Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
úterý 23. září | svátek má  Berta
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 3978 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: lukáš

dobrý den..mám problém..v 18ti letech sem z blbosti ukončil střední školu,a chtěl sem jít pracovat..ted je mi 23 let,mám dluh na sociálním a zdravotním,a eště jiné..pořádnou práci se základním vzděláním nemohu najít..tak sem se rozhodl jít znovu studovat,a dodělat si střední školu..tak se ptám prosim vás.jestly mohu jít znovu studovat i s dluhama co mám,a mýt dobrou brigádu??děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné, takže na něm velmi praděpodobně žádný dluh nemáte. Co se týče dluhl na zdravotní pojištění, tak ty nemají na možnost studovat žádný vliv, takže klidně můžete jít studovat, i když dlužíte na pojistném. Doporučuji situaci ohledně dlužného pojistného začít co nejdříve řešit s Vaší zdravotní pojišťovnou - můžete je požádat o prominutí části dluhu nebo alespoň o splátkový kalendář. Pokud se Vám nepodaří začít co nejdřvíe studovat, měl byste se alespoň zaevidovat na úřadě práce, aby za Vás zdravotní pojištění hradil stát. Zvýšením Vašeho vzdělání si samozřejmě zvýšíte šance na získání lepšího zaměstnání.

Dotaz: zezulka

Hezký den. Prosím vás moc o radu pro mne a moji dceru. Dcera je vedena na UP bez nároku na podporu,nemá po vyučení oddělané počty dnu potřebné pro výpočet podpory.Nyní je ve třetim měsíci těhotenství a otec dítěte nemá zájem o dceru. Chci se zeptat když je dcera hlašena na trvalé bydliště v domě který je muj ale nežiji tam a nemám tam trvalé bydliště. Sama to nemuže nikdy utáhnout a já ji nemohu finančně pomci. Prosim o radu co má děla.Jestli má na něco nárok a kam jit.PROSIM POMOZT NAM

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud by Vaše dcera byla vlastníkem či nájemcem (musela by s Vámi mít uzavřenou nájemní smlouvu) bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů její domácnosti by nestačilo k pokrytí nákaldů na bydlení, mohla by si zažádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Do doby narození dítěte by Vaše dcera mohla jinak žádat pouze o některou z dávek pomoci v hmotné nouzi - doporučuji zkusit požádat nejprve o příspěvek na živobytí, od kterého se odvíjí nárok na doplatek na bydlení. 

Jestliže je Vaše dcera (dlouhodobě) nezaměstnaná, nebude mít bohužel nárok ani na mateřskou, ani na volbu výše rodičovského příspěvku. Bude si moci po narození dítěte zažádat rovnou o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která jí bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Bude-li otec souhlasit s uvedením do rodného listu, bude po něm moci žádat výživné na dítě a po dobu dvou let také výživné pro sebe jakožto neprovdanou matku. Pokud otec s uvedením do rodného listu souhlasit nebude, bude dcera muset podat nejprve k soudu žalobu na určení otcovství a teprvé poté žádat výživné. Je-li to její první dítě a její příjem za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, nebude vyšší než 11.712 kč, vznikne jí nárok na porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Pokud bude otec dítěte uveden v rodném listě, budou jejich příjmy posuzovány společně - v takovém případě nesmí jejich příjem za uevedené období přesáhnout 18.504 Kč. Pokud se příjmy její domácnsoti vejdou do uvedené hranice, bude mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek je ale zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti podané od říjny 2014 pak příjmy za rok 2013. O uvedené dávky může dcera požádat na úřadě práce v místě svého bydliště.

Dotaz: Petra

Dobrý den, chci se zeptat, 15.06.2014 mam termín porodu, jsem zaměstnána na dobu neurčitou(již tam pracuji 7let). V práci chci zůstat co nejdéle, jestli bude vše v pořádku.Moc nerozumím pojmu mateřská a rodičovská dovolená a s tím spojený i nárok na pěněžitou pomoc. Prosím zda budete, tak hodná avše mi vysvětlíte, na co mam vlastně nárok. Ještě s miminkem bych chtěla být doma rok nebo dva. Děkuji a přeji hezký den

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

termíny mateřská a rodičovská dovolená se týkají zaměstnání, termíny peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) a rodičovský příspěvek se týkají finančního zajištění během mateřské a rodičovské dovolené. Na mateřskou dovolenou žena nastupuje zpravidla v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu, v tomto období jí také při splnění podmínek vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na mateřskou dovolenou můžete teoreticky nastoupit i později, ale krátila by se Vám peněžitá pomoc v mateřství a připravila byste se tak o peníze. Po ukončení čeprání mateřské dovolené v délce 28 týdnů (při narození dvou a více dětí 37 týdnů) budete čerpat rodiočvsko dovolenou. Na její délce se dohodněte se zaměstnavatelem, nejdle se poskytuje do tří let věku dítěte. Pokud chcete být s dítětem doma kratší dovu, je lepší si domluvit kratší rodičovskou dovolenou a poté ji prodllužovat než opačně (na Váš dřívější návrat do práce nemusí zaměstnavatel přistoupit).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) Vám vzniká, protože splňujete potřebné podmínky. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog, Vy jej předáte Vašemu zaměstnavateli, který jej s potřebnými údaji odešle na okresní správu sociálního zabezpečení, která Vám bude PPM vyplácet. Výše PPM je přibližně 70% Vašeho platu Ke konci pobírání PPM (PPM se pobírá 28 týdnů) si požádáte o rodiočvský příspěvek a zvolíte jeho výši. Rodičovský příspěvek nesmí přesahovat 70% Vašeho platu, jeho maximální výše je 11.500 Kč měsíčně. Celkoá částka, kterou můžete během pobírání rodičovského příspěvku vyčerpat, je 220.000 Kč. Pokud si tedy například zvolíte rodičovský příspěvek ve výši 10.000 Kč měsíčně, budete jej čerpat po dobu 22 měsíců. O rodičovský příspěvek žádáte na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Romana

Dobrý den. 31.1.2014 jsem v práci dala výpověď s dvouměsíční výp.lhůtou. 24:2.jsem si zlomila ruku a jsem v pracovní neschopnosti. Chtěla bych vědět,co se bude dít,pokud přesáhne DPN datum ukončení pracovního poměru(31.3.2014). Budu si muset dobu nemoci u zaměstnance nahradit? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže budete v pracovní neschopnosti i v den předpokládaného ukončení pracovního poměru (31.3.), pak platí, že Vaším nástupem na pracovní neschopnost se běh výpovědní doby přerušil a zbývající část výpovědní doby by měla uplynout až po ukončení Vaší pracovní neschopnosti. Což znamená, že byste si měla - jak píšete - dobu pracovní neschopnosti u zaměstnavatele odpracovat. Pokud ale zaměstnavateli sdělíte - doporučuji učinit tak písemně - že na prodloužení pracovního poměru netrváte, skončí Váš pracovní poměr k 31.3.2014.

Dotaz: Lucie

Dobrý den jsem na rodičvské dovololené.Mám vybranou variantu podle sebe na 2 roky.A chceme hned na vazat na druhé mužu si zas zvolit tu svoji variantu u druhého dítě i když pujdu rodičovské dovolené na druhou.a jsem furt zaměstnáná.tak mám právo na mateřskou dovolenou abych mohla zas na rodičvské dovolenou zvolenou podle sebe.Děkuji za odpověd Lucie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

jestliže jste stále zaměstnaná, budte mít i u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ta by měla být přibližně stejná jako u prvního dítěte, takže byste měla mít možnost zvolit opět dvouletou variantu rodičovského příspěvku.

Dotaz: Lenka

dobry den chtela bych se optat mam 2 deti ktere maji ve vychove prarodice a momentalne jsem v 5 mesici tehotenstvi nepracuji temer 3roky jsem vedena na up od ktereho nic nepibiram a ziju u kamarada u ktereho nemam najemni smlouvu tak nemam narok ani na davky se socialky muj dotaz spiciva v tom jestly mam narok na materskou a v jake vysi kdyz nebudu udavat otce do rodneho list ditete dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste téměř tři roky nezaměstnaná, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a volbu výše rodičovského příspěvku.mít bohužel nebudete. Budete si moci po narození dítěte požádat pouze o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by byl otec dítěte uveden v rodném listě dítěte a splňoval by podmínky pro nárok na mateřskou, mohl by o ni požádat on a následně zvolit výši rodičovského příspěvku. Vzhledem k tomu, že ho do rodného listu jako otce uvádět nechcete, je to bezpředmětné.

Dotaz: Martina

Dobrý den,v dubnu mi končí rodičovská.Mám nabídku na brigádu přes víkendy asi čtyři hodiny denně.Měla bych napsanou smlouvu o provedení práce na těch tři sta hodin ročně.Po rodičovské se chci evidovat na UP a brát podporu musím tu smlouvu hlásit nebo je možnost s touto smlouvou pobírat zároven i podporu?Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat bez omezení, takže dohodu o provedení práce (DPP)  můžete bez obav uzavřít. Pokud se po ukončení rodičovské dovolené zaevidujete na úřadě práce, musíte samozřejmě přivýdělek na dohodu o provedení práce nahlásit. Během pobírání podpory v nezaměstnanosti si nesmíte přivydělat vůbec nic. Pokud byste tedy chtěla v práci na DPP pokračovat, byla by Vám výpalta podpory zastavena. Po ukončení pobírání podpory si můžete přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy, tedy nejvýše částku 4.250 Kč. 

Dotaz: Tomáš

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, dostal jsem minulý rok vyýpoveď k 28.2.2013 s odstupným 3měsíce, ten stejný měsíc jsem začal marodit a nemocenská trvá doteď bez přerušení, když mi bude neschopenka ukončena a půjdu se přihlásit na úřad práce dostanu podporu? nebo už od 03/2013 za mě zaměstnavatel neplatí sociální pojištění a nemám nárok na podporu v době když budu hledat novou práci? díky moc za informace

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste onemocněl ještě v průběhu výpovědní doby (před 28.2.) a Vaše pracovní neschopnost doposdu trvá, pak došlo k tomu, že se Vaším nástupem na pracovní neschopnost přerušil běhe výpovědní doby a Váš pracovní poměr tudíž neskončil (to by nepaltilo pouze v případě, že byste zaměstnavatele informoval o tom, že na prodloužení výpovědní doby netrváte). Po ukončení pracovní neschopnosti uplyne zbývající část Vaší výpovědní doby - tuto dobu byste měl pro zaměstnavatele normálně odpracovat - a po ukončení pracovního poměru se můžete zaevidovat na úřadě práce. Nárok na podporu v nezaměstanosti Vám v tomto případě jednoznačně vznikne. Výše podpory v nezaměstnanosti se Vám bude počítat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahoval, kdybyste místo nemocenské normálně pracoval.

Poud jste onemocněl až po ukončení pracovního poměru, můžete se na úřadě práce zaevidovat hned po ukončení pracovní neschopnosti. V takovém případě Vám nárok na podporu nevznikne, protože nesplníte podmínku 12 měsíců sociálního pojištění během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce. Po ukončení pracovního poměru už za Vás totiž zaměstnavatel žádné pojištění neplatí.

Dotaz: Pavla

Dobrý den chtela bych se zeptat s manželem jsme adoptovali miminko ale soud ho přidělil do opatrovnictví jen mě, mohla bych si zažádat jestě o nějaké přispevky kromě peněžité pomoci v mateřstvi?? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství budete mít samozřejmě nárok také na čerpání rodičovského příspěvku ve zvolené výši. Jde-li o Vae první dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáne 2,4násobek jejího životního minima, můžete si zažádat o porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Životní minimum tříčlenné domácnosti je 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Vejdete-li se s příjmem do uvedené hranice, můžete si kromě porodného požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti o přídavek od října 2014 pak příjmy za rok 2013.

Nárok na případné další dávky již nijak nesouvisí s adopcí dítěte. Jste-li Vy nebo Váš manžel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny dávkymůžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, k 28.2. t.r. mi bylo ukončeno studium na VŠ. Je mi 20 a žiji sama s přítelem v pronajatém bytě, nemám žádné příjmy, ale ani nárok na podporu. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek, či životní minimum? Pokud ano, tak zda bych musela mít u nás na bytě trvalé bydliště (doposud jej mám u rodičů) a zda by se posuzoval i partnerův příjem? Sice spolu bydlíme, ale každý máme své oddělené finance.. Také by mě zajímalo, jak se postupuje v případě sociálního šetření- žádný majetek nemám, ale na účtu mám pár tisíc z dědictví po babičce... Dostala bych jej i přes to? Děkuji mnohokrát za vše s přáním pěkného dne Jana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Pěkný den i Vám, Jano,

pokud byste Vy nebo Váš přítel byl(a) vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti by nestačilo k pokrytí náklaůd na bydlení, mohli byst si zažádat o příspěvek na bydlení. Abyste mohl(a) o příspěvek žádat, musela byste tedy v bytě mít trvalé bydliště. U příspěvku na bydlení budou společně posuzovanými osobami všechny osob,y které mají v bytě trvalé bydliště. Vzhledem k tomu, že již nestudujete a nejste tudíž nezaopatřeným dítětem, nemáte bohužel nárok na přídavke na dítě. Jedinou další možností jsou dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí. Při žádosti o tyto dávky je zapotřebí dokládat také Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech. Součsátí tohoto Prohlášení jsou mj. informace o tom, jaké finannčí prostředky máte k dispozici v hotovost a na bankovním účtě, zda máte uzavřené stavební spoření nebo kapitálové životní pojištění. Váš příjem by byl velmi pravděpodobně posuzován společně s příjmem Vašeho přítele. Abyste nebyli posuzování společně, musela byste prokázat, že společně trvale nežijete a nehradíte náklady na své potřeby, mezi které samozřejmě patří i bydlení. Žádat o dávky můžete na úřadě práce, kde Vám poskytnou potřebné formuláře a více informací.

Dotaz: Klaudia

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je možné začít si platit nemocenské pojištění když jsem nezamestnaná a v 10.týdnu těhotěnství abych měla nárok na mateřskou?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nemocenské pojištění si sama začít platit nemůžete, nemocensky pojištěná jste pouze na základě výkonu výdělečné činnosti, ze které je za Vás odváděno nemocenské pojištění. Nemcenské pojištění je za Vás odváděno z klasického pracovního poměru s uzavřenu pracovní smlouvou, z dohody o pracovní činnosti s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně nebo z dohody o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč měsíčně.

Dotaz: Renata

Dobrý den. Mám částečný inval. důchod 5980,- Kč. Jsem již 3 roky na úřadu práce. Vzhledem ke špatnému zdrav. stavu a malému synovi, nemohu nikde sehnat práci. Bydlíme ve vlastním bytě, kde máme se synem trvalé bydliště. Otec dítěte s námi bydlí, ale má trvalé bydliště jinde. Mám nárok na nějaký příspěvek? Započítává se příjem otce dítěte do společně posuzovaných osob, když nemá u nás trvalé bydliště, ale přesto s námi žije? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste vlastníkem bytu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Rozhodujícím kritériem pro nárok na příspěvek na bydlení je trvalé bydliště, proto otec dítěte nebude v tomto případě společně posuzovanou osobou a jeho příjmy nebudou posuzovány společně s Vašimi. U všech dalších dávek už ale společně posuzovanou osobou bude a jeho příjmy budete muset do žádostí o další dávky uvést.

Je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, můžete si požádat o přídavek na dítě - odstupňován do tří výší podle věku dítěte. Návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852. Pro nárok na přídavek na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete začít žádostí o příspěvek na živobytí. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den Dne 9.2. jsem ukončil pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů. Dne 10.2 jsem se zaregistroval na Ú.P. a dne 11.2.jsem nastoupil na nemocenskou v ochrané lhůtě, na operaci nastupuji 30.3. Při kontrole u obvodní lékařky, dne 28.2. mi bylo sděleno, že ji ze sociálního úřadu nařídili, že mi má ukončit nemocenskou, z důvodu mého zařazení na Ú.P. a vzhledem k tomu, že nemám nemoc nebo zranění kvůli kterému bych se nemohl dostavit na Ú.P.. Chci se zeptat zda je tento postup oprávněný, popřípadě jak mám postupovat pokud s tímto nesouhlasím. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

situace, ve kterých může dojít k ukončení dočasné pracovní neschopnosti, upravuje § 59 zákona o nemocenském pojištění. Podle § 59, odst. 1, písm. i) rozhodne ošetřující lékař o ukončení dočasné pracovní neschopnosti "pojištěnce, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav umožňuje plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, vznikla-li dočasná pracovní neschopnost v ochranné lhůtě nebo trvá-li dočasná pracovní neschopnost po skončení dosavadní pojištěné činnosti, a to i když pojištěnec není uchazečem o zaměstnání". Z tohoto ustanovení vyplývá, že Váš ošetřující lékař má plné právo ukončit Vaši pracovní neschopnost pouze z toho důvodu, že jste schopen docházet na úřad práce a plnit povinnost uchazeče o zaměstnání. Váš ošetřující lékař tedy postupuje zcela v souladu se zákonem o nemocenském pojištění.

Dotaz: Verca

Dobry den, pracovala jsem v kuse 4roky.Pak me propustili a ja cca tyden potom otehotnela.Kdyz pujdu do jine prace budu mit narok na ppm a volbu rodicaku? Dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

první podmínku pro nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku - tedy 270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou - bez problémů splňujete. Abyste měla na PPM nárok, musíte však splnit ještě podmínku druhou - být zaměstnaná i v době nástupu na mateřskou nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže jste otěhotněla až po ukončení pracovního poměru, podmínku ochranné doby zatím nesplňujete. Abyste měl nárok na PPM, musíte začít vykonávat takovou výdělečnou činnost, ze které za Vás bude odváděno nemocenské pojištění - tedy najít si klasické zaměstnání nebo pracovat na dohodu o pracovní činnosti s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně či na dohodu o provedení práce s výdělkem nad 10.000 Kč. Pokud tuto činnost následně ukončíte, bude se Vám ochranná lhůta počítat od ukončení této činnosti a nárok na PPM Vám vznikne.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Už jsem se Vás ohledně tohoto tématu jednou ptala,ale potřebovala bych další radu.V březnu,2014 mi končí smlouva na dobu určitou,která byla nejprve na 2 roky a dále na 1rok,tudíž zde budu přesně 3roky. Zajímá mě,jak by to bylo s PPM,kdybych otěhotněla tento měsíc,tedy únor,2014 (tím pádem by mi porod vycházel přibližně na 8.11.2014)Ochranná lhůta je 6měsíců,tedy od konce března to vychází na konec září.Na mateřskou se nastupuje nejdříve 8týdnů před porodem,myslím.Stihla bych ještě tuto ochrannou lhůtu,aby mi vznikl nárok na PPM?Popř.kdybych neotěhotněla a nenašla hned práci,co byste mi poradila,jelikož určitě dítě do 2let plánujeme. Nechci přijít o PPM!A co kdybych po ukončení práce na dobu určitou byla vedena na ÚP a zároveň chodila na brigádu,měla bych pak nárok na PPM?Poraďte mi, prosím, všechny možné varianty,abych neprohloupila :-) Mockrát Vám děkuji! - to je dotaz, na který jste mi již odpověděla, bohužel se těhotenství nepodařilo,a tak se Vás dále ptám. Kdybych šla marodit v ochranné lhůtě,která je těch 7dní po skončení PP a byla na nemocenské např. 2 měsíce, pak bych se zaregistrovala na ÚP, znamená to,že bych nejprve dostávala nemocenskou a dále by mi navazovala podpora 5měsíců nebo se přihlíží k té nemocenské a měla bych nárok jen na 3měsíce(jelikož marodné bylo ty 2měsíce)? Dále se chci zeptat, kdybych hned našla od 1.4.14 práci, jak dlouho bych zde musela pracovat,aby mi vznikl nárok na PPM?Nebo se to bere tak,že zaměstnání pokračuje nepřetržitě,akorát u jiného zaměstnavatele?Dále v jakém případě si můžu volit rodičovský příspěvek např.na 2roky a v jakém případě se automaticky přiřazují 4 roky? Smlouva na dobu určitou na 2roky,pak prodloužená na 1rok,dále např. ta nemocenská, ÚP,pak např. 4měsíce práce,během které otěhotním, mám pak nárok na volbu RP, když je tam ta mezera např. půl roku?Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ochranná lhůta ve Vašem případě činí přesně 180 kalendářních dní od ukončení zaměstnání, na mateřskou můžete nastoupit nejdříve na počátku 8. týdne před stanoveným termínem porodu. Jestliže Váš pracovní poměr skončí 31.3.2014, ochranná lhůta skončí 27.9.2014. Nejpozději v tento den byste tedy měla nastoupit na mateřskou, aby Vám vznikl nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku. To, znamená, že byste termín porodu měla mít nejpozději 22.11., což je přesně 8 týdnů po konci ochranné lhůty. Vzhledem k tomu, že standardní délka těhotenství je +- 40 týdnů, bávám se, že pro nárok na PPM byste musela otěhotnět už v únoru, což se Vám, jak píšete, nepodařilo.

Řešením by bylo po ukončení zaměstnání nastoupit do jiného zaměstnání či na brigádu, ze které za Vás bude odváděno nemocenské pojištění. To znamená, že byste musela pracovat například na dohodu o pracovní činnosti s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně a více nebo na dohodu o provedení práce s výdělkem více než 10.000 Kč měsíčně. Pak by se Vám ochranná lhůta počítala od ukončení této další výdělečné činnosti. Musíte ale počítat s tím, že výše PPM a rodičovského příspěvku se určuje z posledního výdělku před nástupem na mateřskou. Pokud byste si tedy na této brigádě vydělala méně, počítala by se Vám výše PPM z tohoto nižšího příjmu. 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Zrozence tohoto znamení nečeká právě nejklidnější zářijový týden. Věc, v niž jste již nějakou dobu doufali, totiž nevyjde zcela podle vašich představ. Ačkoli to neznamená, že se na vás řítí nějaká katastrofa, nebo že jste něco pokazili, scházet vám bude uspokojení, které byste za příznivých výsledků pocítili. Bohužel, vaši rozčarovanost nebude zcela schopno pochopit ani vaše okolí (pro ně bude nepochopitelné, proč cítíte zklamání), a tak si dobré nálady příliš neužijete. Zkuste slevit z nároků na sebe sama!

soutěž

Plastická operace prsou je stále nejžádanější!

Plastická operace prsou je stále nejžádanější!

Vyhrajte vouchery na konzultaci zdarma!

Soutěž probíhá od 20. 9. 2014 do 5. 10. 2014

anketa

Myslíte si o sobě, že patříte mezi baculky?dítě dne

Naše sluníčko 23. 9. 2014

Naše sluníčko

 • 0/5
Celkem 0
další

Tip na oběd


	Jemné telecí maso s bylinkami.

Telecí kostky s bramborem

Celkový čas: 1h a 10min

Energie: 432 kJ

Cena: 280 Kč


	Tato hustá čočková polévka patří mezi jídla „de cuchara“, volně přeloženo „na lžíci“ (jedná se především o vydatné pokrmy z luštěnin). Je typická pro celé Španělsko. Recept pochází z knihy Jak chutná Andalusie a Jak chutná Itálie z Edice ČT.

Španělská čočka

Celkový čas: 50min

Energie: 641 kJ

Cena: 81 Kč


	Kachna trochu jinak, než jste zvyklí. Prsa vykostíte a grilujete na minutku. Kachní stehna táhněte v kachním sádle, díky tomu zůstanou krásně šťavnatá a měkká. Šťávu připravíte ze zbylého skeletu kachny, kořenové zeleniny a červeného vína. Vše redukujte do úplného zhoustnutí šťávy. Červené zelí zahustíte čerstvým jablkem a zavařeninou. Připravte si kachnu podle mistra kuchaře Milana Hrušky, šéfkuchaře hotelu U Prince na Staroměstském náměstí.

Tažené kachní stehýnko a grilované prsíčko

Celkový čas: 3h a 40min

Energie: 727 kJ

Cena: 189 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.