Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
středa 30. července | svátek má  Bořivoj
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3793 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, velmi Vám děkuji za odpověď, moc mi pomohla. Ještě přidám (snad už poslední) dotaz: počítá se do oněch odpracovaných 270 dníi doba, kdy jsem byla na nemocenské? A pokud bych kvůli zdravotním komplikacím musela na nemocenskou i v onom budoucím zaměstnání, bude se výše PPM počítat z platu, který budu mít smluvně daný, nebo z výše výdělku, tj. z nemocenské? Velmi děkuji za odpověď Ivana V.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Ivano,

nemocenská se do potřebných 270 dní pojištění počítá pouze tehdy, pokud současně trval Váš pracovní poměr. Dobu, kteoru jste strávila na nemocenské během trvání pracovního poměru tedy započítat můžete, ale dobu po jeho skončení již nikoliv. Výše PPM se nikdy nepočítá z nemocenské, ale z platu, kterého byste dosáhla, kdybyste normálně pracovala.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, jsem na trilete rodicovske dovolene, pricemz rodicovsky příspěvek jsem pobirala 2 roky. Synovi budou 3 roky za par tydnu (18.12.). V praci jsem se pred 2 mesici ptala na castecny uvazek a kdyz mi byl nabidnut pouze uvazek plny, domluvili jsme se ustne na prodlouzeni rodicovske dovolene na 4 roky. Pisemne jsem zadnou dohodu o prodlouzeni nepodepsala a doufala, ze se mi mezitim podari otehotnet, coz se bohuzel nepovedlo. Gynekolog mi řekl, ze mi napise neschopenku, abych byla v klidu a nestresovala se v praci. K tomu mam několik dotazu: - Mam zamestnavateli oznámit co nejdříve, ze ustni dohodu rusim a ze pujdu na nemocenskou? - Na nemocenskou asi staci nastoupit ke dni 3.narozenin prvního dítěte? Nebo doporučujete o něco drive? - Kdo v tomto pripade vyplaci nemocenskou v prvních 3 tydnech – OSSZ nebo zamestnavatel? A od jakeho dne pracovni neschopnosti na ni budu mit nárok? - Vyse nemocenske se pocita z platu, který jsem mela před nastupem na MD? - Musim mit v praci podepsanou nejakou dohodu o nastupu, nebo plati předchozí pracovni smlouva? (ta byla na dobu neurčitou) A ještě bych mela otázku k pripadne další MD, pokud bych v pristim roce otěhotněla: pokud je mi znamo, nárok na PPM vznika při nastupu na MD do 4 let veku dítěte. Pak jsem ovšem nekde cetla o ochranne lhute 180 dni – můžete mi to prosim blize vysvětlit? Predem mockrat dekuji!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ve Vašem případě nejde o prodloužení rodičovské dovolené - ta je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte - nýbrž o poskytnutí neplaceného volna, které Vám zaměstnavatel poskytnout může, ale nemusí. Pokud jste se mezitím rozhodla místo neplacneého volna nastoupit na neschopenku, doporučuji to zaměstnavateli oznámit co nejdříve - přece jen i ústní dohoda platí a Vy jste se ji nyní rozhodla změnit. Protože do 18.2. jste na rodiočvské dovolené, nechte si nemocenskou vypsat od následujícího dne, tj. od 19.2. - dříve byste stejně na nemocenskou neměla nárok, protože nemocenská má nahrazovat příjem, který Vám uchází při zaměstnání a během čerpání rodičovské dovolené Vám žádný příjem neuchází. Prvních 14 dní nemoci, resp. od 4. do 14. dne nemoci Vám bude náhradu mzdy vyplácet zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám pak nemocenskou bude vyplácet OSSZ. Výše nemocenské by Vám měla být vypočtena z platu, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Žádnou dohodu o nástupu do práce podepisovat nemusíte, smlouva na dobu neurčitou stále platí. 

Jestliže nastoupíte na mateřskou dovolenou během trvání pracovního poměru nebo do 180 kalendářních dní od jeho skončení - to je ta ochranná lhůta - pak Vám nárok na PPM vznikne. Nemusíte tedy na mateřskou nutně nastoupit do čtyř let věku dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Jedná se o pracovní ůraz. V ůnoru 2013 jsem utrpěla pracovní ůraz, který mi byl uznám na 100% s doplatkem do 100% mzdy. Pracovní neschopnost trvala do konce října 2013. Byl mi po pracovním ůraze uznán invalidní důchod 1 stupně. Zaměstnavatel si proto vyžádal novou vstupní prohlídku u závodního lékaře. Ten po prohlídce naznal že svoji stávající práci mohu provádět bez omezení. Po odpracování první směny jsem byla nucena opět navštívit lékaře a proti rozhodnutí závodní lékařky jsem se odvolala. Následovala nová prohlídka a verdikt zní, není schopna provádět stávající práci. Zaměstnavatel pro mě nemá práci odpovídající mému zdravotnímu stavu a nechal mě tedy doma a to od 5.12.2103.Nevím zda mám volno placené nebo neplacené?? A jakou dobu má zaměstnavatel od rozhodnutí lékaře aby mi nabídnul jinou práci odpovídající mému zdravotnímu stavu a pokud mi žádnou jinou nenabídne jak mám dále postupovat?? Necht si dát výpověď ze strany zaměstnavatele dle paragrafu 52odstavec D??? Nebo dát výpověď já nebo přistoupit na dohodu??? Zatím to vypadá, že semnou bohužel nemají moc fér jednání a asi se jim nebude chtít vypalácet odstupné. Prosím o radu a odpověď v co nejkratší době. Moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nejsem si jistá, co znamená, že Výs zaměstnavatel "nechal doma" - Vy jste se s ním nedohodla na tom, jaký bude další postup? Zaměstnavatel Vám totiž nemůže nařídit neplacené volno - na čerpání neplaceného volna byste se měla se zaměstnavatelem dohodnout. Pokud podle posudku závodního lékaře nemůžete kvůli pracovnímu úrazu dále vykonávat svou práci, je zaměstnavatel podle § 41, odst. 1, písm b) zákoníku práce povinen převést Vás na jinou práci. Pokud Vás zaměstnavatel nemůže převést na jinou práci, protože pro Vás jinou vhodnou práci nemá, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte po tuto dobu nárok na nárhadu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Doporučuji tedy vyzvat Vašeho zaměstnavatele k vyplácení náhrady mzdy (pokud tak již nečiní). Protože Vám zaměstnavatel pravděpodobně nebude chtít náhradu mzdy dlouho vyplácet, dojde nejspíše k ukončení pracovního poměru z jeho strany výpovědí podle § 52, písm. d) zákoníku práce nebo dohodou s Vámi z téhož důvodu. Dohodu je možné pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, u výpovědí běží dvouměsíční výpovědní doba. V obou případech máte nárok na odstupné nejméně ve výši 12násobku Vašeho průměrného měsíčního výdělku. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ke dni 12/6/2014 mi končí RD. Budu v měsíci červenci pobírat ještě celý RD, tj. ve výši 7600 Kč po staru? Zaměstnavatel mi umožní pracovní volno na dobu do 31/7/2014 a od 1/8/2014 nastupuji do práce. Pokud bych si zažádala o rozptýlení RD i na měsíc červenec, abych nebyla bez příjmů, přejdu ale automatický na nový způsob výpočtu RD v jednotné částce 220 tis? Nyní čerpám RD postaru - 3letou variantu. V případě, že zaměstnavatel mi umožnil pracovní volno, předpokládám, že mi nemůže ukončit pracovní poměr - a trvají mi veškeré nároky jako kdybych byla 3roky na RD. Děkuji za veškeré odpovědi.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně, takže v červenci ještě dostanete rodičovský příspěvek za měsíc červen, a to v plné výši. Při tříleté variantě rodičvského příspěvku podle starého systému bylo možné vyčerpat téměř 236.000 Kč, zatímco v novém systému je strop 220.000 Kč. To znamená, že při čerpání tříleté varianty podle starého systému můžete vyčerpat téměř o 16.000 více, takže přechod na nový systém není z hlediska celkové vyčerpané částky příliš výhodný, protože celkově vyčerpáte méně peněz. Pokud se přesto rozhodnete přejít na nový systém výplaty rodičovského přspěvku, měla byste tak učitni co nejdříve, aby do dalších měsíců bylo vůbec co "rozptylovat". Během čerpání neplacneého volna již nejste chráněna například prti vývpoědi ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám tedy v době čerpání neplaceného volna výpověď dát může, ale musí tak učnit na základě některého z důvodů obsažených v § 52 zákoníku práce.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, RD dovolená mi končí k 12/6/2014. Se zaměstnavatelem jsem domluvené, že do práce nastoupím od 1/8/2014 a v době mezí 13/6/2014 a 31/7/2014 budu čerpat pracovní volno. V žádosti o něj po mě chce zaměstnavatel potvrdit, že uhradím za tuto dobu pracovního volná zdravotní pojištění, které má ze zákona za mě odvést zaměstnavatel? Předpokládám, že za červen za mě uhradí pojištění stát a že za červenec by tomu mělo být stejně tak, jelikož pečuji o malé dítě a měl by být plátcem stát. Je tomu tak i při pracovním volnu, které je povolené zaměstanavatelem, a stačí toto pouuze nahlásit na ZP? Přepokládám, že toto vše hlásí zaměstnavatel, nebo musím na pojišťovnu jít oznámit sama? Děkuji za odpovˇěd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zaměstnavatel za Vás i v době neplaceného volna musí odvádět zdravotní pojištění, které se v případě neplaceného volna vypočítává z minimální mzdy. Za odvod zdravotního pojištění je odpovědný vždy zaměstnavatel, poskytnutí neplaceného volna může ale podmiňovat tím, že mu odvody na zdravotní pojištění zaplatíte - jedná se o částku 1.148 Kč - 13,5% z částky 8.500 Kč, při neplaceném volnu kratším než 1 měsíc je zapotřebí částku rozpočítat podle počtu dní neplaceného volna. Toto platí i v případě, že pečujete o dítě do čtyř let věku. Pokud zaplatit odmítnete, je pravděpodobné, že Vám neplacené volno neposkytne - je to jeho dobrá vůle, nikoliv povinnost.

Dotaz: Stepka

Dobrý den jsem na rodičovském příspěvku už přes rok můžu si nechat udělat daně když mi přišel papír od pojištovny na ulehčení? má to smysl? děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

obávám se, že Vašemu dotazu moc nerozumím - nevím co znamená "nechat si udělat daně". Máte na mysli podání daňového přiznání? Pokud pobíráte pouze rodičovský příspěvek, tak daňové přiznání podávat nemusíte, protože se nejedná o zdanitelný příjem. Také nevím co máte na mysli "papírem od pojišťovny na ulehčení". Zkuste prosím Váš dotaz trochu více rozvést. Děkuji za pochopení.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den paní Nováková, také Vás prosím o radu. Dne 11.11.2013 jsem ukončila prac. poměr( smlouvu jsem měla na dobu určitou, jako zástup za MD). Dne 15.11.2013 jsem onemocněla a do dnešního dne t.j.30.1.2014 jsem v pracovní neschopnosti. Zatím jsem ale nedostala vůbec žádnou nemocenskou. Lístek na peníze posílám bývalému zaměstnavateli.Postupuji správně a kde se mám domáhat výplaty dávek v PN, na ČSSZ ? Velice Vám děkuji za radu!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste onemocněla v ochranné lhůtě, která činí 7 kalendářních dní po skončení zaměstnání, máte nárok na nemocenskou, kteoru by V8m měla OSSZ vyplácet od 22. dne nemoci. OSSZ má na výplatu nemocenské lhůtu 30 dní od odby, kdy obdrží od zaměstnavatele příslušné podklady. Je tedy možné, že se nemocenská zdržela proto, že Váš bývalý zaměstnavatel podklady k Vaší nemocenské OSSZ vůbec neposlal nebo je poslal pozdě. Doporučuji tedy nejrpve kontaktovat OSSZ s dotazem, zda již obdržela podklady k Vaší nemocenské a případně poté kontaktovat přímo Vašeho zaměstnavatele.

Dotaz: Andrea

Dobrý den, 11.2.2014 mě končí mateřská dovolená. Po ukončení nemám zaměstnání, do kterého bych nastoupila. Aktuálně chodím asi půl roku na brigádu, kde jsem si mohla vydělat max. 6000 kč,ale bohužem mě nemohou zaměstnat natrvalo. Můj přítel má zaměstnání, kde si vydělá do 17 000 kč. Máme dvě děti, 7 a 4 roky. Chci vás poprosit o radu, jakej postup mám zvolit po ukončení mateřské dovolené a o co vše můžu úřady žádat. Předem děkuji za radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže nejste zaměstnaná, pak nejste na mateřské ani rodičovské dovolené, ale "pouze" pobíráte rodičovský příspěvek - mateřská a rodičovská dovolená se týká pouze zaměstnaných žen. Po ukončení pobírání rodiočvského příspěvku se můžete, ale nemusíte - evidence není povinná - zaevidovat na úřadě práce. Pokud se na úřadě zaevidujete, stát za Vás bude nadále hradit zdravotní pojištění a díky péči o dítě během posledních dvou let budete mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti, která první dva měsíce činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje. Pokud byste se na úřadě práce evidovat nechtěla, stačí oznámit Vaší zdravotní pojišťovně, že i nadále pečujte o dítě do sedm let věku, resp. o dvě děti do 15 let věku a zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát.

Co se týče nároku na dávky, je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, mohli byste mít nárok na přídavky na děti v celkové výši 1.110 Kč. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 9.850 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavky na děti je tedy příjem ve výši 23.640 Kč. Jste-li Vy nebo Váš přítel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012 (při žádosti od října 2014 jde o příjmy za rok 2013). O uvedené dávky můžete žádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, můj zaměstnavatel má od exekutora zablokovaný účet, dokud nesplatí dlužnou částku.Dluží mi zaplatit dva měsíce dovolené, o jejíž poskytnutí jsem žádala před skončením mateřské dovolené na druhé dítě, a kterou mi dle obdržených výplatních pásek přiznal.Firma stále existuje, ale zřejmě nevyvíjí žádnou činnost. Můžete mi poradit, jaké jsou v současné situaci mé možnosti, jak od zaměstnavatele dlužnou částku získat? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Vám zaměstnavatel dluží peníze za proplacení řádné dovolené, doporučuji se na něj nejprve písemně obrátit a vyzvat jej - nejlépe dopisem určeným do vlastních rukou - k uhrazení dlužné částky a stanovit mu přiměřenou lhůtu k vyřešení situace. Pokud Vám ani přes upozornění dlužnou částku nevyplatí, budete muset uplatńovat svůj nárok podáním žaloby k soudu. Soud na zákaldě podané žaloby rozhodne o tom, že zaměstnavatel je dlužníkem, a pokud zaměstnavatel nezaplatí dlužnou částku ani během lhůty stanovené soudem, můžete na něj podat rovněž návrh na exekuci.

Je-li Váš zaměstnavatel v platební neschopnosti, tzn. je na něj podán insolvenční návrh nebo vyhlášeno moratorium, můžete se obrátit s žádostí o vyplacení dlužné částky také na úřad práce. 

Nezaplatil-li Vám zaměstnavatel mzdu nebo plat, náhradu mzdy či jakoukoliv jejich část do 15 dní od uplynutí období splatnosti, můžete navíc v souladu s § 56, odst. 1, písm b) zákoníku práce okamžitě zrušit pracovní poměr. V takovém případě máte od zaměstnavatele nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, v únoru 2015 mi končí vyplácení rodičovského příspěvku na druhé dítě (rodičovská dovolená mi končí ale až v květnu, kdy budou synovi tři roky). Před koncem vyplácení RP bych se ráda se zaměstnavatelem dohodla na výpovědi dohodou, vzhledem k péči o syna. Budu mít nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti? Dále se chci zeptat, jak dosáhnout na plnou výši podpory v nezaměstnanosti. Ve vašich odpovědích jsem se dočetla, že před výpovědí je třeba nastoupit na pár dní do původního zaměstnání. Bude se mi pak podpora vypočítávat z původního měsíčního platu, který jsem brala před nástupem na MD? V roce 2012, 2013 a 2014 mám uzavřené nějaké dohody o provedení práce, může se případně podpora v nezaměstnanosti vypočítávat i z těchto dohod? Děkuji moc za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže se kvůli péči o syna nemůžete nebo nechcete vrátit do zaměstnání, můžete ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem nebo výpovědí (výpověď dohodou neexistuje). Dohodou je možné ukončit pracovní poměr k jakémukoliv datu (tedy i k datu 3. narozenin Vašeho syna tak, abyste se do práce vůbec nemusela vracet), ale je k ní zapotřebí souhlas Vašeho zaměstnavatele. K výpovědi souhlas zaměstnavatele nepotřebujete, ale běží zde dvouměsíční výpovědní doba, která začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste zaměstnavateli doručila výpověď. Pokud tedy podáte výpověď během února, skončí Váš pracovní poměr na konci dubna (bez návratu do zaměstnání), pokud byste podala výpověď až během března, skončil by Váš pracovní poměr až na konci května a musela byste se na část května do zaměstnání vrátit - podle toho, kdy přesně v květnu má syn 3. narozeniny).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít určitě, její výše ale může být v rozdílných případech odlišná. Pokud uzavřete dohodu nebo podáte výpověď tak, že se do zaměstnání vůbec nevrátíte, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která první dva měsíce činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje. Pokud ale po návratu do zaměstnání alespoň několik dní odpracujete, mohla byste mít nárok na podporu vypočtenou z Vašeho platu. Doba, kterou je po návratu z rodičovské dovolené zapotřebí odpracovat, bohužel není nikde pevně stanovena a rozhodovací praxe úřadů práce se v tomto směru bohužel liší. Ať už budete končit dohodou nebo výpovědí, v obou případech jako důvod ukončení pracovního poměru uveďte nezbytnou osobní péči o dítě do čtyř let věku, jiank by Vám podpora v nezaměstnanosti byla krácena.

Příjmy z dohod o provedení práce by se Vám do nároku na podporu v nezaměstnanosti započítávaly pouze tehdy, pokud byste z nich měla příjmy větší než 10.000 Kč měsíčně. U nižších příjmů totiž není z dohod o provedení práce odváděno sociální (důchodové) pojištění. Doba odpracovaná na dohodu a doba odpracovaná na hlavní pracovní poměr se navíc nesčítá, ale posuzuje se zvlášť. Aby Vám tudíž vznikl nárok na podporu z dohod o provedení práce, musela byste na tyty dohody během posledních dvou let vydělávat alespoň 12 měsíců částku vyšší než 10.000 Kč.

Dotaz: Marcela

Dobry den chtela bych se zeptat jak je to kdyz jsem vedena na Uradu prace pobiram hmotne zabezpeceni a od poloviny ledna jsem zacala marodit . Budou mi to porad platit i behem nemocinormalne mi rekly ze mam donist listek na penize koncem mesice tak si myslim ze by mely. Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste nastoupila na nemocenskou ještě během trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení, vzniká Vám od 15. dne nemci nárok na nemocenskou, kterou Vám bude vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě bydliště. V takovém případě se na dobu, kdy Vám bude vyplácena nemocenská, přeruší výplata podpory v nezaměstnanosti a zbývající část podpory Vám bude vyplácena až po skončení nemocenské. V evidenci úřadu práce ale samozřejmě můžete zůstat i během nemocenské.

Pokud jste onemocněla později než 7. kalendářní den po skončení zaměstnání, nárok na nemocenskou Vám nevzniká a podpora v nezaměstnanosti Vám bude vyplácena bez přerušení.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, Rozhodli jsme se stát pěstouny na přechodnou dobu. Oba jsme v současné době zaměstnaní. Chci si ověřit, že mám správné informace: Pokud bychom dostali novorozeně a zůstala bych s ním doma, mám nárok na PPM (maximálně po dobu 22 týdnů), která se mi bude vypočítávat z mého příjmu a poté rodičovský příspěvek. Pokud bude pauza mezi přijetím dalšího dítěte a další bude také novorozeně (jak max. staré?), již nárok na PPM mít nebudu, ale pouze na rodičovský příspěvek. Pokud u nás nebude dítě (max. do 4 let věku) celý měsíc nárok na rodičovský příspěvek mít také nebudeme (nesplňujeme požadavek péče celý kalendářní měsíc). Jak je to s příspěvkem na úhradu potřeb, pokud u nás dítě nebude celý měsíc? Není nárok nebo se krátí?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud Vám vznikne nárok na PPM z titulu zaměstnání (splníte podmínku 270 dní pojištění během dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou a v době nástupu na mateřskou dovolenou budete stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, vznikne Vám nárok na PPM a současně budete moci nadále čerpat odměnu pěstouna. Pokud byste měla nárok na PM pouze na základě odměny pěstouna, pak byste nemohla čerpat obě tyto dávky - PPM i odměnu pěstouna - současně. Při převzetí dalšího dítěte do péče to platí obdobně. 

Nárok na rodičovský příspěvek máte skutečně jen tehdy, pokud pečujete o dítě celý kalendářní měsíc. U příspěvku na úhradu potřeb dítěte platí, že i když splňujete podmínky pro nárok na příspěvek ejn po část kalendářního měsíce (nepečujete o dítě celý měsíc) máte nárok na dávku ve výši, v jaké náleží za celý měsíc - dávka tedy není nijak krácena.

Dotaz: lenka

dobrý den, prosím když pobírám invalidní důchod 1.stupně a jsem nezaměstnaná má manžel v práci nárok na úlevu z daní? děkuji lenka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lenko,

pokud s manželem žijete ve společné domácnosti a Váš příjem za rok 2013 nepřesáhl 68.000 Kč, může si v daňovém přiznání za rok 2013 manžel snížit vypočítanou daň o 24.840 Kč. Do Vašich příjmů se invalidní důchod samozřejmě počítá. Pokud ale manžel uplatňuje výdaje paušálem, zvýhodnění uplatnit nemůže. Máte-li průkaz ZTP/P (což při pobírání invalidního důchodu 1. stupně pravděpodobně nemáte), může si manžel odečíst dvojnásobnou částku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, přidám se se svým složitým dotazem. Od srpna 2013 jsem nezaměstnaná, 5 měsíců jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. V listopadu jsem otěhotněla a termín porodu mi vychází na konec července 2014. Nyní se mi naskytla možnost dvouměsíčního pracovního poměru asi březen - duben. Pokud bych sečetla dobu, kterou jsem za poslední dva roky před plánovaným porodem byla zaměstnaná (předchozí dvě zaměstnání + budoucí zaměstnání), vychází mi to na 278 dní. Ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na mateřskou. Vycházím z informace, že po skončení pracovního poměru k 30. dubnu bych měla být v tzv. ochranné lhůtě, která by měla mít délku skončeného pracovního poměru, tj. dva měsíce, přičemž plánovaný nástup na mateřskou (pokud neporodím dříve) by měl být nejpozději v půlce června (6 týdnů před porodem). Budu tedy mít nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřské. A jak by se stanovila její výše - z platu v posledním zaměstnání? Doufám, že jsem vše popsala srozumitelně a předem moc děkuji za odpověď. Ivana V

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Ivano,

jestliže během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou - je zapotřebí počítat dva roky zpětně od nástupu na mateřskou dovolenou, nikoliv od porodu - dáte dohromady Vámi uváděných 278 kalendářních dní nemocenského pojištění, pak by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství měl vzniknout, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou (poloivna června) budete stále v dovuměsíční ochranné lhůtě plynoucí z posledního zaměstnání. Výše peněžité pomoci v mateřství bude stanovena z Vašeho platu v posledním - dvouměsíčním - zaměstnání. Díky nároku na peněžitou pomoc v mateřství si budete moci volit také výši rodičovského příspěvku, a to i přesto, že před nástupem na mateřskou dovolenou budete v evidenci úřadu práce.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chci se zeptat když ukončím pracovní poměr dohodou k 27,1,2014 a nastupuji do nového zaměstnání 1,2,2014 budu muset za ty čtyři dny které mi chybí do konce měsíce ledna platit zdravotní a sociální.děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

hrazení sociálního pojištění není povinné, nýbrž dobrovolné, takže s jeho hrazením si starosti dělat vůbec nemusíte. Hrazení zdravotního pojištění sice povinné je, ale několik neuhrazených dní pojištění Vám žádný problém nezpůsobí. Problém by nastal tehdy, pokud byse neměla uhrazené zdravotní pojištění za celý kalendářní měsíc. Ani sociální, ani zdravotní pojištění tedy doplácet nemusíte.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Zrozenci ve znamení Berana budou muset hned na počátku nového týdne zmobilizovat poslední zbytky sil (a upřímně řečeno, už vám jich mnoho nezbývá). Ať už se budete zabývat zmatky v práci, řešit na poslední chvíli kam s dětmi nebo balit na tolik vytouženou dovolenou, odpočinek se vám bude zdát v nedohlednu. Zkrátka budete v jednom kole. Sice na vás doléhají první známky únavy, ale vaše okolí (především to pracovní) pro to příliš pochopení nemá. Vydržte, zasloužené zklidnění se blíží. Mimochodem, velmi důležitou (a veskrze pozitivní) roli budou hrát v tomto období ve vašem životě přátelé. Neodmítejte nabízenou pomoc!

soutěž

Zhubněte do plavek s nejznámější dietou světa: DUKANOVA DIETA 2014

Zhubněte do plavek s nejznámější dietou světa: DUKANOVA DIETA 2014

S novými recepty i pro vegetariány!

Soutěž probíhá od 10. 7. 2014 do 3. 8. 2014

anketa

Myslíte si, že jste dobrá matka?dítě dne

Návštěva aquaparku 30. 7. 2014

Návštěva aquaparku

 • 5/5
Celkem 2
další

Tip na večeři


	Recept na buchtu z brambor a uzeného masa.

Bramborová buchta

Celkový čas: 1h a 50min

Energie: 517 kJ

Cena: 95 Kč

mleté kuřecí maso dušené s hráškem

Kuřecí maso s hráškem

Celkový čas: 45min

Energie: 351 kJ

Cena: 95 Kč


	Výborná příloha k masu, nebo rybám.

Kapustový salát s jablky

Celkový čas: 45min

Energie: 311 kJ

Cena: 85 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.