Bety.cz
Nastavit jako domovskou stránku
neděle 21. prosince | svátek má  Natálie
Přihlásit | Nejste registrována? Registrovat 
Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.
 

Tématické oblasti:
 

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.
 

O mně
 

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

.

Vložit dotaz
Zobrazeno 15 / celkem 4232 dotazů Přidat dotaz
Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych se informovala na své možnosti. Dne 8. 7. 2014 mám nastoupit zpět do práce po tříleté MD. Ale jsem opět těhotná. Bohužel mi nová mateřská nenavazuje a doba, po kterou bych měla chodit do práce je 6 týdnů, než opět nastoupím na MD. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve státní správě. Ze zdravotních důvodů mi ale lékařka doporučila pracovní neschopnost do nástupu na MD, zároveň mě ale úřednice OSSZ v mém městě upozornila na to, že bych v práci měla být alespoň dva tři dny, než nastoupím na marodní, aby mi měli z čeho mateřskou vypočítat a nebyla bych těch prvních 28 týdnů bez peněz. Je to tak? Jak mám, prosím postupovat dále? Děkuji, R.B.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na nemocenskou máte nárok prakticky ihned po ukončení rodičovské dovolené. Můžete tedy na nemocenskou nastoupit klidně hned následující den po konci rodiočvské dovolené, není zapotřebí žádný určitý počet níd odpracovat. První tři dny nemoci budete doma zadarmo, od 4. do 14 kalendářního dne nemoci Vám bude za pracovní dny vyplácet náhradu mdzy zaměstnavatel a od 15. dne nemoci Vám bude nemocenskou vyplácet OSSZ. Výše nemocenské Vám bude vypočtena ze stejného vyměřovacího základu, jako před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,chtela jsem se zeptat jsem tehotna jsem ve 4mesici.A nemam absolutne zadne financni prostredky na bydleni a okoli myslim tim rodinu taky nemaji financni prostredky na to abych mohla jit bydlet a zaridit se.U nas to nejde bydlet jelikoz zijem ve 3+1 a mimco je tu zatezi.Nehci ho davat pryc.Mam nejaky narok na financni podporu??S tim ze bych si sehnala bydleni a ze by mi to urady zaplatily.Jsem bez pritele a jsem opravdu v nouzi a na potrat mi nnevysli penize.Potrebuju opravdu poradit co mam delat.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

do doby narození dítěte by připadal v úvahu jen příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doloižt Vaše příjmy a náklady na bydlení za upylnulé kalendářní čtvrtletí - musíte tedy nejprve po celé kalendářní čtvrtletí v bytě mít trvalé bydliště a hradit náklady na bydlení a teprve poté si zpětně zažádat o příspěvek na bydlení. Není to tedy tak, že se někam nastěhujete a úřad práce Vám toto bydlení hned zaplatí. Další možností jsou dávky pomoci v hmotné nouzi - doporučuji začít příspěvkem na živobytí. I v totmo případě má ale úřad práce na vyřízení Vaší žádosti 30 dní, ato lhůta může být v případě chybějících či nesprávných údajů v žádosti prodloužena až na 60 dní, takže i zde je potřeba počítat s tím, že výplata dávky nějakou dobu potrvá. 

Po narození dítěte pak budete mít nárok na rodiočvský příspěvek, případně na porodné a přídavek na dítě. Po otci dítěte pak můžete žádat výživné nejen pro dítě, ale po dobu dvou let také pro sebe jakožto neprovdanou matku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám zvolenou 3letou RD, která končí až v dubnu 2015. Ale nyní od září 2014 bych ráda nastoupila na HP buď k současnému nebo novému zaměstnavateli. Bylo mi řečeno že i přitom mohu pobírat měsíční příspěvek 7400 až do dubna 2014 (jen to nahlásit zaměstnavateli). Ale přitom před několika měsíci mi bylo řečeno to, že by se dala stávající RD tak navýšit abych před nástupem do práce dočerpala celých 220 000. Tedy že by se do té doby ukončila. Raději bych tuto variantu, ale nevím ani jaký paragraf... tuto možnost uvádí a co proto udělat, jaké papíry a kde vyplnit. Abych do práce nastoupila s čistým štítem. Je sice hezké pobírat ještě několik měsíců RD, ale jak to pak řeší zaměstnavatel? Není to pro mě naopak handicap co se týče i daní... Jak je to to pak i s odvody za soc. i zdravotní. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

během pobírání rodičovského příspěvku si můžete bez problémů přivydělat, příjmy rodiče pobírajícího rodiočvský příspěvek nejsou nijak sledovány a omezeny. Můžete tedy klidně nastoupit do nového či stávajícího zaměstnání a dál pobírat rodičovský příspěvek bez jakýchkoliv negativních důsledků. 

Co se týče navýšení rodičovského příspěvku, to je možné pouze za předpokladu, že jste měla dostatečně vysoký příjem. Rodičovský příspěvek totiž nesmí přesáhnout 70% Vašeho platu, kterého jste dosahovala před nástupem na mateřwskou a rodičovskou dovolenou. Musíte si tedy spočítat těchto 70% a tím i maximální výši rodičovského příspěvku, kterou můžete pobírat. Maximální výše rodičovského příspěvku je přitom 11.500 Kč měsíčně, což odpovídá zhruba platu 16.500 - 17.000 Kč hrubého. Pro změnu výše rodičovského příspěvku stačí zajít na úřad práce a vyplnit zde formulář nazvaný Žádost o rozhodnutí o ovlbě nároku na rodičovský příspěvek - v elektronické podobě tento formulář naleznete zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp (v levém menu v sekci Ostatní, Hlášení změn).

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chci se zeptat,byla jsem OSVČ do konce ledna 2014,platila jsem si sociální i nemocenskou.Od 1.2.2014 do konce března 2014 jsem byla evidovaná na úřadě práce,tedy 3 měsíce.Od 1.dubna jsem opět OSVČ,ale 2.dubna jsem onemocněla a mám neschopenku.Platí to,že musím jako OSVČ znovu nejprve 3 měsíce platit nemocenskou,abych měla nárok na proplacení dávek?Můžete mi poradit,jak to je v tomto případě.Děkuji Isabella

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den, Isabello,

pokud jste přerušila či ukončila a nyní opět obnovila živnost, msuela byste si opravdu nejdřív opět alespoň tři měsíce platit nemocenské pojištění, aby Vám vznikl nárok na nemocenskou. Za současné situace tedy nárok na nemocenskou nemáte - můžete tedy sice být na nemocenské, ale bez finanční dávky. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na co je po svatbě nárok a na co ne? Nyní jsem v pronájmu sama se dvěma dětmi pobírám RP, přídavky na děti a nárok na PnB mám, zajímalo by mě zda bych o něj přišla kdybych se vdala, manžel v bytě se mnou trvalé bydliště určitě mít nebude. Nevím jak to chodí. Když jsem žila s předešlým partnerem, také neměl trvalé bydliště v bytě, a nárok jsem měla. Prý se to posuzuje jen podle trvalého bydliště, ale nevím jak v tomto případě by to bylo. Moc děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

u příspěvku na bydlení je skutečně rozhodujícím kritériem trvalé bydliště. Pokud tedy Váš (budoucí) manžel nebude mít v bytě trvalé bydliště, nebude společně posuzovanou osobou a nebudete tudíž muset do žádosti uvádět jeho příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení tudíž budete mít i nadále.

Dotaz: PIPILA

Dobrý den chtěla jsem se zeptat na pár otázek jsem matka čerstvě 3 leté holčičky otec v rod. list není uveden než jsem nastoupila na MD tak mi zaměstnavatel neprodloužil smlouvu tím pádem mi celé 3 roky platil stát.A ted je situace taková trv.bydliště mám psané u rodiču v baráku žiji,ale v samostatném bytě platim jím nájem a ted otázky 1)malou mi vezmou do školky až od záři mě končí MD tak jestli mužu žádat příspěvky na bydlení ,nebo nějaké jiné příspevky když tu trv. adresu mám u rodiču. 2)mám nějaké výhody když jsem vedená jako svobodná matka? 3)Jestli mi UP bude platit když jim řeknu že můžu do prace až od zaří .díky moc

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud žijte v domě svých rodičů v samostatném bytové jednotce, máte zde trvalé bydliště a sama hradíte náklady na nájemné, energie apod., pak Vám vznikne nárok na příspěvek na bydlení za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit Vaše příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí, požádat o něj můžete na úřadě práce v místě bydliště. Pokud ale máte trval ébydliště jinde, než bydlíte, nárok na příspěvek Vám nevznikne.

Nevím, co přesně máte na mysli těmi výhodami, ale po vyčerpání podpory na úřadě práce se můžete z úřadu práce klidně odhlásti a přihlásit se pouze na zdravotní pojišťovnu, protože za Vás jako osobu pečující o dítě do sedmi let věku bude zdravotní pojištění hradit stát. Doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám také započítává jako tzv. náhradní doba pojištění.

Po zaevidování se na úřadě práce budete mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti, která bude první dva měsíce činit cca 3.600 Kč a poté se bude dále snižovat. Na podporu Vám vznikne nárok i tehdy, když pečujete o malé dítě. Péče o dítě do čtyř let věku nebo docházka dítte do předškolního zařízení či povinná školní docházka dítěte jsou totiž tzv. vážnými důvody, kvůli kterým můžete beztrestně odmítnout nástup do zaměstnání, které Vám případně zprostředkuje úřad práce. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, pracovní poměr na dobu neurčitou. Pokud mi dá zaměstnavatel výpověď v době, kdy budu už těhotná, druhá mateřská mi půjde z čeho? Taky z prvního výměru a nebo z dávek? Můžete mi, prosím, konkrétně říci, jaké mohou být důvody okamžité výpovědi? Může to být třeba právní spor s kolegyní, firmou, přestupek.... Moc děkuji.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

pokud během rodičovské dovolené znovu otěhotníte, neprodleně to zaměstnavateli oznamte. Během Vašeho těhotenství má totiž zaměstnavatel jen velmi omezené možnosti, jak Vám dát výpověď . Může tak učinit pouze z důvodu (z)rušení zaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okamžitě zrušit pracovní poměr - z jiného důvodu Vám výpověď během těhotenství dát nemůže. Důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru by mohlo být pouze porušení pracovních povinností zvlášť hrubým způsobem (což během rodičovské dovolené nehrozí) nebo situace, kdy byste byla pravomocně odsouzena pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok nebo pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na dobu nejméně 6 měsíců. Výše mateřské se nidky nevypočítává z dávek, byla by Vám vypočtena ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte.

Dotaz: Petra Konvalinkova

Dobrý den, mám dotaz. Na konci května mi končí rodičovská dovolená, ale se zaměstnavatelem jsem rozvázala pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů a dostanu 3 odstupné platy.Mám postiženého syna, který pobírá přispěvek na péči (2.stupen). Chtěla bych vědět zda lze po zkončení rodičovské se nahlasit na zdravotní pojištovně, že pečuji o dítě do 4-7 let, aby za mě platili pojistění a současntě se přihlásit na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstanosti? Nebo se mohu přihlásit na UP a po vyčerpání podpory se teprve přihlásit, že pečuji o dítě do 4-7let. Děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nevím, z jakého důvodu byste se chtěla přihlásit na pojišťovnu i na úřad práce. Pokud se zaevidujete na úřadě práce, zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát stejně jako v případě, že byste se zaeviodvala pouze na pojitovně, takže je zbytečné evidovat se na pojišťovně i úřadě práce. Na úřadě práce Vám navíc vznike nárok na podporu, ale až po vyčerpání odstupného, tedy po třech měsících. Vzhledem k tomu, že do práce vůbec nenastoupíte, musíte počítat s tím, že podpora bude nízká - první dva měsíce cca 3.600 Kč a poté se bude dále snižovat. Po vyčerpání podpory se můžete z úřadu práce odhlásit a zaevidovat se na zdravotní pojišťovně.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, ráda bych se informovala kdy vzniká nárok na porodné? Přítel má čistou mzdu 11743 Kč, já od ledna na nemocenské a v únoru mi skončila pracovní smlouva, po mateřské tedy nemám pracovní místo kam bych se mohla vrátit. Měli bychom za těchto podmínek nárok na nějakou finanční pomoc? děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na porodné máte nárok tehdy, pokud se jedná o Vaše první dítě a čistý příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima. Životní minimum tříčlenné domácnosti (2 dospělí a malé dítě) je 7.710 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 18.504 Kč měsíčně. Vejdete-li se s příjmem do uvedené hranice, budete si moci zažádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné stačí doložit příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházejíc čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, u přídavku na dítě je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2013. Pokud splníte podmínky pro nárok na mateřskou budete pobírat mateřskou - nebo alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem do 6. týdne po narození dítěte - a poté rodiočvský příspěvek ve Vámi zvolené výši podle platu v posledním zaměstnání.

Jste-li Vy nebo Váš přítel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si zažádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek stačí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. O uvedené dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Hanka

Dobrý den, v roce 2012 (březen) jsem porodila, využila jsem jsem PPM a 2letou RD, kdy mi trval prac.poměr. K prvnímu dni po skončení RD jsem podala výpověď dohodou a zaevidovala jsem se na ÚP, kde jsem 2měsíce a zjistila jsem, že jsem těhotná. V zaměstnaneckém poměru bych měla být od května, zaměstnavatel je informován o stavu. Otázka zní, pokud mi lékař doporučí rizikové těhotenství, z čeho se mi bude vypočítávat dávka nemocenské? Kolik dní musím mít odpracováno, aby se mi nemocenská vypočítávala z platu ze zaměstnání, které nastoupím v květnu? Splním podmínky na PPM, když jsem momentálně ve 2.měsíci těhotenství a zaměstnána budu až od května (předtím ÚP, RD, PPM)?Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

nárok na nemocenskou vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže na nemocenskou můžete nastoupit kdykoliv po zahájení pracovního poměru. Nemocenská se Vám bude vypočítávat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. 

Na PPM máte nárok tehdy, pokud jste během posledních dvou let byla nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a pokud budete zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou nebo budete v ochranné lhůtě. Jestliže jste letos ukončila pracovní poměr, první podmínku bez problémů splníte, protože do potřebných 270 dní pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru, včetně doby strávené na rodičovské dovolené. Pokud tedy budete v době nástupu na mateřskou stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, nárok na PPM Vám vznikne. Pokud by Váš pracovní poměr skončil, ochranná lhůta činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. 

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Pročítala jsem Vaše odpovědi na dotazy a dočetla jsem se něco o bytí na rodičovské dovolené a zároveň pobírání podpory v nezaměstnanosti? To jako fakt? Rodičovská dovolená snad souvisí se zaměstnáním, je to překážka v práci. Jak tedy může být někdo na rodičovské dovolené a zároveň nezaměstnaný a chtít podporu? Napadá mě, jedině, že žena není na rodičovské dovolené, protože není zaměstnaná, jen pobírá rodičovský příspěvek. Ale jak může brát dvě dávky? Rodičovský příspěvek a podporu v nezaměstnanosti? A jak to, že ji vůbec zaregistrují na úřadu práce? Stará se snad o dítě, tak asi není zájemcem o zprostředkování zaměstnání.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

máte pravdu v tom, že rodičovskou dovolenou čerpá pouze žena, která je zaměstnaná, a tudíž nemůže být současně v evidenci úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Tato možnost se týká nezaměstnaných žen, které "pouze" pobírají rodičovský příspěvek, ale nečerpají rodičovskou dovolenou. To, že žena pečuje o malé dítě, nní překážkou pro to, aby mohla být vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání. Pokud péči o dítě splní potřebnou dobu pojištění - jeden rok během posledních dvou let - vzniká jí nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. Většina žen sice této možnosti využívá až po vyčerpání rodičosvkého příspěvku, aby nezůstaly bez příjmů, ale podporu v nezaměstnanosti je možné čerpat také souběžně s rodičovským příspěvkem.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, v květnu mi končí rodičovská dovolená. Pro dítě zatím nemám zajištěnu školku, možná bude od 1.9. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na rozvázání pracovního poměru ke dni ukončení rodičovské dovolené, dohoda byla navržena z mé strany, důvod péče o dítě do 4 let věku. Takže případná podpora v nezaměstnanosti asi minimální? Zvažuji dvě možnosti, zda se hlásit jen na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě nebo se jít rovnou registrovat na úřad práce. Myslela jsem, že než bude jistá školka, tak bych si alespoň mohla přes víkendy nebo když bude manžel hlídat děti přivydělávat, ale ono to nebude tak jednoduché, jak jsem zjistila. Děti máme dvě 3leté a 5leté (5leté už chodí do školky na celý den). První možnost: půjdu se hlásit na zdravotní pojišťovnu, jako osoba pečující o dítě a teď nevím, zda o dítě do 4 let věku do 7mi let věku nebo o dvě děti do 15ti let věku? Slyšela jsem, že budu moc dítě posílat do školky jen na 4 hodiny, je to pravda? To by mohl i ten starší 5ti letý jen na 4 hodiny do školky? Když budu osoba pečující o dítě, můžu si přivydělávat? Je nějak omezena částka? Druhá možnost: půjdu se registrovat na úřad práce. Mohu vůbec, když nemám školku? Rodiče mi slíbili, že mi kdyžtak pomohou zaplatit soukromou školku, kdybych měla nastoupit do práce, nebo když mě pošlou na rekvalifikaci, nebo uklízet ulice, takže bych byla tedy uchazečka o zaměstnání. Přivýdělek při registraci na úřadu práce? Slyšela jsem dva různé názory, který je pravdivý? První: po dobu pobírání podpory si člověk přivydělat vůbec nemůže, po skončení nároku na podporu může si přivydělat, ale jen polovinu minimální mzdy. Druhý: po dobu podpory si přivydělat člověk může, zase jen do poloviny minimální mzdy, ale pobírání podpory se mu na dobu, co si přivydělává přeruší, až si přivydělávat přestane zase mu naběhne podpora. Jak to tedy je? No ještě mě napadá třetí varianta, po skončení rodičovské dovolené, se jít nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě a pak 1.9. (kdy půjde pravděpodobně 3leté dítě do městské školky) se jít zaregistrovat na úřad práce. Jde to takhle? Není to nějak nezákonné? Měla bych vůbec nárok na podporu?

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

na zdravotn pojitovně se můžete nahlásit jako osoba pečující o dvě děti do 15 let věku nebo o jedno dítě do sedmi let věku, to je celkem jedno, ale vzhledem k tomu, že máte dvě děti, je lepší ta první varianta. Doba docházky dětí do školky není v tomto případě nijak omezena, omezení se týká pouze dětí do dvou let věku, jejichž rodič pobírá rodičovský příspěvek. Můžete tedy dávat obě děti do školky bez omezení. V tomto případě si můžete přivydělat, výše přivýdělku není omezena.

Druhou možností je zaevidovat se na úřadě práce, i když nemáte pro děti školku nebo hlídání. Co se přivýdělku na úřadě práce týče, v zásadě jsou správné oba dva názory: během pobírání podpory si přivydělat v podstatě "nemůžete", resp. můžete do výše poloviny minimální mzdy, ale během přivýdělku Vám bude výplata podpory zastavena. Po vyčerpání podpory pak maximálně polovinu minimální mzdy, tedy částku 4.250 Kč měsíčně. 

I třetí varianta, kteoru navrhujete, je možná. Na podporu Vám vznikne nárok i v září, protože do té doby budete pečovat o dítě do čtyř let věku. Musíte ale počítat s tím, že podpora bude minimální - první dva měsíce bude činit cca 3.600 Kč a poté se bude dále snižovat.

Dotaz: Iveta

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (nar. únor 2013). Zvolila jsem dvouletou RD, v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. Plánujeme druhé dítě. Během MD ani RD jsem pro svého zaměstnavatele nepracovala ani na dohodu, ani na zkrácený úvazek. Zajímá mě, jak je to s druhou mateřskou. Musím porodit do druhých narozenin dcery, abych měla nárok na stejně vysokou MD jako u dcerky? Pokud porodit nestihnu a nastoupím na rizikové, tedy na nemocenskou a porodím třeba tři měsíce po narozeninách dcery, z čeho se mi vypočítá mateřská? Budu si pak moci zase zvolit délku RD? A bude se na mne stále vztahovat ochranná lhůta i v době nemocenské, tedy že mi zaměstnavatel nebude moci dát výpověď? Moc děkuji za radu.

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

jestliže máte smlouvu na dobu neurčitou a jste stále zaměstnaná, budete mít i u dalšího dítěte nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou do čtyř let věku dcery, bude se Vaše další mateřská vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u dcery, resp. z toho základu, který bude vyšší. Nemusíte tedy porodit ani nastoupit na mateřskou do dvou let věku dcery, abyste měla stejně vysokou mateřskou. Pokud byste nastoupila později než ve čtyřech letech věku dcery, vypočítávala by se Vám mateřská z paltu, kterého budete dosahovat po návratu z rodičovské dovolené. V obou přípdech si budete moci volit výši rodičovského příspěvku a tedy i délku jeho pobírání. Pokud budete na nemocenské z důvodu těhotenství, mohl by Vám zaměstnavatel dát výpověď pouze z důvodu (z)rušen ízaměstnavatele nebo jeho části nebo z důvodů, pro které by s Vámi mohl okmažitě zrušit pracovní poměr. Před ostatními výpovědními důvody jste v době těhotenství chráněna.

Dotaz: Radka

Dobrý den, Mám práci na dobu neurčitou, otěhotněla jsem, nárok na mateřskou jsem měla. Zaměstnavateli jsem nahlásila, že budu doma 2 roky, ale peníze z RD jsem si zvolila 9000,- (což vychází na + /- 2,5 roku). Nyní v červnu bych měla nastoupit zpátky do zaměstnání, ale prckovi jsou 2 roky (a já ještě začla studovat postgraduál studium), tak se mi zpátky do zaměstání nechce. Zaměstnavateli jsem nahlásila, že si RD prodlužuji na ty 3 roky. Nyní jsem těhotná, termín pordu je začátek listopadu. Chtěla jsem se prosím zeptat, zda-li opět budu mít nárok na mateřskou d. a pokud ano, kdy se na ní nastupuje, když nyní jsem na RD? V době zaměstnání jsem na MD nastoupila 8 týdnů před porodem. Děkuji

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že máte pracovní poměr na dobu neurčitou a jste stále zaměstnaná, budete mít i u dalšího dítěte nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. I když jste na rodičovské dovolené, budete n mateřsku nastupovat v obvyklém termínu, tedy v období od počátku 8. o počátku 6. týdne před stanoveným termínem porodu - můžete tedy klidně nastoupit opět 8 týdnů před porodem jako u prvního dítěte.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o informaci: ke dni 16.4. jsem ukončila svůj pracovní poměr dohodou na vlastní žádost. od 21.3. jsem na pracovní neschopnosti. Můj bývalý zaměstnavatel mi sdělil při podepisování dohody, že mám nadále nárok na výplatu nemocenské do doby, dokud se neuzdravím, jen si musím platit zdravotní a sociální- v tomto ohledu se prý vůbec nic nemění, stejně jako kdybych v pracovním poměru byla i nadála, nemocenskou budu pobírat stejnou. Pracovala jsem ve školství, měla jsem pracovní smlouvu na dobu neurčitou, získala jsem tříměsíční odstupné. Můj dotaz tedy zní, zda nejsem v nevýhodě nyní po podepsání dohody? budu skutečně dostávat stejné nemocenské a kolik mám platit zdravotní a sociální dávky za předpokladu příjmu 17.000,- Kč čistého? A je správný můj předpoklad, že na úřad práce se - v případě, se se po ukončení pracovní neschopnosti nenechám hned zaměstnat - hlásím až po ukončení své neschopnosti? Moc Vám děkuji za dotaz-úplně mne to zachrání od pochybností, ze kterých se můžu zbláznit :) :).

Vladimíra Nováková
Odpověd:

Dobrý den,

v době pracovní neschopnost se na úřadě práce evidovat nemůžete, zaevidujete se tedy až po skončení pracovní neschopnosti. Výše Vaší nemocenské se po ukončení pracovního poměru nijek nezmění. Co se týče zdravotního pojištění, to je sice povinné, ale během pobírání nemocenských dávek za Vás zdravotní pojištění hradí stát, takže toto pojištění hradit nemusíte. Nemusíte platit ani sociální pojištění, protože jeho hrazení je dobrovolné, nikoliv povinné.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ
 

horoskopy

Nastavit horoskopy
Beran

Beran

21. března - 20. dubna

Bohužel, Berany nečeká navzdory jejich přání právě nejklidnější předvánoční týden – především v pracovním životě vám dají kolegové pořádně zabrat, paradoxně především ti, od kterých byste to čekali nejméně. Ačkoli se dušovali, že všechny podklady, které potřebujete pro vlastní práci, dodají včas (tedy s dostatečným předstihem před Vánoci), situace je poněkud jiná a vy musíte kromě svých úkolů řešit i některé jejich. Spousta takových maličkostí dovede velmi spolehlivě pokazit náladu, a tu si bohužel ponesete i domů. Snažte se o trochu nadhledu (i když hledat se vám bude těžko), koncem týdne by už mělo přijít uklidnění (ačkoli že byste se úplně vymanili z předvánočního stresu, s tím bohužel počítat nemůžete).

soutěž

Velká vánoční soutěž s Bety.cz o tablety, mobily či parfémy!

Velká vánoční soutěž s Bety.cz o tablety, mobily či parfémy!

2 výherci každý den až do Silvestra!

Soutěž probíhá od 8. 12. 2014 do 31. 12. 2014

anketa

Máte ráda ústřice?dítě dne

Na cestách 19. 12. 2014

Na cestách

 • 5/5
Celkem 13
další

Tip na oběd


	Velmi jednoduchý recept na přípravu špaget.

Špagety s rajčaty

Celkový čas: 40min

Energie: 631 kJ

Cena: 75 Kč


	Tato polévka nepolévka, kterou si nejlépe vychutnáte s čerstvým pečivem pomazaným máslem nebo sádlem, je sice náročnější na přípravu, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Ruský boršč

Celkový čas: 1h a 5min

Energie: 440 kJ

Cena: 117 Kč


	Lekli jste se názvu? Nenechte se zastrašit vzpomínkami na školní jídelnu a ochutnejte vynikající kombinaci prokřehlé papriky s vášnivou mexickou náplní.

Plněné papriky

Celkový čas: 55min

Energie: 484 kJ

Cena: 170 Kč

Bety.cz - magazín nejen pro mámy
Partneři Bety.cz - Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Bety.cz posílejte na redakce@bety.cz, technické problémy na podpora@bety.cz.
Kontakty na redakci, obchodního a marketingového zástupce naleznete zde.

Copyright © 2009-2014 Bety.cz - všechna práva vyhrazena.