Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den. Mám částečný invalidní důchod.Jsem vedena jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce.Pobírám příspěvek na bydlení.Je moje evidence na ÚP podmínkou vyplácení tohoto příspěvku ? Kdo za mne odvádí zdravotní pojištění ( stát nebo ÚP) ? Za odpověď děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s příspěvkem na bydlení nijka nesouvisí. Takže kvůli přpsěvku na bydlení rozhodně nemusíte být v evidenci úřadu práce. Díky tomu, že pobíráte invalidní důchod, za Vás hradí zdravotní pojištění stát. V evidenci úřadu práce tedy nemusíte být ani kvůli zdravotnímu pojištění.

Dobrý den, v roce 2019 jsem o jeden bod neudělala maturitní didaktický test z čj. Na podzim jsem měla brigádu kde mi slíbili trvalý pracovní poměr, ale pak měli finanční potíže. Já si našla zaměstnání jinde. Následně nato jsem zjistila, že jsem těhotná. Je mi teprve 19, přesto jsem se rozhodla dítě si ponechat. Na jaře jsem se chystala složit opravný test, abych mela úspěšně dokončenou školu. Vzhledem ke koronavirové krizi se didaktický test psal až 2.6. Test jsem úspěšně složila a mám maturitu. Odpracováno jsem měla 183 dní a škola, kterou jsem úspěšně složila v denním studiu se mi počítá též. Problém je v tom, že na mateřskou jsem měla nastoupit 4.6. , didaktický test jsem psala 2.6.,ale vysvědčení maturitní mám až 10.6.Tudiž prý nemám na mateřskou nárok. Zdá se 6 to nepřiměřené a tvrdé, i vzhledem ke koronavirové krizi, díky níž se didaktické testy psaly oproti zvyklostem až v červnu.Již 2 měsíce jsem bez prostředků. Chtěla bych se zeptat zda mám nějakou šanci mateřskou dostat a co uvést do odvolání. Moc děkuji za pochopení. Tereza

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Terezo,

podle § 32 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) započítává též doba studia na SŠ, VOŠ nebo VŠ považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončneo. Otázkou tedy je, kdy dochází k ukončení studia - zda složením maturitní zkoušky nebo převzetím vysvědčení. Podle § 72 odst. 3 školského zákona se vzdělávání ve vzdělávacích programech v oborech vzdělání vedoucích k dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou ukončuje maturitní zkouškou. Dokladem o dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce. Dle mého názoru jste tedy studium řádně ukončila vykonáním zbývající části maturitní zkoušky dne 2.6., tudíž před nástupem na mateřsku dovolenou. Doporučuji tedy do odvolání uvést, že podle výše uvedeného § školského zákona jste studium ukončila před nástupem na mateřskou dovolenou a že by Vám tudíž doba studia měla být započítána jako doba pojištění. 

Dobrý den,moc Vás prosím o informaci zda - li jemožné žádat o příspěvek na živobytí v mé situaci.Po smrti maminky jsem zůstala sama v pronájmu na který nemám smlouvu tudíž nepobírám příspěvek na bydlení. O maminku jsem se starala a tak nájem nebyl problém zaplatit z důchodu , z příspěvku na péči a mé brigády. Nyní jsem sama je mi 55 let a těžce sháním zaměstnání. Pracovala jsem jako řidička a měla pracovní smlouvu na úvazek 30 hodin týdně s platem 8 - 9 000. Nájem je devět tisíc. Celý příjem jsem dala na nájem a žila z brigády. Nyní jsem po nezaviněné nehodě na nemocenské. Ještě nemám tady trvalé bydliště. Moje trvalé bydliště je na obecním úřadě v místě posledního trvalého pobytu. Mohu na zdejší sociálce žádat příspěvek na živobytí ? Děkuju za Váš čas

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 21 odst. 1 zákona o pomoci v hmotné nouzi má na příspěvek na živobytí nárok osoba v hmotné nouzi, jesltiže její příjem a příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částky živobytí. Osoba se nachází v hmotné nouzi, jestliže její příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí. Záleží tedy na tom, jak vysoký je Váš příjem (nemocenská). Pokud je nízký nebo žádný, mohla byste mít na příspěvek na živobytí nárok, rozhodně si o něj zkuste požádat. Do budoucna doporučuji pokusit se získat nájemní smlouvu a trvalé bydliště, mohla byste si pak požádat o další dávky (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení).

Dobrý den, potřebuji poradit ve věci prac. smlouvy. Mám PS na dobu určitou do 4.11.2020 s 3měsíční zkušební dobou. Čekala jsem nyní dodatek po zkuš. době, tj. zvýšení mzdového výměru a bylo mi řečeno, že jelikož jsem nastoupila 4.dne, což oni chtěli takhle, se mi prodlužuje dle zákona zkuš. doba a po zkuš. době se změnou dodatku až od 1.9.2020 /prý k 1. dni/, což mi nepřipadá zrovna fér, zejména kvůli fin,. dohodnuté výši po 3. měsících. Děkuji za případnou info a radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste nastoupila do zaměstnání (uzavřela jste pracovní smlouvu) od 4.5.2020 s tříměsíční zkušební dobou, pak Vaše zkušební doba končí 3.8.2020. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na navýšení mzdy po skončení zkušební doby, záleží jen na jeho uvážení, zda Vám mzdu navýší od srpvna nebo až do září 2020. Pokud máte nějaké ujednání o navýšení mzdy uvedené přímo v pracovní smlouvě, napište, co přesně máte v pracovní smlouvě uvedeno. Navýšení mzdy ale zpravidla záleží na dobré vůli zaměstnavatele a často nebývá právně vynutitelné.

Dobry den, je mi 30 cekam dite neplanobane jsem v invalidnim duchodu 2.stupne z duvodu epilepsie, ktera zpusobovala i opozdeni menstruace tak vzniklo tehotenstvi, bydleni mam pronajem otec ditete je ve vezeni na 5 let je moznost nejake hmotne nouze nebo MOP na co mam narok ohledne ditete a bydleni? Dekuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

při splnění podmínek můžete mít nárok jak na dávky státní sociální podpory, tak na dávky pomoci v hmotné nouzi. Pokud se jedná o Vaše první nebo druhé dítě, mohla byste mít nárok na porodné. Nárok na porodné Vám vzniká tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima. Pokud bude otec dítěte uveden v rodném listě dítěte, budete muset při žádosti dokládat i jeho příjmy nebo požádat o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob, v opačném případě budete dokládat jen svoje příjmy. Porodné je jednorázová dávka, jejíž výše činí u prvního dítěte 13 000 Kč a u druhého dítěte 10 000 Kč. Dále byste při splnění stejné podmínky (příjem nižší než 2,7násobek životního minima) mohla mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Co se týče bydlení, pokud jste vlastník či nájemce bytu/domu (podnájem nestačí), ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, mohla byste mít nárok na příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. O příspěvek na bydlení tedy můžete zkusit zažádat již nyní - ještě před narozením dítěte.

Dále by připadaly v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pocmo (MOP) je jednorázová dávka, která slouží na jednorázovou úhradu nezbytného výdaje. Při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí kromě příjmů doložit také prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech. To znamená, že úřad práce bude zajímat, zda vlastníte (ne)movitý majetek, jestli míte peníze na bankovním účtu, zda máte uzavřené stavební spoření, penzijní či životní pojištění apod. O všechny výše uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dobrý den pečuji o osobu blízkou zaměstnání nemám.Zajímalo by mne,kdybych vážněji onemocněla dostanu od někoho nemocenské dávky .Předem děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud pečujete o osobu, která je závislá na péči jiné fyzické osoby a z tohoto důvodu pobírá příspěvek na péči, pak z titulu péče o tuto osobu nemocensky pojištěná nejste. Jestliže nevykonáváte ani žádnou výdělečnou činnost, ze které by za Vás bylo odváděno zdravotní a sociální (a tudíž i nemocenské) pojištění, pak v případě nemoci bohužel nárok na nemocenské dávky mít nebudete. 

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit ohledně Žádosti o příspěvek na bydlení, který je novelizován od 1.7.2020. Dnes jsem byla žádat o příspěvek na bydlení a odešla jsem s nepořízenou. Jsem svobodná matka dvou dětí 2 a 6let. Otec (uveden v rodném listě) obou dětí s námi nežije ve společné domácnosti, trvale se zdržuje a trvalý pobyt má na jiné adrese. Příspěvek na bydlení pobírám již rok a nikdy nebyl problém. Až teď po mě úřednice vyžaduje prokázání skutečnosti, že otec obou dětí s námi nežije trvale v jedné domácnosti. Jediné řešení podle ní je: 1/ soudně zažádat o svěření dětí výhradně do své péče s vyměřením alimentů pro děti, nebo 2/ sepsat s otcem dětí dohodu, kde bude stanoveno, že děti bydlí s matkou a jsou výhradně v její péči a mám to doložit společně s potvrzením od zaměstnavatele otce, že otec neuplatňuje slevu na děti. ad 1/ Soudně věc prozatím řešit nechci. ad 2/ S otcem dětí se nestýkám a nemám možnost tuto dohodu s ním sepsat, ani nevím, zda by s ní souhlasil. Když doložím výše uvedené, je to podle úřednice prý jediné možné dokázání skutečnosti, že s námi otec dětí nežije. Čestné prohlášení jí nestačí. Dotaz zní, je doložení požadovaných dokladů opravdu jediná možnost, jak získat příspěvek na bydlení? Podotýkám, že jsem nežádala o přídavky na děti, ale o příspěvek na bydlení. Novelizace hovoří pouze o možné kontrole, zda ve společné domácnosti opravdu nikdo jiný, než uvedený v žádosti, nebydlí a skutečnost společně posuzovaných osob žijících ve společné domácnosti. Je postup sociální pracovnice legitimní? Prosím o odpověď co nejdříve, žádost musím podat nejpozději do konce tohoto měsíce. Děkuji moc Petra H.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 7 odst. 2 písm. b) zákona o státní sociální podpoře jsou společně posuzovanými osobami nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí. V případě rozvodu se posuzuje jako společně posuzovaná osoba rodič, se kterým dítě žije, a v případě, že dítě bylo svěřeno do střídavé nebo společné péče rodič, určený na základě dohody těchto rodičů. Šanci, jak jednoho z rodičů neposuzovat jako společně posuzovanou osobu, dává § 7 odst. 6 uvedeného zákona, který říká, že: Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu. Způsob, jakým prokázat, že spolu osoby nejméně tři měsíce neužijí nebo že osoba neužívá byt, není v zákoně uveden. Dle mého názoru lze tuto skutečnost - obzvlášť pokud jde o užívání bytu - určitě prokázat i jiným způsoby než návrhem na svěření dětí do Vaší výlučné péče nebo dohodou rodičů. Doporučuji žádost o příspěvek na bydlení podat, doložit čestné prohlášení o tom, že s Vámi otec dětí společně nežije a nejméně tři měsíce neužívá byt, pomohlo by také například prohlášení od pronajímatele bytu. Úřednice nesmí odmítnout přijmout Vaši žádost, i když se domnívá, že nárok na příspěvek mít nebudete. Pokud Vám přijde rozhodnutí, ve kterém Vám bude nárok na příspěvek na bydlení zamítnut, bude možné se proti tomuto rozhodnutí ve stanovené lhůtě odvolat. 

Dobrý den, prosím o informaci ohledně rodičovského příspěvku. Mám desetiměsíční dítě a nyní jsem znovu otěhotněla. Až se dítě narodí tak mi zanikne první rodičák a budu ho čerpat od začátku na novorozence? A druhá moje otázka je, jestli mohu do narození dítěte vybrat co nejvíce peněz ze současného rodičovského příspěvku. Nyní vybírám 7600,- musím mít popřípadě nějaký doklad příjmu? Já mám ID a muž je OSVČ. Děkuji, Elelnah

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je možné vždy čerpat jen na nejmladší dítě v rodině. Takže odpověď na Vaši první otázku zní: ano, jakmile Vám u druhého dítěte vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) - tuto skutečnost musíte úřadu práce oznámit! - nebo na rodičovský příspěvek, bude výplata rodičovského příspěvku na starší dítě zastavena a budete čerpat od začátku rodičovský příspěvek na mladší dítě. Nevyčerpaná část rodičovského příspěvku na starší dítě Vám bohužel propadne. Co se týče možného navýšení současného rodičovského příspěvku, záleží na tom, zda jste měla nárok na PPM a jak vysoký příjem jste měla předtím než jste nastoupila na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Zjednodušeně řečeno rodičovský příspěvek nesmí přesahovat 70% předchozího příjmu. Doporučuji se na možnost navýšení rodičovského příspěvku informovat na úřadě práce, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí.

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá šetření v místě bydliště ohledně dávek pnž. Co musím splňovat. Jsem v částečném invalidním důchodu. Byt mám hodně skromně zařízen. Nežádala jsem si nikdy o ledničku, pračku atd. Musím mít tyto spotřebiče v bytě? Nikdo mi za celou dobu neporadil, že si o něco mohu požádat. Jaká jsou kritéria, aby mi dávka nebyla odejmuta? K čemu se vlastně přihlíží? Děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle zákona o pomoci v hmotné nouzi jsou pracovníci úřadu práce oprávněni vstoupit do Vašeho obydlí za účelem provedení sociálního šetření. Cílem tohoto šetření je, aby pracovníci úřadu práce zjistili, v jakých životních, sociálních a materiálních podmínkách žijete. Pracovníci úřadu práce tedy budou zjišťovat zejména to, zda údaje, které jste uvedla v žádosti o dávku a v prohlášení o Vašich majetkových poměrech, jsou pravdivé. Budou tedy zjištovat napříkald to, zda ve Vaší domácnosti nežijí nějaké další osoby, které jste v žádosti neuvedla, zda v domácnosti nemáte nějaký hodnotnější majetek (např. elektroniku), kterou jste neuvedla v prohlášení o majetkových poměrech apod. Pokud jste veškeré informace v žádosti a v prohlášení o majetku uvedla pravdivě, není důvod se sociálního šetření a odejmutí dávky obávat. 

Dobrý den, mám dotaz zapoměla.jsem se nahlasit na pojišťovnu..jsem nezaměstnana od 1.4.2020 kvůli covidu jsem vše řešila s pracovní úřadem přes e-mail.denska jsem si uvědomila, že jsem se zapomela nahlásit prosím co.mam delat a čekám mě nějaká pokuta děkuji moc za odpověď pěkný den Jana

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jano,

pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaší zdravotní pojišťovně potvrzení o tom, že jste vedena v evidenci úřadu práce. I tak je ale bohužel možné, že Vám zdravotní pojišťovna tuto dobu jako dobu pojištění neuzná, protože veškeré změny ohledně pojištění je zapotřebí pojišťovně oznámit do 8 kalendářních dní. Pokud Vám zdravotní pojišťovna vyměří dlužné pojistné, pokuste se s pojišťovnou dohodnout na splátkovém kalendáři.

Dobry den, Chtěla bych se zeptat jsem na rodičovské dovolene do 24. zari, a jsem na začátku druhého těhotenství, rodit bych měla příští rok v březnu a doktorka se mnou z urcitych duvodu resila zda bych nechtela jit po skončení mateřské do porodu na neschopenku. Moje otázka zní, zda když se vrátím normálně v září do práce budu mít nárok na mateřskou? A když půjdu na schopenku budu mít potom nárok na mateřskou a když, tak v jaké výši ?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech - ať už vrátíte do zaměstnání nebo i když nastoupíte na nemocenskou. Důležité je, že trvá Váš pracovní poměr - díky tomu Vám vzniká nárok na mateřskou u dalšího dítěte. Pokud na mateřskou dovolenou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte, bude výše Vaší mateřské přibližně stejná jako u předchozího dítěte. Jedině v případě, že byste na mateřskou dovolenou nastoupila později, mohla by být její výše jiná - počítala by se z výdělku, kterého jste dosahovala po konci rodičovské dovolené.

Dotaz: Joja

Dobrý den, na našem pozemku máme jímku pro 4 chaty které jsou využívané jen sezoně a 1 penzion který funguje celoročně v zimě jako ubytovna pro ukrajinské dělníky a v létě pro turisty.. Měřidla na vodu nejsou zaplombovaná a tak je možné s nimi manipulovat. Při vývozu máme s majitelem penzionu stálé rozepře. Na podzim jímku necháme vyvést a na jaře když přijedeme tak je skoro plná. Už nás nebaví stále shánět vývoz, brát si na to dovolenou a 8 hodin trávit kontrolou vývozu splašků někoho kdo vydělává na ubytování a nám platí pouze část z faktury od vývozce a to ještě s problémy. Můžeme si za tuto službu naúčtovat např. naše cestovní výlohy, ušlou mzdu a pod.? A nebo je možné kdybychom našli nějakou firmu, která by se nám o vývoz starala včetně odečtů, rozpočítávání a náklady promítla do ceny za m3 ? Musí s tím majitel penzionu souhlasit? Věcné břemeno nemá. Děkuji za odpověď Joja

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jojo,

v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení a případně z pracovního práva. Váš dotaz patří spíše do oblasti občanského práva a bohužel ho neumím zodpovědět. Obraťte se prosím na některou z bezplatných právních poraden - například na www.bezplatnapravniporadna.cz

 

Dobrý den, jsem od 19.3. 2020 na nemocenské a nevím, jak se počítá se svátky tak, aby nedošlo k zameškání 100 směn. Kdy nejpozději PN ukončit? Jde o práci na HPP 25 hod týdně od po do pá. Děkuji Vám

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 za každých dalších 21 zameškaných směn. Pokud svátek připadá na pracovní den, pak se domnívám, že by se Vám takový svátek neměl počítat jako zameškaná směna, protože i v případě, že byste nebyla v pracovní neschopnosti, byste v tento den stejně nepracovala. Doporučuji ale tuto informaci ověřit u účetní Vašeho zaměstnavatele.

Dobrý den, mám prac.smlouvu na dobu neurčitou jako učitelka, splňuji předepsanou kvalifikaci. Bylo mi 62 let a při 2 dětech mi vznikl nárok na důchod, avšak já chci pracovat dál. Jsem sama (rozvedená) a splácím hypotéku. Může mě škola dát výpověď nebo mi snížit prac.úvazek? Děkuji za odpověď. R.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

škola jako Váš zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce - dosažení důchodového věku mezi tyto důvody nepatří. Z důvodu dosažení důchodového věku Vám tedy škola dát výpověď nemůže. Co se týče snížení úvazku, přepokládám, že výši úvazku máte stanovenou v pracovní smlouvě. Pokud by škola chtěla výši úvazku změnit, jednalo by se o změnu pracovní smlouvy, se kterou byste musela souhlasit, jinak by taková změna nebyla platná. Bez Vašeho souhlasu tedy škola nemůže změnit ani výši pracovního úvazku.

Dobrý den. Na úřadu práce mi bylo řečeno, že nemohu zároveň pobírat odměnu pěstouna na přechodnou dobu (nový pracovní poměr) a zároveň pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při převzetí dítěte do péče), ze současného pracovního poměru. Splňuji podmínky nároku na PPM a nebudu vykonávat stejnou činnost. Myslím si tedy, že asi nemají pravdu. Ale ráda bych měla jistotu. Poradíte mi prosím? Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, 

podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů, nárok na peněžitou pocmo v mateřství (PPM), pokud jsou splněny další zákonem stanovené podmínky. PPM v takovém případě náleží po dobu 22 týdnů. Pokud tedy máte na PPM nárok z výdělečné činnosti (zaměstnání), můžete PPM pobírar současně s odměnou pěstouna. Jiná situace by byla, pokud byste si o PPM žádala z důvodu pobírání odměny pěstouna (ze které je za Vás také odváděno nemocenské pojištění) - pak by souběh těchto dvou dávek nebyl možný. V případě PPM na základě zaměstnání ale můžete pobírat obě dávky současně. 

Zlobivou holku si užije i váš partner

Guláš z hovězí oháňky

Guláš z hovězí oháňky

20 hlasů
2h a 35min 231 kJ 189 Kč

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat