Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, prosím Vás o radu s nárokem na PPM. V minulosti jsem pracovala cca 5 let, smlouvu mám u zaměstnavatele na dobu neurčitou. Při prvním těhotenství jsem nastoupila klasicky na PPM a pak pobírala rodičovský příspěvek. Synovi budou 30.9.2018 tři roky, bude nastupovat do školky a já bych se měla vrátit do zaměstnání. Jsem ale opět těhotná. Nástup na mateřskou dovolenou by měl být v lednu 2019. Jak mám nyní postupovat, abych nárok na PPM měla? Zaměstnavatel pro mě na 3 měsíce práci nemá. Jak jsem se dočetla, nejlepší varianta by pro mě byla nástup na neschopenku a pak přechod na mateřskou dovolenou. A co neplacené volno? Vznikne mi nárok na PPM a může dcera chodit do školky? A jak by to bylo v případě výpovědi u zaměstnavatele a nahlášení se na ÚP, měla bych nárok na PPM? Děkuji moc za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

v současné situaci máte několik možností:

1. dočasná pracovní neschopnost - pokud se kvůli rizikovému těhotenství ocitnete v pracovní neschopnosti, budete mít nárok na nemocenskou (a následně samozřejmě na PPM), takže nezůstanete bez finančních prostředků. Nevýhodou je, že budete muset dodržovat léčbný režim, tedy zejména vycházky - max. 6 hodin denně.

2. neplacené volno - pokud nechcete na nemocenskou ani ukončovat pracovní poměr, můžete zaměstnavatele požádat o neplacené volno. Na neplcené volno sice není právní nárok, ale vzhledem k tomu, že zaměstnavatel pro Vás - jak píšete - stejně nemá práci, nemusel by s poskytnutím neplaceného volna dělat problémy. V případě neplaceného volna sice zůstanete do nástupu na mateřskou bez finančních prostředků, ale nebudete omezována vycházkami. Nárok na PPM mít budete, vzhledem k tomu, že na mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte, bude výše PPM přibližně stejná jako u prvního dítěte.

3. ukočení pracovního poměru (dohoda, výpověď) - pokud nechcete jít na nemocenskou ani čerpat nepalcené volno, můžete pracovní poměr ukončit. Vzhledem k tomu, že je to zaměstnavatel, kdo pro Vás nemá práci, měl by s Vámi ale pracovní poměr ukončit on - nejlépe výpovědí. Rozhodně výpověď nepodávejte Vy sama. Na dohodu přistupte jen tehdy, pokud v ní jako důvod ukončení budou uvedny organizační důvody, v takovém případě totiž máte nárok na odstupné - dohodu bez uvedení důvodu uončení rozhodně nepodepisujte. Po ukončení pracovního poměru se můžete evidovat na úřadě práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že pokud se například rozhodnete pro další dítě, nebudet mít již nárok na další nemocenskou a PPM.

Rozhodnout se, jaké řešení zvolíte, musíte Vy sama.

Dobrý,den.Měla jsem 2 operace,promarodila jsem 380 dní,nyní chodím do práce ale čeká mě další operace.Kolik dní musím odpracovat abych měla nárok na nemocenskou.Děkuji za odpověd.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud byste opět chtěla nemocenskou čerpat celých 380 kalendářních dní, musela byste odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě, budete moci čerpat nemocenské dávky tak dlouho, jak dlouho budete po vyčerpání 380 dní pracovat. Pokud odpracujete například dva měsíce a poté budete opět v pracovní neschopnosti, budete moci dva měsíce čerpat nemocenské dávky. 

Dobrý den,chtěla jsem Vás poprosit o radu.Jsem pěstounka a mám v péči dvojčátka,kterým bylo v dubnu 3.Rod.příspěvek mám do 4 let věku dětí.Sociálka.,ale chtěla abych dala kluky od září do MŠ na dopoledne..Chtěla jsem se zeptat zda tím zaniká nárok na rod.příspěvek a zda to mám jít nahlásit.Děkuji Irová

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, paní Irová,

při pobírání rodičovského příspěvku je docházka dětí do školky sledována pouze u dětí do dvou let věku, u starších dětí nikoliv. Můžete tedy bez obav dát děti do školky, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek. Pokud pobíráte odměnu pěstouna, ze které je za Vás mj. odváděno i zdravotní pojištění, neměl by nastat ani problém se zdravotním pojištěním.

Dobrý večer. Mám pronajatý byt.najemni smlouvu s firmou která ten byt vlastní. Ale zároveň má v tom bytě sídlo firmy. Mám nárok na příspěvek na bydlení?dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

nárok na příspěvek na bydlení má vlstník nebo nájemce bytu či domu, který má v bytě/domě trvalý pobyt za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení se dokládají náklady na bydlení a příjmy všech osob, které v bytě/domě mají trvalý pobyt, za uplylnulé kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy zapotřebí celé kalendářní čtvrtletí hradit náklady na bydlení a poté je možné si o příspěvek požádat. Pokud tedy nikdo z majitelů (zaměstnanců) firmy nemá v bytě či domě trvalý pobyt, neměl by být dle mého názoru problém v tom, že zde má firma své sídlo. 

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Děkuji mockrát za odpověď na můj včerejší dotaz (Dobry den. Mam dotaz, z čeho se mi bude vypocitavat PMM. Nyní jsem na RD, ale pracovala jsem na smlouvu u jiného zamestnavatele. Nyní mi smlouva konci (doba práce 360 dni) a zároveň i RD a vracim se na původní místo. Ale od prosince budu mít nejen smlouvu u prvního zamestnavatele, ale zároveň i DPČ s částkou vyšší než 2500 Kč u toho, kde jsem pracovala těch 360 dni. Pokud bych v lednu otěhotněla a nastoupila na PN pro rizikové těhotenství, budou se mi vypocitavat dávky (neschopenka, PPM) ze smlouvy i z DPČ?) Chci se zeptat, zda by mi byla vyplácena PPM, pokud bych neměla u toho jednoho zaměstnavatele DPČ, ale smlouvu se zkráceným úvazkem řekněme 0,2 - s tím, že by jinak platilo vše co je napsáno výše. Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

i v případě, že byste místo na DPČ pracovala na klasickou pracovní smlouvu se zkráceným úvazkem, byste musela splnit všechny podmínky pro nárok na PPM. Musela byste tedy získat 270 dní nemocenského pojištění během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou a být nemcoensky pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřskou nebo být v ochranné lhůtě.

Dotaz: Hanka

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Chtěla bych žádat o přídavky na děti. S otcem prvního dítěte (11 let) spolu nežijeme již delší dobu a máme soudně danou střídavou péči, alimenty si platíme navzájem. Jak máme v tomto případě postupovat? Jakým způsobem úřad práce vyhodnocuje střídavou péči? Momentálně pobírám peněžitou pomoc v mateřství na druhé dítě s jehož tatínkem tvoříme rodinu, úřad bude chtít přehled zaplacených záloh OSVČ, vzhledem k tomu, že otec dítěte je podnikatel. Bude problémem pro přiznání dávky fakt, že má přítel nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění? Nedoplatky splácí a zálohy již nějakou dobu platí řádně. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na přídavky na děti máte nárok tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima. Rozhodující jsou pouze příjmy, nikoliv výdaje. Pokud Vám tedy otec dětí platí výživné, musíte toto výživné do žádosti o přídavky na děti uvést jako svůj příjem. Výživné, které platíte Vy, bohužel nijak uplatnit nemůžete. Pokud s otcem dítěte nejste rozvedená, bude zapotřebí doložit ještě čestné prohlášení, že společně nežijete a nehradíte náklady na své potřeby. 

Co se týče Vašeho současného partnera, samotný fakt, že má nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění, by neměl být překážkou pro přiznání přídavku na dítě.

Dobry den. Mam dotaz, z čeho se mi bude vypocitavat PMM. Nyní jsem na RD, ale pracovala jsem na smlouvu u jiného zamestnavatele. Nyní mi smlouva konci (doba práce 360 dni) a zároveň i RD a vracim se na původní místo. Ale od prosince budu mít nejen smlouvu u prvního zamestnavatele, ale zároveň i DPČ s částkou vyšší než 2500 Kč u toho, kde jsem pracovala těch 360 dni. Pokud bych v lednu otěhotněla a nastoupila na PN pro rizikové těhotenství, budou se mi vypocitavat dávky (neschopenka, PMM) ze smlouvy i z DPČ?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

co se týče pracovní neschopnosti, pokud budete uznána práce neschopnou pro obě výdělečné činnosti (práci na smlouvu i práci na DPČ), budete mít nárok na nemocenskou jak z práce na smlouvu, tak i z práce na DPČ. Pokud jde o PPM, musela byste splnit podmínky nároku na PPM u smlouvy i DPČ. U smlouvy podmínky splníte, protože pokračuje Váš původní pracovní poměr. Pokud byste nastoupila na mateřskou do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám PPM počítat ze stejného vyměřovacího základu jako u první PPM. Pokud nastoupíte na mateřskou později, bude se Vám PPM počítat z výdělku, kterého budete dosahovat po návratu z rodičovské dovolené. Pokud byste chtěla čerpat PPM i z DPČ, musela byste i zde získat 270 dní nemocenského pojištění, což se Vám pravděpodobně nepodaří. V takovém případě se Vám sice PPM nebude počítat i z DPČ, ale budet moci na DPČ pracovat například i během doby, kdy budet na mateřské. 

Dobrý den, jsem samoživitelka a žiji s 15-letým synem, na kterého bylo otci stanoveno platit výživné 2.600,- Kč, on naopak žije s naším 18-letým synem a mně bylo stanoveno výživné 3.000,- Kč. S otcem dětí máme ověřenou dohodu, že mu budu měsíčně posílat rozdíl těch 400,- Kč. Na úřadě při podání žádosti o příspěvek na bydlení mně ale řekli, že do mých příjmů se částka 2.600,- Kč započítá, ale moji částku 3.000,- Kč prý nijak uplatnit nemůžu, prý se to k nákladům na bydlení nevztahuje. Ale já přece těch 2.600,- nikde nedostávám, naopak 400,- platím. Je tento postup správný? Myslím, že je to naprosto nespravedlivé, můžete se k tomu prosím vyjádřit? Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádnou dohodu, pak byste dostala 2.600 Kč, které by Vám úřad práce započítal jako příjem, ale současně byste vydala 3.000 Kč, které byste pro nárok na příspěvek na bydlení také nemohla vykázat jako výdaj, protože se nejedná o výdaj spojený s bydlením. O 400 Kč v mínusu jste v obou případech, takže dle mého názoru je správné, že Vám úřad práce započítává částku 2.600 Kč jako příjem, i když tuto částku fyzicky nedostáváte. Ušetříte ji totiž na výdajích, protože místo 3.000 Kč platíte jen 400 Kč. Takže i v případě, že byste 2.600 Kč dostávala, v konečném důsledku byste je také neměla, protože byste je utratila (+400 Kč navíc) za výživné na staršího syna. Dle mého názoru je tedy postup úřadu práce v pořádku.

ještě k té nemocenské kterou by zaměstnanec nastoupil den po podepsání smlouvy tak zaměstnavatel platí od 4 do 14 nemocenskou a platí nějaké odvody státu za zaměstnance za těch 14 dní nebo za celý měsíc nebo ???? Děkuji Bobo

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí za zaměstnance žádné pojištění, protože ho nemá z čeho vypočítat (zaměstnanec nemá žádný započitatelný příjem). Stejně tak nemocný podnikatel (OSVČ) neplatí během nemoci zálohy na pojištění. Od 15. dne nemoci pak platí za zaměstnance pojištění stát.

dobrý den jen krátce kolik dní musí být zaměstnanec zaměstnán aby měl nárok na nemocenské dávky a z čeho se vypočítávají když předtím byl na ÚP bez podpory a jak dlouho mohou být vypláceny děkuji Bob

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Bobe,

nárok na nemocenské dávky vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže můžete nastoupit na nemocenskou klidně už po jednom odpracovaném dnu a nárok na nemocenské dávky Vám vznikne. První tři dny nemoci budete doma tzv. "zadarmo", od 4. do 14. dne nemoci Vám bude za pracovní dny vyplácet náhradu mzdy zaměstnavatel a od 15. dne nemoci Vám začne nemocenské dávky vyplácet okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Jejich výše se vypočítá z tzv. předpokládaného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahoval, kdybyste místo nemocenské normálně pracoval. Maximální podpůrčí doba pro výplatu nemocenských dávek je 380 kalendářních dní, Tato doba se může krátit o dobu, po kterou jste byl v pracovní neschopnosti během 380 kalendářních dní před vznikem současné pracovní neschopnosti

Alimenty a výživné

Dotaz: jika

Prosim Vás, mám dva syny 20 a 13 let, žiji ve dvougeneračním domku, který mi rodiče přepsali před 22 lety. Dobrých 15 let tu nejsou vztahy ideální, hádky, vyhrožování ze strany mích rodičů. Nejhorší je, že celou dobu štvali mé syny proti mě a manželovi. Myslela jsem ( naivně), že až budou kluci starší, pochopí kde je pravda. Opak je pravdou. Často, když jsme po starším synovy něco chtěli pomoci, otec po mě hned řval, že to není práce pro něj( umývání nádobí - není moje myčka, škrábání brambor- není práce pro něj, rytí zahrady - to teda dělat nebude atd. nebo se zašil dole u rodičů. Mám pohlou páteř na 5- ti místech a jednou jsem se vůbec nepohla - nepodal mi ani vodu. Chodil kolem mne jako bych doma vůbec nebyla. Podle mého otce opět simuluji a myslím si, že syn si to dle přístupu myslí také. Mimo jiné už půl roku tak chodím do práce a beru si volno pouze když už to nejde vydržet. Momentálně mám prázdniny a jezdím na obstřiky do páteře. Před 14- ti dny jsme začali opravovat podlahy, syn to věděl již 1/2 roku, ale i přesto odjel ke své přítelkyni. Na pomoc přenášet cetrys. desky jsme museli sehnat cizí lidi. Minulý týden v úterý můj otec přiletěl ráno do mého bytu v prvním patře a začal řvát co jsem za matku, že nedám klukovi najíst ( já, která hlavně kvůli synovy strávila 2/3 svého dosavadního života u plotny) ať jde dolů. Syn poslušně šel. Na to jsem zakřičela ať se tedy už nevrací a ať si vystěhuje věci. Tak se i stalo, ale noutebuk jsem schovala. Syn nic neřekl, akorát chtěl po mě myš, že si ji koupil za své. V sobotu přijel můj bratr, který mi oznámil, že pokud mu hned nevrátím noutbuk, tak podá oznámení na policii, že jsem syna okradla a že budu platit jako mourovatá, protože pokud syn studuje ( právě se dostal na VŠ) tak jsem povinna vše hradit. O tom vím, ale pokud prokážu, že syn se k nám nechová jak by měl (byla jsem po operaci a syn se za mnou ani nestavil před odjezdem do Chorvatska, které jsme mu mimochodem s manželem zaplatili; manžel mě dovezl z nemocnice po jiné operaci syn přišel ze školy domů, ani se nepřišel na mě podívat a šel opět dolů a přišel až po hodině, na mou připomínku, že ho ani nezajímá jak na tom jsem se bránil tím jestli nemůže dědovi a babičce říci ahoj, že jsem ho to učila.Nakoupit něco nebo zajít zaplatit SIPO byl velký problém. Tak bych mohla pokračovat. Pomohl mi jen když měl zrovna dobrou náladu. Věčně hrál hry. Byly se synem problémy se spotřebou elektřiny i vody. Nyní mí rodiče kolem něj skáčou, ale všechny energie, popelnici, prostě vše na co si vzpomenete platím já. Syn už je tak zmanipulovaný, že podle něj je vše má povinnost a za vše zaplatím. Nejde tu vůbec o peníze, ale syn by si měl uvědomit jak se má k nám chovat. Chci se zeptat jestli mohu i studujícího syna odhlásit jako vlastník nemovitosti z trvalého pobytu. Podle mne může u mích rodičů v této nemovitosti bydlet pouze za mého souhlasu a jak postupovat abychom s manželem dosáhli toho, že nemusíme za těchto okolností financovat jeho studia. ( zkazil si život) Je tak naočkovaný, že si myslí, že vše je naše povinnost. Měl skoro vždy na co si vzpomněl. Kolegyně v práci mi říkali, že mi to obskakování jednou "vrátí". Děkuji za brzkou odpověď. Jitka

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jitko,

co se týče zrušení trvalého pobytu, trvalý pobyt může zrušit majitel nemovitosti. Je ale zapotřebí ohlašovně na městském úřadě doložit splnění dvou podmínek, a to: že zaniklo užívací právo Vašeho syna k nemovitosti (samotný trvalý pobyt užívací právo nezakládá, takže pokud nemáte se synem sepsanou např. nájemní smlouvu, tak Váš syn žádné užívací právo nemá) a že Váš syn nemovitost (nebo její vymezenou část) neužívá, tzn. že u vás nebydlí. Problém tedy momentálně bude ve splnění druhé podmínky, kterou zatím nemůžete prokázat, protože syn u vás bydlí. To, že pravděpodobně máte vůči synovi stále vyživovací povinnost ale neznamená, že jste povinni nechat syna u sebe bydlet. Doporučuji tedy nastavit nějaká pravidla v tom smyslu, že pokud u vás syn chce bydlet, bude přispívat na domácnost (nějakou brigádu při studiu určitě zvládne) nebo alespoň pomáhat s domácími pracemi. V opačném případě nejste povinni nechat syna u sebe bydlet. 

Pokud jde o vyživovoací povinnost, ta trvá do doby dokud dítě není schopné se samo živit. Tato doba zpravidla končí s ukončením studia a nástupem dítěte do zaměstnání. Občasné brigády a přivýdělky se nepovažují za schopnost se živit. Rozporem s dobrými mravy může nastat například tehdy, kdy dítě bez vážnéhbo důvodu ukončuje předčasně studium a opětovně začíná studovat (tzv. věčný student), ale může jít také o situace, kdy dítě neposkytne rodiči potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Pokud je ale výživné určeno soudním rozhodnutím a Vy se domníváte, že další poskytování výživného by bylo v rozporu s dobrými mravy, doporučuji se s návrhem na ukončení vyživovací povinnosti obrátit na soud. 

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu,který činí 9.399 korun, a měsíčně platím za byt 5.073,-korun..Z toho tvoří 4.500,- korun platba do fondu oprav.Bylo mi řečeno, že se tato částka do nákladů na bydlení nezapočítává.Je to opravdu tak?Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

příspěvek na bydlení, na který se pravděpodobně ptáte, upravuje zákon o státní sociální podpoře. Náklady na bydlení pak upravuje § 25 tohoto zákona, přišemž ve výčtu nákladů, které se při posouzení nároku na příspěvek na bydlení zohledňují, skutečně nejsou uvedené platby do fondu oprav. Tyto platby se tedy do náladů na bydlení opravdu nezapočítávají. Nicméně je velmi neobvyklé, aby platby do fondu oprav činily takto vysokou část nájemného. Pokud z těchto důvodů nedosáhnete na příspěvek na bydlení, můžete si zkusit zažádat o dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). 

Pracovně právní problémy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,je prosím povoleno v pracovní době (HPP) v přestávce na oběd dělat jinde brigádu ,například úklid ? Myslím si že ne,ale ráda si přečtu váš názor a zdůvodnění.Děkuji,Kelišová

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

to je otázka spíše pro právníka se specializací na pracovní právo, přesto se pokusím odpovědět. Vzhledem k tomu, že přestávka na jídlo a oddech se nezapočítává do pracovní doby (není její součástí) a zaměstnavatel Vám nemůže určit například to, že během přestávky musíte zůstat na pracovišti, je teoreticky možné během přesstávky vykonávat jinou výdělečnou činnost. Vzhledem k tomu, že tato přestávka je zpravidla poskytována pouze v délce půl hodiny a po jejím skončení je nutné být zpět na pracovišti a věnovat se původní práci, si ale praktický výkon takovéto brigády neumím představit. Při dalším přivýdělku je zapotřebí myslet na to, že pokud se bude druh vykonávané práce shodovat s činností Vašeho původního zaměstnavatele, potřebujete k takové výdělečné činnosti jeho - nejlépe písemný - souhlas.

Mám Cronovu nemoc, invalidní důchod 1.st. Mám nárok na ZTP? Jak si případně mohu o průkaz zažádat?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením (průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P) má osoba starší jednoho roku s tělesným, smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Základním předpokladem pro nárok na průkaz ZTP je tedy mít postižení omezující pohyblivost nebo schopnost orientace. Protože Crohnova choroba je onemocněním jiného druhu, obávám se, že šance na přiznání průkazu ZTP je malá. Pokud byste chtěl(a) zkusit žádost podat, můžete se obrátit na úřad práce v místě Vašeho bydliště, kde získáte potřebný formulář. 

Dobrý den, paní Šťastná, potřebuji poradit s mým poněkud komplikovaným případem. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května 2018 byla na neschopence (poraněná ruka s trvalými následky). Protože jsem v říjnu 2017( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla na mateřskou), tak jsem byla od 1. ledna 2018 vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května 2018 na neschopence. Od 1.6.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Tudíž mi paní účetní předala Přílohu k žádosti o dávku, kde mám v části započitatelný příjem pouze jeden měsíční plat za červen 2017 /16 622Kč/ a v dalším měsíci proplacenou dovolenou /6 665Kč/. V ostatních měsících nemám započítaný žádný příjem a teď tedy vůbec nevím, podle čeho se bude mateřská dovolená vypočítávat, kolik bude mateřská činit atd.? Dočetla jsem se, že mateřská se počítá z 12ti předešlých měsíčních hrubých příjmů, že? Ale jak to bude v mém případě, když mi PP skončil už v prosinci, tudíž jsem potom už žádný příjem (kromě nemocenské, která se nepočítá) neměla? Moc Vám děkuji za odpověď, Zuzka.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Zuzko,

pokud jste v říjnu 2017 podala výpověď, pak Váš pracovní poměr skončil na konci prosince 2017. Jestliže jste 1.6.2018 nastoupila na mateřskou, pak jste skutečně v ochranné lhůtě, takže nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) Vám opravdu vzniká. Vzhledem k tomu, že jste přes nástupem na mateřskou byla na nemocenské, nebude se Vám PPM samozřejmě počítat z nemcoenské, ale z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně pracovala. Jinými slovy, OSSZ Vám výši mateřské vypočítá z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na nemocenskou, tudíž pravděpodobně z částky 16 622 Kč. 

TESTOVÁNÍ: Špaldový celozrnný chleba od Penamu

Jehněčí kotletky s italským sýrem

Jehněčí kotletky s italským sýrem

9 hlasů
55min 837 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečený bažant

13 hlasů
2h a 30min 506kJ 260 Kč

Bažant pečený na bílém víně s houbami.

Kopřivový salát s mladou mrkví

9 hlasů
20min 368kJ 55 Kč

Jarní salát s kopřivami.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více