Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den kolik mi bude vyplaceno dávek v srpnu

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, na Váš dotaz bohužel není možné odpovědět. Nenapsala jste jaké dávky máte na myslí, v jaké výši jste je pobírala dosud, jaké máte příjmy a spoustu dalších důležitých informací. I kdybyste mi ale tyto informace napsala, výpočet výše dávek je velmi složitý proces a ve své poradně ho neprovádím. Děkuji za pochopení

Dobrý den chci se zeptat,jak je to s tím když jsem na rodičáku do 31.7.2018 a teď jsem těhotná a porod bude nejspíš v květnu 2018 ,jestli jde nějak dobrat dřív rodičák, aby ty dva měsíce nepropadly státu? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, záleží na tom, v jaké výši rodičovského příspěvku pobíráte a zda máte nárok na to, pobírat vyšší rodičovský příspěvek a dobrovolně jste si zvolila nižší. Pokud jste před nástupem na mateřskou měla dostatečný příjem (cca 16.500 Kč a víc), máte nárok i na nejvyšší dvouletou variantu rodičovského příspěvku, jehož maximální výše je 11.500 Kč měsíčně. Nejvýše na tuto částku si tedy můžete rodičovský příspěvek navýšit. Pokud jste ale měla například příjem nižší a nemůžete si rodičovský příspěvek navýšit, pak Vám nevyčerpaná část příspěvku bohužel propadne.

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o zodpovězení dotazu ohledně novely zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, jíž se zvyšuje rodičovský příspěvek pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty na 330 000,- Kč, a která nabývá účinnosti dne 1.1.2018. Našim dvojčatům budou koncem března 2018 čtyři roky. Rodičovský příspěvek byl odebrán k 1.3.2017 z důvodu vyčerpání celkové částky 220 000,- Kč (rodičovský příspěvek byl čerpán ve výši 6 100,- Kč po dobu 36 měsíců). Z odůvodnění novely jsem se dočetla, že (cituji) "možnost čerpat zvýšenou celkovou sumu budou mít všichni rodiče vícerčat ihned od účinnosti zákona, tzn., v prvním roce účinnosti dočerpají tuto celkovou částku i rodiče vícerčat, kteří již rodičovský příspěvek nečerpají, neboť vyčerpali celkovou částku 220 000 Kč, ale dětem ještě nejsou 4 roky". Nerozumím tomu, zda bude v našem případě možné dočerpat celkovou "zbývající" částku 110 000,- Kč, či zda bude možno dočerpat pouze její poměrnou část počínaje dnem účinnosti novely, tj. od ledna do března 2018, kdy budou dětem 4 roky. Dále pak podle čeho se bude odvíjet měsíční výše příspěvku (nejnižší x nejvyšší možná částka). Velmi děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vaše děti v době, kdy novela zákona vstoupí v platnost, ještě nebudou mít čtyři roky, budete si moci požádat o navýšení rodičovského příspěvku o 110.000 Kč na celkovou částku 330.000 Kč. Zda bude možné vyčerpat celou částku nebo bude nutné rodičovský příspěvek vyčerpat do čtyř let věku dětí, na to Vám bohužel nedokáži odpovědět. Co se týče měsíční výše rodičovského příspěvku, bude zrušena dosavadní maximální hranice ve výši 11.500 Kč. Oproti měsíční výši u jednoho dítěte bude navýšena také měsíční výše u dvojčat. Nově bude možné mít na dvojčata rodičovský příspěvek ve výši 1,5násobku toho, kolik by připadalo na jedno dítě. Pokud by tedy vyměřovací základ dával nárok na rodičovský příspěvek ve výši 20.000 Kč měsíčně (stále platí, že rodičovský příspěvek nesmí přesáhnout 70% vyměřovacího základu), u dvojčat jej bude možné čerpat ve výši 30.000 Kč, i když to neodpovídá výši vyměřovacího základu.

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou, 03/2014 se mi narodilo 1. dítě, se kterým byla do 03/2017 na rodičovské dovolené. Jelikož nebyla školka, domluvila jsem se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu do 31/08/2017. Od ledna 2017 jsem nastoupila k 2. zaměstnavateli na 0,5 úvazek, kde mám smlouvu na dobu určitou - zástup za RD - paní by se měla vracet cca léto 2018. Nyní od září bych měla nastoupit zpět do 1. zaměstnání a zjistila jsem, že jsem těhotná. Těhotenství zřejmě bude rizikové. Zajímalo by mne: 1)mám nárok a z čeho se bude vypočítávat nemocenská po dobu rizikového těhotenství před nástupem na MD u 1. zaměstnavatele? (u 1. dítěte jsem rovněž před nástupem na MD pobírala nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství)?2)budu mít nárok na nemocenskou i u 2. zaměstnavatele, když jsem neodpracovala 12 měsíců?3)budu mít nárok z titulu prvního zaměstnání na PPM jako u 1. těhotenství, když mi nástup na MD vychází před 4. narozeninami 1.dítětě?4)je možné pobírat v jednom zaměstnání nemocenskou a v druhém chodit do práce (např. v době vycházek, práce z domova)?U 1. zaměstnání je výkon práce spojen s velkým ježděním, což mi gynekolog nedoporučuje, zatímco u 2.zaměstnání se jedná o administrativní práci, která jde vykonávat i z domu..Předem velice děkuji a přeji pěkný den!

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, k odpovědím na Vaše dotazy: 1) Na nemocenskou u prvního zaměstnavatele mít nárok budete, ale až po skončení neplaceného volna. I kdyby jste tedy byla uznána práce neschopnou už během srpna, nárok na nemocenské dávky Vám vznikne až od září, kdy jste měla nastoupit zpět do zaměstnání. Nemocenská se Vám bude vypočítávat z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo neplaceného volna normálně pracovala. 2) Pro nárok na nemocenskou není zapotřebí odpracovat 12 měsíců, nárok na nemocenskou vzniká prakticky současně se vznikem pracovního poměru. Takže pokud je za Vás i ve druhém zaměstnání odváděno nemocenské pojištění, můžete pobrat nemocenské dávky z obou zaměstnání. 3. Jestliže máte smlouvu na dobu neurčitou, nárok na PPM Vám vznikne. Pokud nastoupíte na mateřskou dovolenou do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám druhá PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u prvního dítěte. 4) Pokud je jedno zaměstnání například fyzicky náročné, ale druhé je fyzicky nenáročná, administrativní práce, můžete být pro fyzicky náročnou práci být uznána práce neschopnou, ale pro druhou práci to platit nemusí. Takže ano, můžete v jednom zaměstnání být na nemocenské a ve druhém chodit do práce. Pokud ale budete mít na nemocenské vycházky a druhá práce je například spojena s docházením do firmy, budete si muset vše zařídit tak, abyste do firmy docházela pouze v době, kdy máte na nemocenské vycházky.

Dobry den.Jsem samozivitelka s ctyrletou dcerou a v breznu mi skoncila materska.Pobiram veskere davky,na ktere mam narok a jsou vypocteny na celkovou castku 11880.Z nich platim za byt v podnajmu celkem 7000.Ted v srpnu dostanu posledni podporu a zaroven mam jiz odpracovat min.20 hod.verejne sluzby.Obdrzela jsem seznam organizaci s nabidkou umisteni a po obvolani vsech stale stejna odpoved-jiz mame plny stav.Jelikoz se nemohu umistit,snizi se mi prijem-o kolik??? Bere se vubec nejak v potaz,ze jsem samozivitelka a uz ted mam co delat uzivit se s dcerou z castky 4880,ktera mi zbyva po zaplaceni bytu? Co bude dal a jak mame zit? Jake mam moznosti co se tyce davek?Zatim jsem nesehnala ani praci.Dekuji za odpoved. .A.S.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže od 1.8.2017 nebudete vykonávat veřejnou službu v rozsahu alespoň 20 hodin měsíčně, bude to mít vliv na výplatu příspěvku na živobytí. Na příspěvek na živobytí máte nárok tehdy, pokud Vám po úhradě nákladů na bydlení nezbude ani částka živobytí. Částkou na živobytí se přitom rozumí životní nebo existenční minimum. Nyní pro nárok na příspěvek na živobytí stačí, aby Vám nezbyla částka životního minima (3.410 Kč). Pokud nebudete vykonávat veřejnou službu, bude zapotřebí, aby Vám po uhrazení nákladů na bydlení nezbyla ani částka živobytí (2.200 Kč). Konkrétní výši dávky, kterou budete od srpna pobírat, Vám ale vypočítat nemohu.

Dobrý den, mám dotaz k čerpání PPM a RP na otce (manžela) dítěte. V březnu roku 2015 jsem ukončila dohodou PP a před ukončením nastoupila na nemocenskou (z důvodu nároku na PPM), následně na mateřskou a rodičovskou, kterou mám do konce srpna 2018. Nyní jsem tedy na rodičovské, ale nezaměstnaná. S manželem plánujeme další dítě a jelikož již nemám nárok na PPM a dostala bych po porodu rovnou jen RP, uvažujeme s manželem nad čerpáním PPM na manžela (dle OSSZ až od 7. týdnu po porodu). Chtěla bych se proto zeptat, jakým způsobem to probíhá a jestli to jde? Musí být manžel fyzicky pořád doma s dítětem, nebo stačí splnit podmínku 7 po sobě jdoucích kalendářních dní a pak se vrátí do práce a stále pobírá PPM po dobu 22 týdnů? V práci odevzdá formulář na čerpání PPM, tak jak jsem to udělala já v roce 2015? A po ukončení PPM bude následovat RP? Pokud toto lze, co se musí kde nahlásit po dobu 6 týdnů od porodu (matka i dítě), např. ZP, nebo ÚP? Nebo je to všechno jinak, když nebudu čerpat PPM a musím mít rovnou jen RP? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pokud by Váš manžel chtěl čerpat PPM, může tak učinit od počátku 7. týdne po narození dítěte. Podmínkou je, že manžel bude pečovat o dítě alespoň 7 kalendářních dní po sobě jdoucích a že po tuto dobu (po dobu pobírání PPM) nebude pro zaměstnavatele vykonávat stejnou výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. V praxi probíhá tak, že se po šestinedělí dostavíte společně na OSSZ, kde uzavřete písemnou dohodu o tom, že péči o dítě přebírá Váš manžel, který si současně požádá o PPM. PPM bude ale pobírat pouze po tu dobu, kdy nebude pro zaměstnavatele vykonávat stejnou výdělečnou činnost. Aby mohl Váš manžel chodit do práce a současně pobírat PPM, musel by na dobu pobírání PPM uzavřít se svým zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s uvedením jiného druhu práce, než který má v pracovní smlouvě. Po vyčerpání mateřské pak manžel může čerpat rodičovský příspěvek, který už může převést na Vás. Během šestinedělí můžete Vy sama pobírat rodičovský příspěvek - zajít si na úřad práce a požádat si o rodičovský příspěvek, který Vám začne být vyplácen ve výši 7.600 Kč měsíčně. Od 7. týdne pak může Váš manžel požádat o PPM a uzavřít s Vámi dohodu o převzetí dítěte do péče. Tuto skutečnost musíte oznámit také úřadu práce, aby zastavil výplatu rodičovského příspěvku. Uzavřením dohody o převzetí dítěte do péče přestanete být osobou pečující o dítě. Pokud ale budete pečovat o starší dítě, které bude chodit do školky maximálně na čtyři hodiny denně, bude za Vás zdravotní pojištění i nadále hradit stát. Pokud by tato podmínka nebyla splněna (Vaše dítě by chodilo do školky na delší dobu), musela byste se po dobu, kdy bude manžel pobírat PPM, zaevidovat na úřadě práce nebo si zdravotní pojištění hradit sama.

Dobrý den,prosím o radu,zjistila jsem že jsem těhotná,momentálně jsem asi ve třetím měsíci.Nejsem vedena na UP,odjela jsem do ciziny okolo dubna za praci ale bohužel se mi nedaří, tudíž mi vznikl dluh na pojišťovně a sociálním,předtím jsem ale byla cca 6 měsíců zaměstnana,dále asi 6 měsíců na UP a předtím jsem 7 let pracovala.Vůbec nevím na co mám nárok,přítel mě opustil,jsem prvorodicka,jsem na to sama a bojím se že to nedám nejen finančně ale i jako matka.Prosím o radu, co vše musím mít vyřízene,na co, nebo o co mohu žádat?Byt mám ale je v katastru uveden jako nebytovy prostor.Prosím o radu.Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, co se týče zdravotního pojištění, při pobytu v cizině delším než 6 měsíců je možné se v ČR z platby zdravotního pojištění odhlásit. Pokud ale již nejste v evidenci českého úřadu práce a neodhlásila jste se ze zdravotního pojištění, pak Vám na zdravotním pojištění opravdu vznikl dluh a naskakuje Vám také penále. Doporučuji tedy co nejdříve kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu, dlužnou částku uhradit, případně požádat o stanovení splátkového kalendáře. Hrazení sociálního pojištění je dobrovolné, nikoliv povinné, takže na sociálním pojištění nic nedlužíte. Pokud jste otěhotněla až po ukončení pracovního poměru, nemáte bohužel nárok na nemocenské dávky ani na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou). Po narození dítěte si budete moci požádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud jste otěhotněla ještě během trvání pracovního poměru, pak Vám od skončení zaměstnání běží ochranná lhůta v maximální délce 180 kalendářních dní (pokud jste byla zaměstnána kratší dobu, tak méně). Pokud byste během ochranné lhůty stihla nastoupit na mateřskou (na mateřskou je možné nastoupit nejdříve 8 týdnů před termínem porodu), nárok na mateřskou a volbu výše rodičovského příspěvku Vám vznikne. Co se týče možností získat další dávky, do doby narození dítěte by připadal v úvahu jen příspěvek na bydlení, případně dávky pomoci v hmotné nouzi. Na příspěvek má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, pokud 30% příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Podle § 24, odst. 5 zákona o státní sociální podpoře se bytem rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt. Pokud tedy byt, který máte, není dle stavebního zákona určen k bydlení nebo není zkolaudován jako byt, bude získání příspěvku na bydlení problematické. Po narození dítěte by pak přicházela v úvahu možnost zažádat si o porodné (jednorázový příspěvek ve výši 13.000 Kč) a přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Pokud se přítel nebude k Vašemu dítěti hlásit a odmítne nechat se zapsat do rodného listu jako otec, bude zapotřebí podat k soudu žalobu na určení otcovství. Až bude uren jako otec Vašeho dítěte, bude mít povinnost platit výživné v soudem stanovené výši. Jestliže nebudete sezdání, mohla byste požadovat výživné také pro sebe, jakožto neprovdanou matku - to je možné nejdéle do dvou let od narození dítěte.

Dobrý den, firma ve které pracuji spadá pod skupinu e-shopů a u té skupiny mám pracovní smlouvu(není uvedeno, v jakém konkrétním subjektu pracuji pouze ta skupina) a nabízí mi různé benefity. Nyní ale chtějí všechny smlouvy sjednotit a dát nám smlouvy přímo na firmu, ve které fyzicky pracuji, čímž ale přijdu o své benefity pod skupinou. Mám nárok na odstupné v tom to případě? Děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, na odstupné máte nárok tehdy, pokud dojde k ukončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem nebo dohodu z důvodů uvedených v § 52, písm. a) až d) zákoníku práce. Těmito důvody jsou: a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část c) stane-lise zaměstnanec nadbytečným d) nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání Pro Vaši situaci by teoreticky mohla připadat v úvahu jen varianta a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Záleží ale na tom, zda ke zrušení zaměstnavatele došlo či nikoliv. Samotná skutečnost, že přijdete o benefity, důvodem k ukončení pracovního poměru s nárokem na odstupné důvodem není.

Dobrý den, byl mi uznán invalidní důchod 3.stupně, zatím mi byl nyní v červenci zaslán doporučeně posudek, ještě by mělo dorazit rozhodnutí. Jak mám nyní postupovat v zaměstnání, dosud jsem byla na nemocenské? Dávám výpověď já nebo mi ji dá zaměstnavatel?Jak by měla znít? Vznik invalidity mi byl stanoven na květen 2017. A mám něco řešit již nyní nebo až dojde rozhodnutí? Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, samotná skutečnost, že jste byla uznána invalidní ve třetím stupni a že Vám byl přiznán invalidní důchod, ještě nemusí znamenat, že nemůžete nadále vykonávat svou práci. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jedině v případech přesně vymezených zákoníkem práce - například tehdy, pokud jste podle lékařského posudku pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost nebo pokud podle lékařského posudku nesmíte nadále vykonávat práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo ohrožení touto nemocí. Aby Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď, musel by tedy mít lékařský posudek, který by svědčil pro některou z výše uvedených situací. Pokud chcete pracovní poměr ukončit Vy, pak samozřejmě můžete pracovní poměr ukončit výpovědí nebo dohodou. Dohodou můžete pracovní poměr ukončit k jakémukoliv datu, u výpovědi běží dvouměsíční výpovědní doba, během které byste měla pro zaměstnavatele nadále pracovat. Záleží na Vás, jakou formu ukončení pracovního poměru zvolíte. O přiznání invalidity třetího stupně můžete svého zaměstnavatele informovat již nyní.

Dobrý den, před půl rokem jsem dala výpověď v práci a rozhodla jsem se cestovat. V průběhu cestování jsem otěhotněla a teď se chystám zpět do Čech. Sociální si platím po celou dobu, ale je mi 37 a je mi jasné, že mě už nikde s pupíkem nezaměstnají:D. Chtěla bych se informovat, na co mám nárok. Předem děkuji a přeji pěkný den.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže jste otěhotněla až po skončení pracovního poměru, nebudete mít bohužel nárok na mateřskou a během těhotenství ani na nemocenské dávky. Po narození dítěte si budete moci zažádat o rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě, která Vám bude vyplácena ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Dále by přicházelo v úvahu také porodné a přídavek na dítě. Zde ale záleží také na tom, zda bude otec dítěte uveden v jeho rodném listě a pokud ano, pak na výši jeho příjmů.

Dobry den chtěla bych se zeptat jsem vedena na Uradu práce a marodim muzou mi prijit na kontrolu z Uradu práce když to vlastne není klasicka neschopenka. Slysela jsem ze je to ted nove zavedeno ze to ma zacit od zari a chodi pry uz ted. Dekuji za odpoved

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, změny, o kterých píšete, jsou součástí zákona č. 206/2017 Sb., kterým se mění zákon o zaměstnanosti. Podle těchto změn bude uchazeč o zaměstnání, který je současně v pracovní neschopnosti, povinen dodržovat léčebný režim (vycházky apod.) stejně jako nemocný zaměstnanec. Tato ustanovení nabývají účinnosti prvním dnem následujícího kalendářního čtvrtletí, tedy od 1. října 2017. Jestliže jste ale v pracovní neschopnosti, měla byste léčebný režim a dobu vycházek dodržovat bez ohledu na to, zda jste nebo nejste v evidenci úřadu práce.

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěl bych se zeptat..Teď od srpna 2017 mi zřejmě klesne životní min. na existenční těch 2200kč..Tak bych chtěl vědět jestli mi klesne i částka na bydlení (Ubytovnu)?Do teď mi chodilo dohromady 7017kč (Na bydlení+živobytí dohromady..Takže když mi to klesne na existenční minimum..Klesne i částka na bydlení,nebo jen ta na živobytí(To existenční minimum??)Když se to teda z té celkové částky 7017kč sníží to existenč.minimum..případne jestli se sníží z této částky i na bydlení?(které z tohoto platím 3900kč,ubytovnu)Jaká bude tedy ta celková snížená dávka z tech 7017kč celkově celá??Pokud si neodpracuji tech povinných 20-30h veřejné či jiné služby v měsíci??..Děkuji za odpověď,hezký den.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže od 1.8.2017 nebudete vykonávat veřejnou službu v rozsahu alespoň 20 hodin měsíčně, bude to mít vliv na výplatu příspěvku na živobytí. Na příspěvek na živobytí máte nárok tehdy, pokud Vám po úhradě nákladů na bydlení nezbude ani částka živobytí. Částkou na živobytí se přitom rozumí životní nebo existenční minimum. Nyní pro nárok na příspěvek na bydlení stačí, aby Vám nezbyla částka životního minima (3.410 Kč). Pokud nebudete vykonávat veřejnou službu, bude zapotřebí, aby Vám po uhrazení nákladů na bydlení nezbyla ani částka živobytí (2.200 Kč). Konkrétní výši dávky, kterou budete od srpna pobírat, Vám ale vypočítat nemohu.

Dobrý den, pracuji ve firmě od ledna 2010, smlouvu mám na neurčito. Firma ví, že se bude letos někdy v říjnu stěhovat do jiného města, proto mi byl 20.7.2017 dán k podpisu dodatek ke smlouvě o změně místa výkonu práce, na kterém není vůbec žádné datum, ani datum, do kdy má být podepsaný. Podle slov účetní měl být podepsaný do 31.7. Ve firmě jsem nechtěla zůstat a zjistila jsem, že pokud ho nepodepíšu, mám nárok na odstupné. Ale 24.7. jsem zjistila, že jsem těhotná a od 26.7. jsem na neschopence na rizikovém, protože jsem už 3x potratila. Dodatek do teď podepsaný nemám, předpokládám, že mi zaměstnavatel dá výpověď a v potaz tento dodatek brát nebude, i kdybych ho podepsala (což by mi teď nejspíš vše zjednodušilo) třeba teď v srpnu, ačkoli na něm není žádné datum. Četla jsem článek o ochranné lhůtě, ale při stěhování zaměstnavatele a těhotenství je to, podle všeho, komplikovanější než při pouhé neschopence na pár týdnů. Vůbec nevím, co dál dělat a zajímá mě, kdo a jak mě bude platit - z čeho bude vše vypočítáváno. Děkuji,Helena

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Heleno, jestliže jste s dodatkem k pracovní smlouvě ohledně změny místa nesouhlasila, je v pořádku. V takovém případě se jedná o změnu pracovní smlouvy, se kterou můžete, ale nemusíte souhlasit. Jestliže se přemisťuje zaměstnavatel nebo jeho část a Vy s přemístěním nesouhlasíte, je to důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám ale z tohoto důvodu nemůže dát výpověď v době, kdy jste těhotná nebo během mateřské dovolené. Může tak učinit až během rodičovské dovolené. Během nemocenské i mateřské tedy můžete být v klidu. Lístky na peníze budete nadále odevzdávat svému zaměstnavateli a stejně tak mu následně předáte formulář žádosti o mateřskou, který Vám vydá Váš gynekolog. Výše nemocenské i výše mateřské Vám bude vypočtena z platu, kterého jste v zaměstnání dosahovala.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a můj zaměstnavatel ukončil provoz a všichni dostali výpověď. Mám nárok na odstupné, ale chci se zeptat, jestli se mi bude počítat normálně z výdělku před MD nebo je to jinak?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

rozhodným obdobím pro výpočet průměrného výdělu pro náro na odstupné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanc v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dní (což je i Váš případ), použije se pro výpočet tzv. pravděpodobný výdělek. Výše odstupného Vám tedy bude vypočtena z tzv. pravděpodobného výdělku, tedy z výdělku, kterého byste dosahovala, kdybyste místo rodičovské dovolené normálně pracovala. 

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Když syn nastoupí v září 2017, tři roky mu budou v lednu 2018, já nastoupím do práce v lednu 2018, přijdu o rodičák v září 2017, když syn nastoupí do školky? Děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, při pobírání rodičovského příspěvku je docházka dítěte do jeslí či školky sledována pouze u dětí mladších dvou let. Od dvou let už může dítě navštěvovat předškolní zařízení bez omezení. Vzhledem k tomu, že Vašemu synovi už byly dva roky, může klidně od září nastoupit do školky, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek.

TESTOVÁNÍ: Naleštěná okna bez námahy s čističem oken Sencor

Kuřecí maso na pórku

Kuřecí maso na pórku

8 hlasů
50min 586 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Naleštěná okna bez námahy s čističem oken Sencor

TESTOVÁNÍ: Naleštěná okna bez námahy s čističem...

TESTOVÁNÍ: Dokonalé řasy bez kompromisů s The ONE No Compromise od Oriflame

TESTOVÁNÍ: Dokonalé řasy bez kompromisů s The O...

Dokonalé smoothie k snídani během pár sekund

Dokonalé smoothie k snídani během pár sekund

Zdravé fritování s horkovzdušnou fritézou Sencor

Zdravé fritování s horkovzdušnou fritézou Sencor

Gynimun: Rychlá úleva při nepříjemném pálení a svědění

Gynimun: Rychlá úleva při nepříjemném pálení a ...

Péče o dětské vlásky má svá pravidla. Znáte je?

Péče o dětské vlásky má svá pravidla. Znáte je?

Tip na večeři

Losos a zelené fazolky

16 hlasů
30min 901kJ 159 Kč

Velmi dietní a lahodný recept z lososa.

Zapečené žampióny

9 hlasů
55min 614kJ 85 Kč

Jednoduchý a chutný recept na přípravu hub.

Poradny

Kolik peněz na dávkách mi bude vyplaceno v srpnu?

Dobrý den, na Váš dotaz bohužel není možné odpovědět. Nenapsala jste jaké dávky máte na myslí, v... Více

Jak bude možné čerpat RP na dvojčata od roku 2018?

Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vaše děti v době, kdy novela zákona vstoupí v platnost, ještě neb... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro své kamarády budete výhrou. Jste totiž plní pozitivní energie a také odhodlání pomoci druhým. Rádi vyslechnete jakékoliv trápení svých blízkých a navíc budete mít po ruce vždy skvělou radu, jak se z problémů ne...

Více