Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,jsem na mateřské s dcerou a opustil nás muž. Nebyli jsme manželé. Bydlíme s dcerou ve svém bytě, který mám na hypotéku. V prosinci nastupuji na "rodičovskou" dovolenou a začnou mi existenční problémy.... Rodičovský příspěvek mi nepokryje ani poplatky za bydlení s hypotékou. Bydlení včetně hypotéky platím 14tisic... Rodičovský příspěvek na 3 roky činí 8 tisíc měsíčně, alimenty zřejmě 4 tisíce...Můj dotaz zní...mám nárok na nějaké sociální dávky nebo příspěvek na bydlení,když mám vlastní byt na hypotéku? Podotýkám,že před mateřskou jsem řádně pracovala více než 15let na dobu neurčitou.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, budete mít nárok na příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Do nákladů na bydlení se ale nezapočítávají splátky hypotéky. Pokud by to tak bylo, přispíval by stát na splácení hypotéky a žádná taková sociální dávka neexistuje. Dále byste mohla mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Poté by připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky je ale zapotřebí kromě příjmů doložit také prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech. To znamená, že úřad práce bude zajímat, zda máte peníze na bankovním účtu, zda vlastníte (ne)movitý majetek nebo zda máte uzavřené stavební, penzijní či životní spoření. Nelze tedy předem odhadnout, zda by Vám na dávky hmotné nouze vznikl nárok.

Dobrý den, ocitla jsem se v tíživé situaci a šla si zažádat o příspěvek na živobytí. Bylo mi přiznán, ale vyplácení ve stravenkách. Netýká se mne žádná výjimka ze zákona (invalidity, věk nad 65 atd.), nicméně stravenkou nezaplatím doplatek v lékárně nebo mobilní telefon, který potřebuji k hledání práce. Lze udělat výjimku? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad práce Vám bude nejméně 35% a nejvíce 65% příspěvku vyplácet v poukázkách. Výjimkou jsou pouze případy uvedené v § 43 odst. 5 zákona o pomoci v hmotné nouzi nebo v přípdech, kdy se jedná o "důvody hodné zvláštního zřetele". Jestliže chcete požádat o výjimku ohledně výplaty v poukázkách, musíte se obrátit přímo na pracovníky úřadu práce a přesvědčit je, že ve Vašem případě se jedná o důvody hodné zvláštního zřetele.

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně příspěvku na bydlení. Přestěhovala jsem ses dcerou a novým přítelem do většího bytu,původní byl 2+kk,80m2, nový byt 5+kk,90m2, cena nájmu asi jako běžný být 2+1,bude to problém? Jsme dva dospělí a dcera 16 let. A ještě jeden dotaz, v bytě budu mít trvalé bydliště jen já a dcera,musím dokládat příjmy přítele? Děkuji moc za odpověď. G.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původnímu bytu změnily náklady na bydlení. Úřadu práce bude samozřejmě zapotřebí doložit novou nájemní smlouvu. Co se týče Vašeho přítele, nově je zapotřebí doložit příjmy všech osob, které v bytě skutečně žijí. Takže musíte doložit i příjmy Vašeho přítele, i když nemá (nebude mít) v bytě trvalé bydliště.

Dobrý den, prosím o radu. Jsem v PN od 19.3. 2020 dosud. Zbývalo mi z loňska 12 dní dovolené. V lednu jsem vyčerpala 10 dnů. V březnu na pásce 22 dnů dovolené. V červnu 18 dnů. Upozornila jsem účetní, že jsem v PN a neměla jsem tedy dovolenou - odpověď aktualizace. Za 7/2020 jsem dostala pásku se zbývajícími 18 dny dovolené a nyní za 8/2020 5 dnů. Prý k srpnu aktualizováno. Smlouva do 12.11. Dle účetní by nárok na 16.5 dne za rok 2020 vznikl před nástupem PN 60 směnami. U mne prý 45 směn. Spočítala nárok 12 dní z loňska - 10 dní čerpání + 3 dny letos. Čili zbývá 5 dnů. Napsala jsem jí, že se jednalo o 55 dnů, protože se 10 dní dovolené považuje za odpracované směny. Prý by nic ani 55 dnů nezměnilo, nárok je od 60 dnů. Pracují tam od 13.11. 2017 a dosud nebyla v PN. Pokud bych k 1.10. ukončila neschopnost, vznikne po dalších 5 odpracovaných dnech nárok na 20 dnů dovolené? Nebo až v listopadu za měsíc říjen. Bude to nárok za jednotlivé měsíce nebo za celý rok, byť v dlouhodobé PN a krátil by se celoroční nárok o více než 121 směn tedy o 4.5 dne? Omlouvám se za složitý dotaz, Děkuji za pochopení

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vám nárok na tzv. poměrnou část dovolené - tedy na 1/12 dovolené za každý celý odpracovaný měsíc. Doba řádné dovolené se ale nepovažuje za odpracovanou dobu, za odpracovanou dobu se považuje čerpání mateřské, nikoliv řádné dovolené. Jestliže jste letos odpracovala jen 45 směn, nemáte (zatím) nárok na poměrnou část dovolené, ale na tzv. dovolenou za odpracované dny - za každých 21 dní máte nárok na 1/12 dovolené, ve Vašem případě tedy celkem na 2/12 dovolené. Dvě dvanáctiny dovolené činí 3,33 dní, takže z mého pohledu činí Vaše letošní výměra dovolené 3,5 dne, celkově s loňsko dovolenou 5,5 dne. Výpočet Vaší účetní je tedy v podstatě správný, lišíme se jen zaokrouhlením o půl dne dovolené. 

Pokud byste ale ukončila nemocenskou například k poslednímu září a odpracovala byste alespoň 15 pracovních směn tak, abyste dohromady měla odpracováno 60 směn, vznikl by Vám nárok na poměrnou část dovolené. Ta by se Vám počítala za leden - říjen (v listopadu už nebude celý odpracovaný měsíc, pokud nebude pracovní smlouva prodloužena) a krátila by se Vám o 1/12 za prvních 100 zmeškaných směn a o dalších 1/12 za každých dalších 21 zmeškaných směn.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem těhotná 12 týden a mám doporučeno jít na neschopenku. Řádně pracuji 12 let v kuse bez přerušení, ale teď v poslední práci mám smlouvu na dobu určitou a končí mi na konci ledna (to by měl být plus mínus i můj nástup na mateřskou). Moje otázky ale zní: 1) když půjdu teď na neschopenku při těhotenství, tak nedojdu o mateřskou? Z Jaké částky se bude počítat? 2) Když mám smlouvu do konce ledna 2021 a na mateřskou bych nastupovala cca 4. 2. 2021 neohrozí mi to nějak mateřskou, že ne? Moc předem děkuji za odpovědi, vůbec nevím, kam se mám obrátit s radou a narazila jsem na tyto stránky. Pěkný den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Evo,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže pracujete 12 let bez přerušení, rozhodně splňujete podmínku potřebné doby pojištění a pokud Váš pracovní poměr skončí v lednu 2021 a Vy hned během následujícího měsíce nastoupíte na mateřskou dovolenou, pak splňujete i podmínku druhou, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě - nárok na mateřskou Vám tedy vznikne. Můžete klidně nastoupit i na nemocenskou, ani nemocenská nárok na mateřskou nijak neohrozí. Výše nemocenské se Vám pak bude počítat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně praccovala. Nemusíte se tedy obávat toho, že byste kvůli nemocenské měla nižší mateřskou. Ani ukončení pracovního poměru nárok na mateřskou neohrozí. Formulář žádosti o PPM, který Vám vydá Váš gynekolog, předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho s potřebnými údaji odešle na ČSSZ. Během čerpání PPM si pak na úřadě práce požádáte o výplatu rodičovského příspěvku.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, syn bude mít 4 roky v březnu 2021, rodičovský příspěvek budu pobírat do února 2021. V současné době jsem podruhé těhotná s termínem porodu na konci dubna 2021, na mateřskou bych odcházela v březnu 2021. U svého zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a podepsanou zadost o prodloužení rodičovské dovolené do září 2020. Co mohu v této situaci dělat, pokud jsem tuto dohodu nedodržela a podruhé otěhotněla? Pokud mi nevyhovi v žádosti o prodloužení RD do 4 pět věku dítěte (březen 2021), mohou se mnou v tomto případě rozvazat pracovní poměr? Moc dekuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte (ve Vašem případě tedy do března 2020). Pokud budou Vašemu synovi v březnu 2021 4 roky, pak již nečerpáte rodičovskou dovolenou, nýbrž neplacené volno, jehož poskytnutí záleží zcela na dobré vůli Vašeho zaměstnavatele - není jeho povinností Vám neplacené volno poskytnout. Pokud máte dohodnuté neplacené volno do konce září 2020, ale z důvodu péče o syna a dalšího těhotenství se nemůžete vrátit zpět do práce, máte několik možností: 1. Pokud to Váš zdravotní stavy vyžaduje, můžete po ukončení neplaceného volna nastoupit na nemocenskou - v takovém případě budete mít nárok na nemocenské dávky. 2. Další možností je požádat zaměstnavatele o prodloužení neplaceného volna - záleží ale pouze na něm, zda Vaší žádosti vyhoví či nikoliv. 3. Pokud Vám ošetřující lékař nenapíše neschopenku a zaměstnavatel Vám neprodlouží neplacené volno, ale Vy se přesto nemůžete/nechcete vrátit do práce, budete muset sama ukončit pracovní poměr dohodou (u výpovědí by běžela dvouměsíční výpovědní doba, během které byste musela pro zaměstnavatele pracovat). Zaměstnavatel by s Vámi ukončil pracovní poměr pouze v případě, že by pro Vás po ukončení neplaceného volna neměl práci.

Dobrý den, ráda bych se zeptala následující záležitost: - aktuálně jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 30.9.2021. Rovnou tedy plánuji ještě druhé těhotenství s plánovaným porodem červenec/srpen 2021. Mohu se zeptat, jak to pak funguje: a) předpokládám na mateřskou 6 měsíců mám nárok ve stejné výši jako u prvního dítěte? b) funguje tako ochranná lhůta nebo pracovní poměr prostě skončí posledním dnem platnosti smlouvy na dobu určitou c) zaměstnavatel naznačil, že v takovém případě by rád podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru k datu skončení smlouvy - je to ok, nebo viz bod b) jsem v ochranné době, tzn. podpisem takové dohody bych si uškodila? Předem moc děkuji za osvětlení problematiky

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplnulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná - do doby pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru i během rodičovské dovolené) a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Jestliže nastoupíte na mateřsku dovolenou ještě během trvání pracovního poměru nebo do 180 dní od jeho skončení, vznikne Vám nárok na mateřsku přibližně ve stejné výši jako u prvního dítěte. Během mateřské a rodičovské dovolené nejste proti skončení pracovního poměru na dobu určitou nijak chráněna - Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby k 30.9.2021. V případě ukončení pracovního poměru na dobu určitou není zapotřebí podepisovat dohodu o ukončení pracovního poměru - pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.

Dobrý den paní Šťastná, děkuji za ochotu, vkládám tedy dotaz. Zde jsou relevantní údaje: Můj bývalý partner utrpěl vážný úraz hlavy) v červenci 2018. V 10/2019 mu byl přiznán na základě tohoto obrazu částečný invalidní důchod. V říjnu 2019 jsme se také začali soudit o alimenty r+ styk s dítětem. Partner již předtím byl několikrát ke mně hrubý, byla na něj volána policie. Na partnera se nechal vypracovat znalecký posudek. V posudku bylo psáno, že otec není schopen samostatného styku s dítětem. Soudkyně rozhodla o asistovaném styku. Vzdala jsem se odvolání, protože u soudu mi bylo řečeno že to samozřejmě půjde určitě mě na ruku jak se to bude hodit mě dl e práce že si to snad nebudu muset nadělávat a tak dále. Bohužel, žiji v Teplicích, asistenční služba je v Ústí nad Labem. Synovi budou 2.9. tři roky. Já tady budu nastupovat 3.9. zpět do práce. Jsem ve služebním poměru. S asistenční službou to dopadlo tak, že jsem já ta která je v kleštích. Bohužel oni mají určený den na styk asistovaný pouze pondělí.a to ještě hodinu kterou my sami očí protože se k nim dopředu objednalo spoustu lidí z Ústeckého kraje. Možná později si budu moct tu hodinu vybrat sama příští měsíc alespoň trochu podle mého. Ale to není to hlavní co mě trápí. Jednak jsem si musela změnit úřední den, což mi vadí na středu. Potom mi vadí další věc, že mi v této asistenční služby řekli že mi dají propustku a v práci mi to určitě omluví. V práci s tím zaobírala paní na personální oddělení a vedoucí probírali zákoník práce i tuto organizaci. bohužel mi to neomluví protože to nespadá do lékařské prohlídky do cesty za doktorem a tak dále. A já přesto musím plnit povinnosti podle rozsudku soudu. Bylo mi řečeno že můžu být vůbec ráda že mě bude někdo pouštět ty pondělky, protože kdybych pracovala ve výrobě tak mě nikdo nebude pouštět z práce na tento účel. Zaměstnavatel tedy po poradě s personálním oddělením mi povolil že mohu chodit pondělí dříve, pokud to budu potřebovat, ale buďte to budu nadělávat nebo si vezmu půlky dnů dovolené. zatím ty půlky dnu ještě jdou protože ke konci roku stejně budu muset vyčerpat nějakou dovolenou, ale příští rok si to neumím absolutně představit abych si brala ze své dovolené dny. jsem volala na oddělení sociální péče tam mi ještě vynadali žebráním styku syna s otcem přitom já jsem ta kterou on napadal, my oba jsme se synem ti poškození. a to samé mi řekli ve spirále opravdu už nevím jak dál. já bych totiž velice ráda aby to nezasahovalo do mého soukromí tím způsobem že si to ještě budu nadělávat v práci mám tříleté dítě a neumím si představit ho tahat do jiného města když například v 5:00 tam teprve večer bude nějaké volné místo na toto sezení ještě ke všemu dvě hodiny. Ráda bych to alespoň měla omluvené nebo nějakým způsobem chráněné tak abych si nemusela brát dovolenou nebo si to nadělávat. myslela jsem že tento asistovaný styk mi půjde na ruku s dobou kdy se to hodí mě v práci protože ta druhá strana můj bývalý partner nepracuje a jemu o nic vlastně nejde. jenže ve finále jsem vlastně já a moje dítě my jsme ti dva kteří tím nakonec budeme trpět jsem bude utahaný a já budu v práci každý týden tak o dvě hodiny déle abych si to mohla nadělat nebo si budu muset vzít půl dne dovolenou. prosím o radu zda to lze nějakým způsobem omlouvat abych si nemusela nadělávat v práci odchody na asist. styk. Nebo nějaké jiné východisko. Děkuji předem.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, ve kterých Vás zaměstnavatel může uvolnit z práce a na nezbytně nutnou dobu Vám poskytnout placené, případně neplacené volno. Doprovod dítěte na asistovaný styk s druhým rodičem mezi tyto situace bohužel nepatří - zaměstnavatel Vás z práce kvůli asistovanému styku bohužel opravdu uvolnit nemusí. Jako první mě napadá pokusit se realizovat asistovaný styk někde jinde - obrátit se s touto žádostí na jinou organizaci. Pokud ale máte konkrétní organizaci uvedenou přímo v soudním rozsudku, pak toto řešení nebude možné. Asistovaný styk dítěte s jedním rodičem probíhá za účasti odborníka bez účasti druhého rodiče. Nemyslím si, že Vaše osobní účast při asistovaném styku by byla nezbytná. Další možností je tedy domluvit se s pracovníky organizace, že bude Vašeho syna předávat k asistovanému styku někdo jiný a Vy ho budete po styku přebírat zpět. Pokud ani toto nebude možné, nezbude Vám nejspíše nic jiného, než se obrátit písemně na OSPOD, informovat je o tom, že zaměstnavatel není ochoten Vás uvolňovat ze zaměstnání a že za těchto podmínek pro Vás není možné se na asistovaný styk dostavit. Požádejte OSPOD o zajištění asistovaného styku v jiné organizaci a vyžadujte písemnou odpovvěď. Nic jiného Vám v tuto chvíli bohužel poradit neumím.

Dobrý den,moc Vás prosím o radu. Pracuju jako řidička - rozvoz obědů, neboli pracovala jsem. Dne 29.6.2020 jsem měla dopravní nehodu. Nezavinila jsem ji. Dne 30.6. mi skončila pracovní smlouva. Tato nezaviněná nehoda je pracovním úrazem. Od zaměstnavatele jsem dostala zaplacené dva dny nemocenské .tj.29. a 30.6. Pěkně prosím co zbývajících 12 dnů nemocenské, které normálně hradí zaměstnavatel? Vůbec nevím kam se obrátit. Je nějaká naděje, nebo se mám smířit s tím, že prostě mám smůlu, protože smlouva na dobu určitou skončila den po nehodě? Děkuju Vám moc za informace, které nám všem poskytujete.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy během pracovní neschopnosti pouze po dobu, kdy trvá Váš pracovní poměr. Jestliže Váš pracovní poměr skončil hned následující den po pracovním úrazu a vzniku pracovní neschopnosti, proplatí Vám zaměstnavatel náhradu mzdy opravdu jen za první dva dny. Třetí až čtrnáctý den pracovní neschopnosti budete bohužel doma zadarmo. Od 15. dne nemoci pak máte nárok na nemocenské dávky od České správy sociálního zabezpečení - tzv. lístky na peníze tedy dál odevzdávejte Vašemu bývalému zaměstnavateli. Jestliže se jednalo o pracovní úraz, máte od zaměstnavatele samozřejmě nárok na odškodnění - např. odškodnění za bolestné a léčení, za ztrátu na výdělku, případně za trvalé následky.

dobry den,mam dotaz mam syna ma 4stupen,staram se o nej ,takze pobiram prispevek na peci,pobiram i prispevek na bydleni,ale naklady na bydleni jsou vysoke chci si zažadat na hmotne nouzi o prispevek,pocita se do toho i ten prispěvek na peči co beru,na syna jestli to ma nejaky vliv,dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

příspěvek na péči je - jak už z názvu vyplývá - určen na úhradu za poskytovanou péči. Příjemce příspěvku (žadatel o příspěvek) vyplácí příspěvek zařízení sociálních služeb nebo fyzické osobě, která mu péči poskytuje. Protože je příspěvek určen na úhradu péče a nikoliv na úhradu bydlení a dalších životních nákladů, nejedná se o rozhodný příjem pro dávky pomoci v hmotné nouzi.

Dotaz: ???

Dobrý den paní Šťastná, obracím se na vás s jedním dotazem který se týká asistovaneho styku partnerů s dítětem. Konkrétně můj bývalý přítel má nařízeno od soudu se stýkat s mým synem. Já kvůli tomu budu muset jezdit z práce dřív. A právě této věci se týká můj dotaz, ale nevím jestli také odpovídáte na dotazy v této oblasti. Pokud ano tak dotaz budu specifikovat pokud ne tak mi prosím napište na koho bych se mohla obrátit, děkuji. Marcela

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Marcelo,

otázky asistovaných styků jsou poměrně specifické, protože o nich rozhoduje soud, taže Vám nedokáži předem sdělit, zda budu moci na Váš dotaz konkrétně odpovědět. Protože ale nevím, na koho jiného bych Vás odkázala, zkuste svůj dotaz vložit do poradny.

Dobrý den, od 11/2015 jsem zaměstnaná u zahraničního zaměstnavatele na HPP na dobu neurčitou. V 3/2018 jsem nastoupila na MD (dítě se narodilo v 5/2018). Aktuálně pobírám RP. Zaměstnavatel se rozhodl ukončit činnost v ČR a tento měsíc (srpen 2020) mohu očekávat výpověď. Výpovědní lhůta skončí 31. 10. 2020. Jsem však již těhotná, termín porodu mám stanovený na 4/2021, tedy bych měla "pohodlně" stihnout nastoupit na MD do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Z toho mi plyne, že budu mít nárok na PPM. Je má domněnka správná? Byla jsem sice od 5/2018 na MD a pobírala tak PPM a následně RP, ale protože jsem byla stále zaměstnaná, nemocenské pojištění za mě bylo odváděno? Dále by mě zajímalo, jak je to s nemocenským pojištěním v době mezi vyčerpáním RP (aktuálně mám nastavené tak, že vyčerpám v 1/2021) a nástupem na MD (3/2021), je pro mě lepší snížit si částku tak, abych RP vyčerpala až těsně před nástupem na MD? A v neposlední řadě nevím, komu mám zaslat žádost o PPM. Zaměstnavatel je zahraniční, v ČR nebude mít žádnou pobočku (daně, výplaty apod. nám zpracovávala externí firma), nevím tak, kde a jak jej budu nahánět, abych mu žádost předala. Lze v tomto případě poslat žádost přímo na OSSZ? Děkuji moc.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí získat během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a být pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřsku dovolenou neo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Jestliže Váš pracovní poměr skončí na konci října 2020 a termín porodu máte v dubnu 2021, pak v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě. Do doby nemocenského pojšitění se počítá celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr, takže Vám nárok na PPM vznikne.Ukončením zaměstnání (od 1.11.2020) dojde k záníku Vašeho nemocenského pojištění - jeho hrazení ale není povinné a nárok na PPM Vám vznikne, takže Vás to nemusí trápit. Jiné je to se zdravotním pojištěním, které povinné je - zdravotní pojištění za Vás bude stát hradit do doby, dokud budete čerpat rodičovský příspěvek. Můžete si tedy snížit rodičovský příspěvek tak, aby Vám byl vyplácen po delší dobu. Další možností (pokud dítě nebude chodit do školky nebo jen na max. 4 hodiny denně) je oznámit Vaší zdravotní pojišťovně, že nadále pečujete o dítě, pak za Vás také bude hradit zdravotní pojištění stát. Poslední možností je evidovat se na úřadě práce - díky péči o dítě budete mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. 

Dobrý den, ráda bych se informovala na možnosti, které momentálně mám. Jsem na rodičovské dovolené naplánované do září 2020, dcera je narozená srpnu 2020, od září bude navštěvovat školku. Během rodičovské dovolené jsme se přestěhovali, bývalý zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr dohodou ke třetím narozeninám dcery a nové jsem si chtěla najít během září. Nyní jsem během preventivní prohlídky zjistila, že jsem nemocná a není jisté, zda budu moci do nové práce nastoupit. Můžete mi prosím poradit, jak vzniklou situaci řešit a jestli mám nějaké možnosti? díky e

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovská dovolená i Váš pracovní poměr končí dnem, kdy bude mít Vaše dcera třetí narozeniny. Po třetích narozeninách dcery bude zapotřebí řešit otázku Vašeho zdravotního pojištění (hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné). Pokud by Vaše pracovní neschopnost vznikla do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, měla byste od 15. dne nemoci nárok na nemocenské dávky a zdravotní pojištění by za Vás hradil stát. Jestliže nebudete zaměstnaná ani v pracovní neschopnosti, máte do doby, než se Vám podaří najít zaměstnání, dvě možnosti: Můžete se zaevidovat na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání a díky péči o dceru během posledních dvou let budet mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. Pokud Vaše dcera bude chodti do školky na maximálně čtyři hodiny denně, můžete nahlásit Vaší zdravotní pojičťovně, že i nadáe o dceru pečujete, a zdravotní pojištění za Vás bude rovněž hradit stát, i když nebudete v evidenci úřadu práce.

Dobrý den, když plánuji co nejdříve po narození prvního dítěte druhé, řekneme do roka, abych pak šla co nejdříve zpátky do práce, jak nejlépe využít dávky? 28 týdnů je mateřský, potom rodičovský příspěvek do věku 4 let. To až porodím 2. dítě, nárok na rodičovský příspěvek padne, budu pobírat mateřskou dalších 28. týdnů a pak rodičovský příspěvek na druhé dítě? Potřebuji poradit, jak nejefektivněji čerpat tento druh dávek u dětí s ročním rozdílem. Děkuji za váš čas a radu 🙂

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

s mateřskými a rodičovskými dávkami je to přesně tak, jak píšete: Nárok na rodičovský příspěvek Vám zanikne ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) u druhého dítěte. Vznik nároku na PPM u druhého dítěte je zapotřebí nahlásit úřadu práce, který Vám vyplácí (bude vyplácet) rodičovský příspěvek na první dítě - jinak by Vám na rodičovském příspěvku mohl vzniknout přeplatek, který byste následně musela vracet. Pokud plánujete druhé dítě brzy, doporučuji požádat o nejvyšší možnou výši rodičovského příspěvku. Nevyčerpaná část rodičovského příspěvku ale bohužel propadne.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, na toto téma zde bylo řečeno hodně, nicméně bych se ráda ujistila a udělala jasno u svého konkrétního případu. Po cca 5 letech zaměstnání na HPP ( 2013- 2018) jsem řádně odešla na mateřskou dovolenou s tím, že PPM jsem vyčerpala a k dnešnímu dni pobírám na své dítě rodičovský příspěvek. Aktuální situace je taková, že k 31/12/2019 obdrželi všichni zaměstnanci firmy ukončení pracovního poměru na základě předchozí 2- měsíční výpovědní lhůty- z důvodu ukončení existence firmy a odstupné ve výši 3 měsíčních platu. A následně v květnu 2020 jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Nástup na PPM mám 22/1/2021. Po zjišťování informací mi bylo řečeno, že nárok na PPM u druhého dítěte nemám, jelikož nejsem zaměstnává a nespadám a i do ochranné lhůty 180 dní. Jestli správně počítám, tak druhou podmínku bych splňovala, mít tedy zaplacené nemocenské pojištění alepoň za 270 dni za poslední dva roky, pokud počítám spravne, v mem případě tedy od 22/1/2019- 22/1/2021, což bych tedy za rok 2019 do okamžiku výpovědi měla mít splněno- říkám tuto informaci spravne? Co mám tedy v tuto chvíli udělat, abych na PPM dosáhla? Říkám spravne, ze pokud mám splněné pojisteni, ze mi stačí se zaměstnat napr. Na poslední dva měsíce, než na PPM nastoupím? Pokud bych nastoupila napr. od října a Po dvou měsících by me dal zaměstnavatel výpověď, či bych rovnou nastoupila na dobu určitou jen na tyto dva měsíce, stačí mi to pro splnění podmínky či musím byt zaměstnává i tak v den nástupu na PPM? Či i z tohoto zaměstnání plyne nějaká ochranná lhůta a tedy za říjen se bude jednat o 31 kalendářních dnů, v listopadu 30, tedy celkem 61.....nástup na PPM 22/1/2021.....stačí mi tech 61 dni jako ochranná lhůta a nárok tak mít budu? Predem dekuji za Vaše komenty a vyjasnění teto situace. Ještě doplňující dotaz, když se pak výše částky pro výpočet PPM počítá za posledních 12 měsíců průměrem, jak by to bylo v mem případě? Prumerem z prijmu za ty dva měsíce od posledního zaměstnavatele či včetně měsíců, kdy pobiram za 2019 rodičovský příspěvek?dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným obdobím pro získání potřebné doby pojištění doba od 22.1.2019 do 21.1.2021. Pokud Váš pracovní poměr skončil 31.12.2019, pak jste za rok 2019 skutečně získala potřebných 270 dní pojištění a první podmínku pro nárok na PPM tedy splňujete. Pro nárok na PPM je ještě zapotřebí splnit podmínku druhou - být nemocensky pojištěná (zaměstnaná) i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pro nárok na PPM se tedy nyní potřebujete nechat zaměstnat tak, abyste v době nástupu na mateřskou byla stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Délka ochranné lhůty závisí na délce zaměstnání. Pokud budete zaměstnaná například dva měsíce, musíte pro nárok na PPM během dalších dvou měsíců nastoupit na mateřskou - pokud nastoupíte později, nárok na PPM Vám nevznikne. Ve Vámi uváděném případě - pokud nastoupíte 1. října a budete pracovat do konce listopadu - Vám nárok na PPM vznikne, protože v době nástupu na mateřskou budete v ochranné lhůtě. Rozhodujícím obdobím pro výpočet výše PPM je sice posledncíh 12 měsíců, ale PPM se vždy počítá z příjmu z posledního zaměstnání, nikdy z rodičovského příspěvku ani z jiných dávek (nemocenská apod.). Výše PPM se Vám tedy bude počítat z výdělku v posledním zaměstnání.

TESTOVÁNÍ: Vatové výrobky od Lintea

Filé ze pstruha na vinných listech

Filé ze pstruha na vinných listech

9 hlasů
1h a 10min 444 kJ 255 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Dušené hovězí s mrkví

7 hlasů
3h a 5min 553kJ 320 Kč

dušené maso s mrkví a sušenými švestkami

Hovězí maso s chilli, dušené v římském hrnci

13 hlasů
4h a 25min 423kJ 330 Kč

Pomalu dušené hovězí maso – pokud máte rádi mexickou k...

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více