Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, v listopadu 2016 mi skončila rodičovská dovolená. Poté jsem nastoupila na neplacené volno, které mi skončilo 6/2017 a hned jsem nastoupila na nemocenskou pro rizikové těhotenství. To bohužel skončilo 10/2017, ale stále jsem na neschopence. Ta mi ovšem bude nyní končit a já bych tedy měla nastoupit do práce. To bych ale nechci a chtěla bych se opět domluvit na neplaceném volnu. Pokud bych potom o pět otěhotněla a měla rizikové těhotenství a zároveň ukončila neplacené volno, měla bych nárok na nemocenskou? A z čeho by se vypočítávala. Musela bych si během neplaceného volna platit sociální a zdravotní pojištění? Velice děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, to, zda zaměstnavatel vyhoví Vaší žádosti o neplacené volno, záleží pouze na něm, nemá povinnost Vám neplacené volno poskytnout. Pokud Vám nevyhoví, budete muset buď nastoupit do práce, nebo ukončit pracovní poměr. Jestliže se dohodnete na neplaceném volnu, nárok na případnou další nemocenskou Vám vznikne až po ukončení neplaceného volna. Doporučuji tedy čerpání neplaceného volna časové ohraničit, případně ho čerpat po kratších časových úsecích. Výše nemocenské by se Vám vypočítávala z tzv. pravděpodobného výdělku - tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo neplaceného volna normálně pracovala. Co se týče pojištění, sociální pojištění určitě hradit nemusíte, protože jeho hrazení není povinné, v době neplaceného volna ho za Vás nebude hradit ani Váš zaměstnavatel. U zdravotního pojištění záleží na tom, zda budete splňovat podmínku celodenní osobní a řádné péče o dítě do sedmi let věku. Ta je splněna tehdy, pokud dítě navštěvuje školku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Pokud Vaše dítě bude chodit do školky maximálně na 4 hodiny denně, bude za Vás zdravotní pojištění hradit stát, v opačném případě byste si ho musela hradit sama.

Peněžitá pomoc v mateřství po neschopence Dobrý den, máme v plánu pořídit si příští rok třetí dítě, ale pracuji teď na ranní a noční směnu, takže přemýšlím, že bych šla asi v polovině těhotenství na neschopenku. Zajímalo by mě, zda se to nějak projeví na výši mateřské. Zda se pracovní neschopnost také započítává do její výše. Nárok na PPM mít budu. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) se vždy vypočítává z platu dosaženého v zaměstnání, nikdy ne z nemocenské. Pro nárok na PPM Vám tedy bude započten tzv. pravděpodobný výdělek, tedy výdělek, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala.

Dobry den,chci se zeptat jiz od ledna ziji s detmi sama pritel si koupil svuj dum ale u me ma porad trvale bydliste je mozne v tomto pripade zadat o prispevek na deti a prispevek na bydleni?deti maji 8 a 16 let muj prijem je 12200 cisteho.dekuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, v případě přídavku na děti jsou společně posuzovanými osobami rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, u příspěvku na bydlení jsou to osoby, které mají v bytě či domě trvalé bydliště. Pokud je Váš přítel otcem Vašich dětí a má u Vás trvalé bydliště, musela byste v obou případech požádat úřad práce o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by úřad práce Vaší žádosti nevyhověl, musela byste doložit i přítelovy příjmy.

Pěkný den,moc prosím,z čeho se mi počítá důchod v případě,že jsem zkončila v zaměstnání z důvodu péče ó osobu blízkou která trvá již druhý rok?jedná se ó nejvyšší stupeň postižení.dekuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na invalidní je zapotřebí splnit zejména dva podmínky: stát se invalidní a získat potřebnou dobu pojištění. Invalidní jste tehdy, pokud Vaše schopnost pracovat poklesla nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně) Dále je zapotřebí získat potřebnou dobu sociálního pojištění. Potřební doba pojištění činí u osob nad 28 let věku 5 let pojištění a zjišťuje se z období posledních 10 let před vznikem invalidity. U osob starších 38 let je možné tuto podmínku splnit také získáním 10 let pojištění během posledních 20 let před vznikem invalidity. Výše invalidního důchodu se pak skládá ze dvou složek - ze základní a z procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a činí 9% průměrné mzdy v národním hospodářství. Výše procentní výměry pak činí za každý celý rok doby pojištění určitou část (0,5%, 0,75% nebo 1,5%) výpočtového základu měsíčně, podle stupně invalidního důchodu. Výše invalidního důchodu se Vám samozřejmě vypočte z platu dosahovaného v zaměstnání, resp. z těch platů, které spadají do období posledních pěti let před vznikem invalidity.

Dobrý den, potřebuji radu ohledně podpory v nezaměstnanosti. Za poslední 2 roky mám odpracovaných 12 měsíců(odvedené soc a zdra poj.) čímž mi vzniká nárok na podporu.Problém ale je,že jsem byl vedený na ÚP od 11.11.2016 do 11.4.2017 a podpora v nezaměstnanosti mi byla vyplacena v plném rozsahu. V červnu roku 2017 jsem odcestoval do UK,kde jsem byl legálně zaměstnaný a odváděl daně a platil NIC(soc a zdravo pojištěni). koncem října jsem se vrátil zpět domů a zjistil náležitosti,že po předešlém vyčerpání podpory v plném rozsahu mám nárok na další podporu pouze v případě.že odpracuji min. 6 měsíců. A to je ten problém,protože mi to vychází pouze na 5 měsíců. Tudíž jsem vás chtěl poprosit o radu,co v dané situaci mohu dělat,aby mi vznikl nárok na podporu. Od 1.11.2017 tedy nejsem vedený ani na ÚP a ani nikde v zaměstnání. A vzhledem k tomu,že bych se nechal někde zaměstnat na 1 měsíc, podpora by se počítala za poslední čtvrtletí,což by bylo poslední 2 měsíce v UK + měsíc v ČR ? nebo za přesně poslední čtvrtletí,což by bylo měsíc prosinec zaměstnání v ČR,pak listopad (OSVČ) což by nebylo nic a říjen výplata z UK ??děkuji mnohokrát za informace. s pozdravem Petr

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Petře, jestliže jste při poslední evidenci na úřadě práce vyčerpal celou podpůrčí dobu, pak nyní skutečně musíte získat alespoň 6 měsíců pojištění, abyste měl znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tato podpora nemusí být získána prací "v kuse" pro jednoho zaměstnavatele. Jestliže máte odpracováno 5 měsíců v UK, kde za Vás bylo odváděno sociální pojištění, potřebujete získat ještě alespoň měsíc pojištění. Výše podpory v nezaměstnanosti se pak vždy počítá pouze z posledního ukončeného zaměstnání. Výše podpory by se Vám tedy počítala jen z Vašeho budoucího zaměstnání.

Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Od 1.1.2018 se mění podmínky pro přidělení příspěvku na bydlení. Bydlím v rodinném domku a zajímalo by mne jak se bude řešit palivový příspěvek. Kupuji dřevo vždy před koncem roku cca v září na další rok. Dle nového se mají dokládat účty v každém rozhodném čtvrtletí. Co to pro mne znamená? To musím nakoupit dřevo v každém rozhodném čtvrtletí? A za kolik mám nakoupit? Jakou částku mi proplatí? Teď je palivový příspěvek tuším něco přes 1300,- na měsíc. Jak to tedy bude? Děkuji Deni

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, podle § 25, odst. 2 novely zákona o státní sociální podpoře, která bude platit od 1.1.2018 platí, že: Náklady na bydlení musí být pro nárok a výši příspěvku na bydlení rozepsány na jednotlivé položky podle odstavce 1. Náklady placené zálohově, musí být v pravidelném zúčtovacím období zúčtovány. Zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční. V odstavci 1 je pak uvedeno, že náklady na pevní paliva se započítávají částkami za kalendářní měsíc. Více k nákladům na paliva novela zákona neříká. Pro konkrétní postup ohledně dokládání nákladů na paliva tedy doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, který Vám příspěvek na bydlení vyplácí. od ledna 2018 již nebude možné dokládat náklady na bydlení paušální částkou, protože podle novely zákona o státní sociální podpoře musí být v žádosti o příspěvek na bydlení nově náklady podrobně rozepsány na jednotlivé položky. U všech položek pak musí být uvedeno, zda dané náklady jsou nebo nejsou placeny zálohově. Zúčtování zálohových plateb musí být doloženo alespoň jednou ročně. Pokud dotyčný přehled nedoloží, nebude mít na příspěvek nárok nebo mu úřad práce příspěvek odejme.

Dobry vecer, synovi budou v breznu 3 roky, tudiz mi konci rodicovska dovolena, nicmene z casovych duvodu nebudu moct nastoupit zpatky do puvodni prace, kde jsem uzavrela smlouvu na dobu neurcitou pred materskou. Takze moje otazka zni, da se podat vypoved uz ted behem RD, aby mi do brezna stihla probehnout 3 mesicni vypovedni lhuta, nebo musim mit nejdriv po rodicovske dovolene a pak teprv davat vypoved? Rodicovsky prispevek mam az do zari. Dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, výpovědní doba nečiní tři, nýbrž dva měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste výpověď doručila (předala) Vašemu zaměstnavateli. Pokud podáte výpověď teď v listopadu, skončí pracovní poměr na konci ledna, při výpovědi podané v prosinci na konci února. Další možností je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, k ní ale potřebujete souhlas zaměstnavatele. U výpovědi i dohody jako důvod rozhodně uveďte osobní péči o dítě do čtyř let věku dítěte.

Dobrý den, ráda bych se informovala na výši podpory v nezaměstnanosti. Nyní jsem ještě na rodičovské dovolené, bude mi končit 18.12.2017 (dceři budou 4 roky). Se zaměstnavatelem jsem se nedohodla na zkráceném úvazku a dne 14.8.2017 jsme podepsali dohodu o rozvázání pracovního poměru. Personalistka mi tam připsala, že se jedná o paragraf 5 písmene c zákona o zaměstnanosti - docházka dítěte do MŠ (dcera nebyla od září přijata do mateřské školy). Jaká bude tedy výše podpory v tomto případě, pokud půjdu od ledna na úřad práce? Mnohokrát děkuji za odpověď! Andrea

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Andreo, jestliže Vaší dceři budou čtyři roky a navíc už nejste zaměstnaná (Váš pracovní poměr v srpnu skončil), pak už nečerpáte rodičovskou dovolenou (tu čerpají pouze zaměstnané ženy nejdéle do tří let věku dítěte), ale pouze rodičovský příspěvek. Výše podpory v nezaměstnanosti se vypočítává z poslední vykonávané činností. Pokud se na úřadě práce zaevidujete v lednu, bude Vaší poslední činností nikoliv zaměstnání, ale péče o dítě, která je tzv. náhradní dobou pojištění. To znamená, že se Vám výše podpory nebude počítat z platu dosahovaného v zaměstnání, ale budete mít nárok na podporu jen v minimální výši. V roce 2017 činí podpora první dva měsíce 4.050 Kč, další dva měsíce 3.240 Kč a zbývající měsíc 2.970. V roce 2018 se mohou tyto částky mírně lišit.

Dobrý den, mám dotaz. Od roku 2007 pracuji v telekomunikacích - specialista. V roce 2012 jsem otěhotněla - první dítě se mi narodilo v prosinci 2012. Byla jsem doma do dvou let dítěte, jelikož máme hypotéku. Nastoupila jsem 5.1.15 do práce - na stejnou pozici - specialista. Byla jsem tam 3 měs, zjistila jsem, že čekám druhé dítě. Jelikož jsem s prvním dítětem (těhotenství) byla v nemocnici několik týdnu, pan doktor mi hned dal neschopenku - šla jsem na riz.těhotenství. Druhý dítě se mi narodilo v září 2015, 18.září 2017 mu bylo dva roky. Poslední rodičovský příspěvek na dítě dostanu v lednu 2018, proto mám nastoupit do práce v lednu 2018. Informovala jsem zaměstnavatele. Bylo mi sděleno, že není místo na pozici, co jsem dělala. A že není už možnost mi dát zkrác. prac. dobu. Standarně tam je prac doba od 8-17 hod, volné víkendy. co vím, tak několik maminek jsou na zkrác. úvazku. Prý tam je rotace směn. Jsem na děti sama a musím se o ně postarat - odvést do školky a ze školky - ta je do 16 hod. Žádala jsem zaměst. o zkrác směnu - od 8-15 hod. Prý to nejde. Jinak mám smlouvu na dobu neurčitou. Bylo mi sděleno, že podle zákona na stejnou pozici má maminka nárok po mateřské dovolené, tedy po 6-ti měsících. Myslím si, že to tak není. Chci se touto cestou zeptat, zda tohle můžou udělat. Zda je zákon o ochranně, na co mám nárok. Prosím o pomoc, abych se popřípadě mohla bránit. Děkuji za odpověď a pomoc. .

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, rodičovská dovolená se poskytuje zpravidla (nejdéle) do tří let věku dítěte. Pokud jste zaměstnavateli už dříve neoznámila, že chcete čerpat kratší rodičovskou dovolenou, zaměstnavatel Vás může, ale nemusí přijmout zpět do zaměstnání dříve než po 3.narozeninách Vašeho dítěte. Co se týče pracovní pozice, i po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Není tedy pravda, že na stejný druh práce máte nárok jen po skončení mateřské dovolené. o skončení mateřské dovolené Vás musí zaměstnavatel vrátit i na stejné místo (na stejné oddělení), ale i po rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Co se týče pracovní doby, podle § 241 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při zařazování zaměstnanců do směn přihlížet k potřebám zaměstnanců pečujících o děti. Dále platí, že požádá-li zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět této žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody ale nejsou v zákoníku práce ani jiném právním předpise jednoznačně nevíte. Pokud tedy požádáte zaměstnavatele písemně o zkrácení pracovní doby, nemusí Vám vyhovět a může se přitom odvolat na vážné provozní důvody. Jak jsem už uvedla, musí Vám ale nabídnout práci na stejné pracovní pozici.

Dobrý večer, mám dotaz ohledně ukončení čerpání RP na 1. dítě a začátek čerpání RP na druhé dítě. Pracovní smlouva mi skončila v průběhu RD. Čerpám nyní příspěvek do 3-let dítěte zhruba 1080Kč/měsíc, poslední dávka by mi měla přijít v květnu 2018 za duben 2018. Ale jsem teď znovu těhotná, předpokládané datum porodu je 3.4.2018. Jak to udělat, co nejlépe, abych vyčerpala co možná nejvíce z prvního RP? Má smysl zkrátit RP na 1.dítě do 3/2018 a navýšit tím jeho částku (pokud se narodí 2.dítě již v březnu, tak je mi jasné, že o to přijdu...ale tuhle možnost teď asi řešit nebudu)tak, aby se dobralo co nejvíce? Pokud to udělám a 2. dítě se narodí například až v polovině dubna - budu muset ty dubnové dny do porodu nahlásit někam na zdravotní pojišťovnu nebo někam jinam? Znamená to pro mě nějakou další povinnost? Je potřeba na úřadu práce hlásit, že čekám 2. dítě (to teda v případě, že bych nechala 1. RP, tak jak je do 4/18)? Nebo stačí vše nahlásit až se 2. dítě narodí? Vím, že nárok na PPM tentokrát nemám, ale díky manželovi si budu moci volit délku RD. Kdy po porodu 2.dítěte musím nejpozději zažádat o 2. RP - je na to nějaká lhůta? Moc děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pokud chcete vyčerpat celou (co nejvyšší) částku rodičovského příspěvku na první dítě tak, aby Vám nevyčerpaná část příspěvku nepropadla, můžete si požádat o navýšení rodičovského příspěvku, pokud to výše Vašeho příjmu v předchozím zaměstnání umožňuje. V případě, že byste vyčerpala příspěvek v březnu a dítě by se narodilo až v dubnu si zdravotní pojištění hradit nemusíte ani se nemusíte evidovat na úřadě práce, protože stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby pečující o dítě až do sedmi let věku. Pokud budete u druhého dítěte čerpat jen rodičovský příspěvek, stačí úřadu práce vše oznámit až ve chvíli, kdy se druhé dítě narodí a Vy si půjdete zažádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě. Pokud by Váš manžel žádal o PPM, bylo by zapotřebí toto úřadu práce oznámit, aby zastavil výplatu rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek může být vyplacen maximálně tři měsíce zpětně ,takže doporučuji o něj požádat nejpozději do tří měsíců po narození dítěte.

Dobrý den, chci se zeptat jak to bude teď od 1.1.2018 s příspěvkem na bydlení jelikož jsem v pronájmu ale bohužel být je v insolvenci a je nařízeny prodej nemovitostí a smlouva mi končí 31.12.2017 a dále mi ji asi neprodlouzi a jediná možnost je jít k otci bydlet ale tam bohužel mohu jen dočasně než si něco najdu a otec chce po mě přispívat na inkaso cca se vším všudy 5000,- jenže momentalne jsem na rodičovské dovolené a od 1.1.2018 budu pobírat už pouhých 3800,- rodičovské tak by mě zajímalo jestli mi přispějí na bydlení... Mám dvě děti syn 8let a dcera 8 měsíců. Jen bych chtěla vědět jestli mám nárok protože na baráku u otce má trvalý pobyt bratr a otec já bych mohla si nechat trvalý pobyt zatím na bytě ve kterém jsem v nájmu do doby dokud by se být neprodal. Je možné mít nárok i tak na příspěvek na bydlení. Dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu nebo domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud byste chtěla žádat o příspěvek na bydlení v bytě, ve kterém nyní bydlíte, musela byste být nájemcem s trvalým pobytem i po 1.1.2018. Pokud tedy nájemní smlouva skončí k 31.12.2017 a nebude Vám prodloužena, pak od 1.1.2018 nebudete moci o příspěvek na bydlení žádat. Pokud byste chtěla žádat o příspěvek na bydlení u otce, i zde byste musela splnit stejné podmínky - mít zde trvalé bydliště a být nájemcem (mít nájemní smlouvu). V takovém případě by také bylo zapotřebí doložit příjmy všech osob, které zde mají trvalé bydliště, nebo doložit čestné prohlášení, že s Vámi tyto osoby nehradí společně náklady a požádat úřad práce o jejich vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Další možností, jak získat finanční prostředky, je požádat si o přídavky na děti, případně o dávky pomoci v hmotné nouzi.

Dobry den chci se zeptat jak mi bude vyplacena nemocenska za zaři jsem měla dostat za 12 dni v řijnu nemocenskou a ještě mi nepřišla a tet v listopadu bych měla dostat za cely měsic je možne aby mi to poslali dohromady nebo ve stejny měsic na dvakrat.Moc děkuji za odpověd. helca42

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) má na vyplacení nemocenských dávek lhůtu 30 dní ode dne, kdy obdrží podklady od Vašeho zaměstnavatele. Termín výplaty dávek tedy závisí především na tom, jak rychle předal Váš zaměstnavatel podklady OSSZ. Je tudíž možné, že Vám přijdou dvě dávky nebo jedna výplata za září i říjen.

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s prací na DPP a daňovým bonusem na děti. Pracuji na DPP víc jak rok s příjmy od asi 3000Kč do 10000Kč měsíčně. Do 1.10.2017 jsem byla rok na neplaceném volnu po tříleté rodičovské dovolené u zaměstnavatele, u kterého jsem neměla žádný příjem. DPP mám u jiného zaměstnavatele, u kterého uplatňuji slevu na poplatníka a mám čistý příjem stejný jako hrubý. Zajímá mě, jestli si příští rok, můžu zažádat o bonus na děti (dvojčata). Výši výdělku pro jeho vyplacení splňuji. Taky nevím, jestli o bonus na děti může požádat manžel, který si ale děti měsíčně odčítá jako slevu. I tak mu bonus na děti můžou vyplatit nebo to už není možné? Co je pro nás vlastně výhodnější? Děkuji moc za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže pracujete na DPP, máte podepsané Prohlášení poplatníka a v něm uvedené děti, můžete si zažádat o daňový bonus tehdy, pokud Váš výdělek dosáhne alespoň šestinásobku minimální mzdy - za rok 2017 se jedná o částku 66.000 Kč. Pokud jsou Vaše příjmy stejné nebo vyšší, můžete si v příštím roce požádat o daňový bonus za rok 2017. Váš manžel by daňový bonus mohl uplatnit v situaci, kdyby se po započtení slevy na dítě jeho daň z příjmu dostala do mínusu. Stát pak výslednou sumu vyplatí jako daňový bonus. Zda toto situace nastane, nevím, proto Vám nemohu sdělit, který postup je pro vás výhodnější.

Dobrý den, prosím o radu. OSSZ vyhověla mé žádosti( již po druhé ) o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby při mé dočasné pracovní neschopnosti (od července 2016 ). Pracovní poměr skončil na základě smlouvy na dobu určitou v květnu 2017.Paní na sociálce říkala, že je mi hrazeno zdravotní i sociální pojištění. Jen pokud bych žádala o další prodloužení, tak bych neměla potom nárok na podporu v nezaměstnanosti.Je to vážně tak? Děkuj, Eva.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Evo, stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby, které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění. Takže zdravotní pojištění za Vás nadále hradí stát. Co se týče sociálního pojištění, domnívám se ale, že sociální pojištění za Vás hradil zaměstnavatel jen do té doby, dokud trval Váš pracovní poměr. Od června 2017 tedy dle mého názoru za Vás sociální pojištění hrazeno není, jeho hrazení ale není povinné. Co se týče podpory v nezaměstnanosti, pro nárok na podporu je zapotřebí získat alespoň 12 měsíců pojištění během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce. Do doby pojištění se ale počítá pouze ta doba, po kterou trval Váš pracovní poměr - tedy do května 2017. Pokud byste se na úřadě práce zaevidovala později než rok po ukončení pracovního poměru, pak by Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti opravdu nevznikl, protože byste nesplnila podmínky pro její získání.

Dobrý den, 26.10. jsem od Vás získala odpověď na můj dotaz o platnosti smlouvy na dobu určitou - 5 let. Musím zítra dát výpověď, pokud chci odejít k 31.12.17, ale jen bych potřebovat doplnit odpověď - bude ukončení poměru dohodu nebo ke dni ukonření smlouvy na dobu určitou?Domnívala jsem se, že pokud musí být smlouva na dobu určitou max. 3 roky, bude mé ukončení k termínu doby určité. Děkuji moc předem za odpověď a zdravím Petra.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Petro, podepsala jste pracovní smlouvu na dobu určitou pěti let. V předchozí odpovědi jsem uvedla, že i když je doba pěti let v rozporu se zákonem, protože jste takovou smlouvu oba (Vy i zaměstnavatel) podepsali, Váš pracovní poměr na dobu určitou skončí až 31.12.2019. Pokud chcete zaměstnání ukončit dříve, je zapotřebí ukončit jej dohodou nebo výpovědí. Dohodou můžete pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, ale potřebujete k ní souhlas Vašeho zaměstnavatele. Pokud si nejste jistá, zda Váš zaměstnavatel bude s ukončením k 31.12.2017 souhlasit, jediným jitým způsobem, jak ukončit pracovní poměr, je dát výpověď. K výpovědi totiž nepotřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele. Výpověď můžete sepsat sama, vzory pro výpověď najdete na internetu - například zde: https://www.prace.cz/poradna/pravni-radce/detail/article/vypoved-z-pracovniho-pomeru-dana-zamestnancem-vzor/ Aby byl pracovní poměr ukončen k 31.12.2017, musíte předat výpověď Vašemu zaměstnavateli nejpozději zítra.

TESTOVÁNÍ: Šampon na seboreu Mediket Ictamo

Treska pečená se žampióny

Treska pečená se žampióny

9 hlasů
1h a 5min 563 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony

36 hlasů
30min 575kJ 115 Kč

Kuřecí prsa se sýrovou omáčkou a žampiony je rychlé, j...

Rýže se skořicí

20 hlasů
25min 998kJ 40 Kč

Jednoduché jídlo vhodné pro děti i dospělé.

Poradny

Počítá se fond oprav mezi náklady na bydlení?

Dobrý den,příspěvek na bydlení, na který se pravděpodobně ptáte, upravuje zákon o státní sociální... Více

Mám invalidní důchod, dostanu příspěvek na bydlení?

Dobrý den,z Vašeho dotazu není jasné, zda chcete žádat o příspěvek na bydlení (dávka státní sociá... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více