Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dotaz: Veronika Staňková

Dobrý den, mám syna, kterému je 2,5 roku s mnohočetnými vývojovými vadami(nevyvynutý konečník který byl vytvořen z tlustého střeva,neurogenní močový měchýř,neurogenní střevo,jen jedna ledvina). V současné době má hadičku z močového měchýře a kanálek vytvořený z části odebraného střeva, který slouží k cévkování, které provádím 5x denně.Žádala jsem o příspěvek na péči už podruhé.Poprvé jsem žádala asi když bylo chlapečkovi rok a pár měsíců v době kdy měl ještě vývod ze střeva a žádost zamítli. U druhé žádosti mi byl přiznán ten nejnižší stupeň a mám možnost se odvolat. Chlapeček nesplňuje tři body z tabulky:péče o zdraví,výkon fyziologické potřeby a osobní aktivity. V dokumentu se píše že oblékání a hygiena se z důvodu věku neposuzuje!je někde teda oficiální tabulka pro dítě do 3 let nebo někde napsané oficiálně od kdy se tyto body také hodnotí?je to v zákoně?nebo používají jen to co se jim hodí a to co ne,napíšou že kvůli věku neposuzují?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

problematiku příspěvku na péči upravují § 7 - 30 zákona č. 108/2006 o sociálních službách a vyhláška č. 505/2006 Sb. V § 9 zákona o sociálních službách jsou uvedena některá omezení pro základní životní potřeby: Například v případě péče o zdraví je uvedeno, že se hodnotí ve vztahu ke konkrétnímu zdravotnímu postižení a režimu stanovenému ošetřujícím lékařem. Péče o domácnost se pak nehodnotí u osob do 18 let věku. U oblékání a hygieny zákon o sociálních službách žádnou věkovou hranici nestanovuje.

Ve vyhlášce č. 505/2006 Sb., která vymezuje, co se rozumí tím, že člověk zvládá určitou životní potřebu, je mj uvedeno, že například v případě oblékání se za zvládnutí této schopnost považuje stav, kdy je osoba schopná vybrat si oblečení a obutí přiměřené okolnostem, oblékat se a obouvat se, svlékat se a zouvat se. V případě hygieny pak jde o schopnost mýt se osušovat si jednotlivé části těla, česat se, provádat ústní hygienu. Protože schopnosti člověka s postižením se porovnávají se schopnostmi zdravého člověka ve stejné věku, z uvedeného vymezení je zřejmé, že ani zdravé dítě do tří let věku není schopné se samo obléci a obout nebo provádět osobní hygienu. Proto tyto schpnosti nejsou u takto malých dětí posuzovány. Zákon ani vyhláška tedy nestanovuje konkrétní věkovou hranici pro posuzování těchto schopností, ale řekla bych, že obě schopnosti by mohly být posuzovány přibližně od dosažení školního věku (zahájení povinné školní docházky).

Dobrý den.Prosím pracuji jako trenér v oboru kynologie.Od 22.10 nemohu provozovat svoji činnost dle nařízení vlády o shromažďování.Respektivě činnost můžu vykonávat,ale nepřijdou mně zákazníci,jelikož je omezen volnočasový pohyb.Mohu požádat o příspěvek 500Kč na den pro OSVČ?Děkuji moc

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

o kompenzační bonus ve výši 500 Kč si budou moci požádat OSVČ za každý den bezprostředního zákazu či omezení podnikání v důsledku vládních restrikcí, a to za období vymezené nouzovým stavem. Podmínkou čerpání kompenzačního bonusu bude převažující činnost podnikání v oboru, který byl přímo uzavřen v důsledku vládních restrikcí. Oproti jarním měsícům tak již nebude zkoumán souběh se zaměstnáním, ale pouze tzv. dominantní zdroj obživy za rozhodné období od 1. června do 30. září 2020 v některé z oblastí postižených vládními restrikcemi, např. v pohostinství, kultuře, sportu a dalších oblastech podle přijímaných vládních opatření. Návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna, nyní míří do senátu, poté ho ještě musí podepsat prezident. Příjem žádsotí o kompenzační bonus tedy začne zřejmě až na začátku listopadu.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den paní Šťastná. Ráda bych věděla, jak mám postupovat v této situaci, nebo zda je vůbec možno nějak postupovat, viz dále. Ráda bych si podala žádost o příspěvek na bydlení za 3. čtvrtletí tohoto roku, tj. 7, 8, 9 měsíc 2020. V červenci a srpnu jsem pobírala rodičovský příspěvek. 2.9.2020 jsem nastoupila do zaměstnání (synovi byly 3 roky). V měsíci září jsem měla příjem jen rodičovský příspěvek. První výplata za září mi fyzicky byla vyplacena na účet v říjnu. Zaměstnavatel mi potvrdil příjmy za 3. čtvrtletí = za září mám příjem výplatu i když jsem ji fyzicky měla až v říjnu. A k tomuto příjmu se mi ještě započítá za září rodičovský příspěvek, který jsem na rozdíl od výplaty skutečně měla, tím pádem budu mít vysoké příjmy za čtvrtletí (9/2020 = rodičovská + výplata) a nebudu mít nárok na příspěvek na bydlení. Ráda bych prokázala, že výplata mi fyzicky nebyla vyplacena v září, ale v říjnu, tj. za 3. čtvrtletí mám příjmy pouze rodičovskou. Toto bych ráda prokázala potvrzením zaměstnavatele, kdy byla hrazená výplata a výpisem z účtu. Tento postup mi připadá logický, protože na úřadě ode mě vždy chtějí vidět zda a kdy fyzicky přišel přeplatek z elektřiny nebo z nájmu na účet, zda jsem ho již užila za to dané čtvrtletí. Děkuji předem za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jsem toho názoru, že úřad práce by měl zohlednit pouze ty příjmy, které Vám ve třetím čtvrtletí byly skutečně vyplaceny. K potvrzení příjmů, do kterého Vám zaměstnavatel vyplnil příjem za září, který jste ale obdržela až v říjnu, tedy doložte výpis z účtu, ze kterého bude zřejmé, kdy jste výplatu obdržela, a žádost o příspěvek na bydlení podejte. Pokud by Vám byl nárok na příspěvek zamítnut, můžete se ve stanovené lhůtě odvolat.

Dotaz: admin

dobry den co je potreba dolozit kdyz chci zadat o prispevek na bydleni,co se vse dotoho zapocitava ,prispevek na deti uz dostavam,dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, pokud jste vlastníkem či nájemcem bytu/domu a 30% příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit nájemní smlouvu a veškeré příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Z příjmů je zapotřebí doložit jak přídavky na děti, tak i případné výživné. Veškeré příjmy, které jsou rozhodné pro přiznání příspěvku, jsou uvedeny v § 5 zákona o státní sociální podpoře. Do nákladů na bydlení se započítává nájemné, náklady na energie, provoz výtahu, osvětlení a úklid společných prostor apod. Veškeré náklady, které jsou započítávany, jsou uvedeny v § 25 zákona o státní sociální podpoře.

Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně alimentů. Bývalý manžel mojí manželky pracuje v DE jako pendler (kamionová doprava) , a tvrdí manželce že nemusí platit na dceru výživné protože manželka dostává z DE tzv. Kindergeldy. Manželka má dceru v plné péči, manžel na ní nemá čas kolikrát ani jeden den v měsíci a tvrdí manželce že je osvobozen od placení výživného. Je tomu tak? Podle mě je to nesmysl...,. Přeci jedna část je povinnost platit určitou výši výživného kterou stanovil soud na potomka a pokud protistrana (manželka) pobírá cokoliv na dítě ať tady nebo v zahraničí tak tím přeci nemůže zanikat nárok na placení povinného výživného. Nebo ano?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

v systému německých sociálních dávek se tolik neorientuji, ale mám za to, že Kindergeld je obdobou českého přídavku na dítě. I v České republice má dítě, které pobírá přídavek na dítě, nárok na výživné a domnívám, se, že stejné by to mělo být i v Německu. Dle mého názoru by tedy otec dítěte měl Vaší manželce výživné hradit. Pro více informace a další postup ale Vaší manželce doporučuji kontaktovat Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se sídlem v Brně - http://www.umpod.cz Pracovníci úřadu by jí měli poskytnout informace, jak v dané situaci dál postupovat.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry vecer, Ještě jednou dekuji. Opět doplňující otázka, pokud se to pocita jako 70% redukovaného denního vyměřovací základu, tak je to vždy výpočet za 12 měsíců vůči počtu dni v roce, tedy jestli spravne počítám, tak v případě, ze je Hrubá mzda napr. 30.000,-, tak výpočet je 30.000 krát 12 děleno 365 a získám redukovaný vyměřovací základ na den a ten pak vynásobim počtem dni v měsíci a mám částku, kterou obdrzim za každý měsíc.....říkám toto spravne? Jak se to pak pocita v mem případě, kdy se bavíme o odpracovanych pouhych dvou měsíce za posledních 12 kalendářních dnů a měsíce, kdy pobiram rodičovský příspěvek se do toho nepočítá? To pak násobim jen x2 či i tak x 12 měsíců? Ještě jednou dekuji. A.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

způsob stanovení denního vyměřovacího základu (a tedy i výpočtu PPM) je stanoven v § 18 zákona o nemocenském pojištění. Na Vaši situaci se vztahuje zejména odst. 4 zmíněného paragrafu, ze kterého vyplývá, že pokud od vzniku pojištění (nového zaměstnání) do vzniku sociální události (nástup na mateřskou dovolenou) uplynulo méně než 12 měsíců, je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního měsíce před nástupem na mateřskou dovolenou. Ve Vašem případě tedy nebude rozhodným obdobím posledních 12 měsíců, ale doba od vzniku posledního zaměstnání. Konkrétní výpočet výše PPM je poměrně komplikovaná záležitost, s dotazy ohledně výše PPM se prosím obracejte na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude PPM vyplácet.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, Dekuji za Vaši předchozí odpověď k zaslanému dotazu. Ještě se zeptám, pokud tedy před nástupem na PPM pracuji např. 2 měsíce u nového zaměstnavatele a PPM se mi počítá z příjmu právě od něj a ne zaměstnavatele předchozího, i v tomto případě se tedy počítá způsobem 70% z hrubé mzdy či z denního vyměřovacího základu? I když jsou to např. Jen dva měsíce? Děkuji za doplňující odpověď. Aneta

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Aneto,

výše denní dávky PPM činí vždy 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Výše PPM se Vám tedy bude počítat tímto způsobem z příjmu od nového zaměstnavatele.

Dobrý den, chtela jsem se zeptat. Manžel se chce rozvést a máme spolu 2 letou dceru! Chci se s dcerou odstěhovat do jiného bytu manžel samozřejmě souhlasí. Ale co mě trápí jsou finance rodičák dostávám přes 8000 tisíc a najmy ze službami číní kolem 10 000 tisícum. Tak že nez se s manželem rozvedeme mela bych hned narok na prispevek na bydleni a na nejake dalsi prispevky prosim? Jedna se mi o to ze kdybych do toho bytu sla tak at mam hned na dalsi zaplaceni najmu a hlavne na vyziti s dcerou ( jedna se o to zda ty prispevky davaji hned od pozadani nebo se musi cekat?) Dekuji mnohokrat za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, pokud 30% příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy zapotřebí, abyste celé kalendářní čtvrtletí hradila bydlení a teprve poté si můžete požádat o příspěvek na bydlení. Problém může být také v tom, že budete žít s manželem odděleně bez rozvodového řízení. Ze zákona jsou totiž nezaopatřené děti a jejich rodiče automaticky považováni za společně posuzované osoby. Kromě příspěvku na bydlení byste si také mohla požádat o dávky hmotné nouze - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. I vyřízení žádosti o tyto dávky bude nějakou dobu trvat, doporučuji, abyste si tedy nejprve udělala nějakou finanční rezečvu. Oba s manželem máte vzájemnou vyživovoací povinnost vůči sobě navzájem a také k dítěti. Pokud nyní pobíráte jen rodičovský příspěvek a manžel pracuje, měl by Vám poskytovat výživné nejen pro dítě, ale i pro Vás jako manželku, aby Vaše životní úroveň byla stejná.

Dobrý den, S manželem nežijeme spolu od cca začátku roku. V tuto chvíli nejsme ve fázi rozvodu. Manžel se odstěhoval bydlí mimo město. Z nájemního bydlení jsem jej odhlásila a máme dohodu o placení výživném mimo soudně. Manžel se stará a věnuje se dětem každou volnou chvíli. Nemám tedy důvod nic řešit soudně. V tuto chvíli, ale bohužel již nestačím na placení nájemného a manžel přispívá jak jen ze svého platu může. Chtěla jsme žádat o příspěvek na bydlení, ale bylo mi řečeno, že pokud nemám soudně potvrzeno že spolu nežijeme a výši výživného nemám nárok( i přes doložení smlouvy manželova bydlení a prohlášení že s námi nebydlí). Nechci záležitosti řešit soudně, navíc doba se protáhne o další až 3 měsíce a to v tuto chvíli již nemohu řešit. Sama jsme na částečném invalidním důchodu a nepracuji. Je tedy opravdu nutné, aby k žádosti o příspěvek, všechny tyto náležitosti, byly soudně potvrzeny? Děkuji za reakci

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje příspěvek na bydlení, jsou společně posuzovanými osobami nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí, pokud spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Zákon už ale nestanovuje, jakým způsobem doložit, že spolu osoby trvale nežijí a nehradí společně náklady na své potřeby. Problém může být v § 7 odst. 3 uvedeného zákona, který říká, že: Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče. Pokud rodiče dítěte jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí. Problém je tedy v tom, že zákon vždy posuzuje rodiče nezletilého dítěte společně, pokud nejsou rozvedeni. Doporučuji přesto žádost o příspěvek na bydlení podat s dokumenty, které jste uvedal (manžekiova nová nájemní smlouva a čestné prohlášení). Pracovník úřadu práce nemůže odmítnout žádost přijmout, i když se domnívá, že Vám nárok na příspěvek na bydlení nevznikne. Pokud bude Vaše žádost zamítnuta, můžete se v zákonem stanovené lhůtě proti rozhodnutí úřadu práce odvolat.

Dotaz: Locika

Dobrý den, mám dotaz ohledně plnění za úraz - trvalé následky. Máme společnou rodinnou pojistku placenou z manželova účtu. Po mém vážnějším úrazu kolene-odstranění obou menisků-mu pojišťovna poslala na účet 10tisíc za můj úraz a 60tisíc za mé trvalé následky. On mi přeposlal 10tisíc s tím, že pojistku platí on, přitom vše platíme společně. Lze se nějak domáhat vyplacení? Předem děkuji, Locika.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Lociko,

Váš dotaz je spíše právního charakteru než ze sociální oblasti, přesto se pokusím odpovědět. Ohledně výplaty pojistného plnění doporučuji prozkoumat pojisntou smlouvu, kterou jste s pojišťovnou uzavřeli. V tomot případě bude důležitá zejména pasáž týkající se výplaty pojistného plnění - komu má být pojistné plnění vyplaceno. Pokud je ve smlouva jednoznačně uvedeno, že pojistné plnění má být vyplaceno pojištěné osobě - osobě, které se pojistná událost stala, měl by Vám manžel vyplatit i pojistné za trvalé následky. Můžete manžela také upozornit na to, že - pokud nemáte zúžené společné jmění manželů (SJM) - jsou peníze na jeho účtu součástí SJM a že tedy pojistku neplatí ze svých peněz jak se mylně domnívá, nýbrž ze společných peněz. Pokud domluva s manželem nebude možná, můžete se zkusit obrátit například na některou z občanských poraden, které nabízejí bezplatné právní poradenství ve větších městech, nebo na online bezplatnou právní poradnu.

Dobrý den mám dotaz Po dvou letech marodění mi ze zákona končí nemocenská (tomu rozumím), ale před vypršením této nemocenské cca 10 dní před koncem, jsem onemocněl klíšťovou encefalitidou s hospitalizací v nemocnici. Tímto jsem nemohl nastoupit do zaměstnání a zůstávám dále ve stavu nemocných, jen mi byla vystavena nová neschopenka na novou diagnozu. Bylo mi řečeno že nemám nárok na další (novou) nemocenskou a tak jsem nyní zcela bez prostředků. Je toto možné? ...a jak mám postupovat abych mohl zaplatit nájem a neumřel hlady? Nevím kam se obrátit, všude mi bylo řečeno že mi stará nemocenská skončila a pro výplatu nové nemám odpracovány žádné dny. Poradíte mi prosím? Jak postupovat abych nezůstal bez prostředků a popř. na co nezapomenout zažádat a kde? Děkuji za váš čas a ochotu

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podpůrčí doba při nemocenské je omezena na 380 kalendářních dní. Jestliže jste tuto dobu již vyčerpal nebo dokonce překročil (požádal o prodloužení), pak Vám opravdu další nemocenské dávky vypláceny nebudou. Ve Vaší situaci tedy doporučuji obrátit se na úřad práce v místě Vašeho bydliště a požádat si o sociální dávky, které s Vaším zdravotním stavem nijak nesouvisí. Jste-li vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu/domu a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit veškeré příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by mohly připadat v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky je ale yapotřebí kromě příjmů doložit také prohlášení o Vašich celkových poměrech. To znamená, že úřad práce bude zajímat, zda máte peníze na bankovním účtu, zda vlastníte nějaký (ne)movitý majetek, který byste mohl prodat, nebo zda máte uzavřené stavební spoření či penzijní nebo životní pojištění, ze kterého byste mohl získat finanční prostředky. Doporučuji tedy začít nejprve se žádostí o příspěvek na bydlení.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,jsem na mateřské s dcerou a opustil nás muž. Nebyli jsme manželé. Bydlíme s dcerou ve svém bytě, který mám na hypotéku. V prosinci nastupuji na "rodičovskou" dovolenou a začnou mi existenční problémy.... Rodičovský příspěvek mi nepokryje ani poplatky za bydlení s hypotékou. Bydlení včetně hypotéky platím 14tisic... Rodičovský příspěvek na 3 roky činí 8 tisíc měsíčně, alimenty zřejmě 4 tisíce...Můj dotaz zní...mám nárok na nějaké sociální dávky nebo příspěvek na bydlení,když mám vlastní byt na hypotéku? Podotýkám,že před mateřskou jsem řádně pracovala více než 15let na dobu neurčitou.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, budete mít nárok na příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Do nákladů na bydlení se ale nezapočítávají splátky hypotéky. Pokud by to tak bylo, přispíval by stát na splácení hypotéky a žádná taková sociální dávka neexistuje. Dále byste mohla mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Poté by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky je ale zapotřebí kromě příjmů doložit také prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech. To znamená, že úřad práce bude zajímat, zda máte peníze na bankovním účtu, zda vlastníte (ne)movitý majetek nebo zda máte uzavřené stavební, penzijní či životní spoření. Nelze tedy předem odhadnout, zda by Vám na dávky hmotné nouze vznikl nárok.

Dobrý den, ocitla jsem se v tíživé situaci a šla si zažádat o příspěvek na živobytí. Bylo mi přiznán, ale vyplácení ve stravenkách. Netýká se mne žádná výjimka ze zákona (invalidity, věk nad 65 atd.), nicméně stravenkou nezaplatím doplatek v lékárně nebo mobilní telefon, který potřebuji k hledání práce. Lze udělat výjimku? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad práce Vám bude nejméně 35% a nejvíce 65% příspěvku vyplácet v poukázkách. Výjimkou jsou pouze případy uvedené v § 43 odst. 5 zákona o pomoci v hmotné nouzi nebo v přípdech, kdy se jedná o "důvody hodné zvláštního zřetele". Jestliže chcete požádat o výjimku ohledně výplaty v poukázkách, musíte se obrátit přímo na pracovníky úřadu práce a přesvědčit je, že ve Vašem případě se jedná o důvody hodné zvláštního zřetele.

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně příspěvku na bydlení. Přestěhovala jsem ses dcerou a novým přítelem do většího bytu,původní byl 2+kk,80m2, nový byt 5+kk,90m2, cena nájmu asi jako běžný být 2+1,bude to problém? Jsme dva dospělí a dcera 16 let. A ještě jeden dotaz, v bytě budu mít trvalé bydliště jen já a dcera,musím dokládat příjmy přítele? Děkuji moc za odpověď. G.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původnímu bytu změnily náklady na bydlení. Úřadu práce bude samozřejmě zapotřebí doložit novou nájemní smlouvu. Co se týče Vašeho přítele, nově je zapotřebí doložit příjmy všech osob, které v bytě skutečně žijí. Takže musíte doložit i příjmy Vašeho přítele, i když nemá (nebude mít) v bytě trvalé bydliště.

Dobrý den, prosím o radu. Jsem v PN od 19.3. 2020 dosud. Zbývalo mi z loňska 12 dní dovolené. V lednu jsem vyčerpala 10 dnů. V březnu na pásce 22 dnů dovolené. V červnu 18 dnů. Upozornila jsem účetní, že jsem v PN a neměla jsem tedy dovolenou - odpověď aktualizace. Za 7/2020 jsem dostala pásku se zbývajícími 18 dny dovolené a nyní za 8/2020 5 dnů. Prý k srpnu aktualizováno. Smlouva do 12.11. Dle účetní by nárok na 16.5 dne za rok 2020 vznikl před nástupem PN 60 směnami. U mne prý 45 směn. Spočítala nárok 12 dní z loňska - 10 dní čerpání + 3 dny letos. Čili zbývá 5 dnů. Napsala jsem jí, že se jednalo o 55 dnů, protože se 10 dní dovolené považuje za odpracované směny. Prý by nic ani 55 dnů nezměnilo, nárok je od 60 dnů. Pracují tam od 13.11. 2017 a dosud nebyla v PN. Pokud bych k 1.10. ukončila neschopnost, vznikne po dalších 5 odpracovaných dnech nárok na 20 dnů dovolené? Nebo až v listopadu za měsíc říjen. Bude to nárok za jednotlivé měsíce nebo za celý rok, byť v dlouhodobé PN a krátil by se celoroční nárok o více než 121 směn tedy o 4.5 dne? Omlouvám se za složitý dotaz, Děkuji za pochopení

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vám nárok na tzv. poměrnou část dovolené - tedy na 1/12 dovolené za každý celý odpracovaný měsíc. Doba řádné dovolené se ale nepovažuje za odpracovanou dobu, za odpracovanou dobu se považuje čerpání mateřské, nikoliv řádné dovolené. Jestliže jste letos odpracovala jen 45 směn, nemáte (zatím) nárok na poměrnou část dovolené, ale na tzv. dovolenou za odpracované dny - za každých 21 dní máte nárok na 1/12 dovolené, ve Vašem případě tedy celkem na 2/12 dovolené. Dvě dvanáctiny dovolené činí 3,33 dní, takže z mého pohledu činí Vaše letošní výměra dovolené 3,5 dne, celkově s loňsko dovolenou 5,5 dne. Výpočet Vaší účetní je tedy v podstatě správný, lišíme se jen zaokrouhlením o půl dne dovolené. 

Pokud byste ale ukončila nemocenskou například k poslednímu září a odpracovala byste alespoň 15 pracovních směn tak, abyste dohromady měla odpracováno 60 směn, vznikl by Vám nárok na poměrnou část dovolené. Ta by se Vám počítala za leden - říjen (v listopadu už nebude celý odpracovaný měsíc, pokud nebude pracovní smlouva prodloužena) a krátila by se Vám o 1/12 za prvních 100 zmeškaných směn a o dalších 1/12 za každých dalších 21 zmeškaných směn.

Aktivní sexuální život odsouvá menopauzu na později

Vepřová krkovice na víně

Vepřová krkovice na víně

14 hlasů
1h a 15min 1085 kJ 210 Kč

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
28 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
139 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat