Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
čtvrtek 5. března | svátek má  Kazimír
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4459 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, k 31.5.2014 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek, nastoupit do zaměstnání bych měla k 30.7.2014. Tím pádem neubudu mít za měsíce červen a červenec žádný příjem. Jsem začínající OSVČ na vedlejší činnost, zatím však bez příjmu. Je možné zažádat někde o nějaký příspěvek, abych měla alespoň životní minimum?Žiji s partnerem, je zaměstnán, ovlivní to nějak situaci?Děkuji a jsem s pozdravem.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže žijete s partnerem, který je zaměstnaný a vydělává, má to na Vaši situaci vliv dost zásadní. Partner je totiž společně posuzovanou osobou a při žádosti o dávky tudíž budete muset uvádět i jeho příjem. Pokud má tedy Váš partner slušný příjem, je dost pravděpodobné, že na žádné dávky nedosáhnete. Jste-li Vy nebo Váš partner vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pokud s Vámi partner bydlí, ale nemá zde trvalé bydliště, nemusíte ho uvádět jako společně posuzovanou osobu, u ostatních dávek ho ale uvést musíte. Je-li příjem Vaší domácnosti nižší než 2,4násobek jejího životního minima, můžete si zažádat o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na příspěvek na bydlení stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. O dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: olga

dobry den,dne 3.7.2014 mi konci 3 leta materska dovolena,4.7.2014 mam nastoupit do prace.jelikoz mam skolku az od zari tak se chci zeptat jestli muzu zustat jeste doma,jak postupovat a jestli mam narok na nejake davky,nebo bude muj prijem nula.dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže nemůžete nastoupit zpět do zaměstnání z důvodu péče o dítě, můžete zkusit požádat Vašeho zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do doby, než bude moci dítě nastoupit do školky. Zaměstnavatel ale není povinen Vaší žádosti vyhovět - záleží pouze na jeho dobré vůli, zda tak učiní či nikoliv. Pokud Vaší žádosti o poskytnutí volna nevyhoví, budete muset buď nastoupit do zaměstnání, nebo ukončit pracovní poměr. V případě ukončení pracovního poměru doporučuji jako důvod ukončení pracovního poměru uvést nezbytnou péči o dítě do čtyř let věku.

Pokud budete čerpat neplacené volno a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima - návod na výpočet životního minima najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852 - můžete si požádat o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. K žádosti o příspěvek stačí doložižt příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za rok 2012, při žádosti od října 2014 pak příjmy za rok 2013. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. O všechny dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: irena

jsem pestounka mam v peci jedno dite odmena pestouna je 8000kc jakoby hruby plat .Ztoho jsou srazky na zdravotni a socialni pojisteni a urazove pojisteni co kdyz se mi stane doma uraz mam narok na odskodneni ? ted rikaji ze pestounstvi se bere jako zamestnani ,cista mzda je tedy 5 500kc dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jde o nemocenskou u pěstouna pobírajícího odměnu, záleží na tom, zda nemoc či úraz ovlivní výkon pěstounské péče, a také na tom, jak dlouho nemoc trvá. Pokud úraz neovlivní Vaši schopnost vykonváat pěstounskou péči (starat se o dítě), ošetřující lékař Vám nemocenskou nemusí vůbec vystavit - v takovém případě budete dál pobírat odměnu pěstouna. Pokud by lékař rozhodl o pracovní neschopnosti, která by ale skončila nejpozději během kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy k vystavení neschopneky došlo, nepobírala byste nemocenskou ale opět "pouze" odměnu pěstouna. Pokud by pracovní neschopnost trvala déle než celý následující kalendářní měsíc, přestala by Vám být vyplácena odměna pěstouna a začalo by Vám být vypláceno nemocenské.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den chci se zeptat beru s pritelkyni davky hmotne nouze a tento mesic nastupuji do prace mame narok jeste pristi mesic na dávky? Dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nástup do zaměstnání musíte samozřejmě oznámit úřadu práce, který Vám dávyk hmotné nouze vyplácí. Vzhledem k tomu, že příjem ze zaměstnání ale budete mít až příští měsíc, měl byste mít tento měsíc nárok na dávky v obvyklé výši.

Dotaz: Michaela

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak to v dnešní době je s mateřskou, PPM a rodičovským příspěvkem. V červnu minulého roku jsem úspěšně složila maturitní zkoušku a během měsíce jsem nastoupila do práce. Na pracáku jsem nebyla. V práci jsem byla cca 3 měsíce a nastoupila na nemocenskou kvůli těhotenství. Na mateřskou podle zákona nárok nemám, (nemám odpracovaný rok). Jak to tedy je, kam zajít pro nějaké papíry aby bylo vše v pořádku a co za papíry (pokud jsou nějaké potřeba) požadovat? Tak nějak předběžně mi bylo řečeno, že budu pobírat nemocenskou ještě 6 týdnů po porodu miminka a co pak dál? Jak to bude? Mám podle zákona nárok vybrat si délku pobírání rodičovského příspěvku (ještě snad předloni to bylo nekompromisně na 4 roky pokud nebyl rok oddělaný), ale v dnešní době by to mělo jít i na 3 nebo 2,5 let, nebo se pletu? Žiji s přítelem, jehož měsíční výdělek činní 21 500Kč čistého a já na nemocenské dostávala cca 7 500Kč. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro nárok na PPM je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 dní (nikoliv tedy celý rok) a být nemocensky pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě. Ochraná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání.

Do doby nemocenského pojištění se Vám započítává i doba studia, pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno, takže nemusíte celých 270 dní odpracovat - potřebnou dobu pojištění byste tedy měla splňovat. Pokud budete v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) nemocensky pojištěná nebo v ochranné lhůtě, nárok na PPM Vám vznikne a budete si moci volit výši rodiočvksého příspěvku. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog, Vy jej předáte Vašemu poslednímu zaměstnavateli, který jej s potřebnými údaji odešle na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), která PPM vyplácí. Během pobírání PPM si pak na úřadě práce požádáte o rodičovský příspěvek a zvolíte jeho výši podle výše Vašeho platu v posledním zaměstnání. 

I v případě, že by Vám nárok na PPM nevznikl například z důvodu ukončení zaměstnání a nesplnění ochranné lhůty, můžete zůstat na nemocenské až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Díky nároku na tuto nemocenskou si poté budete moci opět volit výši rodičovského příspěvku. Nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem Vám potvrdí na speciální formulář OSSZ a s tímto formulářem poté zajdete na úřad práce, kde opět požádáte o rodičovský příspěvek.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné žádat o výplatu mateřské zpětně? Mám syna 11 m ale až teď jsem zjistila info které by bylo pro výplatu potřeba já v době před porodem byla OSVČ neměla jsem nárok, ale můj muž v té době byl zaměstnaný.Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

o výplatu PPM nelze požádat zpětně - tedy tak, že by Vám nyní vyplatili PPM za celou dobu, kdy Vám na něj vznikl nárok. PPM je možné vyplatit vždy až od data podání žádosti o výplatu a v případě otce dítěte od data uzavření dohody o převzetí dítěte do péče. Otec dítěte musí o dítě pečovat (být na mateřské dovolené) alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích, během té doby nesmí pro zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Pokud by chtěl otec dítěte pobírat PPM a současně pracovat, musel by na dobu pobírání PPM uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s uvedením jiného druhu práce, než který má sjednaný v pracovní smlouvě.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, dekuji za odpoved! Jeste se chci zeptat, jestli se tedy rozhodnu neobnovit si zivnost, nejit na urad prace a platit si zdravotni pojisteni sama jako OBZP -(mam to tam nahlaseny od 1.5.) budu mit bez problemu narok na aspon ten 4 rocni rodicovsky prispevek? Dekuji!

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud si budete platit zdravotní pojištění ve výši 1.148 Kč sama, můžete si po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) na úřadě práce požádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, končí mi 8.9.2014 rodičovská dovolená, jelikož jsem z důvodu financí čerpala jen dvouletou variantu. Prakticky možnost umístit syna do školky jsem zajistala od září, s tím že půjde o školku soukromou, ale prozatím jsem práci nenašla, tudíž nemám záruku, zdali nebudu muset zůstat ještě rok doma. Hledám už třičtvrtě roku, a hledání práce s dítětem není žádná sranda. Otec by nás prakticky měl zaopatřit, ale bude to asi finančně náročné. Varianta je, že bych syna dávala jen na některé dny, a dělala brigádu. Pokud ale práci či brigádu takto časově nenajdu a neskloubím časově, jak to mám řešit dál, jde o mé pojištění sociální a zdravotní, zdali mám jít na úřad práce, že budu ještě do tří let doma. Děkuji moc za rada. S pozdravem Martina

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Martino,

na úřadě práce se evidovat můžete, ale nemusíte - není to povinnost. Vzhledem k tomu, že jste během posledních dvou let pečovala o dítě do čtyř let věku, počítá se Vám tato doba jako tzv. náhradní doba pojištění. Díky tomu Vám vznikne nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti, která bude první dva měsíce činit cca 3.600 Kč a poté se bude dále snižovat. Pokud byste si ale během pobírání podpory chtěla něco přivydělat, výplata podpory by Vám byla zastavena.

Pokud se na úřadě práce nebudete chtít evidovat nebo se rozhodnete evidenci ukončit po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, stačí oznámit Vaší zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), že i nadále pečujete o dítě do čtyř let věku. Zdravotní pojištění tak za Vás bude hradit stát a doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám bude započítávat jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem OSVČ a kvůli rizikovému těhotenství jsme na neschopence. Jaká bude výše nemocenské, když jsem platila i zdravotní i sociální pojištění a připlácela si 115 Kč? Mám nárok ještě i na nějaké jiné dávky, či nějakou jinou peněžitou pomoc? Vzhledem ke zdravotnímu stavu nemohu ani částečně vykonávat SVČ a tak mám měsíční rozpočet sotva na jídlo. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste si platila pouze minimální zálohu na nemocenské pojištění ve výši 115 Kč, bude i Vaše nemocenská nízká - budete mít nárok na nemocenskou pouze ve výši cca 90 Kč/den a to až od 15. dne nemoci. Během nemocenské nesmíte osobně SVČ vykonávat vůbec. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení - stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že se nezmiňujete o žádných dětech, připadaly by pak v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít žádostí o příspěvek na živobytí. O dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Pobírám hmotnou nouzi, tzn. jsem zaevidovaná na úřadu práce a dostávám příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Podařilo se mě sehnat práci, do které jsem nastoupila na HPP. Mám dítě, kterému je 7 let. Protože pracovní doba byla v té práci až do 18 hodin a cesta domů mě trvala hodinu, domluvila jsem se se sousedkou, že dcera bude chodit sama z družiny v 17hod a bude vždy na mě čekat u ní než se vrátím z práce. Jenže hned 2.den po mém nástupu do práce odvezli sousedku do nemocnice se srdcem a vypadá to že na dlouhou dobu, takže jsem musela v práci skončit. Tudíž moje pracovní smlouva trvala 3 dny. A jsem opět bez práce. Teď se bojím, že když nahlásím na úřad práce nástup do zaměstnání, přijdu o hmotnou nouzi a budu zase bez příjmu, dokud si buď nenajdu novou práci, anebo než si znovu vyřídím vše potřebné na pracáku a na sociálce, aby mě znovu zařadili do evidence nezaměstnaných a následně mě znovu přiznali nárok na dávky. Což docela trvá. Nevíte náhodou jak by se toto dalo řešit? Děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud V8š pracovní poměr skončil, pak se samozřejmě co nejrychleji opět zaevidujte na úřadě práce. Stát tak za Vás bude hradit zdravotní pojištění a při splnění podmínek budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Co se týče nároku na hmotnou nouzi, tak nástup do zaměstnání samozřejmě musíte nahlásit i zde. Současně ale nahlašte, že \vaše zaměstnání skončilo po třech dnech. Vzhledem k tomu, že jde pouze o tři dny, nebude Váš příjem z tohoto zaměstnání nijak velký. O dávky hmotné nouze tedy kvůli třídennímu přivýdělku nemusíte nutně přijít. Nic jiného Vám bohužel poradit nedokáži.

Dotaz: Lucie

Dobrý den , chci se zeptat od 1.06 2014 jsem v pracovním poměru na HPP dobu neurčitou,nyni jsem otěhotněla. Před touto dobou jsem studovala školu .Jde mi o to , zda budu mít nárok na Mateřskou dovolenou když na mateřskou nastoupím až dnem narození miminka tzn 9 měsíc. Takže 9 měsíců se bude odvádět nemocenské pojištění , ale zda mi to uznají když jsem v květnu byla evidovaná na UP?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na mateřskou dovolenou nenastupujete až dnem narození mininka, nýbrž v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu - samozřejmě za předpokladu, že budete mít na mateřskou nárok. Abyste měla na mateřskou nárok, musíte splnit zejména dvě podmínky: být během upylnulých dvou let nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně louhá jako toto zaměstnání. Vzhledem k tomu, že do doby nemocenského pojištění se započítává i doba úspěšně ukončeného studia, první podmínku nejspíš bez problémů splníte. Otázkou je, zda splníte i podmínku druhou. Pokud totiž máte sjednanou zkušební dobu a zaměstnavatel se dozví o Vašem těhotenství, může s Vámi pracovní poměr zrušit ve zkušební době, i když jste těhotná. V takovém případě Vám nárok na mateřskou nevznikne, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou už nebudete v ochranné lhůtě plynoucí z Vašeho posledního zaměstnání. Pokud by tedy došlo k ukončení pracovního poměru ve zkušební dob, doporučuji co nejdříve nastoupit na nemocenskou. Na nemocenské totiž můžete zůstat až do 6. týdne po porodu a následně zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše Vašeho platu v zaměstnání. Pokud k ukončení pracovního poměru ve zkušební době nedojde, budete mít nárok na mateřskou i na volbu výše rodičovského příspěvku.

Dotaz: Maruška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: pobírám částečný invalidní důchod I.stupně a jsem evidována na ÚP, má povinnost ÚP za mě odvádět sociální a zdravotní dávky a po jakou dobu? Na ÚP jsem již cca 2 roky, dávky od ÚP již dávno nepobírám. Předem děkuji za odpověď Marie

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Marie,

během evidence na úřadě práce za Vás zdravotní pojištění hradí stát, jinak byste si toto pojištění musela hradit sama. Zdravotní pojištění za Vás bude hrazeno po celou dobu Vaší evidence na úřadě práce, resp. po celou dobu, kdy budete pobírat invalidní důchod - evidence na úřadě práce není povinná. Sociální pojištění za Vás ale během evidence hrazeno není, takže se Vám tato doba nijak nezapočítává pro nárok na starobní důchod. Při evidenci na úřadě práce se Vám jako tzv. náhradní doba pojištění započítává pouze doba, po kterou pobíráte podporu v nezaměstnanosti a dále celkově v rozsahu maximálně tří let po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží - před dosažením 55 let věku se však doba, po kteoru podpora nenáleží, započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

Dotaz: Kristýna

Dobrý den,chtěla bych se zeptat co je potřeba abych si mohla zažádat o příspěvěk na živobytí?Bydlím v pronájmu a nemám žádnou smlouvu o nájmu a jsem vedena na ÚP a nemám vůbec žádný příjem.Na co mám tedy nárok.Moc děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pro žádost o příspěvek na živobytí musíte především vyplnit formulář "Žádost o příspěvek na živobytí", k této žádosti přiložit zejména "Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech" a "Doklad o výši měsíčního příjmu". Tyto formuláře najdete k dispozici v elektronické podobě zde: https://formulare.mpsv.cz/oknouze/cs/welcome/index.jsp nebo si je můžete vyzvednout na úřadě práce v místě Vašeho bydliště, kde se o dávky žádá a kde Vám také poskytnou více informací.

Dotaz: Hanka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na čerpání dovolené. Čekám druhé dítě. U první dcery mi skončila mateřská dovolená (resp. čerpání rodičovského příspěvku) v březnu 2014. V červenci 2014 mám termín druhého porodu. Po skončení mateřské mi lékař vzhledem k mému zdravotnímu stavu vypsal pracovní neschopnost, kterou nyní ukončil až k datu nástupu na novou mateřskou (tj. 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu). Nenastoupila jsem tedy do práce. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mám v tomto případě nárok žádat zaměstnavatele o čerpání standartní dovolené, resp. její proplacení, a jak probíhá výpočet částky? Kdy žádat? Děkuji za odpověď. Hanka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Hanko,

vzhledem k tomu, že v letošním roce díky mateřské dovolené "odpracujete" pro zaměstnavatele alespoň 60 dní, nárok na čerpání řádné dovolené Vám vznikne. Vzhledem k tomu, že jste ale na mateřskou dovolenou přešla z rodičovské dovolené, bude se Vám nárok na dovolenou krátit o dobu, kterou jste strávila na rodiočvské dovolené s předchozím dítětem. Dovolená se Vám bude krátit za prvncíh 100 zmeškaných dní (směn) a 1/12 a za každých dalších 21 zmeškaných dní o další 1/12. O čerpání dovolené požádejte tak, aby bezprostředně navazovala na ukončení Vaší mateřské dovolené, v takovém případě je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět.

Dotaz: Kateřina Srncová

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o informaci, zda když mi 4. května skončila rodičovská z důvodu dovršení tříleté varianty, vrátila jsem se do zaměstnání, ale nebyla schopna skloubyt pracovní dobu s péčí o dvě nezletilé děti a proto ukončila pracovní poměr dohodou a nastoupila od 16. května na úřad práce, zda mi bude vyplacena jak rodičovská, tak i již schválené dávky podpory v nezaměstnanosti? Děkuji moc za odpověď, s přáním krásného dne

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je vyplácen o měsíc zpětně, tedy v dubnu za březen, v květnu za duben apod. Jestliže Vaše dítě dosáhlo tří let na začátku května, měla byste rodičovský příspěvek obdržet ještě v květnu i v červnu v plné výši. Výplata rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti na sebe nemají vzájemně žádný vliv, klidně tedy můžete pobírat obojí. Doufám, že jste jako důvod ukončení pracovního poměru uvedla osobní péči o dítě do čtyř let věku nebo docházku dítěte do předškolního zařízení, jinak by Vám podpora mohla být již od počátku snížena pouze na 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Dávejte v práci pozor na kolegy, kteří se vás budou snažit přesvědčit, že jim jde jen a jen o vaše dobro a jednají ve vašem zájmu. Tento týden totiž zjistíte, že tomu tak vždy nebylo... A budete se muset vyrovnat s následky, které vám pracovní prostředí ani výkony právě nezpříjemní. Naštěstí máte kolem sebe i lidi, kteří vás v pravou chvíli dokáží podržet – podporu hledejte především mezi přáteli a u partnera/partnerky.

anketa

Zkoušela jste někdy vyvolávat duchy?
dítě dne

To je u nás sněhu... 4. 3. 2015

To je u nás sněhu...

 • 3/5
Celkem 27
další

Tip na oběd


	Recept na jednoduchou, zdravou večeři. Zeleninová pánev zachutná i dětem.

Zeleninová pánev

Celkový čas: 45min

Energie: 327 kJ

Cena: 86 Kč


	Recept na oblíbený hlávkový salát tentokrát se smetanou.

Hlávkový salát se smetanou

Celkový čas: 15min

Energie: 158 kJ

Cena: 70 Kč


	Křupavé placičky z brambor a jablek.

Jablečné placičky

Celkový čas: 40min

Energie: 534 kJ

Cena: 45 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.