Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem těhotná 12 týden a mám doporučeno jít na neschopenku. Řádně pracuji 12 let v kuse bez přerušení, ale teď v poslední práci mám smlouvu na dobu určitou a končí mi na konci ledna (to by měl být plus mínus i můj nástup na mateřskou). Moje otázky ale zní: 1) když půjdu teď na neschopenku při těhotenství, tak nedojdu o mateřskou? Z Jaké částky se bude počítat? 2) Když mám smlouvu do konce ledna 2021 a na mateřskou bych nastupovala cca 4. 2. 2021 neohrozí mi to nějak mateřskou, že ne? Moc předem děkuji za odpovědi, vůbec nevím, kam se mám obrátit s radou a narazila jsem na tyto stránky. Pěkný den.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Evo,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže pracujete 12 let bez přerušení, rozhodně splňujete podmínku potřebné doby pojištění a pokud Váš pracovní poměr skončí v lednu 2021 a Vy hned během následujícího měsíce nastoupíte na mateřskou dovolenou, pak splňujete i podmínku druhou, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě - nárok na mateřskou Vám tedy vznikne. Můžete klidně nastoupit i na nemocenskou, ani nemocenská nárok na mateřskou nijak neohrozí. Výše nemocenské se Vám pak bude počítat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo nemocenské normálně praccovala. Nemusíte se tedy obávat toho, že byste kvůli nemocenské měla nižší mateřskou. Ani ukončení pracovního poměru nárok na mateřskou neohrozí. Formulář žádosti o PPM, který Vám vydá Váš gynekolog, předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho s potřebnými údaji odešle na ČSSZ. Během čerpání PPM si pak na úřadě práce požádáte o výplatu rodičovského příspěvku.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, syn bude mít 4 roky v březnu 2021, rodičovský příspěvek budu pobírat do února 2021. V současné době jsem podruhé těhotná s termínem porodu na konci dubna 2021, na mateřskou bych odcházela v březnu 2021. U svého zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou a podepsanou zadost o prodloužení rodičovské dovolené do září 2020. Co mohu v této situaci dělat, pokud jsem tuto dohodu nedodržela a podruhé otěhotněla? Pokud mi nevyhovi v žádosti o prodloužení RD do 4 pět věku dítěte (březen 2021), mohou se mnou v tomto případě rozvazat pracovní poměr? Moc dekuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte (ve Vašem případě tedy do března 2020). Pokud budou Vašemu synovi v březnu 2021 4 roky, pak již nečerpáte rodičovskou dovolenou, nýbrž neplacené volno, jehož poskytnutí záleží zcela na dobré vůli Vašeho zaměstnavatele - není jeho povinností Vám neplacené volno poskytnout. Pokud máte dohodnuté neplacené volno do konce září 2020, ale z důvodu péče o syna a dalšího těhotenství se nemůžete vrátit zpět do práce, máte několik možností: 1. Pokud to Váš zdravotní stavy vyžaduje, můžete po ukončení neplaceného volna nastoupit na nemocenskou - v takovém případě budete mít nárok na nemocenské dávky. 2. Další možností je požádat zaměstnavatele o prodloužení neplaceného volna - záleží ale pouze na něm, zda Vaší žádosti vyhoví či nikoliv. 3. Pokud Vám ošetřující lékař nenapíše neschopenku a zaměstnavatel Vám neprodlouží neplacené volno, ale Vy se přesto nemůžete/nechcete vrátit do práce, budete muset sama ukončit pracovní poměr dohodou (u výpovědí by běžela dvouměsíční výpovědní doba, během které byste musela pro zaměstnavatele pracovat). Zaměstnavatel by s Vámi ukončil pracovní poměr pouze v případě, že by pro Vás po ukončení neplaceného volna neměl práci.

Dobrý den, ráda bych se zeptala následující záležitost: - aktuálně jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 30.9.2021. Rovnou tedy plánuji ještě druhé těhotenství s plánovaným porodem červenec/srpen 2021. Mohu se zeptat, jak to pak funguje: a) předpokládám na mateřskou 6 měsíců mám nárok ve stejné výši jako u prvního dítěte? b) funguje tako ochranná lhůta nebo pracovní poměr prostě skončí posledním dnem platnosti smlouvy na dobu určitou c) zaměstnavatel naznačil, že v takovém případě by rád podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru k datu skončení smlouvy - je to ok, nebo viz bod b) jsem v ochranné době, tzn. podpisem takové dohody bych si uškodila? Předem moc děkuji za osvětlení problematiky

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplnulých dvou let nemocensky pojištěná (zaměstnaná - do doby pojištění se počítá celá doba trvání pracovního poměru i během rodičovské dovolené) a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Jestliže nastoupíte na mateřsku dovolenou ještě během trvání pracovního poměru nebo do 180 dní od jeho skončení, vznikne Vám nárok na mateřsku přibližně ve stejné výši jako u prvního dítěte. Během mateřské a rodičovské dovolené nejste proti skončení pracovního poměru na dobu určitou nijak chráněna - Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby k 30.9.2021. V případě ukončení pracovního poměru na dobu určitou není zapotřebí podepisovat dohodu o ukončení pracovního poměru - pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.

Dobrý den paní Šťastná, děkuji za ochotu, vkládám tedy dotaz. Zde jsou relevantní údaje: Můj bývalý partner utrpěl vážný úraz hlavy) v červenci 2018. V 10/2019 mu byl přiznán na základě tohoto obrazu částečný invalidní důchod. V říjnu 2019 jsme se také začali soudit o alimenty r+ styk s dítětem. Partner již předtím byl několikrát ke mně hrubý, byla na něj volána policie. Na partnera se nechal vypracovat znalecký posudek. V posudku bylo psáno, že otec není schopen samostatného styku s dítětem. Soudkyně rozhodla o asistovaném styku. Vzdala jsem se odvolání, protože u soudu mi bylo řečeno že to samozřejmě půjde určitě mě na ruku jak se to bude hodit mě dl e práce že si to snad nebudu muset nadělávat a tak dále. Bohužel, žiji v Teplicích, asistenční služba je v Ústí nad Labem. Synovi budou 2.9. tři roky. Já tady budu nastupovat 3.9. zpět do práce. Jsem ve služebním poměru. S asistenční službou to dopadlo tak, že jsem já ta která je v kleštích. Bohužel oni mají určený den na styk asistovaný pouze pondělí.a to ještě hodinu kterou my sami očí protože se k nim dopředu objednalo spoustu lidí z Ústeckého kraje. Možná později si budu moct tu hodinu vybrat sama příští měsíc alespoň trochu podle mého. Ale to není to hlavní co mě trápí. Jednak jsem si musela změnit úřední den, což mi vadí na středu. Potom mi vadí další věc, že mi v této asistenční služby řekli že mi dají propustku a v práci mi to určitě omluví. V práci s tím zaobírala paní na personální oddělení a vedoucí probírali zákoník práce i tuto organizaci. bohužel mi to neomluví protože to nespadá do lékařské prohlídky do cesty za doktorem a tak dále. A já přesto musím plnit povinnosti podle rozsudku soudu. Bylo mi řečeno že můžu být vůbec ráda že mě bude někdo pouštět ty pondělky, protože kdybych pracovala ve výrobě tak mě nikdo nebude pouštět z práce na tento účel. Zaměstnavatel tedy po poradě s personálním oddělením mi povolil že mohu chodit pondělí dříve, pokud to budu potřebovat, ale buďte to budu nadělávat nebo si vezmu půlky dnů dovolené. zatím ty půlky dnu ještě jdou protože ke konci roku stejně budu muset vyčerpat nějakou dovolenou, ale příští rok si to neumím absolutně představit abych si brala ze své dovolené dny. jsem volala na oddělení sociální péče tam mi ještě vynadali žebráním styku syna s otcem přitom já jsem ta kterou on napadal, my oba jsme se synem ti poškození. a to samé mi řekli ve spirále opravdu už nevím jak dál. já bych totiž velice ráda aby to nezasahovalo do mého soukromí tím způsobem že si to ještě budu nadělávat v práci mám tříleté dítě a neumím si představit ho tahat do jiného města když například v 5:00 tam teprve večer bude nějaké volné místo na toto sezení ještě ke všemu dvě hodiny. Ráda bych to alespoň měla omluvené nebo nějakým způsobem chráněné tak abych si nemusela brát dovolenou nebo si to nadělávat. myslela jsem že tento asistovaný styk mi půjde na ruku s dobou kdy se to hodí mě v práci protože ta druhá strana můj bývalý partner nepracuje a jemu o nic vlastně nejde. jenže ve finále jsem vlastně já a moje dítě my jsme ti dva kteří tím nakonec budeme trpět jsem bude utahaný a já budu v práci každý týden tak o dvě hodiny déle abych si to mohla nadělat nebo si budu muset vzít půl dne dovolenou. prosím o radu zda to lze nějakým způsobem omlouvat abych si nemusela nadělávat v práci odchody na asist. styk. Nebo nějaké jiné východisko. Děkuji předem.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, ve kterých Vás zaměstnavatel může uvolnit z práce a na nezbytně nutnou dobu Vám poskytnout placené, případně neplacené volno. Doprovod dítěte na asistovaný styk s druhým rodičem mezi tyto situace bohužel nepatří - zaměstnavatel Vás z práce kvůli asistovanému styku bohužel opravdu uvolnit nemusí. Jako první mě napadá pokusit se realizovat asistovaný styk někde jinde - obrátit se s touto žádostí na jinou organizaci. Pokud ale máte konkrétní organizaci uvedenou přímo v soudním rozsudku, pak toto řešení nebude možné. Asistovaný styk dítěte s jedním rodičem probíhá za účasti odborníka bez účasti druhého rodiče. Nemyslím si, že Vaše osobní účast při asistovaném styku by byla nezbytná. Další možností je tedy domluvit se s pracovníky organizace, že bude Vašeho syna předávat k asistovanému styku někdo jiný a Vy ho budete po styku přebírat zpět. Pokud ani toto nebude možné, nezbude Vám nejspíše nic jiného, než se obrátit písemně na OSPOD, informovat je o tom, že zaměstnavatel není ochoten Vás uvolňovat ze zaměstnání a že za těchto podmínek pro Vás není možné se na asistovaný styk dostavit. Požádejte OSPOD o zajištění asistovaného styku v jiné organizaci a vyžadujte písemnou odpovvěď. Nic jiného Vám v tuto chvíli bohužel poradit neumím.

Dobrý den,moc Vás prosím o radu. Pracuju jako řidička - rozvoz obědů, neboli pracovala jsem. Dne 29.6.2020 jsem měla dopravní nehodu. Nezavinila jsem ji. Dne 30.6. mi skončila pracovní smlouva. Tato nezaviněná nehoda je pracovním úrazem. Od zaměstnavatele jsem dostala zaplacené dva dny nemocenské .tj.29. a 30.6. Pěkně prosím co zbývajících 12 dnů nemocenské, které normálně hradí zaměstnavatel? Vůbec nevím kam se obrátit. Je nějaká naděje, nebo se mám smířit s tím, že prostě mám smůlu, protože smlouva na dobu určitou skončila den po nehodě? Děkuju Vám moc za informace, které nám všem poskytujete.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy během pracovní neschopnosti pouze po dobu, kdy trvá Váš pracovní poměr. Jestliže Váš pracovní poměr skončil hned následující den po pracovním úrazu a vzniku pracovní neschopnosti, proplatí Vám zaměstnavatel náhradu mzdy opravdu jen za první dva dny. Třetí až čtrnáctý den pracovní neschopnosti budete bohužel doma zadarmo. Od 15. dne nemoci pak máte nárok na nemocenské dávky od České správy sociálního zabezpečení - tzv. lístky na peníze tedy dál odevzdávejte Vašemu bývalému zaměstnavateli. Jestliže se jednalo o pracovní úraz, máte od zaměstnavatele samozřejmě nárok na odškodnění - např. odškodnění za bolestné a léčení, za ztrátu na výdělku, případně za trvalé následky.

dobry den,mam dotaz mam syna ma 4stupen,staram se o nej ,takze pobiram prispevek na peci,pobiram i prispevek na bydleni,ale naklady na bydleni jsou vysoke chci si zažadat na hmotne nouzi o prispevek,pocita se do toho i ten prispěvek na peči co beru,na syna jestli to ma nejaky vliv,dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

příspěvek na péči je - jak už z názvu vyplývá - určen na úhradu za poskytovanou péči. Příjemce příspěvku (žadatel o příspěvek) vyplácí příspěvek zařízení sociálních služeb nebo fyzické osobě, která mu péči poskytuje. Protože je příspěvek určen na úhradu péče a nikoliv na úhradu bydlení a dalších životních nákladů, nejedná se o rozhodný příjem pro dávky pomoci v hmotné nouzi.

Dotaz: ???

Dobrý den paní Šťastná, obracím se na vás s jedním dotazem který se týká asistovaneho styku partnerů s dítětem. Konkrétně můj bývalý přítel má nařízeno od soudu se stýkat s mým synem. Já kvůli tomu budu muset jezdit z práce dřív. A právě této věci se týká můj dotaz, ale nevím jestli také odpovídáte na dotazy v této oblasti. Pokud ano tak dotaz budu specifikovat pokud ne tak mi prosím napište na koho bych se mohla obrátit, děkuji. Marcela

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Marcelo,

otázky asistovaných styků jsou poměrně specifické, protože o nich rozhoduje soud, taže Vám nedokáži předem sdělit, zda budu moci na Váš dotaz konkrétně odpovědět. Protože ale nevím, na koho jiného bych Vás odkázala, zkuste svůj dotaz vložit do poradny.

Dobrý den, od 11/2015 jsem zaměstnaná u zahraničního zaměstnavatele na HPP na dobu neurčitou. V 3/2018 jsem nastoupila na MD (dítě se narodilo v 5/2018). Aktuálně pobírám RP. Zaměstnavatel se rozhodl ukončit činnost v ČR a tento měsíc (srpen 2020) mohu očekávat výpověď. Výpovědní lhůta skončí 31. 10. 2020. Jsem však již těhotná, termín porodu mám stanovený na 4/2021, tedy bych měla "pohodlně" stihnout nastoupit na MD do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Z toho mi plyne, že budu mít nárok na PPM. Je má domněnka správná? Byla jsem sice od 5/2018 na MD a pobírala tak PPM a následně RP, ale protože jsem byla stále zaměstnaná, nemocenské pojištění za mě bylo odváděno? Dále by mě zajímalo, jak je to s nemocenským pojištěním v době mezi vyčerpáním RP (aktuálně mám nastavené tak, že vyčerpám v 1/2021) a nástupem na MD (3/2021), je pro mě lepší snížit si částku tak, abych RP vyčerpala až těsně před nástupem na MD? A v neposlední řadě nevím, komu mám zaslat žádost o PPM. Zaměstnavatel je zahraniční, v ČR nebude mít žádnou pobočku (daně, výplaty apod. nám zpracovávala externí firma), nevím tak, kde a jak jej budu nahánět, abych mu žádost předala. Lze v tomto případě poslat žádost přímo na OSSZ? Děkuji moc.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí získat během posledních dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a být pojištěná (zaměstnaná) i v době nástupu na mateřsku dovolenou neo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru. Jestliže Váš pracovní poměr skončí na konci října 2020 a termín porodu máte v dubnu 2021, pak v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě. Do doby nemocenského pojšitění se počítá celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr, takže Vám nárok na PPM vznikne.Ukončením zaměstnání (od 1.11.2020) dojde k záníku Vašeho nemocenského pojištění - jeho hrazení ale není povinné a nárok na PPM Vám vznikne, takže Vás to nemusí trápit. Jiné je to se zdravotním pojištěním, které povinné je - zdravotní pojištění za Vás bude stát hradit do doby, dokud budete čerpat rodičovský příspěvek. Můžete si tedy snížit rodičovský příspěvek tak, aby Vám byl vyplácen po delší dobu. Další možností (pokud dítě nebude chodit do školky nebo jen na max. 4 hodiny denně) je oznámit Vaší zdravotní pojišťovně, že nadále pečujete o dítě, pak za Vás také bude hradit zdravotní pojištění stát. Poslední možností je evidovat se na úřadě práce - díky péči o dítě budete mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. 

Dobrý den, ráda bych se informovala na možnosti, které momentálně mám. Jsem na rodičovské dovolené naplánované do září 2020, dcera je narozená srpnu 2020, od září bude navštěvovat školku. Během rodičovské dovolené jsme se přestěhovali, bývalý zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr dohodou ke třetím narozeninám dcery a nové jsem si chtěla najít během září. Nyní jsem během preventivní prohlídky zjistila, že jsem nemocná a není jisté, zda budu moci do nové práce nastoupit. Můžete mi prosím poradit, jak vzniklou situaci řešit a jestli mám nějaké možnosti? díky e

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovská dovolená i Váš pracovní poměr končí dnem, kdy bude mít Vaše dcera třetí narozeniny. Po třetích narozeninách dcery bude zapotřebí řešit otázku Vašeho zdravotního pojištění (hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné). Pokud by Vaše pracovní neschopnost vznikla do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, měla byste od 15. dne nemoci nárok na nemocenské dávky a zdravotní pojištění by za Vás hradil stát. Jestliže nebudete zaměstnaná ani v pracovní neschopnosti, máte do doby, než se Vám podaří najít zaměstnání, dvě možnosti: Můžete se zaevidovat na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání a díky péči o dceru během posledních dvou let budet mít nárok alespoň na minimální podporu v nezaměstnanosti. Pokud Vaše dcera bude chodti do školky na maximálně čtyři hodiny denně, můžete nahlásit Vaší zdravotní pojičťovně, že i nadáe o dceru pečujete, a zdravotní pojištění za Vás bude rovněž hradit stát, i když nebudete v evidenci úřadu práce.

Dobrý den, když plánuji co nejdříve po narození prvního dítěte druhé, řekneme do roka, abych pak šla co nejdříve zpátky do práce, jak nejlépe využít dávky? 28 týdnů je mateřský, potom rodičovský příspěvek do věku 4 let. To až porodím 2. dítě, nárok na rodičovský příspěvek padne, budu pobírat mateřskou dalších 28. týdnů a pak rodičovský příspěvek na druhé dítě? Potřebuji poradit, jak nejefektivněji čerpat tento druh dávek u dětí s ročním rozdílem. Děkuji za váš čas a radu 🙂

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

s mateřskými a rodičovskými dávkami je to přesně tak, jak píšete: Nárok na rodičovský příspěvek Vám zanikne ve chvíli, kdy Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) u druhého dítěte. Vznik nároku na PPM u druhého dítěte je zapotřebí nahlásit úřadu práce, který Vám vyplácí (bude vyplácet) rodičovský příspěvek na první dítě - jinak by Vám na rodičovském příspěvku mohl vzniknout přeplatek, který byste následně musela vracet. Pokud plánujete druhé dítě brzy, doporučuji požádat o nejvyšší možnou výši rodičovského příspěvku. Nevyčerpaná část rodičovského příspěvku ale bohužel propadne.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, na toto téma zde bylo řečeno hodně, nicméně bych se ráda ujistila a udělala jasno u svého konkrétního případu. Po cca 5 letech zaměstnání na HPP ( 2013- 2018) jsem řádně odešla na mateřskou dovolenou s tím, že PPM jsem vyčerpala a k dnešnímu dni pobírám na své dítě rodičovský příspěvek. Aktuální situace je taková, že k 31/12/2019 obdrželi všichni zaměstnanci firmy ukončení pracovního poměru na základě předchozí 2- měsíční výpovědní lhůty- z důvodu ukončení existence firmy a odstupné ve výši 3 měsíčních platu. A následně v květnu 2020 jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Nástup na PPM mám 22/1/2021. Po zjišťování informací mi bylo řečeno, že nárok na PPM u druhého dítěte nemám, jelikož nejsem zaměstnává a nespadám a i do ochranné lhůty 180 dní. Jestli správně počítám, tak druhou podmínku bych splňovala, mít tedy zaplacené nemocenské pojištění alepoň za 270 dni za poslední dva roky, pokud počítám spravne, v mem případě tedy od 22/1/2019- 22/1/2021, což bych tedy za rok 2019 do okamžiku výpovědi měla mít splněno- říkám tuto informaci spravne? Co mám tedy v tuto chvíli udělat, abych na PPM dosáhla? Říkám spravne, ze pokud mám splněné pojisteni, ze mi stačí se zaměstnat napr. Na poslední dva měsíce, než na PPM nastoupím? Pokud bych nastoupila napr. od října a Po dvou měsících by me dal zaměstnavatel výpověď, či bych rovnou nastoupila na dobu určitou jen na tyto dva měsíce, stačí mi to pro splnění podmínky či musím byt zaměstnává i tak v den nástupu na PPM? Či i z tohoto zaměstnání plyne nějaká ochranná lhůta a tedy za říjen se bude jednat o 31 kalendářních dnů, v listopadu 30, tedy celkem 61.....nástup na PPM 22/1/2021.....stačí mi tech 61 dni jako ochranná lhůta a nárok tak mít budu? Predem dekuji za Vaše komenty a vyjasnění teto situace. Ještě doplňující dotaz, když se pak výše částky pro výpočet PPM počítá za posledních 12 měsíců průměrem, jak by to bylo v mem případě? Prumerem z prijmu za ty dva měsíce od posledního zaměstnavatele či včetně měsíců, kdy pobiram za 2019 rodičovský příspěvek?dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným obdobím pro získání potřebné doby pojištění doba od 22.1.2019 do 21.1.2021. Pokud Váš pracovní poměr skončil 31.12.2019, pak jste za rok 2019 skutečně získala potřebných 270 dní pojištění a první podmínku pro nárok na PPM tedy splňujete. Pro nárok na PPM je ještě zapotřebí splnit podmínku druhou - být nemocensky pojištěná (zaměstnaná) i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pro nárok na PPM se tedy nyní potřebujete nechat zaměstnat tak, abyste v době nástupu na mateřskou byla stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Délka ochranné lhůty závisí na délce zaměstnání. Pokud budete zaměstnaná například dva měsíce, musíte pro nárok na PPM během dalších dvou měsíců nastoupit na mateřskou - pokud nastoupíte později, nárok na PPM Vám nevznikne. Ve Vámi uváděném případě - pokud nastoupíte 1. října a budete pracovat do konce listopadu - Vám nárok na PPM vznikne, protože v době nástupu na mateřskou budete v ochranné lhůtě. Rozhodujícím obdobím pro výpočet výše PPM je sice posledncíh 12 měsíců, ale PPM se vždy počítá z příjmu z posledního zaměstnání, nikdy z rodičovského příspěvku ani z jiných dávek (nemocenská apod.). Výše PPM se Vám tedy bude počítat z výdělku v posledním zaměstnání.

Dobrý den, Chtěla bych odejít od muže a začít bydlet sama. Nevím jak to ale zvládnu finančně mám ID 3 st. A mám dvě malé děti novorozence a dvouroční. Rodičák s důchodem dělají dohromady 19200 kč. Našla jsem pronájem v Praze s poplatkama cca 14000,- Kolik je možné v mém případě dostat jako příspěvek na bydlení nebo na co mám nárok popřípadě kam se obrátit s informacemi přímo k mé situaci? Podle kalkulačky pro výpočet příspěvku na bydlení bych měla necelých devět tisíc ale nevím jestli je to možné nechci být pak překvapená. Děkuji za Váš čas, Karolína

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dbrý den, Karolíno,

na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákadů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení tedy nestačí mít jen nájemní smlouvu, je zapotřebí mít v bytě také trvalý pobyt. K žádosti o příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynué kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy potřeba po celé kalendářní čtvrtletí hradit náklady na bydlení a následně si zpětně zažádat o příspěvek na bydlení. Výše příspěvku na bzdlení se pak počítá jako rozdíl meyi skutečnými náklady na bydlení (nebo normativními náklady, pokud jsou skutečné náklady vyšší) a příjem rodiny vynásobeným koeficientem 0,35. Domnívám se, že ve Vašem případě by tedy výše příspěvku měla činit 14 000 - 6 720 (19 200 x 0,35) = 7 280 Kč. 

Pro získání nároku na příspěvek na bydlení bude zapotřebí vyřešit také situaci s otcem dítěte. Rodiče a nezaopatřené děti jsou totiž jako rodině ze zákona posuzováni společně a tudíž by po Vás úřad práce mohl požadovat doložení příjmu otce dětí. Doporučuji tedy požádat co nejdříve o svěření dětí do Vaší péče případně uzavřít s otcem dětí písemnou dohodu o tom, že o děti budete pečovat Vy a otec dětí Vám bude hradit výživné. Více informací a potřebné formuláře získáte na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na PPM a její výše. Pracovala jsem od 9/2002 - 12/2007, 1/2008 - 9/2018, 10/2018 - 3/2019 a 7/2019 - 2.3.2020. Poslední zaměstnání bylo ukončeno z důvodu Covid, kdy všechny zaměstnance propustili. V dubnu jsem otěhotněla. Porod cca 8.1.2021. Nyní jsem vedena na ÚP a pobírám podporu.Od 18.7.2020 nastupuji na DPČ s částkou cca 6.700 Kč brutto. Na můj předchozí dotaz jste mi odpověděla: "Jedinou možností tak je najít si zaměstnání a zůstat zaměstnaná co nejdéle, abyste v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) byla stále v ochranné lhůtě".  Můj dotaz zní: Vztahuje se na mě ochranná lhůta? I když jsem otěhotněla až po ukončení PP? Budu mít, za výše uvedených podmínek, nárok na PPM? A její výše se bude vypočítávat ze mzdy z předchozích 2 let nebo pouze z DPČ? Pokud pouze z DPČ, jaká bude její výše z takto malé odměny? Lze si případně PPM zvýšit tím, že bych si našla druhou DPČ? Velmi děkuji za Vaši odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na Vás ochranná lhůta nevztahuje a bude se na Vás vztahovat až případná ochranná lhůta z DPČ. Podmínku 270 kalendářních dní nemocenského pojištění splňujete, nárok na PPM Vám vynikne tehdy, pokud v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) budete stále nemocensky pojištěná - bude za Vás odváděno nemocenské pojištění z DPČ - nebo budete v ochranné lhůtě. Jestliže máte termín porodu 8.1.2021, budete na mateřskou dovolenou nastupovat v období od 13. - 27.11.2020. Ochranná lhůta činí 180 kalendářních dní, je-li ale poslední zaměstnání kratší, je ochraná lhůt stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud by Vaše DPC byla ukončena dříve než po dvou měsících, nárok na PPM Vám nejspíše nevznikne, protože v době nástuu na mateřskou dovolenou nebudete v ochranné lhůtě. Výše PPM se vždy počítá z příjmu v posledním zaměstnání, ve Vašem případě tedy bohužel pouze z příjmu na DPČ. Pokud byste si chtěla PPM zvýšit, můžete si najít další DPČ, příjmy se pak budou sčítat. Jinak bude PPM nízká, její výši si můžete spočítat s pomocí kalkulaček na internetu.

Dobrý den. Chtěla bych prosím poradit ohledně podpory v nezaměstnanosti. K 10. měsíci 2019 mi skončil rodičovský příspěvek. Od listopadu jsem začala pracovat na 1/2 hpp, který mi ale teď k 31.7.2020 skončil (uzavření prodejny). Pro stejnou firmu už jsem i během pobírání rodičovského příspěvku ale pracovala na DPP a DPČ. Abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musím mít 12 měsíců nemocenského. Lze k době listopad - červenec (1/2hpp) si nechat přičíst pobírání rodičovského příspěvku, abych dosáhla 12 měsíců a měla na podporu nárok? Děkuji, Iva.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Ivo,

ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, je možné chybějící dobu doplnit tzv. náhradní dobou pojištění. Náhradní dobou pojištění jei doba péče o dítě do čtyř let věku. Jestliže započtením těchto dvou dob (doba zaměstnání a péče o dítě) získáte alespoň 12 měsíců pojištění, vznikne Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Otázkou je, jak bude podpora vysoká. Domnívám, se, že aby se Vám výše podopry vypočítala z platu dosahovaného v zaměstnání, musela byste se na úřadě práce evidovat do tří pracovních dní od skončení zaměstnání, tedy nejpozději dnes (5.8.). Pokud se na úřadě práce zaevidujete později, úřad práce vyhodnotí jako Vaši poslední činnosti péči o dítě a nikoliv zaměstnání a v takovém případě budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti.

 

Dobrý den. Jsem OSVČ a čerpal jsem od MPO dávky ošetřovaného za březen a duben. Poté jsem zaslal i žádost na Květen ovšem až 13.7.2020. dnes jsem zjistil že žádosti byly přijímány do 10.7.2020. MPO mi poslali toto: • Jiné – Vyjádření kontrolora: "Vaše podání bylo na MPO odesláno po skončení příjmu žádostí. Doložte, že jste žádost zaslal v termínu dané výzvy, např. podacím lístkem apod.” " Je možné nějakým způsobem dostat dávky za Květen? Děkuji Petr Tošnar

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc květen podávat v období od 12.6. do 10.7.2020. Lhůta na podání žádosti tedy byla téměř celý měsíc. Pokud jste žádost podal až po uplynutí tohoto termínu, aniž jste měl vážný důvod, proč jste termín zmeškal a nepodal žádost dříve (např. hospitalizace v nemocnici), pak se obávám, že se ošetřovného za květen bohužel nedomůžete. Pokud chcete žádat o ošetřovné také za červen, žádosti se podávají do 14.8.2020.

Zlobivou holku si užije i váš partner

Kuře dušené s rýží

Kuře dušené s rýží

7 hlasů
1h a 35min 619 kJ

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat