Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pátek 19. prosince | svátek má  Ester
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4232 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: lidka

Dobry den, cekam dite s pritelem nejsme svoji a nebydlime spolu! chci si jit pozadat o ruzne prispevky ale on jako otec ditete(zapsany v jeho rodnem liste) musi byt jeh plat zapsan?!nesouhlasime stim jelikoz plati hodne dluhu a chceme si napsat jen dohodu mezi sebou o vyzivnem ze by mi mohl poskytnout 2000kc?'! je nutne to hnat soudne?! nemuzeme napsat jen dohodu?! abych ji mohla predlozit na socialne ohledne tech prispevku

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

dohodu o poskytnutí výživného si můžete sepsat pouze mezi sebou, pokud jste schopni se dohodnout, není zapotřebí řešit výživné soudní cestou. Rodiče a děti patří ale ze zákona automaticky mezi společně posuzované osoby, takže plat Vašeho přítele bude posuzován společně s Vaším. Pokud si to nepřejete, můžete požádat o svěření dítěte do Vaší výlučné péče nebo požádat úřad práce o vyloučení Vašeho přítele z okruhu společně posuzovaných osob. Záleží ale pouze na posouzení úřadu práce, zda Vaší žádosti vyhoví. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den prosim Vas na mateřskou jsem nastoupila 9.1.2014 dcera se narodila 10.2.2014 v dubnu 15.4.2014 mi zkonči pracovni smlouva.rodičak atd si vyřizuji.musim nekde nahlasit že jsem bez prace. a uvest že chci bit 3 roky doma.po zkonceni prace musim jeste v dubnu na urad prace nebo ne.nebo jak al postupovat tet v dubnu kdyz mi zkonci pracovni smlouva.dekuji predem

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Vám končí pracovní smlouva, nebudete již čerpat rodičovskou dovolenou ,ale pouze rodičovský příspěvek. Stačí si tedy na úřadě práce zažádat o rodičovský příspěvek a zvolit jeho variantu, nidke jinde nic hlásit nemusíte. Během péče o dítě do sedmi let věku za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát a doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám bude započítávat jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod. Na úřadě práce se tedy evidovat nemusíte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Ziju ve spolecne domacnosti se dvema detmi 6 a 8 let, s otcem deti nejsme manzele a neplati mi na deti vyzivne. Jsme oba na UP a pobirame davky hmotne nouze.Pokud partner odejde z evidence UP a bude nadale samoplatce zdravotniho pojisteni,ale bez prijmu,budu pak ja a deti mit nadale narok na davky hmotne nouze?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Vy budete stále osobou v hmotné nouzi, měla byste mít na dávky pomoci v hmotné nouzi nárok i nadále, i když otec Vašich dětí už osobou v hmotné nouzi nebude.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, k 3.4.2014 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. U zaměstnavatele jsem pracovala posledních 7 měsíců. Zároveň jsem pracovala jako OSVČ od 1.1.2012 do 31.12.2013 . Odváděla jsem tedy z obou zaměstnání sociální, zdravotní a daň. Zajímá mě z čeho mi bude vypočítaná podpora v nezaměstnanosti? Zda se mi příjmy sčítají? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste během posledncíh dvou let získala alespoň 12 měsíců sociálního pojištění, nárok na podporu v nezaměstnanosti Vám vznikne. Výše podpory se vypočítává z výdělku dosaženého v poslední ukončené výdělečné činnosti. Výše pdpory Vám tedy bude vypočtena pouze z platu dosaženého v zaměstnání, Vaše živnost nebude mít na výši podpory žádný vliv.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem OSVČ na mateřské od 1.2.14,dítě nrozené 23.3.14 a mám přerušenou živnost a po dobu mateřské a rodičovské nebudu vykonávat.přítel pracuje v německu a rádi by jsme pobírali přídavky na dítě tam.Je možné pobírat rodičovský příspěvek v ČR a přídavky v německu?mam vůbec v ČR jako OSVČ nárok na rodič.příspěvek?děkuji za info L.F.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podmínky nároku na přídavky na dítě v Německu neznám, vyjádřím se tedy pouze k nároku na rodičovský příspěvek v ČR. Základní podmínkou pro nárok na dávky státní sociální podpory - mezi které patří i rodičovský příspěvek - je mít v ČR nejen faktické bydliště (opravdu se zde zdržovat), ale mít zde i trvalý pobyt. Tuto podmínku musí splnit jak žadatel o příspěvek, tak i osoby společně s ním posuzované - tedy Vy i Váš přítel. Pokud oba dva nemáte v ČR faktické bydliště i trvalý pobyt, nárok na rodičovský příspěvek v ČR Vám nevznikne a muselki byste žádat také v Německu.

Dotaz: Romana

Dobrý den minuký rok jsem byla na pracovní neschopence od 1.12013-17.8.2013.Byla jsem na operaci ploténky.Nyní jdu opět na operaci 8.4.2014 a budu zřejmě nemocná 5měsíců.Mám dotaz jak dlouho můžu být na PN,kdy vzniká nárok na invalidní důchod.Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste od ukončení nemocenské v loňském roce pracovala a odpracovala jste alespoň 190 kalendářních dní, budete moci nyní čerpat celou podpůrčí dobu nemocenského, která činí 380 kalendářních dní, tedy něco přes rok. 

Na invalidní důchod máte nárok tehdy, pokud z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla Vaše pracovní schopnost nejméně o 35%. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je pak takový stav, který trvá déle než rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než jeden rok.

Dotaz: Dotaz

Dobrý den , s manželem se musíme přestěhovat do bytu - do podnájmu.Já jsem osoba bez zdanitelných příjmů a manžel zaměstnám na dobu neurčitou (pracuje již 7 rokem).Mohu se zeptat , měly by jsme vůbec nárok na příspěvek na bydlení?V nájmu by jsme měli trvalý pobyt.Manžel má plat 15000kč čistého a najem by byl 9000kč.Velice děkujeme.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na příspěvek na bydlení záleží na formě bydlení - jednou píšete, že se budete stěhovat do "podnájmu, poté zase, že byste v "nájmu" měli mít trvalý pobyt. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud tedy budete bydlet v nájmu a budete mít nájemní smlouvu, nárok na příspěvek na bydlení Vám při splnění výše uvedených podmínek vznikne. Jestliže ale budete bydlet v podnájmu, nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete. Z hlediska příjmů by vám to vjít mělo, záleží tedy na formě bydlení a trvalém bydlišti.

Dotaz: Rita

Dobrý den chtěla sem se zeptat,zdali když ukončím zaměstnání dohodou 1 krát za rok a v předešlém roce mám odpracováno 12 měsíců,kolik procent je ze všech 5 měsíců podpory? Děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na podporu v nezaměstnanosti máte tehdy, pokud jste během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce vykonávala alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální pojištění. Při ukončení pracovního poměru dohodou záleží také na tom, zda jste pracovní poměr ukončila z vážného důvodu. Vážným důvodem je například péče o malé dítě, školní docházka dítěte nebo péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV. Všechny vážné důvody jsou vymezené v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti - příslušnou část zákona najdete k dispozici zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx

Pokud jste ukončila zaměstnání dohodou z vážného důvodu, budete mít nárok na podrpou ve výši - první dvě měsíce 65%, další dva měsíce 50% a poslední měsíc 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Pokud jste ale odešla bez vážného důvodu, budete celých pět měsíců pobírat podporu pouze ve výši 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku.

Dotaz: Caprise1

Dobrý den, navazuji na můj dřívější dotaz a Vaši odpověď (Dobrý den, prosím o radu: do 1.7.2014 jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem. Dostanu tedy mateřskou za celý červenec 2014. Od 2.7.2014 bych však měla nastoupit na PPM s druhým dítětem, protože jsem těhotná a termín porodu mám 13.8.2014. Vzhledem k tomu, že jsem ale před první mateřskou pracovala jako OSVČ a i teď jsem OSVČ vedlejší, nemám nárok na PPM. Začala jsem si platit nemocenské pojištění od 1.4.2014, abych mohla jít na nemocenskou z důvodu porodu. Na nemocenské bych zůstala do 6 týdnů věku dítěte, a pak by nastoupil na PPM můj manžel, který je zaměstnancem a má na PPM nárok. Po půl roce bych nastoupila já na mateřskou a manžel by se vrátil do práce. Já bych v době mezi nemocenskou a mateřskou šla na úřad práce. Můžete mi říct, od jakého data by mi byla vyplácena nemocenská dávka a zda bych měla vůbec nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti po dobu, co budu na ÚP? Děkuji za odpověď. Vladimíra Nováková Odpověd: Dobrý den, na nemocenskoiu v souvislosti s porodem můžete nastoupit od počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu, tedy 2.7.2014. Vzhledem k tomu, že budete účastna nemocenského pojištění po dobu 3 měsíců, nárok na nemocenské by Vám měl vzniknout. Nemocenské v souvislosti s porodem i PPM jsou ale dávky, které se týkají narození dítěte a není tudíž možné je čerpat obě. Nemocenské v souvislosti s porodem totiž čerpá ten, kdo nemá nárok na PPM, takže není možné, abyste Vy čerpala nemocenské v souvislosti s porodem a manže ještě poté PPM - buď budete čerpat Vy nemocesnké, nebo manžel PPM. Pokud bude manžel čerpat PPM, můžete se samozřejmě na tuto dobu zaevidovat na úřadě práce. Nárok na podporu v nezaměstnanosti budete mít tehdy, pokud jste jako OSVČ odváděla během posledních dvou let alespoň 12 měsíců sociální pojištění. Pokud ano, nárok na podporu Vám vznikne, pokud ne, nárok na podporu mít nebudete.) Obě dávky (nemocenské a PPM) současně bychom nevyužívali. Myslela jsem, že já bych šla od 2.7.2014 na nemocenskou a byla na ní do cca 24.9.2014 (což je 6 týdnů po porodu). V této době by manžel stále pracoval. A od 25.9.2014 by šel manžel na PPM a převzal starost o dítě a já bych ve stejný datum ukončila neschopenká a nahlásila se na pracák a našla si případně nějakou brigádu nebo bych šla na těch 5 měsíců pracovat. Bylo by to takto možné? A měla bych konkrétně já nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti, když jsem vlastně naposled SP platila před první mateřskou jako OSVČ, což je cca 3 roky?Pak jsem živnost přerušila a SP za mě platil stát, protože jsem se starala o dítě a od 1.2.2013 jsem obnovila živnost jako vedlejší, takže ani tady jsem neměla povinnost platit SP já, ale platil ho stát. Znamená to, že tedy nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Díky za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

já jsme to pochopila, že jste to myslela tak, že půjdete Vy nejdřví na nemocenskou a následně manžel na mateřskou. Přesto se obávám, že tento postup není možný, protože obě dávky souvisí s narozením dítěte a tudíž je nelze čerpat obě. Na nemocenskou v souvislosti s porodme má nárok ten, kdo nemá nárok na mateřskou - nelze tedy čerpat nejprve nemocenskou a následně mateřskou, i když ji nebudete čerpat Vy, ale manžel.

Aby Vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, musela byste získat alespoň 12 měsíců sociálního pojištění během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce. Za náhradní dobu sociálního pojištění se ale považuje i péče o dítě do čtyř let věku. Díky péči o dítě byste tedy měla nárok na podporu, ale pouze v minimální výši - první dva měsíce by podpora činila cca 3.600 Kč a poté by se dále snižovala.

Dotaz: Eva

Dobry den, mam dotaz ohledne rodicovskeho prispevku. Jsem zamestnana v Anglii, otec ditete s kterym neziji ani zit nebudu take. Po porodu se prestehuji ja a dite do CR, trvale. Od sveho zamestnavatele budu pobirat materskou po dobu 1 roku. Pote musim nastoupit zpet na 3 mesice do prace i na zkraceny pracovni uvazek cca 7.5 hod tydne ( do Anglii budu cestvat zhruba na 1 tyden v mesici), nebot jinak bych tu materskou musela zamestnavateli vracet. V te dobe podam 3 mesicni vypoved a tudiz pote budu v CR nezamestnana, rada bych zustala s ditetem doma do 3 let a nasla si praci v CR, kde jiz budeme trvale zit. Zajmao by me zda mam narok na rodicovsky prispevek. Take by me zajimalo kdo by mne v tomto pripade hradil zdravotni a socialni pojisteni? Moc dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže budete v Anglii pobírat pouze mateřskou a nikoliv rodičovský příspěvek, měl by Vám v ČR nárok na rodiočvský příspěvek vzniknout. Pokud byste ale v Anglii pobírala i obdobu rodičovského příspěvku, mohl by nastat s nárokem na rodičovský příspěvek problém. V takovém případě by bylo lepší požádat si o dávky v Anglii a následně o jejich zasílání do ČR.

Co se týče zdravotního pojištění, to za Vás hradí stát při pobírání rodiočvského příspěvku nebo při péči o dítě do sedmi let věku. Doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám navíc bude započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dotaz: Hana

Dobrý den ,potrebovala bych poradit.Do prosince 2013 jsem byla na meterske dovolete (3roky)ale mezi tim jsem otehotnela.Obvodni lekar me dal na neschopenku,ta mi konci 19dubna,takze od 20.dubna nastoupim na PPM.Gynekolog mi dal papir, zadost o penezitou pomoc v materstvi ,ktery mam pry vyplnit a odeslat svemu zamestnavateli.Ale nevim zda to staci?Jestli jen tento papir odeslat zamestnavateli nebo jeste neco odnest na socialku atd....?Děkuji za Vaši radu Hanka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Hanko,

ve formuláři žádosti o PPM stačí skutečně vyplnit základní údaje a odevzdat formulář zaměstnavateli, Zaměstnavatel pak do formuláře uvede informace o výši Vašeho platu a vyměřovacího základu a s těmito údaji odešle formulář na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude mateřskou vyplácet. Pro nárok na mateřskou tedy opravdu stačí vyplnit základní údaje a odevzdat formulář zaměstnavateli. Během pobírání mateřské is pak na úřadě práce zažádáte o výplatu rodičovského příspěvku, který Vám bude vyplácen po vyčerpání mateřské.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den,zazadala jsem si v říjnu o zvyseni vyzivneho na me dve dcery.Uz mi prisla i obsilka od soudu kdy se bude konat.Jen se chci zeptat jestli musim prinest vymer platu za posledni rok meho pritele.podotykam,ze s pritelem neziju ve spol.domacnosti.ale soud mi ulozil ,ze je to nutne.nechapu tedy proc to po me vyzaduji.stykame se teprve 8 mesicu .

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při řízení o změně výše výživného soud posuzuje nejen oprávněné potřeby dětí, ale i celkové majetkové a sociální poměry obou rodičů. Do celkových majetkových a sociálních poměrů se započítávají i příjmy nových partnerů či manželů těchto rodičů. Doporučuji tedy na žádost soudu platový výměr Vašeho přítele doložit, ale současně zdůraznit, že s Vámi přítel nežije ve společné domácnosti a nijak se nepodílí na úhradě Vašich nákladů. V takovém případě by příjem Vašeho přítele být zohledňován neměl.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Mateřství a rodičovská dovolená Dobrý den, chtěla bych se zeptat,nebo spíše potvrdit.Teď jsem na mateřské dovolené přesně 6 týdnů, u zaměsnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou,Plánuji být doma 3 roky,a po porodu stačí přinést do práce rodný list prcka a nahlásit jak budu dlouho doma? A Pak si zajít na sociálku i s rodným listem kvůli pobírání rodičovského?Chápu to dobře?A jak pak je na tom zdravotní pojišťovna?Děkuji předem za odpověd a přeji hezký den

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

délku rodičovské dovolené si domluvíte sama se zaměstnavatelem. Rodičovská dovolená se poskytuje nejdéle do tří let věku dítěte, je to také nejčastější déllka rodičovské dovolené, kterou rodiče volí. Pro žádost o rodičovský příspěvek budete potřebovat Váš průkaz totožnosti, rodný liust dítěte, formulář Žádost o rodičovský příspěvek a formulář nazvaný Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - toto Potvrzení Vám potvrdí na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), O samotný rodiočvský příspěvek žádáte na úřadě práce - v žádosti si zvolíte jeho výši a tím určité i dobu, po kterou budete příspěvek pobírat.

Během pobírání rodiočvského příspěvku a dále při péči o dítě do sedmi let věku za Vás zdravotní pojištění hradí stát a doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dotaz: Andy

Dobrý den, chtěla bych se prosím informovat. Měla jsem práci na dobu určitou před ukončením smlouvy jsem zjistila že jsem těhotná a tak jsem nastoupila na nemocenský lístek. Nemám odpracovaných 270 dní a jsem svobodná. Termín porodu mám k 1. květnu a chci se zeptat na stejném nemocenským lístku bych měla ještě zůstat 6 týdnu po porodu nebo se tento lístek musí nějak změnit? A co musím obchodit abych si zařídila rodičovský příspěvek a zda si ho budu moc vybrat (kontaktní místo, úřad práce, sociálku, matriku) jak se mi dítě narodí, když mi už skončila pracovní smlouva. Jaké dokumenty budu potřebovat? Předem děkuji za informace

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže nemáte odpracováno 270 kalendářních dní během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou, nebudete mít nárok na mateřskou, ale pokud zůstanete na nemocenské, budete na ní moci zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. O vzniku této dočasné pracovní neschopnosti rozhodne lékař a po uplynutí 6 týdnů po porodu ji ukončí. Ohledně rodičovského příspěvku budete potřebovat Váš průkaz totožnosti, rodný list dítěte, budete muset vyplnit formulář Žádost o rodičovský příspěvek a dále formulář nazvaný Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňujíci nárok a výši rodiočvského příspěvku. tyto formuláře můžete v tištěné podobě získat na úřadě práce v místě bydliště, kde budete o rodičovský příspěvek žádat, nebo v elektronické podobě například zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp. Druhý jmenovaný formukář (Potvrzení) si budte msuet nechat potvrdit na okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ).

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, k jakému termínu v měsíci se vyplácí mateřská? Dále by mě zajímalo, jestli stačí, když se na dobu návratu po rodičovské dovolené pouze ústně domluvím se zaměstnavatelem nebo to musí být písemně? Mám v plánu se do zaměstnání vrátit již asi po 8 měsících od porodu a čerpání rodičovského příspěvku zvolit v nejrychlejší variantě. Kde tuto variantu nahlásím? A nepřijdu o nějakou částku v případě, že budu ještě stále čerpat rodičovský příspěvek a zároveň již pracovat na stejné pozici jak před odchodem na MD resp.RD? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

žádné konkrétní datum v měsíci, do kterhé má být mateřská vyplacena, neexistuje. Česká správa sociálního zabezpečení má na výplatu mateřské lhůtu 30 dní od obdržení podkladů od zaměstnavatele. Co se týče rodičovské dovolené, je lepší dohodnout se se zaměstnavatelem písemně - pokud se domluvíte pouze ústně a zaměstnavatel si to následně rozmyslí a nebude Vás chtít tak brzy zpět do práce přijmout, těžko budete existenci ústní dohody prokazovat. Výši rodičovského příspěvku si volíte v žádosti o rodičovský příspěvek, kterou v průběhu čerpání mateřské odevzdáte na úřadě práce. Nejvyšší dovuletou variantu rodičovského příspěvku si můžete zvotli tehdy, pokud Váš příjme dosahuje alespoň cca 16.500 Kč hrubého a více měsíčně. Během pobírání mateřské na stejné pozici pracovat nemůžete, ale při pobírání rodičovského příspěvku již ano, Pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou, je vše v pořádku a o rodičovský příspěvek nepřijdete.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Bohužel, Berany nečeká navzdory jejich přání právě nejklidnější předvánoční týden – především v pracovním životě vám dají kolegové pořádně zabrat, paradoxně především ti, od kterých byste to čekali nejméně. Ačkoli se dušovali, že všechny podklady, které potřebujete pro vlastní práci, dodají včas (tedy s dostatečným předstihem před Vánoci), situace je poněkud jiná a vy musíte kromě svých úkolů řešit i některé jejich. Spousta takových maličkostí dovede velmi spolehlivě pokazit náladu, a tu si bohužel ponesete i domů. Snažte se o trochu nadhledu (i když hledat se vám bude těžko), koncem týdne by už mělo přijít uklidnění (ačkoli že byste se úplně vymanili z předvánočního stresu, s tím bohužel počítat nemůžete).

soutěž

Velká vánoční soutěž s Bety.cz o tablety, mobily či parfémy!

Velká vánoční soutěž s Bety.cz o tablety, mobily či parfémy!

2 výherci každý den až do Silvestra!

Soutěž probíhá od 8. 12. 2014 do 31. 12. 2014

anketa

Máte ráda ústřice?dítě dne

Na cestách 19. 12. 2014

Na cestách

 • 0/5
Celkem 0
další

Tip na oběd


	Chřest jako předkrm podávaný s krémem z manga.

Chřest s mangovým krémem

Celkový čas: 45min

Energie: 190 kJ

Cena: 130 Kč


	Recept na buchtu z brambor a uzeného masa.

Bramborová buchta

Celkový čas: 1h a 50min

Energie: 517 kJ

Cena: 95 Kč


	Kuřecí játra jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů, proto je určitě zařazujte do svého jídelníčku. Určitě zkuste i tento recept.

Kuřecí játra po maďarsku

Celkový čas: 25min

Energie: 714 kJ

Cena: 107 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.