Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 19. dubna | svátek má  Rostislav
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4569 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: hana wiesnerova

Dobry den dcera ukoncila studium a bude nastupovat do zamestnani,ale bude se stehovat za pritelem a trvaly pobyt si prehlasovat nechce,beru prispevek na bydleni a castku 2000 k peci na syna'chci se zeptat zda o tyto davky prijdu,dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud u Vás dcera bude mít stále trvalé bydliště, bue u příspěvku na bydlení i nadále patřit mezi společně posuzované osoby a měla byste tudíž do žádosti o dávky uvádět i její příjem, což by mohlo znamenat, že by Vám dávka mohla být snížena nebo úplně odebrána. Pokud s Vámi dcera už nebude fyzicky bydlet, můžete požádat úřad práce o vyloučení Vaší dcery z okruhu společně posuzovaných osob, ale záleží na posouzení úřadu práce, zda Vaší žádosti vyhoví. U ostatních dávek již dcera přestane být společně posuzovanou osobou, takže by k žádné změně dojít nemělo.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, Jsem na MD.,už 8 měsíců. Mám ji do čtyř let věku dítěte,( samoživitelka ) ale chci ji ukončit již tohoto roku.Stěhuji se z České republiky.Tak bych se chtěla,zeptat jestli mám nárok na vyplacení zbylé částky a co k tomu budu potřebovat.Děkuji mnohokrát za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podmínnkou pro nárok na rodiočvský příspěvek je nejen trvalý pobyt, nýbrž i faktické bydliště na území České republiky. Pokud se tedy odstěhujete z ČR, přestanete mít na rodičovský příspěvek nárok. Rodičovský příspěvek bohužel není možné vyplatit jednorázově a pokud jste neměla náro na mateřskou, není možné ani jeho zvýšení, takže o nevyčerpanou část rodičovského příspěvku bohužel přijdete. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den , mužete mi prosím poradit jak postupovat .Mám skoro 5leteho syna , byvaly partner sice je zapsaný v rodném listě ale nikdy jsme nežily ve společne domacnosti , chvilema to vypadalo že vztah vydrži , pak jsem to vzdala a ukončila to.Otec ditětě nikdy řadně mi nepomahal z peči o ditě , žadne vyživne nikdy neplatil ,ted po roce mlčeni najednou poslal asi 6tis. , a chce vídat kluka , z tim nesouhlasim jelikož pro dítě je uplně cizi člověk , tak jsem mu to zamitla. Vyhrožuje že poda navrh k soudu o ditě do sve pečí . Co mám v teto situaci dělat , a jestli mužu zažadat u soudu o vyživne na dítě , a jestli jde to zpětně . Děkuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže je synův otec zapsán v jeho rodném listě, má právo se se synem vídat, ale současně má povinnost připsívat na jeho výživu. Pokud výživné nebylo dosud stanvoenou soudně a nejste schopni se na jeho výši dohodnout, podejte k okresnímu soudu v místě synova bydliště návrh (žalobu) na svěření syna do své výlučné péče a na určení výše výživného. Výživné můžete požadovat i zpětně, a to nejdéle za dobu tří let. Synův otec tedy má vůči synovi vyživovací povinnost, současně má ale právo syna vídat a Vy nemáte právo mu v kontaktu se synem bránit, i když chápu, že to po pěti letech nebude pro Vás ani pro syna jednoduché.

Dotaz: Jitka

Dobrý den.Dala jsem výpověď a chci si vybrat dovolenou, protože ji mám už zaplacenou. Zaměstnavatel mi ji nechce dát, chce mi ji proplatit . Má na to právo. Co mám dělat. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

termín dovolené určuje Váš zaměstnavatel, nikoliv Vy. Pokud tedy nemáte od zaměstnavatele dovolenou již z předchozí doby schválenou písemně, obávám se, že neuspějete. Zaměstnavatel Vám čerpání dovolené nemusí umožnit a může se rozhodnout, že Vám nevyčerpanou dovolenou po skončení pracovního poměru proplatí.

Dotaz: Míša

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat, když jsem u zaměstnavatele zaměstnaná pouze na zkrácený úvazek. Myslím si, že budu mít nižší PPM než je samotný rodičovský příspěvek. Někde jsem se dočetla, že si mohu zažádat o dorovnání do výše rodičovského příspěvku. Volala jsem si na sociálku, ale tam si paní nebyla jistá, jestli to vůbec ještě je pravda. Tak pokud je tato informace pravdivá kde si mohu o toto dorovnání zažádat? Děkuji Míša

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Míšo,

pokud máte nízký výdělek, bude i Vaše PPM zpočátku nízká. Po narození dítěte ale můžete na úřadě práce požádat o její dorovnání do částky 7.600 Kč. Peníze potřebné na toto dorovnání se Vám budou odečítat z celkové částky 220.000 Kč určené na výplatu rodičovského příspěvku.

Dotaz: Petra

Dobrý den. Synovi byly 7. června 2014 3 roky a tím mě skončil nárok na rodičovský příspěvek, který jsem pobírala v částce 7600,-Kč. Bylo mě řečeno, že tato dávka se vyplácí zpětně - takže ji dostanu ještě v plné výši 7600,- ještě v červenci / prý nezáleží jaký den se v měsíci dítě narodilo -automaticky je vyplácena zpětně za celý měsíc/. Chci se nahlásit na pracovní úřad, protože práci zatím nemám a nevím zda tam mám jít a od toho dne se i přihlásit až 1. července a nebo jestli mohu již třeba ted v červnu. Bojím se, že když mě zapíšou ted v červnu, aby mě pak nebyla krácena rodičovská podpora, kterou mám dostat zpětně v červenci. Pokud by právě tomu tak bylo -tak bych se tam zapsala až od 1,7.2014. Předem děkuji za opdověd. Petra

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Petro,

na úřadě práce se můžete zaevidovat kdykoliv - buď teď v červnu, nebo klidně až v červenci. Na datu ani na tom, že Vám bude ještě vyplacen rodičovský příspěvek vůbec nezáleží. Vyplácení rodičovského příspěvku nemá na nárok na podporu v nezaměstnanosti žádný vliv.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám jeden dotaz. V tomto měsíci jsem ukončila bakalářské studium na vysoké škole. Na navazující studium jsem nebyla přijata. Rozhodla jsme se, zkusit to příští rok znovu a v tomto roce se věnovat intenzivnímu studiu jazyků (pomaturitní studim-20 hodin týdně). Při tomto studiu nemám nárok na status student. Můžu se přihlásit na pracovní úřad, aby za mě bylo hrazeno zdravotní pojištění, nebo ho musím hradit sama?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste ukončila studium a nebudete ve studiu dále pokračovat, můžete se zaevidovat na úřadě práce. Jestliže jste během posledních dvou let získala alespoň 12 měsíců pojištění, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V opačném případě za Vás stát bude "pouze" hradit zdravotní pojištění, takže si ho nebudete msuet hradit sama.

Dotaz: Renata

Dobrý den,beru hmotnou nouzi 3410kč .Chci se zeptat když si najdu práci na dohodu a budu si vydělávat kolem 3000kč budu mít ještě nárok na dávku?kolik mi asi budou srážet děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při pobírání hmotné nouze si přivydělat samozřejmě můžete. To, jak velký vliv bude mít Váš přivýdělek na výši dávky, kterou pobíráte, záleží nejen na výši Vašeho přivýdělku, ale také na výši Vašich nákladů na bydlení. Na příspěvek na živobytí máte totiž nárok tehdy, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahují Vaše příjmy ani částky živobytí, která je zpravidla shodná s částkou životního minima. Přiměřené náklady na bydlení se přitom odečítají maximálně ve výši 30% (v Praze 35%) Vašich příjmů. Přesnou částku, o kterou se Vám dávka sníží, Vám tudíž bohužel nejsem schopná sdělit.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, před pár dny mi bylo 26. V současné době ale stále studuji, studium dokončím letos v září. Zajímá mne, jestli je nutné, abych se teď přihlásila na ÚP, nebo si mohu zdravotní pojištění platit sama a v evidenci UP nebýt? Nejpozději v srpnu tohoto roku bych ráda nastoupila do stálého zaměstnání. V současné době pracuji pouze na DPČ. Děkuji a hezký den, Ivana Š.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Ivano,

nezaopatřeným dítětem, za které hradí zdravotní pojištění stát, jste nejdéle do 26 let věku. Po dosažení 26 let věku už tedy za Vás stát zdravotní pojištění nehradí. Evidence na úřadě práce nutná určitě není, navíc jako studentka můžete být evidenci úřadu práce pouze tehdy, pokud Vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Takže pokud nemáte rok sociálního pojištění (zaměstnání) a stále studujete, na úřadě práce Vás ani nezaevidují. Tudž si budete muset zdravotní pojištění ve výši 1.148 Kč měsíčně hradit sama.

Dotaz: wikywiky

dobrý den chtěla bych se zeptat v 19.6 mi měla skončit mateřská dovolená ale přišel mi dopis že mi ji ukončují k 1.6. Dítě mi do školky vezmou až v září a ja do práce nastupuji skraje srpna co mám do te doby dělat když budu bez peněz v celodení péči dítěte?? Aco zdravotní a sociální od toho 1.6. kdo to bude platit?děkuji wikywiky

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ookud Vám přišlo vyrozumění o ukončení výplaty rodičovského příspěvku, pak je to pravděpodobně proto, že jste již vyčerpala celkobou částku 220.000 Kč. Pokud jde o pojištění, tak zdravotní pojištění za osoby pečující o dítě do sedmi let věku, hradí stát, stačí pouze skutečnost, že pečujete o dítě oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Hrazení sociálního pojištění sice není povinné, ale doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na důchod, pokud tuto skutečnost oznámíte okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště.

Co se týče nedostatku financí, můžete zkusit požádt zaměstnavatele, zda by Vás nevzal zpět do zaměstnání dříve, nebo si můžete na úřadě práce zkusit zažádat o sociální dávky jako příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě, případně o dávky pomoci v hmotné nouzi.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Jsem na RD, která mi končí v srpnu - do 3 let věku dítěte, v květnu mi skončil RP. Kdo za mě nyní platí ZP? Na zdr. Poj. mi řekli, že stát, pokud si zažádám o péči o dítě do 7 let, ale myslím, že mi to na ty 2 měsíce nestojí za to a také mám obavy, abych tím nepřišla potom o odstupné u zaměstnavatele (budu odcházet z nadbytečnosti) Jaký je rozdíl mezi RD a péčí o dítě do 7 let věku dítěte, myslím z pohledu zaměstnavatele? Chtěla jsem si ZP platit sama, ale na zdr. Poj. mi řekli, že to nejde, když mám zaměstnavatele. Jak bych to měla tedy řešit? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

za osoby pečující o dítě do sedmi let věku hradí zdravotní pojištění stát, stačí tuto skutečnsot oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Nemusteí se vůbec obávat toho, že byste kvůli tomu přišla o odstupné od zaměstnavatele. Na odstupné máte nárok díky tomu, že bude Váš pracovní poěmr ukončen výpovědí nebo dohodou z důvodu nadbytečnosti a nárok na odstupné s problematikou zdravotního pojištění tudíž nijak nesouvisí.

Dotaz: Kateřina

Dobrý den, byli jsem s přítelem na matrice ohledně zapsání naší nenarozené dcery. U přítele se zjistilo, že má celý život a všude používá jiné jméno než má v rodném listě. V rodném listě má příjmení s dlouhým Y a jinak v občanském průkazu a na jiných listinách a smlouvách má Y ale krátké. Mohu se zeptat co máme v tomto případě dělat a jaké následky by tato chyba mohla míti do budoucna? Děkuji za odpověď !!!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

sama asi tušíte, že by nejvhodnější bylo, aby Váš přítel měl na všech dokladech stejný tvar příjmení, který má uvedený i v rodném listě. Tudíž asi nejlepší postup by byl ten, požádat o změnu příjmení alespoň na těch nejdůležitějších dokladech (občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, pas apod.) tak, aby měl na dokladech stejné příjmení jako v rodném listě.

Dotaz: Barbora

dohoda o pracovní činnosti,nebo dohoda o provedení prace..platí jedna z těchto smluv jako smlouva na pracovní poměr??? jestli se jedna z dohod počítá do odpracovanych 12měsiců??? moc děkuji...

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

u Vámi uvedených dohod závisí na výši Vašeho výdělku. Aby se Vám některá z dohod počítala do odpracované doby pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí z ní být odváděno sociální pojištění. Z dohody o pracovní činnosti je sociální pojištění odváděno již při výdělku 2.500 Kč měsíčně a více, u dohody o provedení práce je to až při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně.

Dotaz: Barbora

Zdavím :-) po druhé ..ještě prosbicku mam ..jestli,že jsem nyní v pracovnim pomeru , a půjdu na marodní stav...Mohu v tom marodním stavu podat výpoved s dvouměsícní vypovední lhutou??? a marodit po dobu dvoumesicni vypodní lhuty a pote marodni ukoncit??? Děkuji:-)

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

výpověď můžete dát zaměstnavateli kdykoliv, tedy i v době Vaší pracovní neschopnosti. Pokud dáte výpověď Vy, nebude mít Vaše pracovní neschopnost na délku výpovědní doby žádný vliv. Můžete tedy klidně celou výpovědní dobu promarodit a Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby.

Dotaz: Milena

dobrý den, jsem těhotná a zhruba od 2. měsíce na nemocenské-na nemocenskou jsem nastoupila v ochranné lhutě 7 dnů po ukončení zaměstnání. Na PPM nárok nemám to vím jistě-jen na rodičovský příspěvek. Mám pár týdnů před porodem (zhruba 4) a gynekolog mě chce před termínem porodu ukončit nemocenskou, ale pokud mám správné informae mohu zůstat na tu samou neschopenku na nemocenské max. do 6 tydnu po porodu v souvislosti s porodem. Nebo se neschopenka musí změnit na jinou a tudíž jedna ukončit a další začít? nebo mohu zustat do těch 6 tydnu po porodu na te jedné samé co mám od toho 2. měsíce? děkuji. protože pokud ukončí jednu a začne druhou tak pro mě to ztrací vyznam.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při přechodu na nemocenskou v souvislosti s porodem se původní nemocenská neukončuje, stačí tuto původní nemocenskou prodloužit do konce 6. týdne po porodu - požádejte tedy Vašeho ošetřujícího lékaře o prodloužení Vaší stávající nemocenské. Díky nároku na nemocenskou v souvislosti s porodem si poté budete moci zvolit alespoň tříletou variantu rodičovského příspěvku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Tento týden se (ne zcela mile) připomenou resty z minulosti. Věci, které jste odkládali a o nichž jste byli přesvědčení, že mohou ještě dlouho počkat na své splnění, najednou nesnesou odkladu. A tak vás čeká dohánění a stíhání na poslední chvíli. Na energii vám to dvakrát nepřidá, a tak si jarní dny příliš neužijete. Alespoň přátelé vás povzbudí, kdykoli to budete potřebovat.

soutěž

Vyhrajte luxusní hodinky STORM a extra slevu pro všechny soutěžící!

Vyhrajte luxusní hodinky STORM a extra slevu pro všechny soutěžící!

Exluzivní sleva 25% na veškerý sortiment STORM!

Soutěž probíhá od 14. 4. 2015 do 19. 4. 2015

anketa

Jak často doma vaříte?
dítě dne

Šplhání zbožnuju 16. 4. 2015

Šplhání zbožnuju

 • 4/5
Celkem 24
další

Tip na večeři


	Recept na výbornou sekanou, která se jí jak teplá tak studená, zkrátka chutná vždy.

Sekaná s hruškou

Celkový čas: 60min

Energie: 573 kJ

Cena: 135 Kč


	Bezmasý zeleninový chod s luštěninou.

Cizrna na špenátu

Celkový čas: 45min

Energie: 457 kJ

Cena: 120 Kč

kukuřičné krokety pečené v troubě

Krokety z kukuřice

Celkový čas: 45min

Energie: 624 kJ

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.