Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Intimní partie před a po porodu. Co se změní a co se s tím dá dělat

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

07.08.2018 | Děti a rodina

Těhotenství a mateřství se pojí s mnoha duševními i fyzickými změnami. Řada žen si přitom klade otázku, zda se jejich klín po narození miminka vrátí do normálu. Pokud ho i vy chcete mít jako dřív, je nutné věnovat mu pozornost!

Při porodu se cervikální a porodní kanál (vagina) roztahuje tak, aby dítě prošlo. Svaly ve vagině dostávají maximálně zabrat, a proto má mnoho žen pocit, že s porodem je jejich klín vytahaný, volný a suchý. Často se také objevuje bolest v perineu (či během sexu).

Trpělivost jako hlavní deviza

Do původního stavu se přitom pochva vrací asi tak 3 týdny po porodu, bohužel však zůstává méně pružná. Vše závisí na řadě faktorů, včetně počtu porodů, anatomie těla či genetických dispozic. Jedno je však jisté. Návrat k původnímu stavu, tedy době před narozením miminka, není jen mýtus. Klín časem znovu získává tvar i svalový tón, čemuž napomáhá i cvičení, konkrétně Kegelovy cviky.

Pokud jde o to, jak vagina bude fungovat během sexu, jedná se o individuální záležitost.  Lékaři však doporučují dodržovat nejméně šest týdnů po porodu klidový režim – bez pohlavního styku. Pokud se po uplynutí této doby objeví bolest, mělo by se k tomu přihlédnout. Než se vše vrátí do normálu téměř na 100 procent, může uběhnout šest měsíců (i déle). Je důležité naslouchat vlastnímu tělu! A jak je to s řešením nejčastějších problémů?

Širší vagina

Gynekologové říkají, že vagina po narození miminka může působit širším dojmem, než tomu bylo dříve. Leckterá žena se cítí otevřenější, uvolněnější a měkčí. Patříte k nim? Pak věřte, že je to normální. Posilujte pánevní dno a vaginální svaly a nedělejte si hlavu z inkontinence, která je taktéž běžná.

Suchost klína

Ani suchý klín není nic neobvyklého. V podstatě je to důsledek nižší hladiny estrogenu (v porovnání s těhotenským obdobím). Stav se obvykle zlepší, jakmile přestanete kojit. Pak se totiž hladiny estrogenu vrátí na původní úroveň. Do té doby používejte lubrikační gely.

Bolestivost a stehy v perineu

Po porodu můžete trpět bolestmi v příslušných oblastech. Gynekologové a porodníci se shodují, že na snížený komfort klína či perinea si ženy stěžují až 12 týdnů po narození miminka. Den ode dne je to však lepší. Vnitřní stehy se vstřebávají, ty ostatní postupně samy vypadávají. Je-li však situace nesnesitelná, požádejte svého gynekologa o řešení.

Dětská imunita musí v zimě čelit řadě útoků. Jak ji posílit?

Polévka z řapíkatého celeru

Polévka z řapíkatého celeru

11 hlasů
35min 214 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pikantní fazolová polévka

16 hlasů
40min 248kJ 115 Kč

Fazolová polévka s klobásou a tymiánem.

Plněné kotlety

1 hlas
1h a 25min 518kJ 90 Kč

Kotlety plněné parmazánem a kapary.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více