Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 29. března | svátek má  Taťána
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4525 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Pobírám hmotnou nouzi, tzn. jsem zaevidovaná na úřadu práce a dostávám příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Podařilo se mě sehnat práci, do které jsem nastoupila na HPP. Mám dítě, kterému je 7 let. Protože pracovní doba byla v té práci až do 18 hodin a cesta domů mě trvala hodinu, domluvila jsem se se sousedkou, že dcera bude chodit sama z družiny v 17hod a bude vždy na mě čekat u ní než se vrátím z práce. Jenže hned 2.den po mém nástupu do práce odvezli sousedku do nemocnice se srdcem a vypadá to že na dlouhou dobu, takže jsem musela v práci skončit. Tudíž moje pracovní smlouva trvala 3 dny. A jsem opět bez práce. Teď se bojím, že když nahlásím na úřad práce nástup do zaměstnání, přijdu o hmotnou nouzi a budu zase bez příjmu, dokud si buď nenajdu novou práci, anebo než si znovu vyřídím vše potřebné na pracáku a na sociálce, aby mě znovu zařadili do evidence nezaměstnaných a následně mě znovu přiznali nárok na dávky. Což docela trvá. Nevíte náhodou jak by se toto dalo řešit? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud V8š pracovní poměr skončil, pak se samozřejmě co nejrychleji opět zaevidujte na úřadě práce. Stát tak za Vás bude hradit zdravotní pojištění a při splnění podmínek budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Co se týče nároku na hmotnou nouzi, tak nástup do zaměstnání samozřejmě musíte nahlásit i zde. Současně ale nahlašte, že \vaše zaměstnání skončilo po třech dnech. Vzhledem k tomu, že jde pouze o tři dny, nebude Váš příjem z tohoto zaměstnání nijak velký. O dávky hmotné nouze tedy kvůli třídennímu přivýdělku nemusíte nutně přijít. Nic jiného Vám bohužel poradit nedokáži.

Dotaz: Lucie

Dobrý den , chci se zeptat od 1.06 2014 jsem v pracovním poměru na HPP dobu neurčitou,nyni jsem otěhotněla. Před touto dobou jsem studovala školu .Jde mi o to , zda budu mít nárok na Mateřskou dovolenou když na mateřskou nastoupím až dnem narození miminka tzn 9 měsíc. Takže 9 měsíců se bude odvádět nemocenské pojištění , ale zda mi to uznají když jsem v květnu byla evidovaná na UP?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na mateřskou dovolenou nenastupujete až dnem narození mininka, nýbrž v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu - samozřejmě za předpokladu, že budete mít na mateřskou nárok. Abyste měla na mateřskou nárok, musíte splnit zejména dvě podmínky: být během upylnulých dvou let nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně louhá jako toto zaměstnání. Vzhledem k tomu, že do doby nemocenského pojištění se započítává i doba úspěšně ukončeného studia, první podmínku nejspíš bez problémů splníte. Otázkou je, zda splníte i podmínku druhou. Pokud totiž máte sjednanou zkušební dobu a zaměstnavatel se dozví o Vašem těhotenství, může s Vámi pracovní poměr zrušit ve zkušební době, i když jste těhotná. V takovém případě Vám nárok na mateřskou nevznikne, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou už nebudete v ochranné lhůtě plynoucí z Vašeho posledního zaměstnání. Pokud by tedy došlo k ukončení pracovního poměru ve zkušební dob, doporučuji co nejdříve nastoupit na nemocenskou. Na nemocenské totiž můžete zůstat až do 6. týdne po porodu a následně zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše Vašeho platu v zaměstnání. Pokud k ukončení pracovního poměru ve zkušební době nedojde, budete mít nárok na mateřskou i na volbu výše rodičovského příspěvku.

Dotaz: Maruška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: pobírám částečný invalidní důchod I.stupně a jsem evidována na ÚP, má povinnost ÚP za mě odvádět sociální a zdravotní dávky a po jakou dobu? Na ÚP jsem již cca 2 roky, dávky od ÚP již dávno nepobírám. Předem děkuji za odpověď Marie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Marie,

během evidence na úřadě práce za Vás zdravotní pojištění hradí stát, jinak byste si toto pojištění musela hradit sama. Zdravotní pojištění za Vás bude hrazeno po celou dobu Vaší evidence na úřadě práce, resp. po celou dobu, kdy budete pobírat invalidní důchod - evidence na úřadě práce není povinná. Sociální pojištění za Vás ale během evidence hrazeno není, takže se Vám tato doba nijak nezapočítává pro nárok na starobní důchod. Při evidenci na úřadě práce se Vám jako tzv. náhradní doba pojištění započítává pouze doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti a dále celkově v rozsahu maximálně tří let po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží - před dosažením 55 let věku se však doba, po kteoru podpora nenáleží, započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

Dotaz: Kristýna

Dobrý den,chtěla bych se zeptat co je potřeba abych si mohla zažádat o příspěvěk na živobytí?Bydlím v pronájmu a nemám žádnou smlouvu o nájmu a jsem vedena na ÚP a nemám vůbec žádný příjem.Na co mám tedy nárok.Moc děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro žádost o příspěvek na živobytí musíte především vyplnit formulář "Žádost o příspěvek na živobytí", k této žádosti přiložit zejména "Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech" a "Doklad o výši měsíčního příjmu". Tyto formuláře najdete k dispozici v elektronické podobě zde: https://formulare.mpsv.cz/oknouze/cs/welcome/index.jsp nebo si je můžete vyzvednout na úřadě práce v místě Vašeho bydliště, kde se o dávky žádá a kde Vám také poskytnou více informací.

Dotaz: Hanka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na čerpání dovolené. Čekám druhé dítě. U první dcery mi skončila mateřská dovolená (resp. čerpání rodičovského příspěvku) v březnu 2014. V červenci 2014 mám termín druhého porodu. Po skončení mateřské mi lékař vzhledem k mému zdravotnímu stavu vypsal pracovní neschopnost, kterou nyní ukončil až k datu nástupu na novou mateřskou (tj. 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu). Nenastoupila jsem tedy do práce. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mám v tomto případě nárok žádat zaměstnavatele o čerpání standartní dovolené, resp. její proplacení, a jak probíhá výpočet částky? Kdy žádat? Děkuji za odpověď. Hanka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Hanko,

vzhledem k tomu, že v letošním roce díky mateřské dovolené "odpracujete" pro zaměstnavatele alespoň 60 dní, nárok na čerpání řádné dovolené Vám vznikne. Vzhledem k tomu, že jste ale na mateřskou dovolenou přešla z rodičovské dovolené, bude se Vám nárok na dovolenou krátit o dobu, kterou jste strávila na rodiočvské dovolené s předchozím dítětem. Dovolená se Vám bude krátit za prvncíh 100 zmeškaných dní (směn) a 1/12 a za každých dalších 21 zmeškaných dní o další 1/12. O čerpání dovolené požádejte tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení Vaší mateřské dovolené, v takovém případě je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět.

Dotaz: Kateřina Srncová

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda když mi 4. května skončila rodičovská z důvodu dovršení tříleté varianty, vrátila jsem se do zaměstnání, ale nebyla schopna skloubyt pracovní dobu s péčí o dvě nezletilé děti a proto ukončila pracovní poměr dohodou a nastoupila od 16. května na úřad práce, zda mi bude vyplacena jak rodičovská, tak i již schválené dávky podpory v nezaměstnanosti? Děkuji moc za odpověď, s přáním krásného dne

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně, tedy v dubnu za březen, v květnu za duben apod. Jestliže Vaše dítě dosáhlo tří let na začátku května, měla byste rodičovský příspěvek obdržet ještě v květnu i v červnu v plné výši. Výplata rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti na sebe nemají vzájemně žádný vliv, klidně tedy můžete pobírat obojí. Doufám, že jste jako důvod ukončení pracovního poměru uvedla osobní péči o dítě do čtyř let věku nebo docházku dítěte do předškolního zařízení, jinak by Vám podpora mohla být již od počátku snížena pouze na 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, momentalne jsem ve 24tt a 26.5. jsem prerusila zivnost - OSVC jsem byla od unora 2008. Zdravotni a socialni mam zaplaceno poctie od zacatku OSVC do dubna 2014 vcetne. - tuto skutecnost, preruseni zivnosti, zivnostensky urad nahlasil na ZP i OSSZ zmenovym listem 30.4. u obou. Nemocenske 150Kc jsem si zacala platit v cervnu 2013, ale za cervenec jsem zaplatila o par dni pozdeji a tak mi ho zrusili - oznameni o zruseni mi vsak poslali az v listopadu! Tzn za rok 2013 se mi zapocitava nemocenske jenom za jeden mesic. Znovu si nemocenske platim od ledna 2014. Podle mych vypoctu tedy nemam narok na PPM (termin porodu 25.9.). Chtela jsem se zeptat - jake mam ted moznosti - tu je moje situace - 1. jsem kandidatka na rizikove tehotenstvi, uz od zacatku tehotenstvi - mohla bych toho ted vyuzit? nebo na to nemam narok, jelikoz jsem prerusila zivnost? Je mozne si nemocenske platit dobrovolne? 2. jak je to ted s placenim zaloh na zdravotni/socialni? 3. ma smysl se nahlasovat na urad prace? 4. mam alespon narok na rodicovsky prispevek? Mockrat Vam dekuji za odpoved!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na nemocenskou, musíte splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovoelnou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v den nástupu na mateřskou. Vzhledem k tomu, že nesplňujete ani první podmínku, nárok na PPM Vám nevzniká. Vzhledem k tomu, že nejste nemocešnsky pojištěná, nemůžete ani nastoupit na nemocenskou nebo resp. můžete, ale nevznikne Vám nárok na nemocenskou dávku. Abyste měla jako OSVČ nárok na nemocenskou, musela byste platit zálohy na nemocenské pojištění alespoň tři měsíce. Jediným řešením pro nárok na nemocenskou by tedy bylo obnovit živnost, začít si opět platit nemocenské pojištění a poté jít na nemocenskou. Bez obnovení živnosti si nemocenské pojištění sama platit nemůžete. Jestliže jste živnost přerušila, pak zálohy na zdravotní a sociální pojištění samozřejmě platit nemusíte. Pokud se nerozhodnete pro obnovení živnosti, pak evidenci na úřadě práce doporučuji. Jestliže jste alespoň 12 měsíců odváděla zálohy na sociální pojištění, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc za Vás bude stát hradit zdravotní pojištění, které byste si jinak musela platit sama. I když Vám nevznikne nárok na PPM, budete si moci po narození dítěte požádat rovnou o čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtxř let věku dítěte. Pokud byste se ale rozhodla pro obnovení živnosti a nástup na nemocenskou, mohla byste na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu a následně si zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše záloh na nemocenské pojištění. I s minimálními zálohami na nemocenské pojištění byste mohla pobírat rodiočvský příspěvek ve výši 7.600 Kč do tří let věku dítěte.

Dotaz: Roman

Dobrý den, mám dotaz. Dceři je 20 let platím na ní výživné protože studuje na vysoké škole. Dnes jsem se dozvědět a mám potvrzeno, že ukončila studium a od března je vedena na pracovním úřadě, prý bez dávek, ale má brigádu kde si prý vidělá 2000 až 3000 Kč měsíčně. 12.6.2014 má dělat přijímačky na novou vysokou školu. Rád bych věděl jestli má a bude mít nárok na alimenty. Ještě bych chtěl dodat, že žije s přítelem mimo trvalé bydliště. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

Vaše vyživovací povinnost vůči dceři trvá do doby, než bude dcera schopná se sama živit. Pokud tedy sice ukončila studium ale ocitla se na úřadě práce bez finanční podpory státu a jejím jediným příjmem je výdělek z brigády ve výši dva až tři tisíce měsíčně, je zřejmé, že tento příjme nebude stačit k pokrytí jejích životních potřeb, takže Vaše vyživovací povinnost může trvat i nadále. Pokud by ale Vaše dcera opětovně začínala a bez vážného důvodu ukončovala studium, mohlo by se jednat o tzv. rozpor s dobrými mravy, a v takovém případě by jí výživné nenáleželo. Skutečnsot, že dcera žije s přítelem, nemá na Vaši vyživovaví povinnost vliv, protože přítel vůči í vyživovací povinnost nemá. Pokud by se ale za něj Vaše dcera provdala, pak by k ní měl vyživovací povinnost jako její manžel a tato povinnost by předcházela povinnosti Vaší.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,matka požadala o zvýšení alimentu,a o zaplacení po zpátku.Soud je až zítra,jsem předvolán i já.Jsem čerstvě 18 letý student.Alimenty pobírám už já,o zvýšení zájem mám,ovšem o zaplacení po zpátku nikoliv.Zaslechl jsem,že v případě zvýšení alimentu,třeba jenom o 100kč,budou to chtít po otci po zpátku,třeba za 3 roky.Je to pravda ? Nebo se mužu peněz po zpátku vzdát? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud máte zájem o zvýšení alimentů (výživného) ,ale nikoliv o zpětné doplacení tohoto navýšení, určitě to soudu sdlěte. Vzhledem k tomu, že jste již zletilý, a výživné náleží přímo Vám, měl by být pro s oud Váš názor rozhodující. Soud může zpětně stanovit výživné tehdy, pokud o to některá ze stran požádá a pokudsoud shledá tuto žádost oprávněnou. Poud tedy navýšení výživného zpětně žádat nebudete, může soud rozhodnout o navýšení pouze do budoucna.

Dotaz: zuzulka

Dobrý den.Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou.Mám rodičovskú dovolenú na 3 roky do prosince 2014, nyní jsem 2 a půl roku na rodičovské dovolené. Mezičasem jsem otěhotnela a v srpnu budu nastupovat na mateřskou dovolenou s druhým dítětem.Vím, že zaměstnavatel je povinen držet moje pracovní místo pouze do 3 let věku dítěte.Když budu navazovat z jedné rodičovské dovolené do druhé rodičovské, zůstanu doma celkově 6 let rodičovské dovolené a teda můžu přijít o moje pracovní místo s jistotou?Víc mě zajíma , jestli mi zaměstnávatel nemůže ukončit moji pracovní smlouvu, v době druhé rodičovské dovolené?Má na to nárok, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou , zrušit pracovní smlouvu v době druhé rodičovské z důvodu, že jsem už dlouho doma?Anebo to může udělat pouze po ukončení moji druhé rodičovské dovolené, nikoliv v době rodičovské?Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud budete nastupovat z rodičovské dovolené na další mateřskou dovolenou, bude Váš pracovní poměr trvat i nadále - nemusíte tedy o pracovní místo přijít. Během Vaší rodiočvské dovolené má zaměstnavatel poměrně omezené možnosti, jak s Vámi pracovní poměr ukončit, protože Vás před výpovědí ze strany zaměstnavatele do značné míry chrání zákoník práce. Během rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodu zrušení či přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okamžitě ukončit pracovní poměr - nikoliv z důvodu, že jste s dětmi příliš dlouho doma. Pokud tedy nenastane některá z uvedených situací, nemusíte se ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele během rodičovské dovolené obávat. Po skončení rodičovské dovolené už má samozřejmě zaměstnavatel více možností, jak s Vámi pracovní poměr ukončit.

Dotaz: Barbora Herinková

Dobrý den, chci se zeptat zda a na co mám od státu nárok. Od listopadu 2013 jsem na ÚP v květnu jsem dostala poslední podporu v nezaměstnanosti. V prosinci jsem otěhotněla a teď nemám ani korunu. Ziju sama v byte bez najemní smlouvy takze prispevky na bydlení nedostanu. Ale muzu zadat o jiny prispevek? jaky a kde? děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste otěhotněla až během evidence na úřadě práce (po skončení pracovního poměru), nebudete mít bohužel nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a na volbu výše rodičovského příspěvku, ale budete moci po narození dítěte pobírat pouze rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Do té doby si můžete zkusit zažádat o sociání dávky. Protože se nezmiňujete o dětech (kromě toho, které nyní čekáte), budu předpokládat, že žádné nemáte. Jestliže nejsem nájemcem ani vlastníkem bytu, nemáte bohužel opravdu nárok na příspěvek na bydlení. V takovém případě byste si mohla požádat pouze o dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí, od kterého se odvíjí nárok na doplatek na bydlení. Na příspěvek na živobytí máte nárok tehdy, pokud Vám po odečtení přiměřených nákladů na bydlení zbude méně, než je částka živobytí. Částka živobytí je zpravidla shodná s částkou životního minima, u jednotlivce se jedná o částku 3.410 Kč. Přiměřené náklady na bydlení jsou započítávány maximálně ve výši 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti. O příspěvek na bydlení a další dávyk hmotné nouze můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Eliška

Dobrý den,prosím o radu ohledně nevybrané dovolené.Mohu čerpat dovolenou až po ukončení rodičovské dovolené?Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud byste požádala o čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené, byl by zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět. V případě čerpání dovolené po rodičovské dovolené tomu tak ale není. Zde paltí, že termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, takže Vám čerpání dovolené v tomto termínu vůbec umožnit nemusí - záleží pouze na jeho dobré vůli. Doporučuji ho tedy požádat o čerpání dovolené v dostatečném časovém předstihu.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda by jsem se zeptala na placení sociálního pojištění. Jsem OSVČ a ráda by jsem se zeptala kdy nemusím platit sociální pojištění? Z okolí vím, že spousta lidí si toto pojištění neplatí, a jak spousta tvrdí placení tohoto pojištění je nepovinné. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ohledně sociálního pojištění záleží také na tom, zda jste OSVČ s hlavní nebo vedlejší činností. Jste-li OSVČ hlavní, měla byste platit záloh na sociální pojištění ve výši, která Vám vyšla v posledním přehledu, rozhodně ne méně než minimální výši zálohy při hlavní činnosti. Pokud s podnikáním začínáte nebo jste měla předchozí rok nízký zisk či dokonce ztrátu, i v tomto případě platíte alespoň minimální zálohy.

Jste-li OSVČ vedlejší, opět platí, že byste měla platit zálohy, které Vám vyšly v posledním přehledu, ne však méně než minimální zálohy při vedlejší činnosti. Pokud byl rozdíl mezi Vašimi příjmy a výdaji v upylnulém roce nižší než 62.121 Kč, nemusíte v letošním roce platit zálohy na sociální pojištění až do podání přehledu za rok 2014. Zcela dobrovolné a tudíž nepovinné je pouze placení nemocenského poijštění.

Dotaz: Zuzka

Dobrý den, byl mi přiznán příspěvek na bydlení. Až budu příští kvartál vyplňovat doklad o výši čtvrtletního příjmu,musím tam započítat i příspěvek na bydlení, který mi byl vyplacen? Tedy patří příspěvek na bydlení do rozhodného příjmu pro uznání příspěvku na bydlení v dalším kvartále? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

do příjmů domácnosti se započítávají zejména příjmy z výdělečné činnosti (zaměstnání nebo SVČ), výživné, nemocenské a důchodové dávky nebo podpora v nezaměstnanosti. Z dávek státní sociální podpory se do příjmů započítává především rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Příspěvek na bydlení se do příjmů nezapočítává, takže ho uvádět nemusteí.

Dotaz: Zdena

Dobrý den, rozešla jsem se s přítelem a zůstala jsem sama se synem. Jsem na rodičovské dovolené. Můžete mi poradit, na jaké dávky mám nárok, když nemám v rodném listě uvedeného otce? Co popřípadě zařídit a co mám dělat, než se to vyřídí? Bydlím v pronájmu a mám tam trvalé bydliště. Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

od přítele máte samozřejmě nárok na výživné pro dítě a po dobu dvou let od narození dítěte (nepíšete, kolik je Vašemu synovi) také na výživné pro sebe jakožto neprovdanou matku. Pokud se s (bývalým) partnerem na výši výživného nedohodnete, budete se muset obrátit na soud.

Jste-li vlastníkem či nájemce bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, budete mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjem za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoc v hmotné nouzi - doporučuji začít žádostí o příspěvek na živobytí. Musíte ale počítat s tím, že úřad práce má na vyřízení žádosti o dávku lhůtu 30 dní, takže to bude chvíli trvat, než \vám budou dávky přiznány.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Navzdory svým snahám a předsevzetím jste si právě uplynulý víkend zrovna moc neodpočinuli – kmitání mezi vyřizováním nejrůznějších restů, jež jste přes týden nestihli, a požadavky svých nejbližších (především děti byly občas až příliš neodbytné) vám na náladě a energii zrovna nepřidalo. A navíc už se na vás valí další nápor úkolů. Nejen v práci, ale i doma. Budete zkrátka v jednom kole, žádné jarní lenošení v prvních teplých slunečních paprscích se pro vás nechystá. Naštěstí najdete oporu u svých nejbližších, to jen díky nim vykřešete ještě nějaké zbytky energie!

anketa

Chystáte se letos na rekonstrukci bytu/domu?

dítě dne

Je čas zasadit nové rostlinky 27. 3. 2015

Je čas zasadit nové rostlinky

 • 4/5
Celkem 33
další

Tip na oběd


	Kachna s sherry omáčkou.

Sváteční kachna

Celkový čas: 2h a 20min

Energie: 744 kJ

Cena: 280 Kč


	Lehký salát z cizrny a červené cibule.

Bezlepkový salát z cizrny

Celkový čas: 20min

Energie: 805 kJ

Cena: 55 Kč


	Velmi sytá polévka, kterou podávejte jako hlavní chod.

Čočková polévka se sýrem

Celkový čas: 40min

Energie: 499 kJ

Cena: 125 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.