Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pátek 27. listopadu | svátek má  Xenie
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4996 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Prosím, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení. Moji rodiče mi pronajímají byt za 6531,- Kč/měsíc (včetně fondu oprav). Na úřadu práce mi řekli, že mi určitě příspěvek neuznají, protože mi byt pronajímají rodiče a je to neetické. Chtěla jsem se zeptat jestli je to možné, když je to nájem jako každý jiný a nikde není uzákoněno, že rodiče nesmějí pronajímat byt svému dítěti. Podle mě je to blbost a jen mě zkoušeli odradit, aby jsem o nic nežádala. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. S názorem, že pronajímání bytu či domu ze strany rodičů je neetické, jsem se již v poradně setkala, jak ale sama uvádíte, nikde v zákoně není uvedeno, že by to byl důvod pro nepřiznání příspěvku na bydlení. Doporučuji tedy i přes odmítavý postoj úřednice žádost o příspěvek podat. Úřednice nemůže odmítnout Vaši žádost převzít jen kvůli tomu, že Vám byt pronajímají vlastní rodiče, máte právo žádost podat. Pokud bude Vaše žádost zamítnuta, v odůvodnění bude uvedeno, proč se tak stalo. Jestliže nebude s rozhodnutím úřadu práce souhlasit, můžete se proti rozhodnutí v zákonné lhůtě odvolat. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat nebo co v mém případě dělat. Jsem na začátku 9.měsíce těhotenství, s otcem dítětem se nestýkám. Rozešli jsme se na začátku těhotenství. Otec ze začátku o dítě neměl zájem, tvrdil, že není jeho. Jelikož jsem měla intimní poměr pouze s ním, není pochyb o tom, že by dítě bylo někoho jiného. Bohužel, teď o dítě začal zájem projevovat. Není však ochoten jít se mnou na matriku podepsat souhlasné prohlášení o příjmení dítěte ani souhlasné prohlášení o určení otcovství, protože by si chtěl nechat udělat testy otcovství. Minulý týden jsem se však doslechla, že odešel ze stálého zaměstnání a že by snad prý měl do konce října odletět pracovat do zahraničí. Proto se chci zeptat jak bude probíhat soud o určení otcovství a o výši výživného, když otec nebude k zastižení na adrese bydliště a k soudu se nedostaví?? Jak dlouho může všechno tohle trvat? Jak soud zařídí, aby se otec dítěte dostavil? Jde mi o to, že tohle všechno může trvat i roky, jestli v tomto případě není lepší otce dítěte nepsat do rodného listu. Děkuji za odpověď..

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

záleží především na tom, zda bude mít někdo z vás dvou zájem soudní řízení o určení otcovství iniciovat. POkud ne, apk samozřejmě k žádnému soudnímu řízení nedojde. Jestliže na návrh některého z vás dojde k soudnímu řízení, může soud otci dítěte, pokud bude dlouhodobě mimo republiku, učit opatrovníka, aby nedocházelo ke zbytečným průtahům v soudním řízení a k bezdůvodným odročováním jednání. 

To, zda budete trvat na soudním určení otcovství, záleží samozřejmě na Vás. Pokud k určení otcovství dojde, bude mít otec dítěte k dítěti vyživovací povinnost, ale také právo na styk s ním. Pokud k určení otcovství nedojde, nebude mít otec právo na styk s dítětem, ale Vy po něm nebudete moci požadovat výživné. Rozhodnutí je na Vás.

Dotaz: Šáres

Dobrý den, potřebovala bych radu...Byla jsem žádat o Příspěvek na dítě,ke kterému potřebuji mzdový list za 2013.Můj bývalý zaměstnavatel mi ho nechce vydat,byla jsem u něho zaměstnána na Dohodu o provedení práce,tudíž si příjmy nemohu zjistit na FÚ.Žádala jsem emailem,sms,osobně,paní ze SSP též žádala po tel.,dopisem,po tel.jí byl list přislíben,že ho pošle a opět nic.Už nevím,na koho se obrátit,kde bych to mohla zjistit,...atd.Jsou to pro mě velké peníze.Můžete mi prosím poradit,kam se můžu ještě obrátit atp.? DĚKUJI

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

tyto dokumenty Vám opravdu může vydat pouze zaměstnavatel. Pokud nepomohla ani intervence pracovnice oddělení státní sociální podpory, pak užp říliš jiných možností není. Můžete se zkusit ještě obrátit na oblastní inspektorát práce, jejich seznam najdete na http://www.suip.cz/, snad Vám poradí tam. Já bohužel nevím, co jiného bych Vám poradila.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den.jsem OSVČ.na začátku ledna 2015 mám TP.30.11.2014 budu pozastavovat živnost.od 1.12.2014 jdu na mateřskou.chci se zeptat co a jak si mám vyřídit na ÚP a na OSSZ.chtěla bych využit RP na manžela..manžel bude mít 1.11.2014 odpracováno rok.vykonávat činnost nebudu.nemocenskou si platím.(2 roky),činnost mam hlavní.děkuji moc.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

přerušení živnosti je zapotřebí oznámit do 8 kalendářních dní OSSZ a Vaší zdravotní pojišťovně, do 15 dní pak finančnímu úřadu. Všechny důležitá oznámení můžete provést na živnostenském úřadě pomocí tzv. změnového listu. O mateřskou je zapotřebí požádat na OSSZ. Pokud si platíte minimání nemocenské zálohy, bude i Vaše mateřská zpočátku velmi nízká. Po narození dítěte si ale můžete zažádat o její navýšení na částku 7.600 Kč. Ttoto navýšení se již odečítá z celkové částky 220.000 Kč, která je určena na výplatu rodičovksého příspěvku. Rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč pak budete moci pobírat až do vyčerpání celkové částky 220.000 Kč. Pokud byste chtěla pobírat rodičovský příspěvek vyšší, můežte samozřejmě žádat přes manžela, záleží ale také na výši jeho výdělku. Více informací Vám poskytnou na OSSZ (mateřská) a na úřadě práce (rodičovský příspěvek). 

Dotaz: Rostislav

Dobrý den jsem studen a chtel bych si přivydělat nějakou korunu a mám možnost prodávát nějké výrobky co sám vyrobím mužu je prodavat bez živnostenského listu ? a kolik by me přišel tento list na mesíc či rok ?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud budete tuto činnost vykonávat za účelem zisku - což pravděpodobně budete - musíte mít podnikatelské oprávnění napříkald ve formě živnosti. Zřízení živnostenskhého slitu stojí cca 1.000 Kč, živnost je možné zřídit na živnostenském úřadě. Pokud byste podnikal jako student do 26 let věku, mohl byste být OSVČ vedlejší, což znamená, že byste během prvního roku podnikání nemusel hradit prakticky žádné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Vše byste doplatil až na kocni roku po podání Přehledu - podle skutečně dosažených zisků. Konkrétní náklady na pojištění za měsíc či rok ale nelze předem vyčíslit.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o radu. V tuto chvíli jsem na rodičovské s prvním dítětem, bude mu 28.12.14 2 roky. Rodičovskou mám na 2 roky. Pokud otěhotním (druhé dítě) do konce rodičovské u prvního dítěte, náleží mi stejná výše 6 měsíců mateřská jako u prvního dítěte? Pokud bych otěhotněla do konce rodičovské u prvního dítěte a hned bych šla na rizikovku, bude mi platit zaměstnavatel nemocenskou? Pokud bych otěhotněla s druhým dítětem do konce rodičovské s prvním dítětem, těhotenství by bylo v pohodě - hned bych nastoupila do práce, jak by mi skončila rodičovská u prvního dítěte, nebo i dřív dostanu stejnou mateřskou 6 měsíců na druhé dítě jako u prvního dítěte? Děkuji za odpověď. Vážím si Vás a jsem ráda, že existují lidi jako vy. Děkuji za pomoc

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Váš pracovní poměr stále trvá, pak v případě, že otěhotníte do konce rodičovské u prvního dítěte, budete mít nárok na stejně vysokou mateřskou jako u prvního dítěte. Co se nemocenské týče, záleží na tom, jak máte se zaměstnavatelem dohodnoutou délku rodiočvské dovolené. Pokud jste se dohodli na rodičovské dovolené také do dvou let věku dítěte, pak budete mít na nemocenskou nárok po ukončení rodičovské dovolené (dosažení dvou let věku dítěte). Pokud jste se na kratší než tříleté rodičovské dovolené nedohodli, pak Vám nárok na nemocenskou během rodičovské dovolené nevzniká. V takovém případě byste msuela zaměstnavatele nejprve požádat o předčasné ukončení rodičovské dovolené, s čímž zaměstnavatel nemusí souhlasit. Navíc s tímto postupem mívá problém okresní správa sociálního zabezpečení, která jej - bohužel pro Vás oprávněně - považuje za účelový a dělá problém s výplatou nemocenské. 

Vašem posledníu dotazu asi úplně nerozumím - na mateřskou můžete nastoupit až v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu. Do té doby byste musela dál čepat rodičovskou dovolenou (pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla na kratší) nastoupit zpět do práce nebo na nemocenskou. 

Dotaz: Lenka

Dobrý den, mám dotaz po mateřské jsem nastoupila do práce, ale ukončila jsem práci na Dohodu, protože jsem se nedomluvila na jiné pracovní době (nemohla jsem skrz malé děti pracovat až do večera, kvůli vyzvedávání). Byla jsem měsíc na pracovním úřadě, k prvnímu jsem nastoupila do nové práce. Dostala jsem pracovní smlouvu, ale protože mi nechtějí dát písemně platební výměr a jiné důležité náležitosti písemně, jen mi to slibují slovně, tak chci odejít po třech dnech. Jaký to má vliv na dávky. Budou se vypočítávat z nové práce nebo to zůstane stejné ( přechozího zaměstnání). Jde o to , že na pracovním úřadě mám nahlásit do 8dní nové zaměstnání. Je někde nějaká lhůta, když narazím na takového zaměstnavatele, který nasliboval předem, já podepsala novou smlouvu,ale skutečnost je jiná. Mám strach, že se mi dávka bude počítat z nového zaměstnání (tedy bych brala mnohem méně) nebo nedostanu dávku žádnou. Děkuji předem za informaci.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu, můžete pracovní poměr zrušit kdkyoliv bez udání důvodu. Pokud byste sjednanou zkušební dobu neměla, musela byste pracovní poměr ukončit dohodou nebo výpovědí (u výpovědi běží dvouměsíční výpovědní lhůta). 

Obávám se, že i po takto krátké době Vám bude nyní podpora vypočtena z platu, kterého byste dosahovala ve Vašem novém zaměstnání, tedy z platu, který Vám zaměstnavatel potvrdí pro úřad práce. I ústní dohoda o výši platu je dohoda, ale velmi obtížně se dokazuje, takže se obávám, že jste v této situaci v nevýhodě.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobrý den, prosím vás tímto o radu. Pobírám rodičovský příspěvek a zároveň pracuji. Nyní ve firmě chtějí zavést na moji pozizi dvousměnný provoz, což já nebudu moct vykonávat, tudíž budu nucena skončit. Půjdu se tedy přihlásit na úřad práce než najdu nové zaměstnání. Budu mít nárok na peněžitou pomoc od úřadu práce, když pobírám rod.příspěvek? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

předpokládám, že jste se vrátila do svého původního zaměstnání dříve, tudíž jste předčasně ukončila rodičovsku dovolenou. Co se zavedení dvousměnného provozu týče, záleží na tom, jak máte směnnost ošetřenou ve Vaší pracovní smlouvě. Pokud máte ve smlouvě uvedneo, že pracujete v jednosměnném provozu, pak by se zavedením dvousměnného provozu jednalo o změnu smlouvy, se kterou byste nemusela souhlasit. V takovém případě by muselo dojít k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (Vy byste totiž trvala na jednosměnném provozu) a velmi pravděpodobně by Vám vznikl nárok odstupné. Na podporu v nezaměstnanosti byste pak měla nárok až po vyčerpání odstupného.

Jestliže směnnnost v pracovní smlouvě ošetřenou nemáte, pak budete muset pracovní poměr ukončit Vy sama dohodou nebo výpovědí. Dohodou můžete pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, ale potřebujete k ní souhlas Vašeho zaměstnavatele. K výpovědi souhlas zaměstnavatele nepotřebujete, ale běží zde klasická dvouměsíční výpovědní doba, během které byste měla pro zaměstnavatele dál pracovat. Jako důvod ukončení pracovního poměru v obou případech uveďte osobní péči o dítě do čtyř let věku. Výpověď ani dohodu bez uvedení důvodu nepodávejte! Na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok i v případě, že ukončíte pracovní poměr Vy sama, pobírání rodičovského příspěvku zde nehraje roli.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,dnes to je 3.10 jsem byl na UP a nechal se zapsat z důvodu ukončení studia ke dni 30.9. Bylo mi zděleno,že do seznamu budu zařazen až 1.11 tudíž si budu muset zaplatit sociální a zdravotní za říjen sám? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže šlo z Vaší strany o řádné ukončení studia (úspěšně jste složil zkoušku), pak jste ještě celý následující kalendářní měsíc považován za nezaopatřené dítě, a tudíž si nemusíte sám hradit zdravotní pojištění, které za Vás ještě tento měsíc hradí stát. Hrazení sociálního pojištění není povinné, nýbrž dobrovolné, takže jej platit nemusíte. Tomu by odpovídala i informace, že Vás úředncie zařadí mezi uchazeče o zaměstnání až od 1.11. 

Pouze pokud byste studium řádně neukončil, pak byste měl být buď na úřadě práce zaevidován hned, nebo byste si měl zdravotní pojištění za říjen ve výši 1.148 Kč zaplatit sám.

Dotaz: Veronika

Dobrý den. Mám dotaz. V červnu jsem řádně zakončila denní studium voš. Během prázdnin jsem měla brigádu na dpp a dpč. Od 1. září pracuji na HPP, smlouvu mám na rok. Na SP a ZP jsem účastna od srpna 2014. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná - 5 tt ( 2. 10). Vím, že je to možná předčasné, ale zajímá mě jaká jsou má práva a práva zaměstnavatele. Budu mít nárok na mateřskou? Mám trochu strach, aby mě nevyhodili, v této problematice se moc neorientuji , tak abych věděla jak se mohu popř. Bránit. Je mi při nejmenším jasné, že během zbytku zkušební doby, bych raději nic říkat neměla. Nevím, kd je mou povinností tuto skutečnost z - teli oznámit a jak postupovat.Předem děkuji za odpověď. Hezký den :)

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během zkušební doby s Vámi může zaměstnavatel kdykoliv zrušit pracovní poměr a to bez udání důvodu - klidně tak může učinit i během Vašeho těhotenství. Takže by pro Vás bylo rozhodně lepší oznámit to zaměstnavateli až po skončení zkušební doby, kdy Vás už nebude moci vyhodit hned. Nemáte žádnou zákonnou povinnost nahlásit vaše těhotenství do určitého data, nicméně je dobré sdělit to zaměstnavateli alespoň s nějakým časovým předstihem, aby si za Vás stihl najít včas náhradu.

Vzhledem k tomu, že do potřebných 270 dní pojištění se počítá i doba studia, pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno, pokud Váš pracovní poměr nebude ukončen během zkušební doby, vznikne Vám nárok na mateřskou i volbu výše rodičovského příspěvku. Jestliže by došlo k ukončení pracovního poměru během zkušební doby, nárok na mateřskou Vám velmi pravděpodobně nevznikne, protože v době nástupu na mateřskou nebudete zaměstnaná a nebudete ani v ochranné lhůtě, která bude ve Vašem případě stejně dlouhá jako poslední zaměstnání. V případě skončení pracovního poměru ve zkušební době doporučuji nastoupit nejpozději do 7 kalendářních dní od skončení pracovního poměru na nemocenskou. Můžete na ní zůstat do konce 6. týdne po porodu a následně budete moci volit výši rodičovského příspěvku podle výše platu ve Vašem posledním zaměstnání.

Dotaz: vERONIKA

dOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT MÁMM SYNA KTEREMU BYLO V ČERVNU 2 ROKY A DNESKA JSME SE BYLI PRIHLASIT DO SKOLKY KVULI PRACI..CHCI SE ZEPTAT JAK CASTO MOHU DAVAT MALEHO DO SKOLKY ANÍŽ BY MI VZALI RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVĚK?MATEŘSKOU MÁM NA 3 ROKY TAKZE V ČERVNU MI BUDE KONCIT...DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ vERONIKA

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

vzhledem k tomu, že Váš syn již dosáhl dvou let věku, můžete ho dávat do školky bez omezení. Docházka do školky je sledována pouze u dětí do dvou let věku (do dovršení druhých narozenin). Můžete tedy syna dávat do školky tak často, jak budete potřebovat, aniž byste o rodičovský příspěvek přišla.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den.Nedaří se mi na internetu najít jaké mají pravomoce sociální pracovnice-pracovnice úřadu práce při pobírání dávek v hmotné nouzi.Chci se zeptat,mohou pracovnice při šetření otevírat šatní skříně a úložné prostory kde mám já a mé děti své věci.Dívat se do lednice,komory a pod pokličku co zrovna vařím?Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pravomoce sociálních pracovnic při šetření ohledně dávek pomoci v hmotné nouzi v zákoně o hmotné nouzi ani v jiném právním předpise. V zásadě ale platí, že má sockální pracovnice právo ověřovat ty skutečnosti, které souvisí s Vaší majetkovou a finanční situací. Může tedy chtít nahlédnout do Vašich skříní a jiných úložných prostor, aby se přesvědčila, že zde nemáte například elektroniku, kterou jste v žádosti o dávyk zamlčela. To, co vaříte, ale s poskytováním dávek nijka nesouvisí, takže pod pklici hrnce se dívat opravdu nemusí.

Dotaz: Iveta

Dobrý den prosím Vás nemám nárok na mateřskou dovolenou.Od 12 srpna jsem na neschopence a smlouva končí 14.října(15.5.-14.října zaměstnaná) termín porodu máme v březnu.Do kdy prosím Vás můžu být na neschopence nebo kdo určí že můžu být na neschopence až do 6 neděl.Když bych byla do 6 neděl na neschopence tak jak se pak počítá rodičovský příspěvek děkuji za odpověď Iveta.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Iveto,

na neschopence můžete skutečně zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. O prodloužení nemocenské požádejte Vašeho gynekologa, není důvod, aby Vám vzhledem k Vašemu těhotenství nevyhověl. Po vyčerpání nemocenské si následně budete moci zvolit výši rodičovksého příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% platu ve Vašem posledním zaměstnání. 

Dotaz: Kateřina

Prosím o radu jak postupovat při zdlouhavém soudním řízení. Syn je zletilý student 2 ročníku FF UPOL v Olomouci. S otcem se soudí již od září 2013 o výživné. Dosud však soud nerozhodl pro neustálé dotazování a neochotě bývalého manžela o jakoukoliv dohodu. Jsem samoživitelka, kdy jsem si byla nucena vzít půjčku, abych syna mohla podporovat na studiích.V současné době mi již docházejí finanční prostředky. Je nějaké řešení? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže řízení o výživném probíhá již od září 2013 a dosud vůbec - nebo již dlouho - nebylo nařízeno soudní jednání, může Váš syn podat stížnost na průtahy v řízení nebo návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu, v tomto případě k nařízení jednání. Více informací o těchto dvou možných postupech naleznete například zde: http://www.ferovajustice.cz/prutahy-v-soudnich-rizenich-56/jak-popohnat-soud-2576.html

Další možností, kterou můž syn učinit souběžně s dvěma předchozími, je podat návrh na určen ívýživného tzv. předběžným opatřením, o kterém soudy rozhodují do několika dní. Zde je ale zapotřebí předběžné opatření velmi dobře odůvodnit - mělo by z něj vyplývat, že bez výživného by synovi (a případně i Vám vznikla vážná újma). Vzory předběžných opatření najdete sice k dispozici volně na internetu, ale doporučuji je sepsat raději s advokátem, nejlépe se specializací na rodinné právo.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Pobírám rodičovský příspěvek 1 rok. Našla jsem si ale dobrou práci, kterou provozuji z domova a finančně vycházíme. Je možnost si zbylou částku z rodičovského příspěvku (tj. cca 110 000 Kč) vybrat jednorázově? Velice Vám děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jednorázové vyčerpání rodičovského příspěvku sice možné není, ale při pobírání rodičovského příspěvku je možné si přivydělávat bez omezení, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován. Můžete tedy klidně pracovat z domova a současně pobírat rodičovský příspěvek.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

Horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Nestůjte tento týden stranou hlavního dění – naopak se snažte využít své schopnosti vést ostatní a být v čele a nebojte se rozhodování v klíčových okamžicích. Ano, je to občas riskantní pozice, která vám může nadělat řadu „nepřátel“. Ale na druhou stranu vám umožní ukázat, co ve vás je, a poznat, kdo z vašeho okolí je připraven krýt vám záda a kdo raději zařadí zpátečku.

soutěž

Soutěžte o Dermacol balíček nových podzimních laků na nehty Glitter Touch a péče o nehty

Soutěžte o Dermacol balíček nových podzimních laků na nehty Glitter Touch a péče o nehty

Kompletní kolekce v hodnotě 986 Kč!

Soutěž probíhá od 16. 11. 2015 do 29. 11. 2015

anketa

Pijete citronovou šťávu?dítě dne

Můj malý bráška 26. 11. 2015

Můj malý bráška

 • 3/5
Celkem 20
další

Tip na oběd


	Srbské  kotlety  patří mezi oblíbenou klasiku a jeho výhodou navíc je rychlá příprava, takže rodinný oběd můžete servírovat během pár minut. Aromatická rýže dodá tomuto jídlu švih, ale stejně dobře se hodí i šťouchané nebo v troubě pečené brambory.

Srbské vepřové kotlety

Celkový čas: 35min

Energie: 405 kJ

Cena: 155 Kč

dušené krůtí maso s chilli papričkou

Krůtí kostky s kukuřicí

Celkový čas: 60min

Energie: 202 kJ

Cena: 180 Kč


	Rychlý letní salát.

Rajčatový salát s broskví

Celkový čas: 15min

Energie: 317 kJ

Cena: 40 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.