Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Uklízíte chemickými prostředky? Nejspíš máte doma toxický vzduch

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

17.05.2019 | Bydlení a design

Skvrny zaručeně zmizí, po pachu nebude ani památky. A taky očekávejte lesk jako blesk! Možná to tak i je, ale chemie je pořád jenom chemie. Taky ji v domácnosti používáte na úklid? Tak to očekávejte třeba astma!

Líbivé reklamy lákají zákazníky k nákupu čisticích prostředků, které jsou naplněny toxickými chemikáliemi a nebezpečnými materiály. V podstatě platí, že výrobci mohou používat jakoukoli složku, která se jim líbí – a dávat ji do svých produktů do té doby, než se jim stůl vyloženě neprohne pod tunami stížností spotřebitelů, nebo než nějaký výzkum nespojí jejich výrobek s nebezpečnými účinky na zdraví.

Jen tak pro informaci, udává se, že výrobci mají k dispozici více než 100 000 druhů chemikálií, přičemž méně než 10 % bylo testováno v souvislosti se zdravím člověka. Ale hlavně že kachličky jsou čisté a v záchodě nestraší vodní kámen!

Vdechování a absorpce

Dr. Mercola, americký odborník na výživu a životní styl, na svém blogu popisuje, že čisticí prostředky pro domácnost jsou jedním z několika produktů, které mohou zvýšit expozici toxinů.

Pokud je i vy používáte, neúmyslně zvyšujete expozici znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách. Pokud už je situace závažnější, objevují se kožní vyrážky, astma a prý dokonce i rakovina. Většinou se mezi první příznaky řadí kašlání či zhoršující se dušnost, což někteří lidé mylně přikládají třeba k následkům kouření. Proto vždy zvažujte, jestli vám ty účinné „pecky“ koupené v obchodě za to stojí.

Čisto. Ale za jakou cenu?

Alergoložka Orianne Dumas z francouzského Národního ústavu pro zdravotnictví a lékařský výzkum (INSERM) zároveň varuje hlavně před všemi těmi bělidly a dezinfekcemi. Podle ní je prokázaná souvislost mezi respiračními problémy a používáním „odstraňovačů bakterií z podlah a povrchů“. (Kromě bělidla se jedná ještě o peroxid vodíku.)

„Některé z těchto dezinfekčních přípravků, jako jsou bělicí činidla, způsobují astma, nicméně tuto skutečnost je ještě nutné dále zkoumat,“ uvedla odbornice. Než k tomu dojde, možná bude lepší přejít spíš k přírodním úklidovým prostředkům.

Více informací, jak udržet čistou a zdravou domácnost, aniž bychom škodili sobě či přírodě, najdete ve speciálu Zdravý domov.

Bylinky, které pohodlně přežijí zimu i venku

Vepřové maso na pomerančích

Vepřové maso na pomerančích

9 hlasů
5h a 35min 531 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s jablečným moštem

18 hlasů
45min 254kJ 55 Kč

Recept na netradiční polévku s jablečným moštem.

Panenka v balíčku

10 hlasů
60min 893kJ 135 Kč

Recept na vepřovou panenku v listovém těstě.

Poradny

Bude mi končit RD a RP, na co mám nárok?

Dobrý den,je zapotřebí rozlišovat mezi rodičovskou dovolenou a čerpáním rodičovksého příspěvku - ... Více

Mohu během neplaceného volna mít jiné zaměstnání?

Dobrý den,ano, během čerpání neplaceného volna můžete začít pracovat pro jiného zaměstnavatele na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více