Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, zaevidovala jsem se na úřadě práce a žádala o PVN. Aktuálně pečuji o nemocnou matku (III. stupeň závislosti) a 18 měsíční dítě. Pro uznání nároku na PVN musím použít „náhradní dobu“. Do formuláře jsem vyplnila jako důvod péče o matku. Vím, že pokud se doby péče překrývají, počítá se doba péče jen jednou. Nicméně pracovnice mi řekla, že jako důvod bude „použita“ péče o dítě nikoliv o matku protože „péče o matku není ukončená a stále probíhá“. Je tento postup správný? (oficiální vyjádření pracovního úřadu jsem ještě neobdržela). Zároveň by mě zajímalo, zda lze po 2 letech po vyčerpání podpory z výše uvedených důvodů znovu zažádat ze stejného důvodu náhradní doby nebo je právě potřeba uvést jiný důvod (matka/dítě). děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, stejně jako se nárok na podporu v nezaměstnanosti posuzuje z ukončeného zaměstnání, tak i v případě náhradní doby pojištění se primárně posuzuje ta doba pojištění, která je již ukončena. Nicméně předpokládám, že pokračujete i v péči o dítě, takže se domnívám, že ve Vašem případě na tom, která doba bude pro nárok na podporu použita, příliš nezáleží. Zákon o zaměstnanosti nevylučuje opakované využití stejné náhradní doby pojištění, takže se domnívám, že je možné využít jednu a tutéž náhradní dobu pojištění opakovaně.

Dobrý den je mi 18 let a otec mi zemřel v roce 2009. Od té doby jsem žil s matkou a mladším bráchou. Matka si ale našla přítele a normálně jsem s nim vycházel. Ale po dovršení 18ti let se ke mě začal chovat divně a nakonec mě i vyhodil. Teď bydlím sám a beru sirotčí důchod. Chtěl jsem se zeptat jestli mám nárok na nějaké přídavky. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže jste nezaopatřeným dítětem (studiem se připravujete na budoucí povolání) a příjem Vaší domácnosti nepřesahuje 2,4násobek jejího životního minima, máte nárok na přídavek na dítě ve výši 700 Kč měsíčně. Společně posuzovanými osobami jsou rodiče a děti. Pokud byste chtěl být posuzován samostatně, musel byste doložit čestné prohlášení, že s matkou nežijete. Jestliže žijete sám, měl byste na přídavek nárok tehdy, je-li Váš příjem nižší než 8.184 Kč měsíčně. Pokud s matkou nyní nežijete a stále studujete, máte nárok také na výživné. Pokud se s matkou na jeho výši nedohodnete, budete se muset obrátit na soud.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, prosím o radu. V červenci mi skončila rodičovská dovolená, z důvodu péče o dítě jsem ukončila pracovní poměr dohodou ,ale stále pobírám rodičovský příspěvek. Syn chodi do mateřské školy. Nyní mám možnost pracovat na zkrácený ůvazek na DPP. Chtěla jsem se zeptat ,jestli mohu pracovat pokud pobirám rodičovský příspěvek a syn chodi do školky, nebo je zde nějaké omezení. Děkuji moc za odpověd.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, během rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení, výše přivýdělku není nijak omezena. Můžete tedy klidně pracovat na DPP. Synova docházka do školky na Váš přivýdělek také nebude mít žádný vliv. Dokud budete pobírat rodičovský příspěvek, bude za Vás stát hradit zdravotní pojištění. Po vyčerpání rodičovského příspěvku bude záležet na tom, na jak dlouho chodí Váš syn do školky. Pokud chodí do školky maximálně na 4 hodiny denně, bude za Vás zdravotní pojištění hrazeno i nadále. Pokud chodí (bude chodit) do školky na delší dobu, musela byste si zdravotní pojištění hradit sama nebo se evidovat na úřadě práce (pak by za Vás zdravotní pojištění opět hradil stát).

Invalidní důchod(y)

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, hledám odpověď na otázku ohledně invalidního důchodu. Mám třetí stupen invalidního důchodu. Od narození mám nevyléčitelnou nemoc, byla jsem však moc hrdá na to přiznat si důchod. Zašla jsem si pro něj až v v roce 2012.. Od té doby mi byl uznán a je vyplácen doteď. Moje nemoc je však od narození, mám právo požádat se zpětného vyplacení od roku 2007-2012 (tedy od roku kdy jsme dosáhla 18.let až do roku vyplácení?.... Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, podle zákona o důchodovém pojištění platí, že: Zjistí-li se, že důchod byl neprávem odepřen nebo přiznán od pozdějšího data, než od jakého náleží, důchod se přizná, a to ode dne, od něhož důchod nebo zvýšení náleží. Podle věty druhé tohoto ustanovení se důchod nebo jeho zvýšení doplatí nejvýše za dobu 5 let nazpět ode dne zjištění nebo uplatnění nároku na důchod. Těchto pět let zpětně se posuzuje od data podání žádosti, resp. přiznání invalidity. Záleží však také na tom, zda jste během těchto pěti let splňovala podmínky pro přiznání invalidního důchodu. Pokud se domníváte, že ano, můžete se obrátit na OSSZ.

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně mých nároků na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Těhotná zatím nejsem, ale již plánujeme a chtěli bychom mít přesné informace na co máme nárok. Já jsem studentka 5. ročníku vysoké školy a v červnu 2018 budu ukončovat studium jako Ing. Po dobu vysoké školy mám stálé brigády formou DPP. Přítel již normálně vydělává cca 8 let. Dočetla jsem se, že se mateřská dá pobírat pokud bych měla ukončené studium. Nebo je pro nás výhodnější pobírat peněžitou pomoc v mateřství na otce dítěte (jak to vlastně funguje) ? Zároveň bych ještě ráda věděla, jestli při těhotenství a případně poté na rodičovské dovolené bych si mohla přivydělávat stále na DPP, kterou mám teď. Děkuji moc za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na mateřskou je zapotřebí získat 270 dní nemocenského pojištění. Do doby pojištění se započítává i doba studia, pokud je toto studium úspěšně ukončeno. Pro nárok na mateřskou ale nestačí studium ukončit, je zapotřebí také nechat se po ukončení studia zaměstnat, aby Vám okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) měla mateřskou z čeho vypočítat. Pokud byste nárok na mateřskou nezískala, mohl by o ni od počátku 7. týdne po porodu žádat Váš přítel. V takovém případě je zapotřebí, abyste se společně s přítelem dostavili na OSSZ, kde uzavřete dohodu o tom, že dítě přebírá do péče Váš přítel. Doba péče o dítě musí trvat alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích a během té doby nesmí Váš přítel pro zaměstnavatele vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na na mateřskou. Pokud by Váš přítel chtěl pracovat a současně pobírat mateřskou, musel by na dobu pobírání mateřské uzavřít se zaměstnavatelem DPČ nebo DPP s jiným druhem práce, než jaký má uvedený v pracovní smlouvě. Co se týče přivýdělku na DPP, pokud to bude umožňovat Váš zdravotní stav během těhotenství, můžete na DP pracovat během těhotenství, mateřské i rodičovské dovolené.

Dobrý den, mám dva dotazy, jsem rozvedená s 8 letým synem a ex manžel ma určené soudem platit 2800kč alimentu do dnešniho dne jsem nedostala ani koru momentálně je teď ve vězeni. Neměla by mi to dávat socialka? A druhý problém je že za srpen ještě nemám vyplacenou hmotnou nouzi, když jdu na socialku tak mi pani řekla že to ma metodička v ostravě a že je sana na celý moravskoslezský kráj. Jsem už v zoufalé situaci nevim už co mám dělat nezajima nikoho že nemám děcku co dát jist atd. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže je otec Vašeho syna ve vězení, záleží do značné míry na tom, zda mu je umožněn výkon výdělečné činnosti. Pokud má možnost pracovat, vyhláška Ministerstva spravedlnosti stanoví, jak vysoká část výdělku může být použita na úhradu výživného. Tato částka by měla být otci srážena ze mzdy a zasílána k Vašim rukám. Jestliže ale otec nemá možnost výdělečné činnosti, nemůže mu být za dobu pobytu ve vězení uložena povinnost platit výživné. Sociálka dlužné výživné nevyplácí. Co se týče dávek, úřad práce má na výplatu dávek lhůtu 30 kalendářních dní od data podání žádost. Pokud Vám v této lhůtě dávky nebyly vyplaceny a nevyplacením dávek by Vám vznikla škoda, můžete pak žalovat stát o náhradu škody. Jinou radu pro Vás bohužel nemám.

Dobrý den, prosím o informaci. Jsem OZP, II.stupeň invalidity, pobírám inval. důchod a nyní od října jsem nastoupila do zaměstnání. Dostala jsem prac. smlouvu na dobu určitou /jedná se o administr.práci/.Pracuji na zkrác. úvazek 6 hodin /déle bych nezvládla/,ale ve smlouvě mám uvedeno 40 hod. týdně. Prý je to kvůli účetnictví. Má to pro mě nějakou nevýhodu /hl. kvůli případné kontrole z posudkového odd., kam jdu za rok na přezkum invalidity nebo kvůli daním/.V posudku mám sníženou prac. schopnost o 60 %.Děkuji Marie

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pokud Vaše pracovní schopnost poklesla o 60%, měla by tomu odpovídat i výše Vašeho pracovního úvazku a míra Vašeho pracovního úvazku. Pokud pracujete na 6 hodin denně, nechápu, proč máte pracovní smlouvu na 40 hodin týdně. V pracovní smlouvě byste měla mít skutečnou výši Vašeho úvazku - argument, že je to kvůli účetnictví, je nesmyslný. Pokud se v budoucnu podrobíte kontrole posudkových lékařů z OSSZ, bude obtížné jim vysvětlit, že pracujete na 6 hodin, když v pracovní smlouvě máte uvedeno něco jiného. Doporučuji tedy požádat Vašeho zaměstnavatele, aby Vaši pracovní smlouvu opravil tak, aby odpovídala skutečnosti.

Dobry den, chtela bych se zeptat. Skončila mi RD po 4 letech a nastoupila jsem na neschopenku, kvuli rizikovému těhotenství. Zaměstnavatel mi nejdříve hrozil, at skončím prac.pomer a nastoupim na UP. Pres inspekci jsem si zjišťovala, ze vyhodit me nemuzou, jsem v ochranne lhute a smlouvu mam na dobu neurcitou. Uz tyden jsem na neschopence, ale zamestn.stale nema dil neschopenky, nechtel si ho nechat poslat, ze se mnou chce osobne mluvit a ze chce predat nesch.osobne. Muze se stat, ze me pak muze nahlasit, ze jsem jejich dil neschopenky nedodala ihned? Dekuji Vam za odpoved.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, zaměstnanec by měl předat zaměstnavateli podklady ohledně pracovní neschopnosti neprodleně, bez zbytečného odkladu. Žádná konkrétní lhůta tedy stanovena není, ale pokud byste předání neschopenky oddalovala například na dva týdny a déle, těžko by to mohlo být považováno za neprodlené předání. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) má na výplatu nemocenských dávek lhůtu 30 dní ode dne, kdy obdrží podklady od zaměstnavatele. Pokud budete oddalovat předání neschopenky zaměstnavateli, je možné, že zaměstnavatel následně oddálí předání podkladů OSSZ. Je tedy možné, že čím déle budete otálet, tím déle budete následně čekat na peníze.

Dobry den, mela bych dotaz. Jsem matkou samozivitelkou, mam dvouletou dceru se spinalni muskularni atrofii typem 1. V lednu 2018 mi konci RD ale bohuzel nemohu nastoupit do prace kvuli 24.hodinove peci o dceru. Zajimalo by me zda jako pecujici o osobu blizkou budu mit narok na nejakou podporu od statu ci nikoliv. Dcera ma priznany druhy stupen nemoci, ale to nam bohuzel nepokryje naklady na bydleni, zivobyti, a na nakladnou lecbu kterou dcera podstupuje. Dekuji moc za odpoved TEREZA

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Terezo, pokud jste stále zaměstnaná (máte platnou pracovní smlouvu), ale nemůžete se do práce vrátit, budete muset pracovní poměr ukončit dohodou nebo výpovědí. Dohodou můžete ukončit pracovní poměr k jakémukoliv datu, ale potřebujete souhlas zaměstnavatele. U výpovědi běží dvouměsíční výpovědní doba, ale souhlas zaměstnavatele k ní nepotřebujete. Jako důvod ukončení pracovního poměru v obou případech uveďte péči o osobu závislou na péči jiné osoby. Pokud ale pracovní poměr ukončíte aniž se po rodičovské dovolené vrátíte do zaměstnání, budete mít po evidenci na úřadě práce nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Kromě příspěvku na péči, která už pobíráte, žádný další příspěvek z důvodu péče neexistuje. V úvahu by připadaly další dávky, o které mohou žádat všichni občané - přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, případně dávky pomoci v hmotné nouzi.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to zda se dají zrušit, nebo pozastavit soudně vyměřené alimenty na 18ti letou dceru, která žije dlouhodobě v USA s ex-manželkou a jejím novým manželem. Natrvalo se do USA přestěhovali před třemi lety a vracet se nehodlají. Dceru vidím jednou za 2 roky cca 1 týden když přiletí. Jistě v USA požívají veškerých výhod na dceru, která jde studovat na vysokou školu. Já mám tady nyní novou rodinu a tím i složitější finanční situaci a na alimenty už prostě nemám finance. Zatím to řeším druhou prací, ale ta nebude věčně. Jinak máme výborné vztahy hlavně s dcerou (už jen přes Skype) - moje nynější partnerka je na mateřské....Děkuji za radu Dalik

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pane Dalíku, vzhledem k tomu, neznám současnou situaci Vaší dcery a finanční situaci Vás ani Vaší exmanželky, je obtížné v této situaci konkrétně poradit. Protože Vaše exmanželka s dcerou jsou nyní v USA, jedná se o mezinárodní záležitost. Doporučuji Vám obrátit se na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (www.umpod.cz), který má s těmito záležitostmi zkušenosti.

Dobrý den, potřebuji poradit. Do listopadu 2017 mám RD....... k 30.9.2017 jsem se dohodla se zaměstnavatelem na výpovědi dohodou z mé strany, protože jsem si našla práci v místě bydliště. Mám 2.10.2017 do nové práce nastoupit, ale já jsem toho 30.9.2017 zjistila, že jsem těhotná. Tak nevím, mám do nové práce nastoupit a alespoň dva měsíce odpracovat nebo tam nenastoupit vůbec a jít na úp? tu novou práci nemůžu jako těhotná dělat dlouho, tahaji se tam těžké věci....... dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, kolik toho musím v nové práci oddělat,abych měla nárok na zvýšenou pracovní.neschonost? Můžu jít potom na mateřskou na tři roky?

Dobrý den.Trpím panickou poruchou už přes 4 roky. Rodičovský příspěvek mi už dávno skončil a já bych ted tedy měla jít do zaměstnání. Bohužel si neodkážu představit,že bych se někde trápila s mojí diagnozou a navíc musí někdo odvádět a přivádět syna ze školky. Takže by to stejně musela být práce na poloviční úvazek maximálně,ale kde mi ho dají a jak to zvládnout? Bojím s ebrát antidepresiva a už jsem přemýšlela i o invalidním důchodu. K doktorům už moc nechodím jako dřív. Třikrát mě ze začátku této nemoci odvezla záchranka a už se mi tam skoro i vysmívali,že mám panickou poruchu a že nemůžu pokaždý volat záchranku. Chtěla bych se zeptat,jak mám postupovat a co všechno potřebuju k vyřízení důchodu ? A jako umám šanci,že mi ho schválí a případně v jaké výši? Většinu času jsem na Úřadu práce,pracovala jsem celkem asi půl roku,pak jsem otěhotněla a od té doby jsem doma. Mám strach,že nezvládnu běžný život a že nezvládnu chodit do práce.Bývá mi hodně často dost blbě,kolikrát nemůžu an vyjít z domu. Moc děkuji za odpověd. Vrbová Dáda

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Dádo, pro nárok na invalidní důchod je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: stát se invalidní a získat potřebnou dobu pojištění. Invalidní se stanete tehdy, pokud Vaše schopnost pracovat poklesla nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně). Pracovní schopnost posuzují posudkoví lékaři České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pokud kromě panické poruchy nemáte jiné zdravotní potíže či omezení, nejsem si jistá, zda alespoň na 1. stupeň důchodu dosáhnete. Další podmínkou je získat potřebnou dobu sociálního (důchodového) pojištění. U osob nad 28 let věku je to pět let pojištění během posledních deseti let. Pokud však máte odpracováno jen půl roku, jak píšete, na invalidní důchod zatím bohužel nedosáhnete.

Dobrý den, mám doma novorozence (tři týdny), pobírám zatím peněžitou pomoc v mateřství. Chtěli bychom s partnerem počít v blízké budoucnosti další dítě. Ráda bych věděla, zda si mohu vybrat rodičovský příspěvek 220 000,- Kč najednou, slyšela jsem, že toto již nelze, a také mi bylo řečeno, že pokud si tuto částku vyberu najednou, nebudou se mi započítávat léta strávená s dítětem do odpracovaných let do důchodu. Dále by mne zajímalo, zda je možné, když v zaměstnání podepíši prohlášení, že se vrátím za tři roky, abych na úřadě (je to Česká správa sociálního zabezpečení?) podepsala, že budu pobírat příspěvek 19 měsíců (nejvyšší možná částka měsíčního vyplácení 11 500,- Kč) a po vypršení doby 19 měsíců byla doma do tří let dítěte, bez rodičovského příspěvku? Pokud by to bylo možné, kdo by za mne platil sociální a zdravotní pojištění? Tyto varianty mne napadly proto, že bych ráda vyčerpala co nejvyšší možnou částku z rodičovského příspěvku, dokud budu mít ještě jen první dítě. Pokud budu na rodičovské 3 roky a druhé dítě se narodí až po třetím roce prvního dítěte, budu mít nárok na rodičovskou a na příspěvek 220 000,- Kč na druhé narozené dítě? Počítám s tím, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte mít nebudu.. Také jste mi při mém dotazu do poradny psala, že je možné si přivydělat při rodičovské. Pokud tomu dobře rozumím, nesmí to být stejné místo, jaké vykonávám při normálním zaměstnání? Jaké jsou podmínky přivýdělku? Jsem-li někde zaměstnána na pracovní poměr, mohu tedy při rodičovské jít někam jinam na brigádu? Děkuji Vám předem za Vaši odpověď. Marcela

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Marcelo, celou částku rodičovského příspěvku ve výši 220.000 Kč najednou vybrat nelze. Od ledna 2018 však bude možné vybrat rodičovský příspěvek i ve výši přesahující 30.000 Kč měsíčně. Stále ale bude platit, že výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70% měsíčních příjmů. Takže tato možnost bude otevřená jen pro lidi s vysokými příjmy. Délka doby, po kterou budete čerpat rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou v zaměstnání, se může lišit. To znamená, že můžete klidně čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání tři roky, ale rodičovský příspěvek jen 19 měsíců - můžete tedy zůstat doma s dítětem i bez rodičovského příspěvku. Co se týče zdravotního pojištění, to je hrazeno za osoby, které pečují o dítě do sedmi let věku nebo o dvě děti do 15 let věku, pokud předškolní děti chodí do školky maximálně na čtyři hodiny denně. Doba péče o dítě do čtyř let věku se pak započítá jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na důchod (sociální pojištění). Pokud Váš pracovní poměr trvá (máte platnou pracovní smlouvu), budete mít nárok na mateřskou také u dalšího dítěte a pokud nastoupíte na další mateřskou do čtyř let věku prvního dítěte, budete ji moci čerpat ve stejné výši. Pokud Váš pracovní poměr skončí (skončil), pak nárok na další mateřskou mít nebudete a budete moci čerpat rodičovský příspěvek ve výši maximálně 7.600 Kč. Při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělat, výše přivýdělku není omezena. Pokud byste chtěla vykonávat stejnou práci u jiného zaměstnavatele, potřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele, jiné omezení ohledně přivýdělku není.

Dobry den,chci se zeptat na jake socialni davky mame jako rodina nárok?.Jsem žadatelkou o socialni davky/hmotna nouze/,bydlim s dcerou/24/,která studuje a se synem/21/ ,který je nezamestnany,neni veden na UP a plati si zdravotni pojisteni sam.Ja jsem vedena na UP.Nedostavam zadny doplatek na bydleni a na tri osoby jsem dostala 2700 kc.Zadny prijem nemame,jen 700 korun přídavky pro dceru.Jsou to prece doplatky do zivotniho minima.Jak je mozne ze dostavame jen tolik?Neni to ani na jidlo a z ceho mam zaplatit najem? Dekuji předem za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 8.420 Kč. Životní minimum je však jen částkou, od které se odvíjí výpočet některých dávek. Není to částka, kterou máte dostat od úřadu práce ani částka, která má Vaší domácnosti zůstat po zaplacení nezbytných výdajů. Z dávek státní sociální podpory připadá v úvahu jen přídavek na dítě - ten pobírá Vaše dcera a Váš syn už na něj bohužel nemá nárok. Dále by připadal v úvahu příspěvek na bydlení. Na ten máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Částka 2.700 Kč, o které se zmiňujete, je pravděpodobně příspěvkem na živobytí. Dále jen uvádíte, že nepobíráte žádný doplatek na bydlení, ale nepíšete, z jakého důvodu. Doporučuji tedy požádat o dávky související s bydlením - příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení - případně požádat úřad práce o vysvětlení, proč Vám byla přiznána tak malá částka.

Dobrý den, pracuji pro mého manžela, který je OSVČ. Manžel je o 5 let starší, takže odchází o 5 let dříve do důchodu. Mě do důchodu bude tedy zbývat ještě pět let práce. Takže nesplním odpracované roky na důchod. Je možné si tuto dobu nějak doplatit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění ? Nebo si musím hledat novou práci. Vzhledem k tomu, že kdybych šla do důchodu o 5 let dříve, starobní důchod by si mi velmi zkrátil. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže dosáhnete důchodového věku po roce 2018, je zapotřebí, pro nárok na řádný starobní důchod získat alespoň 35 let pojištění. Pokud byste tuto dobu pojištění nezískala, měla byste nárok na důchod i tehdy, pokud byste získala 30 let pojištění bez započtení náhradních dob pojištění. Chybějící dobu pojištění je možné si doplatit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění. Účast na tomto pojištění bez uvedení důvodu je možná nejdéle 15 let, zpětně maximálně jeden rok. Nejnižší měsíční pojistné na dobrovolné důchodové pojištění v roce 2017 činí 1.977 Kč.

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Dr.Oetker Zmrzlina vanilková příchuť

Zapečené mleté maso

Zapečené mleté maso

2 hlasy
1h a 30min 545 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny se žampióny

8 hlasů
45min 588kJ 90 Kč

Rychlý recept na přípravu těstovin s omáčkou plnou hub.

Houby plněné rýží

16 hlasů
1h a 10min 360kJ 75 Kč

Plněné žampióny portobello.

Poradny

modřiny na dolních končetinách

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může ... Více

otoky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším k... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Skutečné city budete raději tajit. A to spíše před sebou než před osobou, ke které je pociťujete. Strach z budoucnosti vám nedovolí být upřímní sami k sobě. Přesto byste se měli postavit pravdě čelem. Srdce vám nelže a věřte, že vše šťastně skončí.

Více