Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Psi jsou ve srovnání s kočkami dvakrát chytřejší

07.12.2017 | Bydlení a design

Psi jsou učenlivější a sociálně zdatnější než kočky. Jsou to tvorové dvojnásobně inteligentnější, ačkoli chovatelům koček se tato informace líbit nemusí. Je vědecky ověřena nejen etology, ale nově také neurology. Vědci z Tennessee teď přišli s tím, že v mozkových centrech řídících inteligenci mají psi dvojnásobný počet neuronů ve srovnání s kočkami.

Zatímco kočky mají v této korní oblasti jen 250 milionů neuronů, psi 530 milionů. Tyto neurony řídí myšlení, plánování a jiné složité projevy chování související s inteligencí.

„Kolik neuronů máte v cerebrální kůře… je hlavní znak biologických schopností organismu,“ uvedla neuroložka doktorka Suzana Herculan Houzel z Vanderbilt University.

„Počet neuronů v cerebrální kůře je docela přirozeným důkazem neurobiologických základů inteligence,“ napsali loni profesorka Ursula Dicke a profesor Gerhard Roth v odborném časopise Royal Society.

„Díky tomu máme biologické důkazy, které můžou lidi použít v diskuzi o tom, zda jsou chytřejší kočky, nebo psi,“ dodává doktorka Herculan Houzel.

Stejně neinteligentní jako kočky jsou ale třeba medvědi, kteří jsou sice velcí a jejich mozek je desetkrát větší než kočičí, ale obsahuje stejné množství neuronů inteligence. Velikost ne vždy znamená, že je velké i centrum inteligence. Kolik neuronů savec ale v tomto centru má, stěžejním už je.

Jak jsou na tom s pamětí?

Psi a kočky nejsou ani stejně sociální, takže se dost liší v chování vůči člověku. Nicméně v jednom se psi a kočky vyrovnají určitě – v paměti. Japonští vědci prokázali, že oba druhy šelem v tomto smyslu mají stejné schopnosti.

U psů bylo prokázáno už mnohokrát, že mají výbornou epizodickou paměť. Dobře kupříkladu vědí, kterou misku navštívili a vyjedli a která je naopak nová a nedotknutá. Nebo kam jejich majitel schoval předchozího dne hračku. Japonští vědci tvrdí, že kočky mají stejné schopnosti.

„Zajímavou spekulací je, že by si kočky mohly aktivně vybavovat také vzpomínky na zážitky s lidmi. Epizodická paměť je vnímána jako introspektivní funkce mysli. Tato studie tedy představuje kočky jako tvory s jistým typem vědomí,“ uvedl pro BBC psycholog Saho Takadži z Kjótské univerzity.

Jeho tým prokázal, že si kočky pamatují, kterou misku s potravou už navštívily, je tedy prázdná a nemá smysl ji znova navštěvovat.

„Tato studie je zajímavá. Je třeba ale dále studovat, jak dlouho dokážou kočky informaci v paměti udržet a jak je bohatá kvalita jejich vzpomínek,“ uvedla k výzkumu profesorka Laurie Santos z Yaleovy univerzity.

Kuchyň jako ze škatulky. Tyto chyby vám ji kazí

Rajčatová pánev

Rajčatová pánev

13 hlasů
40min 530 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální masce Pilaten

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální ...

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktózová intolerance

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktóz...

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte se ho vytvořit

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte s...

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Tip na oběd

Bílá ryba s oříšky

12 hlasů
40min 911kJ 350 Kč

Rychlý recept na dušenou rybu s lískovými oříšky.

Ledový salát s rajčaty

23 hlasů
35min 228kJ 45 Kč

Křupavý salát , vhodný jako příloha nebo lehká večeře.

Poradny

Jsem na RD, musím zpět do práce, abych dostala PPM?

Dobrý den, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nemusíte se kvůli nároku na další mateřskou pře... Více

Otěhotněla jsem v nové práci po RD, dostanu mateřskou?

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Od přítele získáte kontakt na přitažlivou osobu. Přesto se neradujte předčasně. Pokud se nebudete snažit a neujasníte si, co od života vlastně chcete, jen těžko dosáhnete spokojenosti. Soustřeďte se na své priority a jděte za svým snem. Splní se.

Více