Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč si dát v práci pravidelnou 5minutovou přestávku?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 1. 2017 | Finance

Každou hodinu by se všichni lidé pracující v kancelářích či jiném sedavém zaměstnání měli zvednout a pět minut pohybovat. Výrazně se tím u nich zvýší energie v těle, zlepší nálada i zdravotní stav. A dotyčný je také mnohem produktivnější. Pět minut fyzické aktivity každou hodinu také výrazně oslabí chuť se přejídat a pořád něco zobat.

Tyto drobné pauzy vyplněné fyzickou aktivitou mají přitom vliv na celodenní náladu a množství energie v těle. Nejenže má člověk více sil a lepší náladu v práci, ale také po příchodu domů, kde pak tolik netrpí potřebou přejídat se.

„Lidé pracující v kancelářích jsou nejnáchylnější k příliš dlouhému a nepřerušovanému sezení. Ví se, že takový životní styl má zhoubný vliv na jejich zdraví,“ tvrdí autoři z Colorada.

„Celkově vzato však krátké vlny fyzické aktivity vedly k dlouhodobému zlepšení po celý den, zatímco jednorázová pohybová aktivita po ránu takový vliv neměla,“ tvrdí doktor Jack Groppel z University of Colorado s tím, že je lepší během dne několikrát na pět minut přestat pracovat a intenzivně se fyzicky pohybovat než se pohybovat delší dobu třeba ráno či večer a přes den jen sedět.

Na co pamatovat?

Že sedavý způsob zaměstnání není našemu tělu prospěšný, víme již delší dobu. Co dělat, abychom jeho škodlivý vliv na naše zdraví co nejvíce eliminovali?

1. Vylaďte postavení monitoru

Většina z nás v práci sedí a pracuje na počítači. A tak je velmi důležité mít správně nastavenou pozici monitoru. Neměli bychom k němu ani vzhlížet, ani se k němu sklánět – to totiž může vyústit v nepříjemné bolesti páteře. Obecně platí, že horní okraj monitoru by měl být přibližně ve výši našich očí.

2. Dodržujte pitný režim

Zabráni do práce často zapomínáme doplňovat tělu tekutiny. A to je chyba. Nejenže je hydratace důležitá pro správné fungování organismu (ale také udržení ideální hmotnosti), zaručí vám také pravidelné přestávky v práci – například když si jdete uvařit čaj, nalít vodu, ale také když si jdete odskočit. Tím vám pití zajistí, že nebudete celý den jen a jen sedět.

3. Zapomeňte na výtahy

Pokud pracujete ve vyšších patrech, je to dobrá zpráva – máte o nějaký ten pohyb postaráno. Tedy za předpokladu, že se vzdáte jízdy výtahem. A to byste měli.

4. Malá rozcvička

Nikdo po vás nemůže chtít, abyste si z chodby před kanceláří udělali běžeckou dráhu nebo v zasedačce 10 minut dělali sklapovačky. Ale to neznamená, že si nějaký ten malý pohyb nemůžete dopřát – přímo u stolu! Zkuste třeba natáhnout pod stolem nohy a zvedat je až k desce stolu, případně je chvilku držte ve vodorovné pozici. Posílíte nejen nohy, ale i břišní svaly. A nikdo si ničeho nevšimne!

5. Mrkejte

Ano, čtete dobře. Koukání do počítače snižuje frekvenci mrkání, což způsobuje vysychání očí a jejich podráždění. Proto byste se měli soustředit na to, abyste opravdu mrkali. Což se bohužel provádí o něco hůře, když se zaberete do práce. Proto zkuste dodržovat následující pravidlo – každých 20 minut na 20 vteřin odtrhněte oči od obrazovky a zadívejte se na nějaký vzdálený předmět (případně se koukněte z okna, pokud máte to štěstí, že je poblíž).

Práce z domova? Naučte se jednoduché tipy, jak být produk...

Grilované vepřové kotlety

Grilované vepřové kotlety

15 hlasů
30min 702 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Trápí vás pupínky i v dospělosti? Víme, jak na to

TESTOVÁNÍ: Trápí vás pupínky i v dospělosti? Ví...

Rostliny pro začátečníky? Tyhle nezničíte

Rostliny pro začátečníky? Tyhle nezničíte

Chřipka či nachlazení: Jak chránit sebe i své děti?

Chřipka či nachlazení: Jak chránit sebe i své d...

Nicole Kidman před dětmi skrývá sexuální život, aby zůstaly co nejdéle nevinné

Nicole Kidman před dětmi skrývá sexuální život,...

Elektronické cigarety mají zhoubný vliv na mužskou plodnost

Elektronické cigarety mají zhoubný vliv na mužs...

4 důvody, proč neseknout s dietou, i když občas mlsáte

4 důvody, proč neseknout s dietou, i když občas...

Tip na večeři

Plněná vepřová kotleta

13 hlasů
1h a 10min 826kJ 145 Kč

Nápadité jídlo, které jistě obohatí váš stůl i kuchařk...

Těstoviny se zelím

7 hlasů
45min 788kJ 75 Kč

Rychlý bezmasý oběd z těstovin a zelí.

Poradny

Za jaké období se počítá výše nemocenské a mateřské?

Dobrý den,výše nemocenských dávek se počítá z denního vyměrovacího základu za rozhodné období. Ro... Více

Když nastoupím do práce, odeberou mi invalidní důchod?

Dobrý den,jestliže jste již jednou splnila podmínky pro výplatu invalidního důchodu, není důvod, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obvykle se nejvíce zabýváte sami sebou a svými problémy, co takhle tentokrát pomoci jinému? Prokažte svoji velkorysost a dobré srdce tím, že vyslechnete přítele v nouzi. Kromě toho, že mu zpovědí velice ulevíte, budete mu moci posloužit cennou radou.

Více