Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den potřebuji poradit jsem sama a mám 2 děti 3roky a 12 let, zda mám nárok na hmotnou nouzi ,doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí.mám příjem cca 7000,- ,1100,- přídavky na děti,2000,- alimenty,přísp.na bydlení 2900,- kč.nájem platím 8300,- s popl.,ještě se počítá do mého příjmu 2000,- dar od matky na placení insolvence soudu.Můžete mi spočítat zda mám na to nárok a za jaké období potřebuji potvrdit příjmy?chtěla bych žádat v únoru 2015.děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

na příspěvek na živobytí, který je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi, máte nárok tehdy, pokud Vám po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nezůstává sani částka živobytí. Částka živobytí je zpravidla shodná s částkou životního minima, ve Vaše případě je životní minimum Vaší domácnosti vyjádřeno částkou 7.020 Kč. Přiměřené náklady na bydlení se ale započítávají maximálně ve výši 30% (v Praze 35%) Vašich příjmů. Pokud je tedy Váš celkový příjem oněch 7.000 Kč, pak by Vám vznikl nárok na příspěvek ve výši cca 2.100 Kč. Pokud je ale celkový příjem Vaší domácnosti cca 15.000, (7.000 + další přímy, které uvádíte), pak Vám nárok na příspěvek na živobytí nevzniká.

Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení by Vám pak mohl být přiznán pouze tehdy, pokud by příjem Vaší domácnosti nepřesáhl 1,3 částky živobytí (životního minima) ve Vašem případě tedy nesmí příjmy přesáhnout částku 9.126 Kč. Pokud jsou Vaše příjmy vyšší, nárok na žádné příspěvky Vám nevznikne. Pro nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi se dokládají příjmy každý kalendářní měsíc.

Dobrý den, Mám na vás dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Od února se stěhujeme s přítelem a naším synem (2roky) do podnájmu v RD (Praha) v nájemní smlouvě budeme uvedeni všichni. Nájemné bude činit 16000kč/mesíčně naše dlouhodobé "oficiální" příjmy včetně příspěvků (dítě a rodičovský) jsou cca 8000kč/měsíčně. Podle orientační kalkulačky by měl příspěvek na bydlení činit 12.290kč. Příteli ale bude ted koncem ledna vyplaceno stav.spoření 200.000kč další problém je v tom že majitel se trochu obává povolit nám z bezpečnostních důvodů trvalé bydliště v jeho RD. Pokud jsem to dobře pochopila bez TP nedostaneme ani korunu? Moje otázka tedy zní...bude pro mě lepší kvůli vyplacení spoření, přítele neuvádět v nájemní smlouvě ani mezi posuzovanými osobami? PS: našla jsem i takové názory, že k přihlášení TP stačí nájemní smlouva a povolení majitele není potřeba. Děkuji za vaší odpověď a radu!

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí mít v bytě trvalé bydliště, bez trvalého bydliště Vám ani Vašemu příteli nárok na příspěvek nevzniká. Pokud ale bude mít v bytě trvalé bydliště jen jeden z vás, budou se pro nárok na příspěvek započítávat pouze jeho příjmy. Je to tedy finančně výhodnější, než kdybyste měli v bytě trvalé bydliště oba dva. Pokud by byl přítel společně posuzovanou osobou (měl by v bytě stavební spoření), musela byste do žádosti o příspěvek samozřejmě uvést i vyplacené stavební spoření, čímž by Vám nárok na příspěvek nevznikl. 

Co se trvalého bydliště týče, pokud budete mít řádnou nájemní smlouvu, pak souhlas majitele bytu ke zřízení trvalého bydliště skutečně nepitřebujete. To ale platí jen za předpokladu, že zákaz zřídit si v bytě trvalé bydliště nebude uveden přímo v nájemní smlouvě. Pak by zřízení trvalého bydliště nebylo možné.

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně situace, kterou budu muset pravděpodobně řešit. Nyní jsem na rodičovské dovolené (do 3 let dítěte), která mi bude končit v listopadu. S manželem plánujeme další miminko, ale otěhotnět bych chtěla až během léta. Pravděpodobně se tedy dostanu do situace, kdy mi skončí rodičovská dovolená v době druhého těhotenství. Nastoupit do práce například na dva až tři měsíce mi přijde jako blbost. Jakým způsobem se řeší tyto situace? Mám pak nárok pobírat klasickou mateřskou před dalším rodičák? A má zaměstnavatel povinnost držet mi místo na další tři roky? Děkuji za odpovědi.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud Vaše rodičovská dovolená skončí v době, kdy budete opět těhotná, a Vy se nebudete chtít vrátit zpět do zaměstnání, pak je nejrozumnějším řešením nastopit po skončení rodičovské dovolené na nemocenskou. Na nemocenské pak můžete zůstat až do nástupu na mateřskou dovolenou. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr stále trvá, budete mít nárok na mateřskou i volbu výše rodičovského příspěvku i u druhého dítěte. Váš pracovní poměr tak bude i nadále trvat - během Vašeho těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené má zaměstnavatel jen velmi omezené možnosti, jak s Vámi pracovní poměr ukončit.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Vlaďka Kolářová

Dobrý den.Chci se zeptat zda je nárok příspěvek na hmotnou nouzi,tzn.příspěvek na bydlení,když jsem v důchodu a mám dohodu o placené práci jen na tři hodiny týdně? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

příspěvek na bydlení nepatří mezi dávky hmotné nouze, nýbrž mezi dávky státní sociální podpory. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí, požádat o něj můžete na úřadě práce v místě bydliště. Pokud jste měla na mysli jinou dávku, zkuste Váš dotaz více upřesnit.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chci se zeptat jak je to kdyz je matka samozivitelka a díte potřebuje rovnátka. Jelikož otec dítěte alimenty neplatí již nějakou řádku let, vždy jde na chvíli za to do vězení ze kterého pak přichází směšná částka na alimentech než je soudne nařízené a dluží již několik desítek možná více tisíc. Muže někde žádat o příspěvek jelikož jako samoživitelka na ty rovnátka nemá má příjem který tak nějak pokrývá bydlení a potřeby dítěte, ale ty rovnátka prostě nezvládne uhradit a nechce práve na ukor dítěte zanedbávat péči, ale nic jiného ji nezbyde? děkuji za odpoved

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jesltiže otec dítěte nehradí řádné výživné, můžete kromě trestních oznámeí pro trestný čin zanedbání povinné výživy, která Vám dlužné výživné stejně nevymůžou, podat návrh na exekuci výživného z platu (je-li otec dítěte zaměstnaný) nebo prodejem jeho (ne)movitého majetku, pokud nějaký majetek má. Jestliže ale otec dítěte není zaměstnaný a nemá žádný majetek, je možné, že dlužné výživné nevymůžete.

Co se týče nároku na finanční pomoc, záleží na tom, zda pobíráte veškeré dávky, které byste pobírat mohla. Pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího minima, mohla byste mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 - 700 Kč měsíčně. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení.

Dávka určena specificky na rovnátka sice neexistuje, ale pokud jste osobou v hmotné nouzi, mohla byste si zažádat o tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, která je určena zpravidla k úhradě nezbytného jednorázového výdaje, což by mohla být i rovnátka pro Vaše dítě. Jedná se ale o nenárokou dávku, v této situaci záleží vždy na posouzení úřadu práce. O dávky si doporučuji zažádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Státní podpora v nezaměstnanosti

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, rada bych se zeptala na ne prislis csty dotaz. Syn se narodil 24.11.2011 a mela jsem v praci smlouvu na dob u neurcitou. Synovi byli jiz tri roky a v praci jsme se rozloucili s tim, ze jsem podepsala dohodu ukonceni pracovniho pomeru pro NADBYTECNOST. (bylo mi razeno, ze ta nadbytecnost je dulezita, aby tam byla zminena). Nyni mi dali jeste cca dva mesice dovolenou, kterou mi v praci nekde nasli. Tato dovolena konci 19. ledna a ja potom bych se asi mela registrovat na uradu praci - jinou praci nemam. Stale pobiram rodicovsky prispevek do dubna 2014 a uvazuji o jeho rozlozeni - aby mi stale bezelo zdravotni a socialni, kdybych praci nenasla. Jo a v praci pak jeste dostanu trimesicni odstupne. Ptam se, zda je v poradku se registrovat do tri dnu od skonceni te dovolene a zda nevadi, ze beru ten rodicovsky prispevek, kdyby mi potom vznikl narok na podporu a krylo se to - podpora a rodicak. Snad jsem dotaz vznesla srozumitelne - dekuji moc za odpoved.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

záleží na tom, k jakému datu ukončíte Váš pracovní poměr. Jestliže ještě nyní čerpáte dovolenou, předpokládám, že pracovní poměr ukončíte až po vyčerpání dovolené. Na úřadě práce byste se měla evidovat do tří pracovních dní od skončení pracovního poměru. V opačném případě byste pobírala pouze minimální podporu v nezaměstnanosti z důvodu péče o dítě. Výše podpory v nezaměstnanosti záleží ale také na tom, zda jste po ukončení rodičovské dovolené pro zaměstnavatele alespoň nějakou dobu pracovala. Pokud nikoliv, je pravděpodobné, že i tak Vám bude vyplacena pouze minimální podpora v nezaměstnanosti. Podpra Vám navíc bude vyplácena až po "vyčerpání" odstupného, tedy po třech měsících. 

Skutečnost, že pobíráte rodiočvský příspěvek, Vám v evidenci na úřadě práce nijak nebrání. Zdravotní pojištění stát hradí za všechny osoby pečující o dítě do sedmi let věku, takže zdravotní pojištění za Vás bude hrazeno i po vyčerpání rodičovského příspěvku, i kdybyste evidenci na úřadě práce ukončila. Péče o dítě do čtyř let věku se navíc započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod. Sociální pojištění za Vás jinak nikdo nehradí, ale jeho hrazení je dobrovolné, nikoliv povinné. 

Dobrý den, co se stane když 4 měsíc před mateřskou dovolenou ukončím pracovní poměr v zahraníčí a nastoupím např. na uřad práce? Budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Jsem v ochranné lhůtě 180 dní. děkuji O.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže si chcete o mateřskou požádat v ČR, ale uplatnit přitom práci v zahraničí, měla byste být v době nástupu na mateřskou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) v ČR, jinak Vám nebude možné dobu práce ze zahraničí započítatt. Pokud tedy budete v době nástupu na mateřskou v evidenci úřadu práce a nebudete zaměstnancem v ČR, obávám se, že Vám nárok na mateřskou nevznikne. V případě nejasností se můžete obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě Vašeho bydliště. Pokud by Vám nárok na mateřskou v ČR nevznikl, bude dobré ověřit, zda byste získala nárok na mateřskou v zemi, kde  nyní pracujete.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den ,mam dotaz jsem žadatelem o sociální dávky matka samoživitelka ,umřela mi maminka a byt jsme se sestrou prodali rozdělilo se i mezi v vnoučata jak si maminka přála , musím uvádět dědictví do formulářů na sociálních dávkách

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

záleží na tom, jakých dávek se Váš dotaz týká. Pokud pobíráte dávky státní sociální podpory (přídavky na děti, příspěvek na bydlení), zde uvádíte pouze Vaše příjmy. V taovém případě byste do formulářů uváděla dědictví pouze tehdy, pokud jste zdědila peníze, nikoliv majetek. U dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) je ale kromě příjmů zapotřebí uvádět i majetek, takže zde zděděný majetek uvést musíte.

Dávky pro zdravotně postižené

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně Příspěvku na péči na dceru. Před 10 dny jí byl 1 rok a pracovnice v CRP a doktoři v nemocnici nám říkali, že až jí bude 1 rok můžeme o tento příspěvek zažádat. Dcera se narodila úplně zdravá, ale od 2 měsíců má epileptické záchvaty, diagnostikovanou epilepsii a kvůli tomu se velmi špatně vyvíjí. (Možná že i z jiného důvodu, ale ten ještě nebyl lékaři prokázán.) V roce zatím pouze stále leží, nic není schopna udržet v ruce, špatně poliká, nevědí ani jestli dobře slyší a vidí, protože příliš nereaguje, nesmí jezdit MHD ani být v kolektivu - není vůbec očkovaná. Všude musíme jezdit s ní autem (rehabilitace, za lékaři do Prahy apod.). Na léčbu zatím také nereaguje. V lékařské zprávě má uvedeno postižení III - IV stupně. Jaký je prosím správný postup? Zajít na příslušný úřad - vyplnit formulář a poté budeme vyzvání k dodání lékařské dokumentace nebo to musíme přiložit již k žádosti? Má se vyjadřovat její neurolog nebo i pediatr? A ta kontrola sociální úřednice proběhne u nás doma, kdy bude zkoumat co dcera umí? Také nám říkali, že bychom měli mít nárok i na průkaz ZTP, o ten se žádá na stejném úřadě? Děkuji Vám předem za odpovědi, neradi bychom něco pokazili a kvůli tomu přišli třeba o dávku.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

příspěvek na péči je určen osobám od jednoho roku věku, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb. Základními životními potřebami jsou například komunikace, mobilita, stravování apod. Bude se porovnávat stav Vaší dcery se schopnostmi zdravých dětí v témže věku. Jestliže máte v lékařské zprávě uvedeno, že se jedná o postižení III. - IV. stupně, rozhodně doporučuji o příspěvek na péči zažádat. 

Žádost o příspěvek na péči podejte na úřadě práce v místě dceřina bydliště. Potřebné formuláře najdet v lektronické podobě k dispozici zde: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/index.jsp nebo Vám je poskytnou přímo na úřadě práce. K žádosti přiložte aktuální lékařské zprávy - zprávou od neurologa i pediatra nic nezkazíte. Součástí řízení o přiznání příspěvku na péči je i šetření sociální pracovnice, které proběhne ve Vaší domácnosti. Sociální pracovnice bude zkoumat, co Vaše dcera umí či zvládne sama a jak se její schopnosti liší od zdravých dětí stejného věku. Lékařské zprávy pak bude zkoumat posudkový lékař. O průkaz OZP (osoby se zdravotním postižením) je možné následně požádat rovněž na úřadě práce. Více informací o příspěvku na péči můžete najít zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek, o průkazech OZP pak tady: http://portal.mpsv.cz/soc/dzp/prukaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pokud bych chtěla rok cestovat a nebyla přihlášena na úřadu práce a nebyla zaměstnaná, musela bych platit sociální a zdravotní pojištění?? Popřípadě, na jakém úřadu nebo pojišťovně bych se měla zeptat?? Děkuji předem za rychlou odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

hrazení sociálního pojištění není povinné, nýbrž dobrovolné, takže toto pojištění hradit nemusíte. JIné je to se zdravotním pojištěním, které povinné je. Pokud Váš pobyt v cizině bude delší než 6 měsíců, v takovém případě se můžete v ČR odhlásit z placení zdravotního pojištění. Podmínkou ale je, že budete hradit zdravotní pojištění v cizině (pokud ho za Vás nebude hradit zaměstnavatel, musíte si ho hradit sama) a že doručíte Vaší zdravotní pojišťovně písemné prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině. Více informací včetně potřebných formuláře obdržít právě na Vaší zdravotní pojišťovně. 

Dobrý den, mám dotaz. Už par let pracuji v zahraničí. Jsem v druhém měsíci těhotenství a planuju jít na mateřskou do ČR. Co musím udělat abych měla nárok na mateřskou resp.rodičovský příspěvek? Kolik měsíců musím ještě odpracovat a pak se vrátit? Co se stane, když před mateřskou půjdu ještě na úřad práce? dějuji za odpověd M.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pro nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku je zapotřebí získat během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění. Do této doby je možné započítat i práci v zahraničí za předpokladu, že v době nástupu na mateřskou dovolenou budete nemocensky pojištěná (zaměstnaná) v ČR. Pokud Vám nárok na mateřskou nevznikne, budete si moci požádat po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) rovnou o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. V takovém případě doporučuji ověřit, zda by Vám nevznikl nárok na mateřskou v zemi, kde pracujete.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat...Jsem matka samoživitelka na mateřské dovolené a bydlím na vesnici v bytě jako nájemce.Pobírám příspěvěk na bydlení,doplatek na bydlení a živobytí.Ale se všemi financemi,které pobírám stále nemohu finančně vyjít.Ted mám možnost se přestěhovat do jiného bytu do města,který mě vyjde finančně skoro na stejno.Zajímá mě,jestli i nadále i v novém bytě budu mít nárok na tyto dávky ??? Stěhování chci hlavně kvůli větší šanci najít zaměstnání,protože mi mateřská za rok končí.Předem velice děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nárok na příspěvek na bydlení máte za předpokladu, že jste (budete) vlastníkem či nájemcem bytu/domu ,ve kterém máte (budete mít) trvalé bydliště, a to za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí (nebude stačit) k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, přičemž odmínky pro nárok na příspěvek na bydlení musíte splňovat po celé kalendářní čtvrtletí. Výše příspěvku na bydlení se odvíjí nejen od výše Vašich příjmů, ale také od výše Vašich nákalůd na bydlení, velikosti (počtu obyvatel) města, ve kterém budete bydlet, od druhu bydlení (družstevní či nájemní byt) a na počtu osob v domácnosti. Více informací o příspěvku na bydlení najdete zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni Na základě tabulek v odkazu, výši Vašich příjmů a náklaůd na bydlení si můžete udělat přibližnou představu o výši Vašeho příspěvku na byldení v místě Vašeho nového bydliště. U doplatku na bydlení je situace obdobná, i ten se odvíjí od výše nákladů na bydlení a výše příspěvku na bydlení. Konkrétněji na Váš dotaz bohužel nelze odpovědět.

Dobrý den, jsem nyní na RD s 1. dítětem, kdy výši RP mám nastavenou na nejrychlejší čerpání (11.500,-), ale u zaměstnavatele mám délku RD nahlášenou do 3 let věku dítěte, s tím, že pokud se budu chtít vrátit dříve, můžu (ale neplánuji to). Smlouvu mám na neurčito. Jak by se postupovalo v případě, že bych třeba ve věku 2 let 1. dítěte měla 2. dítě? RP bych měla již vyčerpaný, takže tam asi není co řešit. Ale jak postupovat u zaměstnavatele, když mi tam stále poběží doba 1. RD a budu hlásit 2. MD? Musím před nástupem na MD ukončit RD? A také by mě zajímalo, jaká by byla výše 2. PPM (předpokládám, že bych na něj měla mít nárok?), z čeho se vypočítává? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud byste potřebovala nastoupit na nemocenskou dříve, než skončí Vaše rodičovská dovolená, pak je to rozhodně možné. Zkrátka oznámíte Vašemu zaměstnavateli, že jste znovu těhotná, oznámíte mu termín nástupu na mateřskou dovolenou a předáte formulář žádosti o PPM. Není zde žádný problém. Problém by nastal pouze v případě, že byste chtěla nastoupit na nemocenskou. V takovém případě byste musela žádat o předčasné ukončení rodičovské dovolené, čemuž by zaměstnavatel nemusel vyhovět, a navíc byste mohla mít problémy s okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ) kvůli účelovému ukončení rodičovské dovolené. Pokud nastoupíte na další PPM do čtyř let věku prvního dítěte a budet stále zaměstnaná, bude Vám PPM vypočtena ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte, takže byste měla mít opět možnost zvolit dvouletou variantu rodičovského příspěvku, pokud budete chtít. 

Dobrý den.Před nástupem na první ppm jsem byla zaměstnaná u firmy vedenou pod fizickuo osobou a po skončení ppm jsem rozvázala pracovní poměr a hned ten den podepsala novou smlouvu na dobu neurčitou u té samé firmy,ale vedenou už jako sro. a odpracovala jeden den a nastoupila jsem na rodičák s tím že se vrátím do práce po té co budou malímu tři roky.Teď jsem nastoupila od 1.12.2014 na druhou ppm a podle uřednice s ossz mám na ppm nárok i když mě ještě žádné vyjádření nepřišlo,ale malímu budou tři 9.1.2015 a když do té doby nestihnu porodit mužou mě sebrat ppm a jak to mám udělat v práci mám si žádat o neplacené volno dokud neporodím protože už těžko nastoupím když mám termín porodu 15.1.2015 a podle doktora kdykoliv.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže máte pracovní poměr na dobu neurčitou, máte nárok na PPM i u dalšího dítěte. Nevím, jak jste přišla na to, že když neporodíte do tří let věku Vašeho syna, můžou Vám sebrat PPM. Žádné takové pravidlo neexistuje, takže se odebrání PPM nemusíte vůbec obávat. Když píšete, že jste nastouila na PPM, tak předpokládám, že i v práci čerpáte mateřskou dovolenou, takže nevidím důvod, proč byste si měla žádat o neplacené volno. Pokud jste svůj dotaz myslela jinak, zkuste jej, prosím, více upřesnit.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám dotaz pracuji už delší dobu v zahraničí před 2 měsíci jsem otěhotněla a chtěla bych se vrátit zpět do ČR. Trvalý pobyt mám v ČR i pojištění si platím. Chtěla jsem se zeptat jaké podmínky musím splnt abych měla nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek? pop.nějaký příspěvek? Děkuji za odpověď. Ondráčková

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, paní Ondráčková,

pro nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku je zapotřebí získat během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění. Do této doby je možné započítat i práci v zahraničí za předpokladu, že v době nástupu na mateřskou dovolenou budete nemocensky pojištěná (zaměstnaná) v ČR. Zdravotní pojištění, které si v ČR pravděpodobně hradíte, Vám k nároku na mateřskou nepomůže. Pokud Vám nárok na mateřskou nevznikne, budete si moci požádat po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) rovnou o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. V takovém případě doporučuji ověřit, zda by Vám nevznikl nárok na mateřskou v zemi, kde pracujete.

TESTOVÁNÍ: Získejte pocit svěžesti a dlouhotrvající ochra...

Jak se vypořádat se střevními obtížemi o dovolené

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Získejte pocit svěžesti a dlouhotrvající ochranu s Chilly Intima

TESTOVÁNÍ: Získejte pocit svěžesti a dlouhotrva...

Jak se vypořádat se střevními obtížemi o dovolené

Jak se vypořádat se střevními obtížemi o dovolené

TESTOVÁNÍ: Proteinové tyčinky Natural Balance od Oriflame

TESTOVÁNÍ: Proteinové tyčinky Natural Balance o...

6 věcí, které musíte vědět, když se vám narodí holčička

6 věcí, které musíte vědět, když se vám narodí ...

Léky na podporu paměti škodí. Pokud jste chytří

Léky na podporu paměti škodí. Pokud jste chytří

20 dětí, které vám vrátí víru v lidskost (FOTO)

20 dětí, které vám vrátí víru v lidskost (FOTO)

Tip na večeři


	Máte rádi kuře a chcete vyzkoušet něco nového? Zkuste tento recept.

Kuře s párkovým přelivem

11 hlasů
30min 535kJ 132 Kč

Máte rádi kuře a chcete vyzkoušet něco nového? Zkuste ...


	Dušený kapr na zelenině.

Kapr s celerem

5 hlasů
1h a 5min 452kJ 135 Kč

Dušený kapr na zelenině.

Poradny

Mohu lístek na peníze odnést na OSSZ sám?

Dobrý den,pokud se nejdná o novou, ale o pokračující pracovní neschopnost, doporučuji kontaktovat... Více

Nepřijdu o peníze z nemocenské?

Dobrý den,jestliže má Váš lékař dovolenou, zkuste zjistit, zda jej někdo nezastupuje. Zastupující... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Ačkoli máte jindy sklony pro dobrodružství, tentokrát se nebudete chtít pouštět do žádných riskantních nebo nejasných „podniků“. A uděláte dobře. Hvězdy jim totiž také nebudou nakloněny. Pusťte do svého života klid a příjemnou jistotu – n...

Více