Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Uklízíte chemickými prostředky? Nejspíš máte doma toxický vzduch

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17.05.2019 | Bydlení a design

Skvrny zaručeně zmizí, po pachu nebude ani památky. A taky očekávejte lesk jako blesk! Možná to tak i je, ale chemie je pořád jenom chemie. Taky ji v domácnosti používáte na úklid? Tak to očekávejte třeba astma!

Líbivé reklamy lákají zákazníky k nákupu čisticích prostředků, které jsou naplněny toxickými chemikáliemi a nebezpečnými materiály. V podstatě platí, že výrobci mohou používat jakoukoli složku, která se jim líbí – a dávat ji do svých produktů do té doby, než se jim stůl vyloženě neprohne pod tunami stížností spotřebitelů, nebo než nějaký výzkum nespojí jejich výrobek s nebezpečnými účinky na zdraví.

Jen tak pro informaci, udává se, že výrobci mají k dispozici více než 100 000 druhů chemikálií, přičemž méně než 10 % bylo testováno v souvislosti se zdravím člověka. Ale hlavně že kachličky jsou čisté a v záchodě nestraší vodní kámen!

Vdechování a absorpce

Dr. Mercola, americký odborník na výživu a životní styl, na svém blogu popisuje, že čisticí prostředky pro domácnost jsou jedním z několika produktů, které mohou zvýšit expozici toxinů.

Pokud je i vy používáte, neúmyslně zvyšujete expozici znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách. Pokud už je situace závažnější, objevují se kožní vyrážky, astma a prý dokonce i rakovina. Většinou se mezi první příznaky řadí kašlání či zhoršující se dušnost, což někteří lidé mylně přikládají třeba k následkům kouření. Proto vždy zvažujte, jestli vám ty účinné „pecky“ koupené v obchodě za to stojí.

Čisto. Ale za jakou cenu?

Alergoložka Orianne Dumas z francouzského Národního ústavu pro zdravotnictví a lékařský výzkum (INSERM) zároveň varuje hlavně před všemi těmi bělidly a dezinfekcemi. Podle ní je prokázaná souvislost mezi respiračními problémy a používáním „odstraňovačů bakterií z podlah a povrchů“. (Kromě bělidla se jedná ještě o peroxid vodíku.)

„Některé z těchto dezinfekčních přípravků, jako jsou bělicí činidla, způsobují astma, nicméně tuto skutečnost je ještě nutné dále zkoumat,“ uvedla odbornice. Než k tomu dojde, možná bude lepší přejít spíš k přírodním úklidovým prostředkům.

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Naši sousedé jsou příliš hluční. Co s tím?

Špagety s kuřecím masem

Špagety s kuřecím masem

14 hlasů
50min 942 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Guláš s černým pivem

6 hlasů
1h a 55min 340kJ 160 Kč

Guláš nejen pro muže.

Kachna na višních

7 hlasů
1h a 40min 701kJ 390 Kč

Kachna s netradiční omáčkou.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více