Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, mám určité zdrav. problémy s chůzí. Každý druhý měsíc si musím kupovat stále novou obuv. Existuje nějaký finanční příspěvek na novou obuv a pokud ano, kam se mám s žádostí obrátit? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

konkrétní příspěvek určený specificky na nákup nové obuvi bohužel neexistuje. Jestliže potřebujete často novou obuv kvůli zdravotním problémům, doporučuji se obrátit spíše na Vaši zdravotní pojišťovnu, zda nějaké takové příspěvky či slevy nabízí, případně na svého ošetřujícíh lékaře, u kterého se s těmito problémy léčíte.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Budu 5.ledna podávat hmotnou nouzi a doplatek na bydlení, tak mne zajímá zdali to podám toho 5. ledna, tak jestli mi příjdou příspěvky jěště v lednu nebo až v únoru? Dále by mne zajímalo, když by to přišlo až v tom únoru zdali mi příjdou dvakrát za leden a únor? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

úřad práce má na vyřízení Vaší žádosti lhůtu 30 kalendářních dní, tato lhůta může být ve výjimečných případech prodloužena až na 60 dní. Dávka hmotné nouze Vám tedy může, ale nemusí být vyplacena již během měsíce ledna. U dávek hmotné nouze se podklady dodávají každý měsíc, opět tedy záleží na termínu dodání podkladů a na termínech, ve kterých úřad práce dávky vyplácí. Ohledně konkrétních termínů výplaty dávek se doporučuji informovat přímo na příslušném úřadu práce.

Dobrý den. Nevím zda tady je to vhodné ale potřebovala bych radu ,z mim přítelem jsme se rozešlí a pořad mi vyhrožuje že mateřskou kterou pobíram je z jeho peněz potřebovala bych vědět zda je tomu tak nebo ne všichní řikaj že to je moje a mé dcery tak bych potřebovala dukaz že tomu tak ne ni děkují moc lauová

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

i v případě, že byla výše Vaší mateřské a rodičovského příspěvku vypočtena z platu Vašeho přítele (například proto, že jste neměla nárok na mateřskou nebo jste měla nízký příjem), jedná se o Váš příjem, který je určený na úhradu péče o dítě a nahrazuje ucházející příjem ze zaměstnání. Váš přítel Vám mateřskou ani rodičovský příspěvek nemůže nijak vzít, jedná se o Váš příjem.

Vy po něm naopak máte právo požadovat výživné pro dítě a pokud to Vaše finanční situace vyxžaduje, tak po dobu dvou let od narození dítěte můžete požadovat také výživné pro sebe jakožto neprovdanou matku. 

Dávky sociální podpory

Dotaz: michaela

Dobrý večer, Prosím odpovíte mi na otázku? Stále patram zda mám nárok na příspěvky na deti a co dalšího bych mohla žádat? Mam 5 letou dceru a 9mesicni dceru, beru rodičovský příspěvek 6100,- a pritel má 15000,-Já na tu starší brala příspěvek 500,-to mi zrušily po nástupu do zaměstnání. Moc děkuji:-)

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý večer,

na přídavky na děti máte nárok tehdy, pokud příjem Vaší domácnosti nepřesahuje 2,4násobek jejího životního minima. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 9.450 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavky je ve Vašem případě příjem ve výši 22.680 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavky je ale zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2013, záleží tedy na výši příjmů Vaší domácnosti v tomto roce.

Jste-li Vy nebo Váš přítel vlastníkem či nájemce bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zaptřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Pokud některý z Vás v bytě či domě trvalé bydliště nemá, pak jeho příjmy dokládat nemusíte. O přídavy a příspěvek můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dobrý den prosím Vás nemám nárok na mateřskou ale budu mít neschopenku do 6 neděl.Vyčetla jsem že si pak můžu vybrat variantu kdybych chtěla na 4 letou šla by vybrat že by se částka rozpočítala na všechny měsíce a nebrala bych 7600 do 9 měsíců nebo je to takhle daný a musím brát 9 měsíců 7600 a zbytek 3800 děkuji. prosím Vás ještě k porodnýmu termín máme koncem března počítá se i březen do čtvrtletí pro přiznání nebo se bude počítat říjen - prosinec děkuji moc za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste na nemocenské, můžete na ní zůstat do 6. týdne po narození dítěte - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Na základě nároku na tuto nemocensku si poté budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše platu ve Vašem posledním zaměstnání. Výše rodičovského příspěvku by neměla přesáhnout 70% platu, ale budete mít nárok alespoň na rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně, i když by Váš plat nebyl dostatečný. Čtyřletá varianta rodičovského příspěvku je pevně daná a nelze ji nijak měnit -je vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř letr věku dítěte. Ve Vašem případě je tedy rozhodně výhodnější zvolit vyšší výši rodičovského příspěvku.

Dávky pro zdravotně postižené

Dotaz: Luboš Dupák

Dobrý den, Mám invalidní důchod druhého stupně , můžete mi prosím poradit jestli mám nárok na průkaz invalidy ? Jestli ano ,tak na jaký. Děkuji S pozdravem Lubomír Dupák

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Lubomíre,

to, zda máte nárok na některý z průkazů osoby se zdravotním postižením, nezávisí na přiznání určitého stupně invalidního důchodu, nýbrž na konkrétním zdravotním omezení či postižení, na základě kterého Vám byl invalidní důchod přiznán. Pro nárok na průkaz TP, který je základním průkazem a skýtá nejméně výhod, je vyžadováno středně těžké postižení pohyblivosti nebo orientace či porucha autisticého spektra. Konkrétnější informace o podmínách nároku na jednotlivé průkazy najdete například zde: http://portal.mpsv.cz/soc/dzp/prukaz nebo ve vyhlášce č. 388/2011 Sb.

dobry den mam otazku kamaradka bydli u znameho kde je sama nahlašena jednou si spolu jak se řika užili a ona otěhotněla ma tam trvaly pobyt ale on ne ze socialky pobira přispěvek na bydleni ta kamaradka tedka by ho rada uvedla do rodneho listu ale nevi jestli by stim neměla na socialce problemy...že on je jeji pronajimatel a ona jeho najemce poradite co stim???:-(nevi si vubec rady rada bych ji pomohla děkuju

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, 

pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující právě trvalé bydliště. Pokud má v bytě trvalé bydliště pouze Vaše kamarádka a její známý (a otec jejího dítěte) nikoliv, pak jej do žádosti o příspěvek nemusí uvádět jako společně posuzovanou osobu, i když bude uveden v rodném listě dítěte jako jeho otec. Žádné problémy by jí kvůli tomu vznknout neměly. Při žádosti o další dávky už by otce dítěte samozřejmě uvést musela a započítával by se i jeho příjem.

Dobrý den, prosím o radu. Moje mamka má 54 let a přišla před 2 lety o práci.Už nepobírá ani podporu. Žije sama ve vlastním bytě, náklady na bydlení( teplá voda, fond oprav, elektřina, plyn) je 3200 Kč.Žádnou práci ani brigádu nemůže sehnat. O co má požádat, kde a v jaké výši byly případné dávky Děkuji Kája

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Kájo,

je-li  Vaše maminka vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů její domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, může si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Výše příspěvku se odvíjí od výše jejích příjmů, nákladů na bydlení, druhu bydlení, počtu osob v docmánosti a velikosti města, ve kteérm žije. Další informace o příspěvku na bydlení najde maminka například zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni

 

Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - jejich základní dávkou je příspěvek na živobytí. O dávky si může maminka požádat na úřadě práce v místě svého bydliště - konkrétně na oddělení státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) nebo na oddělení dávek hmotné nouze.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Zbyněk Kuzník

Jsem čid a pracoval jsem na dohodu.Od Nového roku mi dohoda nebyla prodloužená a tím mi vznikl velký problém s financemi.Nebudu mít na zaplacení nájmu,protože můj důchod není,tak vysoký a nezbývají mi peníze ani na základní potraviny.Mám nějaký nárok na sociální podporu alespon na bydlení.Můj důchod činí 7.400 kč.Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvau už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - jejich základní dávkou je příspěvek na živobytí. O dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Chtěla jsem se zeptat,zda dostanu peněžitou podporu v nezaměstnanosti. Mám smlouvu na dobu neurčitou,24.11.2014mi skončila mateřská dovolená a nyní jsem v pracovní neschopnosti.Budu mít nárok na podporu a z čeho se mi bude počítat,když nastoupím aspoň na jeden den zpět do zaměstnání.?Nevadí,že jsem před otěhotněním nepracovala u stávajícího zaměstnavatele celý rok ?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

do 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění, které potřebujete získat pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se započítává celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr, nikoliv pouye doba, po kterou jste pro zaměstnavatele fyzicky pracovala. Jestliže Váš pracovní poměr trval alespoň 12 měsíců, nárok na podporu Vám vznikne.

Co se týče výše podpory, je to už poněkud složitější. Zákon o zaměstnanosti ani jiný právní předpis totiž přesně neupravuje dobu, kterou je po návratu z rodičovské dovolené zapotřebí odpracovat pro nárok na podporu ve standardní výši. Rozhodovací praxe úřadů práce se v tomto směru bohužel liší - některý úřad uzná i jeden odpracovaný den, jiný úřad požaduje pro standardní výši podpory odpracovat celou dobu. Bude tedy nejlepší, kdzž se ohledně odpracované doby budete informovat na konkrétním úřadě práce pod který spadáte. Po ukončení pracovního poměru mzslete na to, že je zapotřebí se na úřadě práce evidovat do tří pracovních dní. Pokud bzste se evidovala později, byla by Vám automaticky vyplácena minimální podpora, protože by úřad práce vycházel ze skutečnosti, že Vaší poslední činností nebylo zaměstnání, nýbrž péče o dítě do čtyř let věku.

Dobrý den, pracuji na DPČ, ( výdělek cca 6000,-/ měs.) kterou mám uzavřenou do 31.12.2014, ale nyní jsem šla na nemocenskou s rizikovým těhotenstvím.-...mám se jít v lednu hlásit na pracovní úřad? či dokud budu na nemocenské nemusím nic řešit? jelikož mám chronickou nemoc a jsem v ID 2. stupně, tak budu na ni až do porodu. děkuji jana

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Jano,

během pracovní neschopnosti se na úřadě práce evidovat nemůžete. Během nemocenské tedy nemusíte nic řešit a můžete na ní zůstat buď do nástupu na mateřskou dovolenou (pokud splňujete podmínky pro nárok na mateřskou), nebo do 6. týdne po porodu, pokud nárok na mateřskou nemáte.

Zdravotní a sociální pojištění

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý deň, pracoval som v ČR na živnosť ale od ledna 2015 budem dobrovoľnícky misionár v cirkvi v ČR ako fyzická osoba. Mojími príjmami bude iba priama financná podpora od individuálnych ľudí, ktorí toto moje rozhodnutie podporujú. Čo všetko budem musieť platiť štátu v ČR /zdravotné, sociálne?, daň z darov?/ a aký bude vlastne môj status? Dobrovoľne nezamestnaný v ČR alebo v SR s pobytom v ČR? Potrebujem niečo vysporiadať i voči úradom na Slovensku, ak som tam doteraz nič neplatil, ale iba v ČR /zdravotné, sociálne, daň/. Ďakujem za odpoveď, snáď to je moja situácia zrozumiteľná.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže nebudete v ČR zaměstnaný, doporučuji Vám evidovat se jako uchazeč o zaměstnání na úřadě práce. Co se dobrovlnické práce týče, v ČR je totiž plátcem pojištění stát pouze za osoby vykonávající dlouhodobou dobrovolnickou službu na základě smlouvy s vysílající organizací akreditovanou Ministerstvem vnitra v rozsahu překračujícím v průměru 20 hodin týdně. Vzhledem k tomu, že toto nebude Váš případ, doporučuji evidenci na úřadě práce, při které za Vás zdravotní pojištění bude hradit stát. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné. Jak je to s daněmi z dobrovolných darů od individuálních dárců bohužel opravdu nevím, stejně tak se neorientuji ve slovenské legislativě, takže bohužel nevím, zda je ve Vašem případě zapotřebí vypořádat nějaké závazky vůči slovenským úřadům.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat kdy bych náhle otěhotněla tak jestli bych měla nárok na porodné.přítel pracuje v německu a bere kolem 30 000.ale já bydlím ještě s rodiči..děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že hraničním příjmem pro nárok na porodné bude od příštího roku příjem ve výši 20.817 Kč, a příjem Vašeho přítele je cca 30.000 Kč, nárok na porodné mít nebudete.

Dávky sociální podpory

Dotaz: klobouce44

Dobrý den,chtěl se zeptat,zda-li máme nárok na příspěvek na bydlení,pokud mi končí stavební spoření a částka cca 40tis. mi bude vyplacena na účet?Děkuji.K

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

ukončení stavebního spoření a vyplacení částky je zapotřebí oznámit úřadu práce, který Vám příspěvek vyplácí, do 8 kalendářních dní. Vyplacenou částku samozřejmě budete muset přiznat v žádosti o příspěvek za kalendářní čtvrtletí, ve kterém Vám částka bude vyplacena. Vzhledem k výši částky bude tato částka mít pravděpodobně za následek odejmutí příspěvku na dané kalendářní čtvrtletí.

Dobrý den chtěla bych se zeptat od 1.8 2014 pobírám penežitou pomoc v mateřsví ktera mi končí 12.2 2015 a nevím zda mi bude pokračovat dále nebo jestli už budu pobírat mateřskou mému synovi bude 18.2.2015 pul roku .

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) je vyplácena po dobu 28 týdnů, při narození dvou a více dětí po dobu 37 týdnů. V únoru Vám tedy bude výplata mateřské ukončena a začne Vám být vyplácen rodičovský příspěvek. O výplatu rodičovského příspěvku si však během čerpání mateřské musíte požádat na úřadě práce - oddělení státní sociální podpory - a zvolit jeho výši podle výše platu ve Vašem posledním zaměstnání.

7 znamení, že ještě nejste připravena na mateřství

Jak si poradit s nežádoucím pocením kdekoliv na těle?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější články

7 znamení, že ještě nejste připravena na mateřství

7 znamení, že ještě nejste připravena na mateřství

Jak si poradit s nežádoucím pocením kdekoliv na těle?

Jak si poradit s nežádoucím pocením kdekoliv na...

Nebrzdí hračky vaše dítě?

Nebrzdí hračky vaše dítě?

Málo spíte? Tohle se vám stane

Málo spíte? Tohle se vám stane

Nejlepší lék na stres? Masáž pohlaví bez sexu!

Nejlepší lék na stres? Masáž pohlaví bez sexu!

5 hubnoucích tipů, ze kterých dietologům vstávají vlasy na hlavě

5 hubnoucích tipů, ze kterých dietologům vstáva...

Tip na oběd


	Losos s martini omáčkou - delikatesa - tak lze jedním slovem nazvat tuto pochoutku.

Losos s martini omáčkou

13 hlasů
45min 951kJ 108 Kč

Losos s martini omáčkou - delikatesa - tak lze jedním ...


	Grilované vepřové medailonky v anglické slanině.

Medailonky v anglické slanině

8 hlasů
40min 1046kJ 80 Kč

Grilované vepřové medailonky v anglické slanině.

Poradny

Nejsem si jistá, zda je důchod vypočítaný správně

Dobrý den, Petro,výpočet výše důchodu je poměrně složitá z&aac... více

Proč se mi nezvyšuje důchod, když odvádím pojištění?

Dobrý den,z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda máte na mysli ... více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste milovníci tepla a léta, a tak vám jeho první záblesky hrají do noty. Jako by se se slunečními paprsky rozzářila i vaše nálada. Vaše okolí bude tou změnou příjemně překvapeno – konečně jste to zase vy. Silní, optimističtí (a ano, tr...

Více