Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Jsem zaměstnaná + podnikám na vedlejší činnost. V březnu jsem podala výpověď, na konci června bude mé zaměstnání ukončeno. Plánovala jsem, že budu pracovat jako OSVČ na hlavní činnost. V březnu jsem však krátce po výpovědi otěhotněla. Zajímalo by mě, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. S termínem porodu/nástupu na mateřskou dovolenou do ochranné lhůty 180 dní vejdu. Nejsem si však jistá, když budu 6 měsíců před nástupem podnikat, zda mi na mateřskou dovolenou nárok nezanikne. Zároveň splňuji podmínku, že mám odpracováno více než 270 dní za poslední dva roky. Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud jste výpověď předala Vašemu zaměstnavateli během března, pak Váš pracovní poměr nekončí až na konci června, ale už na konci května. Konec pracovního poměru má pak zásadní vliv na začátek běhu ochranné lhůty - v případě ukončení v květn by začala běžet o měsíc dříve (možná jste ale měla na mysli podání výpovědi v dubnu nebo konec v květnu a jen jste se přepsala). Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - získat během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 kalendářních dní nemocenského pojištění a být v den nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání. Jestliže obě tyto podmínky splňujete, nárok na mateřskou Vám vznikne, i když budete v té době OSVČ s hlavní činnosti. Pokud nebudete nárok na mateřskou uplatňovat z titulu OSVČ (z nemocenského pojištění), budete moci - pokud budete chtít - podnikat jako OSVČ i během pobírání mateřské. 

Dávky sociální podpory

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, paní Šťastná. Prosím, jak je to s OČR z důvodu uzavření MŠ nyní v době nouzového stavu. Až mateřskou školu otevřou končí tímto dnem nárok na dávku OČR? Děkuji a přeji Vám hezký den Pavla

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Pavlo,

nárok na ošetřovné (OČR) máte po dobu uzavření školních a dalších dětskch zařízení. Jestliže mateřská škola, do které Vaše dcera chodí, obnoví provoz přestane z Vaší strany platit potřeba péče o dceru a od data otevření mateřské školy už nárok na ošetřovné mít nebudete. Pokud by mateřská škola zůstala zavřená, zákon zatím upravuje nárok na ošetřovné nejdéle do 30.6.2020. Po prodloužení výplaty ošetřovného po tomto datu by musela být schválena novela zákona. 

Dobrý den, prosím o radu. Maminka 85 let žije v podnájmu a má tam trvalé bydliště. Nedávno ji vlastník bytu zvýšil nájem na téměř 10 tis. Energie má na sebe napsané a platí je zvlášť. Její důchod je něco kolem 13 tis. Myslím jestli nemá nárok na nějaký příspěvek. Po prodeji domu ji zbylo něco kolem 150 tis na uctu, nechce na to sahat...a tak se ptám jestli je to, že má tento obnos na účtu, jestli to je překážka, že by nemohla na nějaký příspěvek na bydlení nebo jiný dosáhnout. Dekuji moc za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud by Vaše maminka bydlela v nájmu, mohla by mít nárok na příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. K žádosti o příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Podmínkou ale je být vlastníkem nebo mít nájemní smlouvu. Podnájem bohužel nestačí - pokud Vaše maminka nebydlí v nájmu, ale v podnájmu, o příspěvek na bydlení bohužel žádat nemůže - nemá na něj nárok. Další možností jsou dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Při žádosti o tyto dávky ale nestačí - na rozdíl od příspěvku na bydlení - doložit pouze své příjmy, ale i celkové majetkové poměry - mj. i výpis z účtu. Jakmile úřad práce zjistí, že Vaše maminka má na účtu našetřeno 150 000 Kč, bude trvat na tom, aby na úhradu nákladů na bydlení nejprve použila tyto peníze, a teprve poté žádala o dávky pomoci v hmotné nouzi. Dávky hmotné nouze jsou totiž určeny pro ty opravdu nejchudší, kteří žádné finanční rezervy a naspořené peníze nemají. Pokud Vaše maminka nechce úspory na úhradu bydlení používat, řešením je najít si nájemní bydlení a následně požádat o příspěvek na bydlení. 

Dobrý den, Mám dotaz prosím, na který mi zaměstnavatel není schopen odpovědět. Od 2.9.2019 jsem zaměstnána na HPP na poloviční úvazek. Termín porodu mám 10.6.2020.Před tímto pracovním poměrem jsem byla na rodičovské a na ÚP...6-8 týdnů před termínem porodu vychází nejzazší termín 29.4., ale mých 270 kalend. dní uplyne až 28.5., bude se mi PPM o těch 30 dní krátit nebo na ní nemám vůbec nárok? Na mateřskou jsem stále nenastoupila. (dnes je 8.5.)děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení zaměstnání. Druhou podmínku (zaměstnání nebo ochranná lhůta) jednoznačně splňujete. Co se týče první podmínky - 270 dní pojištění - tuto dobu pojištění je zapotřebí splnit k datu nejzaššího nástupu na mateřskou - k počátku 6. týdne před termínem porodu, ve Vašem případě nejpozději k 29.4. Tím, že i nadále setrváváte v zaměstnání (i kdybyste v něm zůstala až do 28.5.), bohužel nárok na PPM nezískáte. Mohla byste mít ale nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem - jedná se o dávku vyplácenou ženám, kterým nevzniká nárok na PPM. Dávka je vyplácena od 6. týdne před porodem do 6. týdne po porodu. Následně je možné volit a čerpat rodičovský příspěvek. Doporučuji tedy obrátit se na Vaši ošetřující lékařku, aby Vám tuto nemocenskou vypsala.

OSVČ

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezký den, prosím o radu. Zřizuji si ŽL a budu podnikat. Zároveň jsem osobou celodenně osobně a řádně pečujících o jedno dítě předškolního věku, které není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně. Bylo mi řečeno, že v takovém případě mám nárok na sníženou daň. Kde a jak o tuto skutečnost požádat? Nebo je to automatické? Vím, že teď se platby řešit "nemusí" vzhledem k situaci v ČR a vlastně celém světě. Ale ráda bych to měla pořešené a vše v pořádku. Děkuji pěkně za odpověď a přeji hezký den. Alena

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Hezký den, děkuji pěkně za odpověď. Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřila. Omlouvám se, není to moje parketa.
Jde mi o hrazení zdravotního a sociálního pojištění. Sociální, tam je to myslím jasné, první rok mého podnikání budu hradit minimální částku a dále se uvidí. O co mi šlo, jde je právě ta možnost snížení zdravotního pojištění. Právě z důvodů péčo o dítě do 7 let, které nenavštěvuje MŠ nebo jen po 4 hodiny. Lze tuto částku ovlivnit hned od začátku povinnosti hrazení? Děkuji pěkně za odpověď. Alena.

 

Znovu zdravím, děkuji za zodpovězení dotazu níže a měla bych jen doplňující otázku: Mohu si po narození dítěte založit živnost na vedlejší činnost, i když bych předtím nebyla OSVČ na hlavní činnost? V případě, že bych zůstala na ÚP až do porodu. (jinak před 30.6.2019 jsem pracovala nepřetržitě od roku 2008). Moc děkuji. Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ano, samozřejmě, živnost si klidně můžete založit až po narození dítěte, kdy Vám bude přiznán rodičovský příspěvek. Podmínkou výkonu vedlejší činnosti není předchozí výkon činnosti hlavní. 

Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v dne nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv ochranné lhůtě. První podmínku tedy možná splňujete (nevím, jak dlouho jste pracovala v zaměstnání, které skončilo 30.6.2019), ale nesplňujete podmínku druhou: nejste zaměstnaná ani v ochranné lhůtě. Pro nárok na PPM byste se tedy musela nechat nyní zaměstnat a být zaměstnaná až do nástupu na mateřskou dovolenou nebo alespoň tak dlouho, abyste byla v ochranné lhůtě. I bez nároku na PPM ale budete mít po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Co se týče podnikání, za OSVČ s vedlejší činností jste považována například tehdy, pokud máte zaměstnání, ze kterého je za Vás odváděno nemocenské pojištění nebo pokud pobíráte PPM či rodičovský příspěvek. Před narozením dítěte byste tedy musela být OSVČ s hlavní činností, až by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, mohla byste přejít na/začít jako OSVČ s vedlejší činností.

Dobry den, diky Covid situaci jsem se ocitla v dost slozite situaci a potrebovala bych poradit.Od 11.3. jsem na OCR, k 20.4. mi ale byla ukoncena smlouva ve zkusebni dobe. Na OCR zustanu do konce cervna, mam deti male (skolka, 1. trida). Ac bych si rada nasla jinou praci, na prazdniny to pro me ztraci smysl, protoze bych nemela deti kam dat a dovolenou bych v nove praci nedostala :(. Hledat tedy budu asi az do zari. Muj dotaz ale zni. Z ceho mi bude vypocitana podpora v nezamestnanosti? Rodicak jsem skoncila v rijnu 2019. Do nove prace jsem nastoupila 15.11. , ale ukoncila ji 8.1.2020. Do dalsi prace jsem pak nastoupila 1.2.2020 a dal uz jak jsem psala...12.3. OCR, 20.4. diky Covidu vypoved. Zajima me, ze kterych mesicu se podpora bude pocitat (leden-brezen?) a popr. z jake castky (napr. v lednu jsem dostala vyplatu pouze za 8 dni..), vim, ze se to ma vypocitavat prumer za 3 mesice, ja ale nevim, jestli se tam pocitaji pouze ty odpracovane dny nebo se to prumeruje z cele vyplaty i presto, ze jsem k 8.1. prac. pomer ukoncila? Stejne tak brezen (odpracovano pouze 5 dni, pak OCR...- prumeruje se cela vyplata nebo pouze tech 5 odpracovanych dni?)...snad je to srozumitelne...dekuji moc!

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

zDobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je zapotřebí především získat alespoň 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění během posledních dvou let před evidencí na úřaděp ráce. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda tuto základní podmínku splňujete, ale budu předpokládat, že ano. Vzhledem k tomu, že jste před nástupem do posledního zaměstnání čerpala podporu v nezaměstnanosti a poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 3 měsíce, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část přechozí (nevyčerpané) podpůrčí doby. Výše podpory v nezaměstnanosti se vždy vypočítává pouze z příjmu v posledním ukončeném zaměstnání. Výše příjmu v zaměstnání od listopadu 2019 do ledna 2020 tedz nebude mít na výši podpory žídný vliv. Pokud by Vám pro získání 12 měsíců pojištění musela být do doby pojištění započítána i náhradní doba pojištění (péče o dítě do čtyř let věku), budete mít nárok na jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Doporučuji také informovat Vaši zdravotní pojišťovnu o tom, že nyní pobíráte ošetřovné a že jste tudíž osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, aby Vám pojišťovna následně nevyčíslila dluh na zdravotním pojištění.

Moc děkuji za Vaši odpověď. Finanční situace bývalé přítelkyně manžela je nyní lepší, při určování výše výživného v 2009 byla na úřadu práce po mateŕské, nyní uvádí, že v roce 2018 měla "jen" 18000Kč a její současný příjem je dle odhadů manžela cca 25000Kč. Manžel pracuje stále na stejné pozici ve státní správě, zvýšení platu cca o 6000Kč+ cca 9000Kč daňové zvýhodnění na 5 dětí, počítá se i toto daňové zvýhodnění do částky pro výpočet výživného? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jakmile soud vyzve Vašeho manžela k doložení příjmů, doporučuji uvést veškeré příjmy, tedy i příjem z daňového bonusu. Nicméně si nemyslím, že by právě daňový bonus měl nějaký záasadní vliv na určení či změnu výše výživného. Jak jsem již uvedal v předchozí odpovědi, vzhledem k navýšení vyživovacích povinností Vašeho manžela považuji zvýšení výživného (navíc za 3 roky zpětně) za spíše nepravděpodobné.

Dobrý den, mám dotaz ohledně žádosti bývalé přítelkyně o zvýšení alimentů na prvního syna mého současného manžela. V roce 2009 byla výše alimentů soudně upravena na 3000Kč a to při rozpadu jejich vztahu. V roce 2010 jsme začali žít společně, v roce 2011 se nám narodilo první dítě, v roce 2014 dvojčata, mám ještě dvě děti z předchozího manželství, tedy ve společné domácností já+manžel, mé dvě dětí 15 a 18 let a naše 3 společné děti 8 a 2x 5let. Nyní bývalá přítelkyně manžela žádá o zvýšení alimentů na syna 15 let a to 3 roky zpětně, jiné děti nemá. Při narození dvojčat jsme chtěli žádat o snížení alimentů, ale nakonec jsme to nějak dali i bez. Má bývalá přítelkyně mého manžela nyní šanci obstát u soudu se zvýšením o 3 roky zpět? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

občanský zákoník říká, že změní-li se poměry, může soud změnit dohodu nebo rozhodnutí o výživném. To, zda bude žádost matky o (zpětné) zvýšení výživného úspěšná, záleží tedy zejména na na tom, zda a jakým způsobem se od posledního určení výše výživného změnily poměry obou rodičů.Pro zvýšení výživného hovoří fakt, že výživné bylo stanoveno před dlouhou dobou - před 11 lety, kdy synovi byly teprve čtyři roky a ještě ani nechodil do školy. Za dobu školní docházky a v souvislosti s předpokládaným nástupem na střední školu jistě došlo a ještě dojde k nárůstu nákladů na jeho výchovu a výživu. Proti zvýšení výživného hovoří skutečnost, že Vašemu manželovi od posledního určení výživného přibyly hned čtyři vyživovací povinnosti - k Vám jako k manželce a k vašim třem společným dětem. Pro rozhodování o výši výživného je také důležité, jakým způsobem se změnila finanční situace obou rodičů - o finanční situaci Vašeho manžela ani jeho bývalé přítelkyně nic nepíšete. Vzhledem k nárůstu vyživovacích povinností považuji zvýšení výživného zpětně za spíše nepravděpodobné, ale pokud se fiannčni situace Vašeho manžela zlepšila, zatímco finanční situace eho bývalé přítelkyně zhoršila, nelze to zcela vyloučit.

Dobrý den, jsem vedena na UP 5 měsíc, skončila mi podpora v nezam. Nemám žádné příjmy, neberu žádné příspěvky, nejsem ID. Bydlím v rodinném domě s bratrem, který je zaměstnaný. Můžu požádat o nějakou částku k živobytí - něco jako živ. minimum na zaplacení inkasa? děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

z dávek státní sociální podpory by připadal v úvahu jen přspěvek na bydlení. Na tento příspěvek má ale nárok jen vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, a to za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení byste tedy musela být vlastníkem rodinného domu nebo mít s bratrem sepsanou nájemní smlouvu. Budu však spíše předpokládat, že tyto podmínky nesplňujete. V takovém případě by pak připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a/nebo doplatek na bydlení. I u těchto dávek byste ale musela prokázat, zda náklady na bydlení hradíte Vy sama - máte samostatný elektroměr, vodoměr, plynoměr apod. - nebo zda je hradíte společně s bratrem. Jestliže totiž náklady na bydlení hradíte společně s bratrem, musela bzste při žádosti o dávky doložit i jeho přjmy a pak je možné, že by Vám dávka nebyla přiznána. Pokud ale hradíte náklady na bydlení sama nezávisle na bratrovi, pak je možné, že na dávky dosáhnete.

Dobry den, od 1.3.2020 jsem prestoupika na zkraceny uvazek. Do 12.3. jsem stihla odchodit skoro vsechny hodiny, zbylo mi jich 14. Nastoupila jsem z duvodu karanteny (uzavreni skolky) na OCR. Za jake dny by mi melo byt OCR proplaceno? K 31.3.jsem OCR ukoncila, vypadalo to ze se skolka otevre, bohuzel jsem to uspechala, neotevrela se, mam moznost opet nastoupit na OCR, ale treba na 11letou dceru co ma uzavrenou skolu? Dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ošetřovné je (stejně jako nemocenská) vypláceno za kalendářní dny, výše denní dávka bude ale samozřejmě odpovídat výši Vašeho zkráceného úvazku. Jestliže nedošlo k opětovnému otevření školky, můžete samozřejmě znovu na OČR nastoupit - klidně i z důvodu péče o starší dceru. 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,jestli mohu být OZP I TZP. Mám schválený ZTP/P a také invaliditu 3.stupně..jaké označení tedy mohu použít? Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 67 zákona o zaměstnanost jsou osobami se zdravotním postižením (OZP) fyzické osoby, které jsou orgánem sociálního zabezpečení (ČSSZ) uznány invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni. Co se týče průkazů, jde o tři typy - TP, ZTP a ZTP/P. Označení TZP se nepoužívá, resp. není žádným právním předpisem definováno. Jesltiže tedy máte přiznanou invaliditu 3. stupně, můžete rozhodně používat označení OZP. 

Dobrý den, dekuji za předchozí odpovědi. Naposledy bych se chtěl zeptat na toto: V prosinci minulého roku mně úřád práce formou výzvy dal povinnost splnit si své závazky a pohledávky tím, že se mam během tří měsíční lhůty přihlásit k trvalému pobytu a následně podat žádost o příspěvek na bydlení, který má přednost před doplatkem na bydlení. Později mi bylo vysvětleno, že to po mně úřad práce vyžadoval proto, že jsem měl v nájemní smlouvě dobu trvání nájmu sjednanou na dobu neurčitou. Během lhuty jsem dodatkem k nájemní smlouvě dobu nájmu s vlastníkem upravil na dobu určitou v délce jednoho roku, a to po dohodě s vedoucím odd. HN a měl věc za vyřešenou. Nyní mi přišlo oznámení o dejmutí dávky z důvodu, že jsem nesplnil povinnost uloženou mi výzvou. Prosím, jaký na to máte názor. Mám se jakmile převezmu rozhodnutí odvolat, když se podle mého názoru uměnily behem lhuty rozhodné skutečnosti? Děkuji za odpověď. Hlaváč

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pane Hlaváči,

dávky pomoci v hmotné nouzi jsou určeny především těm, kterým se nepodařilo získat dávky státní sociální podpory. To se týká například právě lidí, kteří nemají klasickou nájemní smlouvu a bydlí například v podnájmu, na ubytovně nebo v prostorech, které nejsou primárně určené k bydlení. Pokud máte nájemní smlouvu, je logické, že byste si měl zažádat nejprve o příspěvek na bydlení a o dávky pomoci v hmotné nouzi žádat až v případě, že by ani výše příspěvku na bydlení nebyla dostačující. Proti rozhodnutí o odejmutí dávky se samozřejmě odvolat můžete, ale pokud jste nesplnil povinnost uloženou výzvou, bude argumentace poměrně obtížná. Můžete samozřjmě argumentovat schůzkou s vedoucím oddělení HN, ale pokud z této schůzky nemáte například písemný záznam (protokol), nemusí být tato argumentace dostatečná a odvolání úspěšné. Současně s odvoláním si samozřejmě můžete změnit trvalé bydliště a pokusit se získat příspěvek na bydlení. 

Dobrý den, v současné době u mě probíhá řízení o odejmutí dávky PnŽ. Chci se zeptat, zda to ovlivní vyplacení dávky DnB? Zároveň mě zajímá, jak bude ÚP postupovat ve věci vyplacení dávky MOP, o které MPSV pravomocně rozhodlo na základě mého odvolání v můj prospěch ještě před zahájením řízení o odejmutí dávky PnŽ. Děkuji za odpověď. Hlaváč

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pane Hlaváči,

podle § 33 odst. 2 zákona o pomoci v hmotné nouzi je podmínkou nároku na doplatek na bydlení získání nároku na příspěvek na živobytí. Pokud Vám bude příspěvek na živobytí odebrán, mohlo by to mít (negativní) vliv na výplatu doplatku na bydlení (DnB). Paragraf 33 odst. 2 dále říká, že: Doplatek na bydlení lze přiznat s přihlédnutím k jejím celkovým sociálním a majetkovým poměrům také osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán z důvodu, že příjem osoby a společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby a společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí osoby a společně posuzovaných osob. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda tuto podmínku splňujete či nikoliv, doporučuji tedy obrátit se v tét věci přímo na příslušný úřad práce. 

Co se týče mimořádné okamžité pomoci (MOP), ta by při splnění podmínek měla být vyplacena bez ohledu na to, zda Vám je či není vyplácen příspěvek na živobytí nebo odplatek - mimořádná okamžitá pomoc by měla být na těchto dovu dávkách nezávislá. Jestliže Vám úřad práce MOP nepřiznal, ale MPSV rozhodlo, že na MOP máte nárok, měl by úřad práce dále postupovat v souladu s rozhodnutím MPSV.

 

Velké množství žen trpí nízkým libidem

Vepřová panenka plněná sýrem

Vepřová panenka plněná sýrem

15 hlasů
1h a 10min 791 kJ 250 Kč

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Odsuňte tento týden svůj společenský život na jeho druhou polovinu a v té první se soustřeďte na rodinu. Zkuste zkrátka tento týden trávit více času se svými blízkými – pomůže vám to předejít případnému nedorozumění, které poslední dobou hrozilo a které by mohlo nepříjemně poznamenat váš vztah. Nebojte se na tomto poli ani ráznějších kroků ke zm... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

37 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:02
30 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
221 Příspěvků
Poslední příspěvek 18.10.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat