Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
středa 3. září | svátek má  Bronislav
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3907 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: tereza

dobry den,mam dotaz dceri je 18 a chceme zadat o zvyseni alimentu mam zadat ja a nebo dcera?a jak mame postupovat dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že je Vaše dcera zletilá, bude si muset o zvýšení výživného požádat sama. Doporučuji pokusit se nejprve na vyšší částce dohodnout, pokud to nebude možné, pak podat k okresnímu soudu v místě bydliště povinného rodiče žalobu na zvýšení výživného. Vzor takovéto žaloby najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jejím sepsáním může pomoci právník se znalostí rodiného práva.

Dotaz: veronika

Dobrý den, moc bych potřebovala poradit, už jsem naprosto bezradná. Jsem vdaná za Řeka na Rhodosu, mám roční dcerku, která jsou porodila na ostrově. Občanství má už oboje. Ted jsem odjela do Česka s tím, že tu pobudu aspoň půl roku, netušila jsem, že jsem těhotná. Plánovala jsem před otěhotněním, že zpátky přejdu k českému zdravotnictví a už u něj zůstanu,protože ta řecká péče je příšerná nerozdíl od té české. Jenže teď nevím, co mám dělat, manžel mě odhlásil z řeckého systému po dohodě s českou pojištovnou, že mě vezmou zpátky. Jenže teď jsem narazila a nemohou mě příjmout zpátky, prý když jsem nezaopatřená, tak že za mě platí pojištění manžel a to prý nejde zrušit. Jsem z toho rozčílená,protože teď jsem v situaci nepojištěnce ani tady a tam a mám nárok jen na nezbytnou péči. Nemám na to, platit si všechna vyšetření. Bylo mi řečeno o formuláři E109, manžel na mě koukal jak na blázna co to po něm chci. Dá se nějak vymanit z řeckého systému? Chtěla jsem si tu platit pojištění z vlatní kapsy a ani to nejde, tak já nevím, co si počít. Nepobírám ani rodičovský příspěvek, na který bych jinak měla nárok a jsem z toho zklamaná a neštastná. Trvalý pobyt mám v ČR a taky tady trávím hodně času. Jsem na mateřské dovolené, za kterou nedostávám vůbec nic. V Řecku už nechci rodit ani za nic, včetně celkové předporodní péče. Co mám dělat. Připadám si jak nějaký přivandrovalec z Afriky, který nemá na nic právo a manželstvím jsem si totálně pokazila život, byť mám skvělého chlapa, ale jinak nic. Děkuji moc za radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

začnu od mateřské a rodičovského příspěvku. Abyste měla nárok na mateřskou, musela byste být v ČR ke dni nástupu n amateřskou nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě a současně splnit podmínku 270 dní nmocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou. Vzhledem k tomu, že tyto podmíky pravděpodobně nesplňujete, připadal by ve Vašem případě v úvahu pouze rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. Základním předpokladem pro nárok na tyto dávky je skutečnost, že máte v ČR trvalý pobyt a že zde máte bydliště, tedy že se zde fakticky zdržujete. Tyto podmínky však musí splňovat oba rodiče. Vzhledem k tomu, že Váš řecký manžel uvedené podmínky nesplňuje, nárok na rodičovský příspěvek v ČR Vám skutečně nevzniká.

Probelmatika zdravotního pojištění je poměrně komplikovaná. Ze zákona o veřejném zdravotním pojištění vyplývá, že pojištěncem je fyzická osoba, která má na území ČR trvalý pobyt, pokud se na ni nevztahuje mezinárodní smlouva nebo přímo použitelný předpis EU regulující oblast sociálního zabezpečení a upravující příslušnost států ke zdravotnímu pojištění nebo je na základě mezinárodní smlouvy či předfpisu EU k jejímu zdravotnímu pojištění příslušná Česká republika. Mezinárodních smluv a předpisů EU v této oblasti je velké množství - jejich výčet najdete v poznámce č. 50 v odkaze uvedeném zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/vzp/poznamky.aspx#poznamka50, problematika těchto mezinárodních předpisů je nad rámce této porandy, proto Vám nemohu sdělit, zda a za jakých podmínek máte nárok na zdravotní pojištění a bezplatnou zdravotní péči v ČR. Děkuji za pochopení.

Dotaz: Anička

Peněžitá pomoc v mateřství Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracuji na pomoviční úvazek a manžel na plný. Je možné aby mi vypočítali mateřskou z jeho platu? A pokud ano tak za jakých podmínek. Mnohokrát děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud manžel splňuje podmínky pro nárok na mateřskou (270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou a nemocenské pojištění - zaměstnání - i v době nástupu na mateřskou), může od počtáku 7. týdne po porodu nasotupit na mateřskou. Na mateřské musí být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích a během té doby nesmí pro zaměstnavatele osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na mateřskou. Mateřskou budea le pobírat pouze po dobu, po kterou skutečně bude na mateřské. Pokud by chtěl pobírat mateřskou a současně pro zaměstnavatele pracovat, musel by během pobírání mateřské se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s uvedením jiného druhu práce než který má uvedený v pracovní smlouvě. Díky nároku na mateřskou pak bude moci manžel volit výšku rodičovského příspěvku.

Dotaz: Lenka

Dobrý den, Jsem nezaměstnaná. Vyčeprala jsem podporu v nezaměstanosti a chtěla jsem zažádat o dávky hmotné nouze. Četla jsem, že příspěvěk se pohybuje kolem 3 410 Kč. Trvalé bydliště mám na městském úřadě. Jelikož jsem uplně bez peněz, tudíž přespávám po známých. Šla jsem si zažádat o hmotnou nouzi a úřednici jsem řekla, že mám trvalé bydliště na městkém úřadě a že přespávám po známých. Uřednice chtěla vědět, kde se zdžuji a adresu známých, aby mohli vše posoudit. Známí si nepřejou být jmenováni. Jaký má vliv, kde přespávám a kde se združuji na tuto dávku? Ještě úřednice mi nabídla příspěvěk na ubytovnu, tam jít nechci. Myslela jsem, že bych přispěla známým z příspěvku. Kam se mám popřípadě obrátit, když nesouhlasím s postupem úřednice? Spadáme pod Nymburk.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

úřednice - bohužel pro Vás - postupovala v souladu se zákonem o pomoci v hmotné nouzi. Podle tohoto zákona je totiž součástí řízení ohledně nároku na dávku také sociální šetření v domácnsoti žadatele o dávku nebo v msítě, kde se žadatel zdržuje. Pokud tedy sdělíte úřednici adresu, kde se zdržujete, může tam úřednice přijít a provést sociální šetření. Jestliže žádnou adresu neuvedete, je to překážkou pro přiznání dávky. Zkuste tdy najít takové známé, kterým provedení sociálního šetření nebude vadit, Pokud se Vám to nepovede, budete pravděpodobně muset přijmout nabízenou ubytovnu nebo zůstat bez finančních prostředků.

Dotaz: Helena

Dobrý den,dostala jsem se do těžké situace, jsem na nemocenské a přišla mi exesekuce ....kolik mi mohou vzít a dále mohu žádat na příspěvek na bydlení i když bydlím v pronajatém pokoji a žádat o jiné příspěvky na výživu a podobně ,co mohu dělat abych neumřela na ulici nikdy jsem nepobírala nic od státu děkuji Helena

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Heleno,

jestliže je na Vás nařízena exekuce, musí Vám zůstat alespoň tzv. nezabavitelné minimum, které pro rok 2014 činí 6.188,67 Kč pro Vás jakožto povinného (dlužníka) a 1.547,47 pro každou Vámi vyživovanou osobu (manžel, dítě). To je minimální částka, která Vám musí zůstat. 

Na příspěvek na bydlení máte náro, tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Máte-li pronajatý pouze pokoj a nikoliv celý byt/dům, pak Vám nárok na příspěvek nevzniká. Máte-li dítě/děti a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4náosbek jejího životního minima, můžete si požádat o přídavek na dítě. Návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete začít žádostí o příspěvek na živobytí. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičovském příspěvku od prosince 2011, vyplaceno z RP mám (do ledna 2014) 193.000Kč, cca 12.3.2014 opět nastupuji na mateřskou. Dnes jsem se byla informovat na úřadě práce a bylo mi řečeno že starý rodičák převedeme na nový, ale stejně už dostanu místo asi 20.000Kč jen asi 3.900Kč, protože už mi zvednou ze 7.600Kč rodičák na 11.500Kč(asi) jen na ten jeden poslední měsíc a zpětně to čerpat nejde. Přišla jsem pozdě, jde s tím ještě něco dělat? Nebo mám opravdu smůlu a o těch asi 16.000Kč jsem si své děti připravila? :) Moc děkuji a přeji hezký den.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovský příspěvek Vám bude vyplacen ještě v únoru. V březnu, kdy Vám vznikne nárok na mateřskou na mladší dítě, Vám bude výplata rodičovského příspěvku na starší dítě zastavena. Rodičovský příspěvek skutečně není možné navýšit zpětně ani není možné dočerpat dosud nevyčerpanou částku rodičovského příspěvku jednorázově. O část rodičovského příspěvku přijdou všichni rodiče, kteří nestihnou celý rodičovský příspěvek vyčerpat do doby nástupu na mateřskou dovolenou s dalším dítětem.

Dotaz: Jiřina

Dobrý den jsem od října 2013 zaměstnaná před tím r.p.ted jsem těhotná t.p. ještě nemám ale někdy od půlky října.31.8 mi končí smlouva na d. určitou budu mít nárok na ppm??když rodit budu v říjnu vztahuje se na mě ochraná lhůta a kdy bych musela nastoupit na m.d. abych na ní měla nárok? děkuji moc za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže budete zaměstnaná do 31.8., nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne, protože splníte obě důležité podmínky - alespoň 270 dní nemocenského pojištění během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou, a v době nástupu na mateřskou budete stále v ochranné lhůtě, která ve Vašem případě činí 180 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu - volba konkrétního data závisí na Vás.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, 18.5.2014 jsou mému synovi 3 roky, končí mi rodičovská dovolená i pobírání rodičovského příspěvku. Se zaměstnavatelem jsme předběžně dohodnuti, že rozvážeme pracovní poměr dohodou ke dni 19.5.2014. Myslela jsem, že toho 19.5.2014 normálně nastoupím do práce a celou směnu odpracuji, zaměstnavatel mě však vyvedl z omylu a řekl mi, že 19.5.2014 je konec pracovního poměru, že už tento den pracovat nebudu. Chci se zeptat, po dobu rodičovské dovolené tedy do 18.5.2014 za mně platí zdravotní pojištění stát, sociální a důchodové nevím kdo platí, platí někdo? A jak je to toho 19.5.2014, kdy pracovní poměr skončí, ten den pracovat již nebudu. Kdo tento den zaplatí zdravotní, sociální a důchodové pojištění? Mám se tento den hlásit na nějaké instituce, jestli ano, poraďte mi prosím na jaké. Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže zaměstnavatel nechce, abyste se po rodičovské dovolené do práce vrátila, měl by s Vámi ukončit pracovní poměr ke dni ukončení Vaší rodičovské dovolené, tedy k 18.5.2014. Pokud bude pracovní poměr ukončen k 19.5.2014, měla byste správně tento den pro zaměstnavatele odpracovat. Pokud ale bude v dohodě uvedeno, že pracovní poměr skončil 19.5., bude nato pohlíženo tak, jako že jste tento den ještě pracovala, i když to tak nebude. Jestliže ale ukončíte pracovní poměr tak, že od práce fakticky vůbec nenastoupíte, budete mít při evidenci na úřadě práce nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která první dva měsíce činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje. Doporučuji se zaevidovat na úřadě práce do tří pracovních dní od ukončení pracovního poměru. 

Co se týče zdravotního pojištění, při péči o dítě do sedmi let věku jej za Vás hradí stát. Sociální pojištění za Vás hrazeno není - jeho hrazení není povinné - ale doba péče o dítě do čtyř let věku se započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s rodičovským příspěvkem v roce 2014 pokud jsem skončila školu, teď jsem na pracovním úřadě a jsem těhotná. děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste během studia ani po něm nikde nepracovala nebo za Vás nebylo odváděno nemocenské pojištění, pak nebudete mít bohužel nárok ani na mateřskou, ani na volbu výše rodičovského příspěvku. Budete si moci po narození dítěte - budete potřebovat rodný list - zažádat pouze o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by podmínky pro nárok na mateřskou splňoval otec dítěte, mohl by si o mateřskou zažádat on a následně provést volbu rodičovského příspěvku.

Dotaz: Jitka Šulcová

Dobrý den ještě jednou, ještě jsem se chtěla zeptat na možnosti získání průkazů pro zdravotně postižené a od kterého stupně invalidity se poskytují. Díky moc Jitka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Jitko,

ohledně možnosti získat průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P jsem Vám již vložila odkaz do odpovědi na Váš předchozí dotaz - pro jistotu tedy přikládám odkaz znovu: http://ligavozick.skynet.cz/ip/prispevky.php?oblast=9000094

Dotaz: Jitka Šulcová

Přeji hezký dobrý den a mám následující dotaz, pobírám ČID I.stupně zhruba dva roky.Po mnoha vleklých zdravotních potížích jsem se dostala do Prahy,do Centra pro léčbu plicní hypertenze.Na základě mnoha dalších vyšetření mi byla stanovena zhruba před dvěma roky lehká forma prekapilární plicní hypertenze.Bohužel můj zdravotní stav se zhoršuje,a na konci lonského roku mi byla řečena diagnoza středně těžká plicní hypertenze. Můj dotaz je následující.Nejde mi ani tak o zvýšení stupně ČID,ikdyž si myslím,že můj stav se opravdu o dost zhoršil,ale nechci s daným stupněm zatím nijak hýbat,proto,abych ještě nepřišla o pracovní místo.Dělám jako dělnice na balírně a do práce chodím velice ráda,je to pro mně vlastně veliká motivace,která mě nutí jít stále dopředu.Zajímalo by mně však,od kterého stupně se uděluje tzv"Kartička se znakem invalidního vozíku"která se dává za sklo auta.Tato kartička by mi velice pomohla,nebot mám velké problémy s delší cestou,o cestě do nějakého kopečka ani nemluvě.Nemohu ani zaparkovat pořádně u nemocnice,protože jsou volná jedině takto označená místa a jinde je to bez šance.Takže musím vždy parkovat v nějaké postranní uličce a to už je na mně velice daleko.Ještě jsem slyšela,že by snad existovala nějaká možnost příspěvku,z kterého bych potom mohla zaplatit třeba umytí okna,či nějaké jiné služby které já,už opravdu nezvládám.Zajímaly by mne hlavně podmínky za kterých by šlo získat onu kartičku či příspěvek a dále jaké doklady bych k tomu potřebovala. Věřte,že o nic nežádám z rozmaru,ale opravdu by mi to ulehčilo můj život.Nedovede si nikdo představit,jaké to je,pokud člověk nemůže dýchat.Nepřála bych to nikomu. Děkuji moc za odpověd na kterou budu čekat,protože nevím,kam jinam bych se měla obrátit.Díky moc.Jitka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Jitko,

o parkovací průkaz osoby se zdravotním postižením si můžete zažádat na sociálním odboru úřadu obce s rozšířenou působností. Nárok na tento průkaz je však vázán na vlastnictví průkazu ZTP (s výjimkou sluchového postižení) nebo ZTP/P - nejprve se tedy musíte stát vlastníkem některého z průkazů ZTP nebo ZTP/P a teprve pté si budete moci o parkovací průkaz požádat. Více informací o průkazech ZTP a ZTP/P, parkovacích průkazech a dalších výhodách, které mohou využívat osoby se zdravotním postižením, najdete například zde: http://ligavozick.skynet.cz/ip/prispevky.php?oblast=9000094. Jde o aktuální právní úpravu platnou od 1.1.2014. 

Na následujícím odkaze najdete také více informací o příspěvcích pro osoby se zdravotním postižením: http://ligavozick.skynet.cz/ip/prispevky.php?oblast=9000095. Omlouvám se za odkazy, ale domnívám se, že budou informačně dostačující a vypisovat vše by bylo velmi zdlouhavé.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, zaměstnavatel mi přestal dávat mzdy, ukončila jsem pracovní poměr okamžitou výpovědí. Nyní potřebuji vyplněný ZL, pracovnice, která měla vždy tyto věci na starosti se brání , že ona ne(asi ví proč) a směřuje mě k majiteli, což je její vnuk a ten mi chce vystavit ZL s důvodem ukončení dohodou. Firma je rodinný podnik. Nevím také co dělat, když mi pošlou neplatný důvod ukončení poštou. Do dnešního dne mi dluží kolem 100 000,- Kč pracovala jsem i 36 hodinové směny a teď mi sdělili, že jen to, co je na smlouvě a ani to nezaplatili dovolenou neplatili vůbec. Děkuji Bartošová

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Bartošová,

předpokládám, že máte na mysli okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56, odst. 1, písm. b) zákoníku práce. Jestliže jste okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavateli řádně doručila, je platné a zaměstnavatel je povinen Vám vydat potvrzení o zaměstnání s údaji odpovídajícími skutečnosti. Jestliže se k tomu nemá, doporučuji vyzvat jej k vydání potvrzení nejprve písemně se stanovením přiměřené lhůty, do kdy má tak učinit. Můžete jej také upozornit na to, že po uplynutí lhůty, kterou mu stanovíte, se obrátíte na oblastní inspektorát práce - tento postup doporučuji opravdu uskutečnit, jejich seznam najdete na http://www.suip.cz. Pokud nebudet souhlasti s obsahem potvrzení, můžete se do tří měsíců od doby, kdy jste se o jeho obsahu dozvěděla, domáhat u soudu, aby jej zaměstnavatel opravil. 

Co se týče dlužné mzdy, opět písemně vyzvěte zaměstnavatele k jejímu vyplacení a stanovte mu přiměřenou lhůtu s tím, že pokud Vám ve stanovené lůtě mzdu nevyplatí, obrátíte se na soud. Pokud Vám mzdu nevyplatí, žalobu k soudu opravdu podejte. Soud pak rozhodne o tom, že jste věřitelem a stanoví zaměstnavateli lhůtu na zaplacení. Pokud tato lhůta uplyne, dalším krokem je nařízení exekuce. Náklady na toto soudní řízení navíc nese dlužník, tedy zaměstnavatel.

Dotaz: marion

Dobrýž den, narodilo se mi miminko a nevím si rady co se vyřizuje. Rodný list mám a registraci zdravotní pojišťovny také. Jsem stále zaměstnaná. Kopie rodného listu se dává zaměstnavateli? Žádost o předmateřskou mám podanou. Musím se hlásit na důchodovém když jsem stále v zaměstnaneckém poměru? Moc děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

kopii rodného listu dítěte byste mohla dát zaměstnavateli tehdy, pokud budete chtít uplatňovat daňovou slevu na dítě. Narození dítěte se ale zaměstnavateli nemusí dokládat přímo kopii rodného listu - některým zaměstnavatelům stačí datum narození a/nebo rodné číslo dítěte. Jestliže jste zaměstnaná, nic jiného nikde hlásit nemusíte, během pobírání mateřské si pak požádáte o rodičovský příspěvek a zvolíte jeho výši. 

Dotaz: Romana

Dobrý den,prosím o radu- od října 2013 jsem na ÚP,žiji sama v pronájmu s pětiletým synem,zažádala jsem si o příspěvek na bydlení, který pobiram,dále pobiram peníze v hmotné nouzi a ted dotaz na úřadě mě nutí pokud ma syn v rodném listě uvedeného otce tak si musím na soudě zažádat o alimenty.Je to opravdu nutnost?My máme mezi sebou dohodu a tak bych radši podepsala čestné prohlášení na úřadě.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže máte s otcem dítěte sepsanou dohodu o výši výživného, bude úřadu práce stačit, když doložíte tuto dohodu, a žádost k soudu podávat nemusíte. Pokud je Vaše dohoda pouze ústní, bude lépe ji sepsat. Úřad práce tím, že vyžaduje, abyste požadovala výživné, chce zamezit tomu, že budete po státu žádat peníze, které by Vám měl v první řadě zajistit otec dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,moc to specha, prosim o radu. Dne 22.2.2014 mi konci 3 let.RD. Od ledna se porad informuji ohledne stavu v zamestnani. V prosinci mi bylo receno, ze maji plny stav zamestnancu. Pak na moje dotazy od ledna reagovali pouze jednou, ze to proveri a daji mi vedet.Nic se nedelo a v unoru dosla vypoved, ze se uzavira dohodou. Nic jsem nepodepsala a tak se ptam jak mam postupovat. Zamestnavatel tvrdi, ze pry jsem nemela zajem se vracet a vymlouvaji se. Myslim, ze mne zpatky prijimat nechteli a dat odstupne uz vubec ne. Jak mam tedy ukoncit PP pokud uz po tom vsem nemam zajem nastoupit do prace? Taky nemam hlidani pro dite,tusila jsem, ze to takhle dopadne a ze nejspis nenastoupim, ale pocitala jsem ke konci s odstupnym, abych mela aspon neco do zacatku nez si najdu praci.Bojim se, ze mi reknou at nastoupim a pak budu nucena podat vypoved sama a jeste pracovat 2 mes.{vypoved.lhuta} Mate nejakou radu jak postupovat? Dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám nemůže jen tak poslat dohodu o ukončení pracovního poměru (výpověď dohodou neexistuje), pokud s ní nesouhlasíte. Ve Váš neprospěch ale svědčí to, že už se do práce nechcete či nemůžete vrátit. Pokud byste mohla pro zaměstnavatele alespoň nějakou dobu (2 měsíce) pracovat, bylo by nejlepší nastoupit zpět do zaměstnání a trvat na tom, že chcete dál pracovat. V takovém případě by pravděpodobně došlo k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele výpovědí (musela byste ještě dva měsíce pracovat) nebo dohodou (lze ukončit k jakémukoliv datu) - v obou případech byste měla nárok na odstupné. 

Pokud se ale k zaměstnavateli vrátit nemůžete nebo nechcete kvůli dítěti a dáte to zaměstnavateli najevo, bude trvat na tom, abyst epracovní poměr ukončila sama - dohodou nebo výpovědí. U dohody opět můžete skončit k jakémukoliv datu, u výpovědi byste musela pro zaměstnavatele do konce dubna pracovat. V dohodě či výpovědi z Vaší strany jako důvod ukončení pracovního poměru uveďte osobní péči o dítě do čtyř let věku. Neubdete mít sice nárok na odstupné, ale alespoň Vám nebude krácena podpora v nezaměstnanosti z úřadu práce. Pokud ale ukončíte zaměstnání tak, že do něj vůbec nenastoupíte, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která první dva měsíce činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje. 

Vybrat si cestu, kteoru zvolíte, musíte Vy sama. Doporučuji nejlépe osobní jednání se zaměstnavatelem. Zajděte do zaměstnání co nejdříve, protože pokud Vám rodičovská dovolená skončila 22.2., měla jste správně již dnes (24.2.) nastoupit do zaměstnání.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

První zářijový týden na vás chystá dny plné rozhodování, která nebudou zas tak příjemná. Ale neklesejte na mysli a rozhodně dejte raději na sebe a svou intuici než na to, co vám říkají lidé z vašeho okolí. Budou se zkrátka muset smířit s tím, že to jednou nebudete vy, kdo se bude přizpůsobovat, nikoli oni. Rodina bude váš postoj chápat více, než byste si mysleli. Nezapomeňte její postoj náležitě ocenit!

soutěž

Vyhrajte antiperspiranty řady Rexona Invisible

Vyhrajte antiperspiranty řady Rexona Invisible

Skvrny na oblečení jsou minulostí!

Soutěž probíhá od 27. 8. 2014 do 12. 9. 2014

anketa

Podle čeho si vybíráte oblečení?

dítě dne

Dovádění před spaním 3. 9. 2014

Dovádění před spaním

 • 3/5
Celkem 3
další

Tip na oběd


	Čtyři porce masa v čínském stylu.

Hovězí s bambusovými výhonky

Celkový čas: 35min

Energie: 511 kJ

Cena: 163 Kč


	Brambory připravené podle východoevropské kuchyně.

Brambory s medem

Celkový čas: 55min

Energie: 1221 kJ

Cena: 90 Kč


	Jednoduché knedlíčky jako příloha nebo samostatný pokrm.

Dýňové knedlíčky

Celkový čas: 30min

Energie: 560 kJ

Cena: 45 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.