Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Zdravotní a sociální pojištění

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den, mam dotaz. Pokud jsem hlasena na uradu prace, ten mi hradi pouze povinne zdravotni pojisteni, od up, ani socialniho zadne penize nepobiram. Je nutne byt zadatel o zamestnani a dochazet pravidelne na up, nebo staci pouze byt zaregistrovany na up a nemuset na up dochazet? Dekuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

aby za Vás stát hradil zdravotní pojištění, musíte být v eivdenci uchazečů o zaměstnání. Jako uchazeč o zaměstnání musíte následně plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, se kterými jste byl seznámen při vstupu do evidence. Jednou z těchto podmínek je projevovat součinnost s úřadem práce, tedy dostavovat se na pravidelné schůzky. Pokud byste na schůzky přestala chodit, byla byste z evidence úřadu práce vyřazena a musela byste si zdravotní pojištění hradit sama. Pokud byste byla pouze zájemcem - nikoliv uchazečem - o zaměstnání, pak byste na úřad práce docházet nemusela, musela byste si ale sama platit zdravotní pojištění.

Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení a jinak žádné další dávky. V bytě mám hlášený trvalý pobyt já a dcera. Na službách tedy na evidenčním listu bytu mám i přítele. Budu muset dokládat i jeho příjem? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pro nárok na příspěvek na bydlení jsou rozhodující pouze příjmy těch osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Jestliže Váš přítel v bytě trvalé bydliště nemá, nemusíte jeho příjmy pro nárok na příspěvek na bydlení dokládat.

OSVČ

Dotaz: Hana

Dobry den, jsem na UP, moc dobre nechapu vetu, ze si mohu vybrat delku cerpani RD pokud otec ditete plati socialni pojisteni. Pritel je zivnostnik a pojisteni si dobrovolne plati. Co jsrm vycetla mel mel by narok i na materskou, ale jestli to chapu spravne musel by prerusit zivnost. To samozrejme neudela, z ceho by jsme pak zili.... Je teda alespon ta moznost vybrat si delku RD bez toho aniz by cinnost prerusil nebo jsou zde stejne podminky jako pri materske ? Doufam, ze jsem svou otazku napsala srozumitelne. Moc diky za odpoved.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

Váš přítel jako živnostník bude mít nárok na mateřskou tehdy, pokud si během posledních dvou let platil alespoň 270 kalendářních dní nemocenské - nikoliv sociální - pojištění. Z těchto 270 dní musí 180 dní spadat do období jednoho roku před nástupem na mateřeskou. Pokud tyto podmínky splňuje, může od počátku 6. týdne po porodu nastoupit na mateřskou. Na mateřské musí být alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích, během té doby ale nesmí osobně vykonávat činnost, ze které mu plyne nárok na PPM (živnost). Pokud bude na mateřské pouze těch 7 dní, bude i mateřskou pobírat pouze 7 dní. Díky nároku na mateřskou si ale poté bude moci volit výši rodičovského příspěvku. Pokud si platí jen minimální zálohy, bude si moci zvolit rodičovský příspěvek maimálně ve výši 7.600 Kč (dříve tříletá varianta). Pokud na mateřskou nechce nastupovat vůbec, další možností je na základě potvrzení OSSZ o nároku na mateřskou požádat rovnou o rodičovský příspěvek a mateřskou nepobírat.

Dobrý den, vznikne mi nárok na podporu v nezamněstnanosti když jsem během posledních dvou let před nástupem na ÚP (dejme tomu že se chci jít na ÚP od 1.5.2015)podnikal jen 8 měsíců a poté byl zaměstnaný jinde 10měsíců, lze prostě tyto měsíce z nichž se platilo na důchodové poj sčítat nebo musím mít odpracované u jednoho zaměstnavatele celý rok nebo podnikat celý rok. Když budu mít víc zaměstnavatelů u kterých budu třeba 4měs u dalšího 5měsíců a dalšího třeba 8měsíců a třeba mezi tím osvč 8 měsíců během dvou let zpětně od doby kdy chci na ÚP nastoupit splním podmínky pro uznání podpory i když to nemám v kuse u jednoho? Kdybych nastoupil jako osvč pouze sezoně na 8měsíců poté přeruším živnost půjdu na ÚP dostanu podporu v nezaměstnanosti, když dlaší rok v tu samou sezoní dobu zas obnovím živnost a půjdu jako osvč na dalších 8 měs činost vykonávat a poté zas přeruším a půjdu na Úp a tak dalé třeba každý rok? budu mít nárok na podporu? lze scítat tyhle odpracované doby nebo to musí být v kuse 12měs během dvou let zpětně od doby kdy se hlásím na ÚP. děkuji za odpověď :-)

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

na podporu v nezaměstnanosti máte nárok tehdy, pokud jste zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností během uplynulých dvou let získal alespoň 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění. Pro účely nároku na podporu se doby zaměstnání a výkonu samostatné výdělečné činnosti sčítají. Potřebných 12 měsíců pojištění navíc nemusíte získat v kuse. Pokud jste tedy 8 měsíců podnikla a po určité přetržce jste byl 10 měsíců zaměstnaný, nárok na podporu Vám vznikne, protože se tyto doby sečtou. Výše podpory se pak bude počítat pouze z platu dosaeného v zaměstnání, protože se podpora vždy vypočítává z poslední ukončené výdělečné činnosti. 

Invalidní důchod(y)

Dotaz: Alena

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. Pobírám ID 2.stupně. Před čtyřmi měsíci jsem na odeslala "čerstvé" lékařské zprávy (po roce) na OSSZ a do dnešního dne jsem nedostala žádné vyrozumění ani pozvánku před posudkovou komisy. Mám se sama tedy např.telefonicky informovat a nebo považovat věc za vyřízenou s tím ,že ze strany OSSZ nedošlo ke změně mého ID? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste oficiálně požádala o změnu výše invalidního důchodu, pak byste měla od OSSZ obdržet nějaké vyjádření. Pokud se tak nestalo, nebude na škodu, když se telefonicky připomente a zeptáte se, jak byla Vaše žádost posouzena.

Zdravím v srpná letošního roku mi končí rodičovský příspěvek po třech letech. Syn ale do školky nepůjde chci se zeptat na co mám nárok a kolik to dělá mám ještě 7letého syna který chodí do první třídy. Manžel chodí do zaměstnání a vydělá pokolo20 tis. ale máme hypotéku i když jeho výdělěk stačí pokrýt výdaje na bydlění na ostatní výdaje už jsem já. děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže se nevracíte do zaměstnání, doporučuji Vám se evidovat na úřadě práce. Pokud se totiž zaevidujete, budete mít díky péči o dítě nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti, která na počátku podpůrčí doby bude činit cca 3.700 Kč a poté se bude dále snižovat. Evidence na úřadě práce ale není povinná. Pokud se na úřadě práce evidovat nechcete, doporučuji oznámit Vaší zdravotní pojišťovně, že i nadále pečujete o dítě do sedmi let, resp. o dvě děti do 15 let věku. Díky tomu za Vás bude zdravotní pojištění i nadále hradit stát a nebudete si ho muset platit sama. 

Co se týče nároku na příspěvky, pokud 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Do nákladů na bydlení se ale nezapočítává hypotéka, příjmy a náklady na bydlení se dokládají za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Pokud by příjem Vaší domácnosti nepřesahoval částku 23.640 Kč, mohla byste si požádat o přídavky na děti v celkové výši 1.110 Kč. Pro nárok na přídavky je ale zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2013, při žádosti od října 2015 pak příjmy za rok 2014. Vzhledem k výši příjmu Vašeho manžela na jiné dávky mít nárok nebudete. O uvedené dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dobry den.Prosim o radu.Pracuji jako prodavacka na 6hod.uvazek .Jsem samozivitelka s9letou dcerou a v praci po me chteji 12hod smeny.maji na to narok-jsem povinna delat nebo mohu odmitnout.Dekuji za radu.Nashledanou

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

záleží na tom, zda a jak máte výši úvazku sjednanou v pracovní smlouvě. Pokud máte v pracovní smlouvě napsané, že budete pracovat 6 hodin denně, pak po Vás zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu 12hodinové směny chtít nemůže. Pokud ale máte ve smlouvě například uveden pouze počet hodin, které máte týdně odpracovat, pak by to po Vás zaměstnavatel teoreticky požadovat mohl. Paragraf 241 zákoníku práce říká, že zaměstnavatle je povinen při zařazování zaměstnanců do směn přihlížet k potřebám zaměstnanců pečujících oděti a že pokud požádá zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen jeho požadavku vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Nikde ale bohužřel není specifikováno, co to vážné provozní důvody jsou, takže je za ně možné "schovat" téměř cokoliv.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den.bydlim s pritelem v najem.byte.smlouva je napsana na oba a trv.pobyt mam v byte jen ja.pritel ma trv.p.jinde.od rijna do unora jsem pobirala prispevek na zivob.,hmotnou nouzi.v lednu se nam narodilo dite.takze ve sluzbach jsme uz hlaseni tri.v lednu jsem zadala o prispevek na bydleni.ale problem je v tom ze veskere platby za sluzby a najem byly psany na pritele.odevzdala jsem tedy na up doklad o zaplaceni jen za jeden mesic(najem.elekt.plyn)co se mi podarilo prepsat nez jsem si to vse vylitala a nechala prepsat na sebe-jen platby.najem a sluzby 9000kc.a ja dostala z up jen 1100kc.a dnes jsem obdrzela dopis ze mi davku jeste snizujou na 780kc.od brezna uz mam vse napsano na sebe.krom smlouvy.ta je stale na oba.jakto ze mi priznali tak smesne penize kdyz jsem posuzovana sama s dcerou (podle trv.pobytu)

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

výše příspěvku, kterou Vám úřad práce přiznal, pravděpodobně vycházela z toho, že jste doložila náklady na bydlení pouze za jeden měsÍc a nikoliv za celé kalendářní čtvrtletí. Pravděpodobně to je důvodem, že Vám byl přiznán tak nízký příspěvek. Proč Vám byl příspěvek následně ještě snížen, to opravdu netuším, je možné, že se úřad práce zmýlil ve výpočtu. Jestliže máte o výši příspěvku pochybnosti, doporučuji se obrátit přímo na úřad práce, který Vám příspěvek vyplatil.

OSVČ

Dotaz: Ala

Dobrý den, poprosila bych o odpověď. Chci si vyřídit ŽL a zapsat 5 oborů z živností volných. Musím platit 1000.-kč za každou ohlášenou živnost? Tj, musím zaplatit 5000.-kč + 1000.-kč poplatek za vydání ŽL, nebo budu platit jen 1000.-kč poplatek celkem? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud ohlásíte všechny obory živnosti najednou, měla byste platit jen jednorázový poplatek ve výši 1.000 Kč. Pokud byste další obory živnost ohlašovala dodatečně, musela byste poplatek platit znovu.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Lucie Korecová

Dobry den prosim mohu se zeptat jestli by mi socialka zaplatila lednicku nebo aspon castecne,kdyz se mi moje rozbila? Jsem na rodicaku. Predem vam moc dekuji :-)

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

ve Vašem případě byste si mohla zkusti zažádat o tzv. mimořádnou okamžitou pomoc, která patří mezi dávky pomoci v hmotné nouzi. Tato dávka je mj. určena na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodbé potřeby. Takovým předmětem je například sporák, pračka neo právě lednička. To, zda Vám bude dávky přiznána, záleží jednak na tom, zda jste osobou v hmotné nouzi, což z Vašeho dotazu není zřejmé, ale i na tom, jak úřad práce Vaši žádost posoudí. Mimořádná okamžitá pomoc je totiž nenárokovou dávkou, takže záleží zcela na posouzení úřadu práce, jak Vaši žádost posoudí.

Dobrý den, chci se ještě zeptat je to trošku složitější, trvalý pobyt mám hlášený u rodičů (já budu v těhotenství v evidenci ÚP, matka je již v důchodě, otec má zaměstnání a pak je tu ještě hlášeny bratr ktyrý tu již nežije). S přítelem se budem stěhotat do bytu jeho rodičů kde si asi také ponechají trvalý pobyt (přítel má trvalý pobyt na obecním úřadě a zatím je v evidenci ÚP, matka OSVČ, otec zaměstnán). Budeme mít v pronájmu byt po jeho rodičích se smlouvou o pronájmu. Pokuď mi dovolí přehlásit trvalý pobyt do bytu budeme mít nárok na příspevěk na dítě ... jak z mojí nebo otcovy strany i když tam budou mít jeho rodiče trvalý pobyt? A když budou mít jeho rodiče trvalý pobyt na bytě, já u svých rodičů a přitel na OÚ máme také nárok na příspevěk na ditě? A na co ještě můžu mít nárok z příspěvků. Děkuji Předem děkuji za odpověď Marie

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Marie,

jestliže bude otec dítěte uveden v jeho rodném listě, budete muset pro nárok na přídavek na dítě doložit i jeho příjem. Pro nárok na přídavek na dítě se dokádají pouze příjmy rodičů dítě, bez ohledu na to, kde budete bydlet a kdo má kde trvalé bydliště.  Nárok na přídavek na dítě budete mít tehdy, pokud příjmy Vás a Vašeho přítele nepřesáhnou částku 18.504 Kč. Pro nárok na přídavek ve výši 500 Kč měsíčně je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2013, při žádosti od října 2015 pak příjmy za rok 2014. Jedná-li se o Vaše první nebo druhé dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne částku 20.817 Kč, budete mít nárok na porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Pro nárok na porodné je zapotřebí doložit příjmy rodičů dítěte za kalendářní čtvrtletí předcházející tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.

Jste-li (budete-li) Vy nebo Váš přítel vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte (budete mít) trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí (nebude stačit) k pokrytí nákladů na bydlení. můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy všech osob, které mají v bytě či domě trvalé bydliště. O všechny uvedené dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Michaela

Dobry den. Jsem samozivitelka 1 dite a me davky jsou 10 500 mesicne. Mam pritele a chci aby semnou bydlel tak ho chci zapsat jen do najmu kvuli sousedum jsem vlastnik bytu. Trvale bydliste ma ve svem byte. Pritel pracuje 12 000 mesicne. Prijdu tim padem ja o davky asi uz budeme posuzovany spolecne. Dekuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

bohužel nepíšete, jaké konkrétní dávky pobíráte, přesto se pokusím odpovědět. Jestliže s Vámi přítel bude fyzicky bydlet a budete společně hospodařit, pak bude společně posuzovanou osobou například pro dávky pomoci v hmotné nouzi. Zde byste tedy měla přítele uvést jako společně posuzovano osobu, což bude mít - po započtení jeho příjmu - za následek snížení nebo i úplné odebrání těchto dávek. Na přídavek na dítě to nebude mít vliv, protože u přídavku se dokládají pouze příjmy rodičů dítěte. Jestliže si přítel trvalé bydliště nechá ve svém bytě, pak jeho přistěhování nebude mít vliv ani na příspěvek na bydlení, protože zde je rozhodujícím kritériem trvalé bydliště.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,mam dotaz.Nevim co delat a kam se jit zeptat tak jsem se obratila na vas.Je mi 18let a jsem v jinem stavu.Momentalne jsem v sedmem mesici tehotenstvi.Na UP nejsem hlasena byla jsem vyrazena z evidence 19.11.2014.Po dobu 24.9.2014 az 24.12.2014 jsem mela dohodu o provedeni prace.Od 24.12.2014 nejsem nikde zamestnana a nemam zadny prijem.Timto se chci zeptat jestli mam narok na materskou nebo nejakou hmotnou nouziy a prispevek na bydleni.Dekuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže nejste v evidenci úřadu práce a ani nestudujete, pak již velmi pravděpodobně nejste tzv. nezaopatřeným dítětem a tudíž za Vás bohužel není hrazeno zdravotní pojištění, jehož hrazení je povinné. Pokud si pojištění nehradíte sama, od doby kdy jste bxyla vyřazena z evidence úřadu práce Vám na zdravotním pojištění vzniká dluh a naskakuje penále. Nepíšete, z jakého důvodu jste byla vyřazena z evidence úřadu práce. V některých případech je možné se znovu zaevidovat už po třech, v jiných případech až po šesti měsících. Doporučuji Vám tedy, jakmiel to bude možné, znovu se zaevidovat na úřadě práce, alespoň do doby narození dítěte. Po narození dítěte za Vás již bude zdravotní pojištění opět hradit stát - je ale zapotřebí tuto skutečnost oznámit Vaší zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojišťovnu doporučuji kontaktovat každopádně, abyste se s ní dohodla na úhradě dlužného pojistného a penále, případně nastanovení splátkového kalendáře.

Co se týče mateřské, nárok na ni Vám nevzniká. Po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) si můžete zažádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Doporučuji si požádat také o porodné - jednorázová dávka ve výši 13.000 Kč - a o přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Na výše uvedené dávky Vám ale vznikne nárok až po narození dítěte.

Jste-li vlastníkem či nájemcem (podnájem nestačí) bytu nebo domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by mohly připadat v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi, základní dávkou je příspěvek na živobytí. V rámci řízení o přiznání dávky jsou ale zkoumány nejen příjmy, ale celkové majetkové a finanční poměry (napříkld peníze na účtě, životní pojištění či stavební spoření apod.), takže nelze předjímat, zda by Vám tyto dávky byly přiznány. O všechny dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Invalidní důchod(y)

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,předem děkuji za Vaši odpověď. Obracím se na Vás s dotazem, ohledně mé matky, které je 57 let (přibližně jí zbývá 5 let do starobního důchodu) a její doktorka neuroložka jí navrhla sníženou pracovní schopnost a ID, vzhledem k jejím zdravotním potížím (3 nálezy na krční páteři, problém se slinivkou, štítnou žlázou a celoživotní zdravotní problém s imunitou).Maminka neví,jak se má zachovat a zda-li tedy bude pro ni lepší jít např. do částečného ID na tu dobu 5 let, než půjde do starobního důchodu, nebo se nechat nadále zaměstnat, s tím, že by nejspíš byla zase na nemocenské?Má již odpracované roky na manažerských pozicích a má 2 děti. Děkuji. S pozdravem P.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

záeží na tom, na co se Vaše maminka cítí. Pokud by zůstala v zaměstnání, ale práci by už například zdravotně nezvládala a šla by na nemocenskou, na nemocenské může zůstat maximálně 380 kalendářních dní (přibližně rok). Dále by stejně musela situaci nějak řešit. Buď se vrátit do zaměstnání a střídat období práce s obdobími strávenými na nemocenské nebo si zažádat o přiznání invalidního důchodu. Jsem toho názoru, že žádosti o invalidní důchod Vaše maminka nic nezkazí. Pokud jí bude důchod přiznán, bude si k němu moci nadále přivydělávvat tak, jak jí to její zdravotní stav dovolí.  

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,prosím o radu.Pracuji již 3 roky na HPP u jedné firmy.Zjistila jsem,že jsem těhotná....ve firmě budu co nejdéle,nemám namahavou práci.Muj plat je 14000 hrubého.Mám otazky:1)kolik budu pobírat mateřské,2)rodičovské, dále na jaké dávky budu mít nárok a kolik,když budu samoživitelka a otec nebude uveden vrodném listě?Byt nájem je 5500 kč,bydlím ve měsťe s mín jak 50 tis.obyvatel.Jo a s ďítetem doma budu 3 roky,pak se vratím zpět do práce.Děkuji mocza odpověď.D.B

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

na mateřskou nárok máte, její výše činí přibližně 70% Vašeho platu. Díky nároku na mateřskou si budete moci zvolit i výši rodičovského příspěvku. Celková výše částky, která je určena na výplatu Vašeho rodičovského příspěvku, je 220. 000 Kč. Rodičoský příspěvek nesmí přesáhnout 70% Vašeho platu, jeho maximální výše je 11.500 Kč. Podle toho, jak vysoký rodičovský příspěvek si zvolíte, tak dlouho jej budete pobírat. Tříletá varianta rodičovského příspěvku odpovídá přibližně částce 7.500 - 7.600 Kč měsíčně. 

Pokud se jedná o Vaše první nebo druhé dítě a Váš příjem nepřesáhne částku 13.176 Kč, budete mít nárok na porodné, což je jednorázová částka ve výši 13.000 Kč. Pro nárok na porodné je zapotřebí doložit příjmy za kalendání čtvrtletí předcházející tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud Váš příjem nepřesáhne částku 11.712 Kč, budete mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pro nárok na přídavek je ale zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2013, při žádosti od října 2015 pak příjmy za rok 2014. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu nebo domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. O uvedené dávky si můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

TESTOVÁNÍ: Paměť jako zamlada s přípravkem MemoKit!

Jelení filé na slanině

Jelení filé na slanině

10 hlasů
2h a 25min 1285 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Paměť jako zamlada s přípravkem MemoKit!

TESTOVÁNÍ: Paměť jako zamlada s přípravkem Memo...

Nestala jste se testerkou parní pračky LG? Získejte výhody při nákupu!

Nestala jste se testerkou parní pračky LG? Získ...

5 dobrých důvodů, proč je líbání tou nejlepší aktivitou

5 dobrých důvodů, proč je líbání tou nejlepší a...

Plnovous? Ano! Ale upravený a s čistou koupelnou

Plnovous? Ano! Ale upravený a s čistou koupelnou

Kurkuma je výbornou prevencí řídnutí kostí

Kurkuma je výbornou prevencí řídnutí kostí

Rituály, které vám navodí osvěžující spánek

Rituály, které vám navodí osvěžující spánek

Tip na oběd

Letní cuketový salát

8 hlasů
20min 254kJ 55 Kč

Recept na mísu plnou vitamínů - salát např. k večeři.

Polévka z hovězího krku

10 hlasů
2h a 50min 100kJ 130 Kč

Hovězí vývar s brambory.

Poradny

Manžel potřebuje domácí ošetřování, jak mám postupovat?

Dobrý den, ve Vaší situaci máte několik možností: a) požádat zaměstnavatele o neplacené volno -... Více

Jak ošetřit práci na částečný úvazek během RD?

Dobrý den, během rodičovské dovolené můžete pro původního zaměstnavatele klidně pracovat na část... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Přátelé vám budou závidět. Faktem totiž je, že váš život je v poslední době plný dobrodružství. Nejenom, že se rutina a stereotyp vám budou v týdnu cizí, ale dokonce investujete do několika nových věcí. Není tedy divu, že kamarádi touž...

Více