Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pátek 31. října | svátek má  Štěpánka
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4097 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anett

Dobry den,mam dotaz.jsem zamestnana od 1.4.2013 ale v listopadu jsem otehotnela a od poloviny prosince jsem na PN a do konce tehotenstvi uz me neuschopni.zajimalo by me jestli mam narok na materskou kdyz nemam odpracovano 270 dni.nebo spise jestli se dny v PN do techto 270 dni zapocitavaji kdyz jsem preci porad zamestnana.dekuji :)

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, 

jestliže jste stále zaměstnaná, pak se do potřebných 270 dní pojištění započítává i doba strávená na nemocenské, dokud stále trvá Váš pracovní poměr. Pokud takto získáte 270 dní pojištění do doby nástupu na mateřskou, nárok na mateřskou Vám vznikne. I kdybyste ale potřebných 270 dní pojištění nesplnila, můžete zůstat na nemocneské až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Na základě nároku na tuto nemocenskou (nebo mateřskou) si poté budete moci volit výši rodičovského příspěvku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam narok na nejajy prizpevek na skolne?syn se hlasi na policejni skolu a skolne je tam 18000kc pololetne jsem samozivitelka na materske takze si ti nemihu dovolit dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

žádný příspěvek, který by byl určený přímo na úhradu školného, bohužel neexistuje, můžete si zažádat pouze o některou z dávek, o které mhou žádat všichni. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvke na bydlení. Je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima - návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852 - můžete si zažádat o přídavky na obě děti. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusit začít příspěvkem na živobytí. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Bokůvková Milena

Dobrý den.Je mi 57 let, před rokem jsem prodělala mozkovou mrtvici. Po roce můj zdravotní stav nebyl dobrý, tak jsem dala výpověď dohodou. Od roku 2007 jsem pobírala část.inv.důchod 1. stupně. Letos v únoru jsem zažádala o vyšší stupeň, posud. komise mě dala do část.inva.důchodu 2. stupně. Přišel mi nový výměr a částka se mi vůbec nezměnila.výměr jsem obdržela do 14 dnů. Mám se odvolat? Po mrtvici se mi hodně zhoršil sluch. Je zbytečné mi volat. Děkuji za radu

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pouze na základě Vámi uvedených informací nedokáži posoudit, z jakého důvodu u Vás nedošlo ke zvýšení částky invalidního důchodu při přeřazení z 1. stupně do 2. stupně. Pokud se zaslaným výměrem nesouhlasíte, můžete se samozřejmě odvolat, případně se obrátit - telefonick, písemně či osobně - se žádostí o vysvětlení na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, která Vám nový výměr zaslala.

Dotaz: Pavla

Dobrý den, mám zletilého syna, který studuje VŠ, otec zatím platil výživné vcelku bez problémů. Nyní vyvíjí na syna různý psychický nátlak, některé věci jsme už vyřešili, jen problém, na který se chci zeptat přetrvává. Je syn povinen otci při započetí každého semestru posílat doklad o studiu nebo stačí když otci bude oznamovat každou případnou změnu? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zákon Vašemu synovi takovou povinnost nestanovuje - stačilo by oznámení o změně (přerušení či ukončení) studia. Záleží tedy pouze na Vašem synovi, zda požadavku svého otce vyhoví či nikoliv. Pokud však Vašeu synovi nečiní potíže jedno potvrzení navíc obstarat, nevidím problém v tom, aby otcově požadavku vyhověl. Záleží ale pouze na Vašem synovi, jeho povinnost to není.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, děkuji za níže uvedenou odpověď, Chci se zeptat, pokud si po porodu požádám o dorovnání budou tyto peníze čerpány z částky 220000,-Kč na kterou mám nárok?? V nějaké diskuzi to psala paní.. Znamenalo by to, že mi prostě těch 220000,- Kč rozpočítají do 36měsíců?? a né třeba do 29 měsíců? Jinak manžel je ve služebním poměru v době porodu tam bude rok, a před tím 8 let klasická smlouva podle zákoníku práce.. Nemá možnost přerušení zaměstnání a podobné věci mohl by si pouze vzít dovolenou.. Může tedy i on žádat o mateřskou?? Já ale také splňuji oněch 270 dní. máme tedy možnost volby nebo nikoliv?? Děkuji za odpověď...:o)) Dobrý den, výše nemocenského činí za kalendářní den 60% Vašeho denního vyměřovacího základu, tedy přibližně 60% Vaší mzdy. Mateřská je o něco vyšší, činí přibližně 70% Vašeho platu. Musíte tedy počítat s tím, že Vaše nemocenská a zpočátku i mateřská bude nízká, ale po narození dítěte si můžete zažádat na úřadě práce o dorovnání mateřské do částky 7.600 Kč. To bude také maximální výše rodičovského příspěvku, kterou si budete moci s Vaším příjmem zvolit. Pokud Váš manžel splňuje podmínky pro nárok na mateřskou (270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou a nemocenské pojištění i v den nástupu na mateřskou nebo 7denní ochranná lhůta), může požádat o mateřskou on a poté zvolit výši rodičovského příspěvku na základě svého platu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

z celkové částky se Vám po dobu, kdy budete pobírat mateřskou, bude odečítat pouze ono dorovnání, tedy rozdíl mezi částkou 7.600 Kč a výší Vaší mateřské. Po ukončení mateřské se pak bude z oněch 220.000 Kč odečítat celá částka rodičovského příspěvku. Takže to skutečně znamená, že budete rodiočvský příspěvek pobírat o něco kratší dobu. Z Vámi uvedených informací vyplývá, že na mateřskou máte nárok oba - záleží tedy pouze na vás, kdo z Vás na ni nastoupí. Váš manžel by ji ale mohl mít vyšší a tudíž by mohl volit i vyšší rodičovský příspěvek. Aby tak mohl učinit, musel by v období od počátku 7. týdne po poordu nastoupit na mateřsku dovolenou, na kteréby musel být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích. Během té doby by nesměl pro zaměstnavatele pracova,t musel by tedy čerpat mateřsku nebo řádnou dovolenou, případně neplacené volno. POkud by chtěl pracovat a současně pobírat mateřskou, musel by se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem práce, než který má uvedený v pracovní smlouvě. Na základě nároku na mateřskou poté bude moci volit výši rodičovského příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% jeho platu. Maximální výše rodičovského příspěvku je 11.500 Kč.

Dotaz: Marie

Dobrý den,měla bych dotaz. po jak dlouhou dobu si můžu zažádat zpětně na výživné na mě když sem nebyla provdaná za bývaleho přítele.Máme spolu dceru na tu mu stanovil soud výši ale stejně neplatí už 4měsíce,do práce nemohu,nedá se tu žádná najít. Dceři sou 4roky tudíž už nepobírám mateřskou.Když sem byla na na SSZ požádat slušně o to zda by mi nemohly pomoci,když neplatí na dceru a já sem byla vedena na Úřadu prace že nemám z čeho platit nájem tak mi paní řekla že nemám nárok.Musím si půjčovat abych s dcerou neskončila na ulici a mohla zaplatit nájem.Když sem tam byla po 2hé po skončení podpory v nezaměstnanosti tak mi bylo oznámeno jen že měla jednu paní se stejným příjmením a že nemá dobré zukušenosti tak že se přijede podívat ale to se nestalo.Už nevím co mám dělat,paní mě odbyla jako kdybych já mohla za to že nemohu najít práci na jednu směnu už kvůly dceři když sem na ní úplně sama..Byla tam i jedna slečna která měla pracijícího přítele,po skon.mateřské a dostala úplně všechno na co měla nárok a pěkný peníze že si práci hledat nemusí.Taady u nás berou ohledy víc na lidi kteří sou s prominutím jiné barvy pleti,to mě mrzí.Děkuji za rady

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže otec Vaší dcery neplatí soudem stanovené výživné déle než čtyři měsíce, můžete na něj podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy - to by jej mohlo přimět k lepší platební morálce. Pokud se tak nestane, budete muset podat návrh na exekuci dlužného výživného z jeho platu (je-li zaměstnaný) nebo prodejem jeho (ne)movitého majetku. O výživné pro sebe byste musela žádat nejpozději do dvou let po porodu, na toto výživné již tedy nemáte nárok a nemůžete jej žádat ani zpětně. 

Je-li příjme Vaší domácnsoit nižší než 2,4násobek jejího životního minima, můžete si požádat o přídavek na dítě ve výši 500 Kč. Životní minimum osamělé matky s malým dítětem je 4.880 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavek je příjem ve výši 11.712 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, ři žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. Jste-li vlastníkem či nájemce (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosit nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení - stačí doložit příjmy za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusit  začít příspěvkem na živobytí. O všechny uvedené dávky můžete požádat v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, moje dcera má termín porodu 15.6.2014. Je vedená na ÚP, ale protože nemá odpracovaných 12 měsíců za poslední 2roky, nemá nárok na podporu. Bydlí s přítelem v pronájmu, ale trvalé bydliště mají ona i přítel u rodičů. Její přítel má čistý příjem kolem 14 000. Dcera nemá nárok na žádné soc. dávky. Proto bych se chtěla zeptat, kdy a na co bude mít nárok. Pomohlo by nějak kdyby šla na nemocenskou? Děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže je Vaše dcera nezaměstnaá, je zbytečné, aby nastupovala na nemocenskou, protože nárok na nemocenské dávky jí stejně nevznikne. Aby měla ona nebo přítel (záleží na tom, kdo z nich je nájemcem bytu) musel(a) by mít v bytě trvalé bydliště. Nárok na příspěvek by pak vznikl za předpokladu, že 30% příjmů jejich domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Vzhledem k výši příjmu přítele Vaše dcera do doby narození dítěte na jiné dávyk mít opravdu bohužel nárok nebude. 

Pokud byla Vaše dcera během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou zaměstnaná alespoň 270 kalendářních dní a v době nástupu na mateřskou bude v ochranné lhůtě, vznikne jí nárok na mateřskou. Ochranná lhůta zpravidla činí 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale posledí zaměstnání kratší než 180 dní, je ochraná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud dceři vznikne nárok na mateřskou, bude si moci volit výši rodiočvského příspěvku. Jestliže nárok na mateřwskou nemá, bude si moci po narození dítěte požádat rovnou o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která jí bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by podmínky pro nárok na mateřskou splňoval jej přítel (u mužů je ochranná lhůta po skončení zaměstnání pouze 7 kalendářnch dní dní), mohl by žádat o mateřskou on a následně volit výši rodičovského příspěvku. 

Je-li to první dítě Vaší dcery a příjem její domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, bude si moci zažádat o porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Životní minimum tříčlenné domácnosti je 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Pokud se příjem jejich domácnost vejde do uvedeného limitu, bude si moci dcera požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč. Pro nárok na porodné stačí doložit příjem za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjem za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjem za rok 2013. O uvedené dávky si dcera může požádat na úřadě práce v místě svého bydliště.

Dotaz: Dagmar D.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se vypočítává výše nemocenské. Jsem na začátku 4. měsíce těhotenství a a předpokládám, že zhruba za 1,5 měsíce půjdu marodit. Jsem v práci vkuse 11,5 hodiny a už teď mě to začíná trošku unavovat. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to je s mateřskou dovolenou. Od kdy je nástup na mateřskou, porodným atd. Naposled jsem byla na mateřské před osmi lety.Velice děkuji za odpověď. D.D.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

výše nemocenské činí 60% Vašeho denního vyměřovacího základu za kalendářní den - je to tedy přibližně 60% Vašeho platu za měsíc. Abyste měla nárok na mateřskou, musíte splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhlůt,ě která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Na mateřskou se nastupuje v období od počátku 8. do počátku 6. týdně před stanoveným termínem porodu - přesný termín nástupu si určujete sama po dohodě s Vaším ošetřujícím lékařem - gynekologem. Pokud budete mít nárok na mateřskou, budete si moci volit výši rodičovského příspěvku. I kdyby Vám nárok na mateřskou nevznikl, můžete na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemcoenskou v souvislosti s porodem - a na základě nároku na tuto nemocenskou opět volit výši rodičovského příspěvku. Vzhledem k tomu, že píšete, že jste již na mateřské byla, předpokádám, že již dítě máte. V takovém případě Vám nárok na porodné nevznikne - potrodné se vyplácí poze při narození prvního dítěte.

Dotaz: linda

na bydleni mi nedaj oba mame trvale bydliste na urade a zivotni minimum ci hmotnou nozzi mi taky nedaj pac pritel ma tech 9000 a to pry staci :D a kdyz chci jit jen na 2 roky na materskou tak muzu prilasit pritele a pak sebe, co teda vse potrebuju pracovni smlouovi kd ejsem pracovala ?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže nemáte v bytě, kde žijete, trvalé bydliště, pak na příspěvek na bydlení opravdu nedosáhnete. Nárok na dávyk hmotné nouze nedokáži bez znalosti bližších informací posoudit.

Pro to, abyste mohla volit dvouletý rodičovský příspěvek, musíte splnit podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou): musíte být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaný) alespoň 270 kalendářních dní a musíte být pojištěná i v době nástupu na mateřskou dvolenou nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Jestliže tyto podmínky splníte, vznikne Vám nárok na PPM a budete moci volit výši rodičovského příspěvku. Abyste mhola volit jeho maximální výši, tedy dvouletou variantu musíte mít příjem nejméně 16.500 - 17.000 Kč měsíčně. Formulář žádosti o PPM Vám předá Váš gynekolog, Vy jej poté odevzdáte zaměstnavateli, který jej s potřebnými údaji odešle na OSSZ. Během pobírání PPM si pak na úřadě práce požádáte o rodičovský příspěvek a zvolíte jeho výši. Pokud bude o PPM žádat Váš přítel, protože Vy na PPM nárok nemáte, můžete si po narození zažádat o rodičovský příspěvek, který Vám začne být vyplácen ve výši 7.600 Kč. Od 7. týdne po porodu může Váš přítel nastoupit na mateřskou a požádat o PPM. Na mateřské musí být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích, během té doby nesmí pro zaměstnavatele, vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Pokud by chtěl pobírat PPM a současně pracova,t musel by na dobu pobrání PPM uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s uvedením jiného druhu práce, než který má v pracovní smlouvě.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, od 2. února 2014 jsem nastoupila do práce. Pobírala jsem veškeré příspěvky,jelikož jsem byla sama s dvěma dětma a rok nezaměstnaná. Teď v březnu mi přišla první výplat. Jak to bude s penězi od státu, když je dostanu i tento měsíc? Budu vracet? Nebo jak mám postupovat a co všechno je třeba oběhat v rámci soc. dávek, abych nemusela zpětně nic vracet. Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

veškeré změny Vašich příjmů jste podle zákona o státní sociální podpoře a zákona o pomoci v hmotné nouzi povinna oznámit úřadu práce, který Vám dávky vyplácí, do 8 kalendářních dní. Pokud byste kvůli příjmu ze zaměstnání již neměla na některé dávky nárok nebo by Vám náležely v nižší výši (což je pravděpodobnější), ale byly by Vám vyplaceny vv původní výši, musela byste neoprávněně vyplacené dávky samozřejmě vrátit. Doporučuji tedy obrátit se co nejdříve na úřad práce, který Vám dávky vyplácí, a informovat jej o výši Vašeho příjmu v zaměstnání.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Děkuji za zodpovězení dotazu, bohužel i dorovnání do výše 7600,- mi přijde směšné, vzhledem k tomu, že PPM by z mého platu měla být 23tis:-(přítel má nárok cca na 18tis..chápu tedy dobře, že do porodu mohu zůstat na nemocenské, po porodu čerpat 6 neděl RP a pak přítel 22týdnů PPM?a já pak opět přejdu na RP..po dobu jeho PPM buď musím pracovat, nebo si vzít neplacené volno? děkuji za trpelivost a za Vaši odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestiže jste alespoň tři měsíce nemocensky pojištěná i jako OSVČ, budete mít nárok na nemocenskou vypočtenou z platu i z nemocenských záloh. Podle zákona o nemocenském pojištění je při nároku na PPM nemocenská ukončována 6. týden před porodem, při nároku na nemocenskou v souvislosti s porodem pak 6. týden po porodu. V ostatních případech rozoduje o termínu ukončení pracovní neschopnosti Váš ošetřující lékař. Po porodu můžete čerpat rodičovský příspěvek, pokud bude přítel 22 týdnů čerpat v zaměstnání mateřskou dovolenou nebo na těchto 22 týdnů uzavře se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, bude moci po tuto dobu čerpat PPM. Pokud by čerpal mateřskou dovolenou kratší dobu, bude pobírat PPM jen po dobu, kdy bude na mateřské dovolené. Vy můžete během přítelovy mateřské buď pracovat, nebo čerpat neplacené volno. Na čerpání neplaceného volna ale nemáte právní nárok, záleží na Vašem zaměstnavateli, zda Vám ho poskytne.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, od 1.2.2009 do 25.9.2012 jsme byla zaměstnána, pak jsme byla OSVČ a účastnila jsme se nemocenského pojištění, od 2.1. 2014 jsme opět zaměstnána, z důvodu rizikového těhotenství jsem od 14.2.2014 na neschopence, ale současně stále trvá OSVČ, dnes mi bylo na OSSZ sděleno, že ze zaměstnání mi chybí cca 30dní na nárok na PPM a tento nárok mám z OSVČ, ale asi ve výši 4tis:-( což je pro mě opravdu nevýhodné..přemýšlím, že OSVČ zruším, a že by přítel nastoupil na PPM od 7.týdne narození dítěte (TP 30.6.2014)..ale jak ošetřit šestinedělí, kdy s malou musím zůstat doma?četla jsme již vaše odpovědi s tím, že nelze být na neschopence a pak aby přítel nastoupil na PPM..ale proč?jsou to přeci 2 odlišné dávky a otec může čerpat pouze 22týdnů, nikoliv celých 28..pomohlo by mít neschopenku od obvodního lékaře na bolest zad??děkuji předem za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

co se týče nemocenské v souvislosti s porodem a peněžité pomoci v mateřství, jsou to sice 2 dávky, ale obě plynoucí z nemocenského pojištění a související s těhotenstvím a porodem - nemocenskou v souvislosti s porodem může čerpat ten, kdo nemá nárk na PPM: Není tedy možné čerpat obě tyto dávky. Pokud Vám nárok na PPM nevzniká ze zaměstnání, můžete čerpat PPM díky výkonu SVČ. Tato PPM bude sice zpočátku nízká, ale po porodu si můžete na úřadě práce požádat o její dorovnání do výše 7.600 Kč. Pokud by o PPM žádal přítel, můžete prvních 6 týdnů po porodu vyřešit tak, že si požádáte o rodičovský příspěvek, který Vám začne být vyplácen ve výši 7.600 Kč a od 7. týdne po po porodu nastoupí na mateřskou Váš přítel. Na mateřské musí být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích a během té doby nesmí pro zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Pokud tedy bude na mateřské pouze týden, bude i PPM pobírat pouze jeden týden. POkud by chtěl současně pobíra mateřskou a pracovat pro zaměstnavatele, musel by na dobu pobírání PPM se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem práce, než který má uvedený v pracovní smlouvě. Další možností je požádat rovnou o rodičovský příspěvek vypočtený z přítelova platu bez čerpání PPM. Pak by pířtel nebyl nijak omezen ve výkonu zaměstnání.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,je mi 21 let jsem vedena na urade prace,ale nikdy jsem nepracovala a jsem tehotna.Bydlim u babicky,ktera bere duchod 11000 kc.S otcem budouciho ditete neziji,pouze bude uveden jako otec v rodnem liste.Budu mit v tomto pripade narok na materskou? Porodne? Rodicovske prispevky?Moc dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže jste nikdy nepracovala, nebudete mít nárok na mateřskou, ale pouze na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. O rodičovský příspěvek si můžete zažádat po narození dítěte - budete potřebovat jeho rodný list - na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. Pokud by podmínky pro nárok na mateřskou splňoval otec dítěte, mohl by o mateřskou zaždat on a následně zvolit výši rodičovského příspěvku.

Na porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč, máte nárok tehdy, jedná-li se o Vaše první dítě a příjmy Vaší domácnosti nepřesáhnou 2,4násobek jejího životního minima. Bude-li otec dítěte uveden v jeho rodném listě, budou se započítávat i jeho příjmy, i když s Vámi nežije, příjmy babičky se počítat nebudou. Životní minimum tříčlenné domácnosti je 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Vejde-li se Váš příjem do uvedené hranice, budete si moci požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na ídtě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. O porodné i přídavek na dítě můžete požádat na úřadě práce.

Po otci dítěte můžete samozřejmě požadovat výživné na dítě a po dobu dvou let také na sebe jakožto neprovdanou matku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám manžela, který pracuje jako OSVČ. Daní paušálně 60%. Já jsem na rodičovské dovolené, která mi bude končit v květnu, kdy nastupuji na mateřskou dovolenou z důvodu dalšího otěhotnění. Blíží se doba odevzdání ročního zúčtování a manželovo účetní nabídla možnost převedení části příjmů za rok 2013 na mou osobu, na manželku, která je na rodičovské dovolené. Z této částky bych zaplatila sociální, zdravotní a daně. Díky převedení části příjmů bych mohla využít úlevy na syna a svou osobu. To manžel bohužel nemůže využít, protože daní paušálně. A tak by se nám do rodinného rozpočtu vrátili nějaké finance. A moje otázka zní. Z jakého příjmu se mi bude vypočítávat mateřská dovolená. Bude mateřská stejná jako u prvního dítěte (tedy bude se vypočítávat z mého posledního zaměstnání, kde mám stále platnou smlouvu na dobu neurčitou) nebo by se vypočítávala z příjmů, které by na mě převedl můj manžel (tedy z příjmů, které by na mě převedl manžel? Předem mnohokrát děkuji za zodpovězení dotazu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou do čtyř let věku Vašeho prvního dítěte, použije se pro výpočet nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) ten vyměřovací základ, který bude vyšší. Jedině pokud byste na mateřskou dovolenou nastoupila později, bude použit poslední zjistitelný vyměřovací základ (tedy pravděpodobně ten z manželových převedených peněz).

Dotaz: Jana

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli má má nárok pobírat příspěvek na dietu při kojení maminka, která před porodem pobírala hmotnou nouzi a po porodu jen rodičovský přípěvek? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

příspěvek na dietu při kojení je možné vyplácet pouze souběžně s příspěvkem na živobytí. Pokud již na příspěvek na živobytí nemáte nárok, obávám s,e že už nemáte nárok ani na příspěvek na dietu při kojení.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Pokud budete předpokládat, že vám lidé dokáží číst myšlenky, dočkáte se tento týden nepříjemného střetu s realitou. Budete muset zapracovat na své komunikaci, zpřesnit své požadavky a promluvit o svých přáních a touhách. Ačkoli vám takováto otevřenost není právě nejpřirozenější, zjistíte, že se vám – minimálně tento týden – může rozhodně vyplatit! O víkendu trochu zařaďte zpátečku a pořádně si užijte čas s rodinou!

soutěž

Vyhrajte specializovanou výživu pro vlasy DonnaHAIR FORTE

Vyhrajte specializovanou výživu pro vlasy DonnaHAIR FORTE

Abyste měla krásné a zdravé vlasy, chce to začít z gruntu – od vlasové cibulky!

Soutěž probíhá od 27. 10. 2014 do 10. 11. 2014

anketa

Podle čeho jste vybírala/vybíráte autosedačku?

dítě dne

Pěkný podzimní den 31. 10. 2014

Pěkný podzimní den

 • 0/5
Celkem 0
další

Tip na večeři


	Vyzkoušejte jeden z mnoha receptů na pivní polévku s čedarem.

Pivní polévka

Celkový čas: 40min

Energie: 573 kJ

Cena: 65 Kč


	Delikatesa z telecího masa.

Telecí líčka s bramborovým pyré a bylinkami

Celkový čas: 1h a 35min

Energie: 493 kJ

Cena: 233 Kč


	Zdravý recept z hejka.

Dietní rybí filé z hejka

Celkový čas: 30min

Energie: 553 kJ

Cena: 55 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.