Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 29. listopadu | svátek má  Zina
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4997 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Karol

Dobrý den, prosím o radu ohledně vyměření peněžitých dávek v mateřství. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit v listopadu 2014, po celé období těhotenství jsem kvůli zdravotnímu riziku na nemocenské, na kterou jsem šla rovnou po skončení rodičovské dovolené v březnu 2014. Prvnímu synovi budou v březnu 2015 čtyři roky. Do práce jsem se měla vracet letos v březnu, ale byla jsem již ťehotná a šla rovnou na nemocenskou. Nevím zda to je dost srozumitelné, ale z čeho se mi bude počítat tato druhá v listopadu začínající mateřská? Když jí předchází tak dlouhá nemocenská plus jsem se v práci po skončení první rodičovské ani neukázala? Děkuji za odpověď, Karolína.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Karolíno,

vzhledem k tomu, že na mateřskou s dalším dítětem nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte, bude Vám mateřská u dalšího ditěte vypočtena ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. Nemusíte se tedy kvůli dlouhodobé nemocenské a kvůli tomu, že jste vůbec nenastoupila do práce, obávat toho, že budete mít nižší mateřskou.

Dotaz: Iveta

Dobrý den prosím Vás od 15.května do 14.října jsem byla zaměstnaná a od 12srpna jsem na neschopence kvůli těhotenství.Termín mám 3.4. ale zřejmě půjdem císařem tak i dříve.Na mateřskou nárok asi nemám že není odpracováno těch 270 dní kvůli pojištění.Děkuji Iveta

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Iveto,

prací od května do října jste v loňském roce získala 153 dní pojištění. Pro nárok na mateřskou ale potřebujete získat 270 dní nemocenského pojištění. Doba nemocenského pojištění se zjišťuje z období posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou. Vzhledem k termínu Vašeho porodu budete na mateřskou nastupovat v období od 6. do 20.2.2015 (počátek 8. - 6. týdne před stanoveným termínem porodu). Rozhodným obdobím pro nárok na mateřskou tedy bude období od února 2013. Záleží tedy na tom, zda jste byla od února 2013 zaměstnaná i jinde aj ak dlouho. V ochranné lhůtě plynoucí z posledního zaměstnání totiž budete, vše tedy záleží na splnění doby pojištění. I kdybyste ale dobu pojištění nesplnila, můžete na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Díky nároku na tuto nemocenskou si budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše Vašeho platu v posledním zaměstnání.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chci se zeptat. Mám invalidní důchod III. stupně, do kterého jsem se dostala na základě crohnovy choroby a při tom pracuji na hlavní pracovní poměr v zemědělství. Může se stát, že o důchod příjdu? Popřípadě co mám udělat, aby se tak nestalo. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

skutečnost, že Vám byl přiznán invalidní důchod ve 3. stupni, znamená, že vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 70%. Tomu by měla odpovídat i výše Vašeho úvazku v zaměstnání. Z mého pohledu byste měla vykonávat práci maximálně na poloviční úvazek, spíše ale ještě méně. Nemělo by samozřejmě jít o fyzicky náročnou práci, Vaše práce by měla respektovat veškerá zdravotní omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu. V opačném případě se vystavujete riziku, že Vám bude invalidní důchod snížen, v krajním případě i zcela odebrán.

Dotaz: Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na co mám vlastně nárok? Podle toho, co tady čtu to vypadá spíš na rodičovský příspěvek, protože jsem byla zaměstnaná jen od 11.11.2013 do 25.6.2014 na DPČ, momentálně jsem na Úřadu práce (takže nezaměstnaná). Předtím jsem byla naposledy zaměstnaná začátkem roku 2013 na HPP, ale vydrželo to jen 3 měsíce. A ještě předtím to byly spíše jen brigády. Takže nesplňuji ani jednu podmínku. Takže to bude spíše rodičovský příspěvek ne? A také, kde se to vyřizuje? Na pracáku paní o ničem nevěděla, zrovna na jejich pobočce se to nedělá (takže budu muset pod obvod města) a to nevím jestli na sociálku nebo ÚP. A kde to mám vyřizovat? Bydlím v Ostravě u přítele, ale trvalý pobyt mám u rodičů v Havířově. Musím tedy po narození miminka jet do Havířova a vyřizovat to tam, i když se narodí v Ostravě? Vím, že to je asi komplikované, ale trvalý pobyt měnit nechci... A co všechno kromě občanek, rodného listu dítěte, výměru bytu (nebo kde jsem napsaná že bydlím u něj), vůbec potřebujeme? A ještě, po narození dítěte se vyřizuje porodné (naše první dítě), a to kde? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na mateřskou, musíte splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v době nástupu na mateřskou dovoelnou nebo být v ochranné lhůtě, která ve Vašem případě činí 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Bohužel vůbec neuvádíte, kdy se Vám má dítě narodit, resp. kdy máte nastoupit na mateřskou dovolenou. Od listopadu 2013 do června 2014 jste prací na DPČ získala celkem 227 dní nemocenského pojištění. Pokud byste na mateřskou nastupovala ještě v roce 2014 nebo hned na začátku roku 2015, počítala by se Vám do doby nemocenského pojištění i práce na HPP z počátku roku 2013 (2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou). Také záleží na tom, zda v době nástupu na mateřskou budete v ochranné lhůtě či nikoliv (opět nelze určit bez data porodu či nástupu na mateřskou).

Jestliže Vám nárok na mateřskou nevznikne, budete muset pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. O rodičovský příspěvek si můžete zažádat po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) na úřadě práce - konkrétně na tzv. kontaktním místě státní sociální podpory. Jestliže máte trvalé bydliště v Havířově, bude mít dítě po narození stejné trvalé bydliště jako Vy, i když se narodí v Ostravě. Měla byste tedy žádost o rodičovský příspěvek vyřizovat v Havířově. Neměl by ale být problém požádat úřad práce v Havířově, abyste byla převedena pod úřad práce v Ostravě, kde se nyní zdržujete. 

Porodné vyřídíte na stejném místě jako rodičovský příspěvek - jedná se opět o dávku státní sociální podpory. Na porodné máte nárok tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životnho minima - příjem Vaší domácnosit by tedy neměl přesáhnout částku 18.504 Kč. Pro nárok na porodné je zapotřebí doložit příjem za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.

Dotaz: pavel

Dobry den, chtel bych se jeste zeptat. Kdyz dokladam primy jen za 8 a 9 mesic protoze sem v 7 mesici zadnej nemel, tak se to rozpocita takto? 8 a 9 mesic dohromady 15 tisic takze na kazdej mesic 7,'8 a 9 mam prijem 5 tisic? Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

mělo by to být tak, jak píšete. Pokud jste měl za 8. a 9. měsíc celkem 15.000 a za 7. měsíc žádný příjem, je V8š průměrný příjem za dané čtvrtletí 5.000 Kč měsíčně.

Dotaz: Petra

Dobrý den, pracuji dobu neurčitou a zároveň pobírám rodičovský příspěvek. Mám nárok na nemocenskou dávku když zároveň pobírám rodičovský příspěvek?- dítěti je 2.5 roku. Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže při pobírání rodičovského příspěvku současně pracujete (chodíte do zaměstnání) a tudíž jste ukončila rodičovskou dovolenou, pak Vám nárok na nemocenskou vzniká. Pokud ale pouze trvá Váš pracovní poěmr n dobu neurčitou, Vy jste doma s dítětem, pobíráte rodičovský příspěvek a nepracujete, pak nárok na nemocenskou zatím nemáte. Musela byste se nejdříve se zaměstnavatelem dohodnout na dřívějším ukončení rodičovské dovolené. Zaměstnavatel s tím ale nemusí souhlasit. 

Dotaz: Blanka

Dobrý den, v roce 2011 jsem u svého zaměstnavatele nastoupila kvůli rizikovému těhotenství na neschopenku, poté klasicky na MD a RD, která skončila ve třech letech dcery. Těsně před koncem této RD jsem zjistila, že jsem opět těhotná a opět jsem navázala neschopenkou. V práci se nic nezměnilo, prac. poměr na dobu neurčitou trvá. Zajímalo by mne, proč mi nyní chodí nemocenské dávky ve značně nižší výši (cca o 6.000 Kč méně), než v prvním případě-byla jsem původně ujištěna, že pokud nárok na PPM vznikne do 4 let 1. dítěte, se vše bude počítat ze stejného základu, jako v prvním případě, nicméně základ se mi dost zmenšil. Dále jaká vlastně bude výše druhé mateřské, předpokládám, že také tím pádem nižší.A zda mám nárok na proplacení dovolené jako v 1. případě. Děkuji za vysvětlení.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na Vaši otázku, proč pobíráte při těhotenství s druhým dítětem nižší mateřskou, bohužel nedokáži odpovědět. Pokud se u Vás pracovně nic nezměnilo, měla by být dle mého názoru nemocenská u druhého dítěte přibližně ve stejné výši jako u prvního dítěte. Doporučuji se tedy obrátit s tímto dotazem přímo na OSSZ, která V8m nemocenskou vyplácí.

Jestliže nastoupíte na mateřskou dovolenou do čtyř let věku prvního dítěte, neměla by ani tato mateřská být nižší než mateřská u prvního dítěte - viz § 19, odst. 3 zákona o nemocenském pojištění - příslušnou část zákona najdete k dispozici zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/cast3h2.aspx

Pokud jde o dovolenou, pokud díky mateřské dovolené odpracujete u zaměstnavatele v jednom kalendářním roce alespoň 60 dní, budete mít opět nárok na čerpání řádné dovolené v zaměstnání. O čerpání dovolené opět požádejte tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení Vaší mateřské dovolené - zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. Pokud kvůli nemocenské zameškáte 100 a více pracovncíh směn, bude se Vám nárok na dovolenou krátit - za prvncíh 100 směn o 1/12 a za každých dalších 21 směn o další 1/12.

Dotaz: Pavel

Dobry den, chci se zeptat, mam dokladat 3 ctvrdleti 7,8 a 9 mesic ale v 7 mesici sem nemel zadnej prijem, takze dolozim jen za 8 a 9 mesic? Dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste v červenci neměl žádný příjem, pak samozřejmě nemůžete žádný doložit, takže budete dokládat pouze příjmy za srpen a září. Případně bude stačit sepsání čestného prohlášení, že jste v červenci neměl žádný příjem.

Dotaz: Pavel

Dobry den, chtel bych se zeptat, kdyz budu brat hmotnou nouzi + prispevek na bydleni, mohu zadat jeste doplatek na bydleni? Dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

o doplatek na bydlení si požádat můžete, zda Vám na něj vznikne nárok, záleží na tom, zda splníte podmínky pro jeho přiznání. Podle zákona o pomoci v hmotné nouzi má na doplatek na bydlení nárok vlastník či nájemce bytu/domu, jestliže by po úhradě odůvoděných nákladů na bydlení snížených o vyplácený příspěvek na bydlení byl jeho příjem (příjem jeho domácnosti) zvýšený o vyplacený příspěvek na živobytí nižší než částka živobytí (jeho domácnosti). Částka živobytí je zpravidla shodná s částkou životního minima, což je pro jednotlivce 3.410 Kč. Odůvodněné náklady na bydlení jsou započítány maximálně ve výši 30% (v Praze 35%) příjmů domácnosti. Jestliže uvedené podmínky splníte, nárok na doplatek na bydlení Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. 

Dotaz: Jana

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. V květnu mi skončil rodičák s prvním dítětem. Do práce jsem zpátky nenastoupila. Dohodla jsem se na výpovědi a momentálně jsem už půl roku na úřadu práce. Mám nastoupil do nové práce a zároveň jsem se dozvěděla, že čekáme druhé dítě, které se má narodit začátkem června. Vím, že tuto práci bych jako těhotná později z fyzických důvodů dělat nemohla a doktor by mi nakázal zůstat doma. Proto jsem se chtěla zeptat, po jak dlouhé době bych mohla nastoupit na nemocenskou a zda bych v takovém případě na ni měla nárok? i kdybych těď byla půl roku zaměstnaná, než se dítě narodí, asi mi to nepomůže k tomu, abych měla nárok na ppm, že? děkuji za odpověď a přeji krásný den Jana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na nemocenskou Vám vzniká v podstatě současn se vznikem zaměstnání, takže na nemocenskou klidně můžete nastoupit už během prvního týdne v práci. Pokud ale budete mít sjednanou zkušební dobu, musíte počítat s tím, že zaměstnavatel s Vámi v takovém případě pracovní poměr velmi pravděpdobně ukončí a Vám pak nevznikne nárok na PPM. Pokud byste ale přežila zkušební dobu a na nemocenskou byste nastoupila až po ní nebo zkušební dobu mít vůbec sjednanou nebudete, pak Vám nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku vznikne.

I kdyby Vám ale nárok na PPM nevznikl, doporučuji zůstat na nemocenské až do 6. týdne po porodu, jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Na základě nároku na tuto nemocenskou si pak budete mci zvolti výši rodičovského příspěvku podle výše Vašeho platu v posledním zaměstnání. 

Dotaz: Andrea kadlecova

Dobrý den,chtěla bych se zeptat za syna ,kterému je 22 let byl mu před měsícem přiznán lll.stupen invalidity.Do této doby popíral dávku hmotné nouze.Bude mu tato dávka odebrána,nebo bude pobírat jen inv.důchod ve výši 3100,-Děkuji moc

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

výši invalidního důchodu bude muset Váš syn přiznat při žádosti o dávky hmotné nouze. Vzhledem k tomu, že přiznáním invalidního důchodu se zvášil jeho příjem, bude mít přiznaný invalidní důchod vliv na výši dávky hmotné nouze. To, zda mu bude dávky hmotné nouze pouze snížena nebo zcela odebrána, však nedokáži předjímat.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem v pátém týdnu těhotenství a dělám práci na hřbitovech - tesám nápisy na náhrobky, což znamená, že je to sezonní práce.Každý rok koncem listopadu dostávám výpověď. A následující rok v dubnu, mě zase zaměstnají. Potřebovala bych vědět kolik potřebuji mít odpracovaných dní, abych měla nárok na mateřskou dovolenou. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro nárok na mateřskou musíte splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) nebo být v ochranné lhůtě, kterí činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Jestliže pracujete každoročně od dubna do listopadu, nárok na mateřskou by Vám měl vzniknout.

Dotaz: Veronika

Dobrý den chtěla jsem se zeptat - od 23 května 2014 jsem zaměstnana pracovala jsem do 15.9-2014 poté jsem šla na nemocenskou z duvodu rizkového těhotenství- pracovní poměr trvá a na dobu neurčitou. Mám nárok na PPM? a pokud ano Jsem stale na RP z mladší dcerou 2,5 roku 4letá varianta kdy dostanu poslední RP když termín porodu mam 16.5.2015? muj vyměřovací základ na nemocenskou je 177kč na den bude se i tent vyměřovací základ brát na vyměření PPM pokud nanej budu mit nárok? a pokud ano je to dost nízká částka z mého vyměřovacího základu slyšela jsem že nesmí být nižší než 7500kč dorovnali by me to do te častky 7500? a poslední otázka měla bych narok na příspěvek na bydlení když přítel nemá stejnou trvalou adresu občas u mě bývá je v rodnem listě dětí a přispívá mi bez soudně na deti?Moc děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na PPM Vám vznikne, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou budete mít potřebných 270 dní nemocenského pojištění. Nárok na rodičovský příspěvek u starší dcery Vám zanikne ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na mateřskou u mladšího dítěte. Skutečnost, že Vám vznikne nárok na mateřskou u dalšího dítěte, je zapotřebí nahlásit úřadu práce, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí. Mateřská by Vám měla být vypočtena ze stejného vyměřovacího základu jako nemocenská, je ale o něco vyšší než nemocenská. Nemcoenská činí přibližně 60% Vašeho platu, zatímco mateřská 70%.

Pokud Vám vyjde nízká mateřská, můžete si po narození dítěte - budete potřebovat jeho rodný list - na úřadě práce zažádat o její dorovnání do částky 7.600 Kč. Toto dorovnání se Vám však již bude odečítat z celkové částky 220.000 Kč, která je určena na výplatu rodičovského příspěvku. 

Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Jestliže přítel nemá ve Vaší domácnosti trvalé bydliště, nemusíte jej při žádosti o příspěvek na bydlení uvádět jako společně posuzovanou osobu a dokládat jeho příjem. Veškerý příjem, který Vám přítel přispívá na děti, i když nejde o soudem určené výživné, ale přiznávat musíte, bez ohledu na to, zda u Vás přítel má tralé bydliště či nikoliv, protože se jedná o Váš příjem. 

Dotaz: Monika

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, rodičák my končí příští rok v dubnu 2015 (3 letá varianta) Mám možnost se už letos v prosinci vrátit do práce, dcerka má 2,5 roku a tu můžu dát do školky drží my místo. Když se vrátím zpět do své práce na plný úvazek , přijdu o rodičovský příspěvek? Nebo ho budu stále pobírat až do toho dubna? A musím to jít nahlásit na sociálku, že nastupuji do práce v tom prosinci? Děkuji Monika

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Moniko,

při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat bez omezení, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován. Do práce se tedy klidně můžete vrátit bez obav z toho, že byste o rodičovský příspěvek přišla. Svůj návrat do práce nikde oznamovat nemusíte.

Dotaz: Pavel

Dobry den, chtel bych se zeptat: Zadal jsem prispevek na bydleni a priznali mi 1400kc. Bylo to za 4, 5 a 6 mesic, takze zpetne. Dostal jsem to tedko v rijnu na jednu slozenku celkem 4.200kc. Zajima me jestli za 3 a 4 ctvrdleti dostanu zase zpetne za 3 mesice. 3ctvr. zadam tedko v rijnu a 4ctvr. budu podavat v listopadu. Deku moc za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

příspěvek na bydlení je vyplácen vždy za kalendářní čtvrtletí zpětně. Během měsíců října až prosince byste měl obdržet příspěvky za červenec až září (3. čtvrtletí) a od ledna do března příštího roku pak příspěvky za říjen až prosinec (4. čtvrtletí letošního roku). 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

Horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Nestůjte tento týden stranou hlavního dění – naopak se snažte využít své schopnosti vést ostatní a být v čele a nebojte se rozhodování v klíčových okamžicích. Ano, je to občas riskantní pozice, která vám může nadělat řadu „nepřátel“. Ale na druhou stranu vám umožní ukázat, co ve vás je, a poznat, kdo z vašeho okolí je připraven krýt vám záda a kdo raději zařadí zpátečku.

soutěž

Soutěžte o Dermacol balíček nových podzimních laků na nehty Glitter Touch a péče o nehty

Soutěžte o Dermacol balíček nových podzimních laků na nehty Glitter Touch a péče o nehty

Kompletní kolekce v hodnotě 986 Kč!

Soutěž probíhá od 16. 11. 2015 do 29. 11. 2015

anketa

Pijete citronovou šťávu?dítě dne

Podzim v ZOO 27. 11. 2015

Podzim v ZOO

 • 3/5
Celkem 23
další

Tip na oběd


	Polévka se spoustou kari vás zahřeje.

Kari polévka s kuřecím masem

Celkový čas: 45min

Energie: 455 kJ

Cena: 80 Kč


	Kousky kuřecího masa s vůní citrónů.

Kuře s citrónovou trávou

Celkový čas: 35min

Energie: 707 kJ

Cena: 150 Kč


	Máte rádi plněné papriky, ale nemusíte mít rajskou omáčku? Pak je tento recept přímo pro vás.

Plněné papriky

Celkový čas: 1h a 30min

Energie: 602 kJ

Cena: 89 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.