Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Nováková

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Nováková.

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

Dobrý den,nemáte tam chybu v té posuzovací době? Je to 7.6. 2015 nebo 7.6. 2016 ?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, doba, kterou jsem Vám napsala, je správně. Při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti se posuzují poslední dva roky. Pokud se tedy zaevidujete 7.6.2017, bude se posuzovat období od 7.6.2015. Během té doby je zapotřebí získat oněch 12 měsíců pojištění.

Dobrý den, byl nám přiznán příspěvek na péči o osobu blízkou na 5ti letou dceru ve II. stupni. Doma s námi ještě žije dvouleté dítě, můj příjem je rodičovský příspěvek a brigáda na DPP, přítel je v insolvenci a bere minimální mzdu. Zajímalo by mne, zda máme nárok ještě na navýšení příspěvku o 2.000 Kč, totiž s jakými příjmy je počítáno při posuzování 2,4 násobku život. minima. Započítává se do tohoto příjmu i ten RP? a hlavně jak toto ovlivňuje přítelova insolvence? předem děkuji.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, zvýšení příspěvku na péči o 2.000 Kč náleží tehdy, jestliže rozhodný příjem společně posuzovaných osob nepřesáhne dvojnásobek (nikoliv Vámi uváděný 2,4násobek) životního minima těchto osob. Životní minimum Vaší domácnosti je vyjádřeno částkou 9.450 Kč, hraničním příjmem pro nárok na zvýšení příspěvku je příjem ve výši 18.900 Kč. Do příjmů se započítává jak Váš rodičovský příspěvek, tak i Váš příjem z brigády. Co se týče přítelovy insolvence, při žádosti o sociální dávky se bere v úvahu celý příjem, nikoliv část, která zůstane po odečtení insolvenčního poplatku (srážky). Takže v žádosti o navýšení příspěvku na péči musíte uvést celý přítelův příjem.

Je mi 52 let a na up jsem šel v pulce září 2016 a nástup do zam. 6.3 2017.Takže v tom mám jasno,ale těch posledních 12 měs. poj. je tam jen nemocenská a ten up a ted ty 3 měs. zaměstnání,dosahnu na ni?A tu výši podpory mi spočítají z pruměru čistého výdělku za ty 3 měs. zkuš. doby?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže je Vám 52 let, můžete podporu pobírat po dobu 8 měsíců. Protože jste při poslední evidenci na úřadě práce nevyčerpal celou podpůrčí dobu, stačí Vám pro opětovné čerpání celé podpůrčí doby odpracovat alespoň tři měsíce. Do pootřebných 12 měsíců pojištění se počítá celá doba, po kterou trval Váš pracovní poměr. I když jste tedy posledních několik měsíců v zaměstnání byl na nemocenské, počítá se Vám tato doba do potřebné doby pojištění. Jestliže se na úřdě práce zaevidujete od 7.6. 2017 (abyste splnil tři měsíce zaměstnání). bude se zpětně posuzovat doba od 7.6.2015. Pokud jste od té doby měl zaměstnání, které trvalo alespoň rok (i když jste během zaměstnání byl na nemocenské), nárok na podporu Vám vznikne.

Dobrý den,mám dotaz ohledně zkušební doby.Nově jsem nastoupil do zaměstnání,z up kde jsem byl evidovaný 5,5 měsice a pobíral dávky,ale chtěl bych z nového zam. odejít ve zkušební době,zatím uplynuly 2 měsíce,mám nárok na celou novou podpurčí dobu a počítanou z čistého pruměru?

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, bohužel nepíšete, kolik je Vám let, takže nevím, po jak dlouhou dobu můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat. Pokud jste mladší 50 let, pak je délka podpůrčí doby 5 měsíců, což znamená, že jste při poslední evidenci na úřadě práce vyčerpal celoou podpůrčí dobu. V takovém případě byste musel pro opětovný nárok na podporu odpracovat alespoň 6 měsíců. Jestliže tedy odejdete ze zaměstnání po kratší době, nárok na podporu Vám nevznikne. Pokud je Vám více než 50 (nebo 55) let, pak jste při poslední evidenci nevyčerpal celou podporu v nezaměstnanosti. Pro opětovný nárok na celou podpůrčí dobu mustíe odpracovat alespoň tři měsíce, což znamená odejít až po skončení zkušební doby. Samozřejmě je zapotřebí stále splňovat podmínku 12 měsíců pojištění během posledních dvou let. Pokud byste odpracoval kratší dobu než tři měsíce, mohl byste pouze dočerpat podporu - 2,5 měsíce, pokud je Vám 50 - 55 let, nebo 5,5 měsíce, pokud je Vám 55 a více let.

Invalidní důchod(y)

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den,chtela by jsem se zeptat jestli si muzu požádat o invalidni duchod.Prodelala jsem rakovinu prsu,nasledovali chemoterapie,operace a ozarovani.Nyni stále dochazim na pravidelne prohlídky na onkologii a beru leky,ktere budu brat dlouhodobe.Jsem vedena na UP a pobiram socialni davky.Nasledkem chemoterapii mi prestala fungovat stitna zlaza,take musim brat leky,zacaly mi problémy s kloubama/ nohy/,mam bolesti,leky moc nezabiraji. Nejakou vhodnou praci najit nemuzu .Na UP nosim potvrzeni od lekare ,ze pracovat nemuzu.Chtela by jsem vedet jak mam postupovat při podani zadosti. Dekuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, nejsem (posudkovým) lékařem, a tak bohužel nedokáži posoudit, zda Vám nárok na invalidní důchod vznikne či nikoliv. Pro nárok na invalidní důchod je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: stát se invalidním a získat potřebnou dobu pojištění. Invalidní se stanete tehdy, pokud Vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 35% (spodní hranice pro přiznání invalidního důchodu 1. stupně). Míru poklesu pracovní schopnosti posuzuj právě posudkoví lékaři. Můžete ale své šance na přiznání invalidního důchodu prodiskutovat s Vašimi ošetřujícími lékaři. Dlaší podmínkou je získání potřebné doby pojištění: u osob nad 28 le tvěku je to pět let pojištění během posledních 10 let. U osob starších 38 let může jít také o 10 let pojištění během posledních 20 let. Pokud chcete o invalidní důchod požádat, doporučuji vyžádat si aktuální lékařské zprávy a podat žádost o důchod na OSSZ (okresní správě sociálního zabezpečení) v místě Vašeho bydliště. Tam Vám poskytnou potřebný formulář.

Dobrý den, Potřebovala bych poradit. Jsem na RD kde pobíram 11500. Mateřská dovolená mi končí 1.9.2018. Smlouva na dobu určitou mi vypršela 1.10.2016. Chceme s manželem druhé miminko, na jakou výši RP můžeme dosáhnout ? Lze ho vypočítat hned od začátku na 24 měsíců od dne porodu??? Cca 9 500Kč / měsíčně U prvního dítka jsem pobirala 6 měsíců mateřskou a pak rodiičák, takže mi to vyšlo na 11500 a zároveň na těch 24 měsíců. A ještě jeden dotaz.. Kdyby se nám povedlo otěhotnět ještě předtím než vyčerpám příspěvek na první dítě, jak to potom probiha?? Děkuji za odpověď Nikola

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Nikolo, jestliže Váš pracovní poměr skončil 1.10.2016, pak bohužel u druhého dítěte nemáte nárok ani na mateřskou, ani na rodičovský příspěvek. Vy sama byste mohla čerpat pouze čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, tedy 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Další možností je čerpat mateřskou a rodičovský příspěvek přes Vašeho manžela (otce dítěte). Pokud splňuje podmínky pro nárok na mateřskou, může volit i výši rodičovského příspěvku. Aby mohl volit i dvouletou variantu rodičovského příspěvku, mlě by jeho příjem dosahovat alespoň 16.500 Kč hrubého. Pokud nestihnete vyčerpat rodičovský příspěvek na první dítě do doby, než vám vznikne nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek u druhého dítěte, nevyčerpaná část prvního rodičovského příspěvku bohužel propadne a už Vám nebude prolacena. Začátek čerpání další mateřské je zapotřebí oznámit úřadu práce, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí, aby jeho výplatu zastavil.

Dobrý den, nebyla jsem v době otěhotnění zaměstnána, tudíž čerpám bez možnosti volby čtyřletou variantu. Dotaz zní, jestli si mohu délku změnit přes manžela, který účastníkem pojištění byl a je, ale nežijeme spolu a momentálně probíhá soudně svěření do péče, následně rozvod. Mohu i přesto délku změnit přes něj? A co k tomu prosím potřebuji za papíry. Moc děkuji za odpověď

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, pokud chcete, aby Váš manžel (otec dítěte) mohl zvolit jinou výši rodičovského příspěvku, je zapotřebí prokázat, že Vašemu manželovi vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou). K tomu bude potřebovat formulář nazvaný Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Tento formulář je možné získat na úřadě práce nebo na webu MPSV - zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp S tímto formulářem musí Váš manžel zajít na okresní správu sociálního zabezpečení, kde mu potvrdí, zda měl nárok na PPM a v jaké výši. Na základě tohoto formuláře pak bude možné změnit výši rodičovského příspěvku - k tomu postačí formulář Žádost o rodičovský příspěvek. Změnu výše rodičovského příspěvku je zapotřebí vyřídit na úřadě práce v místě bydliště.

Dotaz: Markéta

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně příspěvku na dítě...už nevím kde se dopátrat odpovědi. S přítelem jsme se domluvily na výživném...nechtěl nic řešit přes soud s tím že mi slíbil že až jeho syn dodělá vysokou školu tak to bude vlastně období kdy náš syn bude nastupovat do první třídy tak alimenty co platil prvnímu synovy mi připočte k penězům co mi dáva teď a že mu nakoupíme společně věci do první třídy tak si ho nechci poštvat proti sobě když spolu nějak normálně vycházíme....proto se ptám kdybych si zažádala o přídavek na dítě budu potřebovat papíry od soudu o výši alimentů nebo jim bude stačit že jsme se domluvily? Nebo jak to vlastně je? Někdo mi psal že když podám žádost automaticky nás vyzvou a dají nám k soudu termín a to bych nechtěla...můžu vás poprosit tedy o odpověď jak to vlastně je a jak to chodí? Mnohokrát vám děkuji za odpověď hezký den Markéta

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Pěkný den i Vám, Markéto, pokud se na výši výživného s přítelem domluvíte, není nutné výživné řešit soudní cestou, a to ani v případě, že žádáte o sociální dávky. Do žádosti o přídavek na dítě prostě uvedete jako příjem výši výživného, kterou Vám Váš přítel každý měsíc hradí. Na přídavek na dítě máte nárok tehdy, pokud příjem Vaší domácnosti nepřesáhne 2,4násobek jejího životního minima. Pro nárok na přídavek je zapotřebí doložit příjmy za kalendářní rok 2015, při žádosti od října 2017 pak příjmy za rok 2016.

Dotaz: Petra1994

Dobrý den, s přítelem čekáme první miminko. Chtěla bych se zeptat, jak je to s dávkami. V srpnu mi končí titul studenta. Pracovní poměr jsem měla vždy jen na DoPP. Jestlize jsem nikdy neměla a prozatím ani nemám práci na HPP , budu po dobu mateřské úplně bez peněz nebo mám nárok alespoň na nějaký příspěvek ? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže jste dosud nevykonávala výdělečnou činnost, ze které by za Vás bylo odváděno nemocenské pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou), ale budete si moci po narození dítěte (budete potřebovat jeho rodný list) požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště o rodičovský příspěvek. Ten Vám bude vyplácen ve výši 7.600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále ve výši 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte. Pokud Váš přítel bude uveden jako otec dítěte v rodném listě a je zaměstnaný, mohl by o mateřskou žádat on a následně by mohl volit výši rodičovského příspěvku.

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, mám dotaz ohledně PvN. Minulý rok v srpnu jsem vyčerpala celou dobu PvN. Od té doby již mám odpracovaných 6 měsíců, ale z toho jsem odpracovala 4 měsíce v jiném zaměstnání, a pak 3 měsíce také v jiném zaměstnání..A mezi těmito pracemi jsem byla 11 dní bez práce, tedy jsem zaměstnaná nebyla..Zajímalo by mě jestli mám opětovný nárok na podporu, když jsem měla 11-ti denní pauzu mezi pracemi a nemám 6 měsíců v kuse odpracovaných? 12 měsíců za poslední 2 roky mám odpracovaných. Děkuji moc za odpověď. Žaneta Z.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, Žaneto, pokud jste během uplynulých dvou let vyčerpala celou podpůrčí dobu podpory v nezaměstnanosti, máte na podporu nárok tehdy, pokud jste získala zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců. Do těchto šesti měsíců se nepočítá zaměstnání nebo jiná výdělečná činnost vykonávaná v době, kdy jste byla vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání. Tato doba nemusí být odpracovaná v kuse, 11denní přetržka by tedy neměla vadit. Nárok na podporu v nezaměstnanosti by Vám tak měl vzniknout.

Dobrý den, prosím o radu..., starám se o 2měsíční miminko, jehož otcem je můj manžel, on si na sebe vyřídil RP na 4 roky ve výši 4800,-měsíčně s tím, že v rozhodnutí jsem uvedena já, jako osoba, která se o dítě stará a je s ním doma. Já mám nyní čerstvě ID 1. stupně, v zaměstnání jsem dala výpověď, abych mohla být s miminkem doma...., jde mi o mou situaci, sice dostávám na účet RP, ale nepočítá se mi tato doba na důchod, to samé ID 1.st. Budu žádat o osvojení miminka, bio. matka už byla dát souhlas, rozhodnutí soudu ale bude trvat až rok, je mi 41let a nechci mít celý rok sociálně bez pojištění, než budu uznána soudem matkou a převedu si dávky na své jméno. Můžete mi poradit, mám se evidovat na ÚP? Bude se počítat na důchod???? A ještě jedna podotázka, sociální pracovnice se divila, proč jsme nepožádali o PPM, když jsme nyní manžel - manželka, ale jak to udělat, když já zatím nejsem v rodném listě dítěte a manžel nemůže změnit zaměstnání kvůli žádosti o PPM? Je možné PPM převést na manželku, i když ona není matkou dítěte? Jinak miminko má v plné péči můj manžel, bio. matka je z posuzování vyloučena. Děkuji mnohokrát za každou radu.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, evidence na úřadě práce se jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod počítá po dobu, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, a do 55 let věku dále maximálně jeden rok po dobu, kdy Vám podpora v nezaměstnanosti nenáleží. Pokud jste tedy byla zaměstnaná a máte během posledních dvou let odpracováno alespoň 12 měsíců, mohl by Vám nárok na podporu vzniknout. Pobírání invalidního důchodu 1. nebo 2. stupně náhradní dobou pojištění není, ale jako náhradní doba pojištění se započítává osobní péče o dítě ve věku do čtyř let. Doby pojištění se dokládají až při podávání žádosti o starobní důchod. Pokud již nyní je v rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku uvedeno, že o dítě pečujete Vy a následně dítě adoptujete a budete tudíž v rodném listě uvedena jako jeho matka, neměl by být dle mého názoru s uznáním doby pojištění problém. Vzhledem k tomu, že nejste matkou dítěte, dle mého názoru o PPM žádat nemůžete a musel by tak učinit Váš manžel jako otec dítěte. Buď by musel zaměstnavatele požádat o čerpání mateřské (rodičovské) dovolené nebo by musel po dobu, kdy bude čerpat PPM, uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem práce, než jaký má uvedený v pracovní smlouvě, aby mohl dál pracovat a přitom pobírat PPM.

Dobry den, rada bych Vas poprosila o radu ohledne penezite pomoci v materstvi. Zacala jsem pracovat na HPP 1.8.2016. Cca po pul roce jsem otehotnela. Predtim jsem byla asi mesic vedena na pracovnim urade, predtim jsem studovala VS, kterou jsem neuspesne ukoncila. Vim, ze pro narok na materskou musim splnovat 270 dni ucasti na pojisteni, coz bych za normalni situace splnila, termin porodu mam v zari 2017. Problem je, ze jsem mela nejake komplikace v tehotenstvi a od druhe poloviny brezna 2017 jsem v pracovni neschopnosti. Nejsem si ted jista a bojim se, zda budu mit narok na PPM. Pocita se dlouhodoba nemocenska do onech 270 dni ucasti na pojisteni? A kdo toto pojisteni plati? Moc dekuji za Vasi odpoved.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, do potřebných 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, které je zapotřebí získat pro nárok na PPM, se započítává celá doba, po kterou trvá Váš pracovní poměr - tedy i doba, po kterou jste během pracovního poměru v pracovní neschopnosti. Nemusíte se tedy obávat toho, že byste kvůli pracovní neschopnosti nezískala nárok na PPM. Pokud Váš pracovní poměr stále trvá, nárok na PPM mít budete a budete si moci zvolit také výši rodičovského příspěvku.

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené od května budu pobírat příspěvek 5600, mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení nebo syna. Trvalý pobyt mám jen já a syn. Přítel vedený na jiné adrese, ale užíváme stejnou domácnost. Musíme předkládat i jeho příjmy? Při jaké částce vzniká nějaký nárok na příspěvek? Děkuji

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Dokládají se příjmy pouze těch osob, které mají v bytě či domě trvalé bydliště. Pro nárok na příspěvek na bydlení byste tedy příjmy Vašeho přítele nedokládala a neuváděla byste přítele jako společně posuzovanou osobu. U ostatních dávek (přídavek na dítě, dávky pomoci v hmotné nouzi) byste ale musela uvádět i příjmy Vašeho přítele.

Dobry den,chci se zeptat.kolik hodin denne muzu pracovat pri plnem invalidnim duchodu?a jestli jsem omezena nejak financni castkou,kterou si muzu vydelat a hodinove,tzn.dny,a hodiny,ktere muzu byt v praci?Mam ID III.stupen,pobiram 5400Kc a z toho nevyziju,kdyz mesicni najem ne stojí 2500Kc.Dekuji za info.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, to, že Vám byl přiznán invalidní důchod 3. stupně, znamená, že Vaše pracovní schopnost poklesla nejméně o 70%. Tomu by měla odpovídat i míra Vašeho pracovního nasazení. Osobně bych tedy volila práci maximálně na poloviční úvazek. Výše přivýdělku při invalidním důchodu nijak omezená není.

Dotaz: Margotka

Dobrý den, s manželem se chceme dohodnout na výživném na našeho syna 8 let. Částku si určil on 2.300kc. plus školní aktivity by se podílel atd... Mám vše sepsané . Někde jsem četla že musí být 3kopie k tomu rodinný list dítěte a psací list. Pak to mám poslat na soud a čekat na vyjádření? Jak to probíhá u soudu když jsme dohodnutý? Syna chci do vlastní péče je to tam připsané taky.

Vladimíra Nováková

Odpověd

Vladimíra Nováková

Dobrý den, jestliže se s manželem rozvádíte a chcete jít cestou tzv. nesporného rozvodu (rozvodu dohodou) je zapotřebí splnit zejména tyto podmínky: manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se připojí i druhý z manželů. Při splnění těchto podmínek soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství. K návrhu na rozvod manželství je zapotřebí přiložit dohodu s úředně ověřenými podpisy manželů, ve které jsou upraveny vzájemné majetkové vztahy, práva a povinnosti společného bydlení a případná vyživovací povinnost pro dobu po rozvodu. Kromě této dohody je zapotřebí k návrhu také přiložit pravomocné rozhodnutí soudu, jímž byla schválena dohoda o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu. Dohodu je zapotřebí podat ve třech vyhotoveních k okresnímu soudu v místě bydliště dětí. Za podání návrhu na schválení dohody se neplatí žádný soudní poplatek. K dohodě doporučuji přiložit kopii oddacího listu a kopie rodných listů dětí. Pokud soud návrh schválí, můžete následně požádat o rozvod. Jestliže jste na všem dohodnutí, schválení dohody by mělo být pouze formalitou.

TESTOVÁNÍ: Unikátní celozrnné lupínky Semix pro zdravá a ...

Telecí plátky s mozzarellou

Telecí plátky s mozzarellou

11 hlasů
45min 849 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Unikátní celozrnné lupínky Semix pro zdravá a šťastná rána

TESTOVÁNÍ: Unikátní celozrnné lupínky Semix pro...

TESTOVÁNÍ: Podlaha jako nová díky mopu Easy Wring Ultramat od Viledy

TESTOVÁNÍ: Podlaha jako nová díky mopu Easy Wri...

5 důkazů, jak spánkové návyky ovlivňují vztah

5 důkazů, jak spánkové návyky ovlivňují vztah

6 tipů na svěží a voňavé prádlo. Znáte je všechny?

6 tipů na svěží a voňavé prádlo. Znáte je všechny?

Snídaně či velikost porcí. Ke zdravému stylu stačí malé změny

Snídaně či velikost porcí. Ke zdravému stylu st...

Nespavostí trpí stále více lidí. Pomohou ořechy i banány

Nespavostí trpí stále více lidí. Pomohou ořechy...

Tip na oběd

Roládky z tresky

12 hlasů
30min 650kJ 65 Kč

Neustále posloucháme, že ryby bychom měli jíst alespoň...

Krémová pórková polévka

17 hlasů
35min 531kJ 60 Kč

Recept na jemnou a chutnou pórkovou polévku.

Poradny

Jaké příjmy uvádět při žádosti o navýšení příspěvku?

Dobrý den, zvýšení příspěvku na péči o 2.000 Kč náleží tehdy, jestliže rozhodný příjem společně ... Více

Za jak dlouhou dobu se posuzuje nárok na podporu z ÚP?

Dobrý den, doba, kterou jsem Vám napsala, je správně. Při posuzování nároku na podporu v nezaměs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

S přáteli svého nového partnera si budete výborně rozumět. A to se cení! Ať se vám to líbí či ne, kamarádí hluboce ovlivňují každého člověka. Fakt, že s těmi partnerovými vycházíte, je velká výhoda. Nebojte se dopřát sv&e...

Více