Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
pondělí 20. října | svátek má  Vendelín
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4055 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,jestli se příspěvek na péči počítá do příjmu rodiny.Děkuji Vám za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

příspěvek na péči je specifickou dávkou určenou na zajištění péče o osobu, která o sebe nedokáže pečovat sama a jako takový se do příjmů nepočítá a nemusíte jeje tudíž uvádět například do příjmů při podávání žádostí o dávky.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, v případě, že člověku zbývá 7 let do důchodového věku a dostane invalidní důchod pro psychickou poruchu, je možné po dosáhnutí důchodového věku přejít na starobní důchod, který bude pravděpodobně vyšší než invalidní? A nebude tento důchod nižší kvůli již čerpanému invalidnímu důchodu? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

aby Vám vznikl nárok na starobní důchod, musíte dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu sociálního (důchodového) pojištění. Ve Vašem příapdě bude zapotřebí získat alespoň 35 let pojištění nebo 30 let pojištění bez započtení náhradních dob pojištění. Náhradní dobou pojištění, která se započítává pro nárok na starobí důchod, je i pobírání invalidního důchodu 3. stupně (dříve plný invalidní důchod). Pobírání invalidního důchodu 1. a 2. stupně se pro nárok na starobní důchod nezapočítává. Pokud splníte podmínky pro nárok na starobní důchd, bude Vám vypočtena jeho výše a budete moci pobírat ten vyšší. Pokud podmínky pro nárok na starobní důchod nesplníte, budete i nadále pobírat invalidní důchod ve stejné výši, který se dosažením důchodového věku změní na starobní.

Dotaz: Jakub

Dobrý den,chtěl bych se optat,na co mám nárok od státu když bydlím sám,byt i energie mám psané na sebe.. Jsem v pronájmu od majitele,a pobírám sirotčí důchod. Trvalé bydliště mám v tom pronájmu. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jste-li nájemce bytu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení - stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že pobíráte sirotčí důchod, jste pravděpodobně nezaopatřeným dítětem a mohl byste za předpokladu, že příjem Vaší domácnosti je nižší než 8.184 Kč měsíčně, mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 700 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusti začít příspěvkem na živobytí.

Dotaz: Katka

Dobrý den. Chci se zeptat, je vůbec možné aby příjmení mělo mé dítě po příteli, se kterým žiju, ale do rodného listu jej jako otce neuvedu?? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

přiznám se, že jsem se ještě nesetkala se situaci, kdy by matka chtěla, aby dítě mělo příjmení po otci, ale přitom neuvedla otce do rodného listu. Pokud otce do rodného listu neuvedete, mělo by mít Vaše dítě příjmení automaticky po Vás. Změna tohoto příjmení je později samozřejmě možná. V případě jakýchkoliv nejasností doporučuji informovat se na matrice v msítě Vašeho bydliště.

Dotaz: Rémana

Dobrý den. Mám dotaz ke krácení dovolené. 31.1.2014 jsem dala výpověď. Pracovní poměr mi končí 31.3.2014(dvouměsíční výpovědní lhůta). Od 24.2.2014 jsem v pracovní neschopnosti se zlomenou rukou,tato by měla končit začátkem dubna. Na kolik dní dovolené mám nárok za tyto tři měsíce v roce 2014,může mi ji zaměstnavatel krátit z důvodu nemoci? Nárok ročně mám na 20dní. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

abyste měla nárok na poměrnou část dovolené, musela byste v letošním roce odpracovat pro zaměstnavatele alespoň 60 dní. Vzhledem k tomu, že jste tuto podmínku nesplnila, budete mít nárok pouze na tzv. dovolenou za odpracované dny, která Vám přísluší ve výši 1/12 vaší dovolené za každých odpracovaných 21 dní. Měla byste mít tedy nárok pouze na 1/12 dovolené. Vzhledem k tomu, že si ji kvůli nemoci nebudete moci vybrat, bude Vám proplacena po skončení pracovního poměru.

Dotaz: lukas

dobrý den rád bych se touto cestou informoval o tom kdy mám nárok na 1. dávku podpory v nezaměstnanosti. Na úřadu práce jsem uvidován od 17.2.2014 veškeré potřebné doklady o podporu jsem úřadu dodal. Nebylo mi vypláceno žádne odstupne nyní je 17.3. a podpora nikde. Předem děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

zákon o zaměstnanosti neobsahuje lhůtu, do kdy Vám má být podpora v nezaměstnanosti vyplacena. Úřady práce zpravidla posílají podporu do měsíce, takže byst eji měl obdržet každým dnem. Pro konkrétnější informace doporučuji obrátit se přímo na daný úřad práce, kde jste o podporu žádal.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v červnu 2015. Již teď vím, že od zaměstnavatele dostanu výpověď s tříměsíčním odstupným. Po dobu mateřské/rodičovské nikde nepracuji. Budu se tedy po rodičovské (dříve asi nemohu?) zřejmě hlásit na úřadu práce. Před mateřskou/rodičovskou dovolenou jsem u zaměstnavatele pracovala 6 let s příjmem ca. 22.000 Kč čistého/měs. Obávám se žádné, resp. minimální částky od úřadu práce. Nepomohlo by, kdybych se se zaměstnavatelem domluvila, že mi dá výpověď s odstupným již nyní, aby pak ony tři měsíce po registraci na ÚP nebyla částka nulová? Jaká podpora v nezaměstnanosti by mi vlastně byla vyměřena a z čeho? Mám možnost začít pracovat pro svou matku (ale tak na 1 rok (právě do června 2015 - pak půjde do důchodu), a to asi za 10.000,- Kč hrubého), pokud bych začala pracovat např. poslední rok rodičovské, mělo by to vliv na výši podpory v nezaměstnanosti? Předem moc děkuji a zdravím.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na úřadě práce se můžete zaevidovat až po ukončení Vašeho pracovního poměru (po uplynutí výpovědní lhůty). Co se týče výše podpory v nezaměstnanosti, záleží na tom, kdy Vám ji zaměstnavatel dá. Pokud Vám ji dá během rodičovské dovolené nebo před jejím koncem tak, že výpovědní lhůta uplyne před koncem Vaší rodiočvské dovolené a Vy se tudíž do práce vůbec nevrátíte, budete mít nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti, která první dva měscíe činí cca 3.600 Kč a poté se dále snižuje. Toto tedy platí i v přípaě, že si necháte výpovd dát nyní . Vaší poslední vykonávanou činností totiž bude péče o dítě a nikoliv zaměstnání, a proto bude podrpoa nízká. Záleží ale také na důvodu výpovědi. Během rodičovské dovolené Vám totiž zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodu (z)rušení či přemsítění zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, proto které by s Vámi mohl okmažitě zrušti pracovní poměr. Jestliže se Vám ale zaměstnavatel chystá dát například výpověď z důvodu nadbygtečnosti, může tak učinit až po skončení Vaší rodiočvské dovolené. V takovém případě byste pro zaměstnavatele měla po rodiočvské dovolené během výpovědní doby dál pracovat a podpora v nezaměstnanosti Vám bude vypočtena z výdělku dosaženého po rodiočvské dovolené. Na podporu budete mít samozřejmě nárok až po vyčerpání odstupného.

Během rodičovské dovolené si samozřejmě můžete prací pro matku přivydělat. Dejte si ale pozor na datum skončení pracovního poměru. Podpora v nezaměstnanosti je totiž vypočítává vždy z posledního ukončeného zaměstnání. Pokud by Vám u současného zaměstnavatel vznikl nárok na podporu vypočtenou z platu, ale Váš pracovní poměr u matky by skončil například jen o jediný den později než pracovní poměr u zaměstnavatele, vypočítávala by se Vám podpora z příjmu dosaženého u matky. A naopak, pokud Vám nárok na podporu z platu od zaměstnavatele nevznikne, bude lepší jako poslední ukončit zaměstnání u matky, aby se Vám podpora vypočítávala alespoň z výdělku u ní, a nebyla minimální.

Dotaz: Suchánková

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat, pokud mám rodič. příspěvěk dán na tři roky a půjdu už ve dvou letech dítěte do práce a bude navštěvovat školku každý den, mám nárok dál pobírat příspěvky nebo o ně přijdu. Děkuji Suchánková

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, paní Suchánková,

docházka do předškolního zařízení je sledována pouze u dětí do dvou let věku. Od dvou let věku tedy může již dítě navštěvovat školku bez omezení a Vy můžete nastoupit do práce, aniž byste o rodičovský příspěvek přišla.

Dotaz: Martina

Dobrý den, chci se zeptat jsem těhotná a moje doktorka mě nechala doma na nemocenské už od začátku. Jsem zaměstnaná a přiznaný mám základ, stejně jako manžel. Mám nárok na nějaký příspěvek? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

do doby narození dítěte by připadal v úvahu jen příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi. Jste-li Vy nebo Váš manžel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Stačí doložit Vaše příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Z dávek pomoci v hmotné nouzi doporučuji začít žádostí o příspěvek na živobytí.

POkud jste byla v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a budete zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a následně na volbu výše rodičovského příspěvku. Jedná-li se o Vaše první dítě a příjem Vaší domácnosit nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, budete si moci požádat o porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Životní minimm tříčlečnné domácnosti je vyjádřeno částkou 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Vejdete-li se s příjmem do uvedené hranice, budete si moci požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. O uvedené dávky (s výjimkou PPM) můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anna

Dobrý den, je mi 26 let mám crohnovu chorobu léčím se 8 měsíců a pobírám invalidní důchod.Mám nárok na nějaké příspěvky? Děkuji Anna

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Anno,

nejsem lékař, takže nevím do jaké míry Vás Crohnova choroba omezuje v běžném životě a znemožňuje Vám se o sebe (po)starat, ale pokud byste kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebovala při zvládání základních životních potřeb pomoc jiné osoby, mohla byste mít nárok na příspěvek na péči. Více informací o nároku na tento příspěvek najdete zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

Dále by připadaly v úvau už jen dávky, na které mají nárok i lidé bez zdravotního omezení. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Stačí doložit Vaše příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - můžete zkusit začít žádostí o příspěvek na živobytí. O tyto dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, Chtela bych se zeptat, zda se rodicovsky prispevek vztahuje k trvalemu ci aktualnimu pobytu matky. Jsem ceska, zijici v cizine (mimo EU), nepracuji zde ani zde nemam trvaly pobyt. S pritelem cekam dite, porodim ho zrejme zde. Mam v CR narok na porodne ci rodicovsky prispevek? Na materskou dovolenou narok nemam, nesplnuji podminku toho byt zamestnana v CR alespon 270 dni v poslednich 2 letech. Dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovský příspěvek i porodné patří mezi tzv. dávky státní sociální podpory. Základní podmínkou pro nárok na tyto dávky je mít v ČR jak trvalý pobyt, tak bydliště, tzn. fakticky se zde zdržovat (to platí jak pro Vás, tak pro osoby s Vámi posuzované). Pokud žijete v cizině, nárok na dávky z ČR Vám nevzniká. Pokud byste přesídlila do ČR, měla byste na dávky nárok za předpokladu, že zde budete mít trvalý pobyt.

Nárok na rodiočvský příspěvek pak máte za předpokladu, že osobně, řádně a celodenně pečujete o dítě do čtyř let věku, které je nejmladší v rodině. Pro nárok na porodné je zapotřebí, aby se jednalo o Vaše první dítě. Příjem Vaší domácnosti pak nesmí přesáhnout 2,4násobek jejího životního minima.

Dotaz: Lisbet

Dobry den, jsem duchodkyne, bydlim v pronajmu, mohu si zadat o prispevek na bydleni statniho bytu ?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Na tom, za bydlíte ve státním či jiném bytě, nezáleží. O příspěvek na bydlení si tedy můžete požádat i tehdy, když bydlíte ve státním bytě.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, 24.dubna bych měla po rodičovské dovolené nastoupit do práce. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na ukončení pracovního poměru ke dni 30. dubna. V případě, že v ochranné lhůtě nastoupím na nemocenskou, z čeho bude vycházet výpočet nemocenské? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na nemocenskou můžete nastoupit během trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení. Doporučuji na ni ale nastoupit co nejdříve. Pokud na ni nastoupíte až po ukončení pracovního poměru, budete prvních 14 dní bez finančních prostředků a na nemocenskou budete mít nárok až od 15. dne nemoci. Nemocenská se Vám bude vypočítávat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste normálně pracovala, případně z výdlěku, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Dotaz: Pavel

Dobry den, chtel bych se zeptat, byl jsem na UP a ta pani rikala neco ze mam odpracovano 10 mesicu a 5 dni, ale ptala se jestli sem byl mezi tim na pracaku, rikam ano byl 4mesice a ona rekla no to se taky pocita. pokud to chapu dobre, pocita se mi to jako bych delal nebo kam se to pocita? Moc dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na podporu v nezaměstnanosti máte tehdy, pokud jste během posledních dvou let vykonával alespoň 12 měsíců výdělečnou činnost, ze které za Vás bylo odváděno sociální (důchodové) pojištění. To je základní podmínka. Navíc paltí pravidlo, že pokud jste při poslední evidenci na úřadě práce vyčerpal celou podporu v nezaměstnanosti, musíte pro nárok na další podporu odpracovat alespoň 6 měsíců. Pokud jste celou podporu nevyčerpal (pobíra jste ji méně než 5 měsíců), pak Vám stačí odpracovat 3 měsíce.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, mam dotaz pobiram prispevek na osobu blizkou na syna a pritel ma jen brigadni smlouvu kde si vydela 3000-4000kc mesicne. Pobirame hmotnou nouzy,dopl.na bydleni a bydleni.Muj otec nam chce dat auto, aby jsme ho mohli navstevovat casteji a pritel mel lepsi pracovni prilezitosti.Chci se zeptat zda mi otec muze darovat auto darovaci smlouvou a ja jestli to mohu prijmout, kdyz pobiram hmotnou nouzy.Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

součástí žádosti o dávky hmotné nouze je i prohlášení o celkových majetkových poměrech. Pokud Vám otec daruje auto, stane se auto Vaším majetkem a tento majetek budete muset úřadu práce přiznat. Přijmout auto jako dar tedy můžete, ale budete to muset nahlásit úřadu práce, což může mít vliv na výši dávek, které pobíráte. 

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Pokud jste single, nenechejte si tento týden ujít žádnou příležitost ke společenskému životu! I když se vám nebude chtít po práci ještě někam vyrážet, přemozte se! Přibližně v polovině týdne vás totiž čeká příjemné setkání. Jestliže jste zadaní, můžete očekávat od svého partnera/partnerky velmi příjemné překvapení. Především v pátek nastane ve vašem vztahu téměř harmonie. Nenechte si kazit dobrou náladu nepřejícími kolegy v práci!

soutěž

Soutěž o jedinečnou péči pro vaše oči!

Soutěž o jedinečnou péči pro vaše oči!

Naše oči jsou tím nejdůležitějším spojením s okolním světem.

Soutěž probíhá od 13. 10. 2014 do 26. 10. 2014

anketa

Posilujete pravidelně pánevní dno?dítě dne

Návštěva u babičky 17. 10. 2014

Návštěva u babičky

 • 3/5
Celkem 3
další

Tip na večeři


	Recept na omáčku z čerstvých žampionů a sýra mascarpone . Recept je vcelku jednoduchý a omáčku můžte použít nejen na špagety, ale i k vařenému masu.

Špagety s omáčkou ze žampionů

Celkový čas: 30min

Energie: 523 kJ

Cena: 95 Kč


	Delikatesa pro milovníky husích jater.

Husí játra na kardamomu

Celkový čas: 2h a 35min

Energie: 102 kJ

Cena: 160 Kč


	Jednoduchý recept na výborné kuřecí paličky dušené s paprikou.

Kuřecí paličky s barevnou paprikou

Celkový čas: 55min

Energie: 652 kJ

Cena: 99 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.