Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kapesné dětem: Kdy začít a kolik je tak akorát

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15. 4. 2019 | Děti a rodina

Dáváte svým dětem kapesné? I když se vám možná zdá příděl kapesného jako podporování marnotratnosti, ve vývoji dětí má svůj velký význam. Jedině tak děti naučíme spořivosti a hodnotě peněz. Otázkou zůstává, jaká výše je adekvátní a v jakém věku kapesné zavést.

Kdy už je čas?

S vyplácením kapesného je nejlepší začít s nástupem povinné školní docházky. Jednak jim pomůžete pochopit sčítání a odčítání, ale také jim dáte jistou zodpovědnost, která k tomuto věku samozřejmě patří, nejen v ohledu financí.

Jaká výše je adekvátní?

Výše kapesného se odvíjí jednak od finanční situace rodičů, ale také trochu záleží na místě, ve kterém žijete. Děti ve městě, kde mají více možností navštěvovat placené herny, obchody, kina a jiná lákadla, ale také například dojíždí za kamarády hromadnou dopravou, budou potřebovat kapesné o něco vyšší než děti, které žijí na vesnicích s jedním malým obchodem.

Dětem na prvním stupni základní školy bohatě postačí 20–50 korun na týden. Na druhém stupni se průměrná výše kapesného pohybuje od 200–400 korun na měsíc. Středoškolák si průměrně vystačí s pěti sty až osmi sty korunami na měsíc.

Mluvíme však o penězích pro osobní potřebu, nikoli o kompletních financích, které je dítěti nutno navýšit, pakliže si například samo platí obědy, telefon, dopravu do školy apod.

Nebuďte sponzor

Pravidelné kapesné pomáhá dítěti naučit se hospodařit. Musí si uvědomit, že pokud utratí peníze najednou, několik následujících dnů nebo týdnů si bude muset vše odepřít. Pokud bude něco potřebovat a budou mu chybět finance, může vás požádat o další, tím se naučí pochopit systém půjčky. Nikdy byste dítěti neměli sponzorovat jeho marnotratnost, že nevyjde s penězi, se stát může. Veďte ho ale k vědomí, že vám bude muset z příštího kapesného půjčku splatit.

Naučte ho zodpovědnosti

Zhruba v období nástupu na druhý stupeň je vhodné přenechat dítěti zodpovědnost v placení školních obědů, kupování legitimace atd. V tu chvíli mu zvyšte i měsíční kapesné. Dítě se tak naučí, že má k dispozici větší obnos peněz, nesmí jej však utratit celý a musí mít nutnou rezervu na tyto výdaje.

Motivujte

Naučit dítě spořivosti nemusí být nemožné. Vcelku dobře funguje systém, kdy si dítě naspoří polovinu peněz na něco, po čem touží a vy mu zbývající část doplatíte. Můžete mu nabídnout přivýdělek za výpomoc, ale nikdy by se neměla činnost vztahovat na domácí práce. Za ty by dítě odměňováno být nemělo, jelikož jsou samozřejmé. Přivydělat si může například umytím auta, zrytím záhonů, pomocí u sousedů, starší děti mohou na brigádu.

Nezapomínejte

Stanovte si datum výplaty kapesného a dodržujte ho. Často se stává, že rodič na výplatu zapomene, dítěti je hloupé si o peníze říct a zůstane tak bez financí. Dobrým pomocníkem může být založení bankovního účtu, na který dítěti budete pravidelnou částku zasílat. Kromě toho, že lze pomocí trvalého příkazu eliminovat případné zapomenutí, se dítě naučí ovládat systém internetového bankovnictví, což pro něj bude v dospělosti přínosné.

Děti používají více zubní pasty, než je nutné

Vepřová svíčková na francouzském chlebu

Vepřová svíčková na francouzském chlebu

12 hlasů
40min 1019 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Bramborový krém s cibulí

13 hlasů
50min 252kJ 80 Kč

bramborová polévka s cibulí a sýrem

Filety z kapra na grilu

15 hlasů
40min 581kJ 110 Kč

Kapr s tymiánem a petrželkou.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více