Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

OSVČ/ Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na PPM. Pracovala jsem od 9/2002 - 12/2007, 1/2008 - 9/2018, 10/2018 - 3/2019 a 7/2019 - 3/2020. Poslední zaměstnání bylo ukončeno z důvodu Covid, kdy všechny zaměstnance "vyhodili" na dohodu a zavřeli firmu. Nyní jsem vedena na ÚP a pobírám podporu. V květnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Odhad porodu cca polovina ledna 2020. Co mám nyní dělat, abych měla nárok na PPM? 270 dní během posledních 2 let asi splňuji, ochranná doba už mi nevyjde, v červenci mi končí podpora na ÚP. Mohla bych se od července/srpna přihlásit jako OSVČ a platit si zdravotní pojištění (příp. zrychlené ZP)? Měla bych poté nárok na PPM? Nebo si mám nyní nějak najít práci? (práci jsem intenzivně hledala, bohužel všechna výběrová řízení byla po dobu Covid úplně zrušena. A když jsem si práci nyní našla a řekla jsem, že jsem těhotná, tak mě nikde nevzali, jak kdybych měla mor). A co když ve zkušební době uvidí mé bříško, které asi těžko skryji a zruší PP ve zkušební době? Velmi děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

abyste měla nárok na PPM jako OSVČ, musela byste mít do doby nástupu na mateřskou dovolenou uhrazených 270 dní nemocenského pojištění. Doby pojištění z práce na HPP a z OSVČ se totiž nesčítají, musela byste tyto doby pojištění splnit zvlášť. Jako OSVČ už tedy nárok na PPM získat nestihnete. Jedinou možností tak je najít si zaměstnání a zůstat zaměstnaná co nejdéle, abyste v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) byla stále v ochranné lhůtě. 

Dobrý den jak je to prosím s dovolenou na 1 měsíc?myslím na kolik dní je nárok při plněm úvazku.Odcházím totiž do důchodu,a poslední měsív zaměstnání si chci vybrat adekvátní část dovolené,tzn od ledna do června

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý  den,

pokud Váš pracovní poměr nebude trvat celý kalendářní rok, máte nárok vyčerpat poměrnou část dovolené. Poměrná část dovolené činí 1/12 za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání pracovního poměru. Jestliže tedy bude Váš pracovní poměr trvat od ledna do června, máte právo na 6/12 dovolené, tedy 1/2. To, zda Vám bude čerpání dovolené v takovém rozsahu umožněno, záleží na Vašem zaměstnavateli. Pokud nebudete moci vyčerpat celou dovolenou, nevyčerpaná část dovolené Vám bude po ukončení pracovního poměru proplacena.

Dobrý den, dcera nebyla zaměstnána, pouze v evidenci ÚP, do října 2018. Proto si dobrovolně zaplatila sociální pojištění za rok 2019-celý rok. V březnu 2020 se znovu zaevidovala. Našla jsem tento článek a doporučila jí na jeho základě o podporu zažádat. Dle ÚP jde o článek lživý. Prosím o Váš názor. Děkuji H. https://www.euro.cz/byznys/podpora-v-nezamestnanosti-narok-vypocet-delka-zadost-1417924

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti upravuje zákon o zaměstnanosti. Podle tohoto zákona má na podporu v nezaměstnanosti nárok uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před evidencí na úřadě práce zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Není-li potřebná doba pojištění splněná předchozím zaměstnáním, lze tuto podmínku splnit i započítáním tzv. náhradní doby pojištění. Co vše je považováno za náhradní dobu pojištění je vymezeno v § 41 odst. 3 zákona o zaměstnanosti - zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-435#cast2 Pokud si člověk dobrovolně hradí důchodové pojištění, činí tak proto, aby mu nechyběla doba pojištění pro nárok na starobní důchod, nikoliv proto, aby měl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba hrazení dobrovolného důchodového pojištění otitž není ani dobou zaměstnání či jiné výdělečné činnosti, ani náhradní dobou pojištění. Informace uvedená v článku, že dobrovolným důchodovým pojištěním vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, tedy není pravdivá.

Dobrý den, chci se zeptat. Žádala jsem si o peněžitou pomoc v mateřství. Přišlo mi rozhodnutí o tom že nemám nárok. A proti tomuto rozhodnutí jde podat odvolání. Jen nevím jak to odvolání napsat tak abych to měla správně. Moc děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, proč Vám byl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) zamítnut, tzn. kterou z podmínek pro nárok na PPM jste dle názoru ČSSZ nesplnila. Nejčastějším problémem bývá chybějící doba pojištění nebo skutečnost, že žena v době nástupu na mateřskou dovolenou už není v ochranné lhůtě. Protože nevím, v čem spatřujete nesprávnost rozhodnutí ČSSZ, nemohu Vám ani poradit, co napsat do odvolání. Zkuste prosím blíže popsat Vaši situaci před nástupem na mateřskou dovolenou a Váš dotaz tak více upřesnit.

Dobrý den, v roce 2005 mi byl přiznán ID 1. stupně. Po roce jsem byla znovu předvolána před posudkovou lékařku, která konstatovala stav trvalý. Důchod mi byl ponechán dodnes. Od roku 2005 jsem pracovala v obchodě na zkrácený úvazek 4 hod. Toto trvalo až do roku 2015. Svůj zdravotní stav jsem vždy řešila pouze se svou prakt. lékařkou. Nyní pracuji u jiného zaměstnavatele, mám prac. smlouvu na dobu neurčitou, práce je na 4 hod., z domova, manuál. charakteru. Zaměstnavatel mi oznámil, že mě posílá ke svému závodnímu lékaři na kontrolu mého zdravotního stavu. Ptám se tedy proč toto nemůže řešit má praktická lékařka a proč mám jít k lékařce, kterou jsem v životě neviděla, neznám ji a zda má můj zaměstnavatel na toto právo, příp. jestli to mohu odmítnout.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle pracovně právních předpisů jste povinna podrobit se nejen vstupní pracovnělékařské prohlídce, ale také pravidleným periodickým prohlídkách. Ty probíhají 1 x za 2 - 6 let podle kategorie prací, kterou vykonáváte. Zaměstnavatel Vás může odeslat také na tzv. mimořádnou prohlídku - například tehdy, pokud má pochybnosti o Vaší zdravotní způsobilosti k výkonu dané práce. Za tímto účelem Vás může zaměstnavatel poslat k lékaři, kterého si sám zvolí (k závodnímu lékaři) a Vy jako zaměstnanec jste povinna tuto prohlídku absolvovat.

dobrý den chtěl bych se zeptat když mi byl přiznán příspěvek na bydlení od 1.května do 30. června tak jestli mi přijde jen jedna částka a nebo dvě částky za květen a červen předem moc děkuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

považuji za pravděpodobnější, že Vám přijdou dvě částky - v červnu za květen a v červenci za červen. Nemůžu ale vyloučit ani variantu, že Vám piřjdou oba příspěvky naráz. Pokud chcete mít jistotu, infornujte se na úřadě práce, který Vám příspěvek přiznal.

Dobrý den ,potřebuji poradit.Nyni jsem vedena jako zena v domacnosti pečující o dve deti 9 a 6 let.Ted jsem v sedmém měsíci tehotenstvi a nevim na co budu mít nárok,asi rodicovskou dovolenou a kdy a kde o vse zadat ? Byla jsem na sociálním úřadě,abych se informovala,ale velice ochotná pani mi řekla že neví :) dekuji moc za radu H.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže nejste zaměstnaná, nebudete mít nárok na nemocenskou ani na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou). Po narození dítěte (budete potřebovat rodný list dítěte) si budete moci na úřadě práce v místě Vašeho bydliště požádat o rodičovský příspěvek. Pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima, budete mít nárok na přídavek na dítě (možná už přídavky pobíráte na starší dvě děti). Jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů Vaší domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, můžete si požádat i o příspěvek na bydlení. Možná ho už ale pobíráte, neuvádíte ke své finanční situaci žádné bližší informace. O všechny dávky můžete požádat na úřadě práce v místě bydliště, kde Vám poskytnou potřebné formuláře.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to funguje když mi bude přiznána PPM a jsem v evidenci na ÚP. Musím se odhlásit? A co se děje v případě že PPM přiznána není. Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 25 odst. 2 písm. c) zákona o zaměstnanosti se uchazečem o zaměstnání nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) v době před porodem a 6 týdnů po porodu. To znamená, že pokud pobíráte PPM, nesmíte se před porodem a v době 6 týdnů po porodu na úřadě práce evidovat. Pokud již ale v evidenci úřadu práce jste a teprve poté začnete pobírat PPM, není to pro úřad práce důvod pro ukončení evidence či Vaše vyřazení z evidence úchazečů. V evidenci uchazečů o zaměstnání tedy můžete zůstat i tehdy, když budete - nebo i v případě že nebudete - pobírat PPM.

Dobrý den, Mám smlouvu na dobu neurčitou a jsem těhotná.Na PPM nastupuji v srpnu,rodičovský příspěvek pobírat nebudu,jelikož plánujeme stěhování do zahraničí na konci tohoto roku.Jakým způsobem mohu ukončit pracovní poměr na mateřské dovolené?Potřebuji,aby mi skončil 1.1.2021 kvůli proplacení všech dnů dovolené, abych nepřišla o peníze.Mohu dát normální výpověď v říjnu, což by znamenalo konec pracovního poměru k 1.1. nebo musím ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnanavatelem? Nemáme v plánu se sem poté vracet a ani o rodičovský příspěvek žádat nebudu,jelikož vím,že je podmínkou mít bydliště v ČR,což splňovat nebudu.Jen nevím,jakým způsobem mohu ukončit pracovní poměr. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám,

během mateřské dovolené pro Vás ohledně ukončení pracovního poměru neplatí žádná speciální pravidla. Pokud chce zaměstnání ukončit na konci roku, oba Vámi navrhované způsoby jsou možné. První možností je kdykoliv během měsíce října poslat Vašemu zaměstnavateli výpověď. K výpovědi nepotřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele, jedná se o jednostranný právní úkon. Výpovědní doba začne běžet na začátku listopadu a pracovní poměr skončí k 31.12. Druhou variantou je dohoda o ukončení pracovního poměru k 31.12. K uzavření dohody ale potřebujete souhlas Vašeho zaměstnavatele. Můžete tedy pracovní poměr ukončit oběma uvedenými způsoby.

Dobrý den,rád bych se optal. Jsem studentem prvního ročníku střední školy a rád bych během letních prázdnin pracoval jako brigádník. Žiji s rodiči a dvěma sourozenci, přičemž pobíráme většinu možných sociálních dávek a otec pracuje pouze brigádně. Mohu v létě pracovat bez toho, aniž bychom museli dokládat příjem, a aniž by nám strhávali peníze z dávek?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje výplatu příspěvku na bydlení a přídavků na děti, se za příjem rozhodný pro přiznání dávky nepovažuje příjem nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen. Pokud byste na brigádu nastoupil například už v červnu, Váš příjem za červen by museli rodiče při žádosti o dávky doložit, příjmy za červenec a srpen ale nikoliv.

Děkuji Vám za odpověď. Dodatek k memu dotazu. Do druheho zamestnani jsem nastoupila 1.5.2020 a byla propustena k 1.6.2020. Děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zaměstnání 142 dní ochranné lhůty. Nástupem do zaměstnání (od 1.5.2020) se běh ochranné lhůtě přerušil a od začátku června začala ochranná lhůta znovu běžet. Z ochranní lhůty Vám zbývá ještě 38 dní. To znamená, že aby Vám vznikl nárok na PPM, musela byste na mateřskou dovolenou nastoupit nejpozději na začátku července - 8.7. nebo 9.7.. Nastoupit na mateřskou dovolenou můžete nejdříve na počátku 8. týdne před stanoveným termínem porodu. Pokud stihnete nastoupit na mateřskou dovolenou nejpozději na začátku července, nárok na PPM Vám vznikne, v opačném případě nikoliv. Pokud Vám nárok na mateřskou dovolenou nevznikne, můžete se buď evidovat na úřadě práce nebo nastoupit na nemocenskou. Na nemocenské byste mohla zůstat až do 6. týdne po porodu (jedná se o tzv. nemocenskou v souvislsoti s porodem) a následně čerpat rodičovský příspěvek. 

Dobrý den, 10.12.2019 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Měsíc na to jsem zjistila že jsem těhotná. Vím, že pro nárok na PPM musím splňovat 2 podnímky být soc.pojištěná 270 dní a bud´to pracovat nebo být v ochranné lhůtě 180 dní. Chci se Vás zeptat jak to je s ochrannou lhůtou, pokud jsem jěště nastoupila do zaměstnání ale zaměstnavatel mě ve zkušební době propustil. Mám znovu nárok na 180 dní ochranné lhůty? Někde jsem četla že se sčítá nevyčerpaná s nově odpracovanými dny. Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten říká, že: PPM náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na PPM v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů.

Aby se Vám mohla započítat ochranná lhůta 180 dní, musela byste otěhotnět už v předchozím zaměstnání. Jestliže jste tedy byla těhotná již v předchozím zaměstnání (píšete, že jste těhotenství zjistila měsíc poté), pak se opravdu postupuje tak, že se ochranná lhůta počítá od 11.12.2019 a přerušuje se ode dne, kdy jste nastoupila do nového zaměstnání. Ode dne následujícího po konci zaměstnání začíná ochranná lhůta znovu běžet a dobíhá zbývající počet dní z celkového počtu 180. Jestliže stihnete v ochranné lhůtě nastoupit na mateřskou dovolenou, nárok na PPM Vám vznikne.

Pokud jste ale otěhotněla až po skončení předchozího zaměstnání, pak Vám z předchozího zaměstnání žádná ochranná lhůta neplyne. Ochranná lhůta by Vám v tomto případě plynula jen z posledního zaměstnání ukončeného ve zkušební době. V takovém případě platí, že je-li toto zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Protože nepíšete, kdy jste do poslednho zaměstnání nastoupila a jak dloho jste byla zaměstnaná (kdy Váš pracovní poměr skončil), nedokáži posoudit, zda Vám nárok na PPM vznikne nebo ne.

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně mateřské dovolené. Byla jsem zaměstnána od 1.10.2019 do 30.4.2020 a od 1.5.2020 jsem nastoupila na MD. Byla jsem tedy 7 měsíců zaměstnána na hlavni pracovní poměr a před nástupem do zaměstnání jsem x let pracovala na DPČ a studovala. Mám nárok na tu mateřskou dovolenou?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

předpokládám, že Vám jde o nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou), Pro nárok na PPM je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Doby pojištění se sčítají, takže pokud za Vás při práci na DPČ bylo odváděno nemocenské pojištění, měl by Vám nárok na mateřsku vzniknout. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog. Vy jej předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli, který jej s potřenými údaji odešle na OSSZ, která V8m bude PPM vyplácet. Během čerpání PPM si pak na úřadě práce v místě Vašeho bydliště požádejte o rodičovský příspěvek. 

Dobrý den , synova bývalá přítelkyně se vdala a žádá přepsání společné dcery z rodného listu na současného manžela. Syn má soudem určené alimenty 5000 a k tomu mu brání k vídání dcery. Pokud se rozhodnet vzdát se dcery, tím pádem i přepis odcovstvi, zaniká i jeho vyživovací povinnost? Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný manžel, pak Váš syn již nebude uveden v rodném listě své dcery (Vaší vnučky) a nebude mít vůči ní žádná práva ani povinnosti. To znamená, že nebude mít právo dceru vídat, ale ani povinnost hradit na dceru výživné.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na pár věcí. Dne 30.4 mi skončil pracovní poměr (výpověď jsem podala sama). Od 1.5. jsem na úřadu práce zaevidována a zároveň jsem požádala i o podporu v nezaměstnanosti. V polovině května jsem zjistila, že čekáme miminko (jsem v 5tydnu) Nevyznám se v těchto věcech a já teď nevím, jestli mám nárok na peněžitou podporu, nebo na mateřskou. Vůbec nevím jak teď postupovat, kam zajít a hlavně jestli mám na něco vlastně nárok, pracovala jsem v kuse 9 let, v posledním zaměstnání jsem byla 9 měsíců a před tím jsem pracovala souvisle zbylé roky. Během těchto let jsem byla asi jen 2x na nemocenské po dobu cca 6 měsíců. Prosím poraďte mi co mám dělat, než půjdu o něco žádat sociální úřad, na co se mám připravit a co bych si měla vzít sebou. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den. Lucie

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Pěkný den i Vám, Lucie,

pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky - být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která trvá maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Z Vašeho dotazu vyplývá, že první podmínku - 270 dní pojištění během posledních dvou let - bez problémů splníte. To, zda budete mít nárok na mateřskou, tedy závisí na tom, zda splníte podmínku druhou - zda v době nástupu na mateřskou dovolenou ještě budete v ochranné lhůtě či nikoliv. Ochranná lhůta ze zaměstnání Vám končí 27.10.2020. Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve na počátku 8. týdne před stanoveným termínem porodu. Jakmile budete znát termín porodu, odpočítejte si od něj oněch 8 týdnů. Pokud datum nástupu na mateřskou dovolenou vyjde nejpozději na 27.10., nárok na PPM Vám vznikne. Formulář žádosti o PPM Vám vydá Váš gynekolog, Vy jej předáte Vašemu zaměstnavateli, který ho sp otřebnými údaji odešle na OSSZ. Jestliže datum nástupu na mateřskou dovolenou bude vycházet na pozdější datum než 27.10., nárok na mateřskou Vám bohužel nevznikne, ale po narození dítěte si budete moci na úřadě práce požádat rovnou o rodičovský příspěvek. Jestliže ale podmínky pro nárok na mateřskou splňuje otec dítěte, může si od počátku 6. týdne po porodu požádat o mateřskou on a následně volit výši rodičovského příspěvku podle výše svého platu. 

Život po čtyřicítce rozhodně nekončí

Bramborová polévka

Bramborová polévka

12 hlasů
35min 228 kJ 40 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Česnekové kuře

22 hlasů
1h a 25min 584kJ 99 Kč

Pečené kuře s česnekovou příchutí a vůní šalvěje.

Polévka z řapíkatého celeru

11 hlasů
35min 418kJ 95 Kč

Hustá polévka, která vás zasytí.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více