Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, Chtěla bych se Vás zeptat, zda byste byla ochotná odpovědět, jaké jsou problémové aspekty dávky - peněžitá pomoc v mateřství. Na toto téma píši práci, a moc by mi vaše pomoc pomohla. Ať už jde třeba o lhůty dávky nebo žádosti,.. jestli je vše tak jak má být, nebo v čem je ve skutečnosti problém. Děkuji Vám mockrát za odpověď a přeji příjemný den. VK

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se odpovědět alespoň krátce - na základě dotazů okládaných v poradně. Problematické může být vyřizování nároku na PPM pro rodiny, kde jeden nebo oba rodiče pracují/pracovali v zahraničí. Pokud například žena pracovala v zahraničí, pracovní poměr skončil a žena se kvůli porodu vrátila do ČR, ale otec dítěte stále pracuje v zahranicí, dozví se žena po návratu do ČR, že je zapotřebí žádat o PPM v zahraničí. Protože pro výplatu PPM je primární ta země, ve které je vykonávána výdělečná činnost. V různých zemích se pak samozřejmě liší podmínky nároku na dávku, její výše i délka výplaty. Problém s výší PPM pak mají podnikatelky, které si zpravidla platí jen minimální zálohy na nemocenské pojištění. Jejich PPM je pak velmi nízká. OSVČ musí navíc splnit ještě podmínku, že 180 dní pojištění (z celkových 270) musí spadat do období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou, u zaměstnankyň žádná taková podmínka není. Nárok na PPM pak může zhatit i nevhodné načasování těhotenství - kvůli podmínce zaměstnání nebo ochranné lhůty v době nástupu na mateřskou dovolenou. Žena, která během posledních pěti let odpracovala jen jeden rok a otěhotněla tři měsíce před skončením zaměstnání nárok na PPM mít bude, protože bude v ochranné lhůtě. Oproti tomu žena, která pracovala v kuse posledních pět let, ale otěhotní těsně před ukončením zaměstnání, nárok na PPM mít nebude, přestože pracovala déle, protože nebude v ochranné lhůtě. Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla.

Dobrý den, od příštího týdne budu muset do práce, s dětmi bude manžel (do školy a školky jsem je nedala z těchto důvodů: kvůli časté nemocnosti, alergii a navíc bydlíme s prarodiči, kde je dědeček po infarktu). Manžel by si chtěl vyřídit na děti ošetřovné. Jak máme aktuálně postupovat? Nikde jsem se nedočetla aktuální informace. Vím, že potvrzení vydávala škola, ale to bylo z důvodu jejího uzavření, ale co teď, když už je otevřená, a přesto jsou děti doma? Předem děkuji za odpověď. Pavlína

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na základě informací uvedených na stránkách MPSV se domnívám, že formulář/potvrzení by Vašemu manželovi měla i nadále vystavit škola, do které dítě chodí. Škola potvrdí, že je dítě žákem dané školy a uvede, že není uzavřena. Váš manžel - stejně jako jste to dělala Vy - bude muset vyplňovat také výkaz péče. Ve výkazu bude muset vyznačit, z jakého důvodu dítět zůstává doma, i když je škola otevřená. Více informací najdete v tiskové zprávě MPSV - zde: https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/22_05_2020_TZ_osetrovne_do_konce_cervna.pdf/

Navýšení výše výživného považuji za nepřiměřeně vysoké, matka má příjem cca 32 tis. Kč. čistého, jedno dítě + alimenty doposud 3 tis.Kč. U nás 5 dětí, příjmy cca 22 tis. + 30tis. Kč čistého. Bohužel nelze prokázat, ale navýšení výživného znamená zvýšení životní úrovně matky, nikoliv dítěte - dítě nosí o 3cm větší boty, aby nebylo potřeba 2-3roky kupovat boty nové - to je z úst dítěte zmanipulovaným matkou. Smutný závěr.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jak jsem již uvedla v předchozí odpovědi, pokud s navýšením výživného z jakéhokoliv důvodu nesouhlasí, jedinou možnost je podat proti rozhodnutí soudu ve stanovené lhůtě odvolání. Pokud by odvolání nebylo vyhověno, můžete poté ještě podat nový návrh na snížení výživného. Nic jiného Vám v této situaci bohužel poradit neumím.

Dobrý den, toto není přímo dotaz, spíše zpráva o průběhu dnešního soudu , kterému předcházely mé dva dotazy na Vás. Soud určil zvýšení výživného zpětně od 9/2019 o 1200Kč na 4200Kč - tedy doplatek přes 10tis.Kč a od 9/2020 určil zvýšení výživného dokonce o 1800Kč, tedy na 4800Kč a i když je to dolní hranice procent z tabulky, pro naše tři společné děti je dle mého názoru naprosto nespravedlivé a jejich životní úroveň se rozhodně nebude moct rovnat úrovni syna prvního. Nehledě na to, že částku 4800Kč mám já soudem stanovenou pro dva syny 15 a 18let a to má bývalý manžel vyšší příjem, než současný. Nemáme v ruce zatím rozsudek, ale zvažujeme odvolání. Hezký den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, 

jak jsem pravděpodobně uvedla v některé ze svých předchozích odpovědí, tabulky Ministerstva spravedlnosti ohledně výživného mají pouze doporučující charaketer a soudy se jimi při určování výše výživného mohou, ale nemusí řídit. Pokud navýšenou výši výživného považujete ze nadostatečnou, můžete se proti rozhodnutí soudu odvoalt do 15 dní ode dne, kdy Vám bude rozhodnutí doručeno. Odvolání - i v případě, že by se odvolal otec dětí - ale nemá odkladný účinek, takže otec dětí Vám musí začít platit zvýšené výživné stanovené nejnovějším rozhodnutím.


 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu nastoupit do nového zaměstnání 8 týdnu před porodem. Cele těhotenství jsem hledala práci a teď po koronavirove krizi se mi naskytla možnost. Ale já i zaměstnavatel se bojíme, aby jsme nebyli narceni z účelového zaměstnání. Jsem Wales manager, což se dá dělat i z domova a i po porodu při rodičovské, proto jsme se domluvili. Děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) nastoupit do nového zaměstnání, ještě nesetkala. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda splňujete podmínky pro nárok na PPM nebo ne. Co se týče účelovosti, za účelové bych takové jednání považovala zejména tehdy, pokud byste nástupem do zaměstnání chtěla získat chybějící dobu pojištění - pro nárok na PPM by Vám například chybělo pár dní pojištění, které byste tímto způsobem získala, a následně byste od počátku 6. týdne před porodem nastoupila na mateřskou dovolenou. Takový postup by byl velmi pravděpodobně vyhodnocen jako účelový a rozhodně ho nedoporučuji. Pokud máte v plánu pobírat PPM, doporučuji tuto situaci zkonzultovat s OSSZ. Jestliže PPM pobírat nebudete, ale budete čerpat jen rodičovský příspěvek, pak by dle mého názoru nástup do nového zaměstnání nemusel být problém. 

Dobrý den, pslaa jsme dotaz ohledně nároku na PPM. Dala jsem výpověď dohodou 14.11.2019. Nástup na mateřskou mi bohužel dotkroka nechtěla posunout. Napsala mi tedy nemocenskou. Ale četla jsem, že nemocenská v souvislosti s porodem jde napsat jen 6 týdnu před porodem. Nechápu, jak mi lékařka mohla napsat mateřskou, když jsem na UP. Je to tak správně? Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, resp. mě asi zmátla informace, že Vám lékařka napsala nemocenskou. Jestliže jste v evidenci úřadu práce, je Vám neschopenka k ničemu, protože na nemocenské dávky nemáte nárok, takže neplatí ani původní informace o nemocenské v souvislosti s porodem. Jestliže máte termín porodu 15.7., takže nejdřívější možný nástup na mateřskou dovolenou je opravdu až 20.5. a nedojde k posunu termínu porodu, pak nemáte nárok ani na mateřskou. Budete si moci až po narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek. Pokud je nemocensky pojištěný otec dítěte, mohl by o mateřskou od 6. týdne po porodu žádat on a následně volit výši rodičovského příspěvku v závislosti na výši svého platu.

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně nároku na PPM. Dala jsem výpověď 14. 11. 2019 z vážných ( zdravotních) důvodů. Nemocenskou na které jsem byla již rok jsem nechala ukončit, jelikož jsem již neměla nárok na nemocenskou dávku, tak abych mohla přejít do evidence ÚP. Mezitím jsem zjistila těhotenství. Ochranná lhůta 180 dní by mi měla vypršet dle mých výpočtů 12. 05. 2020. Bohužel nástup na mateřskou mám až 20. 05. 2020. Doktorka mi navrhla, že mi napíše od toho 12. 05. 2020 nemocenskou (že bych měla být poslední den v ochranné lhůtě a na nemocenskou mít nárok)je to tak? A poté mi vypíše mateřskou toho cca 20. 05. 2020. Budu mít nárok na PPM? Mrzí mě, že bych o dávku měla přijít kvůli pár dnům, ještě když jsem dávala výpověď dohodou dle mého rozhodnutí. Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže jste ukončila pracovní poměr dohodou 14.11.2019, skončila ochranná lhůta z Vašeho zaměstnání dne 12.5.2020. Jeidným způsobem, jak teoreticky získat nárok na mateřkou, je požádat Vaši gyneoložku, aby Vám posunula termín porodu tak, aby datum 12.5.2020 nebo nějaké dřívější datum bylo v období od počátku 6. do počátku 8. týdne před porodem. To je v současné situaci jediný způsob, jak mateřskou získat. Otázkou je jestli to ještě půjde, když Vám lékařka již vystavila nemocenskou - bohužel svůj dotaz pokládáte dost pozdě. Pokud už žádost o mateřskou nebude možná, můžete na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem - a následně si požádat o čerpání rodičovského příspěvku. 

Peněžitá pomoc během mateřství Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem od 2.9.2019 zaměstnaná na HPP, ale poloviční úvazek. Před tím jsem byla na úřadu práce a před ním RD. Během listopadu jsem byla cca 8 dní na OČR. Pak jsem byla na OČR skoro cely únor a od 6.3.2020 jsem na OČR až do dnešního dne, díky současné situaci. K 31.5.2020 mi bude končit pracovní poměr dohodou. Termín nástupu na MD je k 21.9.2020 ( 8 týdnů před porodem). Nevím zda mám díky tak dlouho trvajícímu OČR nárok na PPM. Ve výplatní pásce za duben, je uvedeno, že za sociální a zdravotní pojištění bylo odvedeno 0,-. Tak nevím zda bude v mém případě splněna lhůta 270 dní? Děkuji za Vaši odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

do potřebných 270 kalendářních dní nemocenského pojištění se počítá celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr, včetně doby, kterou jste strávila na ošetřovném. V době, kdy jste například v dlouhodobé pracovní neschopnosti, za Vás zaměstnavatel také neodvání pojištění, ale tato doba se Vám započítává pro nárok na mateřskou, pokud trvá pracovní poměr. Kdyby tomu tak nebylo, přišla by spousta nastávajících maminek o nárok na mateřskou jen kvůli rizikovému těhotenství, což se neděje. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) by Vám tedy měl vzniknout, protože od 2.9.2019 do 31.5.2020 těsně splníte podmínku 270 dní pojištění a současně budete v době nástupu na mateřskou dovolenou stále v ochranné lhůtě. 

Dobrý den,dne 1.4.2020 jsem podala výpověď. Výpovědní lhůta mi tedy končí teď 31.5. 2020. Minulý týden jsme zjistila, že jsem těhotná. Dle sestry začínám 8. týden ale vůbec první kontrolu mám až příští týden kde se to samozřejmě potvrdí na 100%.Momentalně jsem na pracovní neschopnosti od 20.dubna z jiného důvodu. Chci se tedy zeptat jestli budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. 270 dní nemocenského pojištění splněno mám. Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste zaměstnavateli předala výpověď 1.4.2020, dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet až 1.5. a Váš pracovní poměr skončí na konci června 2020. Na konci května by Váš pracovní poměr skončil tehdy, pokud byste podala výpověď nejpozději 31.3. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalednářních dní a být v den nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Jestliže splňujete dobu pojištění, nárok na mateřskou pak závisí na tom, jestli splníte podmíknu druhou - jestli v době nástupu na mateřskou budete v ochranné lhůtě či nikoliv. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve na počátku 8. týdne před termínem porodu. Pokud do tohoto dne uplyne od skončení zaměstnání méně než 180 kalendářních dní, nárok na mateřskou Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. Jestliže bude rozdíl mezi koncem ochranné lhůty a nástupem na mateřskou malý (např. jen prá dní), můžete se pokusit domluvit s Vaší gynekoložkou, aby Vám termín porodu posunula. Pokud bude rozdíl větší, doporučuji si nechat napsat neschopenku z důvodu rizikového těhotenství - od 6. týdne před porodem ji bude možné prodloužit do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Poté budete moci volit výši rodičovského příspěvku. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná + podnikám na vedlejší činnost. V březnu jsem podala výpověď, na konci června bude mé zaměstnání ukončeno. Plánovala jsem, že budu pracovat jako OSVČ na hlavní činnost. V březnu jsem však krátce po výpovědi otěhotněla. Zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. S termínem porodu/nástupu na mateřskou dovolenou do ochranné lhůty 180 dní vejdu. Nejsem si však jistá, když budu 6 měsíců před nástupem podnikat, zda mi na mateřskou dovolenou nárok nezanikne. Zároveň splňuji podmínku, že mám odpracováno více než 270 dní za poslední dva roky. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud jste výpověď předala Vašemu zaměstnavateli během března, pak Váš pracovní poměr nekončí až na konci června, ale už na konci května. Konec pracovního poměru má pak zásadní vliv na začátek běhu ochranné lhůty - v případě ukončení v květn by začala běžet o měsíc dříve (možná jste ale měla na mysli podání výpovědi v dubnu nebo konec v květnu a jen jste se přepsala). Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - získat během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a být v den nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Jestliže obě tyto podmínky splňujete, nárok na mateřskou Vám vznikne, i když budete v té době OSVČ s hlavní činnosti. Pokud nebudete nárok na mateřskou uplatňovat z titulu OSVČ (z nemocenského pojištění), budete moci - pokud budete chtít - podnikat jako OSVČ i během pobírání mateřské. 

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, paní Šťastná. Prosím, jak je to s OČR z důvodu uzavření MŠ nyní v době nouzového stavu. Až mateřskou školu otevřou končí tímto dnem nárok na dávku OČR? Děkuji a přeji Vám hezký den Pavla

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Pavlo,

nárok na ošetřovné (OČR) máte po dobu uzavření školních a dalších dětskch zařízení. Jestliže mateřská škola, do které Vaše dcera chodí, obnoví provoz přestane z Vaší strany platit potřeba péče o dceru a od data otevření mateřské školy už nárok na ošetřovné mít nebudete. Pokud by mateřská škola zůstala zavřená, zákon zatím upravuje nárok na ošetřovné nejdéle do 30.6.2020. Po prodloužení výplaty ošetřovného po tomto datu by musela být schválena novela zákona. 

Dobrý den, prosím o radu. Maminka 85 let žije v podnájmu a má tam trvalé bydliště. Nedávno ji vlastník bytu zvýšil nájem na téměř 10 tis. Energie má na sebe napsané a platí je zvlášť. Její důchod je něco kolem 13 tis. Myslím jestli nemá nárok na nějaký příspěvek. Po prodeji domu ji zbylo něco kolem 150 tis na uctu, nechce na to sahat...a tak se ptám jestli je to, že má tento obnos na účtu, jestli to je překážka, že by nemohla na nějaký příspěvek na bydlení nebo jiný dosáhnout. Dekuji moc za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud by Vaše maminka bydlela v nájmu, mohla by mít nárok na příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. K žádosti o příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Podmínkou ale je být vlastníkem nebo mít nájemní smlouvu. Podnájem bohužel nestačí - pokud Vaše maminka nebydlí v nájmu, ale v podnájmu, o příspěvek na bydlení bohužel žádat nemůže - nemá na něj nárok. Další možností jsou dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky ale nestačí - na rozdíl od příspěvku na bydlení - doložit pouze své příjmy, ale i celkové majetkové poměry - mj. i výpis z účtu. Jakmile úřad práce zjistí, že Vaše maminka má na účtu našetřeno 150 000 Kč, bude trvat na tom, aby na úhradu nákladů na bydlení nejprve použila tyto peníze, a teprve poté žádala o dávky pomoci v hmotné nouzi. Dávky hmotné nouze jsou totiž určeny pro ty opravdu nejchudší, kteří žádné finanční rezervy a naspořené peníze nemají. Pokud Vaše maminka nechce úspory na úhradu bydlení používat, řešením je najít si nájemní bydlení a následně požádat o příspěvek na bydlení. 

Dobrý den, Mám dotaz prosím, na který mi zaměstnavatel není schopen odpovědět. Od 2.9.2019 jsem zaměstnána na HPP na poloviční úvazek. Termín porodu mám 10.6.2020.Před tímto pracovním poměrem jsem byla na rodičovské a na ÚP...6-8 týdnů před termínem porodu vychází nejzazší termín 29.4., ale mých 270 kalend. dní uplyne až 28.5., bude se mi PPM o těch 30 dní krátit nebo na ní nemám vůbec nárok? Na mateřskou jsem stále nenastoupila. (dnes je 8.5.)děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Druhou podmínku (zaměstnání nebo ochranná lhůta) jednoznačně splňujete. Co se týče první podmínky - 270 dní pojištění - tuto dobu pojištění je zapotřebí splnit k datu nejzaššího nástupu na mateřskou - k počátku 6. týdne před termínem porodu, ve Vašem případě nejpozději k 29.4. Tím, že i nadále setrváváte v zaměstnání (i kdybyste v něm zůstala až do 28.5.), bohužel nárok na PPM nezískáte. Mohla byste mít ale nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - jedná se o dávku vyplácenou ženám, kterým nevzniká nárok na PPM. Dávka je vyplácena od 6. týdne před porodem do 6. týdne po porodu. Následně je možné volit a čerpat rodičovský příspěvek. Doporučuji tedy obrátit se na Vaši ošetřující lékařku, aby Vám tuto nemocenskou vypsala.

OSVČ

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezký den, prosím o radu. Zřizuji si ŽL a budu podnikat. Zároveň jsem osobou celodenně osobně a řádně pečujících o jedno dítě předškolního věku, které není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně. Bylo mi řečeno, že v takovém případě mám nárok na sníženou daň. Kde a jak o tuto skutečnost požádat? Nebo je to automatické? Vím, že teď se platby řešit "nemusí" vzhledem k situaci v ČR a vlastně celém světě. Ale ráda bych to měla pořešené a vše v pořádku. Děkuji pěkně za odpověď a přeji hezký den. Alena

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Hezký den, děkuji pěkně za odpověď. Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřila. Omlouvám se, není to moje parketa.
Jde mi o hrazení zdravotního a sociálního pojištění. Sociální, tam je to myslím jasné, první rok mého podnikání budu hradit minimální částku a dále se uvidí. O co mi šlo, jde je právě ta možnost snížení zdravotního pojištění. Právě z důvodů péčo o dítě do 7 let, které nenavštěvuje MŠ nebo jen po 4 hodiny. Lze tuto částku ovlivnit hned od začátku povinnosti hrazení? Děkuji pěkně za odpověď. Alena.

 

Znovu zdravím, děkuji za zodpovězení dotazu níže a měla bych jen doplňující otázku: Mohu si po narození dítěte založit živnost na vedlejší činnost, i když bych předtím nebyla OSVČ na hlavní činnost? V případě, že bych zůstala na ÚP až do porodu. (jinak před 30.6.2019 jsem pracovala nepřetržitě od roku 2008). Moc děkuji. Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ano, samozřejmě, živnost si klidně můžete založit až po narození dítěte, kdy Vám bude přiznán rodičovský příspěvek. Podmínkou výkonu vedlejší činnosti není předchozí výkon činnosti hlavní. 

Život po čtyřicítce rozhodně nekončí

Plněná bílá paprika

Plněná bílá paprika

11 hlasů
50min 347 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Rybí filé s nektarinkou

6 hlasů
40min 417kJ 120 Kč

Filé s mrkví a nektarinkou.

Malinová polévka

13 hlasů
20min 285kJ 45 Kč

Je čas malin, připravte nejen dětem polévku z malin.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více