Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den paní Šťastná, mám dva dotazy, jeden ohledně započítání doby do důchodu, druhý ohledně alimentů, rozdělím je na dva dotazy. Započitatelná doba do důchodu: Pokud vyčerpám rodičovský příspěvek 220 tisíc a budu x měsíců bez tohoto příspěvku stále na mateřské, tj. stát za mne bude hradit zdravotní a sociální, bude se mi tato doba počítat také jako odpracovaná léta do důchodu? Děkuji za odpověď. Marcela

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Marcelo, doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod. To znamená, že každá doba, po kterou budete pečovat o jakékoliv dítě mladší čtyř let věku. Během péče o dítě do sedmi let věku nebo alespoň o dvě děti mladší 15 let za Vás bude současně hrazeno zdravotní pojištění, pokud předškolní dítě bude navštěvovat školku v rozsahu maximálně 4 hodiny denně.

Dobrý den. Mám na Vaši poradnu dotaz a budu moc ráda za odpověd' na něj. Mám práci na HPP na dobu neurčitou. Na konci r. 2014 jsem šla po x letech na svou první neschopenku, po jejím skončení hned na mateřskou a následně RD do tří let dítěte. Ta nyní končí a mě čeká nástup. Dotaz zní: pokud' můj zdravotní stav nebude dobrý, můžu jít třeba hned první prac. den k lékaři? A kdybych musela na neschopenku, z čeho se vypočítá její výše, když nemám po RD ještě nic odděláno? Děkuji za Vaši pomoc a odpověd'.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, nárok na nemocenské dávky Vám vzniká bezprostředně po ukončení rodičovské dovolené, tedy v den Vašeho návratu do práce. Pokud to bude Váš zdravotní stav vyžadovat, můžete navštívit lékaře a klidně hned první den po rodičovské dovolené nastoupit na nemocenskou. Její výše se bude počítat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. Je možné, že její výše bude hodně podobná jako výše Vaše první nemocenské.

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu zda mám nárok na nějaké sociální dávky. Jsem samoživitelka momentálně jsem se zaregistrovala na úřadu práce. Bylo mi vypočítaná podpora v nezaměstnanosti 4315kč. Žiji ve společné domácnosti s maminkou a synem /3roky/. Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima, mohla byste mít nárok na přídavek na dítě ve výši 500 nebo 800 Kč měsíčně. Životní minimum matky s malým dítětem je vyjádřeno částkou 4.880 Kč, hraničním příjmem pro nárok na přídavek je tedy příjem ve výši 13.176 Kč měsíčně. Další možností je příspěvek na bydlení. Na ten máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit náklady na bydlení a příjmy všech osob, které mají v bytě/domě trvalé bydliště, za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Musela byste tedy doložit i příjem Vaší maminky. Poslední možností jsou pak dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). I při žádosti o tyto dávky byste musela doložit i příjmy Vaší maminky.

Dobrý den,mám ve své výchově syna 17 let,který studuje ,chodí na soukromou školu,státní školu v jeho oboru jsme nenašli,školné je měsíčně 1400 kč,matka platí výživné 1000 kč,já pobírám sociální dávky,náš příjem je tedy něco kolem 5 500 kč a chci se zeptat jeli možnost,aby mi sociálka přispívala nějakou částkou na školné,když zaplatím školné 1400 kč,synovi průkazku v částce 670 korun,moc penízku nám už nezbývá děkuji za odpověd

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, žádná dávka, která by byla určena přímo na úhradu školného, bohužel neexistuje. Můžete si ale zkusit požádat o běžné sociální dávky - například příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě. Na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, pokud jste vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Dále byste mohli mít nárok na přídavek na dítě ve výši 700 Kč měsíčně. Na ten máte nárok tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima. Dále by připadaly v úvahu také dávky pomoc v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Doporučuji se tedy informovat na úřadě práce, zda již pobíráte všechny dávky, které pobírat můžete, případně si zažádat o ty, které ještě nepobíráte. Dále by bylo možné požádat matku o vyšší výživné - 1.000 Kč na 17letého syna je dost málo, ale záleží samozřejmě i na jejích finančních možnostech.

Dobry den, chci se zeptat v byte ve kterem bydlim se dvema detmi 9 let a 1 rok mi bude koncit nakemni smlouva presne ke dni 30.6.2018 z duvodu prodeje nemovitosti. Shanela jsem si podnajem jenze tam to resim od ledna a neverim tomu ze se nekde pohneme. Pobiram prispevek na bydleni a rodicovsky prispevek dohromady cca 11500kc...a tak se ptam mohla bych na chvilku k otci ale na adrese u otce ma trvaly bydliste bratr, ktery vydelava cca 18000kc a otec ktery vydelava cca 50000kc ale otec na baraku byva 1x do mesice a to na vikend jinak je v nemecku a bratr obyva jeden pokoj tzn. ze je cely vrch baraku volny a jedna se mi o to ze hodiny na baraku jsou jen jedny tudis spolecny a skrz vysoky prijem bratra a otce bych nemela narok na prispevek na bydleni a nevim jak to udelat nemohu si dovolit byt bez prijmu se dvema detmi a otec uz od meho narozeni nema na me zadnou vyzivovaci povinnost a zivit me nebude to by me radsi nechal na ulici i s detma. Bohuzel uz ted nevychazim takze tim ze prijdu o prispevky atd...nebudu moct se starat o sve deti a vubec nevim jak to udelat a ke vsemu pritel se kterym mam rocni holcicku tak se mnou nebydli to ba uradech vi a chteji abych si napsala jakou koliv castku za ctvrtleti co dostava dcera co se tyce plenek, obleceni atd pro ni...a ja vubec nevim, pritel ma 18500kc uz diky jeho mzde mi vzali pridavky na dite a na mesic pro sebe a dve deti mam cca 2500kc takze jime suchy chleba a co se tyce pritele tak ma moc placeni takze mu zbyde max na mesic pro sebe cca 4000kc ale urady nepocitaji vydaje rodiny krome elektriky,plynu,vody...atd.. takze vubec nevim jak to udela obavam se toho nejhorsiho ze se budu muset vzdat deti a jit do prace. Dekuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce (podnájem nestačí) bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit náklady na bydlení a příjmy všech osob, které mají v bytě/domě trvalé bydliště, za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Pokud byste chtěla, aby úřad neposuzoval Vaše příjmy společně s příjmy Vašeho otce, musela byste úřad práce požádat o jejich vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob. Tuto žádost by ale bylo zapotřebí odůvodnit a záleží pak na úřadu práce, jak celou záležitost posoudí a zda Vaší žádosti vyhoví. Další možností je pokusit se zvýšit si příjem. Jednou z možností je žádat výživné pro dítě (děti), případně i pro sebe. Váš přítel má vyživovací povinnost nejen vůči vašemu společnému dítěti, ale po dobu dvou let od porodu také vůči Vám jakožto neprovdané matce, takže máte právo po něm žádat výživné pro dítě i pro sebe. Pokud dohoda s přítelem nebude možná, bude zapotřebí tak učinit soudní cestou. Pokud by Vám příspěvek na bydlení opravdu následně nebyl přiznán (byl odebrán) Je Ještě možnost požádat si o dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení.

Dotaz: Betynkaa

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení, když mám invaliditu 3 stupně, ale po rozvodu v majetkovém vypořádání jsem za náš prodaný byt dostala 1.800.000,-Kč. Dokládá se při žádosti někde výpis z účtu? V pronajatém bytě mám teď trvalý pobyt. Za odpověď děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, invalidita třetího stupně s nárokem na příspěvek na bydlení nijak nesouvisí. Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit náklady na bydlení a příjmy všech osob, které v bytě/domě mají trvalé bydliště, za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Výpis z účtu sice dokládat nemusíte, ale částku vyplacenou za prodej bytu musíte uvést ve formuláři jako Váš příjem. Pro nárok na příspěvek tedy záleží na tom, kdy Vám byla částka vyplacena. Pokud Vám byla vyplacena v období leden až březen 2018, můžete si zkusit o příspěvek požádat ve třetím čtvrtletí - od července do září, protože tam už tuto částku nebudete uvádět jako příjem. Pokud Vám byla částka vyplacena dříve, můžete si zažádat od dubna 2018.

Dobrý den, měla jsem smlouvu v zaměstnání na dobu určitou, před jejím koncem, jsem byla v pracovní neschopnosti, po ukončení smlouvy přešla na podpůrnou dobu, poté na mateřskou a teď čerpám rodičovskou dovolenou...musím se hlásit na pracovním úřadě ve 3 letech dítěte, nebo stačí ve 4 letech dítěte? Jde mi o to, abych dostala podporu v nezaměstnanosti, mám na ni nárok? (rodičovský příspěvek mám na 4 roky)

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, evidence na úřadě práce je Vaše právo, nikoliv povinnost. Ve třech letech věku dítěte se na úřadě práce evidovat můžete, ale nemusíte. Doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění jak pro nárok na starobní důchod, tak pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud tedy chcete pobírat podporu, měla byste se na úřadě práce zaevidovat nejpozději do tří pracovních dní po čtvrtých narozeninách Vašeho dítěte. Jakmile podporu v nezaměstnanosti vyčerpáte, můžete v evidenci zůstat nebo se z ní opět odhlásit. Za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku totiž platí zdravotní pojištění stát. Podmínka celodenní péče je splněna, pokud dítě navštěvuje školku v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně.

Dobrý den paní Šťastná, moc děkuji za odpověď. Omlouvám se, ale ještě bych se ráda zeptala. Jak jsem psala, mám se 18.3.18 vrátit do zaměstnání, mám dobu neurčitou. Dítěti bude v březnu 2 a půl roku. Když jsem mluvila s managerem, tak mi sdělila info, jestli chci dostat odstupné. Sdělila jsem ji: pokud dostanu jako specialista pracovní dobu do 15:30 tak ráda zůstanu u vás, pokud se ale nedomluvíme, tak určitě chci odstupné. Jsem tam 10 let. Takže ona o tom ví. Jen se jedná o to, že na moje odd se vrátilo mnoho maminek a manager mi sdělila, že mi nemůžou vyhovět jelikož to ohrožuje chod call centra. A na jiná oddělení jako specialista podle smlouvy taky není možnost zkrácené pracovní doby, protože tam je i směna do 20hod. Pokud je nadbytečnost, nebo to ohrožuje chod organizace, tak přeci mám nárok na odstupné? A já vás chci moc poprosit, když se budou vykrucovat, co dál dělat? Mám jít před 18.3. na úřad a pomůžou mi tam ohledně získání dostupného? Vím, že existuje na internetu nějaká organizace, která pomáhá maminkám při získání odstupného. Jen abych jim mohla říct argumenty, aby mi to dali. Děkuji za odpověď a děkuji, že nám pomáháte.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, podle § 67 zákoníku práce máte na odstupné nárok tehdy, pokud dochází ke skončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou z důvodů uvedených v § 52, písm. a) až d). Jedná se o následující důvody: ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, stane-li se zaměstnanec nadbytečným, nesmí-li zaměstnanec nadále konat práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání. Na Vaši situaci by se z uvedených důvodů mohla vztahovat jen nadbytečnost. Nadbytečnost ale znamená, že pro Vás zaměstnavatel nemá práci, že Vás nemá kam zařadit. Z Vašeho popisu situace ale spíše vyplývá, že pro Vás zaměstnavatel práci má, jen se nemůžete shodnout na pracovní době. V tomto případě se nejedná o nadbytečnost. Výpovědí to do 18.3. vyřešit nestihnete (i když pokud je Vašemu dítěti teprve 2,5 roku, do práce byste se ještě vracet nemusela), v úvahu připadá pouze dohoda. Pokud se na pracovní době se zaměstnavatelem nedohodnete, můžete ještě zaměstnavatele požádat o zaslání návrhu dohody o ukončení pracovního poměru - pokud v ní nebude jako důvod ukončení uveden § 52, písm. c) zákoníku práce (nadbytečnost), pak Vám nárok na odstupné nevznikne. Případně můžete návrh takové dohody poslat zaměstnavateli sama s tím, že v návrhu bude uvedeno, že pracovní poměr je ukončen z důvodu uvedeného v § 52, písm. c) zákoníku práce. Dohoda je ale od slova dohodnout se - záleží tedy na tom, zda zaměstnavatel na takovou dohodu přistoupí.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, pobírá příspěvek na péči, příspěvek na bydlení a na živobytí.Kolik hodin měsíčně si smím přivydělat a jak se to pak počítá? Seberou mi ze všech davek celou částku, kterou si vydělám?Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, na příspěvek na péči nemá Váš případný přivýdělek žádný vliv, příspěvek na péči se Vám kvůli přivýdělku nijak nesníží. Jiná situace je u ostatních dvou dávek - příspěvku na bydlení a na živobytí. Zde závisí nejen na výši Vašich příjmů (výdělku), ale i na výši Vašich životních nákladů, zejména nákladů na bydlení. Počet hodin není nijak omezen, ale jak vysokou částku si můžete přivydělat, abyste o příspěvky nepřišla, nelze konkrétně říci.

Dobrý den, prosím o pomoc. Dne 18.3.18 se mám vrátit do zaměstnání po mateřské. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Potřebuji zkrácenou pracovní dobu, jelikož jsem na děti sama. Žádala jsem zaměstnavatele o zkrácenou pracovní dobu, bylo mi odpovězeno - že na stejné pracovní místo mi dají zkrácenou dobu s rotacemi tzn. 3x týdne od 8-17.hod. To nemůžu, jelikož potřebuji směnu od 8 - 15:30, abych vyzvedla děti ze školky. Prý se vrátilo hodně maminek a už to ovlivňuje chod call centra. Manager mi napsala, že pokud chci opravdu končit dříve, ať si hledám jinou práci. Že určitě pro mě budou mít práci ale ne do 15:30. Chci se zeptat, jelikož mám nárok na odstupné. Pracuji tam více než 9let, tak pokud mi zavolají a řeknou - že pro mě mají práci ale do 17hod a já ji odmítnu z důvodu pracovní doby, jak se bránit, jak postupovat, na koho se obrátit, když mi nebudou chtít dát odstupné. Jinak jako specialista můžu jít na jiné oddělení - bohužel, tam není možnost mít směnu od 8-15:30. I sama jsem si tyto informace zjišťovala.Děkuji za odpověď, přeji hezký den

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, dle § 241, odst. 2 zákoníku práce platí, že požádá-li zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody však nejsou v zákoníku práce ani v jiném právním předpise jednoznačně vymezeny. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, ve které byste pracovala na plný úvazek. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a obhájit. Nevím, jak přesně probíhala Vaše komunikace s manažerkou, ale doporučuji ještě jednou zaslat zaměstnavateli písemnou žádost (poštou doporučeně nebo do vlastních rukou, nikoliv e-mailem) o zkrácení pracovní doby. V žádosti uveďte, že na základě výše uvedeného § zákoníku práce žádáte o kratší pracovní dobu a přesně tuto dobu definujte. Současně uveďte, že pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, žádáte o písemné zdůvodnění, jaké vážné provozní důvody mu v tom brání. Žádost datujte a podepište. Každopádně se ale nyní ocitáte v nevýhodném postavení. Předpokládejme, že zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, což je z Vašeho dotazu pravděpodobné. V tom případě máte několik možností: 1. respektovat a dodržovat jím navrženou pracovní dobu, což ale píšete, že není možné, a současně se bránit soudní cestou 2. nastoupit do práce s tím, že budete dodržovat tu pracovní dobu, o kterou jste požadovala, protože vysvětlení Vašeho zaměstnavatele nepovažujete za vážné provozní důvody. V takovém případě se ale vystavujete riziku výpovědi pro hrubé porušení pracovních povinností. Proti takovéto výpovědi byste se opět musela bránit soudní cestou. 3. Podepsat se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovní poměru, ve které bude jako důvod ukončení uvedena osobní péče o dítě do čtyř let věku (dohodu bez uvedení důvodu rozhodně nepodepisujte). V případě, že budete chtít v zaměstnání zůstat se tedy nevyhnete soudnímu sporu se zaměstnavatelem a v případě dohody nárok na odstupné nemáte a z úřadu práce budete pobírat pouze minimální podporu v nezaměstnanosti. Podrobnější právní rozbor a informace k Vaší situaci najdete například zde: http://holec-advokati.cz/cs/publikace/aktuality/372

Dobrý den prosím o radu. V září 2017 jsem úspěšně dokončila studium bc. a nastoupila do mgr. studia. V listopadu jsem začala pracovat a to do ledna 2018 tudíž jsem skončila ve tříměsíční lhůtě a nevznikl mi nárok na PPM. Teď bych chtěla přerušit studium, s tím že si rozmyslím jestli později zvládnu dokončit. Jsem už 6 týdnů před porodem. Když teď přeruším, musela bych si platit zdravotní? Jestli ano, tak by mi přišlo logičtější přerušit studium až se miminko narodí, ale do školy už teď nechodím. A další otázka zní jestli mám nárok na PPM, známá mi řekla, že ne protože jsem nastoupila na magistra. Kdyby ano jaký by byl postup? Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Ta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší, je ochranná lhůta stejně dlouhá, jak dlouhé bylo toto zaměstnání. První podmínkou je tedy splnit potřebnou dobu pojištění. Do potřebné doby nemocenského pojištění se započítává i doba studia, pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno - ve Vašem případě tedy doba bakalářského studia. Aby Vám ale OSSZ měla výši mateřské z čeho vypočítat, musela byste být alespoň nějakou dobu zaměstnaná, což jste byla. Současně je ale zapotřebí splnit podmínku druhou - být v době nástupu na mateřskou dovolenou (nejpozději 6 týdnů před porodem) zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Tuto podmínku bohužel nesplňujete (zaměstnaná nejste a ochranná doba z posledního zaměstnání již uplynula), takže Vám nárok na mateřskou nevzniká. Po narození dítěte a vyřízení rodného listu si budete moci požádat o rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně. Co se týče zdravotního pojištění, stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby celodenně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku. Abyste si nemusela zdravotní pojištění platit sama, můžete studium přerušit kdykoliv po narození dítěte a pojištění za Vás bude platit stát.

Dobrý den, mám prosím dotaz. Moje neteř je těhotná ve 2. měsíci těhotenství. Porod by byl v říjnu 2018. V roce 2017 - v květnu úspěšně odmaturovala na střední škole úspěšně ukončené střední vzdělání, v létě 2017 /červen, červenec, srpen, září 2017/ měla součastně 2 brigády a nyní studuje školu vysokou. Je v prvním ročníku. Pokud by jí bylo dobře, 1. ročník by dokončila. Pak by musela školu přerušit a později by si ji dokončila. Prosím potřebuji poradit, je teď v situaci, že neví, co má dělat. Obrátila se na mě s pomocí. Je teď zoufalá. Všichni ji nadávají. Jde mi o mateřskou dovolenou. Zda by na ni měla nárok za určitých podmínek. Zda by splňovala podmínku 270 dní nemoc. pojištění za poslední 2 roky? Měla by nárok na mateřskou, kdyby byla krátce v létě 2018 před porodem zaměstnána?Jak dlouho by musela být zaměstnána? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Petra

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Petro, Vaše neteř musí pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Ta činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší, je ochranná lhůta stejně dlouhá, jak dlouhé bylo toto zaměstnání. První podmínkou je tedy splnit potřebnou dobu pojištění. Do potřebné doby nemocenského pojištění se započítává i doba studia, pokud bylo toto studium úspěšně ukončeno. Aby ale OSSZ měla Vaší neteři výši mateřské z čeho vypočítat, musí být Vaše neteř alespoň nějakou dobu zaměstnaná. Pokud měla brigády, záleží na tom, zda za ni z těchto brigád bylo odváděno nemocenské pojištění. I kdyby ale bylo, stále nesplňuje podmínku druhou - být v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Aby jí nárok na mateřskou vznikl, musela by se nechat zaměstnat tak, aby jí v době nástupu na mateřskou ještě trvala pracovní smlouva nebo aby byla v ochranné lhůtě - pokud skončí v práci například po dvou měsících, další dva měsíce poběží ochranná lhůta. Pokud podmínky pro nárok na mateřskou nesplní, může si po narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně.

Dobrý den, jsem druhým rokem na rodičovské dovolené (zvolila jsem tříletou). Koncem tohoto března mi končí pracovní smlouva uzavřená na dobu určitou. Ráda bych se zeptala, co od dubna musím udělat, kam se nahlásit nebo jen zaslat informaci na pojišťovnu? Budu ještě rok doma na rodičovské, ale abych nezameškala nějakou oznamovací povinnost a podobně. Předem moc díky za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, po skončení pracovního poměru se můžete, ale nemusíte evidovat na úřadě práce. Budete tak mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. Pokud ale podporu nutně nepotřebujete, můžete klidně evidenci odložit například do doby, než vyčerpáte rodičovský příspěvek. Za osoby pečující o dítě do sedmi let věku hradí zdravotní pojištění stát. Pokud chcete mít jistotu, že za Vás (i bez evidence na úřadě práce) bude i nadále hrazeno zdravotní pojištění, stačí Vaší zdravotní pojišťovně oznámit (například formou čestného prohlášení), že i nadále pečujete o dítě mladší sedmi let věku. Doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám navíc započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod.

Dobrý den. Nahlásila jsem čerpání rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte. Do zaměstnání (kde jsem pracovala před RD) nastupuji již ve 3,5 letech věku dítěte. Mohu být zaměstnaná a zároveň čerpat rodičovský příspěvek? Jak bych postupovala kdybych ukončila pracovní poměr např. po dvou měsících. Byla by možnost evidovat se na úřadu práce? Jakou min. dobu bych musela být zaměstnaná abych měla nárok na podporu vypočtenou ze mzdy? Přihlíží se na to, zda ještě čerpám rodičovský příspěvek do 4 let a není možnost po tu dobu evidence na ÚP? Děkuji za vaši odpověď. Jana

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jano, souběh zaměstnání a rodičovského příspěvku je možný - můžete tedy nastoupit zpět do zaměstnání a současně pobírat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možný souběh evidence na úřadě práce a pobírání rodičovského příspěvku. Pokud se tedy rozhodnete pracovní poměr ukončit a evidovat se na úřadě práce, můžete i nadále pobírat rodičovský příspěvek. Doba, po kterou je zapotřebí pracovat, aby Vám následně byla vypočtena podpora z platu, není v zákoně o zaměstnanosti ani v jiném právním předpise jednoznačně stanovena a rozhodovací praxe úřadů práce se v tomto směru bohužel liší - doporučuji tedy informovat se na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. Jako důvod uveďte osobní péči o dítě do čtyř let věku nebo docházku dítěte do předškolního zařízení. Dohodou můžete pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, ale potřebujete k ní souhlas zaměstnavatele. K výpovědi souhlas zaměstnavatele nepotřebujete, ale běží zde dvouměsíční výpovědní doba, který začíná běžet až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli.

Dobrý den, potřebuju poradit s placením záloh na sociální pojištění. Nedohledala jsem informace, zda rodičovská končí vyplacením dávek, nebo 4. rokem dítěte, nebo jak to poznám? Na rodičovské jsem od roku 2014. Od roku 2015 pracuji jako OSVČ a neplatila jsem žádné zálohy. Po skončení rodičovské budu automaticky mít osvč jako hlavní činnost, protože jiné zaměstnání nemám a nikdy ani neměla. Na konci roku 2017 mi sociálka vyplatila poslední dávku, ale nedostala jsem žádné vyrozumění, že mi rodičovská skončila, takže nevím, od kdy a jaké částky mám hradit. Jak postupovat, abych pak neplatila penále? Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, za OSVČ s vedlejší činností jste považována po dobu, po kterou pobíráte rodičovský příspěvek. Pokud Vám byl poslední rodičovský příspěvek vyplacen v prosinci 2017, jste od ledna 2018 OSVČ s hlavní činností a tomu by měla odpovídat i výše záloh na zdravotní a sociální pojištění. Tuto skutečnost (ukončení výplaty rodičovského příspěvku a tím i vedlejší činnosti) jste povinna OSSZ oznámit do 8. dne po měsíci, v němž došlo ke změně. Při hlavní činnosti byste u zdravotního pojištění měla platit alespoň minimální zálohu, tj. 2.024 Kč (od ledna 2018) a na sociální pojištění 2.061 (do podání Přehledu za rok 2017 - do dubna 2018) a poté 2.189 Kč (od podání Přehledu za rok 2017 - od května 2018).

TESTOVÁNÍ: Elektrická sešívačka Leitz New NeXXt WOW

Hovězí kostky s houbami

Hovězí kostky s houbami

8 hlasů
1h a 45min 456 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečené krůtí maso

8 hlasů
45min 568kJ 180 Kč

Recept na zapečené krůtí plátky se sýrem vonící šalvěj...

Plněný pečený pstruh

11 hlasů
50min 392kJ 320 Kč

Pečený pstruh plněný bylinkami a nakládaným pepřem.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více