Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou dovolenou u druhého dítěte pokud: před nastoupením na první mateřskou dovolenou byla smlouva na dobu určitou. Následně bych ráda pracovala na půl úvazek případně DPP či DPČ.. z jakého základu bude potom počítána mateřská dovolená u druhého dítětě (narozené před 4. narozeninami prvního?). Předem moc děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže jste u prvního dítěte měla pracovní smlouvu na dobu určitou, která už skončila, pak nyní nejste zaměstnaná a tudíž ani nemocensky pojištěná. V takovém případě nebudete mít u dalšího dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) a to ani tehdy, když nastoupíte na mateřskou dovolenou před 4. narozeninami prvního dítěte. Z práce na DPP byste mohla mít nárok na PPM jen tehdy, pokud byste si vydělala více než 10.000 Kč měsíčně, při práci na DPČ by Vám stačil výdělek 2.500 Kč měsíčně a více. V obou případech byste ale do doby nástupu na mateřskou musela být zaměstnaná alespoň 270 kalendářních dní.

Státní podpora v nezaměstnanosti

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Prosím Vás o objasnění mého problému. V srpnu jsem ukončila pracovní poměr z důvodu péče o osobu blízkou. V září jsem se zaregistrovala na ÚP, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti. V dotazníku jsem musela uvést, že jsem uchazeč o zaměstnání na zkrácený úvazek, protože mi referentka řekla, že tam něco napsáno být musí. Od té doby - pouhé 3 týdny - už mi 2x bylo nabídnuto nové pracovní místo. Já ale práci nechci, protože kvůli péči jsem z ní odešla. Je to běžný postup? Kdyby to tam nebylo, nedostala bych podporu? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, je pravda, že dle zákona o zaměstnanosti nemůžete žádat pouze o čerpání podpory v nezaměstnanosti, ale musíte podat žádost také o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud tedy chcete čerpat podporu v nezaměstnanosti, musíte počítat s tím, že Vám úřad práce bude nabízet pracovní místa, protože jste uchazečem o zaměstnání. Nezbytná osobní péče o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II - IV je ale vážným důvodem, pro který můžete nabízené místo odmítnout bez toho, abyste byla z úřadu práce vyřazena a přišla o podporu v nezaměstnanosti. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti se můžete z evidence úřadu práce odhlásit.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně výpočtu dávky PPM (peněžité pomoci v mateřství) u druhého dítěte. Ráda bych pracovala na DPČ u stejného zaměstnavatele v rámci rodičovské dovolené - je zde nějaké omezení co se týče počtu hodin či jiné? Již zde bylo zodpovězeno, že v případě nástupu na další mateřskou(do 4 let věku dítěte), se výpočet PPM bude počítat ze stejného základu jak tomu bylo u prvního dítěte. Platí to i při DPČ? Velmi Vám děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, co se týče počtu hodin, práce na DPČ je omezena na maximálně 20 hodin týdně, výše výdělku omezena není. Pokud nastoupíte na mateřskou s dalším dítětem do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám mateřská počítat z platu, který jste měla před nástupem na první mateřskou dovolenou. To platí při práci na DPP i DPČ.

Dobry den, rada bych se Vas dotazala ohledne prace na materske dovolene. Zamestnavatel mi nabidl pracovat z domu na dohodu o provedeni prace max v rozsahu 80hodin mesicne pri hodinove sazbe 200kc. Jednalo by se o dlouhodobou praci. Jak muzu vyresit kdyz jsem omezena limitem 300hodin? Dale planujeme s manzelem za rok dalsi dite, kdybych presahla 10tis mesicne, PPM by se pocitala z teto dohody? Jak resit situaci? Velmi Vam dekuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, co se týče přivýdělku, záleží také na tom, zda jste opravdu stále ještě na mateřské dovolené (čerpáte PPM) nebo na rodičovské dovolené (pobíráte rodičovský příspěvek). Pokud jste ještě na mateřské dovolené a čerpáte PPM, pak během mateřské dovolené nesmíte pro zaměstnavatele vykonávat stejný druh práce, jaký máte uvedený v pracovní smlouvě. Dohoda o provedení práce (DPP) by tedy musela být uzavřena na jiný druh práce. Pokud jste už na rodičovské dovolené, pak žádné takové omezení není. Co se týče limitu 300 hodin, ten u DPP platí a není možné ho obejít. Po odpracování 300 hodin na DPP můžete další DPP uzavřít až v dalším kalendářním roce. V případě, že byste pro zaměstnavatele chtěla odpracovat více než 300 hodin, museli byste poté uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Z dohody o provedení práce se při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně se odvádí zdravotní, sociální i nemocenské pojištění. , tedy z výdělku, který jste měla v zaměstnání před nástupem na první mateřskou. Pouze v případě, že byste na další mateřskou nastoupila později (po 4. narozeninách dítěte), počítala by se Vám PPM z výdělku, který budete mít na DPP.Pokud ale na další mateřskou dovolenou nastoupíte do čtyř let věku dítěte, se kterým jste nyní doma, bude se Vám druhá PPM počítat ze stejného základu jako ta první

Dobrý den, můj dotaz směřuje na mateřskou a rodičovskou dovolenou... V tuto chvíli mám smlouvu na dobu určitou, již podruhé prodlouženou a porod vychází na 2 měsíce před skončením termíny smlouvy na dobu určitou... půl rok mateřská dovolená počítána z předchozích 12 měsíců příjmu na niž navazuje rodičovská dovolená stanovená do max částky 220 000,- při prvním dítěti je jasná.. Plánuji ale druhé dítě cca 2 roky poté. Budu mít opět nárok na stejnou mateřskou od původního zaměstnavatele, kde byla smlouva na dobu určitou?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, u prvního dítěte budete mít nárok na mateřskou i volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud ale Váš pracovní poměr v době mateřské dovolené skončí, u dalšího dítěte už na mateřskou mít nárok nebudete. Budete moci po narození dítěte pobírat jen rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč. Podle novely zákona o státní sociální podpoře, která má začít platit od 1.1.2017 by rodičovský příspěvek měl zůstat po celou dobu ve výši 7.600 Kč i těm matkám, které nebudou mít nárok na mateřskou.

Dobrý den můžete mi prosím poradit ohledně soc.dávek na co mám narok.moje situace je taková.od prosince minulého roku mám invalidní důchod 3.stupně,musela jsem doplatit půl roku soc.pojištění.předtím jsem byla na mateřské a byl mi vyplacen rodičovský příspěvek.k tomu jsem měla ještě uklid na OSVČ.kvůli nemoci srdce jsem musela práci ukončit.po zaplacení soc.pojištění jsem musela znovu zažádat o vyplácení inv.důchodu.přiznali mi 3320 kč.a zpetně od uznaní inv.duch.mi nic nedají.Mám 4a půl letou dceru.otec dcery plati 2500kč ale nemáme to soudně.dá se proti tomu nějak postupovat odvolat se,i proti výpočtu inv.důch.A na jaké podpory mám nárok.bude mi 30 let a nemoc je nezvratná.bydlím s dcerou u rodičů ale nejsem zde trvale hlášena.děkuji Vám za odpověd.opravdu jsem bezradná.Nováková Rychlá o

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, invalidní důchod ve výši 3.320 Kč je minimální důchod, který je v současné době vyplácen. Zpravidla je vyplácen hlavně těm lidem, kteří nevykonávali (nebo vykonávali jen krátce) výdělečnou činnost, ze které by za ně bylo odváděno sociální pojištění, a tak mají nárok na důchod jen díky započtení tzv. náhradní doby pojištění (například péče o dítě do čtyř let věku). Pokud jste i Vy neměla téměř žádné příjmy a nárok na důchod Vám vznikl jen díky péči o dítě, pak Vám Česká správa sociálního zabezpečení neměla důchod z čeho vypočítat, a proto Vám ho přiznala jen v minimální výši. Co se týče výživného, pokud Vám jeho výše připadá nedostatečná, můžete se zkusit s otcem dítěte nejprve dohodnout na navýšení a případně tuto dohodu sepsat. Pokud dohoda nebude možná, budete muset podat k okresnímu soudu v místě bydliště dcery návrh na určení výše výživného. Vzory takového návrhu najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jeho sepsáním může pomoci sociální pracovnice OSPOD nebo advokát. Za podání návrhu neplatíte žádný soudní poplatek, navýšené výživné můžete žádat až tři roky zpětně. Co se týče dalších dávek, pokud příjem Vaší domácnosti nepřesahuje 2,4násobek jejího životního minima, připadal by v úvahu přídavek na dítě ve výši 500, 610 nebo 700 Kč měsíčně podle věku dítěte. Pokud je ale otec dítěte uveden v rodném listě, musíte doložit i jeho příjmy nebo doložit čestné prohlášení, že společně nežijete a požádat úřad práce, aby otce dítěte neposuzoval společně s Vámi. Jestliže žijete u rodičů, na jiné dávky nejspíše nebudete mít nárok, protože příjmy Vašich rodičů se budou posuzovat společně s Vaším příjmem.

Dobrý den, před mateřskou jsem pracovala na plný úvazek. Ve třech letech syna bych se měla vrátit na původní místo. Chtěla jsem se zeptat, jak je to se zkráceným úvazkem, kdy žádat, co to obnáší. Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, podle § 241, odst. 2 zákoníku práce platí, že: Požádá-li zaměstnankyně či zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Co je myšleno vážnými provozními důvody, není nikde v zákoníku práce specifikováno. Záleží tedy do značné míře na Vaší dohodě se zaměstnavatelem. Každopádně doporučuji zaměstnavatele informovat o tom, že se chcete vrátit jen na částečný úvazek, v dostatečném časovém předstihu.

Dobrý den, potřebuji poradit jak je to s PPM. Od září jsem nastoupila do zpátky práce na své původní místo, kde jsem pracovala 3 roky, pak nastoupila na 3-letou rodičovskou dovolenou a nyní návrat. Teď jsem zjistila, že jsem na začátku těhotenství. Budu mít nárok na PPM v případě, že budu pracovat až do března?? A měla bych nárok na PPM v případě, že bych byla na nemocenské? Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže máte smlouvu na dobu neurčitou a Váš pracovní poměr stále trvá, budete mít i u dalšího dítěte nárok na PPM. Nezáleží přitom na tom, jak dlouho budete pracovat nebo zda krátce p návratu nastoupíte opět na nemocenskou. Nárok na PPM a volbu výše rodičovského příspěvku budete mít v obou případech.

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, ex-přítel má stanovené výživné na 3000kč teď mělo poprvé poslat výživné které nepřišlo. Když jsem mu volala řekl mi že ho nepošle a že ho posílat nebude. Musím čekat minimálně tři měsíce aby se mohla domáhat výživného na dceru nebo se ho mohu nějakým způsobem domáhat i teď když vím že ho platit nebude.Sám to řekl a vím že ho platit nebude, znám ho a za výživné byl už jednou trestán protože neplatit na syna z minulého manželství. Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže je výživné určeno soudním rozhodnutím, podáním návrhu na exekuci výživného z platu nebo prodejem (ne)movitého majetku můžete vymáhat jakoukoliv dlužnou částku, tedy i jednu splátku. V takovém případě ale pravděpodobně budete muset podávat návrh na exekuci velmi často, takže z toho důvodu je lepší vymáhat větší částku. Co se týče trestního oznámení pro trestný čin zanedbání povinné výživ, to můžete podat až po čtyřech měsících, protože tohoto trestného činu se dopouští ten, kdo neplní vyživovací povinnost déle než čtyři měsíce.

Dobrý den Dcera je cca 5 týdnů před porodem, nemá odpracovaný povinný rok. Jak to bude mít s dávkama , rodičovský příspěvek? Kdy o něj žádat, před porodem a jak dlouho, nebo až po porodu? Děkuji za odpověď. Pavla

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Pavlo, jestliže Vaše dcera nebyla během posledních dvou let alespoň 270 dní nemocensky pojištěná (zaměstnaná), nemá bohužel nárok na mateřskou, ale pouze na rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, který jí bude vyplácen ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. O rodičovský příspěvek může Vaše dcera požádat na úřadě práce až po narození dítěte, k vyřízení příspěvku totiž bude potřebovat rodný list dítěte. Pokud se jedná o dceřino první nebo druhé dítě a příjem její domácnosti nepřesáhne 2,7násobek jejího životního minima, bude mít nárok také na porodné ve výši 13.000, resp. 10.000 Kč (u druhého dítěte). Pokud bude Vaše dcera samoživitelka ) otec dítěte nebude uveden v rodném listě, je životní minimum vyjádřeno částkou 4.880 Kč. Hraničním příjmem pro nárok na porodné je tedy příjem ve výši 13.176 Kč měsíčně. Pro nárok na porodné se dokládá příjem za kalendářní čtvrtletí, které předchází tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud je příjem Vaší dcery nižší než 2,4násobek životního minima (11.712 Kč), může si po narození dítěte požádat také o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně.

Dobrý den. Zajímá mě jak se zohledňuje výše alimentů pokud ten kdo je bude platit žije již z jiným partnerem. Zohledňuje se i jeho příjem ? A jakým způsobem to tedy může ovlivnít celkovou výši alimentů? Děkuju.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, při určování výše výživného vychází soud ze zásady, že rodič by měl všem svým dětem zajistit podobnou životní úroveň jako má on sám. Proto se při určování výše výživného neposuzuje jen příjem povinného rodiče, ale i příjem partnera (manžela), se kterým rodič žije. Soud tedy bude požadovat nejen doložení příjmů rodiče, ale i jeho partnera. To, že se k příjmům partnera přihlíží, ale neznamená, že se z tohoto příjmu určuje výživné. Pokud má povinný rodič příjem například 15.000 a jeho partner 35.000 Kč, není to tak, že by výživné bylo určeno ze součtu, tj. z částky 50.000 Kč. K příjmu partnera se ale přihlíží, protože partneři se podílí na úhradě životních nákladů. Povinný rodič tudíž nemusí platit všechny náklady jen ze svých příjmů, a tak mu zbývá více finančních prostředků na úhradu výživného.

Moc dekuji za zodpovezene dotazy posledni vec co me zajima.jelikoz s otcem ocekavaneho ditete nezijeme nema u nas ani trvaly pobyt a nejsem si jista zda pujde od nej ziskat potvrzeni o jeho prijmech lze jen podat papir o vylouceni otce z posuzovane domacnosti i presto ze bude v rodnem liste?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, je-li (bude-li) otec dítěte zapsán v rodném listě dítěte, patří ze zákona automaticky mezi společně posuzované osoby. Pokud chcete o porodné a přídavky na děti žádat jako samoživitelka, musíte požádat o vyloučení otce dítěte z okruhu společně posuzovaných osob. Úřad práce mže při rozhodován o dávkách v případě, že spolu osoby nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že nejsou společně posuzovanými osobami. Zákon bohužel nestanovuje žádný konkrétní způsob, jak tuto skutečnost prokázat. Dostačující by mohlo být sepsání čestného prohlášení, že s otcem dítěte trvale (déle než tři měsíce) nežijete) a nehradíte společně náklady na své životní potřeby. Bude pak záležet na úřadu práce, jak celou záležitost posoudí a zda Vaší žádosti vyhoví.

Dekuji za zodpovezeny dotaz.jeste by me zajimalo na jake prispevky mam narok kdyz jsem samozivitelka a mam syna 8 let ( otec neuveden v RL) a druhe dite cekame kde otec jiz bude v rodnem liste ale nezije s nami v domacnosti.tak zda se bude muset posuzovat jeho plat nebo jen muj kde hruby prijem je cca 20tis mesicne.? Budu mit narok na porodne?a zustane mi prispevek na 8 leteho syna? Predem dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na porodné máte nárok také u druhého dítěte za předpokladu, že příjem Vaší domácnosti nepřesahuje 2,7násobek jejího životního minima. Jestliže otec druhého dítěte bude uveden v rodném listě, budete muset doložit i jeho příjem. Příjmy se dokládají za kalendářní čtvrtletí předcházející tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Životní minimu Vaší domácnosti bude vyjádřeno částkou 9.850 Kč, hraničním příjmem pro nárok na porodné bude tedy příjem ve výši 26.595 Kč čistého. Pokud příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima, budete mít nárok také na přídavky na děti - na mladší dítě ve výši 500 Kč a na staršího syna ve výši 610 Kč měsíčně. U staršího syna nebude otec Vašeho druhého dítěte posuzován, ale u mladšího syna opět budete muset doložit i jeho příjmy.

Dobrý den, zajímá mne, je-li možné zažádat o přídavek na dítě za rok 2016. Za rok 2015 mi nárok nevznikl, měla jsem drobný příjem. Na sociálce mi bylo řečeno, že se nyní žádá jen za poslední kalendářní čtvrtletí, t.j. červenec až září 2017 a tudíž mi přijdou pouze 3 dávky, namísto 12 za celý rok. Je nějaká možnost, jak získat více než 3 dávky? V minulosti jsem vždy měla 2-3 měsíce drobný přivýdělek a dávky nám o pár desítek korun utekly za celý rok. Až za loňský rok by nám příjmy vyšly. Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, podle zákona o státní sociální podpoře je možné o přídavek na dítě žádat nejvýše tři měsíce zpětně. Informace, kterou jste obdržela na úřadě práce je tedy správná - momentálně byste mohla získat přídavek na dítě maximálně za období červenec - září 2017. Získat přídavek na dítě zpětně za celý rok 2016 možné není.

Dobry den mam na vas par otazek.momentalne jsem tehotna 19tt stale jeste pracuji ale uz v rijnu zvazuji nastoupit na neschopenku.jenze 30.11.2017 mi konci smlouva na dobu urcitou a ja se ptam co bude dal kdyz na PPM mohu nastoupit az kolem polovivy prosince protoze termin porodu mam 6.2.?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na nemocenskou samozřejmě nastoupit můžete a můžete na ní zůstat i po skončení Vašeho pracovního poměru - až do nástupu na mateřskou. Potvrzení o pokračování pracovní neschopnosti (lístek na peníze) budete i po skončení pracovního poměru nadále předávat Vašemu zaměstnavateli. Stejně tak mu později předáte formulář žádosti o PPM, který Vám vydá Váš gynekolog.

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Dr.Oetker Zmrzlina vanilková příchuť

Zapečené mleté maso

Zapečené mleté maso

2 hlasy
1h a 30min 545 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny se žampióny

8 hlasů
45min 588kJ 90 Kč

Rychlý recept na přípravu těstovin s omáčkou plnou hub.

Houby plněné rýží

16 hlasů
1h a 10min 360kJ 75 Kč

Plněné žampióny portobello.

Poradny

modřiny na dolních končetinách

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může ... Více

otoky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším k... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Skutečné city budete raději tajit. A to spíše před sebou než před osobou, ke které je pociťujete. Strach z budoucnosti vám nedovolí být upřímní sami k sobě. Přesto byste se měli postavit pravdě čelem. Srdce vám nelže a věřte, že vše šťastně skončí.

Více