Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Děkuji mockrát za odpověď na můj včerejší dotaz (Dobry den. Mam dotaz, z čeho se mi bude vypocitavat PMM. Nyní jsem na RD, ale pracovala jsem na smlouvu u jiného zamestnavatele. Nyní mi smlouva konci (doba práce 360 dni) a zároveň i RD a vracim se na původní místo. Ale od prosince budu mít nejen smlouvu u prvního zamestnavatele, ale zároveň i DPČ s částkou vyšší než 2500 Kč u toho, kde jsem pracovala těch 360 dni. Pokud bych v lednu otěhotněla a nastoupila na PN pro rizikové těhotenství, budou se mi vypocitavat dávky (neschopenka, PPM) ze smlouvy i z DPČ?) Chci se zeptat, zda by mi byla vyplácena PPM, pokud bych neměla u toho jednoho zaměstnavatele DPČ, ale smlouvu se zkráceným úvazkem řekněme 0,2 - s tím, že by jinak platilo vše co je napsáno výše. Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

i v případě, že byste místo na DPČ pracovala na klasickou pracovní smlouvu se zkráceným úvazkem, byste musela splnit všechny podmínky pro nárok na PPM. Musela byste tedy získat 270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou a být nemcoensky pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřskou nebo být v ochranné lhůtě.

Dotaz: Hanka

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Chtěla bych žádat o přídavky na děti. S otcem prvního dítěte (11 let) spolu nežijeme již delší dobu a máme soudně danou střídavou péči, alimenty si platíme navzájem. Jak máme v tomto případě postupovat? Jakým způsobem úřad práce vyhodnocuje střídavou péči? Momentálně pobírám peněžitou pomoc v mateřství na druhé dítě s jehož tatínkem tvoříme rodinu, úřad bude chtít přehled zaplacených záloh OSVČ, vzhledem k tomu, že otec dítěte je podnikatel. Bude problémem pro přiznání dávky fakt, že má přítel nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění? Nedoplatky splácí a zálohy již nějakou dobu platí řádně. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na přídavky na děti máte nárok tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima. Rozhodující jsou pouze příjmy, nikoliv výdaje. Pokud Vám tedy otec dětí platí výživné, musíte toto výživné do žádosti o přídavky na děti uvést jako svůj příjem. Výživné, které platíte Vy, bohužel nijak uplatnit nemůžete. Pokud s otcem dítěte nejste rozvedená, bude zapotřebí doložit ještě čestné prohlášení, že společně nežijete a nehradíte náklady na své potřeby. 

Co se týče Vašeho současného partnera, samotný fakt, že má nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění, by neměl být překážkou pro přiznání přídavku na dítě.

Dobry den. Mam dotaz, z čeho se mi bude vypocitavat PMM. Nyní jsem na RD, ale pracovala jsem na smlouvu u jiného zamestnavatele. Nyní mi smlouva konci (doba práce 360 dni) a zároveň i RD a vracim se na původní místo. Ale od prosince budu mít nejen smlouvu u prvního zamestnavatele, ale zároveň i DPČ s částkou vyšší než 2500 Kč u toho, kde jsem pracovala těch 360 dni. Pokud bych v lednu otěhotněla a nastoupila na PN pro rizikové těhotenství, budou se mi vypocitavat dávky (neschopenka, PMM) ze smlouvy i z DPČ?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

co se týče pracovní neschopnosti, pokud budete uznána práce neschopnou pro obě výdělečné činnosti (práci na smlouvu i práci na DPČ), budete mít nárok na nemocenskou jak z práce na smlouvu, tak i z práce na DPČ. Pokud jde o PPM, musela byste splnit podmínky nároku na PPM u smlouvy i DPČ. U smlouvy podmínky splníte, protože pokračuje Váš původní pracovní poměr. Pokud byste nastoupila na mateřskou do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám PPM počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u první PPM. Pokud nastoupíte na mateřskou později, bude se Vám PPM počítat z výdělku, kterého budete dosahovat po návratu z rodičovské dovolené. Pokud byste chtěla čerpat PPM i z DPČ, musela byste i zde získat 270 dní nemocenského pojištění, což se Vám pravděpodobně nepodaří. V takovém případě se Vám sice PPM nebude počítat i z DPČ, ale budet moci na DPČ pracovat například i během doby, kdy budet na mateřské. 

Dobrý den, jsem samoživitelka a žiji s 15-letým synem, na kterého bylo otci stanoveno platit výživné 2.600,- Kč, on naopak žije s naším 18-letým synem a mně bylo stanoveno výživné 3.000,- Kč. S otcem dětí máme ověřenou dohodu, že mu budu měsíčně posílat rozdíl těch 400,- Kč. Na úřadě při podání žádosti o příspěvek na bydlení mně ale řekli, že do mých příjmů se částka 2.600,- Kč započítá, ale moji částku 3.000,- Kč prý nijak uplatnit nemůžu, prý se to k nákladům na bydlení nevztahuje. Ale já přece těch 2.600,- nikde nedostávám, naopak 400,- platím. Je tento postup správný? Myslím, že je to naprosto nespravedlivé, můžete se k tomu prosím vyjádřit? Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádnou dohodu, pak byste dostala 2.600 Kč, které by Vám úřad práce započítal jako příjem, ale současně byste vydala 3.000 Kč, které byste pro nárok na příspěvek na bydlení také nemohla vykázat jako výdaj, protože se nejedná o výdaj spojený s bydlením. O 400 Kč v mínusu jste v obou případech, takže dle mého názoru je správné, že Vám úřad práce započítává částku 2.600 Kč jako příjem, i když tuto částku fyzicky nedostáváte. Ušetříte ji totiž na výdajích, protože místo 3.000 Kč platíte jen 400 Kč. Takže i v případě, že byste 2.600 Kč dostávala, v konečném důsledku byste je také neměla, protože byste je utratila (+400 Kč navíc) za výživné na staršího syna. Dle mého názoru je tedy postup úřadu práce v pořádku.

ještě k té nemocenské kterou by zaměstnanec nastoupil den po podepsání smlouvy tak zaměstnavatel platí od 4 do 14 nemocenskou a platí nějaké odvody státu za zaměstnance za těch 14 dní nebo za celý měsíc nebo ???? Děkuji Bobo

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí za zaměstnance žádné pojištění, protože ho nemá z čeho vypočítat (zaměstnanec nemá žádný započitatelný příjem). Stejně tak nemocný podnikatel (OSVČ) neplatí během nemoci zálohy na pojištění. Od 15. dne nemoci pak platí za zaměstnance pojištění stát.

dobrý den jen krátce kolik dní musí být zaměstnanec zaměstnán aby měl nárok na nemocenské dávky a z čeho se vypočítávají když předtím byl na ÚP bez podpory a jak dlouho mohou být vypláceny děkuji Bob

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Bobe,

nárok na nemocenské dávky vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže můžete nastoupit na nemocenskou klidně už po jednom odpracovaném dnu a nárok na nemocenské dávky Vám vznikne. První tři dny nemoci budete doma tzv. "zadarmo", od 4. do 14. dne nemoci Vám bude za pracovní dny vyplácet náhradu mzdy zaměstnavatel a od 15. dne nemoci Vám začne nemocenské dávky vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Jejich výše se vypočítá z tzv. předpokládaného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahoval, kdybyste místo nemocenské normálně pracoval. Maximální podpůrčí doba pro výplatu nemocenských dávek je 380 kalendářních dní, Tato doba se může krátit o dobu, po kterou jste byl v pracovní neschopnosti během 380 kalendářních dní před vznikem současné pracovní neschopnosti

Alimenty a výživné

Dotaz: jika

Prosim Vás, mám dva syny 20 a 13 let, žiji ve dvougeneračním domku, který mi rodiče přepsali před 22 lety. Dobrých 15 let tu nejsou vztahy ideální, hádky, vyhrožování ze strany mích rodičů. Nejhorší je, že celou dobu štvali mé syny proti mě a manželovi. Myslela jsem ( naivně), že až budou kluci starší, pochopí kde je pravda. Opak je pravdou. Často, když jsme po starším synovy něco chtěli pomoci, otec po mě hned řval, že to není práce pro něj( umývání nádobí - není moje myčka, škrábání brambor- není práce pro něj, rytí zahrady - to teda dělat nebude atd. nebo se zašil dole u rodičů. Mám pohlou páteř na 5- ti místech a jednou jsem se vůbec nepohla - nepodal mi ani vodu. Chodil kolem mne jako bych doma vůbec nebyla. Podle mého otce opět simuluji a myslím si, že syn si to dle přístupu myslí také. Mimo jiné už půl roku tak chodím do práce a beru si volno pouze když už to nejde vydržet. Momentálně mám prázdniny a jezdím na obstřiky do páteře. Před 14- ti dny jsme začali opravovat podlahy, syn to věděl již 1/2 roku, ale i přesto odjel ke své přítelkyni. Na pomoc přenášet cetrys. desky jsme museli sehnat cizí lidi. Minulý týden v úterý můj otec přiletěl ráno do mého bytu v prvním patře a začal řvát co jsem za matku, že nedám klukovi najíst ( já, která hlavně kvůli synovy strávila 2/3 svého dosavadního života u plotny) ať jde dolů. Syn poslušně šel. Na to jsem zakřičela ať se tedy už nevrací a ať si vystěhuje věci. Tak se i stalo, ale noutebuk jsem schovala. Syn nic neřekl, akorát chtěl po mě myš, že si ji koupil za své. V sobotu přijel můj bratr, který mi oznámil, že pokud mu hned nevrátím noutbuk, tak podá oznámení na policii, že jsem syna okradla a že budu platit jako mourovatá, protože pokud syn studuje ( právě se dostal na VŠ) tak jsem povinna vše hradit. O tom vím, ale pokud prokážu, že syn se k nám nechová jak by měl (byla jsem po operaci a syn se za mnou ani nestavil před odjezdem do Chorvatska, které jsme mu mimochodem s manželem zaplatili; manžel mě dovezl z nemocnice po jiné operaci syn přišel ze školy domů, ani se nepřišel na mě podívat a šel opět dolů a přišel až po hodině, na mou připomínku, že ho ani nezajímá jak na tom jsem se bránil tím jestli nemůže dědovi a babičce říci ahoj, že jsem ho to učila.Nakoupit něco nebo zajít zaplatit SIPO byl velký problém. Tak bych mohla pokračovat. Pomohl mi jen když měl zrovna dobrou náladu. Věčně hrál hry. Byly se synem problémy se spotřebou elektřiny i vody. Nyní mí rodiče kolem něj skáčou, ale všechny energie, popelnici, prostě vše na co si vzpomenete platím já. Syn už je tak zmanipulovaný, že podle něj je vše má povinnost a za vše zaplatím. Nejde tu vůbec o peníze, ale syn by si měl uvědomit jak se má k nám chovat. Chci se zeptat jestli mohu i studujícího syna odhlásit jako vlastník nemovitosti z trvalého pobytu. Podle mne může u mích rodičů v této nemovitosti bydlet pouze za mého souhlasu a jak postupovat abychom s manželem dosáhli toho, že nemusíme za těchto okolností financovat jeho studia. ( zkazil si život) Je tak naočkovaný, že si myslí, že vše je naše povinnost. Měl skoro vždy na co si vzpomněl. Kolegyně v práci mi říkali, že mi to obskakování jednou "vrátí". Děkuji za brzkou odpověď. Jitka

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jitko,

co se týče zrušení trvalého pobytu, trvalý pobyt může zrušit majitel nemovitosti. Je ale zapotřebí ohlašovně na městském úřadě doložit splnění dvou podmínek, a to: že zaniklo užívací právo Vašeho syna k nemovitosti (samotný trvalý pobyt užívací právo nezakládá, takže pokud nemáte se synem sepsanou např. nájemní smlouvu, tak Váš syn žádné užívací právo nemá) a že Váš syn nemovitost (nebo její vymezenou část) neužívá, tzn. že u vás nebydlí. Problém tedy momentálně bude ve splnění druhé podmínky, kterou zatím nemůžete prokázat, protože syn u vás bydlí. To, že pravděpodobně máte vůči synovi stále vyživovací povinnost ale neznamená, že jste povinni nechat syna u sebe bydlet. Doporučuji tedy nastavit nějaká pravidla v tom smyslu, že pokud u vás syn chce bydlet, bude přispívat na domácnost (nějakou brigádu při studiu určitě zvládne) nebo alespoň pomáhat s domácími pracemi. V opačném případě nejste povinni nechat syna u sebe bydlet. 

Pokud jde o vyživovoací povinnost, ta trvá do doby dokud dítě není schopné se samo živit. Tato doba zpravidla končí s ukončením studia a nástupem dítěte do zaměstnání. Občasné brigády a přivýdělky se nepovažují za schopnost se živit. Rozporem s dobrými mravy může nastat například tehdy, kdy dítě bez vážnéhbo důvodu ukončuje předčasně studium a opětovně začíná studovat (tzv. věčný student), ale může jít také o situace, kdy dítě neposkytne rodiči potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Pokud je ale výživné určeno soudním rozhodnutím a Vy se domníváte, že další poskytování výživného by bylo v rozporu s dobrými mravy, doporučuji se s návrhem na ukončení vyživovací povinnosti obrátit na soud. 

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu,který činí 9.399 korun, a měsíčně platím za byt 5.073,-korun..Z toho tvoří 4.500,- korun platba do fondu oprav.Bylo mi řečeno, že se tato částka do nákladů na bydlení nezapočítává.Je to opravdu tak?Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

příspěvek na bydlení, na který se pravděpodobně ptáte, upravuje zákon o státní sociální podpoře. Náklady na bydlení pak upravuje § 25 tohoto zákona, přišemž ve výčtu nákladů, které se při posouzení nároku na příspěvek na bydlení zohledňují, skutečně nejsou uvedené platby do fondu oprav. Tyto platby se tedy do náladů na bydlení opravdu nezapočítávají. Nicméně je velmi neobvyklé, aby platby do fondu oprav činily takto vysokou část nájemného. Pokud z těchto důvodů nedosáhnete na příspěvek na bydlení, můžete si zkusit zažádat o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). 

Pracovně právní problémy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,je prosím povoleno v pracovní době (HPP) v přestávce na oběd dělat jinde brigádu ,například úklid ? Myslím si že ne,ale ráda si přečtu váš názor a zdůvodnění.Děkuji,Kelišová

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

to je otázka spíše pro právníka se specializací na pracovní právo, přesto se pokusím odpovědět. Vzhledem k tomu, že přestávka na jídlo a oddech se nezapočítává do pracovní doby (není její součástí) a zaměstnavatel Vám nemůže určit například to, že během přestávky musíte zůstat na pracovišti, je teoreticky možné během přesstávky vykonávat jinou výdělečnou činnost. Vzhledem k tomu, že tato přestávka je zpravidla poskytována pouze v délce půl hodiny a po jejím skončení je nutné být zpět na pracovišti a věnovat se původní práci, si ale praktický výkon takovéto brigády neumím představit. Při dalším přivýdělku je zapotřebí myslet na to, že pokud se bude druh vykonávané práce shodovat s činností Vašeho původního zaměstnavatele, potřebujete k takové výdělečné činnosti jeho - nejlépe písemný - souhlas.

Mám Cronovu nemoc, invalidní důchod 1.st. Mám nárok na ZTP? Jak si případně mohu o průkaz zažádat?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením (průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P) má osoba starší jednoho roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Základním předpokladem pro nárok na průkaz ZTP je tedy mít postižení omezující pohyblivost nebo schopnost orientace. Protože Crohnova choroba je onemocněním jiného druhu, obávám se, že šance na přiznání průkazu ZTP je malá. Pokud byste chtěl(a) zkusit žádost podat, můžete se obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště, kde získáte potřebný formulář. 

Dobrý den, paní Šťastná, potřebuji poradit s mým poněkud komplikovaným případem. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května 2018 byla na neschopence (poraněná ruka s trvalými následky). Protože jsem v říjnu 2017( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla na mateřskou), tak jsem byla od 1. ledna 2018 vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května 2018 na neschopence. Od 1.6.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Tudíž mi paní účetní předala Přílohu k žádosti o dávku, kde mám v části započitatelný příjem pouze jeden měsíční plat za červen 2017 /16 622Kč/ a v dalším měsíci proplacenou dovolenou /6 665Kč/. V ostatních měsících nemám započítaný žádný příjem a teď tedy vůbec nevím, podle čeho se bude mateřská dovolená vypočítávat, kolik bude mateřská činit atd.? Dočetla jsem se, že mateřská se počítá z 12ti předešlých měsíčních hrubých příjmů, že? Ale jak to bude v mém případě, když mi PP skončil už v prosinci, tudíž jsem potom už žádný příjem (kromě nemocenské, která se nepočítá) neměla? Moc Vám děkuji za odpověď, Zuzka.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Zuzko,

pokud jste v říjnu 2017 podala výpověď, pak Váš pracovní poměr skončil na konci prosince 2017. Jestliže jste 1.6.2018 nastoupila na mateřskou, pak jste skutečně v ochranné lhůtě, takže nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) Vám opravdu vzniká. Vzhledem k tomu, že jste přes nástupem na mateřskou byla na nemocenské, nebude se Vám PPM samozřejmě počítat z nemcoenské, ale z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. Jinými slovy, OSSZ Vám výši mateřské vypočítá z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na nemocenskou, tudíž pravděpodobně z částky 16 622 Kč. 

Dobrý den chci se zeptat v práci jsem dala výpověď podle paragrafu 49 zp k 5.5.ale k 2.5.jsem požádala o zrušení výpovědi a dal chodila do práce.Z uctarny mi přišli veškeré doklady o výpovědi podotýkám že jsem výpověď nepodepsala byla tato výpověď platná děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud jste postupovala podle § 49 zákoníku práce, pak se nejedná o výpověď (u které navíc běží dvouměsíční výpovědní doba), nýbrž o dohodu o ukončení pracovního poměru. Dohoda je dvoustranný právní úkon, to znamená, že aby byla platná, měly by s ní souhlasit obě strany a svůj souhlas stvrdit svým podpisem. Pokud jste dohodu nepodepsala a nepodepsal ji ani zaměstnavatel, pak pravděpodobně platná nevím. Nerozumím tomu, proč jste zaměstnavateli předávala nějaký dokument (ať už výpověď nebo dohodu), který jste nepodepsala - pro příště doporučuji se o vhodném postupu poradit předem. Zákoník práce ale pamatuje i na neplatné rozvázání (ukončení) pracovního poměru. Paragraf 70 zákoníku práce totiž říká, že rozvázal-li zaměstnanec pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnavatel netrvá na tom, aby u něho zaměstnanec dále pracoval, platí, pokud se se zaměstnancem písemně nedohodl na jiném dnu skončení, že jeho pracovní poměr skončil dohodou. Pokud tedy zaměstnavatel netrvá na tom, abyste pro něj dál pracovala. je možné, že pracovní poměr skončil, i když jste ho možná ukončila neplatně. Vzhledem k tomu, že neznám přesný obsah dokumentu, který jste zaměstnavateli předala, doporučuji záležitost konzultovat s právníkem. Můžete se obrátit například na některou z občanských proaden, které nabízí bezplatné právní poradenství. 

Krásný dobrý den, je to tak 14 dní co jsem se Vás ptala. Pro připomenutí: je mi 36 let a pracovala jsem na Magistrátě jako Pracovnice úklidu na zkrácený úvazek. Od prosince loňského roku jsem ve 3. stupni INVALIDITY - S PSYCHICKOU PORUCHOU. Nyní jsem v práci SKONČILA - odešla jsem DOHODOU ze zdravotních důvodů - stačil jen nález od Psychiatričky. V práci jsem skončila 29.6.2018. Do nové práce mám nastoupit 9.7.2018. Psala jste, že pokud je mezi pracemi přetržka, že se mám přihlásit na Úřad práce,..ALE.. když jsem ve 3. stupni invalidity tak správně NEMUSÍM? A navíc v Posudku ani v Rozhodnutí NEMÁM psáno, že jsem schopná výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Tak se Vás prosím ptám: v práci jsem skončila 29.6.2018. Do nové mám nastoupit 9.7.2018. Musím se v tomto mezidobí přihlásit na Úřad práce? - jsem ve 3. st. invalidity. Mám to nahlásit ještě jinde - třeba v Pojišťovně? Mám to hlásit ještě na nějaké úřady, nebo mám nějaké povinnosti, NEBO se nemusím hlásit nikam, ani na Úřad práce,.. ZKRÁTKA TEĎ NEDĚLÁM NIC, JEN PAK NASTOUPÍM DO NOVÉ PRÁCE? A ještě poprosím: jaké všechny dokumenty - papíry mám obdržet při nástupu do nové práce? O toto Vás prosím a za VŠE Vám moc DĚKUJI. Mějte krásný den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud pobíráte invalidní důchod, tak se na úřadě práce hlásit nemusíte - zdravotní pojištění za Vás i bez evidence na úřadě práce bude hradit stát. Pokud navíc v posudku ani rozhodnutí o invaliditě nemáte uvedeno, že jste schopna práce za zcela mimořádných podmínek, pak se ani nemůžete stát uchazečem o zaměstnání. Ukončení zaměstnání by měl na příslušné úřady oznámit Váš bývalý zaměstnavatel a následný nástup do zaměstnání by pak měl oznámit nový zaměstnavatel. Nemusíte tedy nyní hlásit nic. Co se týče dokumentů, v novém zaměstnání byste měla především obdržet pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti či o provedení práce. Nejpozději do jednoho měsíce od nástupu do zaměstnání byste pak měla obdržet informace o mzdě (platu) a termínu výplaty, o délce dovolené a bližší vymezení druhu vykonávané práce (náplň práce).

Dobry den, chtela bych ze zeptat zda mam narok na prispevek na bydleni pokud bych bydlela v pronajatem byte od otce sveho ditete ( je majitel nekolika bytovych domu)? Samozrejme bych mela najemni smlouvu, trvaly pobyt a vsechny poplatky na sebe psane. V byte bych zila sama s dvema detma. Jeste jsem do kvetna 2019 na materske dovolene do 4let veku ditete. Dalsi vec by me zajimala, zda prispevek na bydleni muzu zadat v pripade, ze pak nebudu mit zadne prijmy ( ciste teoreticky) nebo je podminka pro priznani davky byt zamestnany nebo na uradu prace? Moc dekuji za odpoved :-)

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k úhradě nákladů na bydlení. Pokud výše uvedené podmínky splníte, měl by Vám nárok na příspěvek na bydlení vzniknout. To, že Vám byt pronajme otec Vašeho dítěte, by nemělo být překážkou pro získání příspěvku. Pro nárok na příspěvek není podmínkou být zaměstnaný nebo v evidenci úřadu práce, ale o příspěvek na bydlení se žádá až zpětně. To znamená, že nejprve musíte po celé kalendářní čtvrtletí splňovat uvedené podmínky a hradit náklady na bydlení a až poté si můžete požádat o příspěvek na bydlení.

Dotaz: Jana

Dobrý den paní Šťastná. Prosím Vás o radu. Jak je to s OČR popř. s neschopenkou jestliže pobírám rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte a zároveň jsem zaměstnaná na HPP u zaměstnavatele, kde jsem pracovala před nástupem na MD. Mohu mít OČR (kolik dní mohu být na OČR?), nebo v případě mojí nemoci být na neschopence? Nevím, zda čerpání RP toto nějak neovlivňuje...moc děkuji za Vaši odpověď, Jana

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jano,

pokud jste při čerpání rodičovského příspěvku zaměstnaná, můžete při nemoci pobírat nemocenskou a při nemoci dítěte i ošetřovné. Ošetřovné můžete pobírat nejdéle 9 kalendářních dní a pokud jste osamělým rodičem, pak 16 kalendářních dní.

TESTOVÁNÍ: Pivní kosmetika Manufaktura v novém

Těstoviny s tuňákem a rajčaty

Těstoviny s tuňákem a rajčaty

4 hlasy
40min 995 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zelený salát

12 hlasů
30min 281kJ 66 Kč

Recept na zdravý salát.

Guláš se zeleninou

0 hlasů
1h a 15min 233kJ 140 Kč

Sytý guláš s mletým masem a zeleninou.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více