Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Psi jsou ve srovnání s kočkami dvakrát chytřejší

07.12.2017 | Bydlení a design

Psi jsou učenlivější a sociálně zdatnější než kočky. Jsou to tvorové dvojnásobně inteligentnější, ačkoli chovatelům koček se tato informace líbit nemusí. Je vědecky ověřena nejen etology, ale nově také neurology. Vědci z Tennessee teď přišli s tím, že v mozkových centrech řídících inteligenci mají psi dvojnásobný počet neuronů ve srovnání s kočkami.

Zatímco kočky mají v této korní oblasti jen 250 milionů neuronů, psi 530 milionů. Tyto neurony řídí myšlení, plánování a jiné složité projevy chování související s inteligencí.

„Kolik neuronů máte v cerebrální kůře… je hlavní znak biologických schopností organismu,“ uvedla neuroložka doktorka Suzana Herculan Houzel z Vanderbilt University.

„Počet neuronů v cerebrální kůře je docela přirozeným důkazem neurobiologických základů inteligence,“ napsali loni profesorka Ursula Dicke a profesor Gerhard Roth v odborném časopise Royal Society.

„Díky tomu máme biologické důkazy, které můžou lidi použít v diskuzi o tom, zda jsou chytřejší kočky, nebo psi,“ dodává doktorka Herculan Houzel.

Stejně neinteligentní jako kočky jsou ale třeba medvědi, kteří jsou sice velcí a jejich mozek je desetkrát větší než kočičí, ale obsahuje stejné množství neuronů inteligence. Velikost ne vždy znamená, že je velké i centrum inteligence. Kolik neuronů savec ale v tomto centru má, stěžejním už je.

Jak jsou na tom s pamětí?

Psi a kočky nejsou ani stejně sociální, takže se dost liší v chování vůči člověku. Nicméně v jednom se psi a kočky vyrovnají určitě – v paměti. Japonští vědci prokázali, že oba druhy šelem v tomto smyslu mají stejné schopnosti.

U psů bylo prokázáno už mnohokrát, že mají výbornou epizodickou paměť. Dobře kupříkladu vědí, kterou misku navštívili a vyjedli a která je naopak nová a nedotknutá. Nebo kam jejich majitel schoval předchozího dne hračku. Japonští vědci tvrdí, že kočky mají stejné schopnosti.

„Zajímavou spekulací je, že by si kočky mohly aktivně vybavovat také vzpomínky na zážitky s lidmi. Epizodická paměť je vnímána jako introspektivní funkce mysli. Tato studie tedy představuje kočky jako tvory s jistým typem vědomí,“ uvedl pro BBC psycholog Saho Takadži z Kjótské univerzity.

Jeho tým prokázal, že si kočky pamatují, kterou misku s potravou už navštívily, je tedy prázdná a nemá smysl ji znova navštěvovat.

„Tato studie je zajímavá. Je třeba ale dále studovat, jak dlouho dokážou kočky informaci v paměti udržet a jak je bohatá kvalita jejich vzpomínek,“ uvedla k výzkumu profesorka Laurie Santos z Yaleovy univerzity.

Jak se zbavit v domácnosti vlhkosti a bojovat proti plísním

Salát z ředkviček

Salát z ředkviček

9 hlasů
20min 1786 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Placky s medem

11 hlasů
40min 810kJ 40 Kč

Placky z vařených brambor.

Rybí filé s liškami

0 hlasů
1h a 25min 575kJ 200 Kč

Netradiční, ale skvělá kombinace ryby a hub.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více