Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dotaz: Makys

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to funguje, když jsem na rodičovské dovolené a čekám další mimčo které se má narodit začátkem února 2017, ale nenastoupím do zaměstnání, mám nárok i tak na mateřskou když jsem ještě oficiálně do července zaměstnaná? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, záleží na tom, zda a kdy skončí Váš pracovní poměr a kdy budete nastupovat na další mateřskou. Pokud Váš pracovní poměr stále trvá a bude trvat i v době nástupu na další mateřskou, pak Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství i na volbu výše rodičovského příspěvku. Pokud Váš pracovní poměr v době současné rodičovské dovolené skončí, budete mít nárok na mateřskou tehdy, pokud na ni stihnete nastoupit do 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Pokud máte termín porodu na začátku února 2018, budete moci nastoupit na mateřskou nejdříve na začátku prosince 2017 (8 týdnů před termínem porodu). Jestliže jste ještě nyní stále zaměstnaná, pak by Vám měl nárok na další mateřskou vzniknout.

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mimořádné okamžité pomoci. Na začátku července jsem podala žádost o zaplacení nedoplatku vyúčtování služeb za rok 2016. Ve výši 13 808 Kč Bydlím sama s 2. letou dcerou. Měsíčne za služby platím 2300 Kč i s elektřinou. Pobírám rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí. Vyúčtování mám zaplatit do konce července. Moje otázka zní. Mám nárok na mimořádnou okamžitou pomoct? A v jaké výši? Probíhá při zadosti o MOP sociální šetření? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, mimořádná okamžitá pomoc většinou slouží k úhradě jednorázového výdaje spojeného například k úhradou poplatku při ztrátě dokladů nebo jízdného při ztrátě peněz, dále k úhradě nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby nebo k úhradě nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte, může být ale poskytnuta i v jiných případech. Stejně jako u ostatních dávek pomoci v hmotné nouzi je kromě příjmů dokládáno i prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech, i v případě mimořádné okamžité pomoci je prováděno sociální šetření. Důležité je, že mimořádná okamžitá pomoc je nenárokovou dávkou - to znamená, že není vyplácena automaticky při splnění určitých podmínek. Záleží vždy na úřadu práce, jak celou situaci a žádost posoudí a zda dávku vyplatí či nikoliv. Nelze tedy jednoznačně říci, zda máte na dávku nárok či nikoliv, není to nároková dávka.

Dotaz: jannka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá nějakým způsobem řešit problém, kdyz se nevejdu do ochranné lhůty 180 dni po skončení pojištění pro PPM. K 31.5.2017 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou, která mi nebyla prodlouzena. V praci jsem byla zamestnana rok a devet mesicu. Jenže pred ukoncenim smlouvy 29.5 jsem zjistila, ze jsem těhotná a muj lekar mi napsal neschopenku. V tehotenske prukazce mam jako datum porodu napsany termín 28.1.2018 a pokud odectu 8 tydnu, kdy je možné nejdříve začít pobirat příspěvek PPM, nevejdu se do ochranné lhůty 180dni od skonceni pojištění pouze o 6 dní, chtěla bych se tedy zeptat, zda mam nějakou možnost, jak situaci nejlépe vyřešit. Předem dekuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, výpočty, které uvádíte ve Vašem dotazu, jsou správné. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před porodem, což ve Vašem případě znamená 3. 12. 2017. Ochranná lhůta Vám ale skončí už 27. 11., tedy o 6 dní dříve. Za takové situace Vám nárok na PPM bohužel nevzniká. Možných řešení této situace je v zásadě několik: 1. Pokud máte dobrý vztah se svým gynekologem, můžete mu vysvětlit celou situaci a požádat ho, aby Vám napsal termín porodu o týden dříve tak, abyste se vešla do ochranné lhůty. 2. Nechat se ještě během těhotenství ještě na nějakou dobu zaměstnat. Ochranná doba, která ještě neuběhla, by se pak znovu počítala od konce tohoto zaměstnání. Muselo by jít ale o zaměstnání, ze kterého za Vás bude odváděno nemocenské pojištění - tedy ne dohoda o provedení práce. Pokud se nepodaří žádná z předchozích možností nepodaří, pak můžete pobírat nemocenské dávky až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem - a poté pobírat rodičovský příspěvek alespoň ve výši 7.600 Kč měsíčně. Doporučuji ale vyzkoušet především první možnost - tedy domluvit se s Vaším gynekologem na změně termínu porodu.

Dobrý den paní Nováková, prosím o odpověď na několik dotazů, které mne trápí ohledně mateřské a rodičovské dovolené. Peněžitá pomoc v mateřství – ráda bych věděla, jak se mi bude počítat částka peněžité pomoci v mateřství, když jsem od 7. týdne těhotenství až nyní na nemocenské, od příštího týdne jdu na mateřskou, což je 6 týdnů před porodem. Rodičovská dovolená: Ráda bych věděla, zda si mohu při rodičovské dovolené přivydělat a do jaké výše. Pracuji totiž ve státní správě a jsem pod služebním zákonem. Pokud si naplánuji rodičovskou na 3 roky, v druhém roce porodím další dítě, prosím o sdělení, co mám udělat, abych nepřišla o peněžní částku rodičovské na první dítě a mohla ji čerpat a dostávala zároveň i peněžní částku rodičovské na druhé dítě. Naplánuji-li si rodičovskou na 4 roky a pak se situace změní a půjdu do práce již po třech letech, co se stane? Co udělat, abych peněžitou částku vyčerpala celou než půjdu do práce a abych nepřišla o peníze? ….a naopak: naplánuji-li si rodičovskou na 3 roky a pak v průběhu let se rozmyslím a budu ji chtít na 4 roky, co se stane? Jak mi budou vypláceny peněžní částky? Co udělat, abych nepřišla o peněžní částku? Děkuji Vám předem, Vaše odpovědi mi v minulosti pomohly se v této problematice více zorientovat. Marcela

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Marcelo, co se týče výše peněžité pomoci v mateřství (PPM), nemocenská na ni nemá vliv. Místo nemocenské se Vám bude pro nárok na PPM započítávat tzv. pravděpodobný výdělek, tedy výdělek, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. Nejsem sice znalec služebního zákona, ale domnívám se, že v tomto případě se pravidla příliš neliší, protože možnost přivýdělku není upravena ani zákoníkem práce, ale jinými právními předpisy. Na mateřské (při pobírání PPM) nesmíte pro zaměstnavatele vykonávat stejnou výdělečnou činnost, ze které Vám plyne nárok na PPM, můžete ale vykonávat jiný druh práce například na DPČ nebo DPP. Během rodičovské dovolené pak už přivýdělek není nijak omezen. Rodičovský příspěvek zatím není možné vyčerpat jednorázově, nevyčerpaná část rodičovského příspěvku propadá. Pokud tedy zjistíte, že čekáte další dítě a nemáte vyčerpaný rodičovský příspěvek, doporučuji si navýšit jeho výplatu na nejvyšší možnou částku tak, abyste z něj do nástupu na další mateřskou vyčerpala co nejvíce. Nevyčerpaná část ale propadne. Během pobírání rodičovského příspěvku klidně můžete být zaměstnaná. Můžete se tedy vrátit do práce a současně pobírat rodičovský příspěvek, kvůli návratu do práce o něj nepřijdete. Pokud si ale naopak budete chtít čerpání rodičovského příspěvku prodloužit, bude záležet na tom, jakou částku rodičovského příspěvku jste už vyčerpala. Celkové můžete čerpat maximálně 220.000 Kč. Pokud z této částky vyčerpáte řekněme 180.000 Kč a poté si budete chtít čerpání prodloužit o další rok, bude Vám zbývající částka rozpočítána na 12 měsíců, takže budete měsíčně pobírat něco přes 3.000 Kč.

Dobrý den , 09.2015 se mi narodilo dítě a mateřskou mám na dva roky , která mi teď bude končit, ale od 05.2016 pracuji na 0,5 úvazek ve své bývalé práci kde pracuji již od roku 2008. A jsem opět těhotná a určitě budu muset být od říjnu na PN . Můj dotaz zní jak se teď to PN počítá?? zda z plného úvazku před prvním dítětem nebo se mi spočítá mateřská a 0,5 úvazek...? Nikde jsem nenašla odpověď na tuto věc. Budu ráda za vyřízení dotazu a rady ... děkuji moc

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, rozhodným obdobím pro nárok na nemocenské dávky je posledních 12 měsíců před vznikem dočasné pracovní neschopnosti. Jestliže je za Vás momentálně odváděno nemocenské pojištění, bude se Vám výše nemocenských dávek velmi pravděpodobně vypočítávat ze současného půlúvazku. Co se ale týče peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské), zde platí pravidlo, že pokud na mateřskou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte, bude se Vám její výše vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou dovolenou.

Dotaz: iji

Dobrý den, jsem evidována na úp a byla mi přiznána podpora, ale po měsíci jsem ji přerušila, protože jsem si našla brigádu(stále při evidenci na úp).Teď mi ale bude končit, budu dostávat tu zbylou podporu i po roce a půl? A ještě druhý dotaz, když jsem byla na této DPP mám povinnost podávat nějaké daňové přiznání? Děkuji moc

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pokud Vám byla výplata podpory zastavená z důvodu tzv. nekolidujícího zaměstnání (práce na DPP), měla by Vám být zbývající část podpory po ukončení tohoto přivýdělku vyplacena. Co se týče práce na dohodu, pokud jste u zaměstnavatele nepodepsala prohlášení k dani (růžový formulář), pak Vám byl výdělek z dohody zdaněn 15% daní. Takový příjem se pak už nemusí uvádět v daňovém přiznání. Pokud jste prohlášení podepsala, pak byla z Vašeho výdělku odváděna daň zálohová. Díky podepsanému prohlášení je pak možné uplatňovat slevy na dani (sleva na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na manžela nebo na děti). Daňové slevy a zvýhodnění případně i sraženou 15% daň je pak možné získat zpět podáním daňového přiznání.

Dobrý den, mám hned několik otázek. 4.7. mi skončila tříletá rodičovská dovolená. K 5.7. mám vystavenou pracovní neschopnost (mám trvající smlouvu na dobu neurčitou). První dotaz tedy zní, zda mám normálně nárok na náhradu mzdy v době pracovní neschopnosti, když jsem na PN nastoupila hned po RD. I přes řešené zdravotní problémy se můžeme pokusit o druhé dítě. Druhý dotaz tedy zní, jestli chápu dobře, že peněžitá pomoc v mateřství bude stejná jako při prvním těhotenství, pokud bych musela v pracovní neschopnosti setrvat. Třetí dotaz je takový teoretický. Pokud bych v současném zaměstnání musela ze zdravotních důvodů dát výpověď a nastoupila bych do jiné práce na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti (práce na klasickou smlouvu je v místě mého bydliště řekněme přepych, tak raději uvažuji tímto směrem), jak je to s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství a případně náhradu mzdy v době pracovní neschopnosti (např. rizikové těhotenství ještě před nástupem na mateřskou dovolenou). A poslední dotaz se týká možnosti pobírání peněžité pomoci v mateřství přes manžela. Vím, že něco takového existuje, ale netuším, jak to funguje a za jakých podmínek. Děkuji!

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, na nemocenskou můžete nastoupit ihned po skončení rodičovské dovolené. První tři dny jste doma tzv. zadarmo, od 4. do 14. dne nemoci Vám bude zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy za pracovní dny a od 15. dne nemoci Vám bude OSSZ vyplácet nemocenské dávky za kalendářní dny. Pokud jste během rodičovské dovolené neměla jiný příjem (nepřivydělávala jste si u svého nebo jiného zaměstnavatele), měla by být další PPM přibližně stejně vysoká jako u předchozího dítěte. Pokud byste současný pracovní poměr ukončila a pracovala byste na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), pak by Vám nárok na nemocenskou a další mateřskou vyniknout mohl, ale nemusel. Při práci na DPP za Vás zpravidla není odváděno žádné pojištění (ani nemocenské), a proto nemáte nárok ani na nemocenskou, ani na PPM. Při práci na DPČ s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně za Vás nemocenské pojištění zpravidla hrazeno je, takže v tomto případě by Vám nárok vynikal. Výše nemocenské i mateřské by se Vám pak počítala z tohoto výdělku. Možnost čerpání PPM přes otce dítěte se využívá v situaci, kdy matka dítěte nemá nárok na PPM. Otec může od počátku 6. týdne po narození dítěte (po šestinedělí) nastoupit na mateřskou a musí na ní zůstat alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích. Pokud ale chce pobírat mateřskou déle, nesmí během pobírání mateřské vykonávat pro zaměstnavatel stejnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Musel bz tedy na dobu pobírání mateřské uzavřít se zaměstnavatelem DPČ nebo DPP s jiným druhem práce, než jaký má uvedený v pracovní smlouvě. Případně by opravdu musel čerpat mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou.

Vážená paní Nováková, velice Vám děkuji za odpověď na můj dotaz ohledně neplaceného volna. Prosím Vás ještě o radu, jak je to s výpovědní lhůtou. Pokud mám nastoupit do práce 4.10.2017 a jsem pro zaměstnavatele nadbytečná, od kdy se tedy počítá výpovědní lhůta, pokud se běžně počítá od 1. dne v měsíci? Mám to brát tak, že se to počítá od listopadu a tím mi tedy vzniká nárok na úhradu října+2 měsíce lhůta+3 měsíce odstupné? Odstupné se počítá z posledního čtvrtletí, kdy jsem naposledy byla v práci? Opravdu moc děkuji za radu.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, z důvodu nadbytečnosti Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď během rodičovské dovolené, ale musí s ní počkat až po jejím skončení. Může Vám tedy dát výpověď nejdříve toho 4.10. Výpovědní doba pak začíná běžet prvním dnem následujícího kalendářního měsíce, tedy 1.11. Váš pracovní poměr bz v takovém případě skončil na konci prosince - 31.12. Během října, listopadu a prosince byste měla nárok na náhradu mzdy a poté na tříměsíční odstupné. Odstupné se Vám bude počítat z průměrného měsíčního výdělku před Vaším nástupem na rodičovskou dovolenou.

Dobrý den,mám nárok na doplatek na bydlení,jestliže mi bude vyplaceno penzijní připojištění?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, nárok na doplatek na bydlení má vlastník bytu, který jej užívá, nebo jiná osoba, která užívá byt na základě smlouvy, jestliže by po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení snížených o příspěvek na bydlení byl příjem vlastníka bytu zvýšený o vyplacený příspěvek na živobytí nižší než částka živobytí. Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. Při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí doložit kromě příjmů také prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech. Úřad práce tedy bude zajímat například to, zda máte peníze na bankovním účtu, zda vlastníte (ne)movitý majetek, zda máte stavební spoření apod. I vyplacené peníze z penzijního připojištění musíte samozřejmě v žádosti o dávku uvést jako svůj příjem. Na takto obecně položený dotaz tedy nedokáži konkrétně odpovědět.

Dobrý den, prosím o radu ohledně neplaceného volna, 4. rok rodičáku. V říjnu mi končí rodičák po 3 letech, nemohu se se zaměstnavatelem dohodnout ohledně práce, mám na výběr odejít s odstupným (výpověď) a nebo zůstat 4. rok doma na neplaceném volnu. Pokud zůstanu doma po písemném souhlasu zaměstnavatele a příští rok se opět nedohodneme mám nárok na odstupné, musí mi během neplaceného volna dál držet místo i po uplynutí třetích narozenin dítěte? Předem velice děkuji za odpověď!

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou. Musí Vám tedy přidělovat stejný druh práce, ale může Vás například přeřadit na jiné pracoviště. To stejné platí i při návratu z neplaceného volna. Nicméně může nastat i situace, kdy se objeví důvod, pro který Vám zaměstnavatel může dát výpověď - například Vaše nadbytečnost. Vaši nadbytečnost uvádím jako příklad proto, že píšete, že byste mohla odejít s odstupným - pravděpodobně pro Vás zaměstnavatel nemá práci a jste tudíž nadbytečná. Během čerpání rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel z důvodu Vaší nadbytečnosti výpověď dát nemůže, ale během čerpání neplaceného volna už ano. Pak by Váš pracovní poměr skončil uplynutím výpovědní doby, nárok na odstupné by Vám vznikl i během neplaceného volna. Pokud by Vám zaměstnavatel během neplaceného volna místo nedal, pak Vám i poté musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Dotaz: Radka

Dobrý den, Jsem mometálně na rdičáku, který mi končí 31.8.2017 a nastupuji do práce, ( synovi budou v říjnu 3 roky )kde jsem od roku 2011 a od začátku mateřské sem chodím na zkrácený úvazek. Mám to jako dodatek ke smlouvě. Vydělám si měsíčne max 5 tisíc kč. S manželem jsme začalii uvažovat o druhém dítěti. Při prvním těhu jsem byla na rizikovém, teď bych ho měla znova. Bylo mi řečeno že by se mi nemocenská počítala z toho co jsem s přividělala během rodičáku. Příjde mi to horzně nefér. Pro dobrotu na žebrotu. Chtěla jsem během rodičovské pomoct rodinnému rozpočtu a nakonec na tom budeme bití. A tak bych to od Vás chtěla potvrdit / vyvrátit, opravdu by se mi to z toho počítalo? Nebo ze mzdy před nástupem na nemocenskou a následně mateřskou? Jelikož bydlíme v generačním domečku s rodiči, neměli bychom nárok ani na nějaké příspěvky na bydlení atd. Přestože jsme samostatná jednotka a platíme rodičům za bydlení, prorože dům kupovali na hypotéku , kterou pořád platí. Kdybych dostávala měsíčně jen cca 2 tisíce, nemůžeme si druhé dítě dovolit :-( Děkuji za odpověď a přeji hezký den. R.H.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pro nárok na nemocenskou je rozhodným obdobím posledních 12 měsíců před vznikem pracovní neschopnosti. Pokud je tedy za Vás odváděno nemocenské pojištění, pak se Vám skutečně bude výše nemocenských dávek vypočítávat z tohoto přivýdělku, který máte během rodičovské dovolené. U mateřské pak už je situace trochu jiná. Zde platí, že pokud nastoupíte na mateřskou do čtyř let věku předchozího dítěte, bude se Vám výše mateřské počítat z výdělku před nástupem na první nemocenskou a mateřskou. Pouze v případě, že byste na mateřskou nastoupila později než do čtyř let věku dítěte, počítala by se Vám mateřská z aktuálního výdělku, tedy opět z výdělku během rodičovské dovolené.

Dotaz: Monika

Dobrý den,děkuji za odpověď mám ještě jeden dotaz zda rozhoduje úředník ÚP o započtením tzv. náhradní doby pojištění - při snížení ID z III. stupně na I stupeň ID a nebo zda se na to vztahuje nějaký paragraf. Předem děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, náhradní dobu zaměstnání upravuje § 41, odst. 3 zákona o zaměstnanosti. Na Váš případ se pak vztahuje písmeno b), které říká, že za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Takže o tom, zda Vám bude či nebude započtena náhradní doba zaměstnání (pojištění) nerozhoduje úředník, ta je započítána za zákona, pokud úřadu práce dodáte příslušné potvrzení, že jste po danou dobu pobírala invalidní důchod třetího stupně.

Dobrý den, mám dotaz dva roky jsem pobírala ID III.stupně a ID mě byl snížen na I.stupeň jak se v takovém to případě počítá výše podpory příjem z posledního zaměstnání před ID jsem měla 23292 korun čistého a ID 13996 korun. Z čeho se vypočítává výše podpory? Předem děkuji za odpověd

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je zapotřebí získat během posledních dvou let před evidencí na úřadě práce dobu důchodového (sociálního) pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Pokud jste během uplynulých dvou let nebyla zaměstnaná, lze tuto podmínku splnit i započtením tzv. náhradní doby pojištění - tou je i pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Pokud Vám však bude započtena jen doba pobírání invalidního důchodu, budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Její výše bude činit první dva měsíce 4.050 Kč, další dva měsíce 3.240 Kč a zbývající část podpůrčí doby (nepíšete, kolik je Vám let) 2.970 Kč.

Dobrý den, dne 10.8.2015 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou do 31.1.2016 smlouva mi poté byla prodloužena od 1.2.2016 opět na dobu určitou a to do 31.7.2017.Nyni jsem otěhotněla a jsem v 8 týdnu těhotenství . Termín porodu by měl byl v půlce února 2018.Doktor mě chce poslat na neschopenku, co se tedy bude díl když na neschopenku nastoupim před skončením pracovní smlouvy ? Může mě zaměstnavatel vyhodit ?Budu mít nárok na mateřskou? Nebo mám vyčkat a nechat si smlouvu prodloužit? DĚKUJI

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pokud nyní (v průběhu července) nastoupíte na nemocenskou, zaměstnavatel Vám velmi pravděpodobně neprodlouží smlouvu. Odpověď na Vaši první otázku tedy je ano, zaměstnavatel Vám může neprodloužit smlouvu a tím Váš pracovní poměr skončí. Na nemocenské ale můžete zůstat i po skončení pracovního poměru a lístky na peníze budete nadále odevzdávat Vašemu (bývalému) zaměstnavateli. Na mateřskou máte nárok tehdy, pokud jste během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou získala alespoň 270 dní nemocenského pojištění (zaměstnání) a pokud budete zaměstnaná i v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo budete v tzv. ochranné lhůtě, která ve Vašem případě činí 180 kalendářních dní od ukončení zaměstnání. První podmínku - zisk 270 dní pojištění - bez problémů splníte. Ochranná lhůta Vám skončí až na konci ledna 2017, kdy už byste měla být na mateřské dovolené - na mateřskou dovolenou se nastupuje v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před termínem porodu - takže nárok na mateřskou by Vám měl vzniknout i tehdy, když Vám smlouva skončí na konci července. Pokud si myslíte, že by Vám zaměstnavatel mohl nabídnout smlouvu na dobu neurčitou, můžete zkusit ještě počkat. Pokud by se jednalo opět o smlouvu na dobu určitou, pak by neměl být problém, pokud skončíte na konci července.

Dobrý den mám dotaz... Vloni v říjnu jsme se rozvedli a soud určil alimenty ex manželovi 2500kč měsíčně s tím, že jsme od ledna 2016 spolu nežili ve společné domácnosti a tudíž mu soudkyně řekla, že můžu žádat alimenty po zpátku, tudíž od ledna 2016 do září 2016,na to ex reagoval, že hradil synovi školku (já hradila 5m a on měl platit 5m)ovšem nehradil a ani nemá zájem uhradit... Potrěbovala bych předlohu, jak sepsat žádost k soudu o výživné po zpátku, poukázat, že nic nehradil a taky mám v rozsudku, že na potřebách dítěte jsme schopni se domluvit (slovy soudkyně:že má přispívat na sezóní oblečení, léky atd) jakmile mu na email odešlu paragóny, odepíše, že v rozsudku nic takového není a že mi nic nepošle(syn má 4roky) a taky bych chtěla vědět, zda mám nárok na vyplacení daňového bonusu na Dítě.. Pobíral jej a odmítl si to zrušit od ledna 2016 do listopadu 2016,ikdyz mi na syna nedaval nic... Poradíte a pomůžete mi prosím? Moc děkuji, Hanka

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Hanko, pro platbu výživného je klíčové, co je uvedeno v soudním rozhodnutí (rozsudku). Obvykle je v rozsudku uvedena výše výživného, jeho splatnost (ke kterému datu v měsíci má být zaplaceno) a případně informace, zda má být doplaceno i zpětně. Povinný rodič je pak povinen platit výživné ve stanovené výši, ale už není povinen hradit žádné další náklady (příspěvky na oblečení, léky apod.). Pokud je v rozsudku stanovena výše výživného, je Váš manžel povinen hradit pouze toto výživné, ale žádné další náklady navíc platit navíc (bez ohledu na to, co Vám soudkyně sdělila ústně během soudního řízení). Co se týče zpětného doplacení výživného, pokud tato povinnost není uvedena v rozsudku, pak Vám exmanžel nemusí nic doplácet. Výživné je sice možné žádat až tři roky zpětně, ale nejdříve od data, kdy nabyl právní moci předchozí rozsudek, kterým bylo výživné upraveno. Pokud jste tedy chtěla, aby Vám exmanžel zaplatil výživné od ledna 2016 zpětně, měla jste tento svůj nárok uplatnit v předchozím soudním řízení, případně se proti rozhodnutí soudu odvolat. Co se týče daňového bonusu na dítě, podmínkou pro nárok na něj je skutečnost, že poplatník žije s dítětem ve společné domácnosti. Pokud Váš exmanžel od ledna 2016 žil s Vaším synem ve společné domácnosti, pak za toto období mohl daňový bonus uplatňovat. Od doby, kdy se synem Váš exmanžel nesdílí společnou domácnost, můžete o daňový bonus žádat Vy.

TESTOVÁNÍ: Hladký účes bez námahy s BaByliss

Špenátová polévka s bramborami

Špenátová polévka s bramborami

9 hlasů
45min 326 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Hladký účes bez námahy s BaByliss

TESTOVÁNÍ: Hladký účes bez námahy s BaByliss

Dovolená s dětmi je tu. Na co nesmíte zapomenout?

Dovolená s dětmi je tu. Na co nesmíte zapomenou...

TESTOVÁNÍ: Vychutnejte si s dětmi pohlazení přírody

TESTOVÁNÍ: Vychutnejte si s dětmi pohlazení pří...

TESTOVÁNO S TÁTOU: Ani jsme nestihli uklidit, maminko...

TESTOVÁNO S TÁTOU: Ani jsme nestihli uklidit, m...

Nikdo na sociálních sítích netouží po fotkách z vaší dovolené

Nikdo na sociálních sítích netouží po fotkách z...

Společenské hry nemusí jen bavit. Pomohou i s vývojem mozku

Společenské hry nemusí jen bavit. Pomohou i s v...

Tip na oběd

Ryba s paprikou a pomerančem

3 hlasy
1h a 35min 279kJ 150 Kč

Rybí podkovy dušené s paprikou v římském hrnci.

Telecí na žampiónech

12 hlasů
35min 420kJ 200 Kč

Jemné telecí maso s houbami jako minutka.

Poradny

Dostanu další mateřskou, když teď skončím v práci?

Dobrý den, záleží na tom, zda a kdy skončí Váš pracovní poměr a kdy budete nastupovat na další m... Více

Mám nárok na mimořádnou okamžitou pomoc?

Dobrý den, mimořádná okamžitá pomoc většinou slouží k úhradě jednorázového výdaje spojeného např... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vyslechnete si obavy svého partnera. A budete překvapeni! Pravděpodobně by vás totiž nenapadlo, co všechno přidělává vašemu protějšku vrásky na čele. Pravdou však je, že v poslední době nejste ve vztahu nejvšímavější, zabýváte se hlavn...

Více