Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Psi jsou ve srovnání s kočkami dvakrát chytřejší

7. 12. 2017 | Bydlení a design

Psi jsou učenlivější a sociálně zdatnější než kočky. Jsou to tvorové dvojnásobně inteligentnější, ačkoli chovatelům koček se tato informace líbit nemusí. Je vědecky ověřena nejen etology, ale nově také neurology. Vědci z Tennessee teď přišli s tím, že v mozkových centrech řídících inteligenci mají psi dvojnásobný počet neuronů ve srovnání s kočkami.

Zatímco kočky mají v této korní oblasti jen 250 milionů neuronů, psi 530 milionů. Tyto neurony řídí myšlení, plánování a jiné složité projevy chování související s inteligencí.

„Kolik neuronů máte v cerebrální kůře… je hlavní znak biologických schopností organismu,“ uvedla neuroložka doktorka Suzana Herculan Houzel z Vanderbilt University.

„Počet neuronů v cerebrální kůře je docela přirozeným důkazem neurobiologických základů inteligence,“ napsali loni profesorka Ursula Dicke a profesor Gerhard Roth v odborném časopise Royal Society.

„Díky tomu máme biologické důkazy, které můžou lidi použít v diskuzi o tom, zda jsou chytřejší kočky, nebo psi,“ dodává doktorka Herculan Houzel.

Stejně neinteligentní jako kočky jsou ale třeba medvědi, kteří jsou sice velcí a jejich mozek je desetkrát větší než kočičí, ale obsahuje stejné množství neuronů inteligence. Velikost ne vždy znamená, že je velké i centrum inteligence. Kolik neuronů savec ale v tomto centru má, stěžejním už je.

Jak jsou na tom s pamětí?

Psi a kočky nejsou ani stejně sociální, takže se dost liší v chování vůči člověku. Nicméně v jednom se psi a kočky vyrovnají určitě – v paměti. Japonští vědci prokázali, že oba druhy šelem v tomto smyslu mají stejné schopnosti.

U psů bylo prokázáno už mnohokrát, že mají výbornou epizodickou paměť. Dobře kupříkladu vědí, kterou misku navštívili a vyjedli a která je naopak nová a nedotknutá. Nebo kam jejich majitel schoval předchozího dne hračku. Japonští vědci tvrdí, že kočky mají stejné schopnosti.

„Zajímavou spekulací je, že by si kočky mohly aktivně vybavovat také vzpomínky na zážitky s lidmi. Epizodická paměť je vnímána jako introspektivní funkce mysli. Tato studie tedy představuje kočky jako tvory s jistým typem vědomí,“ uvedl pro BBC psycholog Saho Takadži z Kjótské univerzity.

Jeho tým prokázal, že si kočky pamatují, kterou misku s potravou už navštívily, je tedy prázdná a nemá smysl ji znova navštěvovat.

„Tato studie je zajímavá. Je třeba ale dále studovat, jak dlouho dokážou kočky informaci v paměti udržet a jak je bohatá kvalita jejich vzpomínek,“ uvedla k výzkumu profesorka Laurie Santos z Yaleovy univerzity.

Jak často bychom měli měnit lůžkoviny, prát ručníky nebo ...

Omeleta s brokolicí

Omeleta s brokolicí

20 hlasů
25min 442 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Lahodná Dr. Oetker Rýžová kaše chia bez lepku

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Lahodná Dr. Oetker Rýžová kaš...

TESTOVÁNÍ: URGO Hojení puchýřů – Diskrétní, hydrokoloidní náplast

TESTOVÁNÍ: URGO Hojení puchýřů – Diskrétní, hyd...

TESTOVÁNÍ: Windomatic Power Complete Set od Viledy

TESTOVÁNÍ: Windomatic Power Complete Set od Viledy

Kvalitní a zdravé svačinky pro děti. Které jim doplní energii a vitaminy?

Kvalitní a zdravé svačinky pro děti. Které jim ...

TESTOVÁNÍ: Krmivo pro malé psy Brit Care Mini

TESTOVÁNÍ: Krmivo pro malé psy Brit Care Mini

Suchá a ztvrdlá pokožka? Péče o nohy se vyplatí

Suchá a ztvrdlá pokožka? Péče o nohy se vyplatí

Tip na večeři

Houbové lečo

6 hlasů
40min 222kJ 99 Kč

Máte rádi houby? Vyzkoušejte recept na lečo z hub se z...

Rajčatové brambory

6 hlasů
45min 503kJ 35 Kč

Vařené brambory s rajčaty.

Poradny

Jak vyřídit dávky hmotné nouze na ÚP v jiném městě?

Dobrý den, pokud nebudete nějakou dobu v místě Vašeho trvalého bydliště, můžete požádat - nejlép... Více

Když bude dítě v MŠ nebo vyčerpám RP, musím platit ZP?

Dobrý den, k odpovědím na Vaše dotazy: 1) Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřstv... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden vás čeká příjemná novinka! Bude to váš protějšek, kdo vás překvapí milou zprávou. Neskrývejte nadšení a dejte svému partnerovi najevo, jak moc vás potěšil. Uvidíte, že náladu tak zvednete nejenom sobě. ...

Více