Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Časté chyby při praní prádla. Na které si dát pozor

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10. 2. 2019 | Bydlení a design

Zaprané oblečení, páchnoucí prádlo a nakonec rozbitá pračka. Ačkoli se většinou snažíme dodržovat doporučení výrobců, ne vždy je výsledek podle našich představ. Jaké nejčastější chyby děláme při praní naší garderoby?

Příliš mnoho pracích prostředků

Nejčastější chybou, kterou dělají lidé při praní svého prádla je nadměrné používání aviváží a pracích gelů a prášků. Nejenže jsou častými viníky zašedlého prádla, ale také vaši pračku zanášejí. Výsledkem je její špatná funkčnost, tlející zbytky špíny v mastném povlaku a následně nepříjemný zápach, který se přenáší i na čerstvě vyprané prádlo. Používání nadměrného množství aviváže má také vliv na stav vašich oděvů. Aviváž slepuje vlákna textilu a namísto měkkého svetru vyndáte z pračky hadr na podlahu.

Nesprávné třídění

Další častou chybou je nesprávné nebo žádné třídění oblečení. Kupička bílého, tmavého a barevného by měl být základ. Dále je ale tako nutné rozlišovat materiály, které perete. Nelze prát froté ručník s hedvábnou halenkou, ačkoli je obojí bílé barvy. Řiďte se značkami na cedulkách.

Špatná teplota vody

Mnohem efektivnější, než krátké praní v horké vodě, je pravý opak. Dlouhodobější působení vody s nižší teplotou je pro prádlo šetrnější. Horká voda se používá pouze v případě, že potřebujete, aby bylo prádlo zbaveno co největšího počtu bakterií, tudíž se hodí pro občasné praní ručníků nebo dětských látkových plen. Jindy jí ale přednost nedávejte.

Nedostatečné čištění pračky

Pozornost byste kromě prádla měli věnovat také samotné pračce. Pravidelné čištění bubnu, potrubí a filtru by mělo být samozřejmostí. Pravidelná údržba by měla být prováděna jednou za tři měsíce a k dokonalému vyčištění vám postačí obyčejný ocet a sáček soli.

Nerespektování doporučení na štítcích

Na štítky na oblečení se nedíváte a pak se divíte, že se prádlo srazilo nebo nevypadá, jako dřív? Není divu. Výrobci na štítcích uvádějí maximální možné teploty, kterým je možné tkaninu vystavit. Pokud je tedy na štítku psáno, že lze prát na třicet stupňů, nemhuřte oči a nemyslete si, že čtyřicítku tričko ještě zvládne.

Ponechání prádla v bubnu

Jednou z nejlepších cest, jak si zajistit zlámané a páchnoucí prádlo plné bakterií, je hodit prádlo do pračky ráno a s jeho vyndáním čekat až do večera, mnohdy i do druhého dne. V pračce se prádlo rychle zapaří a bakterie se v něm tvoří rychlostí blesku. O zmuchlaném prádle a následném žehlení nemluvě.

Příliš vysoké otáčky

Dobrý způsob, jak si zničit choulostivé tkaniny je i nastavení příliš silných otáček. Na lehké textilie používejte klidně ty nejnižší. Vysoké otáčky se hodí na těžké tkaniny nebo při větším naplnění bubnu.

Tyhle věci určitě nečistíte, ale měli byste

Feta s růžovým pepřem

Feta s růžovým pepřem

8 hlasů
20min 467 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní kuře

35 hlasů
35min 393kJ 132 Kč

Jarní kuře je pokrm plný barev a chutí, přesně jako ja...

Krůtí guláš s kapustou

13 hlasů
1h a 15min 357kJ 170 Kč

Rychlá a velmi chutná variace krůtího guláše.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více