Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
úterý 29. července | svátek má  Marta
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3781 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Jsem už jeden rok nezaměstnaný a neberu momentálně žádnou podporu. Mám trvale bydliště ale už asi 2 roky tam nebydlim a nemám ani žádné přechodné bydliště . Mám nárok na nějaké dávky , že sociální když jsem neoficiálně " bez domova" nějaké dávky hmotné nouze.....?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

i když máte trvalé bydliště, na kterém se nezdržujete, můžete si o dávky hmotné nouze požádat. Doporučuji začít žádostí o příspěvek na živobytí, můžete ale žádat také o doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc. Do žádosti o dávky ale budete muset nějaké bydliště uvést - součástí řízení o přiznání dávek hmotné nouze je totiž provedení sociálního šetření v domácnosti žadatele o dávku. Žádost o dávyk byste měl podat na úřadě práce v místě svého trvalého bydliště. Můžete zkusit požádat o dávky i v místě, kde se momentálně zdržujete, ale úřad práce Vám nemusí vyhovět.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, nikde jsem nevyčetla,zda je možné nastoupit po 28.týdnu do zaměstnání a rodičovský příspěvěk převést na člena rodiny, ne otce, žiji pouze s matkou a bratrem, ale nebudu moci zůstat doma s dítětem. Přemýšlela jsem i o pořízení chůvy, ale jak je to pak s příspěvkem? potřebuji chodit do práce abych měla dostatek financí, zároveň ale musím zajistit někoho kdo se mi postará o dítě v mé nepřítomnosti.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

po dočerpání peněžité pomoci v mateřství (po 28 týdnech) můžete klidně nastoupit zpět do zaměstnání. Vzhledem k tomu, že při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat bez omezení, není nutné rodičovský příspěvek na někoho převádět. Pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou, je vše v pořádku a rodičovský příspěvek na nikoho přepisovat nemusíte.

Dotaz: bianca

Dobrý den jsem samoživitelka s 5 letou dcerou.Jsem v insolvenci a na uřadu práce.pobíram životní minimum 4500,příspěvek na bydlení 2600 a 500 na dítě,Mužu jít na brigadu aniž bych přišla o peníze a kolik si mužu vydělat?děkuju

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

přivydělat si samozřejmě můžete, ale prakticky jakýkoliv přivýdělek může mít vliv na výši dávek, které pobíráte. U přídavku na dítě se výše přivýdělku promítne do nároku na dávku až v příštím kalendářním roce, u příspěvku na bydlení až po uplynutí kalendářního čtvrtletí. Je pravděpodobné, že téměř jakýkoliv přivýdělek může mít vliv na snížení dávky, ale konkrétněji není možné na Váš dotaz odpovědět. Děkuji za pochopení.

Dotaz: romana

Dobrý den pobírám na 9 letou dceru PNP 1stupně ve výši 3000,- zároven pobírám příspěvek na bydlení,přídavky na dítě a živobytí a chtěla jsem vědět zda mi tyto dávky mohou snížit kvůli pobírání PNP děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

příspěvek na péči je specifickou dávkou určenou na zajištění péče pro osobu, která tuto péči potřebuje, a jako takový není posuzován jako příjem při žádosti o dávky. Příspěvek na péči tudíž nemusíte při žádostech o dávky uvádět jako příjem a nebude mít tedy žádný vliv na dávky, které již pobíráte.

Dotaz: Blanka

Dobrý den,6.2.2014 mi skončila 4letá rodičovská dovolená a 7.2.2014 jsem se zaevidovala na ÚP.Chtěla jsem se zeptat jestli mi jěště v březnu příjde posledlední rodičák za únor a zda bude v plné částce a kdy mi příjde první podpora v nezaměstnanosti jestli také zároven v březnu s rodičákem děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodiočvský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně (v únoru za leden, v březnu za únor apod.), takže ještě v březnu Vám bude vyplacen poslední rodiočvský příspěvek v plné výši. Pokud jste se na úřadě práce zaevidovala již nyní v únoru, měla byste první podporu v nezaměstnanosti dostat také již během března. Jestliže jste během pobírání rodičovského příspěvku nikde nepracovala, musíte počítat s tím, že půjde o tzv. minimální podporu, která první dva měsíce činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje.

Dotaz: Eva

Dobrý den, mám 3-letou variantu RD, pokud požádám zaměstnavatele o ukončení RD o několik měsíců dříve, plynule nastoupím na nemocenskou, mohu zažádat o jednorázové doplacení rodičovského příspěvku?Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zaměstnavatel nemusí Vaší žádosti o předčasné ukončení rodiočvské dovolené vyhovět, záleží pouze na jeho dobré vůli, zda tak učiní či nikoliv. Jestliže požádáte o dřívější ukončení rodičovské dovolené jen proto, abyste mohla čerpat nemocenskou kvůli dalšímu těhotenství, můžete se dostat do problémů s okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ), která může ukončení Vaší rodičovské dovolené považovat za účelové - protože jste neměla v úmyslu vrátit se do práce - a může Vám dělat s výplatou nemocenské problémy - například ji pozastavit nebo zcela odepřít. Proto bych na nemocenskou raději nastoupila až po ukončení rodičovské dovolené. 

Rodičovský příspěvek jednorázově doplatit nelze, jeho maximální měsíční výše je 11.500 Kč. Pokud celých 220.000 Kč nestihnete vyčerpat, nevyčerpaná část rodičovského příspěvku zkrátka propadne.

Dotaz: lucinkaluu

Dobrý den, mám otázku ohledně mateřské a rodičovského příspěvku. Věc se má následovně . Jsem cca 20 tt těhotenství , začátkem července mám TP. V minulosti .cca 2 roky zpětně jsem byla zaměstnána a splňovala bych podmínku 270 kalend.dní pojištění. Teď jsem momentálně na úp . cca 7 měsíců. vím že bych teď nárok na mateřskou neměla , protože nesplňuji podmínku 180 dní v ochranné lhůtě od posledního zaměstnání. Tudíž budu teď od února zaměstnána.Pak nastoupím na mateřskou cca v květnu . Pro upřesnění mám na mateřskou nárok?? a Druhý dotaz se týká rodičovského příspěvku.. vzhledem k výší mého platu si nebudu moct zvolit délku čerpání rodičáku a tak bych chtěla zvolit variantu , kdy by rodičák čerpal přítel , ale nevím jak to bude , když pracuje v Rakousku na rakouskou smlouvu vydělá kolem 40000 kč jestli se dá jeho plat použít... Moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dáte dohromady 270 kalenádřních dní a v době nástupu na mateřskou budete zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, nárok na mateřskou Vám vznikne. Její výše Vám bude vypočtena z platu dosaženého ve Vašem posledním zaměstnání. I v případě, že 70% Vašeho platu představuje nižší částku než 7.600 Kč, můžete volit rodičovský příspěvek v maximální výši 7.600 Kč měsíčně. I při nízkém výdělku tedy můžete čerpat 7.600 Kč měsíčně, což odpovídá tříleté variantě rodičovského příspěvku podle starého způsobu čerpání. 

Co se týče volby výše rodiočvského příspěvku přes Vašeho partnera pracujícího v Rakousku, obávám se, že tento způsob řešení nebude možný. Aby mohl volit výši rodičovského příspěvku, musí nejprve prokázat, že má nárok na mateřskou. Aby mohl mít nárok na mateřskou, musel by být nemocensky pojištěn v ČR, což Váš přítel nesplňuje. Můžete se ale ještě zkusit přeptat na OSSZ (vyplácí mateřskou) nebo na úřadě práce (vyplácí rodičovský příspěvek).

Dotaz: veronika

dobry den,mela bych dotaz jsem dlouho bez prace a jsem nahlasena na uradu prace uz nedostavam penize z up ale bohuzel stale nemuzu sehnat praci,chtela bych se zeptat zda mam nejaky narok na nejake davky?mam trvale bydliste u rodicu ale ted bydlim s pritelem ktery bere 9000kc a nase naklady na bydleni jsou 7000kc.Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že nepíšete nic o dětech, budu předpokládat, že s přítelem žádné nemáte. Jste-li Vy nebo Váš přítel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Pokud má tedy přítel v bytě, ve kterém společně žijete žijete, trvalé bydliště a Vy máte trvalé bydliště u rodičů, může si přítel zažádat o příspěvek na bydlení a nemusí Vás uvádět jako společně posuzovanou osobu. O příspěvek na bydlení můžete zažádat na úřadě práce v místě bydliště. Na jiné dávky mít pravděpodobně nárok nebudete.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, prosim Vas nevim na koho se obratit. Pritel je podnikatel a ma vse pausalne. Po me chteji kvuli porodnymu dolozit treti ctvrtleti. A je nevim jak to mam dolozit, kdyz pausalne to neni takhle rozdelene. Na urade mi nijak neporadili. :( dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

s doložením příjmů při uplatňování paušálu by měli příteli poradit na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). POkud je Váš přítel OSVČ s hlavní činností,bude jako jeho minimální příjme posuzována polovina průměrné mzdy v ČR, což je cca 12.500 Kč, a to i tehdy, když ve skutečnosti vydělává méně. Pokud je OSVČ s vedlejší činností, budou posuzovány jeho skutečné příjmy.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, je možný souběh rodičovské dovolené a živnosti jako hlavní činnosti? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

termín rodičovská dovolená se týká zaměstnaných žen, které tuto dovolenou čerpají v zaměstnání. Vy pravděpodobně máte na mysli souběh rodičovského příspěvku a živnosti. Během pobírání rodičovského příspěvku je možné přivydělat si bez omezení, můžete tedy mít i živnost jako hlavní činnost. 

Dotaz: Markéta

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat je mi 16náct let a čekám miminko a porodím v 17nácti letech chtěla jsem ze zeptat jak to bude s mateřskou a jestli bych měla nárok jako matka samoživitelka na příspěvek na bydlení Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste během posledních dvou let pravděpodobně neodpracovala alespoň 270 kalendářních dní, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Abyste si mohla po narození dítěte požádat alespoň o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte, musíte požádat soud o přiznání rodičovské zodpovědnosti. Protože jste nezletilá, můžete se soudem komunikova pouze prostřednictvím svého zákonného zástupce (některého z rodičů) nebo orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) na městském úřadě v místě bydliště. Po přiznání rodičovské zdpovědnosti si můžete zažádat o rodičovský příspěvek. 

Po naroizení dítěte byste mohla mít nárok na porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč, a na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Na příspěvek na bydlení byste měla nárok pouze tehdy, pokud byste byla vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, což ve svém věku nejspíše nejste. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny uvedené dávky si můžete požádat  sama na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: julie kalkusova

Dobry den vcera jsem se ptala zda mam zadat o Rd ve svem trvalem bydlisti i porodne ci mohu zazadat zde v Praze predem dekuji muzete mi odpovedet na muj mail

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

omlouvám se, ale na e-maily neodpovídám - jednak nezveřejňuji svůj e-mail a nevidím ani e-maily tazatelů. Na Váš včerejší dotaz jsem Vám již odpovídala, že o porodné i rodičovský příspěvek je zapotřebí žádat v místě Vašeho trvalého bydliště. Můžete zkusit požádat o vyřízení těchto žádostí i na úřadě práce v místě Vašeho současného bydliště, ale není jiejich povinností Vám vyhovět.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, z důvodu zániku pracovního místa dojde s největší pravděpodobností k ukončení pracovního poměru (do té doby na dobu neurčitou, odpracováno 6 let).Pokud tuto výpověď obdržím v průběhu mateřské, před uplynutím 28 týdnů, pohlíží se na mně v případě žádosti o rodičovský příspěvek jako na nezaměstnanou, nebo jsem v nějaké ochranné lhůtě? Před nástupem na mateřskou jsem byla cca 150 dnů na nemocenské (rizikové těhotenství). Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během čerpání mateřské a rodičovské dovolené jste v tzv. ochranné době, což znamená, že Váš zaměstnavatel má jen velmi omezení možnosti, jak s Vámi může pracovní poměr ukončit. Během čerpání mateřské dovolené s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr pouze výpovědí z důvodu (z)rušení zaměstnavatele nebo jeho části - částí zaměstnavatele se rozumí například pobočka firmy, nikoliv jednotlivé pracovní místo. Během rodiočvské dovolené (po dočerpání PPM) Vám pak zaměstnavatel může dát výpověď také z důvodu přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by mohl okamžitě zrušit pracovní poměr. Výpověď z důvodu nadbytečnosti (kvůli zrušení pracovního místa) Vám může zaměstnavatel dát až po ukončení rodičovské dovolené.

Dotaz: zdenka

Dobrý den,pobírám příspěvek na bydlení,a ted jsem se dočetla,že se vyplácí asi po dobu 10ti let,chtěla bych vědět co potom po těch 10ti letech??? Příspěvek se zruší a už nebude vyplácen??? Děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce (7 let) během posledních 10 let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob staších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech. Jakmiel tedy vyčerpáte 84 měsíců příspěvku na bydlení, výplata příspěvku Vám bude zastavena. Poté budete nějakou dobu bez příspěvku - nesmíte zrátka přesáhnout 84 měsíců čerpání během posledních 10 let.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o radu. Studuji 2. ročník doktorského studia. V lednu jsem již měla 26 let a teď od února si musím začít platit zdravotní pojištění, tj. 1148 kč. Studuji v řádném termínu. Nic jsem tedy za celou dobu studia neopakovala. Mám trvalé bydliště u své babičky. Mám nárok na nějaký finanční příspěvek? Např. na příspěvek na bydlení nebo nějaké životní minimum? Předem děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste již dosáhla 26 let věku, nejste považována za nezaopatřené dítě a nemáte tedy nárok na přídavek na dítě. Na příspěvek na bydlení byste měla nárok pouze tehdy, pokud byste byla vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti by nestačilo k pokrytí nákladů na bydlení. Ve Vašem případě by tedy připadaly v úvahu jen dávyk pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí. Pokud žijete s babičkou, bude ale její příjem posuzován společně s Vaším, takže je možné, že na žádné dávky nedosáhnete.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Zrozenci ve znamení Berana budou muset hned na počátku nového týdne zmobilizovat poslední zbytky sil (a upřímně řečeno, už vám jich mnoho nezbývá). Ať už se budete zabývat zmatky v práci, řešit na poslední chvíli kam s dětmi nebo balit na tolik vytouženou dovolenou, odpočinek se vám bude zdát v nedohlednu. Zkrátka budete v jednom kole. Sice na vás doléhají první známky únavy, ale vaše okolí (především to pracovní) pro to příliš pochopení nemá. Vydržte, zasloužené zklidnění se blíží. Mimochodem, velmi důležitou (a veskrze pozitivní) roli budou hrát v tomto období ve vašem životě přátelé. Neodmítejte nabízenou pomoc!

anketa

Líbí se vám šeptání do ouška?dítě dne

Léto u babičky 28. 7. 2014

Léto u babičky

 • 5/5
Celkem 3
další

Tip na oběd


	Recept na zapečené kuřecí kousky s anglickou slaninou.

Kuřecí špalíčky s anglickou slaninou

Celkový čas: 1h a 5min

Energie: 1301 kJ

Cena: 135 Kč

marinované,grilované jehněčí kotlety nejen na velikonoční stůl

Grilované jehněčí kotlety

Celkový čas: 3h a 20min

Energie: 800 kJ


	Recept na podzimní salát, který si můžete připravit například k večeři.

Dýňovo houbový salát

Celkový čas: 45min

Energie: 438 kJ

Cena: 50 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.