Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Když jde pejskovi o život. Poznejte včas nebezpečné přetočení žaludku

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

05.02.2018 | Bydlení a design

Nemoci přicházejí u domácích mazlíčků často zcela náhle a bez zjevné příčiny. Narozdíl od lidí nám ale pejskové nemohou říct, co přesně je trápí nebo bolí, a tak je na nás, abychom poznali, že je něco v nepořádku, a rychle jednali. Jedním z nejzávažnějších zdravotních nebezpečí u psů je torze žaludku neboli přetočení či jeho zauzlení. Jak tento stav odhalit a jak mu předcházet?

Torze žaludku postihuje především starší a velké psy a psí plemena, která mají hluboké hrudní koše, jako je například doga či německý ovčák. Torze žaludku je velmi závažná, a pokud se rychle neoperuje, může u psů znamenat smrtelné nebezpečí.

Na nic nečekat

Jak je torze nebezpečná, svědčí i fakt, že po rakovině patří k nejvíce častým příčinám úmrtí u psů. K přetočení žaludku většinou dochází v průběhu několika minut až hodin po nakrmení. Torze může být zapříčiněná geneticky, fyzickou únavou a v neposlední řadě i nevhodným krmivem a špatnými stravovacími návyky.

Příznaky jsou často: zrychlené dýchaní, ztuhlé a na dotyk citlivé břicho, pěna u tlamy, nespěšné pokusy o zvracení. Pes také často spočívá v nezvyklých polohách v sedě i v leže. I když si nejste úplně jistí, vždy je dobré vyhledat veterináře, protože u torze žaludku je nejdůležitější včasná a rychlá operace.

Pár zásad pro prevenci

Abychom torzi předešli, je důležité dodržovat několik pravidel tykajících se správného krmení. „Psům dávejte kvalitní granule bohaté na bílkoviny. Dobré je také jídlo rozdělit do tří denních dávek, takže u psa předejdeme, že bude mít příliš plný žaludek,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Též dodržujte, aby byl pejsek minimálně půl hodiny před i po jídle v klidu. Rychlý pohyb po krmení může spustit torzi žaludku. Psa také nikdy nekrmte pozdě večer, protože symptomy přetočení žaludku mohou nastat v době, kdy budete spát. Vhodné je dávat potravu naposledy kolem 19. hodiny.

„A důležité pravidlo je: nikdy psa nenechte dojíst již nakvašenou stravu. To znamená například granule, které byly namočené ve vodě, nebo vařenou stravu, která byla v misce delší dobu. Kvašené potraviny způsobují tvorbu plynů,“ dodává Martin Pučálka.

Udělejte si ze své ložnice zónu relaxu bez nepořádku a ch...

Polévka z cukety

Polévka z cukety

11 hlasů
30min 177 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vánoční ryba na švestkách

14 hlasů
55min 316kJ 160 Kč

Na Vánoce nemusí být jen smažený kapr.

Polévka z topinambur se slaninou

18 hlasů
50min 293kJ 70 Kč

Sytá podzimní (zimní) polévka.

Poradny

Čerpám RP, jak dlouho může být syn ve školce?

Pěkný den i Vám, Jano,pokud už rodičovský příspěvek čerpáte, můžete ho čerpat dál, i když Váš pra... Více

Mám invalidní důchod, dostanu příspěvek na bydlení?

Dobrý den,z Vašeho dotazu není jasné, zda chcete žádat o příspěvek na bydlení (dávka státní sociá... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více