Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, čerpán rodičovskou dovolenou (rozpočítanou do 4 let) a končí mi v červnu 2018. Zaměstnavatel mi do června 2018 dal neplacené volno. Nyní od 1.1.2018 se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek pro jinou firmu. Rodičovský příspěvek nemusím nikde ukončovat a mohu ho čerpat do konce, že? Ale má otázka je jak u stávajícího zaměstnavatele, kde čerpám rok neplaceného volna? Mohu napsat Okamžitou výpověď k datum 31.12. a nastoupit u jiného zaměstnavatele od nového roku? Nebo se musí čekat na nějakou výpovědní lhůtu a do té doby nemohu nastoupit u jiného zaměstnavatele? Děkuji za informaci. Pavlína

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Pavlíno, při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení. Můžete tedy bez obav nastoupit k jinému zaměstnavateli a dál čerpat rodičovský příspěvek, oznamovat nikde nic nemusíte. Co se týče Vašeho původního zaměstnavatele, pokud máte neplacené volno nahlášené do června 2018, nemusíte ani zaměstnavateli zatím nic oznamovat. Jakmile si budete jistá, že se do původního zaměstnání už nebudete chtít vrátit, můžete původní zaměstnání ukončit buď dohodou k jakémukoliv datu, nebo podat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. To znamená, že pokud podáte výpověď například během března, skončí Váš pracovní poměr na konci května 2018.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, vlivem změny zákona bychom měli mít od 1. ledna 2018 respektive od 1. dubna nárok na přídavky na děti. Ale vzhledem k tomu, že jsem na rodičovské dovolené , má manžel nárok na slevu na dani 24 000 Kč, která mu bude vyplacena v 11. března. Započítává se tato částka do příjmu pro výpočet rodičovského příspěvku?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, při žádosti o přídavky na děti se nově dokládá (bude dokládat) pouze čtvrtletní příjem (dříve se dokládal roční příjem). Do příjmů se započítávají pouze čisté příjmy po odečtení daně z příjmů, daňový bonus (sleva) by se do příjmů počítat neměla.

Dobrý den, mám na Vás dotaz. V současnosti jsem ještě student vysoké školy, ale od ledna budu nastupovat na zkrácený úvazek - 20 hodin týdně. Moje otázka se týká počítání tohoto úvazku do mateřské nebo rodičovské. Stále se moc neorientuji v tom, co je co a na, co mám kdy nárok. Pouze mi někdo říkal, že musím určitou dobu pracovat abych jedno dostala a druhé dostává každý. Vím, že se v obvyklém případě jedná o hlavní pracovní poměr, ale chci se zeptat, zda se tyto dávky dají počítat i ze zkráceného úvazku např. při dvojnásobné době trvání jako u hlavního poměru. A dále také jestli by byla nějaké změna u třičtvrtečního úvazku - 30 hodin týdně. Zaměstnavatel chce abych měla 20 hodin a poloviční a vše nad pracovala jako brigádník - jak to mám do teď. Jinak možná je ještě důležité, že jsem v prezenčním studiu a je mi 23. Doufám, že je to srozumitelné. Moc děkuji za případnou odpověď a Váš čas. Přeji hezký den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v době nástupu na mateřskou dovolenou (6 - 8 týdnů před porodem) nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Pro nárok na mateřskou je tedy zapotřebí získat alespoň 270 dní pojištění - do této doby se počítá doba, kdy je za Vás odváděno nemocenské pojištění. Jestliže nyní pracujete pouze brigádně (pravděpodobně na DPP s výdělkem do 10.000 Kč měsíčně), není za Vás odváděno žádné pojištění a tudíž se Vám tato brigáda pro nárok na mateřskou nijak nezapočítává. Pokud byste takto pracovala i dál a otěhotněla byste, pobírala byste po narození dítěte pouze rodičovský příspěvek, nikoliv mateřskou. Pokud ale budete od ledna 2018 pracovat na klasickou pracovní smlouvu nebo na DPČ s výdělkem alespoň 2.500 Kč měsíčně, bude za Vás odváděno nemocenské pojištění a tato doba se Vám bude počítat pro nárok na mateřskou - bude zapotřebí získat 270 dní pojištění. Jestliže si za měsíc vyděláte alespoň 2.500 Kč, což předpokládám, bude se Vám započítávat celý měsíc pojištění, i když budete pracovat jen 20 hodin týdně. Čím vyšší budete mít výdělek, tím vyšší bude následně Vaše mateřská.

Dobrý den, chtěla bych vědět, kolik by mi soud přidělil alimenty, když otec syna bydlí u rodičů a platí jen paušál 890kč a přispívá na domácnost 1500kč. Hledám na internetu kalkulačku,ale nic nemůžu najít :/ jeho čistý plat je 24 tisíc. Moc děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, kalkulačky výživného existují, ale jsou pouze orientační, stejně jako tabulky Ministerstva spravedlnosti, podle kterých by měla výše výživného podle věku dítěte činit 11 - 25% příjmů povinného rodiče. Při určování výše výživného soud vychází z finanční a majetkové situace obou rodičů a bere v úvahu také náklady na výchovu a výživu dítěte. Záleží tedy také na výši Vašich příjmů a životních nákladů, o kterých nic nepíšete, ale také na výši nákladů na výchovu a výživu dítěte. Náklady vzrůstají v souvislosti s nástupem dítěte do školy, vyšší výživné bývá stanoveno v případech, kdy dítě potřebuje například speciální dietu, zdravotní pomůcky apod. Nejčastěji se výživné pohybuje v rozmezí 2.000 - 4.000 Kč.

Dobrý den, děkuji vám za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala. RP mi končí v prosinci 2017, za prosinec bude vyplacen v lednu 2018. Nahlásila jsem u zaměstnavatele, že budu nastupovat v březnu 2018, neuvědomila jsem si, že mi RP končí již v prosinci 2017. Byla jsem na schůzce ohledně řešení práce, bohužel v tuto chvíli nic pro mě nemají. Ale snaží se to řešit. I když vědí, že mi to mají hlídat do toho 18. března 2018. Vědí, ale v jaké situaci jsem, jsem na děti sama (snaží se pomoci). Potřebuji pokrýt výdaje, mám hypotéku. Teď ale nevím, jak mám postupovat, abych nepřišla o odstupné - mám na dobu neurčitou smlouvu. Jaké mi doporučujete řešení: 1) že bych ukončila smlouvu u zaměstnavatele ke konci prosinci (zda to jde, když jsem nahlásila, že přijdu 18.3.2018, RP končí v prosinci) a nastoupila bych na úřad práce. Chci se zeptat, syn se narodil 18.září 2015 - do kdy se mám přihlásit na úřad práce, aby mi to bylo počítáno z platu od býv. zaměstnavatele. Jestli to je od ukončení smlouvy. Můžu jít na úřad práce i když dostanu odstupné? Nevím právě do jaké doby se to vyřeší, jak je to dané zákonem. Nebo když jsem nahlásila že se vrátím 18. března, tak mi budou chtít dát odstupné až v březnu a i ukončit smlouvu? 2) že bych si sehnala práci někde jinde u jiného zaměstnavatel od ledna 2018 - tím bych pokryla výdaje. Je tam zkušební doba. Musela bych to nahlásit u předchozího zaměstnavatele? Protože kdyby náhodou se pro mě práce našla do toho 18.března 2018, tak bych se vrátila a pokud ne, tak bych to ukončila u předchozího zam - dostala odstupný a byla zaměstnaná u nového zaměstnavatele. Nevím jak to mám řešit abych něco špatně udělala a přišla o odstupný. A pokud můžu jít na úřad práce tak kdy, zda po ukončení smlouvy a do jaké doby se přihlásit. Bylo by to určitě jen na jeden měsíc. Třeba méně, teď už řeším jinou práci. Nemůžu být v nejistotě. Jsem na děti sama. Prosím poraďte, jaké mám možnosti. Bylo mi sděleno, že stejně tak 2měsíce nebude možnost nastoupit k zaměstnavateli - není pozice. Tak jestli má cenu čekat a nejlepší asi ukončit smlouvu a jít na úřad a v klidu si hledat práci. To odstupné mi pomůže pokrýt výdaje. Moc děkuji z radu, jsem moc ráda, že tu jste a pomáháte lidem. Lenďa

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, rodičovská dovolená v zaměstnání je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte - ve Vašem případě tedy do 18.9.2018. Pokud jste v zaměstnání nahlásila, že chcete čerpat rodičovskou dovolenou do 2,5 roku věku dítěte (do 18.3.2018) zaměstnavatel není povinen Vás přijmout zpět do zaměstnání dříve a řešit situaci již nyní (dávat Vám výpověď, vyplácet odstupné). Zaměstnavatel tedy může vše řešit klidně až v březnu. Ukončovat zaměstnání nyní dohodou tedy nepovažuji za dobře řešení. Zaměstnavatel totiž může tvrdit, že pro Vás později (v březnu) místo mít bude a pokud byste se sama rozhodla skončit už teď, nevznikl by Vám nárok na odstupné. Bez ukončení zaměstnání se ale nemůžete zaevidovat na úřadě práce, takže jediným řešením, jak překlenout nedostatek financí je nastoupit do nového zaměstnání. To původnímu zaměstnavateli hlásit nemusíte. Pokud budete mít v novém zaměstnání sjednanou zkušební dobu, můžete kdykoliv ve zkušební době toto zaměstnání ukončit a buď se vrátit k původnímu zaměstnavateli, nebo se zaevidovat na úřadě práce (v tom případě byste ale musela nejdříve ukončit i původní zaměstnání). Výše podpory v nezaměstnanosti se pak počítá z posledního ukončeného zaměstnání. Pokud byste ale do žádného nového zaměstnání nenastoupila a pouze byste ukončila původní zaměstnání bez toho, aniž byste se do něj alespoň na pár dní vrátila, nebudete mít v takovém případě nárok na podporu vypočítanou z platu, ale jen na minimální podporu - pro rok 2017 je to první dva měsíce 4 050 Kč, další dva měsíce 3 240 Kč a poslední měsíc 2 970 Kč. Podpora Vám navíc začne být vyplácena až po vyčerpání odstupného. Pokud dostanete odstupné ve výši trojnásobku Vašeho výdělku, začne Vám být podpora v nezaměstnanosti vyplácena až po třech měsících evidence na úřadě práce.

Dobrý den, mám dceru, která by chtěla se svým ročním synem jít bydlet do svého bytu, který by si chtěla pronajmout. Jedná se o 2+1 za celkovou cenu 6 tisíc se vím všudy plus 15 tisícíc jako kauce. Její expartner platí na syna alimenty 2700kč, ale nemá to soudně, dohodli se. Dcera bere ID 6200 a rodičák 3800. Bude mít nárok na nějakou dávku, kdyby šla bydlet jen se synem? Zase nechci, aby živořila, chtěla bych aby žila normálně. Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Vaše dcera by mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Na ten má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmu jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy nutné hradit celé čtvrtletí náklady na bydlení a mít v bytě či domě trvalé bydliště a teprve poté je možné si o příspěvek zpětně požádat.

Dobrý den, žiji s odovělým přítelem, jeho 17 letou dcerou a společnou 3 letou. Do června budu pobírat rodičovský příspěvek (nyní 3800,-), přítel pracuje a zároveň pobírá vdovecký a sirotčí důchod (mzda + důchody činí asi 28000,-). Mám nárok na nějakou podporu ze strany státu, pokud se mi hned nepodaří najít práci, až mi skončí rodičovská dovolená? Druhý dotaz je spíše teoretický, nemám ale s kým porovnat a tudíž jak posoudit svou situaci: přítel mi dává na mladší dceru 2000,- měsíčně, skutečné výdaje jsou zhruba 3200,-, které doplácím já. Na domácnost přispívá přítel zhruba 11000,-, já 3550,- měsíčně, to znamená, že každý měsíc jsem zhruba 1000,- "v minusu". Z minulého zaměstnání jsem něco málo ušetřila, takže jsem tímto ten rozdíl pokrývala, teď už ale tyto finance došly. Podotýkám, že žiju skromně, ušetřit už nemám na čem. Vzhledem k tomu, že o domácnost i mladší dceru se starám já (starší je na internátě), nezdá se mi tento způsob spravedlivý. Chápu, že každá rodina to má nastaveno jinak, jen by mě zajímaly zkušenosti jiných. Mockrát děkuji za odpověď. Fumaran

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, jestliže žijete společně s přítelem (a máte spolu dítě), jste společně posuzovanými osobami, což znamená, že při žádosti o sociální dávky budou posuzovány nejen Vaše příjmy, ale i příjmy Vašeho přítele. Vzhledem k výši příjmů Vašeho přítele je šance na získání sociálních dávek malá, ale záleží také na výši Vašich výdajů, zejména výdajů na bydlení. Například na příspěvek na bydlení totiž máte nárok tehdy, pokud 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Co se týče způsobu hospodaření ve Vaší domácnosti, ani mně nepřipadá příliš spravedlivý. Váš přítel sice přispívá na provoz domácnosti výrazně více, ale také má výrazně vyšší příjem. Doporučuji tedy Vašeho přítele požádat o vyšší příspěvek na domácnost a potřeby pro dceru s poukazem na to, že Vám brzy skončí i rodičovský příspěvek. Po jeho skončení si sice budete moci zažádat o podporu v nezaměstnanosti, ale ta bude podobně nízká. Pokud Váš přítel odmítne, můžete mu v krajním případě pohrozit tím, že ses žádostí o zvýšení výživného pro dceru obrátíte na soud.

Dobrý den, prosím o radu. Mohu při prodlouženém rodičovském příspěvku pracovat na HPP ? Pokud ano , kdo platí soc. a zdrav. pojištění a v případě nemoci 3letého ditětě je placeno ošetřovné (paragraf na dítě)? Děkuji za odpověd.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, ano, při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat na HPP, výše výdělku není nijak omezena. Můžete pracovat buď pro stávajícího (původního) zaměstnavatele - tím fakticky ukončíte rodičovskou dovolenou, ale ne čerpání rodičovského příspěvku - nebo pro jiného zaměstnavatele. Pokud budete pracovat na HPP (klasickou pracovní smlouvu), bude zdravotní a sociální pojištění z Vašeho výdělku odvádět zaměstnavatel. Pokud při pobírání rodičovského příspěvku nastoupíte do zaměstnání a Vaše dítě onemocní, máte nárok na ošetřovné, i když pobíráte rodičovský příspěvek.

Dobry den, mam dotaz ohledne nemocenskeho pojisteni. Jsem nezamestnana, nejsem evidovana na UP a zdravotni pojiste si platim z uspor. Je mozne si platit i nemocenske pojisteni, abych pri otehotneni dosahla na materskou? Eventuelne kolik a jak dlouho dopredu? Dekuji predem za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, nemocensky pojištěná jste pouze při výkonu výdělečné činnosti, Vy sama si nemocenské pojištění platit nemůžete. Pokud tedy otěhotníte jako nezaměstnaná a nezískáte potřebnou dobu pojištění, nárok na mateřskou mít bohužel nebudete.

Dobry den, kolem 20.1.2018 nastupuji na materskou.od srpna 2016 cerpam rodicovsky prispevek na prvni dite a to od začátku ve vysi 11500.nestíhám ho tedy vybrat cely.vzhledem ke změnam ve vysi čerpání příspěvku od 2018 - ma smysl zadat od 1.1.2018 o navyseni tak,aby mi stat za tech poslednich par týdnů vyplatil alespon neco malo navic, nez je tech dosavadnich 11500? Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na mateřskou můžete nastoupit v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před termínem porodu. Pokud by počátek 6. týdne vycházel až na únor, můžete nástup na mateřskou odsunout na únor a celý leden pobírat vyšší rodičovský příspěvek. O vyšší rodičovský příspěvek si samozřejmě můžete požádat i tehdy, když jej nebudete čerpat celý měsíc, ale samozřejmě nevím, o kolik větší částku budete moci čerpat, takže nedokáži zhodnotit, zda se Vám to vyplatí nebo ne.

Dobrý den, v listopadu 2016 mi skončila rodičovská dovolená. Poté jsem nastoupila na neplacené volno, které mi skončilo 6/2017 a hned jsem nastoupila na nemocenskou pro rizikové těhotenství. To bohužel skončilo 10/2017, ale stále jsem na neschopence. Ta mi ovšem bude nyní končit a já bych tedy měla nastoupit do práce. To bych ale nechci a chtěla bych se opět domluvit na neplaceném volnu. Pokud bych potom o pět otěhotněla a měla rizikové těhotenství a zároveň ukončila neplacené volno, měla bych nárok na nemocenskou? A z čeho by se vypočítávala. Musela bych si během neplaceného volna platit sociální a zdravotní pojištění? Velice děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, to, zda zaměstnavatel vyhoví Vaší žádosti o neplacené volno, záleží pouze na něm, nemá povinnost Vám neplacené volno poskytnout. Pokud Vám nevyhoví, budete muset buď nastoupit do práce, nebo ukončit pracovní poměr. Jestliže se dohodnete na neplaceném volnu, nárok na případnou další nemocenskou Vám vznikne až po ukončení neplaceného volna. Doporučuji tedy čerpání neplaceného volna časové ohraničit, případně ho čerpat po kratších časových úsecích. Výše nemocenské by se Vám vypočítávala z tzv. pravděpodobného výdělku - tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo neplaceného volna normálně pracovala. Co se týče pojištění, sociální pojištění určitě hradit nemusíte, protože jeho hrazení není povinné, v době neplaceného volna ho za Vás nebude hradit ani Váš zaměstnavatel. U zdravotního pojištění záleží na tom, zda budete splňovat podmínku celodenní osobní a řádné péče o dítě do sedmi let věku. Ta je splněna tehdy, pokud dítě navštěvuje školku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Pokud Vaše dítě bude chodit do školky maximálně na 4 hodiny denně, bude za Vás zdravotní pojištění hradit stát, v opačném případě byste si ho musela hradit sama.

Peněžitá pomoc v mateřství po neschopence Dobrý den, máme v plánu pořídit si příští rok třetí dítě, ale pracuji teď na ranní a noční směnu, takže přemýšlím, že bych šla asi v polovině těhotenství na neschopenku. Zajímalo by mě, zda se to nějak projeví na výši mateřské. Zda se pracovní neschopnost také započítává do její výše. Nárok na PPM mít budu. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) se vždy vypočítává z platu dosaženého v zaměstnání, nikdy ne z nemocenské. Pro nárok na PPM Vám tedy bude započten tzv. pravděpodobný výdělek, tedy výdělek, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala.

Dobry den,chci se zeptat jiz od ledna ziji s detmi sama pritel si koupil svuj dum ale u me ma porad trvale bydliste je mozne v tomto pripade zadat o prispevek na deti a prispevek na bydleni?deti maji 8 a 16 let muj prijem je 12200 cisteho.dekuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, v případě přídavku na děti jsou společně posuzovanými osobami rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, u příspěvku na bydlení jsou to osoby, které mají v bytě či domě trvalé bydliště. Pokud je Váš přítel otcem Vašich dětí a má u Vás trvalé bydliště, musela byste v obou případech požádat úřad práce o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by úřad práce Vaší žádosti nevyhověl, musela byste doložit i přítelovy příjmy.

Pěkný den,moc prosím,z čeho se mi počítá důchod v případě,že jsem zkončila v zaměstnání z důvodu péče ó osobu blízkou která trvá již druhý rok?jedná se ó nejvyšší stupeň postižení.dekuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na invalidní je zapotřebí splnit zejména dva podmínky: stát se invalidní a získat potřebnou dobu pojištění. Invalidní jste tehdy, pokud Vaše schopnost pracovat poklesla nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně) Dále je zapotřebí získat potřebnou dobu sociálního pojištění. Potřební doba pojištění činí u osob nad 28 let věku 5 let pojištění a zjišťuje se z období posledních 10 let před vznikem invalidity. U osob starších 38 let je možné tuto podmínku splnit také získáním 10 let pojištění během posledních 20 let před vznikem invalidity. Výše invalidního důchodu se pak skládá ze dvou složek - ze základní a z procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a činí 9% průměrné mzdy v národním hospodářství. Výše procentní výměry pak činí za každý celý rok doby pojištění určitou část (0,5%, 0,75% nebo 1,5%) výpočtového základu měsíčně, podle stupně invalidního důchodu. Výše invalidního důchodu se Vám samozřejmě vypočte z platu dosahovaného v zaměstnání, resp. z těch platů, které spadají do období posledních pěti let před vznikem invalidity.

Dobrý den, potřebuji radu ohledně podpory v nezaměstnanosti. Za poslední 2 roky mám odpracovaných 12 měsíců(odvedené soc a zdra poj.) čímž mi vzniká nárok na podporu.Problém ale je,že jsem byl vedený na ÚP od 11.11.2016 do 11.4.2017 a podpora v nezaměstnanosti mi byla vyplacena v plném rozsahu. V červnu roku 2017 jsem odcestoval do UK,kde jsem byl legálně zaměstnaný a odváděl daně a platil NIC(soc a zdravo pojištěni). koncem října jsem se vrátil zpět domů a zjistil náležitosti,že po předešlém vyčerpání podpory v plném rozsahu mám nárok na další podporu pouze v případě.že odpracuji min. 6 měsíců. A to je ten problém,protože mi to vychází pouze na 5 měsíců. Tudíž jsem vás chtěl poprosit o radu,co v dané situaci mohu dělat,aby mi vznikl nárok na podporu. Od 1.11.2017 tedy nejsem vedený ani na ÚP a ani nikde v zaměstnání. A vzhledem k tomu,že bych se nechal někde zaměstnat na 1 měsíc, podpora by se počítala za poslední čtvrtletí,což by bylo poslední 2 měsíce v UK + měsíc v ČR ? nebo za přesně poslední čtvrtletí,což by bylo měsíc prosinec zaměstnání v ČR,pak listopad (OSVČ) což by nebylo nic a říjen výplata z UK ??děkuji mnohokrát za informace. s pozdravem Petr

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Petře, jestliže jste při poslední evidenci na úřadě práce vyčerpal celou podpůrčí dobu, pak nyní skutečně musíte získat alespoň 6 měsíců pojištění, abyste měl znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tato podpora nemusí být získána prací "v kuse" pro jednoho zaměstnavatele. Jestliže máte odpracováno 5 měsíců v UK, kde za Vás bylo odváděno sociální pojištění, potřebujete získat ještě alespoň měsíc pojištění. Výše podpory v nezaměstnanosti se pak vždy počítá pouze z posledního ukončeného zaměstnání. Výše podpory by se Vám tedy počítala jen z Vašeho budoucího zaměstnání.

Zdravé pomocníky do kuchyně představuje Panasonic

Kuře s parmazánem

Kuře s parmazánem

6 hlasů
60min 518 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Zdravé pomocníky do kuchyně představuje Panasonic

Zdravé pomocníky do kuchyně představuje Panasonic

Když kojení miminku nestačí, aneb zavádíme první náhradní mléčnou výživu

Když kojení miminku nestačí, aneb zavádíme prvn...

TESTOVÁNÍ: Zmírněte projevy potravinových alergií

TESTOVÁNÍ: Zmírněte projevy potravinových alergií

Luxusní designové radiátory z Francie

Luxusní designové radiátory z Francie

Ušetřete nervy i energii při žehlení. Stačí vsadit na správného pomocníka

Ušetřete nervy i energii při žehlení. Stačí vsa...

Zavzpomínejte na léto díky lahodným smoothie. Zlepší náladu a doplní vitaminy

Zavzpomínejte na léto díky lahodným smoothie. Z...

Tip na oběd

Jehněčí s pomerančovou kůrou

10 hlasů
3h a 20min 527kJ 290 Kč

Na Velikonoce patřilo tradičně na stůl jehněčí maso.

Pikantní kuřecí stehna

3 hlasy
1h a 20min 532kJ 140 Kč

Pikantní kuřecí stehna podle indické kuchyně, se zázvorem...

Poradny

Mohu během RD nastoupit k jinému zaměstnavateli?

Dobrý den, Pavlíno, při pobírání rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat bez omezení. Může... Více

Počítá se daňový bonus do přjmů na přídavky na děti?

Dobrý den, při žádosti o přídavky na děti se nově dokládá (bude dokládat) pouze čtvrtletní příje... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Naplní vás pocit nespravedlnosti. Ačkoliv děláte vše, co drahé polovičce na očích vidíte, stejně vám vyčítá maličkosti a vám to nepřijde zrovna dvakrát fér. Něžně ho na to upozorněte, svou chybu stydlivě uzná a své chyby se bude snažit naprav...

Více