Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
úterý 22. července | svátek má  Magdaléna
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3743 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, žiji sama s nezletilým synem, pobírám hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení, jsem v evidenci na ÚP a chtěla bych pečovat o osobu blízkou,ale ve svém bytě. Budou nějak ovlivněny dávky, které pobírám a je možnost takto pečovat o osobu blízkou ? Jaké další kroky musíme udělat? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

samozřejmě je možné pečovat o osobu blízkou, která s Vámi žije/bude žtí ve společné domácnosti. Protože s Vámi tato osoba bude sdílet společnou domácnost, budete ji muset uvádět do žádostí o dávky jako společně posuzovanou osobu a její příjmy budou posuzovány společně s Vašimi - příspěvek na péči se však do těchto příjmů nepočítá, takže ten v žádosti o dávky uvádět nemusíte. Pokud tato osoba nemá jiný příjem než příspěvek na péči, dojde pouze k navýšení životního minima Vaš domácnosti, což by mohlo mít na nárok na dávky spíše pozitivní než negativní dopad. Pokud jde o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV, bude se Vám doba péče započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, moc bych Vás chtěla požádat o radu nebo spíše rady. V současné době jsem na RD. Mám 3letou variantu, která mi končí 24.11.2014. Na RD jsem nastoupila z nemocenské kvůli rizikovému těhotenství. Pracovala jsem pro svého zaměstnavatele 6 let na HPP. Bohužel ale má výplata nedosahovala takové výše aby peněžitá pomoc v mateřství byla vyšší než rodičovská, takže mi od porodu byl vyplácen rovnou rodičák. V současné době se s přítelem snažíme o druhé miminko. Bohužel zatím neúspěšně. Takže varianta, že bych plynule nastoupila na druhou mateřskou nevyjde. Můj bývalý zaměstnavatel mi dal jasně vědět, že se mnou do budoucna nepočítá. Vím, že ale není tak jednoduché mi dát výpověď. Co je pro mě po ukončení RD nejlepší? Nechat si dát výpověď, dát výpověď, ukončit poměr dohodou – k jakému datu? Když se pak přihlásím na ÚP budu dostávat nějakou podporu? A co když otěhotním v okamžiku kdy budu na ÚP. Budu mít nárok na 3letou variantu? Vzhledem k mému zdravotnímu stavu bude i mé druhé těhotenství rizikové. Ovlivní to nějak situací? Druhá možnost je, že otěhotním dříve – tzn. v době kdy jsem ještě na RD. Jestli se nepletu, tak v tom případě mi zaměstnavatel výpověď dát nemůže – je to tak? Vzhledem k tomu riziku bych stejně nemohla nastoupit a šla bych rovnou na nemocenskou. Bude s tím mít můj zaměstnavatel nějaké výdaje?? A budu pak moci nastoupit opět na 3letou variantu? Moc děkuji za čas, který budete věnovat mému né příliš krátkému dotazu. A jsem skutečně ráda, že existujete :o)) Byla bych bez Vás ztracená. S pozdravem Macháčková

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Macháčková,

děkuji Vám za slova chvály, těší mě to a motivuje k další práci. Pokud budete mít po rodičovské dovolené zajištěnou péči o dítě a nebudete chtít skončit s prací dobrovolně (třeba právě kvůli péči o dítě) doporučuji nastoupit normálně do práce. Pokud s Vámi zaměstnavatel bude chtít ukončit pracovní poměr, doporučuji nechat si dát výpověď, protože jednak budete mít velmi pravděpodobně nárok na odstupné . nesjpíše půjde o výpověď z důvodu nadbytečnosti - a také tím prodloužíte dobu trvání pracovního poměru (u výpovědi běží dvouměsíční výpovědní doba) a tím i možnost, že se Vám podaří otěhotnět ještě během trvání pracovního poměru a získáte tak nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud dostanete výpověď, měla byte po evidenci na úřadu práce pobírat podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z výše Vašeho platu. Jestliže obdržíte odstupné, budete mít nárok na podporu až po vyčerpání odstupného. Pokud byste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku Vám nevzniká - měla byste nárok pouze na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku nebo by musel žádat otec dítěte. Proto je lepší nechat si dát výpověď, protože tak prodloužíte délku trvání pracovní poměru. Pokud byste navíc otěhotněla během výpovědní doby, běh výpovědní doby se přeruší a její zbývající část by uběhla až po ukončení Vaší další rodičovské dovolené. V případě, že byste byla už těhotná v době, kdy byste obdržela výpověď, byla by tato výpověď neplatná. Pokud byste otěhotněla ještě v době rodičovské dovolené, mohl by Vám dát zaměstnavatel výpověď pouze z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okamžitě ukončit pracovní poměr, nikoliv z důvodu nadbytečnosti. Během čerpání rodičovské dovolené na nemocenskou nastoupit nemůžete, můžete tak učinit až po jejím skončení. Od následujícího dne po ukončení rodičovské dovolené můžete nastoupit na nemocenskou a pobírat od 4. do 14. dne nemoci náhradu mzdy od zaměstnavatele a poté od 15. dne nemoci nemocenskou od OSSZ. Jestliže otěhotníte v době trvání pracovního poměru tak, abyste do 180 kalendářních dní od jeho skončení nastoupila oěpt na mateřskou dovolenou, nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne.

Dotaz: Hana

Dobrý den.Byla jsem propuštěna ze zaměstnání pro nadbytečnost 21.10.2013. Byly mi dne -11.11.2013 vyplaceny 3 odstupné platy .V únoru mi bude 58 let.Do kdy mohu pobírat podporu - do jaké doby mohu být na podpoře-pokud by (vzhledem k mému věku,což zjišťuji v tomto překážku) nenašla zaměstnání.Pracovala jsem od r.1973. Mám ještě jednu prosbu.V létě bych měla absolvovat operaci - mám nárok na nemocenskou po 14 dnech? -Samozřejmě bez podpory.Podporu bych dostávala po ukončení PN ? Velmi děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže je Vám 57 let, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců (pokud si samozřejmě dříve neseženete práci). Na nemcoenskou byst eměla nárok pouze v případě, že byste byla zaměstnaná nebio v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Jestliže budete v evidenci úřadu práce, nárok na nemocenskou Vám nevzniká.

Dotaz: Andrea Navrátilová

Dobrý den, paní Nováková prosím Vás pěkně o informaci, budu si dělat sama roční vyúčtování daně za rok 2013, od bývalého zaměstnavatele podklady mám, jen potřebuji vědět jestli by mi měl ÚP(když je požádám) dát taky nějaký doklad,že od října 2013 do prosince 2013 jsem pobírala dávky v nezaměstnanosti . Já mám samozřejmě doklad, který mi byl vydán na začátku evidence na ÚP(rozhodnutí o té výši dávek), ale nevím jestli tohle stačí. A druhý dotaz se týká toho, že se budu odhlašovat od 27.1.2014(od té doby mám i platnou pracovní smlouvu) z evidence, podařilo se mi sehnat práci, tak jen potřebuji vědět jestli stále platí,že změnu na zdravotní pojišťovně můžu nahlásit do 8 pracovních dnů? Velice Vám děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

úřad práce by Vám měl na požádání vydat potvrzení o tom, jak dlouho jste byla v evidenci úřadu práce. Potvrzení o výši podpory v nezaměstnanosti nepotřebujete, protože podpora v nezaměstnanosti není zdanitelným příjmem. Jestliže od 27.1. nastupujete do zaměstnání, měla byste nástup do zaměstnání oznámit úřadu práce i zdravotní pojišťovně do 8 kalendářních, nikoliv pracovních dní.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den.Mám dotaz 6.2.2014 my končí 4letá rodičovská.7.2.2014 se jdu nahlásit na ÚP a chtěla jsem se zeptat,kdy dostanou poslední mateřskou jestli jěště v březnu a kdy dostanu první podporu v nezaměstnanosti.Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodiočvský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně (v únoru za leden, v březnu za únor apod.). Poslední rodičovský příspěvke Vám tudíž bude vyplacen v březnu a to v plné výši. Jestliže se na úřadě práce zaevidujete již v měsíci únoru, měla by Vám i podpora v nezaměstnanosti být vyplacena už během měsíce března.

Dotaz: Kristýna

Ještě bych se Vás zeptala, zda mezi odpracované dna se počítají i dny, během kterých jste byla zaměstaná na Dohodu o pracovní činnosti? Ale nemám zápočtová list z této práce. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

z práce na dohodu o pracovní činnosti se určitá částka nemocenského pojištění odvádění jen tehdy, pokud jste v kalendářním měsíci dosáhla výdělku alespoň 2.500 Kč a více. Budou Vám tedy započteny všechyn dny v kalendářních měsích, kdy jste splnila tuto podmínku. Pro úplnost ale dodávám, že doba práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se posuzuje odděleně od práce na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo od práce na dohodu o provedení práce (DPP) - tyto doby se vzájemně nesčítají.

Dotaz: Kristýna

Dobrý den, děkuji Vám za předchozí odpověď. Ráda bych se Vás ještě zeptala, když o volbu délky rodičovské dovolené nemusím nikoho žádat, jen si zažádám o příspěvěk, musím se někde hlásit na úřadech, abych měla placené zdravotní a sociální? Nebo se během pobírání rodičovského příspěvky toto pojištění neplatí? Děkuji ještě jednou za Vaši odpověď a trpělivost.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

o rodičovský příspěvek požádáte po narozen dítěte na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné, takže jeho hrazením se nemusíte vůbec zabývat. Hrazení zdravotního pojištění sice povinné je, ale během péče o dítě do sedmi let věku za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Skutečnost, že pečujete o dítě stačí nahlásit Vaší zdravotní pojišťovně - možná bude stačit jen Vaše čestné prohlášení.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den chtěla by jsem se zeptat na co mám jako samoživitelka nárok. Bydlim v byte nájemné je 6 tisíc beru mateřskou 3800 + 1000 Kč příspěvek na deti. Mam dceru otec nejeví zájem a syna ten nemá ani zapsány ho v rodném liště. Dekuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

v první řadě máte nárok pobírat výživné na obě děti a jestliže nejste vdaná, můžete po dobu dvou let žádat o výživné také pro sebe jakožto neprovdanou matku. Jestliže je otec dcery zapsán v jejím rodném listě a výživné nebylo stanoveno, doporučuji podat co nejdříve žalobu na určení výživného - výživné je možné požadovat až tři roky zpětně. V příapdě syna - pokud otec nesouhlasí se zapsáním do rodného listu - budete muset nejprve podat žalobu na určení otcovství, teprve poté požáat o určení výživného. Vzory těchto žalob můžete najít na internetu nebo Vám s jejich sepsáním může pomoic právník či sociální pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) na městském úřadě. 

Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji požádat nejprve o příspěvek na živobytí a následně o doplatek na bydlení. O všechny uvedené dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Martina

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výše mé PPM.Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od roku 2000.V roce 2007 jsem nastoupila na PN(rizikové těh.),pak následovala MD.PPM jsem pobírala ve výši 10230,-Kč.Z ještě neukončené RD jsem nastoupila na MD s druhým dítětem,nárok na PPM jsem měla a byla ve výši 14868,-Kč(Denní vyměřovací základ 758,.-,dávka 531,-Kčx počet dnů). 5.prosince2013 jsem nastoupila opět na prac.neschopnost z důvodu dalšího těhotenství a v polovině ledna jsem nastoupila na MD.Chtěla bych se zeptat na výši PPM.Bude denní dávka stejně vysoká jako u druhého dítěte nebo může být nižší jako u prvního?Ptala jsem se naší účetní,ale ona to prý posílá dál a nebyla mi schopná to říci,že se mám nechat překvapit.Ráda bych,kdybych věděla,že překvapení bude milé.Pokud mi odpovíte ,budu velmi ráda. Děkuji a přeji hezký den,Martina

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Martino,

jestliže jste během mateřské a rodičovské dovolené nikde nepracovala, měl by být pro výpočet PPM použit stejný vyměřovací základ jako u předchozího dítěte. Na druho ustranu ale nevím, na základě čeho byla Vaše PPM u druhého dítěte vyšší než u prvního. Dle mého názoru by PPM rozhodně neměla být nižší než u prvního dítěte. Konkrétní výši PPM Vám ale nejsem schopna sdělit, děkuji za pochopení.

Dotaz: Arabela

Děkuji Vám moc za odpověď, jsem ráda, že nástup do zaměstnání po RD nemusím nikde hlásit po úřadech. Vaši druhou odpověď jsem moc nepochopila :-( asi jsem natvrdla... Píšete, že ---- Aby Vám vznikl nárok na mateřskou u dalšího dítěte, musela byste otěhotnět ještě během pracovního poměru tak, abyste do 180 kalendářních dní od jeho ukončení stihla nastoupit na mateřskou dovolenou. --- Já právě plánuji otěhotnět v říjnu 2014 (pokud se zadari), tak abych termín porodu měla v červnu 2015, když na konci července mi končí smlouva a propustí mě... takze bych na materskou nastoupila cca 30- 60 dní před ukončením smlouvy v cervenci, takže bych nárok na PPM mít měla??? Chápu to správně? Dekuji a omlouvám se za dovysvetlování. S pozdravem Novotná

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

omlouvám se, že jsem Vám způsobila v hlavě zmatek, špatně jsem si přečetla datum ukončení Vaší pracovní smlouvy - myslela jsem si, že Vám smlouva končí letos v červenci ne až příští rok. Jestliže otěhotníte ještě během trvaání pracovního poměru tak, že v době nástupu na mateřskou dovolenou budete ještě zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne. Pokud se Vám tedy vše podaří tak, jak plánujete, budete si moci zvolit výši rodičovského příspěvku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, mam dotaz. Kdybych si platila nemocenske pojisteni jako nezamestnana osoba cca 3. mesice pred porodem, mohla bych si zvolit delku rodicovske dovolene, nebo musim byt OSVC? Manzel si plati komercni nemocenske pojisteni, muze to mit vliv na volbu RD? Predem dekuji za odpoved!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jako nezaměstnaná si nemůžete sama platit nemocenské pojištění - potřebnou dobu nemocenského pojištění musíte získat výdělečnou činností - jako zaměstnanec nebo OSVČ. Ani komerční nemocenské pojištění Vám k nároku na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku nepomůže. Jestliže jste Vy nebo Váš manžel nebyli během uplynuklých dvou let zaměstnáni alespoň 270 dní a nebudete v den nástupu na mateřskou zaměstnáni nebo v ochranné lhůtě, nárok na mateřskou mít nebudete a budete moci pobírat pouze čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.

Dotaz: Vendula Bezděčíková

Dotaz: Vendula Bezděčíková Dávky sociální podpory Děkuji za odpověd a ještě bych se zeptala když tedy jsem zaměstnana a mám 9000čistého a k tomu živnostenský list jako vedlejší.... Nemám nárok na žádne pířspěvky na mateřské??? Jen nájem platím 8000tisíc a bohužel nemůžu živnost pozatavit kvuli toho, že to je finanční poradenství a následné provize mi chodí každy měsíc i když jejich výše není moc velká... Beru to tak že budu na dítě sama... Prosím o radu. Děkuji Děkuji za odpověd, ale nejsem si uplněně jestli jsem Vás pochopila psala jsem, že mam živnostenský list tudíž OSVč sice, jako vedlejší, ale v prvním dotazu jste mi psala že osvč ma příjem 12 500,. když je to jako vedlejší tak to tak není????? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

u OSVČ s hlavní činností se za minimální příjem považuje polovina průměrné mdzy v ČR, což je přibližně ta částka, kterou jsem Vám psala, protože jsem nevěděla, že jste OSVČ vedlejší. OSVČ vedlejší jsou započítány její skutečné příjmy, tedy to, co si jako OSVČ opravdu vyděláte.

Dotaz: Kristýna

Dobrý den, 31.12.2013 mi skončila smlouva. Měla jsem ji na dobu určitou. Ne neschopnost z důvodu těhotenství jsem nastoupila v říjnu, v době, kdy smlouva platila. Jsem v ochranné lhůtě, během které nastoupím v dubnu 2014 na mateřskou. Bude mi placena z práce? Po mateřské přejdu na rodičovskou dovolenou. Koho mám žádat o volbu délky rodičovské dovolené a následně o rodičovský příspěvek, když v té době jsem bez zaměstnání? Nebo mám žádat o volbu mého bývalého zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Váš pracovní pojěr trval alespoň 180 kalendářních dní, pak i ochranná lhůta činí 180 kalendářních dní a v době nástupu na mateřskou dovolenou tudíž budete v ochranné lhůtě. Jestliže jste během upylnulých dvou let byla zaměstnaná alespoň 270 kalenádřních dní, vznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a na volbu výše rodičovského příspěvku. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog, Vy jej předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který jej s potřebnými údaji odešle na OSSZ. Výše PPM Vám bude vypočtena z platu dosaženého v posledním zaměstnání. O rodičovskou dovolenou již nikoho žádat nemusíte, rodičovská dovolená se týká pouze zaměstnaných žen, což už není Váš případ. Vás se týká pouze rodičovský příspěvek - o ten si můžete zažádat kdykoliv v průběhu pobírání PPM. Jeho výši si můžete zvolit, ale výše příspěvku nesmí přesáhnout 70% Vašeho platu v posledním zaměstnání. 

Dotaz: Lidka

Pekný den, stehuji se do bytu kde jsme se domluvily s majtelkou bytu ze si tam muzu nahlasit trvaly pobyt! šly jsme na urad se zeptat co to vse bude obnaset a tam nam rekly ze si musi udelat najemni smlouvu pres pravnika?! je to potreba neni nekde nejaky formular 2014 kde si to stahneme a bude to vse podle zakonu?! a co asi jeste budeme muset zaridit abych dostala trvale bydliste tam kde chci

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ke zřízení trvalého pobytu stačí předložit Váš průkaz totožnost a doklad o tom, že máte k bytu vlastnické či užívací právo - toto je zapotřebí doložit právě nájemní smlouvou. Vzory nájemní smlouvy najdete k dispozici na ineternetu, stačí si do vyhledavače zadat "nájemní smlouva vzor". Jedná se však pouze o vzor, který nemůže být použit na jakoukoliv situaci. Každou nájemní smlouvu je zapotřebí upravit na míru podmínkám konkrétního bytu. 

Dotaz: Tina K.

Dobrý den paní Nováková, již párkrát jsem se od vás dočkala srozumitelné rady,a proto si dovoluji,opět se na Vás obrátit.Za pár měsíců budu rodit,pobírám přídavek na prvního syna a příspěvek na bydlení.Otec mého nenarozeného dítěte s námi nežije,do rodného listu by se chtěl nechat zapsat a uzavřít se mnou písemnou dohodu o výživném a styku s dítětem.Na úřadě mi sdělili,že i přesto bude jeho příjem započítán do našeho,ale pokud si přivedu 2 svědky,kteří mi dosvědčí,že spolu nežijeme,jeho příjem se do našeho nezapočte.Zajímalo by mě,zda je to pravda a,zda musí přijít svědci osobně,nebo,zda stačí čestné prohlášení s jejich iniciálami.Bohužel,ty,co jsem oslovila se bojí oplétaček s úřady a jiné nemám.Děkuji za Váš čas a radu.Tina K.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Tino,

jestliže bude otec dítěte zapsán v jeho rodném listě, pak ze zákona automaticky poatří mezi společně posuzované osoby. Pouze u příspěvku na bydlení by nemusel být posuzován společně s Vámi, protože zde je rozhodujícím kritériem trvalé bydliště - jestliže má otec dítěte trvalé bydliště jinde než Vy, neměl by být při žádosti o příspěvek na bydlení posuzován společně s Vámi. 

Co se týče požadavku úřadu práce na dva svědky, kteří Vám dosvědčí, že s otcem dítěte nežijete ve společné domácnosti, tak žádný právní předpis neupravuje, jakým způsobem má být toto doloženo. Žádný právní předpis tudíž neupravuje, zda svědci musí na úřad práce přijít osobně, nebo zda stačí písemné svědectví formou čestného prohlášení. Doporučuji se tedy na formě svědectví dohodnout s úřadem práce, která Vám dávky vyplácí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Berani by tento týden měli mít oči otevřené dokořán – hvězdy si na ně přichystaly několik nástrah, které však na první pohled nebudou tak patrné, jak byste možná čekali. A platí to jak pro život pracovní, tak i osobní (především partnerský). Dejte na svou intuici, nepouštějte se do věcí, z nichž nemáte tak docela dobrý pocit (a pokud už nebudete mít jinou možnost, buďte opatrnější než obvykle – sami uvidíte, jak pravdivé je rčení, že „ďábel se skrývá v maličkostech“). Nejvíce pak zpozorněte v polovině týdne a potom o víkendu, zvláště chystáte-li na tyto dny odjezd na dovolenou.

soutěž

Soutěžte o olivové oleje Minerva a pochutnejte si na letní středomořské kuchyni!

Soutěžte o olivové oleje Minerva a pochutnejte si na letní středomořské kuchyni!

Vyhrajte kvalitní olivový olej!

Soutěž probíhá od 14. 7. 2014 do 27. 7. 2014

anketa

Používáte pleťová séra?
dítě dne

Naše první společné plavání 21. 7. 2014

Naše první společné plavání

 • 5/5
Celkem 2
další

Tip na oběd


	Sytý guláš z bílých fazolí.

Fazolový guláš

Celkový čas: 1h a 15min

Energie: 439 kJ

Cena: 90 Kč


	Játra s čekankou a mušličkami.

Těstoviny s kuřecími játry

Celkový čas: 45min

Energie: 724 kJ

Cena: 110 Kč


	Jeden z mnoha receptů na zapékané brambory.

Zapékané brambory s houbami

Celkový čas: 1h a 20min

Energie: 418 kJ

Cena: 85 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.