Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 3. května | svátek má  Alexej
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4601 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: pavel

Mel bych jeste dotaz, kdyz mi uznaji na UP podporu o co mohu jeste zadat na socialce? Dekuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapoitřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí - zatím se Vám tedy budou počítat příjmy ze zaměstnání. Další možností jsou dávky pomoic v hmotné nouzi - zde se totiž dokládá příjem za aktuální měsíc. Doporučuji začít příspěvkem na živobytí. O uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Dendyz

Dobrý den, mám 10 měsíčního vnuka o kterého se jeho matka už nechce starat. Dala ho do péče své matce.Můj syn, otec dítěte se o syna postarat nedokáže, proto si chci o svěření do výchovy zažádat já. Jsem zaměstnaná takže bych musela zůstat doma a nevím jestli bych měla nárok na rodičovský příspěvek nebo jinou dávku a jestli mi zaměstnavatel musí držet pracovní místo jako při nástupu na MD. Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vnuk by Vám mohl být svěřen do péče podle § 45 zákona o rodině nebo byste se mohla stát jeho pěstounkou. Po vnukových rodičích - jeho matce a Vašem synovi - byste pak mohla požadovat výživné, při splnění podmínek byste si mohla požádat o přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek. V zaměstnání byste pak mohla čerpat rodiočvskou dovolenou, takže by Vám zaměstnavatel držel místo nejdéle do tří let věku Vašeho vnuka. Doporučuji začít situaci řešit na orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD) v místě vnukova bydliště a informovat příslušnou sociální pracovnici o Vašem úmyslu požádat o svěření vnuka do Vaší péče.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den mám dvě otázky takže za 1)PPM- Vím o ochrané lhůtě 180dni od ukončení studia, ale slyšela jsem že nárok vznikne pokud má žena za poslední rok odpracovaný alespoň jeden měsíc jínak ji prý ani přesto nedostane tak nevím co je na tom pravdy. A ještě nemužu být před porodem na ÚP.... Konkretně má situace v květnu jsem neuspěšně odmaturovala (na další pokus jsem přihlašena v zaři-nemohu odhadovat jak to dopadne) tudiš patřím škole do 31.srpna. Termín porodu mám zapsaný v kartě na 3-4.11.2014 (dle UZ a PM) tudiš splňuji porod v ochrané lhutě ale k 1.9.2014 se musím hlasit na pracak-kvuli placeni zd. pojištění a nemam vůbec nic odpracovaného. mam tedy nějaky nárok na PPM? Jak mám postupovat? 2) Dále se chci zeptat jsem s přítelem- otcem dítěte. Co když jej nenechám zapsat jako otce, tudiš já sama budu mít nárok na porodné (trvalý pobyt mám zatím u mých rodiču možná v dpbě porodu ho budu mít na obecním úřadě), a po vyplacení porodného by jsme zašli na matriku že jej chceme zapsat jako otce- oba rodiče samozřejmě se zapsaním souhlasí. Nechtěli by porodné zpět? A musely by být prováděné testy otcovství když oba rodiče se zapsaním souhlasi? Jde o to že s přítelovým platem o pár korun přesahujem a nárok nevzniká. Děkuji za pomoc.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

Váš dotaz už jste vložila do poradny 28.6. a já jsem Vám na něj již odpověděla, proto zde pouze kopíruji svoji předchozí odpověď:

Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se započítává i doba studia, pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno. Pokud tedy v září úspěšně odmaturujete, započítá se Vám do doby poijštění doba studia. Aby Vám ale okresní správa sociálního zabezpečení měla výši PPM z čeho vypočítat, musíte mít alespóň nějaký výdělek s odvodem nemocenského pojištění, ze kterého by Vám PPM mohla být vypočtena. Pokud se Vám "pouze" započítá studium, ale nebudete mít žádný započitatelný příjem, nárok na PPM Vám nevznikne. V takovém případě by mohl otec dítěte - pokud bude uveden v rodném listě - nastoupit od počátku 7. týdne po narození dítěte na mateřskou, požádat o PPM vypočtenou ze svého platu (pokud splňuje podmíky pro nárok na PPM) a poté zvolit výši rodičovského příspěvku. Další možností je požádat rovnou o výplatu rodičovského příspěvku vypočtenéh z platu otce dítěte bez pobírání PPM: Jinak Vás čeká čtyřletá varianta rodičovského příspěvku.

Co se týče zápisu otce dítěte do rodného listu, pokud s tím oba rodiče souhlasí, není nutné provádět testy otcovství. Jestliže ale chcete zapsat otce do rodného listu až poté, co si požádáte o porodné, kde budete v žádosti tvrdit, že jste matka samožiitelka, sama asi tušíte, že to není správný postup. Je to podvod a pokud by na to úřad práce zpětně přišel, mohl by po Vás žádat vrácení porodného. Tento postup Vám tudíž opravdu nedoporučuji.

Dotaz: pavel

OD 20.2.2014 - DO 9.4.2014 na UP bez podpory. 10.4.2014 nastup do prace.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud jste dosud nepobíral podporu v nezaměstnanosti, protože jste nesplnil podmínky pro její přiznání, a nyní máte během posledních dvou let odpracovaný rok (12 měsíců), nárok na podporu Vám vznikne.

Dotaz: pavel

Chtel bych se jeste zeptat, priznali mi hmotnou nouzi 3.400kc. Jenze pak sem si nasel praci a nemel cas tam jit, po nejake dobe mi byla odejmuta, ze jsem se nedostavil atd. Kdyz tedko prijdu o praci, mohu zadat znovu nebo az po nejake dobe? Dekuji za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže přijdete o zaměstnání a budete osobou v hmotné nouzi (budete splňovat zákonem stanovené podmínky), můžete si o dávku či dávky hmotné nouze opět požádat.

Dotaz: pavel

Dobry den, chtel bych se zeptat, kdyz se pujdu evidovat na UP a mam za posledni 2 roky odpracovano 12 mesicu, mam narok na podporu? Nebo tam jsou jeste jine podminky? Diky za odpoved.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

záleží také na tom, jak dlouho jste byl naposledy v evidenci úřadu práce a jak dlouho jste poté pracoval. Pokud jste při poslední evidenci na úřadě práce nevyčerpal celou podpůrčí dobu, máte nárok na opětovné čerpání celé podpůrčí doby již po odpracování tří měsíců. Pokud jste ale při poslední evidenci vyčerpal celou podporu, musíte pro opětovný nárok na podporu odpracovat alespoň šest měsíců. Jinak budete moci pouze dočerpat podporu nevyčerpanou při poslední evidenci. 

Dotaz: lenka

dobry den, v breznu pristiho roku mi vyprsi rodicovska davka, kterou jsem si musela diky financnim problemum navisit na plnou davku,ale synovy budou teprve v srpnu 3 roky a do skolky ho vemou nejpozdeji v zari. Na zadne dalsi davky nemame s manzelem narok. Jak se mam zaridit ten pulrok co budu bez penez,mam si snizit davky aby me to vyslo do srpna? dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže s manželem víte, že na jiné sociální dávky nemáte nárok, bude opětovné snížení rodiočvského příspěvku rozumným řešením. Pokud nejste zaměstnaná, mohla byste se ještě zaevidovat na úřadě práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti, která by ale byla velmi nízká - první dva měsíce cca 3.600 Kč a poté ještě méně.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den Vladimíro, ráda bych se zeptala.V současné době jsem na 3leté mateřské dovolené s prvním dítětem. V březnu mi bude končit rodičovská dovolená. Chtěla jsem se zeptat, kdybych do března otěhotněla, zda budu moci zůstat doma a případně jít na rizikové těhotenství či nemocenskou. Ráda bych šla do práce, až po druhém dítěti :-). Předem moc děkuji za odpověď. Pěkný den Petra.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Petro,

jestliže Váš pracovní poměr stále trvá, budete mít i udalšího dítěte nárok jak na nemocenskou, tak na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. Na nemocenskou můžete klidně nastoupit bezprostředně po ukončení rodiočvské dovolené - během rodičovské dovolené Vám totiž nárok na nemocenské dávky nevzniká, ale po jejím ukončení už ano.

Dotaz: Monika

Děkuji za rychlou odpověď. Můžu se ještě zeptat z čeho se mi v mém případě bude nemocenská počítat?Monika

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Moniko,

nemocenská by Vám měla být vypočtena z platu, kterého jste dosahovala před nástupem na předchozí mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Dotaz: Monika

Dobrý den, byla jsem tři roky na mateřské, pak jsem nastoupila zpět do práce, kde jsem odpracovala asi deset dní a poté odešla na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Teď mi skončila tříletá mateřská a měla bych nastoupit zpět do práce. Zaměstnavatel mi, ale odmítl úpravu pracovní doby a já neseženu každodenní hlídání pro tři děti. Jsem OSVČ, ale na uživení to zatím nestačí. Jak to je, pokud bych šla na neschopenku hned po skončení rodičovské? Když jsem pracovala naposledy před třemi lety? Kamarádka říkala, že nedostanu ani korunu, pouze prý zaměstnavatel za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění. Je to pravda?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

Vaše kamarádka nemá pravdu. Na nemocenskou máte nárok i tehdy, když na ni nastoupíte bezprostředně po ukončeni rodičovské dovolené. Prvních 14 dní Vám bude vyplácet náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám pak bude nemocenskou vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). 

Dotaz: Lucka

A těch prvních 14 dní nedostanu nic?Jako náhradu mzdy od zaměstnavatele...

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na náhradu mzdy během prvních 14 dní byste měla nárok pouze tehdy, pokud by Váš pracovní poměr trval. Vzhledem k tomu, že skončil den po nástupu na nemocenskou - a první tři dny nemocenské jste doma vždy "zadarmo" - nedostanete během prvních 14 dní bohužel nic.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, dne 5.7.2014 mi skončil rodičovský příspěvek měla jsem tříletou variantu. Ted jsem v 6 měsíci těhotenství a jsem od 7.7.2014 na neschopence. Do ted jsem byla v pracovním poměru, ale ted mi zaměstnavatel oznámil, že mi chce dát výpověd dohodou (mé prac. místo bylo zrušeno před rokem). Když na výpověd dohodou ke dni 15.7přistoupím budu mít nárok na PPM i rodičák ve 3 leté variantě. děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

výpověď dohodou neexistuje - buď jde o výpověď, nebo o dohodu. Uzavírat za současné situace se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru pro Vás není příliš výhodné, protože v případě dalšího těhotenství nebudete mít nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku. U současného těhotenství Vám nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku vzniká.

Pokud se jedná o výpověď, v době těhotenství Vám ji zaměstnavatel může dát pouze z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro kteé by s Vámi mohl okamžitě zrušit pracovní poměr. Zrušení Vašeho místa (organizační změna) důvodem k výpovědi v době těhotenství není. Záleží tedy pouze na Vás, zda na dohodu přistoupíte či nikoliv - na PPM mít nárok budete.

Dotaz: Lucka

Dobrý den,zajímalo by mne,kdo mi bude vyplácet nemocenskou,když jsem na rizikovém těhotenství od 30.5.2014 a smlouva u zaměstnavatele mi skončila 31.5.2014. A kdo za mě teď hradí zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže jste nastoupila na nemocenskou dne před ukončením pracovního poměru, máte nárok na nemocenskou od 15. dne Vaší pracovní neschopnosti. Nemocenskou Vám bude vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), tzv. lístky na peníze je zapotřebí nosit Vašemu bývalému zaměstnavateli. Během pobírání nemocenské za Vás hradí zdravotní pojištění stát.

Dotaz: Petra

Dobrý den, jsem těhotná a řeším zda bude moci můj přítel (otec dítěte) požádat o slevu na dani za dítě. Přítel nepracuje, má ID III. stupně a pobírá PNP. Pokud nebude slevu uplatňovat, kdo jiný by si o ni mohl požádat. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

daňovou slevu na dítě si může uplatnit poplatník, který žije s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti. Může tak ale učinit pouze ten, kdo daní své příjmy a tudíž podává daňové přiznání. Jestliže Váš přítel má pouze invalidní důchod a příspěvek na péči, pak nepodává daňové přiznání a tudíž ani nemůže uplatňovat slevu na dani, protože žádné daně neodvádí. Pokud ani Vy jako matka vyživující dítě nebudete zaměstnaná, nebude ve Vašem případě zatím moci uplatňovat slevu na dani nikdo. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,prosím o radu. Od 3/2011 jsem vedena jako u OSVČ a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Od 8/2012 jsem zároveň byla zaměstnaná na dobu neurčitou.K 6/2014 mi byla ukončena pracovní smlouva a já nyní zjistila, že jsem v jiném stavu. Pravděpodobně budu na rizikovém těhotenství. Jak v tuto chvíli vše bude probíhat? Mám nárok na nemocenskou a mateřskou? Zvažuji , že bych se přihlásila k nemocenskému pojištění,aby vše navazovalo na ukončení zaměstnání,ale nevím zda je to něco platné a v jaké výši platit zálohy. Příjmy za rok 2012: Zam 5 měs 175800+59000 pojistné, OSVČ vedl.+ hl. s odečtenými výdaji 135370,- a rok 2013: Zam 12měs 122400 + 55000 poj a OSVČ vedl. s odeštenými výdaji 39 000,-kč V roce 2014 se příjem ze zaměstnání pohyboval kolem 10 000,-kč.Moc Vás prosím o pomoc,nevím si s tím rady a nerada bych přišla o nemocenskou a PPM.Děkuji za Vaši odpověď.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

z titulu OSVČ Vám nárok na mateřskou nevzniká, protože jste si nehradila nemocenské pojištění. Nárok na mateřskou ze zaměstnání závisí na tom, jak dlouho jste těhotná a zda stihnete nastoupit na mateřskou dovolenou do 180 dní od ukončení pracovního poměru - nástup na mateřskou je v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu. Pokud ano, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne, v opačném případě nikoliv.

Na nemocenskou momentálně nárok nemáte, protože byste na ni musela nastoupit nejpozději do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru, což se nestalo. Pokud byste si jako OSVČ začala hradit nemocenské pojištění, vznikl by Vám nárok na nemocenskou až po třech měsících - záleží tedy na tom, zda by se Vám to vůbec vyplatilo. Na nemocenské byste pak mohla zůstat až do 6. týdne po porodu a následně si zvolit výši rodiočvského příspěvku - to je varianta pro případ, že nemáte nárok na mateřskou.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat, že nejste pověstný tvrdohlavý Beran, který nepřipustí jiný náhled než svůj. A i to váš vztah pročistí a zharmonizuje (co víc si o prvním máji přát).

soutěž

Vyhrajte skvělé dárky s filmem Je prostě báječná

Vyhrajte skvělé dárky s filmem Je prostě báječná

S kým si usteleš, s tím si budeš hrát!

Soutěž probíhá od 27. 4. 2015 do 10. 5. 2015

anketa

Experimentujete s partnerem při milování?
dítě dne

Pomáhám se snídaní 1. 5. 2015

Pomáhám se snídaní

 • 5/5
Celkem 22
další

Tip na večeři


	Zdravá dýňová polévka dochucená medem.

Dýňová polévka s medem

Celkový čas: 60min

Energie: 231 kJ

Cena: 110 Kč


	Jednoduchý salát z bílého zelí se slaninou.

Zelný salát se slaninou

Celkový čas: 40min

Energie: 503 kJ

Cena: 50 Kč


	Zdravá polévka z tymiánu a chleba.

Tymiánová polévka

Celkový čas: 20min

Energie: 612 kJ

Cena: 45 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2015 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.