Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Krmení ptáčků v zimě je šlechetné, ale má svoje pravidla

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19. 12. 2018 | Bydlení a design

Někteří ptáčci řeší období zimy chytře. Jednoduše odletí za teplem. Jenže co s těmi, kteří ve zdejších krajích zůstávají i přes třeskuté mrazy? Samozřejmě si jako každé divoce žijící zvíře dovedou poradit, jenže někdy není na škodu jim při velkých mrazech trošku přilepšit.

Krmítko je základ

Pokud jste se rozhodli ptáčkům na zimu dopřát hojnost potravy, neobejdete se bez krmítka. Ty jsou dnes součástí většiny zahrad i balkonů.

Krmítka by neměla být titěrná, aby měly k potravě přístup i větší druhy ptáků. Ideálním materiálem pro jejich výstavbu zůstává dřevo, které ptákům neklouže a je krásnou dekorací našich venkovních prostor.

Stříška krmítka by měla přesahovat jeho dno, aby tak mohla chránit potravu a ptáky od deště či sněhu.

Krmítko vždy pověste vysoko, aby se k ptáčkům nedostaly hladové šelmy.

Co do krmítka, to do zobáčku

Ptáčci nejsou příliš vybíraví, avšak ne všechno se do jejich krmítek hodí. Rozhodně nepohrdnou pestrou směsí semen. Slunečnice, proso, mák, lněné semínko jsou ideální potravou pro všechny druhy. Skvělou energetickou bombou jsou také drcená jádra ořechů a již zmíněná slunečnice.

Ptáčkům však můžete nabídnout mnohem pestřejší tabuli. Vděční budou i za namleté syrové maso, sádlo (neškvařené) nebo lůj.

Pokud si nejste jistí, čím přesně vaše zahradní návštěvníky krmit, v obchodě lze sehnat přímo krmnou směs nebo lojové koule, které jednoduše zavěsíte do krmítka nebo na stromy či keře.

Ten má rád to a ten zas tohle

Věděli jste, že si výběrem potravy, kterou do krmítka nasypete, vybíráte také samotné návštěvníky? Každý jednotlivý druh upřednostňuje trochu jiný druh zobu, a tak se můžete přesvědčit, že na tučné dobroty, jako je slunečnice nebo lůj nalákáte především sýkorky a strakapoudy, kdežto suchými semeny obilovin a prosem zase nepohrdnou pěnkavy, vrabci či kosi.

Tohle ne!

Přesto, že to lidé myslí dobře, mnohdy do krmítek sypou vše, co je napadne. Jenže nevhodnou potravou můžete ptáky dokonce i zabít. Nikdy tedy do krmítek nedávejte zbytky z kuchyně (s výjimkou slupek ovoce a zeleniny), zbytky solených a kořeněných jídel, těstoviny nebo pečivo a to jak tvrdé, tak čerstvé. Právě pečivo je často ptákům v dobré víře předkládáno, ale obsahuje mnoho složek, které ptákům škodí, včetně toho, že je pro ně velice slané.

Pokud si nevíte rady, co do krmítka dát, zajděte do chovatelských potřeb, kde vám ochotně poradí a prodají vhodnou směs.

Pak už se můžete z okna kochat pohledem na vděčné ptáčky, hodující ve vašem krmítku. Pokud se ho ptáci naučí jednou navštěvovat, budou se k vám vracet pravidelně.

x

Děti chtějí zvířátko. Řekneme vám, kolik vás to bude stát

Bleskové těstoviny

Bleskové těstoviny

20 hlasů
25min 758 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Platýz s citronovým přelivem

7 hlasů
45min 851kJ 137 Kč

Recept na filety jemného rybího masa opečeného na olej...

Vepřová krkovice na víně

12 hlasů
1h a 15min 720kJ 210 Kč

Marinované plátky vepřového masa s tymiánem.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více