Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
středa 17. září | svátek má  Naděžda
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3962 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Blanka

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Moje 9letá dcera má diagnostikované ADHD hyperkinetickou poruchu chování s emoční labilitou.Chodí do 2 třídy základní školy kde má individuální akční plán,který jí navrhli v pedagogicko psychologické poradně a jednou týdně za dcerou do školy chodí pracovnice z ppp,kde jí zkouší atd...Nyní jsem si zažádala o PNP,ale lidé z okolí mi řekli že příspěvek na dceru určitě nedostanu a když ano,tak prý jí automaticky přeřadí z běžné základní školy do zvláštní školy pro postižené,tak nevím co je na tom pravdy a jestli jsem udělala správně že jsem si o příspěvek zažádala děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zda bude Vaší dceři přiznán alespoň 1. stupeň příspěvku na péči na základě diagnostikovaného ADHD opravdu nedokáži posoudit. Záleží na tom, do jaké míry dcera kvůli ADHD potřebuje pomoc jiné fyzické osoby v následujících oblastech: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví a osobní aktivity. Více informací o příspěvku na péči najdete například zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek.

Myslím, že není na škodu, že jste žádost podala - nic horšího než že Vám - resp. Vaší dceři - příspěvek nebude přiznán, se stát nemůže. Není ani pravdou, že by vaši dceru kvůli přiznání příspěvku na péči automaticky přeřadili do zvláštní školy.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, hlásím se na navazující magisterské studium, ale z prezenční formy studia přecházím na kombinovanou. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním v případě že se zaregistruji na ÚP? A mám nárok na nějaké příspěvky od státu?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

je-li Vám méně než 26 let věku, pak jste i při kombinované formě studia jste z hlediska zákona o státní sociální podpoře nezaopatřeným dítětem, a zdravotní pojištění za Vás stále hradí stát. Je-li Vám 26 let a více, musela byste si zdravotní pojištění hradit sama. Hrazení sociálního pojištění není povinné, takže s ním si starosti dělat nemusíte. Jako studentka soustavně se připravující na budoucí povolání se můžete na úřadě práce evidovat pouze tehdy, pokud jste během posledních dvou let vykonávala alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které je za Vás odváděno sociální pojištění - jinými slovy, pokud jste získala nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvke na bydlení. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí. Dokud ale nejste schopná se sama živit, mají vůči Vám vyživovací povinnost především Vaši rodiče. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den mám dotaz. Minulý rok jsem byla na operaci s páteří a tím pádem jsem byla v pracovní neschopnosti 10 mměsíců.Pak jsem nastoupila do práce , ale po 17odpracovaných dnech jsem musela jít opět na neschopenku .Potřebovala bych vědět jak dlouho můžu být opět práce neschopná .Děkuji za odpověd a nebo stačí napsat kde si to mám vyhledat .

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

maximální doba, po kterou můžete pobírat nemocenské je 380 kalendářních dní, tedy něco přes rok. Do této doby se Vám započítá i Vaše loňská nemocenská. Nárok na nemocenskou tedy máte celkem 380 kalenádářních dní, poté můžete sice na nemocenské zůstat, ale už bez nároku na dávky. 

Po uplynutí pdpůrčí doby je možné nadále vyplácet nemocenské pouze za předpokladu, že dle vyjádření posudkového lékaře lze očekávat, že v krátké době, nejdéle během další 350 kalendářních dní, nabudete pracovní schopnost, a to i k jiné než dosud vykonávané výdělečné činnosti. O takovéto žádosti rozodne okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), která také určí dobu, po kteoru budete nemocenskou dál pobírat. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, Mám dotaz ohledně nároku na vyplácení mateřské( rodičovské). Plánujeme s přítelkyní rodinu. Mám dotaz , bude mít přítelkyně nárok na mateřskou, když, po škole od roku 1997 pracovala v ČNB od r.2000 v české konsolidační agentuře. V únoru 2005 odešla na mateřskou, která jí skončila v roce 2009. Poté jí bohužel postihly zdravotní komplikace a musela v dubnu 2010 na vážnou operaci. Poté jí byl přiznán invalidní důchod III. stupně, který pobýrá dodnes. A do práce kvuli zdr. potížím nechodí.V případě, že se rozhodneme mít dítě, bude mít má přítelkyně nárok na mateřskou, a kde má případný nárok uplatnit? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

bohužel nepíšete, kdy došlo k ukončení posledního pracovního poměru Vaší přítelkyně. Pokud byla vaše přítelkyně během posledních dvou let před nástupem na mateřskou (počátek 8. - 6. týdně před stanoveným temrínem porodu) nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a bude zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou nebo bude v ochranné lhůtě, nárok na mateřskou jí vznikne. Ochranná lhůta činí zpravidla 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání, je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud je ale Vaše přítelkyně již například rok nezaměstnaná, nárok na mateřskou jí nevzniká, protože z invalidníhů důchodu 3. stupně za ni nemocenské pojištění odváděno není. Pokud splňujete nárok na mateřskou Vy, můžete o ni požádat a následně zvolit výši rodičovského příspěvku.

Dotaz: Hana Opluštilová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaký mám nárok na neschopenku??? Minulý rok jsem marodila s pracovním úrazem od 7.5. 2013 do 3.6. 2013 poté sem šla ihned od 4.6. 2013 do 1.9. 2013 na neschopenku s rizikovým těhotenstvím. Nedávno jsem byla u lékaře a tam mě potvrdil že jsem opět těhotná, ale také mi řekl že mám vyčerpané dávky a že musím jít před komisi. Zajímalo by mě jak to vlastně je?? Děkuji za odpověď přeji hezký den Hana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Hano,

maximální podpůrčí doba při nemocenské, po kterou můžete pobírat nemocenské dávky, je 380 kalendářních dní, tedy něco málo přes rok. Tuto dobu za loňský rok zdaleka vyčerpanou nemáte, takže v tom, že jdete opět na nemocenskou - pokud jste stále zaměstnaná (nemocensky pojištěná - žádný problém nevidím. Doporučuji se na bližší podrobnosti zeptat Vašeho ošetřujícího lékaře, který Vám tuto informaci sdělil.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem 18tt a dostala jsem se do finanční tísně. Žádam insolvenci ale muj advokát potřebuje předběžný výměr na mateřskou... Tak by mě zajímalo když si zajdu sociálku jestli mi ten výpis bez problému dají?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

záleží na tom, zda jste zaměstnanec nebo OSVČ. Jste-li OSVČ, měli by Vám být schopni předběžnou výši mateřské spočítat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) na základě Vámi odváděných záloh na nemocenské pojištění.

Jste-li zaměstnanec, bude OSSZ potřebovat údaje o výši Vašich přímů od Vašeho zaměstnavatele. Zda je vydávání takovýchto předběžných výměrů běžnou prací, to nevím, doporučuji se informovat na příslušné OSSZ v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych se zeptala na naší zaměstnankyni. Dne 31.01.2014 jí (dle jejího názoru, ještě nemá žádný papír) byla ukončena rodičovská (dítě se narodilo 09.06.2011) a k 01.02.2014 donesla již nemocenský lístek.Má nárok na nemocenskou a z čeho se jí to bude počítat? A musím mít v ruce nějaký papír o ukončení rodičovské než se vůbec začnu zabývat tou nemocenskou? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

je zapotřebí rozlišit ukončení čerpání rodičovského příspěvku, který zaměstnankyni vylácí úřad práce, a ukončení rodičovské dovolené, kterou čerpá zaměstnání. Tyto dvě věci s sebou nesouvisí a mohou trvat různě dlouhou dobu. To, že byla zaměstnankyni ukončena výplata rodičovského příspěvku neznamená, že jí skončila rodiočvská dovolená. Na délce rodičovské dovolené se zaměstnankyně domlouvá se svým zaměstnavatelem. Rodičovská dovolená se posyktuje nejdéle do tří let věku dítěte - tato délka je nejčastější - ale po dohodě se zaměstnavatelem může být kratší. Záleží tedy na tom, jak dlouhou rodičovskou dovolenou si zaměstnankyně se zaměstnavatelem dohodla. Na nemocenskou může zaměstnankyně nastoupit až po ukončení rodičovské dovolené a od 4. pracovního dne do 14. dne nemoci jí náleží náhrada mzdy. S dřívějším ukončením rodiočvské dovolené ale musí souhlasit zaměstnavatel. Pokud se zaměstnakyně nedohodla se zaměstnavatelem na kratší rodičovské dovolené a zaměstnavatel nebude s dřívějším ukončením rodičovské dovolené souhlasit, ukončí zaměstnankyně rodiočvskou ažd 9.6.2014 a nárok na nemocenskou bude mít od následujícího dne, tedy od 10.6.2014.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,potřebovala bych poradit ohledně příspěvků na které mám nárok.Žiji 3 měsíce v zahraničí i s 8 letou dcerou.V ČR jsem pobírala hmotnou nouzi,přídavek na dítě,příspěvek na bydlení.V ČR jsem nepracovala a nepracuji ani tady.Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podmínkou pro nárok na dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě) je mít vCR nejen trvalé, ale především faktické bydliště. Pokud tedy nyní v ČR nežijete, ale žijete v zahraničí, nárok na tyto dávky Vám nevznikne. Podmínka bydliště je vyžadována také u dávek pomoci v hmotné nouzi. Obávám se tedy, že vzhledem k Vašemu bydlišti v zahraničí momentálně nárok na žádné dávky z ČR nemáte. Zkuste zjistit na příslušných úřadech, zda můžete požádat o nějaké dávky v zemi, kde nyní žijete.

Dotaz: Lucie

Dobry den,jsem matka samozivitel a vyzivne beru jen na jedno dite . v peci mam tri nezletile deti . jsem na socialnich davkach a chtela jsem se zeptat jestli mam narok na jednorazovou pomoc v pripade kdyz mi prisel nedoplatek na elektrinu a plyn , ze vsech financi ktere pobiram po zaplaceni najmu .el a plynu mi pro 4 clenou rodinu zustava 7200cili ani ne zivotni minimum. Nedoplatek mi prisel 8500a nebyl mi umoznem splatkovi kalendar. A na up mi bylo receno ze na to se jednorazova vypomoc nevztahuje . Predem dekuji za jakou koli odpoved Lucie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

píšete pouze, že pobíráte sociální dávky, ale nepíšete jaké, takže z Vašeho dotazu nemohu posoudit, zda byste kromě mimořádné okamžité pomoci mohla mít nárok ještě na jiné dávky. Životní minimum je částkou, kdo které se odvíjí nárok na různé dávky, nikoliv částkou, která by Vám měla zůstat po úhradě nákladů na bydlení na zajištění potřeb členů rodina. To, že Vám zůstává méně než žiotní minimum, tedy není v rozporu s právními předpisy. Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou pomoci v hmotné nouzi, která může být poskytnuta například v následujících situacích:

- kvůli nedostatku financí hrozí osobě vážná újma na zdraví

- vážná mimořádná událost (například požár, živelná pohroma, ekologická nebo průmyslová havárie)

- k úhradě nezbytného jednorázového výdaje (například při ztrátěosobních dokladů)

- na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhoidobé potřeby

- k uhrazení odůvodněných nákladů vzniklých v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí

Mimořádná okamžitá pomoc je každopádně nenárokovou dávkou - to znamená, že na ni nevzniká nárok automaticky při splnění určitých podmínek. Záleží vždy na posouzení situace konkrétního žadatele úřadem práce. Úřad práce ale každopádně nemůže odmítnout přijmout Vaši žádost.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, 3.ledna 2014 mi posudkový lékař přiznal invalidní důchod I.stupně. S tím, že částka, kterou budu dostávat mi přijde v dopise z Prahy. Dnes 20.února mi přišlo vyjádření z Prahy, že můj případ není stále uzavřený a že mi prozatím posílají 20.000,- Kč na účet s tím, že při případném nepřiznání důchodu budu muset tyto peníze vrátit. Má otázka je, že rohodnutí posudkového lékaře není směrodatné? Může být v Praze zrušeno? Nebo jaký důvod neuzavření mého případu mají? Povinou dobu pojištění splňuji, veškeré potřebné dokumenty jsem dávala dohromady s paní na Okresní správě, dávala jsem i lístky o důchodovém pojištění co mám za každý rok od zaměstnavatelů. Co teda v Praze můžou řešit, můžou přehodnotit rozhodnutí posudkového lékaře z okresu?? Velmi pěkně Vám děkuji za odpověď. S pozdravem A.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste získala invalidní důchod, mustíe splnit dvě podmínky: stát se invalidní (tzn. že Vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 35%, což je spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně a získat potřebnu dobu pojištění, což je u osob od 28 let věku 5 let sociálního pojištění během posledních 10 let před vznikem invalidity nebo u osob od 38 let věku 10 let pojištění během posledních 20 let. Jestliže Vás poduskový lékař uznal invalidní, je pravděpoodbnější, že vyskytl problém u doby pojištění. I když jste přesvědčena, že jste všechny potřebné dokumenta doložila, mohl být napříkald v některém z nich uveden nesprávný údaj nebo mohl nějaký důležitý údaj chybět apod. Je opravdu těžké se k tomu nějak vyjádřit bez znalosti konrkétních informací o daném případu. Doporučuji se telefonicky nebo osobně obrátit na ČSSZ, která Vám příslušný dopis zaslala, požádat je o vysvětlení a případně jim nabídnout součinnost při řešení dané situace.

Dotaz: Renata

Dobrý den, dostala jsem se do poměrně složité situace. Do konce října 2013 jsem byla OSVČ, ale od 1.listopadu 2013 jsem byla nucena živnost přerušit a jít na úřad práce. Přihlásila jsem se na zvolenou rekvalifikaci, úřad práce mi ji zaplatí, ale bude mi odebrána pdpora. Těsně po schválení rekvalifikace úřadem práce jsem zjistila, že jsem těhotná a v době ukončení rekvalifikace budu již v pátém měsíci, tudíž práci zřejmě neseženu. Vlastním byt, ve kterém mám trvalý pobyt a na který splácím hypotéku, ale žiju s přítelem a otcem dítěte úplně v jiném okresu. Tím, že jsem byla OSVČ a neplatila jsem si připojištění, nemám nárok ani na mateřskou. Mám v mé situaci vůbec nárok žádat nějaký příspěvek?Kam případně zajít podat žádost? Přihlíží se i k příjmům mého přítele? Děkuji za odpovědi, nemám s tím žádné zkušenosti. Renata

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Renato,

pokud se budete rekvalifikace účastnit i v době těhotenství, pak na podporu při rekvalifikaci budete mít nárok i nadále. Pokud jste během posledních dvou let splnila podmínku 12 měsíců sociálního pojištění a po ukončení rekvalifikace nenastoupíte do zaměstnání, bude Vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Jste-li vlastníkem bytu, ve kterm máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Společně posuzovanými osobami budou všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pro nárok na příspěvek stačí doložit náklady na bydlení a příjmy uvedených osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Do narození dítěte by pak připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusti žádostí o příspěvek na živobytí, ale zde záleží také na příjmech Vašeho přítele, který s Vámi sdíli společnou domácnost.

Jestliže jste si jako OSVČ nehradila zálohy na nemocenské pojištění, nebudete mít bohužel nárok ani na mateřskou, ani na volbu výše rodičovského příspěvku. Budete si moci po narození dítěte požádat pouze o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by podmínky pro nárok na mateřsku splňoval otec dítěte, mohl by o mateřskou požádat on a následně zvolit výši rodičovského příspěvku. Pokud se jedná o Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, můžete si požáda o porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Životní minimum tříčlenné domácnosti - dva dospělí a malé dítě - je vyjádřeno částkou 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Vejdete-li se s příjmem do uvedené hranice, můžete si požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházejíc tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2013 pak příjmy za rok 2013. O všechny uvedené dávky (s výjimkou mateřské) můžete žádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Tereza

Dobrý den, prosím o radu.Jsem na rodičovské dovolené s nejmladším synem (mateřskou jsem nastoupila 19.7.2013, rodičovskou 1.2.2014, doma bych měla zatím být do 9/2016).Před nástupem jsem byla na rodičovské s dcerou a před tím na rodičovské s prvním synem.Celkem jsem doma na řádné mateřské - rodičovské od 10/2009.Do té doby jsem pracovala a mám nárok jak na mateřskou ( ta právě skončila), tak na rodičovskou. Nyní je ale firma, v které jsem pracovala v konkurzu ( od 5/2013). Jsem jediným zaměstnancem a údajně mi nemohou dát výpověď a musí počkat, až mi skončí rodičovská.Požádali mě, abych dala výpověď, aby mohli konečně firmu prohlásit za zkrachovalou a papírově to ukončit.Firma nemá vůbec žádné peníze, naopak je zadlužená, takže odstupné (pokud se bere ze zdrojů firmy) bych určitě nedostala (nevím, zda jsou jiné možnosti?).Chtěla jsem se zeptat, co by pro mě znamenalo, kdybych tu výpověď podala? Mohl by mi tím skončit rodičovský příspěvek? Nebo ovlivnit jeho výši, délku (doteď jsem si mohla volit od max. 11500,- kč do min.x,- kč a dobu, jak jsem chtěla)? Měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské nebo ne díky tomu, že jsem podala výpověď já?A je nějaká šance na odstupné, i když vím,že firma je bez peněz a seznam věřitelů (pokud se to tak nazývá) je již uzavřen a já tam nefiguruji? Popř. je lepší dát výpověď dohodou? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

informace, že Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď z důvodu (z)rušení zaměstnavatele nebo jeho části není pravdivá. Výpověď z tohoto důvodu Vám zaměstnavatel může dát i v době, kdy čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Požadujte tedy po zaměstnavateli, aby Vám dal výpověď sám. Pokud byste dostala výpověď Vy sama, nevznikl by Vám nárok na odstupné - je pravděpodobné, že zaměstnavateli jde právě o to, aby Vám nemusel vyplácet odstupné, na které při výpovědi ze strany zaměstnavatele máte nárok. Na stávající rodičovský příspěvek a jeho výši nebude mít podání výpovědi - ať už ze strany zaměstnavatele nebo Vaší - žádný vliv. Pokud byste ale po ukončení pracovního poměru (uplynutí výpovědní doby) znovu otěhotněla, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku u dalšího dítěte už mít nebudete. Nárok na podporu v nezaměstnanosit byste měla i tehdy, kdybyste podala výpověď sama, ale vzhledem k tomu, že byste se ošidila o odstupné, Vám tento postup opravdu nedoporučuji. Uzavření dohody o ukončení pracovního poměru doporučuji pouze v případě, že jako důvod ukončení pracovního poěmru bude uvedeno právě (z)rušení zaměstnavatele - v takovém případě budete mít opět nárok na odstupné. Vyplacení odstupného, které Vám nevyplati zaměstnavatel, můžete požadovat po úřadu práce, a to ve výši 65% Vašeho průměrného čisté měsíčního výdělku za dobu, kdy Vám odstupné náleží, tedy za tři měsíce. Po vyčerpání odstupného, resp. této kompenzace, Vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Je tedy zbytečné se nároku na odstupné dobrovolně vzdávat.

Dotaz: Jolana

Dobrý den, v polovině dubna 2014 nastupuji na MD, chtěla bych se zeptat, kdybych se chtěla vrátit do zaměstnání po vyčerpání MD, kdy musím dát vědět zaměstnavateli, že se vrátím do zaměstnání.Po dohodě se zaměstnavatelem si ještě po vyčerpání MD budu čerpat 25 dní dovolené, tudíž bych se chtěla zeptat, zda mi musí držet stejnou pozici 28 týdnů + 25 dní dovolené, nebo zda musím nejdříve nastoupit do zaměstnání a pak čerpat ŘD. Ještě bych se chtěla informovat, jestli je možné, aby má matka podala v zaměstnání výpověď a byla na rodičovské dovolené ona. Jelikož má do předčasného důchodu ještě 2 roky, jiné řešení než výpověď nás nenapadá. Dále bych se chtěla zeptat, zda by za ní úřad práce hradil sociální a zdravotní pojištění, popř. jak dlouho. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud se chcete vráti do zaměstnání hned po ukončení mateřské dovolené, bylo by dobré to zaměstnavateli sdělit co nejdříve. Pokud jej požádáte o čerpání řádné dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na Vaši mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět. Poté Vás zaměstnaatel musí přijmout na původní pracoviště a pracovní pozici v souladu s Vaší pracovní smlouvou.

Vaše babička bohužel na rodičovskou dovolenou nastoupit nemůže - mohla by tak učinit jedině v případě, že by jí byko Vaše dítě svěřeno do péče. Pak by nemusela v práci podávat výpověď a mohly by čerpat rodičovskou dovolenou. Pokud bude současně v evidenci práce, bude za ni stát hradit zdravotní pojištění. Sociální pojištění za ni hrazeno nebude, ale doba péče o dítě do čtyř let věku se jí bude započítávat jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, od svého lékaře jsem dostala Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, na kterou nemám nárok neboť nesplňuji podmínky. Tuto žádost si ofotila paní na ÚP, kde jsem v evidenci a tak jsem se chtěla zeptat zda se ještě musí tato žádost odevzdat někde jinde nebo stačí na ÚP, když na penízky nemám nárok. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nemáte, pak formulář zkrátka nevyplňujte a nikde jej odevzdávat nemusíte.

Dotaz: Milan Vráb

Dobrý den, mám dotaz ohledně sociálních dávek. Pobírám doplatek na bydlení 5500,- a životní minimum 3410,- to jsou veškeré moje příjmy. Po zaplacení nákladů na bydlení, energie+nájem mi nezbývá ani existenční minimum 2200,- Nemám žádné alimenty ani dluhy. Peníze používám čistě jen pro hrazení nájmu a elektřiny, což každý měsíc dokládám potvrzením o zaplacení. Je možné požádat o zvýšení dávek alespoň do existenčního minima ? Nájem= 4540,- Energie= 2500,- Bydlím v Praze. Děkuji za odpověď Milan

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Milane,

životní ani existenční minimum není částka, která by Vám měla zbýt po zaplacení Vašich nákladů. Jestliže od posledního určení výše dávek nedošlo k poklesu Vašich příjmů, pak nárok na zvýšení dávek mít nebudete.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Začínáte si uvědomovat, že ž vám zbývá jen posledních pár dnů na projekt (a nemusí se jednat jen o ten pracovní, ale i soukromé snažení), který ve vašem životě hraje důležitou roli. Proto bude příští týden v této oblasti kritický. Nepanikařte a zkuste se nejprve nad vším pořádně zamyslet. Ke svým nejbližším pak buďte maximálně upřímní – neunikne jim totiž, že vás něco trápí. Snažte se je ale nestresovat. K velmi zajímavé události dojde v životě Beranů ve čtvrtek!

soutěž

Vyhrajte měsíc s výrobky Jaroměřické mlékárny!

Vyhrajte měsíc s výrobky Jaroměřické mlékárny!

Z Jaroměřické mlékárny pro celou vaši rodinu!

Soutěž probíhá od 15. 9. 2014 do 22. 9. 2014

anketa

Máte televizi v ložnici?


dítě dne

Proč je ta voda tak studená? 17. 9. 2014

Proč je ta voda tak studená?

 • 5/5
Celkem 2
další

Tip na večeři


	Kuřecí nudličky s pórkem a smetanou.

Kuřecí maso na pórku

Celkový čas: 50min

Energie: 586 kJ

Cena: 190 Kč


	Lahodný fíkový salát.

Salát z čerstvých fíků

Celkový čas: 25min

Energie: 674 kJ

Cena: 102 Kč


	Polévka se smetanovou chutí s parmazánem.

Smetanová polévka s rukolou

Celkový čas: 45min

Energie: 379 kJ

Cena: 130 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.