Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Do 30.6.2014 jsem byla zaměstnaná. Od 1.7.2014 jsem vedena na úřadu páce. Před několika dny jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín by měl být přibližně v srpnu 2015. Vím, že je to dosti brzy, ale chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou a jak se to vlastně dnes počítá. Každý tvrdí něco jiného. Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vzhledem k termínu porodu jste otěhotněla až po ukončení Vašeho pracovního poměru. V takovém případě nárok na mateřskou a voblu výše rodičovského příspěvku nemáte, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou už nebudete v ochranné lhůtě plynoucí z posledního ukončeného zaměstnání. Abyste měla nárok na mateřskou, musela byste splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemcoensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní (nepíšete, jak dlouho jste byla zaměstnaná) a musela byste být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání.

Aby Vám vznikl nárok na mateřskou, musela byste se tedy během těhotenství nechat ještě někde zaměstnat tak, abyste byla v době nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná nebo v ohranné lhůtě. V opačném případě si budete moci po narození dítěte zažádat pouze o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud by podmínky pro nárok na mateřskou splňoval otec dítěte, mohl by o mateřskou žádat on a následně zvolit výši rodičovského příspěvku.

Dobrý den,měla bych dotaz.Moje dcera žila přes rok v bytě přítelových rodičů,na byt měla nájemní smlouvu a platila zde nájem a energie.Trvalé bydliště si ponechala na staré adrese.Nyní se s přítelem rozešli a dcera má znovu šanci získat bydlení na původní adrese trv.pobytu.Bude mít nárok na příspěvek na bydlení,když trvalý pobyt se jí nezměnil,pouze náklady na bydlení platila jinde?Případně na jaké dávky by měla nárok,aby byla schopná zaplatit náklady na bydlení,než by si o něj mohla požádat,jde-li o matku na RD s roční dcerou a příjmem RP+přídavky?Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

aby dcera měla nárok na příspěvek na bydlení za dobu, kdy byla nájemcem v bytě přítelových rodičů, musela by v tomot bytě mít i trvalé bydliště, což se nestalo. Proto dcera zpětně za dobu byldení u přítelových rodičů nárok na příspěvek nemá. Pokud nyní bude nájemcem bytu, ve kterém bude mít trvalé bydliště, mohla by podmínky pro nárok na příspěvek splnit. V takovém případě si ale bude moci o příspěvek zažádat až poté, co bude celé kalendářní čtvrtletí hradit náklady na bydlení a bude nájemcem s trvalým pobytem. 

Pokud dceři k zajištění potřeb nestačí RP a přídavky, připadaly by v úvahu ještě dávky pomoci v hmotné nouzi - zákaldn ídávkou je příspěvek na živobytí. Podmínkou pro jeho přiznání je ale předložení prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech (nedokládají se pouze příjmy) a provedení sociálního šetření v domácnosti Vaší dcery, takže nelze dopředu předjímat, zda by jí byl příspěvek přiznán. O příspěvek si může požádat na úřadě práce v místě svého bydliště.

Dobry den,potrebuji od Vas radu.Jsem 3 roky nezamestnana pobiram pouze prispevek na bydleni a to ve vyssi 3786kc a zivotni minimum ve vyssi 3410kc,najem v byte mam 4642kc.Byla u me pani ze socialky sepsala semnou co vse vlastnim,i v tu dobu byl u me pritel ktery marodi,koukla se vsude do skrine,koupelnu...atd.za tyden jsem sla na socialku a tam mi bylo zdeleno ze pritel ma vyplnit papiry ze on tam semnou zije a ze o tu castku 3410kc pravdepodobne prijdu.Jenze pritel u me nebydli ma trvale bydliste jinde,je pravda ze tu ma par veci zijeme snad v21 stoleti, a at se klidne jdou podivat k nemu domu,coz neudelali.Jestli o ty penize prijdu bude to prome financne likvidacni,prijdu o byt....Pritel mi rekl ze zadne papiry nevyplni ze je to absurni.Prosim o radu dekuji Vam moc.Lucie

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Lucie,

z hlediska hmotné nouze (Vámi uváděné životní minimum) nezáleží na tom, kde má přítel trvalé bydliště (to je podstatné pouze pro nárok na příspěvek na bydlení), ale kde skutečně žije. Pokud s Vámi přítel nebydlí, byl u Vás pouze na návštěvě a žije jinde, budet o tom muset úřad práce přesvědčit. Možná by mohlo stačit sepsání čestného prohlášení, že spolu s přítelem trvale nežijete a že společně nehradíte náklady na své potřeby. Jestliže ale u Vás přítel byl několik dní během nemoci a tudíž to oprávněné vypadalo, že u Vás bydlí, může být obtížné dokázat úřadu práce opak. Pokud Vám úřad dávku odejme, měl by o tom vydat písemné rozhodnutí. V takovém případě se můžete ve lhůtě uvedené v rozhodnutí proti odejmutí dávky odvolat.

Dobry den už jsem sem psala. Dne 22.5.2014 jsem nastoupila do zamněstnání s 3 mněsíční zkušební dobou na dobu neurčitou.Mezitím jsem byla 14 dní na nemocenské a 9 dní na ošetřování+ 3 dny dovolené nastoupila jsem na neschopenku 15.9.2014 rizikové těhotenství. Zamněstnavatel mně poslal poštou započtoví list a papír pro up kde je psano jak jsem vám psala minule ,že pracovní poměr trval od 22.5.2014 do 30.10.2014 jak to tedy semnou bude? zkušební dobu 3 mnesíce jsem teda nesplnila že? výpoved jsem žádnou nepodepsala. nebudu tím padem teda mít narok ani na ppm? budu nadále pobírat nemocenské davky až do porodu? nemužu o nemocenskou náko přijít? mám strach že bych byla bez peněz termín porodu mám 13.5.2015 mám v hlavě strašnej guláš. a až mi dr dá papír jestli mám nárok na penežitou pomoc v mateřství co sním když nebudu mít nárok na ppm? děkuji za odpoved

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste 14 dní nemocenské, 9 dní ošetřování a 3 dny dovolené absolvovala během zkušební doby (v období od 22.5. do 22.8.2014), pak se Vám o tuto dobu zkušební doba prodlužuje. V daném případě by tedy Vaše zkušební doba skončila až v druhé polovině září (kolem 17.9.). Vzhledem k tomu, že jste na nemocenskou nastoupila 15.9., tedy ještě během zkušební doby, v takovém případě s Vámi zaměstnavatel může od 15. dne nemoci zrušit pracovní poměr ve zkušební době, což pravděpodobně učinil. Nicméně i zrušení pracovního poěmru ze strany zaměstnavatele ve zkušební době musí být písemné, nestačí poslat jen zápočtový list. Nicméně pokud jste na nemocenskou nastoupila ještě ve zkušební době, měl zaměstnavatel právo s Vámi pracovní poěmr zrušit.

O nemocenskou ale již žádným způsobem nepřijdete, budete ji moci pobírat až do 6. týdne po porodu, lístky na peníze budete dál odevzdávat svému bývalému zaměstnavateli. Jestliže nesplňujete podmínky pro nárok na PPM (což záleží i na délce Vašeho předchozího zaměstnání), pak formulář žádosti o PPM nebudete potřebovat. Díky nároku na nemocenskou si ale budete moci zvolit výši rodičovského příspěvku podle výše platu ve Vašem posledním zaměstnání.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsme čtyřčlenná rodina ,manžel je bez práce-hledá místo řidiče,děti školou povinné-pobírali jsme dávky hmotné nouze,ale od listopadu jsem začala soukromě podnikat,máme ještě nárok na nějakou pomoc když mi bylo oznámeno,že za měsíc můj výdělek činní 12500 Kč.Děkuji Škopová

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, paní ŠKopová,

u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je pro účely nároku na dávky za jejich výdělek skutečně považována minimálně polovina hrubé mzdy v národním hospodářství, což je přibližně Vámi uváděných 12.500 Kč. Dokud budete podnikat, bude tato částka považována za Váš příjem, i když tohoto výdělku ve skutečnsoti dosahovat nebudete.

Jestliže z tohoto důvodu nedosáhnete na dávky hmotné nouze, můžete si zkusit požádat o příspěvek na bydlení. Na ten máte nárok tehdy, pokud jste Vy nebo Váš manžel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, požádat o příspěvek můžete na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když jsem zkoncila pracovní poměr dohodou k 30.11.2014 kde jsem měla na dobu neurčitou a byla zaměstnána 9 měsíců a předtím 5 let u jiného zaměstnavatele a ted jsem na pracovním úřadě z čeho by se mi po dobu těhotenství vypočítavala materská a rodicovská dovolená dekuji. S pozdravem Lucka

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Lucko,

záleží na tom, zda již jste nyní těhotná nebo byste otěhotněla až během evidence na úřadě práce. Pokud jste těhotná již nyní a stihla byste nastoupit na mateřskou dovolenou do 180 kalendářních dní od ukončení Vašeho pracovního poměru, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne. Nárok na nemocenskou během těhotenství ale už mít nebudete, protože byste na ni musela nastoupit nejpozdějí do 7 kalendářních dní od skončení pracovního poměru, tedy nejpozději 7.12.2014. 

Pokud ještě těhotná nejste, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám momentálně nevzniká, protože byste v době nástupu na mateřskou dovolenou už nebyla v ochranné lhůtě. Aby Vám nárok na mateřskou opět vznikl, musela byste se během těhotenství nechat znovu zaměstnat a být nějakou dobu zaměstnaná. V opačném případě budete mít po narození dítěte nárok pouze na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, která by Vám byla vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Dobrý den před nástupem na první ppm jsem byla zaměstnaná u firmy která byla vedená sa fizickou osobu a po ukončení ppm jsem dohodou rozvázala pracovní poměr a ještě ten den jsem podepsala smlouvu s tou stejnou firmou,ale ta už se měnila na s.r.o a odpracovala jsem jeden den a mám smlouvu na dobu neurčitou.Teď mám nastoupit na druhou ppm a proto jsem si skrátila rodičovský příspěvek s tím že nastoupím od 1.12.2014 na ppm,ale teď mě bylo řečeno že mě ppm možná neschválí termín porodu mám 15.1.2015 když mě ppm neschválí o co a kde mužu žádat aby jsem nebyla uplně bez peněz a co po porodu jak mám řešit rodičák a na co mám nárok?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste byla prakticky nepřetržitě zaměstnancem (měla jste stále platnou pracovní smlouvu) i když na mateřské a rodičovské dovolené, nevidím důvod, proč by ám PPM neměla být přiznána. Ledaže by ve Vašem dotazu chyběly nějaké podstatné informace. Pokud by Vám přesto PPM nebyla přiznána, můžete po narození dítěte na úřadě práce požádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. 

Dobry den, mám otázku smí mi pracovnice pracovního úřadu bez předešlého varování pozastavit výplatu mé podpory. S tím, že mi úplně v klidu na konci měsíce do telefonu řekne, že mi jí teda pošle následující měsíc dvakrát. Děkuji za odpověd.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

podpora v nezaměstnanosti by Vám měla přicházet složenkou nebo na Váš bankovních účtech v pravidelných intervalech, ve kterých příslušný úřad práce podporu vyplácí. Z Vašeho dotazu bohužel vůbec nevyplývá, z jakého důvodu byla výplata Vaší podpory pozastavena - pravděpodobně ale jen zpožděna. Bez znalosti bližších, konkrétnějších podrobností se nemohu k oprávněnosti jednání úřednice vyjádřit. Jste-li s jednáním řednice či s termínem výplaty podpory nespokojena, můžete se obrátit na nadřízeného dotyčné úřednice.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně mateřské na druhé dítě.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Rodičovský příspěvek mi skončil v listopadu a od prosince mám neschopenku jsem na ryzikovém těhotenství ale dceři budou tři roky až v unoru.Budu mít nárok na ppm?Porod mám na duben.děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr trvá (máte smlouvu na dobou neurčitou), budete mít nárok na PPM a na volbu výše rodičovského příspěvku i u dalšího dítěte. 

Invalidní důchod(y)

Dotaz: jaroslava

Dobrý den, Mám takový dotaz, rok jsem dostávala invalidní důchod 3.stupně pak mě ho snížili na 2.stupen který beru doposud.Zajímalo by mě o kolik procent příjdu když si zažádám o předčasný důchod,jsem narozená v prosinci 1956 a mám tři děti.Do oficiálního důchodu mám jít v prosinci 2015.Chtěla bych si zažádat v lednu nebo v únoru.Také by mi zajímalo když půjdu do předčasného důchodu jestli mi zůstane po manželovi vdovský důchod.Děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

výše důchodu se skládá ze dvou částí - ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pro řádný i předčasný důchod stejná a činí 9% průměrné mzdy v národním hospodářství. Výše procentní výměry při předčasném starobním důchodu by Vám při žádosti o předčasný důchod byla krácena o 0,9% výpočtového základu za každých i započatých 90 dní chybějících ode dne jeho přiznání do dne dosažení důchodového věku. Připomínám, že v případě předčasného důchodu jde o krácení trvalé. Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě zbývá do nároku na řádný starobní důchod pouhý rok, bych si žádost o předčasný starobní důchod opravdu dobře rozmyslela. 

Souběh předčasného starobního důchodu a vdovského důchodu je možný. Při souběhu dvou důchodů ale náleží základní výměra důchodu jen jednou. V praxi to znamená to, že budete dostávat vyšší z důchodů v plné výši a z druhého důchodu dostanete jen polovinu procentní výměry. 

Dobrý den, chci se zeptat jak mám technicky postupovat, když jsem těhotná v 8tt, u svého stávajícího zaměstnavatele jsem 10 let zaměstnaná na hpp ale za minim.mzdu, ale zároveň už 14 dní mi běží prac. poměr u jiného zaměstnavatele kde je příjem podstatně vyšší taktéž na hpp, dvě rozdílné profese, cca za týden si mám jit pro neschopenku v rizikovém těhu. Tímto prosím o radu jak bych měla postupovat, zda musím dát výpověd u předchozího zaměstnavatele, nebo zda vystavit 2 neschopenky, jestli mi staré místo zanikne? Zda mě může vyhodit starý zaměstnavatel, když se dozví, že mám druhé prac.místo.Nebo nedozví? nebo mám mu to sama nahlásit? Momentálně u něj čerpam dovolenou. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

kvůli těhotenství a nemocenské není důvod dávat výpověď u Vašeho předchozího zaměstnavatele, ani nehrozí, že by Vaše původní pracovní místo zaniklo. Váš původní zaměstnavatel s Vámi rozhodně nemůže ukončit pracovní poměr jen proto, že jste si našla další zaměstnání. Klidně mu to tedy sdělit můžete, záleží na Vás.

Nárok na nemocenskou vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže si nechte vystavit dvě neschopenky pro oba zaměstnavatele - budete mít nárok na nemocenskou z obou zaměstnání. 

Státní podpora v nezaměstnanosti

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, 28.5.2014 jsem pozastavil jako OSVČ činnost a nastoupil na úřad práce.Je mi 51 let mám nárok na 8 měsíců podpory.Pokud podpůrčí dobu nevyčerpám celou,mám nárok po 3 měsících práce na pokračování podpory na dalších 8 měsíců.Rád bych si živnost obnovil,ale nevím jestli se bude dařit.Pokud bych chtěl opět na úřad,kdy přesně musím první čerpání podpory ukončit?.28.1. nebo dříve? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nárok na čerpání podpory po celou dobu máte tehdy, pokud nyní nevyčerpáte celou podporu a po ukončení evidence na úřadě práce budete alespoň tři měsíce vykonávat výdělečnou činnost, ze které budete odvádět sociální pojištění. Záleží tedy na tom, zda a kdy byste vyčerpal celou částku podpory. Konkrétní datum, kdy byste měl evidenci na úřadě práce ukončit, Vám nedokáži sdělit, doporučila bych ale, aby to bylo spíše před 28.1.2015.

Alimenty a výživné

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobrý den, mám prosbičku. Moje přítelkyne je těhotna. Bydli v bytě 2+1 kde bydli se svoji maminkou (ktera nepracuje a pracovat se ji nechce), s brachou ktery je skoro kazdy vikend opilej. Bydlí u nich i jejich otec (sou rozvedeny), ale neni tam hlášen. Ona má jen zš, ze 3 strednich skol odesla. Chtěl sem, aby šla bydlet ke mně i s dítětem, aby dítě mělo lepsi podminky a hlavně mamku i tatku. Jenže ona nechce jit, s tvrzenim, že tu nikoho nezna..(ale spis to vypada ze chce dite, aby mela penize) Je to tak 50km od jejiho bydliště (je to Brno), zde by dítě mělo více možnosti a podmínek. Ptám se, je šance, dostat dítě do vlastní péče? A co proto vše musím případně udělat? Slyšel sem něco, že ji mam poslat dopis, kde ji nabídnu bydleni a zazemí, že by to u soudu pak připadne pomohlo, nebo je neco jineho? Dítě, se má narodit v unoru. Předem moc děkuji, za jakoukoliv radu

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

v první řadě záleží na tom, zda budete uveden v rodném listě jako otec či nikoliv. Vzhledem k tomu, že nejste sezdaní, potřebuje k tomu matka dítěte Váš souhlas. Jestliže Vás do rodného listu jako otce dítěte neuvede, budete se muset nejprve obrátit na okresní soud v místě bydliště dítěte s návrhem (žalobou) na určení otcovství. Vzory tohoto návrhu najdete kdi spozici volně na internetu, ale doporučuji Vám sepsat jej spíše s pomocí právníka. Jakmile bude vyřešeno Vaše otcovství k dítěti, budete moci začít řešit svěření dítěte do Vaší péče.

Pokud budete jako otec uveden v rodném listě dítěte, bude celý proces rychlejší. Návrh na svěření dítěte do péče je zapotřebí opět podat k okresnímu soudu v místě bydliště dítěte. I zde doporučuji spolupráci s advokátem se specializací na rodinné právo. V návrhu doporučuji zdůraznit zejména na to, proč není vyhovující, aby dítě žilo a vyrůstalo v domácnosti - soužití s bratrem alkoholikem apod. Musím Vás ale upozornit na to, že takto malé děti bývají zpravidla svěřovány do péče matkám. Situace u matky by musela být velmi problematická, aby bylo dítě svěřeno Vám. Větší šanci na svěření dítěte do péče byste měl ve chvíli, kdy už by dítě bylo starší.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý večer,prosím o info,a t:od 3.8.2014 pobírám na syna rodič.příspěvek ve výši 7115,-kč a nedávno jsme zjistili,že čekáme v červenci další přírustek.Dnes jsem byla pro formulář ohledně změny volby výše r.p.a žádala jsem max.výši 11.500,ale bohužel mám nízkou ppm a nevyjde mi to.Dostala jsem formulář pro manžela do práce aby mu vypočetli a tady jsem nepochopila přesně co,bylo to pro mě cizím jazykem:-)Co teda žádat od účetní vyplnit,,do kolonky,pro kterého rodiče se to vydává,uvést manžela?a co se zbytkem peněz do vyplácení částky 220000,o ty přijdu???Děkuji moc za srozumitelnou odpověd:-)S pozdravem Very

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Very,

protože půjde o plat Vašeho manžela, měl by být rodičem, pro kterého se potvrzení vydává, Váš manžel. Ale účetní Vašeho manžela by měla být schopná si s vyplněním formuláře poradit. Co se týče se zbývající částkou z celkkové sumy 220.000 Kč, kterou ani po navýšení rodičovského příspěvku nestihnete vyčerpat, tak o nevyčerpanou část bohužel opravdu přijdete. Platí to pro všechny, kterým se narodí další dítě dříve, než celkovou sumu vyčerpají.

Zdravotní a sociální pojištění

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Chci se zeptat,potřebuji od lékaře pro Úřad práce potvrzení o zdrav.omezení. Budu muset za tento doklad hradit nějaký poplatek když pobírám Hmotnou Nouzi? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže předložíte lékaři potvrzení o pobírání dávyk pomoci v hmotné nouzi, měla byste být osvobozena od regulačních poplatků. Ty se vztahují na vyšetření u lékaře, položky na receptu, pobyt v nemocnici, ošetření na pohotovosti apod. Obávám se, že na vystavení lékařského potvrzení se ale regulační poplatky nevztahují. Zde má každý lékař ceník poplatků odlišný. Bude tedy záležet čistě na domluvě s Vaším lékařem, zda Vám platbu poplatku promine.

Testováno na tátovi: Hovnoball

Módní trendy letošním zimy. Buďte za hvězdu i na sjezdovce!

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nejčtenější články

Testováno na tátovi: Hovnoball

Testováno na tátovi: Hovnoball

Módní trendy letošním zimy. Buďte za hvězdu i na sjezdovce!

Módní trendy letošním zimy. Buďte za hvězdu i n...

Na postavu snů vám stačí 30 minut: Víme, jak na to!

Na postavu snů vám stačí 30 minut: Víme, jak na...

Oslavte Valentýna netradičně: Sebeláskou a rozmazlováním

Oslavte Valentýna netradičně: Sebeláskou a rozm...

Tyhle potraviny nepatří do lednice! A pořád je tam dáváte...

Tyhle potraviny nepatří do lednice! A pořád je ...

5 vět, které byste neměla říkat před ženou, co právě porodila

5 vět, které byste neměla říkat před ženou, co ...

Tip na večeři


	Smetanová polévka se žampióny.

Žampionová polévka

11 hlasů
45min 380kJ 65 Kč

Smetanová polévka se žampióny.


	Vrstvený salát s dokonalou rovnováhou chutí.

Melounový salát s parmezánem

7 hlasů
25min 389kJ 65 Kč

Vrstvený salát s dokonalou rovnováhou chutí.

Poradny

Bude při žádosti o dávky problém, že neřeším výživné?

Dobrý den,na dávky, které již pobíráte, budete samozřejmě m&ia... více

Třetí den v nové práci jsem v PN, dostanu nemocenskou?

Dobrý den,nárok na nemocenskou a nemocenské dávky vzniká souča... více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Ačkoli v poslední době cítíte, že to doma není tak růžové, jak by podle vašich přání a představ být mohlo (nebo spíše mělo), stále se vám nepovedlo najít příčinu tohoto stavu. Hvězdy vám však tento týden poskytnou vo...

Více