Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den, studuji na univerzitě a sočasně asi rok a půl pracuji ve fabrice. Vyhovovalo mi to - jde o nenáročnou manuální práci, u které si odpočinu od učení. Ale nedávno se změnilo téměř celé vedení, následkem čehož se pracovní prostředí stalo velmi nepříjemným. Také musím pracovat na bakalářské práci a uvítala bych tedy více volného času. Ráda bych věděla, jakým způsobem by se mi počítala podpora, kdybych dala výpověď. Jsem totiž zaměstnaná přes pracovní agenturu, která mzdu rozsekala na několik částí, aby si snížila daně. Takže základ mám minimální mzdu a k tomu všemožné příspěvky (na dopravu, na jídlo, na bydlení,...), příplatky a osobní ohodnocení. Podpora by se počítala jen z toho základu, nebo ze součtu všech částí? Nikde se mi nedaří tuto informaci vypátrat a byla bych za nic moc vděčná.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

standardní výše podpory v nezaměstnanosti činí první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a poslední měsíc 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Podpora se tedy vypočítává z čistého výdělku, který je Vám vyplacen v hotovosti nebo Vám přijde na účet. Podpora se vypočítává z výdělku za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí. 

Záleží ale také na tom, z jakého důvodu podáte výpověď. Pokud ji totiž podáte tzv. bez vážného důvodu, bude výše Vaší podpory v nezaměstnanosti již od počátku podpůrčí doby pouze 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku. Vážné důvody jsou uvedeny v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti - příslušnou část zákona najdete k dispozici zde: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zamestnanost/cast1.aspx Souběžné sutidum či nutnost napsat práci nebo vykonat závěrečné zkoušky bohužel vážným důvodem pro ukončení pracovního poměru není. Pokud podáte výpověď, mějte také na paměti, že výpovědní doba začne běžet až prvním dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém jste výpověď podala. Jestliže podáte výpověď v březnu, skončí Váš pracovní poměr až na konci května. Pokud byste potřebovala skončit dříve, bylo by lepší ukončit pracovní poměr dohodou, k ní ale potřebujete souhlas zaměstnavatele.

Dobrý den.Mám ČID pro invaliditu 1 stupně. Nemám práci a ani nejsem evidovaná na ÚP, protože nemám nárok na podporu.Prosím sdělte mi, zda hradí za mne stát zdravotní pojištění . Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

za příjemce invalidního důchodu všech stupňů hradí zdravotní pojištění stát. Evidovaná na úřadě práce tedy být nemusíte, pojištění za Vás bude hrazeno i běz evidence na úřadě práce.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mohu z rodičovské přejít rovnou na druhou mateřskou aniž bych musela na nějaký čas nastoupit do práce.Rodičovskou budu pobírat ještě 1,5roku ale planuji otěhotnět dřív takže vím že příjdu o zbytek peněz z rodičovské.U svého zaměstnavatele jsem poprvé nastoupila na mateřskou 8 týdnů před porodem, ted v případě druhého těhotenství mohu na mateřskou nastoupit až po porodu abych nemusela ukončovat rodičovskou na kterou mám nárok do 3 let věku dítěte a nastupovat do práce abych opět po 7měsících odešla na mateřskou?Dejme tomu že otěhotním a moje první dítě bude mít 2 roky takže rok bych ještě měla čerpat rodičák (respektivě do porodu) druhého dítěte pak chci (nebo tedy doufám že mám nárok na mateřskou , když mám stále zaměstnání( nastoupit na mateřskou aniž bych musela do zaměstnání a aby mi to navázalo na skončení rodičovské. děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

 z rodičovské dovolené můžete klidně hned přejít na mateřskou z dalším dítětem, nemusíte se na žádnou určitou dobu vracet do práce. Pokud ale na další mateřskou dobrovolně nastoupíte později než v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před termínem porodu, bude se Vám nárok na mateřskou krátit. Pokud na mateřskou nestoupíte až dnem porodu, bude Vám mateřská vyplácena pouze po dobu 22 a nikoliv 27 týdnů. Řešením by také mohlo být požádat si o navýšení rodičovského příspěvku (pokud to výše Vašeho platu v zaměstnání umožňuje) tak, abyste ho vyčerpala do plánovaného nástupu na mateřskou dovolenou.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se musím hlásit na ůřad práce, pokud přerušim studium na střední škole ke dni 9.3. 2015 a do školy nastoupím opět až v září. Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud přerušíte studium, přestanete být nezaopatřeným dítětem, tudíž za Vás již nebude hrazeno zdravotní pojištění. Proto by bylo dobré se na úřadě práce evidovat, jinak byste si zdravotní pojištění musela hradit sama.

dobry den jsem na nemocenske a chci se zeptat kdyš vrodine nekdo umře a jeto na slovensku jesli se da domluvit s lekařem dekuji za odpověd

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

předpokládám, že Vám jde o to, zda se během nemocenské můžete účastnit pohřbu na Slovensku. Podle zákona o nemocenském pojištění je změna místa pobytu během nemocenské možná. Změna místa pobytu je však možná pouze s předchozím souhlasem Vašeho ošetřujícího lékaře. Změnu místa pobytu z důvodu pobytu v cizině vška může ošetřující lékař povolit pouze po předchozím písemném souhlasu OSSZ (okresní správy sociálního zabezpečení). Doporučuji se tedy obrátit nejprve na Vašeho ošetřujícího lékaře.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně nároku na porodné? Mám termín porodu začátkem dubna, zajímá mě z jakých příjmů za jaké období se bude počítat jeho nárok. Já jsem s prvním dítětem na rodičovské, u mě tedy za leden - březen 2015, ale manžel podniká, za jaké období se to počítá u něho? Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nárok na porodné máte tehdy, pokud se jedná o Vaše první nebo druhé dítě a příjmy Vaší domácnosti nepřesáhnou 2,7násobek jejího životního minima. Pro nárok na porodné dokládáte příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející tomu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud se dítě narodí v dubnu, budete Vy i manžel dokládat příjmy za první čtvrtletí roku 2015, tedy za leden až březen. Pokud by se Vám ale dítě narodilo už na konci března, budete dokládat příjmy za poslední čtvrtletí roku 2014, tedy za říjen až prosinec. U OSVČ je důležité upozornit na to, že za minimální příjem se považuje polovina průměrné mzdy v národním hospodářství - v současné době cca 12.500 - 13.000 Kč, a to i tehdy, když OSVČ takového výdělku nedosahuje. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, když jsem v pracovní neschopnosti, kvůli rizikovému těhotenství, můžu v době, kdy už nemám vycházky sedět na lavičce na naší zahradě našeho vlastního domu? Nebo mi bude někdo dělat peklo? V době vycházek se ven pomalu ani nedostanu, ležím, je mi zle, čas trávím spíš na toaletě. Mám malé dítě, které potřebuje také ven, aspoň na zahradu, když jsem schopná tam sedět. Venku je mi pak i lépe. Gynekolog mi chtěl dát vycházky od 7-19h, protože zatím nejsem schopna dodržovat stanovený čas, ale sociálka to nepovolila. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi zajímavý a ještě jsem se s ním nesetkala. Dle zákona o nemocenském pojištění jste během dočasné pracovní neschopnosti povinna zdržovat se v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek. Vzhledem k tomu, že v době pobytu na zahradě se zdržujete v místě svého pobytu, nemusle by být problém s phybem po zahradě ani v době mimo vycházky. Dejte si pouze pozor na to, abyste se nedzržovala například v části zahrady, ze které neuslyšíte zvonek, kterým by se mohla ohlašovat případná kontrola z OSSZ (okresní správy sociálního zabezpečení),

Dobrý den a jak si mám vypočítat nemocenskou, když tedy mám odpracovany 9 měsíců, ale každý měsíc mám jinou výplatu kvůli příplatkum co dostávám za práci? Pohybuje se to od 14 do 18000 hrubého.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jak už jsem uvedla, výše nemocenského činí 60% Vašeho denního vyměřovacího základu - jedná se pak o denní dávku nemocenského. Informaci o výši Vašeho denního vyměřovacího základu najdete na Vaší výplatní pásce. Pokud si nejste jistá, doporučuji se obrátit na účetní Vašeho zaměstnavatele. Konkrétná výpočet výše nemocenské je nad rámec možností této poradny. Děkuji za pochopení.

Dobrý den, zzajímalo by mě jakou budu mít nemocenskou, jsem zaměstnaná teprve 9 měsíců, ale nastoupila jsem na nemocenskou kvůli rizikovemu tehotenstvi. Jelikož mám smlouvu na dobu určitou takže mi ji zřejmě už neprodlouzi. Takže nemocenska se mi bude počítat za těch 9 měsíců?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nárok na nemocenskou vzniká v podstatě současně se vznikem pracovního poměru, ne nemocenskou tedy nárok máte. Od 4. do 14. dne nemoci Vám bude za pracovní dny zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy a od 15. dne nemoci Vám bude nemocenské vyplácet OSSZ. Výše nemocenského činí 60% Vašeho denního vyměřovacího zákaldu a bude se Vám počítat z platu, kterého jste v zaměstnání dosahovala během těch 9 měsíců. Na nemocenské budete mít nárok i po ukončení pracovního poměru.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám ID II.stupně a pracuji na částečný úvazek 30 hod./týdně. Zaměstnaná jsem 5 let na dobu neurčitou. Chci se zeptat, v případě, že bych otěhotněla a porodila, zda-li dosáhnu na dávky mateřské a jak je to s porodným? Popř. bych ráda věděla, jaké peníze budu pobírat v případě, že budu na rizikovém těhotenství, tudíž na nemocenské? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vzhledem k výši Vašeho úvazku předpokládám, že z Vašeho výdělku je odváděno nemocenské pojištění. Nárok na nemocenskou vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže v případě rizikového těhotenství rozhodně budete mít nárok na nemocenské, které bude činit přibližně 60% Vašeho denního vyměřovacího základu. Co se týče mateřské, na tu máte nárok tehdy, pokud jste během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou získala alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a pokud budete nemocensky pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo budete v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže pracujete 5 let, nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku. Mateřská je o něco vyšší než nemocenské, činí 70% Vašeho denního vyměřovacího základu. Díky nároku na mateřskou si budete moci volit také výši rodičovského příspěvku, která nesmí přesáhnout 70% Vašeho platu.

Co se týče porodného, na něj máte nárok tehdy, pokud se jedná o Vaše první nebo druhé dítě a příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,7násobek jejího životního minima. Budete-li svobodná matka (otec dítěte nebude uveden v rodném listě), je životní minimum Vaší domácnosti 4.880 Kč, v opačném případě (otec bude uveden v rodném listě) je životní minimum Vaší domácnosti 7.710 Kč.

Dávky pro zdravotně postižené

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám syna5 let s diagnozou ADHD, syn by měl nastouit do přípravného ročníku základní školy se speciálními vzdělávacími potřebami. K synovy požadují asistenta. Slyšela jsemněco o přístěvku na péči pro tyto děti. A zajímalo by mě co pro to musím udělat. Se synem jsem sama, a potřebuje celodenní péči. Užívá léky se kterými se jeho stav mírně lepší, ale není to dobrý. Ano obléká se sám, jí sám... To že má věci naruby, už beru s úsměvem. Problém je takový že i dojít si sám na záchod je problém, musím jít s ním, sám by nešel. V noci i nadále trpí nočním pomočováním ačkoli ho budím aby se vyčural a na večer dávám minimálně pít. Problémy jsou i ve školce. Kde s učitelkama málo spolupracuje. Válí se po zemi, pere se mezi dveřmi aj. I když musím říct že po podání EYE Q je to lepší, jenže to je zase dost nákladné. S nikým cizím nevydrží - tím myslím že ani s paní na hlídání, a problém byl i u zápisu kdy absolutně odmítal spolupracovat, pouze za mé přítomnosti přeze mě. Dodnes nemáme ani pětiletku. U zubařky neotevře pusu a na vytrhání-opravu zubů musel pod narkozu. Má i ale pozitiva,od mala perfektně jezdí na kole a od 4 let plave. Zkrátka zajímá mě kde mám zkusit požádat o příspěvek na péči a co vše pro to musím udělat. Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

v případě Vašeho syna by skutečně mohl připadat v úvahu příspěvek na péči. Ten je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb. Základními životními potřebami jsou například mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, výkon fyziologické potřeby apod. Pokud daná osoba zvládá některou z těchto základních životních potřeb jen částečně, má se za to , že ji nezvládá. Právěp odle počtu nezvládnutých potřeb je poté stanovena výše příspěvku na péči. Požádat o příspěvek na péči můžete na úřadě práce v místě synova bydliště. Více informací o příspěvku na péči najdete například zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek. V § 8 zákona o sociálních službách jsou pak uvedeny počty základních životních potřeb, které je zapotřebí nezvládat, aby člověku byl přiznán určitý stupeň příspěvku na péči. V příloze č. 1 vyhlášky k tomuto zákonu je pak vymezeno, co znamená (ne)zvládat jednotlivé základní životní potřeby. Odkaz na zákon i vyhlášku najdete zde: http://www.mpsv.cz/cs/7334

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějakou podporu když mi tříletého syna nevzali do školky a rodičovský příspěvek končí v 7/2015. Zaměstnaná stále jsem, jen se budu muset starat ještě další rok o dítě doma. Zaměstnavatel mi rok navíc akceptuje. Moc děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud potřebujete kvůli péči o dítě zůstat doma, můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno nejdéle do čtyř let věku dítěte. Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat o příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dále by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi. Při žádsoti o tyto dávky je však kromě příjmů zapotřebí doložit i prohlášení o majetkových poměrech, takže nelze dopředu předjímat, zda Vám na dávky hmotné nouze vznikne nárok.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Michaela

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Před nástupem na MD jsem pracovala u dvou soukromých zaměstnavatelů ve zdravotnictví jako zdravotní sestra. Nyní pobírám rodičovský příspěvek. Je možné si při pobírání rodičovské přivydělat u jednoho z těchto zaměstnavatelů, aniž by se musela měnit pracovní pozice,(tzn.vykonávala bych stejnou práci jako před nástupem na MD) a musím tuto skutečnost oznamovat druhému ze zaměstnavatelů. Děkuji za Odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

během pobírání rodičovského příspěvku je možné si přivydělat bez omezení, takže klidně můžete pracovat pro některého z těchto zaměstnavatelů a vydělávat si jako zdravotní sestra. Co se týče souhlasu Vašeho druhého zaměstnavatele, ten potřebujete tehdy, pokud se Vaše výdělečná činnost u druhého zaměstnavatele bude shodovat s předmětem činnosti prvního zaměstnavatele.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, studuji vysokou školu a mám v pronajatém bytě nahlášené trvalé bydliště, chtěla bych proto žádat o příspěvky na bydlení. V bytě bydlím od listopadu, je tedy možné dokládat podklady listopad, prosinec leden? Dále se chci zeptat, od ledna mám brigádu, je možné, aby si úřad zjistil jestli mám nějakou brigádu nebo bych to mohla eventuelně "zatajit"? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

nárok na příspěvek na bydlení máte tehdy, jste-li nájemcem či vlastníkem bytu/domu, ve kterém mát trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) Vašich příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek a bydlení je ale zapotřebí splňovat všech uvedené podmínky po celé kalendářní čtvrtletí. Pokud v bytě bydlíte od listopadu, budete si moci požádat o příspěvek až od dubna 2015. Kdybyste bydlela v bytě již od 1.10.2014, mohla byste si o příspěvek požádat i nyní.

Co se týče birgády, jste povinna úřadu práce přiznat veškeré své příjmy , tedy i brigádu. Ostatně přímo v žádosti o příspěvek stvrzujete svým podpisem, že veškeré uváděné údaje jsou pravdivé. Zatajení brigády a příjmu z ní Vám tedy opradu nedoporučuji. Pokud byste brigádu zatajila a úřad práce by na to přišel, musela byste neoprávněně čerpané příspěvky vracet a mohla byste mít problémy při žádosti o případné další dávky.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Eva Rozpedová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné jako pěstoun pobírat vyšší odměnu pěstouna při péči o dítě s postižením (20 tis)a zároveň rodičovský příspěvek, když se jedná o dítě do tří let věku. Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

ano, jako pěstouna můžete pobírat současně jak odměnu pěstouna, tak rodičovský příspěvek. U rodičovského příspěvku je sledována docházka do předškolního zařízení pouze do dvou let věku dítěte. Dítě mladší dvou let může navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U staršího dítěte už není docházka do předškolního zařízení sledována.

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od naší astrol...

Plněné letní tortilly

Plněné letní tortilly

12 hlasů
15min 1102 kJ 116 Kč

Nejčtenější články

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od naší astroložky Anny!

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od n...

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Testováno na tátovi: Sněhuláček

Testováno na tátovi: Sněhuláček

Pracovní pohovor: Kdy je lhaní povoleno?

Pracovní pohovor: Kdy je lhaní povoleno?

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Tip na večeři

Brambory zapečené se sýrem

19 hlasů
45min 429kJ 95 Kč

Brambory se dají zapékat různě, toto je také velmi chu...

Vepřové maso s fazolkami

10 hlasů
45min 472kJ 115 Kč

Recept na dietní přípravu masa a zelených fazolek.

Poradny

Může manžel žádat o PPM a současně pracovat?

Dobrý den, pokud byste otěhotněla v novém zaměstnání ve zkušební době, záleželo by na tom, zda b... Více

Když přijdu o zaměstnání, budu mít nárok na PPM a RP?

Dobrý den, Moniko, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Přátelé vám velice pomohou v dosažení cílů. Nebojte se jejich nabídek využít. Možná budete mít pocit, že nechcete své kamarády využívat. Ale copak byste vy sami příteli s radostí nepomohli? Zkuste se proto oprostit od zbytečné hrdosti a je&sc...

Více