Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
čtvrtek 30. července | svátek má  Bořivoj
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4806 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, manželka pracovala po celý rok 2013 jako OSVČ, tudíž měla za povinnost odvádět zálohy na soc. a zdr.pojištění. Zálohy na soc. pojištění si však nehradila a při podání přehledu za r.2014 na základě její písemné žádosti jí byl odsouhlasen OSSZ splátkový kalendář na doplacení dlužného pojistného. V bžeznu 2014 ukončila práci jako OSVČ a nastoupila do zaměstnaneckého poměru, který jí byl v srpnu ukončen z důvodu hromadného propouštění zaměstnavatele. Po registraci na ÚP, jí ˇUP sdělil, že nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, jelikož nemá uhrazeno sociální pojištění za rok 2013 (přičemž má s OSSZ podepsanou dohodu o splátkovém kalendáři). Dotaz zní, zda ÚP v tomto případě postupuje správně a je oprávněn zamítnout vyplácení podpory v nezaměstnanosti, když existuje písemná dohoda uzavřená s OSSZ o splátkovém kalendáři dlužného pojistného. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

v § 42, odst. 2 zákona o zaměstnanosti je uvedeno, že skutečnosti rozhodné pro přiznání a poskytování podpory v nezaměstnanosti je uchazeč o zaměstnání povinen doložit - u osoby samostatně výdělečně činné potvrzením o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o základu pojistného pro pojistné na důchodové pojištění. Jesltiže Vaše manželka zálohy na sociální (důchodové) pojištění nehradila, pak pravděpodobně nemůže doložit potvrzení o době účasit na důchodovém pojištění, když toto pojištění neplatila. V takovém případě by jí nárok na podporu skutečně nevznikl. O zamítnutí nároku na podporu v nezaměstnanosti by každipádně měla obdržet písemné rozhodnutí. V tomto rozhodnutí bude uvedeno i odůvodnění, podle kterého § zákona o zaměstnanosti Vaší manželce na podporu nárok nevzniká. V případě nesouhlasu se může Vaše manželka proti rozhodnutí úřadu práce ve stanovené lhůtě odvolat.

Dotaz: stanislava

Dobry den rada bych se informovala ci mám nárok na nejake dávky od statu .Od 1.září jsem na Up ale bez nároku podpory v nezamestnanosti .Manžel má příjem 11500 ja pobíram jenom přídavky na deti 1110 jedno díte do skolky druhe do skoly a musím platit jeste na slovenko alimenty ve výši 650 ale neplatila jsem to tak sem dostala podmínku 19 mesiacov.Můžete mi poradit dekuju

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jste-li Vy nebo Váš manžel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi, ale vzhledem k výši manželova příjmu se obávám, že na ně mít nárok nebudete. O příspěvek na bydlení můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, 23.11.2014 dovrší má dcera tří let. Předpokládám,že k tomuto datu zaniká i rodičovská dovolená. Bohužel se již nemohu vrátit do předchozího zaměstnání z důvodu zániku(nyní mám brigádu).Zajímalo by mě,zda mám nárok na odstupné a jak v takovém případě postupovat. Dále jestli mám konec RD hlásit a jestli je možné si na podpoře(pokud hned nenajdu jiné zaměstnání) si i nadále přivydělat stávající brigádou? Moc děkuji za odpověď.Petra

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Petro,

jestliže Vaše dcera dosáhne tří let věku 23.11.2014, měla byste v pondělí 24.11.2014 nastoupit zpět do práce. Pokud ale Váš zaměstnavatel zanikl, pravděpodobně spíše dojde k ukončení Vašeho pracovního poměru. V případě zániku zaměstnavatel by mělo dojít k ukončení pracovního poěmru ze strany zaměstnavatele - pravděpodobně výpovědí. V takovém případě Vám může dát zaměstnavatel výpověď ještě v průběhu rodičovské dovolené, poněkud se divím tomu, že tak neučinil, pokud opravdu zanikl. V případě výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele máte samozřejmě nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vaší průměrné měsíční mzdy. Doporučuji tedy Vašeho zaměstnavatele s předstihem kontaktovat, informovat ho o blížísím se konci Vaší rodičovské dovolené a dohodnout se s ním na dalším postupu. 

Co se týče podpory, na ni budete mít nárok po vyčerpání odstupného. Během pobírání podpory si ale nemůžete přivydělat vůbec nic, jinka by Vám byla výplata podpory zastavena.

Dotaz: anonymka

Dobry den,chci se zeptat.Nastoupila jsem na Vos na dálkové studium je mi 21let,pri dalkovem studiu nepracuji a nejsem uvedena na UP,pobiram sirotci duchod.jak to je se zdravitnim a socialnim pojistenim?plati to stale za me stat,nebo si to musim platit sama?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže studujete vyšší odbornou školu, pak i při dálkovém studiu jste do 26 let věku nezaopatřeným dítětem a zdravotní pojištněí za Vás hradí stát. Sociální pojištění za Vás hrazeno není (a doba tohoto studia již není ani náhradní dobou pojištění), ale hrazení sociálniho pojištněí neí povinné, takže si ho sice hradit můžete, ale nemusíte.

Dotaz: Anna Hrdinová

Smí zaměstnavatel jednostranně zaměstnankyni zkrátit trvalý pracovní závazek při nástupu po mateřské dovolené ?. Zaměstnankyně odacházela na mateřskou dovolenou s uzavřenou pracovní smlouvou na dobu neurčitou a s plným hodinovým denním úvazkem. Po návratu do zaměstnání ji zaměstnavatel zkrátil denní pracovní úvazek z 8 hodin na 6 hodin. Má na to právo ?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže má zaměstnankyně výši úvazku stanovenou přímo v pracovní smlouvě, nemůže zaměstnavatel bez jejího souhlasu výši úvazku sníži a tím změnit pracovní smlouvu. Se změnou pracovní smlouvy by musela zaměstnankyně souhlasit. Pokud jí to bylo oznámeno pouze ústně, doporučuji, aby zaměstnankyně upozornila zaměstnavatele na obsah své pracovní smlouvy a trvala na přidělování práce v rozsahu osmihodinové pracovní doby. Jestliže jí bude předložen písemný návrh na změnu pracovní smlouvy, doporučuji jej nepodepisovat, pokud zaměstnankyně se zkrácením úvazku nesouhlasí.

Dotaz: Dana

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat jak je to,když bych chtěla jít dříve do zaměstnání,když jsem na mateřské dovolené,kterou mám na 3roky do unora 2015.Jak mám postupovat,jestli jemožné,že se mateřská doplatí,nebou automaticky anuluje,tedy zruší.Děkuji vám za odpověd.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

je zapotřebí rozlišovat mezi rodičovskou dovolenou a výplatou rodičovského příspěvku. Při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat bez omezení, výše přivýdělku není nijak omezena. Nemusíte se tedy obávat, že byste o dosud nevyplacenou částku rodičovského příspěvku přišla. 

Druhou věcí je rodičovská dovolená. Pokud se chcete dříve vrátit ke svému stávajícímu zaměstnavateli, u kterého rodičovskou dovolenou čerpáte, záleží pouze na něm, zda Vám dřívější návratu možní či nikoliv. Je to jeho dobrá vůle, nikoliv povinnost. Pokud s Vaším dřívějším návratem souhlasit nebude, nezbude Vám nic jiného, než počkat s návratem do práce na ukončení Vaší rodičovské dovolené. K jinému zaměstnavateli samozřejmě můžete nastoupit kdykoliv.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ v případě,že je OSVČ v pracovní neschopnosti.Má i nadále povinost hradit si zálohy sám,nebo platí stát.Pokud ano,jaký je postup.Děkuji Vám za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

OSVČ nemusí během pracovní neschopnosti hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění za ty měsíce, kdy pracovní neschopnost trvala po celý kalendářní měsíc. Za ostatní měsíce je zapotřebí zálohy na zdravotní a sociální pojištění hradit.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobrý den,měl bych dotaz k vyplácení hmotné nouze.prý se mají opět zavést tzv.stravenky místo hotovosti.jestli to bude platit pro každého nebo jen pro tzv nepřizpůsobilé které je propíjí,ještě dotaz na mne,mám přísnou dietu ,TRVALE,beru na dietu příspěvek peněžitý od sociálky,jestli mne nebude vyplácena formou poukázek děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

podle nejnovějších informací vydalo ředitelství Úřadu práce ČR pokyn pro všechna svá kontaktní pracoviště, aby jejich pracovníci při vyplácení dávek hmotné nouze - týká se pouze příspěvku na živobytí a mimořádné okamžité pomoci, nikoliv doplatku na bydlení - více využívali poukázky. Podle mluvčí ředitelství Úřadu práce ČR má toto opatření napomoci tam, kde by dávka mohla být nebo je používána k jinému účelu, než byla poksytnuta, tedy k zajištění základních životních podmínek. Primárně by tedy dávky měly být vyplcáena v poukázkách těm osobám, u kterých hrozí riziko zneužití finančních dávek. Zda Vám bude příspěvek na dietu vyplácen formou poukázky, to bohužel opravdu nemohu vědět, doporučuji se informovat na příslušném úřadě práce, který Vám dávku vyplácí.

Dotaz: al

dobry den, rada bych se zeptala jsem na materske , jsem sama zivitelka na co vse mam narok a take jestli mam narok na pridavek na kojeni ci jestli je to pravda

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že o Vaší finanční situaci nepíšete nic konkrétního, mohu poradit pouze obecně. Jedná-li se o  Vaše první dítě, které ještě nedosáhlo jednoho roku věku, a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, můžete si požádat o porodné, což je jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč. Vejde-li se příjem Vaší domácnosti do uvedené hranice, můžete si požádat o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Návod na výpočet životního minima domácnosti najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/11852 

Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. Na příspěvek na kojení byste měla nárok pouze za předpokladu, že by Vám vznikl nárok na příspěvek na živobytí, který je základní dávkou pomoci v hmotné nouzi. DOporučuji se tedy blíže informovat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště

Dotaz: vendula

Dobry den, chci se zeptat,kdyz jsem na rodičovske dovolene a mam 3 mesicni dceru ,jestli muzu nastoupit do prace na neurcito a na plny uvazek.hlidani pro dite mam zajistene doma. ale chtela jsem se zeptat kolik si muzu vydelat a jestli za me bude zamestnavatel odvatet zdravotni a socialní?nebo to bude odvadet U.P kdyz jsem na rodicovske dov. děkuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

záleží na tom, zda pobíráte peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a do jakého zaměstnání chcete nastoupit. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství totiž nesmíte osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které Vám plyne nárok na PPM. To znamená, že během pobírání PPM můžete vykonávat pro Vašeho zaměstnavatlee jinou než dosavadní výdělečnou činnost nebo pro jiného zaměstnavatele klidně i stejnou výdělečnou činnost jako u Vašeho zaměstnavatele stávajícího. Výše výdělku není při dodržení těchto pravidel omezena. Poud pobíráte rodičovský příspěvek (neměla jste na mateřskou nárok), můžete pracovat bez omezení, výše výdělku opět není omezena. Zdravotní a sociální pojištění za Vás při práci na plný úvazek bude samozřejmě odvádět zaměstnavatel.

Dotaz: Simona

Dobrý den, v příspěvku níže o invalidním důchodě I. a II.stupně jsem se dočetla,že není potřeba být v evidenci úřadu práce...Bude mi přiznám II. stupeň cca 2300,-...vzhledem k nájmu bytu 5200,- budu muset žádat o příspěvek na bydlení...a co hmotná nouze? tam je přeci podmínka být v evidenci ÚP nebo je to jinak při inv. důchodu? Děkuji za objasnění....

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ano, při pobírání invalidního důchodu nemusíte být v evidenci úřadu práce, protože za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud si chcete požádat o příspěvek na bydlení, ani zde není podmínkou být v evidenci úřadu práce. U dávek pomoci v hmotné nouzi je situace poněkud jiná. Zde zákone vyžaduje podmínku být výdělečně činný nebo v evidenci úřadu práce. I z tohoto pravidla ale existuje několik výjimek, které jsou vymezeny v § 3, odst. 1, písm. a), body 1. - 9. zákona o pomoci v hmotné nouzi - text zákona najdete zde: http://www.vyplata.cz/zakony/z111-2006sb.php. Takovou výjimkou je například osoba pobírající invalidní důchod třetího stupně. Musíte tedy prostupovat seznam těchto výjimek, abyste zjistila, zda pod některou z nich spadáte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den.Chci se zeptat z jakych prijmu se pocita navyseni PNP o2000kc.A jestli se pocita i navyseni zpetne.Dekujeme.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

při žádosti o zvýšení příspěvku na péči, je k žádosti zapotřebí doložit Doklad o výši čtvrtletního příjmu. Jeho součsát jsou například příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání nebo podnikání), příjmy z pronájmu a příležitostných činností, příjaté výživné, důchody (starobní, invalidní), nemocenské dávky či podpora v nezaměstnanosti. Doporučuji tedy prostudovat formulář Doklad o výši čtvrtletního přímu nebo se informovat na úřadě práce v místě bydliště. Zvýšený příspěvek na péči by Vám měl být při splnění podmínek vyplacen od data podání žádosti o příspěvek.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ,bydlím sama se synem jsem na sociálce syn pracuje a bude muset nosit výdělek? Protože spolu nehospodaříme jen mi bude dávat něco na nájem,jak mám postupovat protože sociálka určitě bude posuzovat jeho celý plat a on mi ho nehodlá dát děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže bydlíte společně se synem, pak vás úřad práce bude logicky posuzovat společně a tedy bude společně posuzovat i vaše příjmy. Váš syn by Vám tedy měl dokládat svůj výdělek, abyste jej Vy mohla doložit úřadu práce. Tomu byste se mohla vyhnout doložením čestného prohlášení o tom, že synem trvale nežijete a společně nehradíte náklady na své potřeby. Pak byste mohla požádat o vyloučení Vašeho syna z okruhu společně posuzovaných osob. Jestliže s Vámi ale syn bydlí a přispívá Vám na nájem ,bude úřadp ráce obtížné přesvědčit o tom, že společně nehospodaříte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ještě prosím o doplňující odpověď k mému včerejšímu dotazu (aktuálně evidence na Úřadu práce, zkouším otěhotnět, případný nástup do zaměstnání a otěhotnění ve zkušení době). Pokud odejdu na rizikové těhotenství ve zkušební době a zároveň mi ve zkušební době kvůli tomu skončí pracovní poměr - jak postupovat kvůli nemocenské a následně nároku na PPM a rodičovský příspěvek?Ještě jednou předem děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na nemocenskoou máte nárok tehdy, pokud na ni nastoupíte během trvání pracovního poměru nebo nejpozději do 7 kalendářních dní od jeho skončení. Nastoupit na nemocenskou až po skončení pracovního poměru je ale méně výhodné, protože během prvních 14 dní nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (pracovní poměr už skončil) a jste tudíž bez finančních prostředků. Pokud ale nastoupíte na nemocenskou, můžete na ní zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Na základě nároku na tuto nemocenskou byste si poté mohla volit výši rodičovského příspěvku. 

Jestliže dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, pak velmi pravděpodobně - jak už jsem psala v předchozí odpovědi - nárok na mateřskou mít nebudete. Musela byste na ni totiž nastoupit v ochranné lhůtě, která ale bude pouze tak dlouhá, jak dlouhé bude Vaše zaměstnání - při ukončení pracovního poměru ve zkušební lhůtě tedy maximálně 3 měsíce. V takovém případě pak bude lepší nastoupit na nemocenskou. 

Pokud by pracovní poměr ve zkušební době ukončen nebyl, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,to jsem ještě já..:-) Ale já jsem pracovala déle jak 180dní,tak jak je možné,že nejsem v ochranné lhůtě?Nerozumím tomu..děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

ochranná lhůta v případě těhotenství činí při ukončení zaměstnání maximálně 180 kalendářních dní. To platí v případě, že jste pracovala tři roky, pět nebo třeba deset let. Ochranná lhůta je v tomto případě pro všechny stejná a činí 180 kalendářních dní, je to tak dáno zákonem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

Horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Na obzoru se s koncem měsíce objevují první náznaky změn ve vašem osobním životě. Nechejte proto stranou vše ostatní a soustřeďte se právě na ně. Vše, co potřebujete, je spolehnout se na svůj instinkt, který mají zrozenci tohoto znamení poměrně silně vyvinutý. V polovině týdne vás příjemně zaskočí příležitost k urovnání staré křivdy. Jen pozor na ony pověstné letní lásky – abyste o víkendu nezažili zklamání z nenaplněných očekávání.

anketa

Máte raději sladké, nebo slané?
dítě dne

Odpoledne u rybníka 30. 7. 2015

Odpoledne u rybníka

 • 3/5
Celkem 26
další

Tip na oběd


	Špízy z telecího masa se salátem z kuskusu.

Telecí špízy

Celkový čas: 45min

Energie: 639 kJ

Cena: 190 Kč


	Ryba vonící skořicí bude chutnat všem milovníkům rybích receptů.

Mořský vlk na bílém víně

Celkový čas: 60min

Energie: 267 kJ

Cena: 280 Kč


	Velmi jednoduchý salát z brokolice, který zažene hlad.

Brokolicový salát

Celkový čas: 25min

Energie: 318 kJ

Cena: 79 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.