Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pátek 30. ledna | svátek má  Robin
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4368 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: lid.p

Před nemocenskou jsem pobírala kolem 13-ti tisíc čistého,bohužel jsem přes rok marodila a musela jsem ukončit prac.poměr trvající přes 5 let ze zdravotních důvodů.Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti mi podnik poslal jen pravděpodobný měsíční výdělek vypočítaný ze základní mzdy uvedené na smlouvě,která činí jen 9500 Kč.Lze započítat čistý měs. výdělek z doby před nemocí tj.za delší dobu než poslední čtvrtletí? Děkuji L.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti je rozhodující příjem za poslední ukončené čtvrtletí před evidencí na úřadě práce. Pokud jste v tomto odbrobí nepracovala z důvodu pracovní neschopnosti, použije se pro výpočet výše podpory tzv. pravděpdobný příjem, tedy příjem, kterého byte dosáhla, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. Váš zaměstnavatel tedy postupoval zcela v souladu se zákonem a úřad práce Vám nemže podporu vypočítat z jiné částky.

Dotaz: Lucie

Dobrý den, od roku 2010 jsem na rodičovské dovolené, která mi bude končit v červenci 2014, jelikož mi dceru vzali do školky, tak jsem nyní nastoupila do zaměstnání na HPP a chtěla bych se Vás zeptat, jestli musím jít svůj nástup do zaměstnání někam nahlásit, když ještě pobírám rodičovský příspěvek a dále mě zajímá, jestli mám na rodičovský příspěvek dál nárok,když už pracuji. Děkuji za Vaši odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován. Z tohoto důvodu nemusíte svůj návrat do zaěstání nikam hlásit a pokud bude péče o dítě zajištěn jinou zletilou osobou, nemusíte se obávat ani odebrání rodiočvského příspěvku - nic takového Vám nehrozí. Budete tedy moci dál pobírat rodičovský příspěvek a současně být zaměstnaná.

Dotaz: Mirka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné zažádat o zbytek nevyčerpaného rodičovského příspěvku. Před dvěma a půl lety jsem šla na mateřskou z úřadu práce a hned po porodu jsem místo PPM začala pobírat zrovna rodičovský příspěvek. Nyní čekáme další miminko a to se narodí dříve než tomu prvnímu budou tři roky a nestačím tak vyčerpat celou částku 220.000 Kč. Mám nárok na výplatu zbytku, jako jednorázovou platbu? Moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jednorázové vyčerpání rodičovského příspěvku boužel není možné. Pokud jste neměla nárok na PPM a čerpáte čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, pak výši rodičovského příspěvku nemůžete měnit vůbec a nevyčerpaná částka příspěvku V8m bohužel propadne. Pokud byste v době narození dítte měla nárok na PPM a měla jste dostatečně vysoký plat, mohla byste si nyní požádat o navýšení rodičovského příspěvku na maximální částku 11.500 Kč měsíčně.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem dva roky nezaměstnaná (nemohu najít práci) a bydlím u rodičů- byt není rozdělený na dvě bytové jednotky. Mám nárok na nějakou podporu? Nemám žádný příjem. Můj druhý dotaz je k blízké budoucnosti- chceme se sestěhovat s přítel do baráčku, kde bydlí i jeho rodiče. Dům je rozdělen na dvě bytové jednotky (tedy papírově- musím mít nějaké nové rozhodnutí ze stavebního úřadu?). Partner si vydělá cca 8tisíc. Budu mít nárok na nějakou podporu? Popřípadě, jaké doklady budu k těmto dávkám dodávat. Moc vám děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže nebydlíte v samostatném bytě či bytové jednotce a nehradíte tudiž samostatně náklady na nájem, energie apod., pak nárok na dávky na bydlení nemáte. Připadaly by v úvahu pouze dávky pomoci v hmotné nouzi. Dokud bydlíte společně s rodiči, budou ale rodiče společně posuzovanými osobami a jejich příjmy budou posuzovány společně s Vašimi, takže šance na získání dávek je malá. Při samostatném bydlení byste měla šanci získat dávky mnohem větší. Můžete sice úřad práce požádat o vyloučení rodičů z okruhu společně posuzovaných osob, ale pokud neprokážete, že hospodaříte samostatně, tak pravděpodobně neuspějete - záleží na úřadu práce, jak Vaši situaci posoudí. 

Pokud jde o bydlení s partnerem v domě jeho rodičů, z hlediska nároku záleží na tom, zda prokážete, že náklady spojené s bydlením hradíte samostatně - tzn. zda má bytová jednotka například samostatný elektroměr, vodoměr apod. abyste mohli prokázat, které náklady budete hradit Vy a které hradí přítelovi rodiče. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí být vlastníkme či nájemcem bytu. Pokud tedy partner není vlastníkem oné bytové jednotky, ve které budete bydlet, bude muset sepsat s rodiči nájemní smlouvu. Dále by opět připadaly v úvahu jen dávky pomoci v hmotné nouzi. Více informací k jednotlivým dávkám Vám podají na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,měla bych dotaz. Mám 1,5roků starého syna a bydlím sním sama a pbírám rodičovský příspěvěk 3800 + alimenty 800kč a + 500 přídavek na dítě. Žádala jsem 30.dubna o hmotnou nouzi a chtěla bych se zeptat jestli bude vyplacena ještě ted v květnu,nemám jak zaplatit tento měsíc nájem. A ještě jsem do toho zjistila,že s bývalým přitelem jsem těhotná a termín mám v prosinci. Jestli budu muset ukončit rodičovský příspěvek u syna a zažádat si o rodičovský u druhého? nebo po porodu se automaticky přesune na druhé a u syna mi zustane jenom přídavek? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

úřad práce má na rozhodnutí o přiznání či nepřiznání dávyk lhůtu 30 dní. V případě chybných či neúplných úajů v žádsoti může být tao lhůta prodloužena až o dalších 30 dní. Pokud jste tedy žádala o dávku na konci dubna, má úřad práce na rozhodnutí čas do konce května. Dávka Vám tedy klidně může být vyplacena až na konci května nebo na přelomu května a června. 

Jakmile Vám u mladšího dítěte vznike nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek, zaniká V8m nárok na rodičovský příspěvek u staršího dítěte. Zánik nároku ale není automatický, protože úřad práce nemůže vědět, že se Vám narodilo další dítě. Narození dítěte nebo vznik nároku na mateřskou je tudíž zapotřebí úřadu práce, který Vám vyplácí rodičovský příspěvek, oznámit.

Dotaz: jan

Dobry den,mam jednu prosbu marodil jsem 2 mes se zapalem pritelkyne bere rod prispevek kolem5400i sprispevkem ja dostal marodku kolem 800set a z prace kolem 7tis sme 5clena rodina ted bych mel dostat dalsi marodku ale nevim kolik nevite jestli me muze socialka nebo nekdo od nich nak doplatit vubec nevim jaky je minumum 5clene rodiny jestli na to mame narok? dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

životní minimum se odvíjí mj. od věku Vašich dětí - protože jste věk Vašich dětí neuvedl, nemohu určitvýši životního minima Vaší domácnosti. Návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852. Pro úplnost dodávám, že životní minimum je částka, která slouží pro výpočet nároku na některé dávky, není to ale částka, která má zbýt Vaší rodině po uhrazení nezbytných nákladů.

Jste-li Vy nebo Vaše přítelkyně vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, můžete si požádat o přídavky na děti - jejich výše je odstupňovaná podle věku dětí. Pro nárok na příspěvek na bydlení stačí doložit náklady na bydlení a příjmy za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavků na děti je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusit začít žádostí o příspěvek na živobytí. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, Jsem 18 letý student střední školy.Pobírám alimenty(1600Kč),přidavky(700Kč) A bydlím s matkou,matka nepracuje..Co se týče placení odpadu,školy,stravy a podobně,vše platím já.Životní minimum pobírá matka,mám nárok na to,abych životní minimum měl já ? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Vaše matka pobírá příspěvek na živobytí, pak tento příspěvek lze v rámci společné domácnosti pobírat pouze jednou - a to i v případě, že podmínky nároku na příspěvek splňuje více společně posuzovaných osob. V takovém případě je příspěvek vyplácen osobě určené dohodou společně posuzovaných osob. Pokud se společně posuzované osoby nedohodnou, určí tuto osobu úřad práce, který dávku vyplácí. Předpokládám, že v rámci společné domácnost hradíte i další nákaldy kromě těch, o kterých píšete - například nájemné nebo náklady na energie - a že tyto náklady jsou vyšší než Vaše příjmy (výživné + přídavek na dítě), takže je otázkou, zda skutečně hradíte většinu nákladů Vaší domácnosti. Pokud ano a hccete být osobou ppobérající dávku, budete se muset zkusit s matkou dohodnout nebo se obrátit na úřad práce, který matce dávku vyplácí, aby rozhodl, komu z Vás má být vyplácena.

Dotaz: Poláková

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené, synovi budou v červnu 3 roky. Nyní mě kontaktoval zaměstnavatel s tím, že pro mě nemají práci, z organizačních důvodů bylo mé pracovní místo zrušeno. Nabídl mi ukončení pracovního poměru dohodou - výpověd z org. důvodů a nabídl mi 10 platů jako odstupné - dle kolektivní smlouvy. Jelikož nemám pro syna mateřskou školku ( do školky půjde až od září), chtěla bych ještě zůstat do září na neplaceném volnu, pokud mi to zaměstnavatel umožní. Ale obávám se, aby mi pak v září ukončil pracovní poměr stejně jako nyní - tj. aby mi dal těch 10 platů jako odstupné z kolektivní smlouvy. Chci se proto zeptat, jaká jsou úskalí neplaceného volna a zda je kolektivní smlouva nadřazená zákoníku práce co se týká odstupného ( aby mi pak zaměstnavatel nedal 2měsíční výpovědní dobu + 3 měsíce odstupného). Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

kolektivní smlouva samozřejmě může upravovat nejrůznější pracovněprávní záležitosti odlišně od úpravy v zákoníku prác,e nesmí s ním být ale v rozporu. Pokud je kolektivní smlouvou nějaká oblast upravena jinak než v zákoníku práce, pak platí úprava obsažená v kolektivní smlouvě - dá se tedy říci, že kolektivní smlouva je v tomto ohledu nadřazena zákoníku práce. Záleží ale samozřejmě také na tom, jak konkrétně je nárok na odstupné ve výši 10 platů v kolektivní smlouvě specifikován - zda tam nejsou nějaké konkrétní podmínky, které je zaptřebí pro získání tohoto odstupného splnit, nebo naopak výjimky, při kterých je vyplaceno odstupné dle zákoníku práce. Pakliže je v kolektivní smlouvě takto odstupné stanoveno pro všechny, měla byste tto odstupné dostat i po čerpání neplaceného volna. Čerpání neplaceného volna Vám ale zaměstnavatel nemusí umožnit, záleží na jeho dobré vůli, zda tak učiní.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Mohu přijít o dávky na bydlení a hmotnou nouzy když jsem samoživitelka s 7 letou dcerou a byla jsem vyřazena z úřadu práce když jsem odmítla práci pro mě nevhodnou děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na pobírání dávek státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) nemá vyžazení z evidence úřadu práce žádný vliv - o tyto dávky se tedy bát nemusíte. U dávek pomoci v hmotné nouzi je požadováno, aby člověk byl zaměstnaný, OSVČ nebo v evidenci úřadu práce. Z tohoto pravidla sice existuje několik výjimek, které jsou uvedeny v § 3, odst. , písm. a) zákona o pomoci v hmotné nouzi, ale žádná z těchto výjimek se bohužel nevztahuje na Váš případ, takže se obávám, že Vám kvůli vyřazení z evidence úřadu práce mohou být dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, dopatek na bydlení nebo mimořádná okamžitá pomoc) odebrány. O skutečnosti, že jste byla vyřazena z úřadu práce, byste měla úřad, který Vám dávky vyplácí, informovat do 8 kalendářních dní.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Chtěla by jsem ze zeptat jestli budu Mít na něco nárok ohledně přídavku na bydlení atd. Mam dvě deti otec Dítěte od nás odešel když dceři byly 4 měsíce. Nyní se mam stehovat do podnájmu ( budu tam Mít trvalý pobyt) řidičák mam 3800,- a 1000,- příspěvek na deti. Jen nájem ne bude stát 6 tisíc + energie. Otec Dítěte plati 1800,-. Budu Mít na něco nárok? Sotva pokriju nájem a nevím kde peníze na jídlo oblečení když muj příjem je necelých 7 tisíc

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud již pobíráte rodičovský příspěvek a přídavky na děti, připadal by v úvahu jen příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště. Pokud tedy nebudete nájemcem, ale budete bydlet pouze v podnájmu, nárok na příspěvek na bydlení V8m nevzniká. V opačném případě - budete-li nájemcem - si o něj požádat můžete. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí. O všechny dávyk můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem rozvedená,můj syn studuje a pobírá od otce výživné. Nyní je bývalý manžel po pokusu o sebevraždu v úmělém spánku a progńoza je nejistá. Může v tomto stavu setrvat i hodně dlouho. Nemám malý plat, abych se vešla do kolonky sociálních případů, ale ty peníze nám budou v rozpočtu opravdu citelně chybět, protože náklady na bydlení jsou v našem regionu opravdu velké a dojíždění za prací a do školy také.Je nějaké řešení? Jak mám postupovat. Možná je podstatná informace, že je tu ještě jedno dítě z dalšího vztahu, mladší než můj syn, a myslím, že jeho matka se dostane do ještě těžší situace než já. Zároveň bych se chtěla zeptat jaký by byl postup pokud by exmanžel zemřel. Jde mi např. o případné dědictví. Asi nikdo neví jestli manžel neměl nějaké dluhy. Co opustil svou druhou partnerku, tak se stal poněkud nevypočitatelným. Dá se to někde zjistit? Do jaké výše je povinen dědic splatit dluhy zemřelého? A jak a kdy je možno požádat o sirotčí důchod?A co k tomu je třeba. Asi to zní cynicky, ale vzhledem k tomu v jakém stavu exmanžel dnes je, nevím jestli mu mám přát aby to přežil. Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Váš bývalý manžel má vůči Vašemu synovi stále vyživovací povinnost, ale momentálně ji není schopne vzhledem ke svému zdravotnímu stavu plnit, může tato vyživovací povinnost podle zákona o rodině přejít na jeho rodiče, tedy na synovy prarodiče. Polde zákona o rodině může vyživovací povinnost přejít tehdy, pokud rodič nemůže tuto vyživovací povinnost plnit a také je důležité, že právo na výživné přísluší pouze v případě, že oprávněný toto výživné nutně potřebuje. O výživné od prarodičů je zapotřebí požádat podáním návrhu (žaloby) na určení tohoto výživného k soudu. Musím Vás však upozornit na to, že soud vždy zahájí soudní řízení proti všem čtyřem prarodičům, tedy i proti Vašim rodičům. Pokud by na tom Vaši rodiče byli finančně výrazně lépe než rodiče vašeho bývalého manžela, může se pak klidně stát, že bude výživné vyměřeno pouze Vašim rodičům.

Co se dědictví týče, Váš syn bude patřit společně s dalším díětešm (a případně manželkou Vašeho exmanžela, pokud existuje) do první třídy dědiců. Pokud žádná manželka neexistuje, dědily by obě děti rovným díelm. Podle nového občanského zákoníku sice platí, že dědicové musí uhradit dluhy zemřelého v plné výši, a to i tehdy, když jsou dluhy vyšší než hodnota zděděného majetku ,ale tomu se můžete vyhnout tak, že požádáte notáře o provedení soupisu dědictví- V takovém případě totiž bude syn zodpovědný za dluhy právě jen do výše hodnoty zděděného majetku, takže se v nejhorším stane to, že syn nezdědí nic, ale rozhodně nezdědí dluhy. 

Pokud jde o sirotčí důchod, na ten má syn nárok tehdy, je-li nezaopatřeným dítětem (tedy nejdéle do 26 let věku) a to zapředpokladu, že Váš bývalý manžel byl poživatelem starobního nebo invalidního důchodu nebo ke dni úmrtí splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky pro nárok na starobní důchod. Více informací o starobním důchodu najdete například zde: http://www.mpsv.cz/cs/620

Dotaz: Jitka

Dobry den,mela bych dotaz jsem na urade prace chvilicku a jsem tehotna,takze jestli dobre chapu tak si budu zadat o rodicovsky prispevek chtela, bych se zeptat kdy si onej mohu zazadat kdyz se mi malicka ma narodit ke konci srpna 2014, a jestli by o slo jit pouze na tri roky nebo je dane ze musim jit na 4.roky...a jeste bych se chtela zeptat jestli mam moznost si zazadat jeste o jiny prispevek na dite, kdyz budu samozivitelka a tatinek od male s nami nebude vim, ze budu od nej dostavat alimenty pro malou ale jestli mam jeste narok na jiny prispevek pro me nebo pro malou....,dejte mi prosim vedet moc dekuji....

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste byla během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě, vznikne Vám nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. Ochranná lhůta činí maximálně 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Je-li polsední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud Vám nárok na mateřskou nevznikne, budete si moci po narození dítěte požádat na úřadě práce pouze o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. 

Kromě výživného pro dítě máte od otce dítěte po dobu dvou let nárok také na výživné pro sebe jakožto neprovdanou matku. Jestliže je to Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, vznikne Vám nárok na porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Životní minimum osamělé matky s dítětem je 4.880 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 11.712 Kč. Vejdete-li se s příjmem do uvedeného minima, budete si moci kromě porodné požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjem za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za uplynulý kalendářní rok. Dále by připadal v úvahu už jen příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechyn dávky s výjimkou mateřské můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Jarka

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz a totu cesto Vás poprosit o radu. Pracovala jsem 18 let u státní firmy v manažerské pozici. 31.1 tohoto roku jsem ukončila pracovní poměr, ale dále jsem u firmy pracovala na Dohodu o provedené práci (1.2 - 30.3). Nechtěla jsem jít na ÚP po dobu kdy ještě nějaký příjem mám. Tudíž na ÚP jsem se zaregistrovala v měsíci dubnu. S hrůzou jsem zjistila, že mně vypočítali podporu s těch odpracovaných 300 hodin (DPP), kdy můj příjem byl nesrovnatelně menší. Bohužel se v tomhle směru absolutně nevyznám, ale zdá se mně nelogické, když člověk 18 let pracuje za tolik a pak odpracuje 300 hodin a nakonec těch 300 hodin je pro ÚP podstatnější a slouží k výpočtu podpory. Prosím Vás jestli bude tak hodná a mohla mně nějak poradit. Děkuju

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podle zákona o zaměstnanosti se výše podpory v nezaměstnanosti bohužel opravdu vypočítává z poslední ukončené výdělečné činnosti. Pokud byste se tedy na úřadě práce zaevidovala hned po ukončení pracovního poěmru a nepokračovala byste v práci na DPP, byla by Vám výše podpory vypočtena z platu dosaženého v zaměstnání. Ve Vámi popisovaném případě Vám ale podpora byla - v souladu se zákonem - vypočtena z práce na DPP. Na délce předchozího zaměstnání tudíž - bohužel pro Vás - nezáleží. Pro výpočet podpory je rozhodující to zaměstnání, které bylo ukončeno jako poslední. Postup úřadu práce tudíž není možné nijak změnit - žádné výjimky zde neexistují.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den. mam 8.mesicni dceru.byvaly.přitel od nás odešel když byly dceři 4.mesice. platil mi na ni měsícne 4 tisice nyní se mu to zda moc a dal mi na vyber bud mi bude platit 1800,- a bude si ji brat jednou za 14 dni ( což nechci pač je pro ni uplne cizi) a nebo mi nebude platit nic a mam si malou nechat a on nebude mit zajem ji videt. Chtela by jsem se zeptat zdali existuje nejaky formular na dohodu o tom ze mi neplati a tim padem se vzdava dcery ? předem dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

v našem státě není právně možné se vzdát dítěte nebo styku s ním, žádný formulář na takovouto dohodu tudíž neexistuje. I kdybyste s bývalým přítelem nějakou takovou "dohodu" sepsali, nebude právně vymahatelná, což znamená, že pokud by si to přítel v budoucnu rozmyslel a chtěl dceru vádat, tak mu v tom nezabráníte. On má právo na kontakt s dcerou a Vy máte naopak právo na to, aby Vám hradil výživné. Pokud výživné není stanoveno soudně a přítel nyní nechce hradit původně dohodnutou částku, doporučuji co njedříve podat k okresnímu soudu v místě bydliště Vašeho dítěte návrh (žalobu) na určení výše výživného. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním může pomoci právník či sociální pracovnice OSPDO na městském úřadě. 

Pokud je výživné stanovenou soudně, pak má Váš bývalý přítel povinnost hradit Vám toto výživné ve stanovené výši. Pokud výživné v této výši hradit nemůže, měl by se obrátit na soud a požádat o snížení výživného. Do doby soudního rozhodnutí však máte právo na to, aby Vám platil 4.000 Kč a v případě, že Vám začne na výživném dlužit, můžete podat návrh na exekuci výživného z jeho platu nebo prodejem jeho (ne)movitého majetku. 

V obou případech platí, že jako neprovdaná matka máte po dobou dvou let nárok na výživné také pro sebe.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,a pokud jsem žena v domácnosti více než 4 roky,mám nárok na rodičovský příspěvek?Neplatím si sociální,děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jako žena v domácnosti máte nárok na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. O rodiočvský příspěvek si můžete požádat po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) na úřadě práce v místě bydliště.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Pokud jste si začátkem roku dali nějaké to předsevzetí, pak je nejvyšší čas začít s jeho realizací! A tento týden k tomu bude úplně ideální. Nejen vnějšími podmínkami, ale také díky vašemu vnitřnímu rozpoložení. Zatímco v předchozích dnech jste spíše hledali důvody, proč se nemůžete do uskutečňování svého předsevzetí pustit, najednou budete mít pocit, že se všechno podaří. Tak toho využijte! A i když jste přesvědčení, že vaše niterné touhy po změně sebe sama jsou jen a jen vaší záležitostí, pamatujte, že svěříte-li se s nimi někomu blízkému, budou se vám lépe proměňovat ve skutečnost.

anketa

Používáte oční kapky?
dítě dne

A zase padá 29. 1. 2015

A zase padá

 • 2/5
Celkem 47
další

Tip na večeři


	Opomíjený fenykl s červeným grepem.

Fenyklový salát s grepem

Celkový čas: 25min

Energie: 1261 kJ

Cena: 85 Kč


	Chutný oběd nebo večeře pro milovníky ryb.

Treska na slanině

Celkový čas: 45min

Energie: 690 kJ

Cena: 90 Kč

losos marinovaný s citrónem, česnekem a tymiánem

Losos s citrónovou marinádou

Celkový čas: 45min

Energie: 536 kJ

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.