřecí stehna

Celkový čas: 1h a 10min

Energie: 449 kJ

Cena: 150 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.