Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pondělí 25. května | svátek má  Viola
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4646 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem OSVČ a jsem v 10 tt těhotenství. Řeším, jak bych mohla mít nárok na mateřskou a rodičovskou. Loni jsem si přivydělávala 5 měsíců na hpp/6hodin denně. Chci se zeptat, zda nyní stačí doplatit nemocenskou jen do 270 dní za 2 roky, či musím platit nemocenskou celých 9 měsíců. Jak si pak mohu spočítat, kolik dostanu mateřskou a kolik rodičovskou? A budu mít možnost si zvolit délku rodičovské? Děkuji za odověď. Lucka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lucko,

OSVČ a práce na HPP se z hlediska nároku na mateřskou posuzují samostatně, takže k pěti měsícům práce na HPP bohužel nemůžete přičítat dobu nemocenského pojištění z OSVČ. Musela byste jako OSVČ získat potředných 270 dní pojištění, což - vzhledem k tomu, že už jste těhotná - do doby nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před stanoveným termínem porodu) nestihnete. Pokud byste si ale jako OSVČ hradila nemocenské pojištění alespoň tři měsíce, mohla byste poté nastoupit na nemocenskou a zůstat na ní až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemcoenskou v souvislosti s porodem. Na základě nároku na tuto nemocenskou byste si pak mohla zvolit rodičovský příspěvek alespoň ve výši 7.600 Kč měsíčně. Jinak byste mohla pobírat pouze čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která by Vám byla vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den jelikož nedosáhnu na mateřskou dovolenou spadám do 4-leté varianty ,ale slyšela jsem že se to dá dát i na přítele že stačí jen jeden den a pak si to můžu vzít na sebe. Přítel je osvč a většinou na zimu je na ÚP.Platí si sociální a zdravotní šlo by to vůbec na něj přepsat(nebo si musí platit ještě něco) a jak dlouho musí mít živnost přihlášenou aby jsme dosáhly na 3-letou variantu. Děkuji moc za odpovědˇ.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže je Váš přítel OSVČ, pro nárok na mateřsku je zapotřebí, aby si kromě zdravotního a sociálního pojištění hradil také nemocenské pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné. Aby mu vznikl nárok na mateřskou, musel by si toto pojištění během dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou hradit alespoň 270 kalendářních dní, z toho 180 dní musí spadat do období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou. Poté by mohl podle výše záloh na nemocenské pojištění pobírat mateřskou a následně si zvolit rodičovský příspěvek alespoň ve výši 7.600 Kč, abyste se vyhnuli čtyřleté variantě. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý večer,děkuji za odpověd,Odpovídala jste mi na dotaz ohledně nastěhovaní k příteli na smlouvu.Dneska jsem se byla ptát paní na Hmotné nouzi ohledně toho že by mi pronajal ty dva pokoje v rodinném domě.Ta mi na to řekla že přijde na šetření,to jsme jí odpověděla že v tom nevidím problém,Ale řekla mi prý že musíme mít každý svou ledničku,špíz a pod..nesmíme sdílet společnou kuchyni,a wc a koupelnu...A že tedy nechápe že proč mu budu přispívat 2000 kč,že to tedy nechápe že on mi zaplatí na syna a já mu vlastně zaplatím na bydlení.Jsem jí říkala že přece mě nikdo nenechá nikde bydlet za darmo!!A že co on je za člověka když se nechce nahlásit společně.Že co když mu budu dávat jídlo a pod.A že se máme nahlásit spolu,ale přítel nechce kvůli mojim dětem.Přece není povinný živit moje 4 děti když mají svého Otce?Ale já opravdu nemám kam jít a říkala jsem jí že je to zatím dočasné..Prý přijde a jestli se jí něco nebude zdát a uzná že to není podle ní tak že mi hmotnou nouzi odebere nepřizná...děkuji za odpověď a pěkný večer

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jak už sem Vám psala v předchozí odpovědi, bue zapotřebí prokázat, že s přítelem nesdílíte společnou domácnost a nehradíte společně náklady na své potřeby, jinak může úřad práce požadovat, abyste doložila také přítelovy příjmy. Z hlediska oddělených domácností je někdy požadováno i bydlení v samostatné bytové jednotce, která má vlastní elektroměr, plynoměr, vodoměr apod. Zkrátka je požadováno, aby veškeré náklady spojené s bydlením každý z vás hradil naprosto samostatně. Pokud se Vám nepodaří prokázat, že s přítelem hospodaříte odděleně, je možné že o dávky hmotné nouze skutečně přijdete. Jeidným řešením by pak bylo najít si samostatné bydlení, ve kterém by Vám nárok na tyto dávky opět vznikl.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den chci se zeptat pracovala jsem jako prodavacka pote nastoupila na nemocenskou rizikove těhotenstvi . od 12,7,2011 jsem mela MD POTE RD . SYN SE NARODIL 26,,8,2011. TAKŽE NEDOVRŠIL 3LET VEKU. ZAMESTNAVATEL TVRDI ZE JSEM MELA NASTOUPIT 12,7,2014 DO PRACE.POCITA TO OD DOBY KDY JSEM NASTOUPILA NA MD. TED MI NABIZI NEPLACENE VOLNO. COZ SI MYSLIM ŽE TAK NENI. NASTOUPIT BYCH MELA 27,8,2014. PODLE MĚ. DEKUJI ZA ODPOVED.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovská dovoelná je poskytována do tří elt věku dítěte. Jestliže budou Vašemu synovi tři roky 26.8.2014, máte se do práce vrátit následující kalendářní den, tedy 27.8.2014. Doba tří let se počítí od narození dítěte, nikoliv od nástupu na mateřskou, Váš zaměstnavatel tedy nemá pravdu, když tvrdí, že jste se měla do práce vrátit už v červenci.

Dotaz: Zuzka

Dobrý den,odpovídala jste mi na dotaz ohledně výživného placeného otcem studentem. Otec chodí na brigádu 2měsíce o prázdninách a vydělá celkem 40tisíc čistého cca, to by stačilo na celoroční výživné. Ale výživné se stanovuje jako procento z čistého platu. Tím že je ale student, tak jídlo, kolej,platí jeho rodiče, peníze z brigády má tedy pro sebe. jak se postupuje při stanovení výživného v případě výdělku z brigády? Může mu soud uložit chodit na brigádu i ve školním roce? Co když se bude vymlouvat, že brigádu nenašel atp.? A ještě dotaz - když bych žádala výživné po prarodičích, zkoumaly by se i příjmy nevlastních rodičů, když vlastní rodiče jsou rozvedení a znovu se vdaly/oženili? Moc děkuji za ochotu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

soud nemůže otci dítěte nařídit absolvovat brigády i během školního roku - práce je právo člověka, nikoliv jeho povinnost. Při stanovování výše výživného může ale souid přihlédnout k tomu, že otec dítěte má možnost brigád i během školního roku a nevyužívá jí. Výživné bude stanoveno dle jeho příjmů a majetkových poměrů. Pokud by žádné příjmy a majetek neměl, pak by přešla vyživovací povinnost na jeho (a také Vaše). Soud by v takovém případě při posuzování celkových majetkových poměrů mohl přihlédnout i k majetku nových partnerů rodičů, ale rozhodující by byla výše příjmu rodičů.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den prosím Vás můžete mi poradit jsem zaměstnaná od15.května (do července na rodičovském příspěvku) čekáme druhé dítě a zajímalo by mě jak dlouho musím pracovat abych měla nárok na mateřskou.Během rodičovského příspěvku jsem byla cca 4 měsíce zaměstnaná na dohodu 20/hod/týdně počítala by se i tahle pracovní doba do mateřské děkuji moc za odpovědˇ.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže Váš pracovní poměr trval během Vaší rodičovské dovolené (máte platnou pracovní smlouvu ,ale nepracovala jste kvůli péči o dítě a od 15.5. jste zpět v práci, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku máte, aniž byste musela po návatu z rodičovské dovolené nějakou konkrétní dobu odpracovat. Pokud jste ale během pobírání rodiočvského příspěvku nebyla nikde zaměstnaná (neměla jste platnou pracovní smlouvu), musíte pro nárok na mateřskou být během uplynulých dvou let nemocensky pojištěna (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní. Práca na dohodu a zaměstnání jsou ale posuzovány odděleně, takže tyto doby se Vám bohužel nesčítají. Záleží tudíž také na tom, jak dlouho jste těhotná. Pokud stihnete získat 270 dní pojištění (zaměstnání) do nástupu na mateřskou (počátke 8. - 6. týdne před stanoveným termínem porodu), nárok na mateřskou Vám vznikne, v opačném případě nikoliv.

Dotaz: Dana

Dobrý den, prosím o radu, započítává se do příjmu rodiny i příspěvek na dítě, když chci žádat o příspěvek na bydlení? Děkuji D.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ano, přídavek na dítě se také započítává do rozhodného příjmu domácnosti, takže jej do žádosti o příspěvek na bydlení musíte uvést.

Dotaz: Milu

Dobry den, jsem studentka zivim se sama z ruznych brigad, najem si platim samaa i skolne. Bydlim sama v pronajmu. Mam narok na nejaky prispevek?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jste-li nezaopatřeným dítětem do 26 let věku, studujte a příjem Vaší domácnosti nepřesahuje 2,4nsobek jejího životního minima, máte nárok na přídavek na dítě ve výši 700 Kč měsíčně. Jestliže dosud nejste schopná se živit sama, mají k Vám stále vyživovací povinnost Vaši rodiče. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit Vaše příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny tyto dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Iva

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu dát zaměstnavateli výpověď během pracovní neschopnosti. Velice děkuji, Iva

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Ivo,

výpověď můžete Vašemu zaměstnavateli dát kdykoliv, tedy i během pracovní neschopnosti. U výpovědi samozřejmě běží dvouměsíční výpovědní doba, která začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně - v tomto případě zaměstnavateli. Pokud doručíte zaměstnavateli výpověď ještě během července, skončí Váš pracovní poměr na konci září 2014.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,jsem na Hmotné nouzi...Ted mi skončí ke konci měsíce nájemní smlouva.Paní která mi měla pronajat byt, už týden se mi neozývá...Přítel s kterým mám syna ale nežijeme spolu ,mi nabídl že mi v rodinném domě zatím pronajme 2 pokoje na smlouvu tím že mu budu přispívat 2000 kč + elektřinu.Jak by se řešila moje situace s hmotnou nouzi mám další 4 děti.děkuji za radu

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže zatím nemáte sjednanou jinou možnost bydlení, bude asi rozumné využít nabídku Vašeho přítele. Pokud je přítel vlastníkem rodinného domu, může s Vámi uzavřít nájemní smlouvu. Jestliže ale přítel v rodinném domě žije, mohl by úřad práce trvat na tom, že bude jeho příjmy započítávat společně s Vašimi. V takovém případě bude zapotřebí doložit čestné prohlášení, že spolu nesdílíte společnou domácnost a nehradíte společně nákaldy na své potřeby. Pak by Váš nárok na dávky hmotné nouze mohl zůstat zachován.

Dotaz: Petra Svobodová

Dobrý den mám dotaz.Minulí rok bylo synovy mého manžela 18let .Alimenty na něj platí pravidelně Z bývalkou se domluvil že bude posílat peníze jí na účet ale ted jsme se dozvěděli že si syn měl sám zažádat a hlavně my nemáme žádný důkaz že dál studuje a ani jeho plnou moc že můžem posílá peníze na účet jeho matce. Tak nevíme jak se ted zachovat.V červenci jsme zatím stoply placení alimentů ,ale bojím se abychom neudělali nějakou blbost za vaši odpověd velice děkujeme Svobodová

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Svobodová,

jestliže je manželův syn už zletilý, má nárok na to, aby výživné bylo poukazováno přímo k jeho rukám, tedy na jeho účet. Doporučuji pokusit se nejprve s manželovým synem dohodnout a požádat ho, aby Vašemu manželovi doložil, zda dále pokračuje ve studiu či nikoliv. Přestat platit výživné bez jakékoliv komunikace se snyem - nebo alespoň bez pokusu o ni - nepovažuji za úplně dobrý nápad. Pokud syn Vašemu manželovi nedoloží, že pokračuje ve studiu, poté může manžel uvažovat o tom, že přestane výživné hradit. Pokud ale syn bude nárok na výživné úplatňovat u soudu a soud rozhodne, že ještě není schopen se živit a má na výživné tudíž nároku, musíte počítat s tím, že pak budete muset - možná i v poměrně krátké lhůtě - dlužné výživné manželovu synovi doplatit.

Dotaz: pavel

jeste bych chtel dodat, chodi to z UP podpora zpetne, kdyz tam jsem od 2.7 a dostanu az treba 20.8. jestli mi prijdou dve najednou nebo jen jedna podpora.? diky

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podpora v nezaměstnanosti je vyplácena zpětně - v srpnu za červenec, v září za srpen apod. V srpnu by Vám tedy měla být vyplacena pouze podpora za červenec, další dostanete až v září.

Dotaz: pavel

Dobry den, chtel bych se zeptat, jsem na UP od 2.7.2014 a ukonceni mam donest tedko 22.7.2014. Zajima me jestli to schvaleji treba do konce mesice a treba 20.8.2014 uz bych dostal podporu.? Dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud skutečnosti rozhodné pro nárok na podporu doložíte ještě během července, mohla by Vám první podpora v nezaměstnanosti být vyplacena už během srpna.

Dotaz: Zuzka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, nejsem vdaná a s přítelem jsme se rozešli. Na výživném jsme se nedohodli. Přítel je student, výživné se tedy bude stanovovat dle příjmu jeho rodičů. Ti jsou rozvedení a oba již uzavřeli nová manželství. Budou se zohledňovat i příjmy nových manželů? Kde mám prosím žádat o svěření do péče a o výši výživného, aby toto bylo vyřízeno co nejdříve? Nejsme v příznivé finanční situaci. Moc děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže otec Vašeho dítěte není schopen plnit vůči dítěti vyživovací povinnost, může tato povinnost přejít na prarodiče dítěte, K přechodu této vyživovací povinnosti ale dochází pouze tehdy, pokud rodič dítěte není schoepn vyživovací povinnost plnit z objektivních důvodů (například kvůli závažnému zdravotnímu stavu, výkonu trestu odnětí svobody). Je otázkou, zda skutečnost, že je otec Vašeho dítěte student, je takovým objektivním důvodem - i při studiu může chodti na brigády a mít alespoň nějaký vlastní příjem. Dále Vás musím upozornit na to, že v případě, že budete požadovat výživné po rodičích otce, soud v takovém případě automaticky zahájí řízení o výživném se všemi prarodiči, tedy i s Vašimi rodiči. Soud bude zkoumat finanční možnosti a majetkové poměry každého prarodiče zvlášť. Pokud na tom jsou například Vaši rodiči finančně výrazně lépe než rodiče otce dítěte, je také možné, že soud uloží výživné pouze Vašim rodičům.

Návrh na svěření dítěte do vlastní péče a stanovení výživného je zapotřebí podat k okresnímu soudu v místě bydliště Vašeho dítěte. Vzory tohoto návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jejich sepsáním může pomoci právník či sociální pracovnice orgánu sociálně právní ochran dětí (tzv. OSPOD) na městkém úřadě, která bude při soudním řízení zastupvoat Vaše dítě a hájit jeho zájmy.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, našla jsem si práci a odešla jsem od rodičů. Bydlím teď měsíc v pronajatém bytě v Brně kde nájem je 10 000 Kč. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na pobírání příspěvku na bydlení. Bydlím v něm sama.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Abyste tedy získala nárok na příspěvek na bydlení, musíte nejprve celé čtvrtletí hradit výdaje spojené s bydlením a mít v bytě trvalé bydliště a teprve poté si můžete zpětně požádat o příspěvek na bydlení. Jinak by připadaly v úvahu jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete začít žádostí o příspěvek na živobytí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup štěstí přinést nemusel... Zkuste raději zapojit veškeré své sebeovládání a poslední zbytky smyslu pro dodržování pravidel. Uvidíte, že vás nakonec hvězdy odmění!

PORADNY

Dar synovi

Dar synovi

Na tuto otázku odpovídá
Dostupný advokát s.r.o.

Všechny poradny

anketa

Vadilo by vám, pokud by si váš syn chtěl hrát s panenkami?
dítě dne

Tati a co teď? 25. 5. 2015

Tati a co teď?

 • 4/5
Celkem 24
další

Tip na večeři


	Pokud máte rádi krevety, určitě vám bude chutnat tento pikantní recept.

Pečené krevety na česneku

Celkový čas: 50min

Energie: 437 kJ

Cena: 299 Kč


	Recept na rychlý a chutný oběd.

Rychlé gnocchi s krůtím masem

Celkový čas: 35min

Energie: 579 kJ

Cena: 150 Kč


	Salát z opomíjené zeleniny endivie s mrkví. V Itálii je považována za nezbytný doplněk každého zeleninového salátu, zvláště proto, že povzbuzuje chuť k jídlu.

Salát z endivie

Celkový čas: 20min

Energie: 681 kJ

Cena: 95 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.