Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně nároku na PPM. Dala jsem výpověď 14. 11. 2019 z vážných ( zdravotních) důvodů. Nemocenskou na které jsem byla již rok jsem nechala ukončit, jelikož jsem již neměla nárok na nemocenskou dávku, tak abych mohla přejít do evidence ÚP. Mezitím jsem zjistila těhotenství. Ochranná lhůta 180 dní by mi měla vypršet dle mých výpočtů 12. 05. 2020. Bohužel nástup na mateřskou mám až 20. 05. 2020. Doktorka mi navrhla, že mi napíše od toho 12. 05. 2020 nemocenskou (že bych měla být poslední den v ochranné lhůtě a na nemocenskou mít nárok)je to tak? A poté mi vypíše mateřskou toho cca 20. 05. 2020. Budu mít nárok na PPM? Mrzí mě, že bych o dávku měla přijít kvůli pár dnům, ještě když jsem dávala výpověď dohodou dle mého rozhodnutí. Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být pojištěná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Jestliže jste ukončila pracovní poměr dohodou 14.11.2019, skončila ochranná lhůta z Vašeho zaměstnání dne 12.5.2020. Jeidným způsobem, jak teoreticky získat nárok na mateřkou, je požádat Vaši gyneoložku, aby Vám posunula termín porodu tak, aby datum 12.5.2020 nebo nějaké dřívější datum bylo v období od počátku 6. do počátku 8. týdne před porodem. To je v současné situaci jediný způsob, jak mateřskou získat. Otázkou je jestli to ještě půjde, když Vám lékařka již vystavila nemocenskou - bohužel svůj dotaz pokládáte dost pozdě. Pokud už žádost o mateřskou nebude možná, můžete na nemocenské zůstat až do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem - a následně si požádat o čerpání rodičovského příspěvku. 

Peněžitá pomoc během mateřství Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem od 2.9.2019 zaměstnaná na HPP, ale poloviční úvazek. Před tím jsem byla na úřadu práce a před ním RD. Během listopadu jsem byla cca 8 dní na OČR. Pak jsem byla na OČR skoro cely únor a od 6.3.2020 jsem na OČR až do dnešního dne, díky současné situaci. K 31.5.2020 mi bude končit pracovní poměr dohodou. Termín nástupu na MD je k 21.9.2020 ( 8 týdnů před porodem). Nevím zda mám díky tak dlouho trvajícímu OČR nárok na PPM. Ve výplatní pásce za duben, je uvedeno, že za sociální a zdravotní pojištění bylo odvedeno 0,-. Tak nevím zda bude v mém případě splněna lhůta 270 dní? Děkuji za Vaši odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

do potřebných 270 kalendářních dní nemocenského pojištění se počítá celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr, včetně doby, kterou jste strávila na ošetřovném. V době, kdy jste například v dlouhodobé pracovní neschopnosti, za Vás zaměstnavatel také neodvání pojištění, ale tato doba se Vám započítává pro nárok na mateřskou, pokud trvá pracovní poměr. Kdyby tomu tak nebylo, přišla by spousta nastávajících maminek o nárok na mateřskou jen kvůli rizikovému těhotenství, což se neděje. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) by Vám tedy měl vzniknout, protože od 2.9.2019 do 31.5.2020 těsně splníte podmínku 270 dní pojištění a současně budete v době nástupu na mateřskou dovolenou stále v ochranné lhůtě. 

Dobrý den,dne 1.4.2020 jsem podala výpověď. Výpovědní lhůta mi tedy končí teď 31.5. 2020. Minulý týden jsme zjistila, že jsem těhotná. Dle sestry začínám 8. týden ale vůbec první kontrolu mám až příští týden kde se to samozřejmě potvrdí na 100%.Momentalně jsem na pracovní neschopnosti od 20.dubna z jiného důvodu. Chci se tedy zeptat jestli budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. 270 dní nemocenského pojištění splněno mám. Děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste zaměstnavateli předala výpověď 1.4.2020, dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet až 1.5. a Váš pracovní poměr skončí na konci června 2020. Na konci května by Váš pracovní poměr skončil tehdy, pokud byste podala výpověď nejpozději 31.3. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalednářních dní a být v den nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Jestliže splňujete dobu pojištění, nárok na mateřskou pak závisí na tom, jestli splníte podmíknu druhou - jestli v době nástupu na mateřskou budete v ochranné lhůtě či nikoliv. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve na počátku 8. týdne před termínem porodu. Pokud do tohoto dne uplyne od skončení zaměstnání méně než 180 kalendářních dní, nárok na mateřskou Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. Jestliže bude rozdíl mezi koncem ochranné lhůty a nástupem na mateřskou malý (např. jen prá dní), můžete se pokusit domluvit s Vaší gynekoložkou, aby Vám termín porodu posunula. Pokud bude rozdíl větší, doporučuji si nechat napsat neschopenku z důvodu rizikového těhotenství - od 6. týdne před porodem ji bude možné prodloužit do 6. týdne po porodu - jedná se o tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem. Poté budete moci volit výši rodičovského příspěvku. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná + podnikám na vedlejší činnost. V březnu jsem podala výpověď, na konci června bude mé zaměstnání ukončeno. Plánovala jsem, že budu pracovat jako OSVČ na hlavní činnost. V březnu jsem však krátce po výpovědi otěhotněla. Zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. S termínem porodu/nástupu na mateřskou dovolenou do ochranné lhůty 180 dní vejdu. Nejsem si však jistá, když budu 6 měsíců před nástupem podnikat, zda mi na mateřskou dovolenou nárok nezanikne. Zároveň splňuji podmínku, že mám odpracováno více než 270 dní za poslední dva roky. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud jste výpověď předala Vašemu zaměstnavateli během března, pak Váš pracovní poměr nekončí až na konci června, ale už na konci května. Konec pracovního poměru má pak zásadní vliv na začátek běhu ochranné lhůty - v případě ukončení v květn by začala běžet o měsíc dříve (možná jste ale měla na mysli podání výpovědi v dubnu nebo konec v květnu a jen jste se přepsala). Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - získat během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a být v den nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Jestliže obě tyto podmínky splňujete, nárok na mateřskou Vám vznikne, i když budete v té době OSVČ s hlavní činnosti. Pokud nebudete nárok na mateřskou uplatňovat z titulu OSVČ (z nemocenského pojištění), budete moci - pokud budete chtít - podnikat jako OSVČ i během pobírání mateřské. 

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, paní Šťastná. Prosím, jak je to s OČR z důvodu uzavření MŠ nyní v době nouzového stavu. Až mateřskou školu otevřou končí tímto dnem nárok na dávku OČR? Děkuji a přeji Vám hezký den Pavla

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Pavlo,

nárok na ošetřovné (OČR) máte po dobu uzavření školních a dalších dětskch zařízení. Jestliže mateřská škola, do které Vaše dcera chodí, obnoví provoz přestane z Vaší strany platit potřeba péče o dceru a od data otevření mateřské školy už nárok na ošetřovné mít nebudete. Pokud by mateřská škola zůstala zavřená, zákon zatím upravuje nárok na ošetřovné nejdéle do 30.6.2020. Po prodloužení výplaty ošetřovného po tomto datu by musela být schválena novela zákona. 

Dobrý den, prosím o radu. Maminka 85 let žije v podnájmu a má tam trvalé bydliště. Nedávno ji vlastník bytu zvýšil nájem na téměř 10 tis. Energie má na sebe napsané a platí je zvlášť. Její důchod je něco kolem 13 tis. Myslím jestli nemá nárok na nějaký příspěvek. Po prodeji domu ji zbylo něco kolem 150 tis na uctu, nechce na to sahat...a tak se ptám jestli je to, že má tento obnos na účtu, jestli to je překážka, že by nemohla na nějaký příspěvek na bydlení nebo jiný dosáhnout. Dekuji moc za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud by Vaše maminka bydlela v nájmu, mohla by mít nárok na příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. K žádosti o příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Podmínkou ale je být vlastníkem nebo mít nájemní smlouvu. Podnájem bohužel nestačí - pokud Vaše maminka nebydlí v nájmu, ale v podnájmu, o příspěvek na bydlení bohužel žádat nemůže - nemá na něj nárok. Další možností jsou dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky ale nestačí - na rozdíl od příspěvku na bydlení - doložit pouze své příjmy, ale i celkové majetkové poměry - mj. i výpis z účtu. Jakmile úřad práce zjistí, že Vaše maminka má na účtu našetřeno 150 000 Kč, bude trvat na tom, aby na úhradu nákladů na bydlení nejprve použila tyto peníze, a teprve poté žádala o dávky pomoci v hmotné nouzi. Dávky hmotné nouze jsou totiž určeny pro ty opravdu nejchudší, kteří žádné finanční rezervy a naspořené peníze nemají. Pokud Vaše maminka nechce úspory na úhradu bydlení používat, řešením je najít si nájemní bydlení a následně požádat o příspěvek na bydlení. 

Dobrý den, Mám dotaz prosím, na který mi zaměstnavatel není schopen odpovědět. Od 2.9.2019 jsem zaměstnána na HPP na poloviční úvazek. Termín porodu mám 10.6.2020.Před tímto pracovním poměrem jsem byla na rodičovské a na ÚP...6-8 týdnů před termínem porodu vychází nejzazší termín 29.4., ale mých 270 kalend. dní uplyne až 28.5., bude se mi PPM o těch 30 dní krátit nebo na ní nemám vůbec nárok? Na mateřskou jsem stále nenastoupila. (dnes je 8.5.)děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Druhou podmínku (zaměstnání nebo ochranná lhůta) jednoznačně splňujete. Co se týče první podmínky - 270 dní pojištění - tuto dobu pojištění je zapotřebí splnit k datu nejzaššího nástupu na mateřskou - k počátku 6. týdne před termínem porodu, ve Vašem případě nejpozději k 29.4. Tím, že i nadále setrváváte v zaměstnání (i kdybyste v něm zůstala až do 28.5.), bohužel nárok na PPM nezískáte. Mohla byste mít ale nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - jedná se o dávku vyplácenou ženám, kterým nevzniká nárok na PPM. Dávka je vyplácena od 6. týdne před porodem do 6. týdne po porodu. Následně je možné volit a čerpat rodičovský příspěvek. Doporučuji tedy obrátit se na Vaši ošetřující lékařku, aby Vám tuto nemocenskou vypsala.

OSVČ

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezký den, prosím o radu. Zřizuji si ŽL a budu podnikat. Zároveň jsem osobou celodenně osobně a řádně pečujících o jedno dítě předškolního věku, které není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně. Bylo mi řečeno, že v takovém případě mám nárok na sníženou daň. Kde a jak o tuto skutečnost požádat? Nebo je to automatické? Vím, že teď se platby řešit "nemusí" vzhledem k situaci v ČR a vlastně celém světě. Ale ráda bych to měla pořešené a vše v pořádku. Děkuji pěkně za odpověď a přeji hezký den. Alena

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Hezký den, děkuji pěkně za odpověď. Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřila. Omlouvám se, není to moje parketa.
Jde mi o hrazení zdravotního a sociálního pojištění. Sociální, tam je to myslím jasné, první rok mého podnikání budu hradit minimální částku a dále se uvidí. O co mi šlo, jde je právě ta možnost snížení zdravotního pojištění. Právě z důvodů péčo o dítě do 7 let, které nenavštěvuje MŠ nebo jen po 4 hodiny. Lze tuto částku ovlivnit hned od začátku povinnosti hrazení? Děkuji pěkně za odpověď. Alena.

 

Znovu zdravím, děkuji za zodpovězení dotazu níže a měla bych jen doplňující otázku: Mohu si po narození dítěte založit živnost na vedlejší činnost, i když bych předtím nebyla OSVČ na hlavní činnost? V případě, že bych zůstala na ÚP až do porodu. (jinak před 30.6.2019 jsem pracovala nepřetržitě od roku 2008). Moc děkuji. Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ano, samozřejmě, živnost si klidně můžete založit až po narození dítěte, kdy Vám bude přiznán rodičovský příspěvek. Podmínkou výkonu vedlejší činnosti není předchozí výkon činnosti hlavní. 

Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v dne nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv ochranné lhůtě. První podmínku tedy možná splňujete (nevím, jak dlouho jste pracovala v zaměstnání, které skončilo 30.6.2019), ale nesplňujete podmínku druhou: nejste zaměstnaná ani v ochranné lhůtě. Pro nárok na PPM byste se tedy musela nechat nyní zaměstnat a být zaměstnaná až do nástupu na mateřskou dovolenou nebo alespoň tak dlouho, abyste byla v ochranné lhůtě. I bez nároku na PPM ale budete mít po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Co se týče podnikání, za OSVČ s vedlejší činností jste považována například tehdy, pokud máte zaměstnání, ze kterého je za Vás odváděno nemocenské pojištění nebo pokud pobíráte PPM či rodičovský příspěvek. Před narozením dítěte byste tedy musela být OSVČ s hlavní činností, až by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, mohla byste přejít na/začít jako OSVČ s vedlejší činností.

Dobry den, diky Covid situaci jsem se ocitla v dost slozite situaci a potrebovala bych poradit.Od 11.3. jsem na OCR, k 20.4. mi ale byla ukoncena smlouva ve zkusebni dobe. Na OCR zustanu do konce cervna, mam deti male (skolka, 1. trida). Ac bych si rada nasla jinou praci, na prazdniny to pro me ztraci smysl, protoze bych nemela deti kam dat a dovolenou bych v nove praci nedostala :(. Hledat tedy budu asi az do zari. Muj dotaz ale zni. Z ceho mi bude vypocitana podpora v nezamestnanosti? Rodicak jsem skoncila v rijnu 2019. Do nove prace jsem nastoupila 15.11. , ale ukoncila ji 8.1.2020. Do dalsi prace jsem pak nastoupila 1.2.2020 a dal uz jak jsem psala...12.3. OCR, 20.4. diky Covidu vypoved. Zajima me, ze kterych mesicu se podpora bude pocitat (leden-brezen?) a popr. z jake castky (napr. v lednu jsem dostala vyplatu pouze za 8 dni..), vim, ze se to ma vypocitavat prumer za 3 mesice, ja ale nevim, jestli se tam pocitaji pouze ty odpracovane dny nebo se to prumeruje z cele vyplaty i presto, ze jsem k 8.1. prac. pomer ukoncila? Stejne tak brezen (odpracovano pouze 5 dni, pak OCR...- prumeruje se cela vyplata nebo pouze tech 5 odpracovanych dni?)...snad je to srozumitelne...dekuji moc!

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

zDobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je zapotřebí především získat alespoň 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění během posledních dvou let před evidencí na úřaděp ráce. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda tuto základní podmínku splňujete, ale budu předpokládat, že ano. Vzhledem k tomu, že jste před nástupem do posledního zaměstnání čerpala podporu v nezaměstnanosti a poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 3 měsíce, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část přechozí (nevyčerpané) podpůrčí doby. Výše podpory v nezaměstnanosti se vždy vypočítává pouze z příjmu v posledním ukončeném zaměstnání. Výše příjmu v zaměstnání od listopadu 2019 do ledna 2020 tedz nebude mít na výši podpory žídný vliv. Pokud by Vám pro získání 12 měsíců pojištění musela být do doby pojištění započítána i náhradní doba pojištění (péče o dítě do čtyř let věku), budete mít nárok na jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Doporučuji také informovat Vaši zdravotní pojišťovnu o tom, že nyní pobíráte ošetřovné a že jste tudíž osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, aby Vám pojišťovna následně nevyčíslila dluh na zdravotním pojištění.

Moc děkuji za Vaši odpověď. Finanční situace bývalé přítelkyně manžela je nyní lepší, při určování výše výživného v 2009 byla na úřadu práce po mateŕské, nyní uvádí, že v roce 2018 měla "jen" 18000Kč a její současný příjem je dle odhadů manžela cca 25000Kč. Manžel pracuje stále na stejné pozici ve státní správě, zvýšení platu cca o 6000Kč+ cca 9000Kč daňové zvýhodnění na 5 dětí, počítá se i toto daňové zvýhodnění do částky pro výpočet výživného? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jakmile soud vyzve Vašeho manžela k doložení příjmů, doporučuji uvést veškeré příjmy, tedy i příjem z daňového bonusu. Nicméně si nemyslím, že by právě daňový bonus měl nějaký záasadní vliv na určení či změnu výše výživného. Jak jsem již uvedal v předchozí odpovědi, vzhledem k navýšení vyživovacích povinností Vašeho manžela považuji zvýšení výživného (navíc za 3 roky zpětně) za spíše nepravděpodobné.

Dobrý den, mám dotaz ohledně žádosti bývalé přítelkyně o zvýšení alimentů na prvního syna mého současného manžela. V roce 2009 byla výše alimentů soudně upravena na 3000Kč a to při rozpadu jejich vztahu. V roce 2010 jsme začali žít společně, v roce 2011 se nám narodilo první dítě, v roce 2014 dvojčata, mám ještě dvě děti z předchozího manželství, tedy ve společné domácností já+manžel, mé dvě dětí 15 a 18 let a naše 3 společné děti 8 a 2x 5let. Nyní bývalá přítelkyně manžela žádá o zvýšení alimentů na syna 15 let a to 3 roky zpětně, jiné děti nemá. Při narození dvojčat jsme chtěli žádat o snížení alimentů, ale nakonec jsme to nějak dali i bez. Má bývalá přítelkyně mého manžela nyní šanci obstát u soudu se zvýšením o 3 roky zpět? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

občanský zákoník říká, že změní-li se poměry, může soud změnit dohodu nebo rozhodnutí o výživném. To, zda bude žádost matky o (zpětné) zvýšení výživného úspěšná, záleží tedy zejména na na tom, zda a jakým způsobem se od posledního určení výše výživného změnily poměry obou rodičů.Pro zvýšení výživného hovoří fakt, že výživné bylo stanoveno před dlouhou dobou - před 11 lety, kdy synovi byly teprve čtyři roky a ještě ani nechodil do školy. Za dobu školní docházky a v souvislosti s předpokládaným nástupem na střední školu jistě došlo a ještě dojde k nárůstu nákladů na jeho výchovu a výživu. Proti zvýšení výživného hovoří skutečnost, že Vašemu manželovi od posledního určení výživného přibyly hned čtyři vyživovací povinnosti - k Vám jako k manželce a k vašim třem společným dětem. Pro rozhodování o výši výživného je také důležité, jakým způsobem se změnila finanční situace obou rodičů - o finanční situaci Vašeho manžela ani jeho bývalé přítelkyně nic nepíšete. Vzhledem k nárůstu vyživovacích povinností považuji zvýšení výživného zpětně za spíše nepravděpodobné, ale pokud se fiannčni situace Vašeho manžela zlepšila, zatímco finanční situace eho bývalé přítelkyně zhoršila, nelze to zcela vyloučit.

Dobrý den, jsem vedena na UP 5 měsíc, skončila mi podpora v nezam. Nemám žádné příjmy, neberu žádné příspěvky, nejsem ID. Bydlím v rodinném domě s bratrem, který je zaměstnaný. Můžu požádat o nějakou částku k živobytí - něco jako živ. minimum na zaplacení inkasa? děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

z dávek státní sociální podpory by připadal v úvahu jen přspěvek na bydlení. Na tento příspěvek má ale nárok jen vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, a to za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení byste tedy musela být vlastníkem rodinného domu nebo mít s bratrem sepsanou nájemní smlouvu. Budu však spíše předpokládat, že tyto podmínky nesplňujete. V takovém případě by pak připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a/nebo doplatek na bydlení. I u těchto dávek byste ale musela prokázat, zda náklady na bydlení hradíte Vy sama - máte samostatný elektroměr, vodoměr, plynoměr apod. - nebo zda je hradíte společně s bratrem. Jestliže totiž náklady na bydlení hradíte společně s bratrem, musela bzste při žádosti o dávky doložit i jeho přjmy a pak je možné, že by Vám dávka nebyla přiznána. Pokud ale hradíte náklady na bydlení sama nezávisle na bratrovi, pak je možné, že na dávky dosáhnete.

Dobry den, od 1.3.2020 jsem prestoupika na zkraceny uvazek. Do 12.3. jsem stihla odchodit skoro vsechny hodiny, zbylo mi jich 14. Nastoupila jsem z duvodu karanteny (uzavreni skolky) na OCR. Za jake dny by mi melo byt OCR proplaceno? K 31.3.jsem OCR ukoncila, vypadalo to ze se skolka otevre, bohuzel jsem to uspechala, neotevrela se, mam moznost opet nastoupit na OCR, ale treba na 11letou dceru co ma uzavrenou skolu? Dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ošetřovné je (stejně jako nemocenská) vypláceno za kalendářní dny, výše denní dávka bude ale samozřejmě odpovídat výši Vašeho zkráceného úvazku. Jestliže nedošlo k opětovnému otevření školky, můžete samozřejmě znovu na OČR nastoupit - klidně i z důvodu péče o starší dceru. 

Zlobivou holku si užije i váš partner

Krůtí prsa s broskvovou omáčkou

Krůtí prsa s broskvovou omáčkou

8 hlasů
35min 374 kJ 250 Kč

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
15:24

Full body trénink

Full body trénink
11:56

Ranní protažení

Ranní protažení
17:41

Core cvičení

Core cvičení

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat