Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
úterý 6. října | svátek má  Hanuš
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4911 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: vERONIKA

dOBRÝ DEN, CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT MÁMM SYNA KTEREMU BYLO V ČERVNU 2 ROKY A DNESKA JSME SE BYLI PRIHLASIT DO SKOLKY KVULI PRACI..CHCI SE ZEPTAT JAK CASTO MOHU DAVAT MALEHO DO SKOLKY ANÍŽ BY MI VZALI RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVĚK?MATEŘSKOU MÁM NA 3 ROKY TAKZE V ČERVNU MI BUDE KONCIT...DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ vERONIKA

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

vzhledem k tomu, že Váš syn již dosáhl dvou let věku, můžete ho dávat do školky bez omezení. Docházka do školky je sledována pouze u dětí do dvou let věku (do dovršení druhých narozenin). Můžete tedy syna dávat do školky tak často, jak budete potřebovat, aniž byste o rodičovský příspěvek přišla.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den.Nedaří se mi na internetu najít jaké mají pravomoce sociální pracovnice-pracovnice úřadu práce při pobírání dávek v hmotné nouzi.Chci se zeptat,mohou pracovnice při šetření otevírat šatní skříně a úložné prostory kde mám já a mé děti své věci.Dívat se do lednice,komory a pod pokličku co zrovna vařím?Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pravomoce sociálních pracovnic při šetření ohledně dávek pomoci v hmotné nouzi v zákoně o hmotné nouzi ani v jiném právním předpise. V zásadě ale platí, že má sockální pracovnice právo ověřovat ty skutečnosti, které souvisí s Vaší majetkovou a finanční situací. Může tedy chtít nahlédnout do Vašich skříní a jiných úložných prostor, aby se přesvědčila, že zde nemáte například elektroniku, kterou jste v žádosti o dávyk zamlčela. To, co vaříte, ale s poskytováním dávek nijka nesouvisí, takže pod pklici hrnce se dívat opravdu nemusí.

Dotaz: Iveta

Dobrý den prosím Vás nemám nárok na mateřskou dovolenou.Od 12 srpna jsem na neschopence a smlouva končí 14.října(15.5.-14.října zaměstnaná) termín porodu máme v březnu.Do kdy prosím Vás můžu být na neschopence nebo kdo určí že můžu být na neschopence až do 6 neděl.Když bych byla do 6 neděl na neschopence tak jak se pak počítá rodičovský příspěvek děkuji za odpověď Iveta.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Iveto,

na neschopence můžete skutečně zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. O prodloužení nemocenské požádejte Vašeho gynekologa, není důvod, aby Vám vzhledem k Vašemu těhotenství nevyhověl. Po vyčerpání nemocenské si následně budete moci zvolit výši rodičovksého příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% platu ve Vašem posledním zaměstnání. 

Dotaz: Kateřina

Prosím o radu jak postupovat při zdlouhavém soudním řízení. Syn je zletilý student 2 ročníku FF UPOL v Olomouci. S otcem se soudí již od září 2013 o výživné. Dosud však soud nerozhodl pro neustálé dotazování a neochotě bývalého manžela o jakoukoliv dohodu. Jsem samoživitelka, kdy jsem si byla nucena vzít půjčku, abych syna mohla podporovat na studiích.V současné době mi již docházejí finanční prostředky. Je nějaké řešení? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jesltiže řízení o výživném probíhá již od září 2013 a dosud vůbec - nebo již dlouho - nebylo nařízeno soudní jednání, může Váš syn podat stížnost na průtahy v řízení nebo návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu, v tomto případě k nařízení jednání. Více informací o těchto dvou možných postupech naleznete například zde: http://www.ferovajustice.cz/prutahy-v-soudnich-rizenich-56/jak-popohnat-soud-2576.html

Další možností, kterou můž syn učinit souběžně s dvěma předchozími, je podat návrh na určen ívýživného tzv. předběžným opatřením, o kterém soudy rozhodují do několika dní. Zde je ale zapotřebí předběžné opatření velmi dobře odůvodnit - mělo by z něj vyplývat, že bez výživného by synovi (a případně i Vám vznikla vážná újma). Vzory předběžných opatření najdete sice k dispozici volně na internetu, ale doporučuji je sepsat raději s advokátem, nejlépe se specializací na rodinné právo.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Pobírám rodičovský příspěvek 1 rok. Našla jsem si ale dobrou práci, kterou provozuji z domova a finančně vycházíme. Je možnost si zbylou částku z rodičovského příspěvku (tj. cca 110 000 Kč) vybrat jednorázově? Velice Vám děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jednorázové vyčerpání rodičovského příspěvku sice možné není, ale při pobírání rodičovského příspěvku je možné si přivydělávat bez omezení, příjem rodiče pobírajícího rodičovský příspěvek není nijak sledován. Můžete tedy klidně pracovat z domova a současně pobírat rodičovský příspěvek.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho se mi bude počítat mateřská dovolená. Mám doma 3 letou dceru a od září jsem nastoupila do práce, kam jsem se vacela po rodičovské dovolené. Kvůli školce jsem čerpala měsíc a půl neplacené volno před nástupem do práce. Po novém roce budeme plánovat druhé miminko, abych měla nárok na mateřskou, musím mít nějaký čas odporacovaný? Popřípadě z čeho se mi bude počítat. Do 4 let věku prvního dítěte určitě nastoupit na mateřskou nestihnu. Děkuji za informace.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na mateřskou u dalšího dítěte mít budete, protože Váš pracovní poměr stále trvá, není tedy zapotřebí určitou dobu odpracovat. Jestliže nenastoupíte na mateřskou dovolenou do čtyř let věku dcery, bude se Vám mateřská vypočítávat z Vašeho výdělku, kterého dosahujete po návratu z rodičovské dovolené.

Dotaz: JANA

dobry den chtela bych vedet jak dlouho trva socialni setreni beru davky hmotne nouze a nemam zaplaceny najem ani detem na stravu nevim uz co mam delat bylo mi zdeleno ze mam cekat jenze me za mesic konci najemni smlouva a uz mi chodi upominky ze nemam zaplacene sluzby

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

standardní lhůta pro vydání rozhodnutí o přiznání či nepřiznání dávky je 30 dní. Tato lhůta ale může být proloužena až o dalších 30 dní v případech, kdy si úřad práce musí napříkald kvůli neúplné či chybně vyplněné žádosti vyžádat další údaje či tedy, jedná-li se o složitý případ. Maximální lhůta, ve které by měl úřad práce rozhodnout, je tedy 60 dní.

Dotaz: Ludulka

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Ukončila jsem v září živnost ze zdravotních důvodů a chci se v říjnu zaevidovat na ÚP. Budou mi podporu vypočítávat z přehledu za rok 2013, nebo z těch devíti měsíců 2014? Děkuji za odpověď Ludulka

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste sociální pojištění hradila během posledních dvou let alespoň 12 měsíců, měl by Vám nárok na podporu vzniknout. Výše podpory se stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na jeden kalendářní měsíc.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,DPC mam od brezna do prosince,vydelavam tak prumerne 9000kc,3.8.se mi stal uraz,dnes jsem se dozvedel,ze nedostanu nemocenskou,protoze jsem v srpnu neodpracoval 2500kc.to vaznem mohou,kdyz pred tim jsem odvadel 4,5mesice vse.kde se odvolat?ani od OSSZ pry nic.diky

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

informace, které jste obdržel, jsou - bohužel pro Vás - pravdivé. V měsíci, kdy nedosáhnete příjmu alespoň 2.500 Kč, nejste účasten nemocenského pojištění a vznikne-li v tomto měsíci dočasná pracovní neschopnosti, nemáte při ní nárok na nemocenské, přestože jste předchozí měsíce nemocensky pojištěný byl.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Mám na Vás velký dotaz. Je mi 26, vystudovala jsem magisterské studium a nyní si dokončuji ještě jedno bakalářské. Vedle toho jako OSVČ učím děti tancovat. Od letoška musím platit zálohy na zdravotní a sociální, což jsou cca 3700Kč. Jenže příjmy z tancování mám letos jen asi 1000Kč měsíčně (většina příspěvků jde na nájem haly). Je varianta, jak zálohy neplatit? Nebo mám smůlu a musím si na zálohy půjčit? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

do 26 let věku jste jako nezaopatřené dítě mhola být OSVČ s vedlejší činností a tudíž platit nižší zálohy nebo neplatit vůbec. Nyní jste pravděpoodbně OSVČ s hlavní činností. Na zdravotní pojištění byste tedy měla hradit zálohu, která Vám vyšla v posledním Přehledu, ne však méně než je minimální záloha, která činí 1.752 Kč. Po konci roku po podání přehledu lze pojistné doplatit, případný přeplatek Vám pojišťovna vrátí. Obdobné je to u sociálního pojištněí, zde je minimální záloha při hlavní činnosti 1.894 Kč. Hrazení těchto záloh se bohužel nelze vyhnout, musela byste živnsot přerušit či ukončit, abyste zálohy hradit nemusela.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezký večer, chtěla bych se optat, jestliže jsem vedená na ÚP, omarodím - započítává se tato doba na výpočet důchodu, nebo to nemá žádný vliv? Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

doba evidence se jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod započítává pouze tehdy, pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti a dále nejdéle po dobu tří let, po kterou nárok na podporu nemáte. Před dosažením 55 let věku se ale doba bez nároku na podporu v nezaměstnanosti započítává maximálně v rozsahu jednoho roku. Vaše případná nemoc na toto nemá vlilv. Během evidence na úřadě práce v případě nemoci nemáte nárok na nemocenskou.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,s byvalym manželem jsme se opět vzali 31.12.2013 .Nyni po nas chteji ohledne přidavku ročni přijem za rok 2012 a 2013 proč po muži chtěji doklad za rok 2012 když platil alimenty a nebyli jsme spolu ?dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže si podáváte žádsot o přídavku na dítě nyní - od října 2014 - měli byste dokládat pouze příjmy za kalendářní rok 2013. Pokud jste žádali o přídavek ještě dříve, pak by připadaly v úvahu příjmy i za rok 2012. Domnívám se ale, že v takovém případě byste měla dokládat příjmy pouze vy jako matka dítěte. Doporučuji se ohledně vysvětlení obrátit přímo na úřad práce, u kterého o přídavek žádáte.

Dotaz: Alena

Dobry den,chtela jsem se zeptat...ke dni 30,9,2014 jsem ukoncila prispevek na bydleni(z duvodu ze od rijna nastupuji do prace)muze mi prijit jeste nejaka kontrola i zpetne?Dekuji za odpoved A.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže si od října již nebudete žádat o příspěvek na bydlení a nebudet tudíž dokládat žádné příjmy za 3. kalendářní čtvrtletí, pak by Vám již žádná kontrola - ani zpětně - přijít neměla.

Dotaz: Zuzana

Dobrý večer, do března 2016 jsem na tříleté variantě rodičovské dovolené. Nyní jsem těhotná s termínem květen 2015. Na jak vysokou částku po zvýšení rodičovského příspěvku měsíčně, mám prosím nyní nárok? Předem děkuji za odpověď Zuzana

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Zuzano,

rodiočvský příspěvek je vždy vyplácen pouze na nejmladší dítě v rodině. Nárok na něj Vám tedy zanikne ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na mateřskou nebo rodiočvský příspěvek u staršího dítěte. Maximální částka, na kterou je možné rodičovský příspěvek navýšit, je 11.500 Kč měsíčně. Zda ale budete mít na takto vysoký příspěvek nárok, záleží na to, jak vysoký příjem jste měla před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Za předpokladu, že jste měla hrubý příjem cca 16.500 Kč, si můžete o nejvyšší rodičovský příspěvek požádat. Jinak platí, že rodiočvský příspěvek se vyplácí maximálně ve výši 70% Vašeho příjmu.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdo vypočítává výživné na dítě popřípadě jake dokumenty jsou k tomu potřeba. Dekuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější cesta je se na výši výživného dohodnout. Pokud dohoda není možná, je zapotřebí se obrátit na soud. V případě výživného na dítě/děti, rozhoduje o výši výživného okresní soud v místě bydliště dítěte/dětí. Soud posuzuje celkové finanční a majetkové poměry obou rodičů, ale i oprávněné zájmy a potřeby dětí. Bude tedy zapotřebí předložit soudu potvrzení o výši Vašich příjmů, případně daňové přiznání, soud ale může zjišťovat i to, zda a jaký majetek vlastníte - například nemovitosti apod.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

Horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Tento týden budete rozpolcení mezi snahou uspokojovat své vlastní potřeby a touhou zajistit to nejlepší pro své nejbližší. Jak totiž zjistíte, ne vždy jsou tyhle dva aspekty života dobře propojitelné. Občas vaše osobní štěstí negativně ovlivní štěstí člověka, na němž vám záleží, a vaše radost je v konečném důsledku o to menší. Nezoufejte si a pamatujte, že jsou zkrátka situace, z nichž nemohou vzejít dva vítězové, a také že není možné vždy uspokojit všechny. Řiďte se svou intuicí!

anketa

Máte ráda česnek?
dítě dne

Spokojený spolujezdec 1. 10. 2015

Spokojený spolujezdec

 • 3/5
Celkem 25
další

Tip na večeři


	Pomalu pečené hovězí hrudi na pivu.

Hovězí hrudní na pivu

Celkový čas: 4h a 0min

Energie: 365 kJ

Cena: 240 Kč


	Křupavé kuřecí stehna s pomerančovou omáčkou.

Karamelizovaná kuřecí stehna

Celkový čas: 1h a 30min

Energie: 292 kJ

Cena: 280 Kč


	Klasická česká pečená kachna se zelím.

Pečená kachna s bílým zelím

Celkový čas: 2h a 25min

Energie: 674 kJ

Cena: 260 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.