Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
čtvrtek 27. listopadu | svátek má  Xenie
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4173 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Jsem na mateřské dovolené s 22-ti měsíční holčičkou. Pobírám mateřskou do 4 let věku dítěte a příspěvěk na bydlení. Chci se zeptat když mám DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE,zda to musím nahlásit na sociálním úřadě. Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

přivýdělek na dohodu o provedení práce na rodičovský příspěvek žádný vliv mít nebude, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak omezen a sledován. U příspěvku na bydlení je ale situace jiná - zde samozřejmě budete muset přivýdělek na dohodu úřadu práce nahlásit a doložit výši Vašeho výdělku.

Dotaz: Hana

Dobrý den ,potřebovala bych poradit. Mam hlavni pracovni pomer ,odesla jsem na materskou a nyni jsem na neschopenosti a cekam druhe mimi.Neschopnost mi konci 19.4 a 20.4.2014 nastupuji na PPM. Jen bych potrebovala poradit kam odevzdat Žadost o PPM,kterou mi dal gynekolog?Mudr mi rikal vyplnit a poslat svemu zamestnavateli a kdyz jsem se dnes radeji zeptala na socialnim urade,tak mi bylo receno vyplnit a odevzdat ucetni a sni se jeste domluvit na dalsich papirech co se tyce te PPM a ta to vse posle na OSSZ.......Tak v tom mam tedy docela bordel. A ješte bych potřebovala poradit.Mám papír od lekare na Žadost o ppm a tam píšou adresu zamestnavatele atd ale pak tam je do zaěstnání nastoupila (nastoupím)dne:...... Jen co se timto mysli.To je datum kdy mi skonci neschopnost?tedy toho 19.4.? Doufam ze je vse srozumitelne....=) Děkuji mooc opravdu mooc za Vaši radu a přeji hezký den H.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vyplněný formulář žádosti o PPM je zapotřebí odevzdat Vašemu zaměstnavateli - nejlepší bude odevzdat jej přímo účetní Vašeho zaměstnavatele, takže Vaše lékařka i OSSZ mají pravdu, na OSSZ Vám to jen řekli konkrétněji.

Formulář žádosti o PPM sice nemám k dispozici, ale řekla bych, že datem nástupu do zaměstnání se myslí datum, kdy jste pro zaměstnavatele začala pracovat. Pokud si nejste jistá, můžete se zeptat právě účetní Vašeho zaměstnavatele.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně PPM v těhotenství. Jsem studentka VŠ, končit školu bych měla za třistvrtě roku, do té doby ale už budu rodit, a chodím na brigádu přes 2roky, mám jak smlouvu na DPP tak i na DPČ. Mám tedy nárok na pěněžní pomoc v mateřství? Děkuji předem

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na PPM, musíte splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě. U DPP a DPČ záleží na výši výdělku - u DPP je nemocesnké pojištění odváděno až z výdělku nad 10.000 Kč, u DPČ je to při výdělku 2.500 Kč a více. Pokud si na DPČ vyděláte alespoň 2.500 Kč měsíčně a splníte takto uvedenou dobu pojištění, nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne. I kdyby Vaše PPM byla zpočátku nízká, můžete si po narození dítěte požádat na úřadě práce o její dorovnání do částky 7.600 Kč.

Dotaz: Rous

Dobrý den Mám půlroční dceru a s jejím otcem nejsme manželé.Momentálně pobírám rodičovský příspěvěk 7.600,-Kč.S jejím otcem vlastníme na půl byt,ale hlašení zde nejsme.Trvalé bydliště mám i sdcerou u mích rodičů.Poslední dobou nám vztah nefunguje.V případě že zůstanu bydlet v bytě,přítel bude platit hypotéku a já poplatky cca 3.500,-Kč budu mít nárok na nějaké dávky??O co si můžu zažádat?Bude stačit čestné prohlášení,že spolu nežijem,nebo musíme k soudu? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na příspěvek na bydlení, musela byste být vlastníkem - domnívám se, že spoluvlastnictví nevadí - či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště. Nárok na příspěvek na bydlení by Vám pak vznikl za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti by nestačilo k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud tedy budete bydlet v bytě, který spoluvlastníte,je důležité, abyste zde měla trvalé bydliště. Pokud by měl v bytě trvalé bydliště i Váš přítel, byl by společně posuzovanou osobou a jeho příjmy by se posuzovaly společně s Vašimi. Můžete sice požádat úřad práce o vyloučení Vašeho přítele z okruhu společně posuzovaných osob, ale záleží pouze na posouzení úřadu práce, zda Vaší žádosti vyhoví.

Bude-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, mohla byste mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny uvedené dávky můžete požádat na úřadě pŕáce v místě bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na postup soudu,po podání sepsané žádosti o alimenty.Jak dlouho asi +(orientačně)trvá,než si soud vyžádá podklady(potvrzení o příjmech) pro výpočet alimentů? Děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

obávám se, že na Váš dotaz není možné jednoznačně odpovědět - záleží na vytíženosti konkrétního soudu. Můžu se jednat o dobu několika měsíců, konkrétněji Vám to opravdu nejsem schopná sdělit.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, končím mateřskou s prvním dítětem a od 18.4. budu pobírat rodičovský příspěvek do července 2016. Jsem OSVČ a zatím jsem nepřerušila živnost. Přemýšlím nad přerušením, protože zálohy, které mi vypočetli jsou dost vysoké- na základě DP za minulý rok, kdy jsem fungovala na 100%. Nyní při dítěti bych mohla pracovat jen sporadicky, ale hodil by se mi přivýdělek. Vrátí se mi zálohy, pokud bych si nevydělala vůbec nic? Nebo je možné požádat o snížení záloh, když jsem na rodičovské a nevydělávám tolik jako minulý rok? Pokud ne a přerušila bych živnost a tím pádem bych si nemohla platit nemocenské pojištění (které si platím zatím bez přerušení) a ještě před ukončením rodičovské otěhotněla a nastoupila znovu na materškou s 2.dítětem - budu na ni mít nárok, kdybych přerušila živnost? Bude se mi vypočítávat na základě čísel před nástupem na mateřskou s prvním dítětem? Jde mi o to, zda mohu přerušit živnost, aniž bych se bála, že tím ztratím v budoucnu nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek s dalším dítětem. Je to hodně dotazů, snad jsou srozumitelné. Moc děkuji Lucie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

během pobírání mateřské a rodičovského příspěvku jste považována za OSVČ s vedlejší čiností (stačí tuto skutečnost doložit příslušné OSSZ). Zda Vám vrátí již zaplacené zálohy nebo Vám umožní jeich snížeí, to Vám bohužel nedokáži říci - doporučuji se informovat přímo na OSSZ v místě Vašeho bydliště.

Jestliže si přestanete jako OSVČ paltit nemocenské pojištění, nebudete mít už u dalšího dítěte nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud tedy živnost přerušíte a přestanete hradit nemocenské pojištění, nebudete mít v budoucnu nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku.

Dotaz: lenka

Prosim vas jaky ma vliv uřad prace na hmotnou nouzy pritel chce odejit s úp ale bude dal nezamestany přijdu o socialní davky?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud žádáte o hmotnou nouzi, měla byste být zaměstnancem, OSVČ nebo být v evidenci úřadu práce. Pokud Váš přítel nebude splňovat žádnou z těchto podmínek a tudíž nebue osobou v hmotné nouzi, nemusel by to být problém. Doporučuji se ale pro jistotu informovat na příslušném úřadě práce.

Dotaz: Kateřina Nováková

Dobrý dne, jen mám dotaz od 11/2013 mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.5.2014. Jsem těhotná a mám termín porodu 3/6/2014. Před touto smlouvou jsem pracovala brigádně bez placení nemocenského pojištění tudíž mi nevzniká nárok na PPM. Chtěla bych vědět co mohu dělat ve 34.týdnu těhotenství tedy 6 týdnů před porodem zda mám nastoupit na nemocenskou ??? nebo zda musím dále pracovat ?? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže za Vás před nástupem do současného zaměstnání nebylo odváděno nemocenské pojištění, pak Vám nárok na PPM skutečně nevzniká. Od počátku 6, týdne před porodem můžete nastoupit na nemocenskou a zůstat na ní až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Díky nároku na tuto nemocenskou si následně budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% platu ve Vašem současném zaměstnání.

Dotaz: zuzka

Dobrý den! Mám dvě děti a uvažujeme o třetím.Smlouvu v práci mám na neurčito a druhé dítě jsem měla do tří let prvního dítěte.Takže první mateřská skončila v květnu a druhé dítě se narodilo v říjnu. Mezitím nemocenská a nástup na mateřskou.Chtěla bych se optat když se třetí dítě narodí do věku 3 let druhého dítěte na co mám nárok.Budu mít ppm a rodičák a na jak dlouho.Můžu na 3 roky nebo musím na 4 roky.Děkuji za info.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud máte smlouvu na dobu neurčitou a Váš pracovní poměr stále trvá, budete mít i u třetího dítěte opět nárok na PPM a na volbu výše rodičovského příspěvku. Nebudete tedy muset čerpat čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, ale budete si moci klidně zvolit tříletou.

Dotaz: Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na mateřskou dovolenou, pokud jsem zaměstnaná od 1.3.2013 (a stále jsem) četla jsem, že musím mít odpracovaných 270 hodin, tohle by mi možná vyšlo, ale nevím, zda se do toho počítají i oddělané dny přes víkendy, dělám v supermarketu a tam je to úplně normální, děkuji mnohokrát za Váš čas a Vaši odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) máte nárok tehdy, pokud jste byla během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní (nikoliv hodin) a pokud budete zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou nebo budete v ochranné lhůtě, kterí činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Obě tyo podmínky musíte splnit současně, nestačí splnit pouze jednu z nich. Do 270 dní se počítá celá doba trvání Vašeho pracovního poměru, tedy nejen odpracované dny.

Dotaz: Janina

Dobrý den.jsem na mateřske dovolené od srpna 2013,dala jsem si to na 3 roky,a ted mám příležitost nastoupit do jiného podniku na plný úvazek,ale nevim na jak dlouho by mi udělali smlouvu.Je možné i pracovat,i dostávat mateřskou?a jestli můj bývalý zaměstnavatel je povinný mi držet místo tři roky,pokud mám smlouvu s jiným zamestnavatelem?A pokud bych otěhotněla během dvou let,z čeho se mi bude vypočitávát mateřská?z předchozího zaměstnání?Děkují za radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) nesmíte osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které Vám plyne nárok na PPM - můžete tedy vykonávat jiný druh práce pro stávajícího zaměstnavatele nebo klidně i stejnou práci pro jiného zaměstnavatele. Při pobírání rodičovského příspěvku si pak můžete přivydělat bez omezení, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován a není tudíž omezen. Takže ať už pobírate mateřskou nebo rodičovský příspěvek, můžete pracovat u jiného zaměstnavatele. Váš stávající zaměstnavatel, u kterého čerpáte mateřskou a rodičovskou dovolenou, je povinen Vám i v tomto případě po skončení rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. 

Jesltiže nastoupíte na mateřskou s dalším dítětem do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám mateřská počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte, nebo z toho vyměřovacího základu, který bude vyšší (pokud budete mít u nového zaměstnavatele více peněz). I kdybyste na tom byla u nového zaměstnavatele finančně hůře než u původního, pokud nastoupíte na mateřskou do čtyř let věku dítěte, nemusíte se bát, že si finančně pohoršíte.

Dotaz: Tereza

Dobrý den, mám tp červen 2014. Jsem od listopadu na nemocenské. Účetní v práci mi řekla, že do výpočtu nároku na porodné se započítává i vrácení daně.. jelikož mi vracejí cca 9tisíc, nebudu už mít nárok na porodné, jelikož bych měla vyšší průměrný příjem. Opravdu se vrácení daní započítává do příjmu? Jsem samoživitelka. Nemocenskou mám cca 10tisíc. Děkuji moc za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nejsem si jistá, co přesně máte na mysli "vrácením daně", ale pokud máte na mysli daňový bonus, tak ten se do příjmů nezapočítává. Přehled výjimek ze započitatelných příjmů najdete na této stránce: http://www.mpsv.cz/cs/11852.

Dotaz: Pavlína

Dávky sociální podpory Zdravím, měla jsem trvalé bydliště u rodičů, ale teď mám od 24.3.2014 trvalé bydliště ve svém družstevním bytě a chtěla bych požádat o příspěvek na bydlení. Od kdy budu moci požádat o ten přísvěvek na bydlení ? Už teď v dubnu 2014 nebo až v červenci 2014, protože se ten příspěvek na bydlení dává až po skončeném kalendářním čtvrtletí a já jsem vlastně měla trvalý pobyt v tom družstevním bytě jen 8 dní v tom prvním kalendářním čtvrtletí roku 2014. Díky předem.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste trvalý pobyt v bytě získala až koncem března, tedy na konci kalendářního čtvrtletí, splníte podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení až v dalším čtvrtletí - budete si tedy o příspěvek moci zažádat až v červenci 2014.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, potřebovala bych poradit.. Jsem těhotná a žiju sama v podnájmu. S otcem dítěte žít nebudu. Zajímalo by mě, na jaké sociální dávky bych měla nárok jako matka samoživitelka? Kamarádka mi říkala, že její známá je taky sama s dítětem, žije v podnájmu a sociálka jí platí byt. Je to pravda a co všechno pro to musím splňovat? A ještě jedna otázka, mám zaměstnání, kde mi pracovní smlouvu prodlužují každé tři měsíce. Takže kdy je nejlepší odejít na mateřskou, jak mi vyprší ta tříměsíční lhůta nebo třeba, když půjdu už v průběhu té doby marodit? Děkuji moc za odpověď. L.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

co se týče "placení bytu", na příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu, ve kterém máte trvalé bydliště, podnájem pro nárok na příspěvek nestačí. V případech hodných zvláštního zřetele sice může úřad poskytnout tuto dávku i osobě, která neužívá nájemní formu bydlení, ale záleží na posouzení úřadu práce a není na to právní nárok.

Co se týče nároku na další dávky, pokud se jedná o Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosti bude nižší než 2,4násobek jejího životního minima, budete mít nárok na porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Životní minimum osamělé matky s dítětem je 4.880 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjme ve výši 11.712 Kč měsíčně. Pokud se vejdete s příjmem do uvedené hranice, budete mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjem za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi. 

Pokud splníte podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (270 dní zaměstnání během upylnulých dvou let před nástupem na mateřskou a zaměstnání i v době nástupu na mateřskou nebo ochranná lhůta), budete pobírat mateřskou a následně si budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% platu ve Vašem posledním zaměstnání.

Na mateřskou můžete nastoupit v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu. Na nemocenskou můžete nastoupit kdykoliv během trvání pracovního poměru nebo nepozději do 7 kalendářních dní od jeho skončení. Je ale lepší nastoupit ještě behem trvání pracovního poměru. Po skončení pracovního poměru je to méně výhodné, protože jste prvních 14 dní nemoci doma zadarmo.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda budu mít i nadále nárok na čerpání rodičovského příspěvku, v případě, že se nechám zaměstnat rok před uplynutím RD ( zvolila jsem tříletou variantu, která uplyne v září 2015 a dostala pracovní nabídku od září 2014) a syna ( nyní 2 roky) přihlásím do soukromé školky na 2 dny v týdnu. Popřípadě, zda je možné RD ukončit předčasně a příspěvek vyčerpat ( dočerpat) dříve ve vyšších dávkách... Děkuji mnohokrát za odpověď!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během čerpání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou. Příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován, do práce se tedy klidně vrátit můžete. Docházka dítěte do předškolního zařízení se sleduje pouze u dětí do dvou let věku - tyto dětí smí strávit v takovémto zařízení maximálně 46 hodin měsíčně. U dětí, které dovršily dva roky věku, už není docházka dítěte do předškolního zařízení sledována. Dvouletého syna tedy můžete dát bez obav do školky i na delší dobu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Tento týden se ozvěte člověku, kterého jste již nějakou dobu zanedbávali (ať už schválně nebo bez nějakého jasného důvodu – prostě proto, že jste se míjeli). Váš pokus o navázání kontaktu přijde v pro něj velmi důležitou chvíli, čímž navíc odpadne pocit rozpaků z dlouho odkládaného rozhovoru. Navažte na dávné přátelství a čerpejte z něj energii!

soutěž

Objevte tipy na vánoční dárky a vyhrajte vůni od Yves Rocher v hodnotě 920 Kč!

Objevte tipy na vánoční dárky a vyhrajte vůni od Yves Rocher v hodnotě 920 Kč!

Soutěžte o výrobky Yves Rocher!

Soutěž probíhá od 14. 11. 2014 do 30. 11. 2014

anketa

Jste bavič společnosti?dítě dne

Už mi rostou druhé zoubky 25. 11. 2014

Už mi rostou druhé zoubky

 • 5/5
Celkem 2
další

Tip na oběd


	Kuřecí nudličky s pórkem a smetanou.

Kuřecí maso na pórku

Celkový čas: 50min

Energie: 586 kJ

Cena: 190 Kč


	Klasický smažený sýr můžete chuťově obměnit.

Smažený sýr Feta

Celkový čas: 35min

Energie: 1265 kJ

Cena: 160 Kč


	Pokud máte na sladký rýžový nákyp špatné vzpomínky ze školní jídelny, rozhodně zkuste tento recept a uvidíte, že si na něm pochutnáte.

Rýžový nákyp

Celkový čas: 45min

Energie: 837 kJ

Cena: 74 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.