Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, 1. 3. 2012 jsem změnila zaměstnání (zaměstnavatele). Na začátku května 2012 jsem otěhotněla a od druhé poloviny června jsem byla na neschopence s rizikovým těhotenstvím. Během pracovní neschopnosti mi vypršela pracovní smlouva, kterou jsem měla na dobu určitou (do 31. 8. 2012). Od 1.12.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a 24. 1. 2013 se mi narodila dcera. I když jsem splňovala podmínky pro nejrychlejší čerpání rodičovské dovolené, zvolila jsem si po vypršení PPM čtyřletou variantu rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek jsem čerpala do prosince 2016. Od 23. 1. 2017 jsem byla v evidenci ÚP. Od 1. 9. 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale od 17. 10. 2017 jsem opět na neschopence s rizikovým těhotenstvím (termín porodu je květen 2018). 30. 11. 2017 mi vypršela smlouva na dobu určitou. Chci se zeptat, jestli v tomto případě budu mít nárok na PPM a pokud ne, jaké jiné možnosti případně mám. Manžel pracuje 11 let u jednoho zaměstnavatele stále na stejné pozici a zhruba poslední tři nebo čtyři roky k tomu ještě pracuje jako OSVČ (jako vedlejší činnost). Děkuji za Vaši odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na PPM je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Vzhledem k tomu, že nemáte odpracovanou potřebnou dobu, nárok na PPM Vám nevzniká. Protože jste ale na nemocenské, můžete na ní zůstat až do konce 6. týdne po porodu (jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem). Díky nároku na tuto nemocenskou si budete moci volit rodičovský příspěvek alespoň ve výši 7.600 Kč. Případně by mohl o PPM žádat Váš partner. Během pobírání PPM by ale pro zaměstnavatele nemohl vykonávat výdělečnou činnost ze které mu plyne nárok na PPM. Musel by na dobu pobírání PPM zavřít se zaměstnavatelem DPČ nebo DPP s jiným druhem práce, než který má uvedený v pracovní smlouvě.

Dobrý den, 24.4.2018 mám nastoupit zpět do práce po 3 leté RD,smlouvu mám na dobu neurčitou.Dceru vezmou do školky až od září 2018.Zajímalo by mne,když by mi bylo schváleno neplacené volno (od 24.4.2018-31.8.2018) a od 1.9.2018 bych chodila opět do práce a nastoupila na další MD do 4/2019,jestli by mi neplacené volno z roku 2018 snížilo PPM nebo bych pobírala stejnou výši jako u 1.PPM. Kdybych byla od 1.9.2018 na rizikovém,jestli by to také mělo vliv na výši PPM. Měla bych nárok na nemocenské dávky od 1.9. 2018, když už bych nebyla na neplaceném volnu? Ještě mě zajímá ošetřování dítěte věku 3 let (někdy v období od 1.9. 2018-cca -4/2019),jestli by se zohlednilo také ve výši PPM? Mám zařazení jako účetní,můžou mi v rámci organizace nutit jiné místo třeba sekretářky?Či se musí držet této pozice,ale třeba na jiném oddělení? Mám za sebe zástup na tři roky,ale nevím co mezitím proběhlo,jestli to třeba nezměnili na dobu neurčitou a mě by třeba chtěli dát výpoveď?Mají na to právo? Mám písemné oznámení,že jsem 24.4.2018 povinna zpět nastoupit. Děkuji za odpovědi

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, nejprve ke konci Vaš rodičovské dovolené a případnému návratu do zaměstnání. Pokud se kvůli péči o dítě nebudete moci v dubnu vrátit do zaměstnání, můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Doporučuji tuto záležitost řešit co nejdříve - nejlépe hned po novém roce. Záleží ale pouze na Vašem zaměstnavateli, zda této žádosti vyhoví či nikoliv. Pokud nevyhoví, budete muset nastoupit do zaměstnání nebo pracovní poměr ukončit. Pracovní poměr můžete ukončit buď výpovědí s dvouměsíční výpovědní dobou (musela byste ji podat nejpozději v únoru), nebo dohodou k jakémukoliv datu - k dohodě ale potřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele. Jiná situace by nastala, pokud byste se chtěla vrátit a zaměstnavatel by pro Vás neměl místo. I po rodičovské dovolené Vám totiž musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte ve smlouvě uvedeno, že jste účetní, musí Vám přidělit práci účetní - může to být ale na jiném oddělení. Nemůže ale jít například o práci asistentky nebo sekretářky - takovou pozici přijmout nemusíte a můžete ji odmítnout. Pokud byste se stala nadbytečnou (například proto, že Vaše pozice byla zrušena), může Vám zaměstnavatel dát výpověď, ale v tom případě máte nárok na odstupné. Co se týče PPM, pokud nastoupíte na mateřskou do čtyř let věku prvního dítěte, bude Vaše PPM přibližně stejně vysoká jako u prvního dítěte bez ohledu na neplacené volno. Na výši PPM nemá vliv ani nemocenská. Po ukončení neplaceného volna tedy můžete klidně nastoupit na nemocenskou bez obav, že by se Vám tím snížila následná PPM.

Dobrý den, je mi 28 let. Jsem nemocná (po TX plic, ledviny a pod.)... Pobírám invalidní důchod 3.stupně. Bohužel finance mi dají tak na léky. Sháním si práci, bohužel když řeknu, že jezdím často na kontroly a jsem stále nemocná, vyrazí se mnou dveře. Chci se zeptat, žiji u rodičů, ale nemáme uplně dobré vztahy. Musím platit nájemné, kupovat jídlo, léky a tak se chci zeptat , jestli nemám nárok na nějaký příspěvek na bydlení, nebo sociální dávku? Rodiče si vydělávají, ale máme takové vztahy, že ani nechci aby mi něco platit, nebo půjčovali... Děkuji za odpověď .. M.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. K žádosti o příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Pokud bydlíte s rodiči, musela byste dokládat i jejich příjmy, takže získání příspěvku považuji za málo pravděpodobné. To bohužel platí i pro ostatní sociální dávky. Vyšší šanci na získání dávek budete mít tehdy, když budete bydlet sama, pak nebudete muset příjmy rodičů dokládat.

dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké jsou dávky na UP po mateřské.Potřebovala bych být ještě 4 měsíce doma než půjde malá od září do školky. děkuji Zuzana

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Zuzano, pokud Váš pracovní poměr už skončil během těhotenství, mateřské nebo rodičovské dovolené, můžete se na úřadě práce zaevidovat kdykoliv. Protože Vaší poslední činností je péče o dítě, budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti, která v roce 2017 činí první dva měsíce 4.050 Kč, další dva měsíce 3.240 Kč a poslední měsíc 2.970 Kč (v roce 2018 se mohou čísla mírně lišit). Pokud jste stále zaměstnaná (máte platnou pracovní smlouvu a Váš pracovní poměr trvá), musíte nejprve Váš pracovní poměr ukončit, abyste se mohla na úřadě práce evidovat. Pracovní poměr můžete ukončit buď dohodou k jakémukoliv datu (k dohodě ale potřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele) nebol výpovědí s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Teprve poté se můžete evidovat na úřadě práce a žádat o podporu. Pokud ale do práce vůbec nenastoupíte, platí, že budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti.

Dobrý den. Již před časem jsem si s Vámi psala ohledně mého těhotenství a nároku na mateřskou či rodičák. Dotazy nebudu rekapitulovat, abych se mohla věnovat dnešní otázce , jistě si je můžete přečíst, aby jste si popřípadě připomněla o co jde. 23.4 mám termín porodu, a psala jsem, že jsem měla být od 1.9.zaměstnána, avšak toto nevyšlo. Psaly jsme si ale, že mi jako absolventce, která úspěšně dokončila 24.5.17 vysokou školu stačí, abych byla zaměstnána na jeden jediný měsíc, který bych i nastupovala na mateřskou, abych na pobírání mateřské měla nárok. Tuto variantu bych si snad ještě zvládla zařídit. Že bych se třeba nechala zaměstnat 8. měsíc těhotenství a v tento měsíc bych i nastoupila na mateřskou? Bude se počítat, že mám tento měsíc odpracovaný, když v něm budu nastupovat mateřskou, vůbec tomu nerozumim, nevím jak to chodí? Vyplatí se mi to vůbec takto kombinovat ? ? Když jsem se dotázala na socialním v mém městě, řekli mi, že mi nic neumí říct, než příjdu s termínem porodu, doporučením od lékaře na nástup na mateřskou a další. Ale já potřebuji zjistit jak se mám zachovat předem, abych samozdřejmě na tom byla nejlépe pro mě a miminko. Děkuji za odpovědi mockrát .

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jak jsem již psala, je zapotřebí, abyste před nástupem na mateřskou dovolenou byla nemocensky pojištěná, aby Vám OSSZ měla výši mateřské z čeho vypočítat. Dle mého názoru tedy není až tak podstatné, jak dlouho budete zaměstnaná (zda celý kalendářní měsíc nebo méně), ale zda dosáhnete výdělku, ze kterého za Vás bude odvedeno nemocenské pojištění. Například při práci na DPČ je nemocenské pojištění odváděno od částky 2.500 Kč za měsíc. Je zapotřebí myslet také na to, že čím méně si vyděláte, tím nižší pak bude Vaše mateřská. Z tohoto pohledu je tedy jasné, že čím déle budete zaměstnaná a více si vyděláte, tím lépe pro Vaši mateřskou.

Dobrý den, jsem cizinka s dlouhodobým pobytem za účelem společného soužiti rodiny. Manžel má trvaly pobyt. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Majitel má v planu zrušit firmu až za několik měsicu a já plánuji těhotenství a nemocenskou. Jestli mám právo na nemocenskou, a jestli dostanu vypověd po zrušeni firmy? Jestli budu mít nárok na PPM, a do kdy? Pracuji od května 2017. Když bi dostala vypověd a byla na nemocenské jestli bi měla veřejné pojištěni až do konce nemocenské nebo se účast na pojištěni ruší s vypovědí? Doufám že jsem vám ne dala moc otázek. Děkuji předem mockrát. Iva

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Ivo, jestliže majitel plánuje firmu zrušit pravděpodobně dostanete výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou a v takovém případě budete mít nárok na odstupné. rozhodně nepřistupujte na dohodu o ukončení pracovního poměru bez uvedení důvodu ukončení - připravila byste se o odstupné. Abyste měla nárok na nemocenskou, musela byste na ni nastoupit nejpozději do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Na mateřskou (PPM) pak budete mít nárok tehdy, pokud máte během posledních dvou let odpracováno alespoň 270 kalendářních dní a pokud na mateřskou nastoupíte do 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Aby Vám tedy nárok na mateřskou vznikl, musíte být v době ukončení pracovního poměru (uplynutí výpovědní doby) už nějakou dobu těhotná. Pokud byste otěhotněla až po ukončení zaměstnání, nárok na mateřskou ani na PPM mít bohužel nebudete. Pokud nemáte v ČR trvalý pobyt, zdravotní pojištění Vám zanikne dnem, kdy přestanete být zaměstnancem. Během pobírání nemocenské by za Vás zdravotní pojištění platil stát, pokud byste v ČR měla trvalý pobyt. Po ukončení zaměstnání si tedy budete muset zdravotní pojištění hradit sama.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, čekám první dítě a proto jsem v tomhle směru nováček a moc toho nevím. Jsem zamestnana na dobu určitou a k 1.2. 2018 mi končí pracovní smlouva. Na mateřskou bych měla nastoupit až kolem půlky března a proto prosím o radu kdy a o co si můžu zažádat a mám vůbec nárok jako nezamestnana? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže Vám pracovní smlouva končí na začátku února a na mateřskou dovolenou budete nastupovat až v polovině března, máte v zásadě dvě možnosti: můžete se buď evidovat na úřadě práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti (pokud máte během posledních dvou let odpracovaný alespoň rok) nebo nastoupit na nemocenskou. V případě evidence na úřadě práce budete mít nárok na podporu ve výši 65% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. V případě pracovní neschopnosti činí nemocenská cca 60 výdělku. Na nemocenskou byste musela nastoupit nejpozději do 7 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. V takovém případě byste ale prvních 14 dní nemoci byla doma zadarmo a od 15. dne nemoci by Vám nemocenskou vyplácela OSSZ. Během nemocenské byste také musela dodržovat stanovené vycházky. Před nástupem na mateřskou Vám gynekolog předá formulář žádosti o mateřskou, který předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který jej s potřebnými údaji odešle na OSSZ. Po narození dítěte během čerpání mateřské si pak na úřadě práce požádáte o rodičovský příspěvek.

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli mám právo jít k soudu s tím že chci po své matce své soc.dávky?(vysi mi 28tisic). Je mi 17let a nežijí sní ale s přítelem. Předem díky

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, první problém v případném soudním sporu vidím v tom, že ještě nejste zletilá. Jestliže Vám ještě není 18 let, nemůžete komunikovat se soudem sama, ale musela byste mít svého zástupce (opatrovníka), který místo Vás bude se soudem komunikovat. Dále je otázkou, jak jste přišla na to, že Vám matka dluží na sociálních dávkách 28.000 Kč. navíc ani nepíšete o jaké dávky se jedná. Sociální dávky jsou sice Vaším příjmem, do doby Vaší zletilosti jsou ale vyplácena rodičům, kteří by je měli použít na úhradu Vašich potřeb. Až po dosažení zletilosti by dávky měly být vypláceny přímo Vám. Zkuste se tedy o Vaší situaci více rozepsat - o jaké dávky se jedná, proč se domníváte, že Vám je matka dluží a jak jste dospěla k částce 28.000 Kč.

Výše podpory v nezaměstnanosti Dobrý den, mám dotaz-pracovala jsem od 12. 6.-30.6.2017 na HPP, po ukončení čerpala nemocenskou v ochranné lhůtě, a to od 3. 7.-31.7.2017. Na ÚP jsem byla zaregistrovaná hned 1.8.2017 s přiznanou podporou a protože jsem neměla odpracovaných 12měsíců za posl. 2 roky, při určení výše podpory se vzala v potaz nemocenská v ochranné lhůtě a tím došlo ke splnění podmínky pro vznik podpory abyla mi vyměřena ve výši zřejmě náhradní né z platu, a to 4.050Kč první 2 měsíce atd... poté jsem nastoupila dne 16.10.2017-20.10.2017 na zkrácený úvazek na HPP, ale ukončila jsem tento HPP 20.10.2017 a znovu se zaregistrovalana ÚP od 21.10.2017-s žádostí o podporu v domnění, že budu pokračovat v podpoře z předchozího zaměstnání. ÚP mi však podporu nepřiznal-z důvodu nesplnění podmínky, a to chybějících 28 dnů zhruba odpracovaných. V té době jsem zjistila, že do odpracované doby se započítává i náhradní doba a vzpomněla jsem si, že loni jsem pečovala o přítele, kterému jsem vyřídila příspěvek na péči II.st.a žili jsme společně. OSSZ mi toto rozhodnutí nyní vydala na požádání s péči od 16.3.2016-29.6.2016 zhruba 3měsíce. Pokud by se tato doba dala započítat dodatečně? Otázka: 1.Vznikl by mi nárok na jiné vyměření podpory, a to z platu zaměstnavatele , a to od zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala od 12.6.2017-30.6.2017 kdy mi ji vyměřili z nemocenské? 2. Vznikl by mi nárok za říjen listopad po dalším zaměstnavateli, kde jsem byla od 16.10.2017-20.10.2017 na zkrácený HPP a kdy mi ji zamítli. Děkuji za odp. P.S. od 4.12.2017 už nejsem v evidenci ÚP.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro odpověď na Váš dotaz může být nejpodstatnější informace, kterou jste uvedla až v jeho závěru, a to ta, že už nyní nejste v evidenci úřadu práce a tudíž už nejste uchazečem o zaměstnání. Dle § 45 zákona o zaměstnanosti totiž nárok na podporu zaniká uplynutím podpůrčí doby nebo ukončením či vyřazením (z) evidence na úřadě práce. Proto se obávám, že se nyní, když nejste v evidenci úřadu práce, dodatečné výplaty podpory nedomůžete. Dodatečně doložená péče o přítele by Vám při první evidenci v červenci nepomohla. Kdybyste tehdy nesplňovala podmínku 12 odpracovaných měsíců, nárok na podporu by Vám nevznikl a podpora by Vám nebyla vůbec vyplácena. Podpora byla takto nízká proto, že Vaší poslední "činností" před evidencí na úřadě práce byla nemocenská. Ve druhém případě (při evidenci v říjnu) by Vám ale dodatečně doložená doba péče pomoci mohla, abyste opět splňovala podmínku 12 měsíců pojištění během posledních dvou let.

Dobrý den, čerpán rodičovskou dovolenou (rozpočítanou do 4 let) a končí mi v červnu 2018. Zaměstnavatel mi do června 2018 dal neplacené volno. Nyní od 1.1.2018 se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek pro jinou firmu. Rodičovský příspěvek nemusím nikde ukončovat a mohu ho čerpat do konce, že? Ale má otázka je jak u stávajícího zaměstnavatele, kde čerpám rok neplaceného volna? Mohu napsat Okamžitou výpověď k datum 31.12. a nastoupit u jiného zaměstnavatele od nového roku? Nebo se musí čekat na nějakou výpovědní lhůtu a do té doby nemohu nastoupit u jiného zaměstnavatele? Děkuji za informaci. Pavlína

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Pavlíno, při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení. Můžete tedy bez obav nastoupit k jinému zaměstnavateli a dál čerpat rodičovský příspěvek, oznamovat nikde nic nemusíte. Co se týče Vašeho původního zaměstnavatele, pokud máte neplacené volno nahlášené do června 2018, nemusíte ani zaměstnavateli zatím nic oznamovat. Jakmile si budete jistá, že se do původního zaměstnání už nebudete chtít vrátit, můžete původní zaměstnání ukončit buď dohodou k jakémukoliv datu, nebo podat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. To znamená, že pokud podáte výpověď například během března, skončí Váš pracovní poměr na konci května 2018.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, vlivem změny zákona bychom měli mít od 1. ledna 2018 respektive od 1. dubna nárok na přídavky na děti. Ale vzhledem k tomu, že jsem na rodičovské dovolené , má manžel nárok na slevu na dani 24 000 Kč, která mu bude vyplacena v 11. března. Započítává se tato částka do příjmu pro výpočet rodičovského příspěvku?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, při žádosti o přídavky na děti se nově dokládá (bude dokládat) pouze čtvrtletní příjem (dříve se dokládal roční příjem). Do příjmů se započítávají pouze čisté příjmy po odečtení daně z příjmů, daňový bonus (sleva) by se do příjmů počítat neměla.

Dobrý den, mám na Vás dotaz. V současnosti jsem ještě student vysoké školy, ale od ledna budu nastupovat na zkrácený úvazek - 20 hodin týdně. Moje otázka se týká počítání tohoto úvazku do mateřské nebo rodičovské. Stále se moc neorientuji v tom, co je co a na, co mám kdy nárok. Pouze mi někdo říkal, že musím určitou dobu pracovat abych jedno dostala a druhé dostává každý. Vím, že se v obvyklém případě jedná o hlavní pracovní poměr, ale chci se zeptat, zda se tyto dávky dají počítat i ze zkráceného úvazku např. při dvojnásobné době trvání jako u hlavního poměru. A dále také jestli by byla nějaké změna u třičtvrtečního úvazku - 30 hodin týdně. Zaměstnavatel chce abych měla 20 hodin a poloviční a vše nad pracovala jako brigádník - jak to mám do teď. Jinak možná je ještě důležité, že jsem v prezenčním studiu a je mi 23. Doufám, že je to srozumitelné. Moc děkuji za případnou odpověď a Váš čas. Přeji hezký den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v době nástupu na mateřskou dovolenou (6 - 8 týdnů před porodem) nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Pro nárok na mateřskou je tedy zapotřebí získat alespoň 270 dní pojištění - do této doby se počítá doba, kdy je za Vás odváděno nemocenské pojištění. Jestliže nyní pracujete pouze brigádně (pravděpodobně na DPP s výdělkem do 10.000 Kč měsíčně), není za Vás odváděno žádné pojištění a tudíž se Vám tato brigáda pro nárok na mateřskou nijak nezapočítává. Pokud byste takto pracovala i dál a otěhotněla byste, pobírala byste po narození dítěte pouze rodičovský příspěvek, nikoliv mateřskou. Pokud ale budete od ledna 2018 pracovat na klasickou pracovní smlouvu nebo na DPČ s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně, bude za Vás odváděno nemocenské pojištění a tato doba se Vám bude počítat pro nárok na mateřskou - bude zapotřebí získat 270 dní pojištění. Jestliže si za měsíc vyděláte alespoň 2.500 Kč, což předpokládám, bude se Vám započítávat celý měsíc pojištění, i když budete pracovat jen 20 hodin týdně. Čím vyšší budete mít výdělek, tím vyšší bude následně Vaše mateřská.

Dobrý den, chtěla bych vědět, kolik by mi soud přidělil alimenty, když otec syna bydlí u rodičů a platí jen paušál 890kč a přispívá na domácnost 1500kč. Hledám na internetu kalkulačku,ale nic nemůžu najít :/ jeho čistý plat je 24 tisíc. Moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, kalkulačky výživného existují, ale jsou pouze orientační, stejně jako tabulky Ministerstva spravedlnosti, podle kterých by měla výše výživného podle věku dítěte činit 11 - 25% příjmů povinného rodiče. Při určování výše výživného soud vychází z finanční a majetkové situace obou rodičů a bere v úvahu také náklady na výchovu a výživu dítěte. Záleží tedy také na výši Vašich příjmů a životních nákladů, o kterých nic nepíšete, ale také na výši nákladů na výchovu a výživu dítěte. Náklady vzrůstají v souvislosti s nástupem dítěte do školy, vyšší výživné bývá stanoveno v případech, kdy dítě potřebuje například speciální dietu, zdravotní pomůcky apod. Nejčastěji se výživné pohybuje v rozmezí 2.000 - 4.000 Kč.

Dobrý den, děkuji vám za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala. RP mi končí v prosinci 2017, za prosinec bude vyplacen v lednu 2018. Nahlásila jsem u zaměstnavatele, že budu nastupovat v březnu 2018, neuvědomila jsem si, že mi RP končí již v prosinci 2017. Byla jsem na schůzce ohledně řešení práce, bohužel v tuto chvíli nic pro mě nemají. Ale snaží se to řešit. I když vědí, že mi to mají hlídat do toho 18. března 2018. Vědí, ale v jaké situaci jsem, jsem na děti sama (snaží se pomoci). Potřebuji pokrýt výdaje, mám hypotéku. Teď ale nevím, jak mám postupovat, abych nepřišla o odstupné - mám na dobu neurčitou smlouvu. Jaké mi doporučujete řešení: 1) že bych ukončila smlouvu u zaměstnavatele ke konci prosinci (zda to jde, když jsem nahlásila, že přijdu 18.3.2018, RP končí v prosinci) a nastoupila bych na úřad práce. Chci se zeptat, syn se narodil 18.září 2015 - do kdy se mám přihlásit na úřad práce, aby mi to bylo počítáno z platu od býv. zaměstnavatele. Jestli to je od ukončení smlouvy. Můžu jít na úřad práce i když dostanu odstupné? Nevím právě do jaké doby se to vyřeší, jak je to dané zákonem. Nebo když jsem nahlásila že se vrátím 18. března, tak mi budou chtít dát odstupné až v březnu a i ukončit smlouvu? 2) že bych si sehnala práci někde jinde u jiného zaměstnavatel od ledna 2018 - tím bych pokryla výdaje. Je tam zkušební doba. Musela bych to nahlásit u předchozího zaměstnavatele? Protože kdyby náhodou se pro mě práce našla do toho 18.března 2018, tak bych se vrátila a pokud ne, tak bych to ukončila u předchozího zam - dostala odstupný a byla zaměstnaná u nového zaměstnavatele. Nevím jak to mám řešit abych něco špatně udělala a přišla o odstupný. A pokud můžu jít na úřad práce tak kdy, zda po ukončení smlouvy a do jaké doby se přihlásit. Bylo by to určitě jen na jeden měsíc. Třeba méně, teď už řeším jinou práci. Nemůžu být v nejistotě. Jsem na děti sama. Prosím poraďte, jaké mám možnosti. Bylo mi sděleno, že stejně tak 2měsíce nebude možnost nastoupit k zaměstnavateli - není pozice. Tak jestli má cenu čekat a nejlepší asi ukončit smlouvu a jít na úřad a v klidu si hledat práci. To odstupné mi pomůže pokrýt výdaje. Moc děkuji z radu, jsem moc ráda, že tu jste a pomáháte lidem. Lenďa

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, rodičovská dovolená v zaměstnání je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte - ve Vašem případě tedy do 18.9.2018. Pokud jste v zaměstnání nahlásila, že chcete čerpat rodičovskou dovolenou do 2,5 roku věku dítěte (do 18.3.2018) zaměstnavatel není povinen Vás přijmout zpět do zaměstnání dříve a řešit situaci již nyní (dávat Vám výpověď, vyplácet odstupné). Zaměstnavatel tedy může vše řešit klidně až v březnu. Ukončovat zaměstnání nyní dohodou tedy nepovažuji za dobře řešení. Zaměstnavatel totiž může tvrdit, že pro Vás později (v březnu) místo mít bude a pokud byste se sama rozhodla skončit už teď, nevznikl by Vám nárok na odstupné. Bez ukončení zaměstnání se ale nemůžete zaevidovat na úřadě práce, takže jediným řešením, jak překlenout nedostatek financí je nastoupit do nového zaměstnání. To původnímu zaměstnavateli hlásit nemusíte. Pokud budete mít v novém zaměstnání sjednanou zkušební dobu, můžete kdykoliv ve zkušební době toto zaměstnání ukončit a buď se vrátit k původnímu zaměstnavateli, nebo se zaevidovat na úřadě práce (v tom případě byste ale musela nejdříve ukončit i původní zaměstnání). Výše podpory v nezaměstnanosti se pak počítá z posledního ukončeného zaměstnání. Pokud byste ale do žádného nového zaměstnání nenastoupila a pouze byste ukončila původní zaměstnání bez toho, aniž byste se do něj alespoň na pár dní vrátila, nebudete mít v takovém případě nárok na podporu vypočítanou z platu, ale jen na minimální podporu - pro rok 2017 je to první dva měsíce 4 050 Kč, další dva měsíce 3 240 Kč a poslední měsíc 2 970 Kč. Podpora Vám navíc začne být vyplácena až po vyčerpání odstupného. Pokud dostanete odstupné ve výši trojnásobku Vašeho výdělku, začne Vám být podpora v nezaměstnanosti vyplácena až po třech měsících evidence na úřadě práce.

Dobrý den, mám dceru, která by chtěla se svým ročním synem jít bydlet do svého bytu, který by si chtěla pronajmout. Jedná se o 2+1 za celkovou cenu 6 tisíc se vím všudy plus 15 tisícíc jako kauce. Její expartner platí na syna alimenty 2700kč, ale nemá to soudně, dohodli se. Dcera bere ID 6200 a rodičák 3800. Bude mít nárok na nějakou dávku, kdyby šla bydlet jen se synem? Zase nechci, aby živořila, chtěla bych aby žila normálně. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Vaše dcera by mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Na ten má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmu jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy nutné hradit celé čtvrtletí náklady na bydlení a mít v bytě či domě trvalé bydliště a teprve poté je možné si o příspěvek zpětně požádat.

Vyhráli jste v našem speciálu Zpátky do školy? Velký přeh...

Salát z rajčat a fazolí

Salát z rajčat a fazolí

10 hlasů
40min 537 kJ 59 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Sváteční kachna

5 hlasů
2h a 20min 744kJ 280 Kč

Kachna s sherry omáčkou.

Kuřecí vývar ochucený špetkou skořice

25 hlasů
45min 196kJ 80 Kč

Netradiční kuřecí vývar s dýni, mrkví a špenátem se šp...

Poradny

Za jak dlouho po PN a odstupném dostanu podporu?

Dobrý den, paní Baarová,zákon o zaměstnanosti ke vztahu podpory v nezaměstnanosti uvádí, že: Ucha... Více

Zítra mi končí RD, jaké mám možnosti?

Pěkný den i Vám, Jano,rodičovskou dovolenou je možné čerpat (na rozdíl od rodičovského příspěvku)... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více