Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Dobrý den, Chtěla bych odejít od muže a začít bydlet sama. Nevím jak to ale zvládnu finančně mám ID 3 st. A mám dvě malé děti novorozence a dvouroční. Rodičák s důchodem dělají dohromady 19200 kč. Našla jsem pronájem v Praze s poplatkama cca 14000,- Kolik je možné v mém případě dostat jako příspěvek na bydlení nebo na co mám nárok popřípadě kam se obrátit s informacemi přímo k mé situaci? Podle kalkulačky pro výpočet příspěvku na bydlení bych měla necelých devět tisíc ale nevím jestli je to možné nechci být pak překvapená. Děkuji za Váš čas, Karolína

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dbrý den, Karolíno,

na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákadů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení tedy nestačí mít jen nájemní smlouvu, je zapotřebí mít v bytě také trvalý pobyt. K žádosti o příspěvek na bydlení je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynué kalendářní čtvrtletí. Nejprve je tedy potřeba po celé kalendářní čtvrtletí hradit náklady na bydlení a následně si zpětně zažádat o příspěvek na bydlení. Výše příspěvku na bzdlení se pak počítá jako rozdíl meyi skutečnými náklady na bydlení (nebo normativními náklady, pokud jsou skutečné náklady vyšší) a příjem rodiny vynásobeným koeficientem 0,35. Domnívám se, že ve Vašem případě by tedy výše příspěvku měla činit 14 000 - 6 720 (19 200 x 0,35) = 7 280 Kč. 

Pro získání nároku na příspěvek na bydlení bude zapotřebí vyřešit také situaci s otcem dítěte. Rodiče a nezaopatřené děti jsou totiž jako rodině ze zákona posuzováni společně a tudíž by po Vás úřad práce mohl požadovat doložení příjmu otce dětí. Doporučuji tedy požádat co nejdříve o svěření dětí do Vaší péče případně uzavřít s otcem dětí písemnou dohodu o tom, že o děti budete pečovat Vy a otec dětí Vám bude hradit výživné. Více informací a potřebné formuláře získáte na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Peněžitá pomoc během mateřství

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na PPM a její výše. Pracovala jsem od 9/2002 - 12/2007, 1/2008 - 9/2018, 10/2018 - 3/2019 a 7/2019 - 2.3.2020. Poslední zaměstnání bylo ukončeno z důvodu Covid, kdy všechny zaměstnance propustili. V dubnu jsem otěhotněla. Porod cca 8.1.2021. Nyní jsem vedena na ÚP a pobírám podporu.Od 18.7.2020 nastupuji na DPČ s částkou cca 6.700 Kč brutto. Na můj předchozí dotaz jste mi odpověděla: "Jedinou možností tak je najít si zaměstnání a zůstat zaměstnaná co nejdéle, abyste v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) byla stále v ochranné lhůtě".  Můj dotaz zní: Vztahuje se na mě ochranná lhůta? I když jsem otěhotněla až po ukončení PP? Budu mít, za výše uvedených podmínek, nárok na PPM? A její výše se bude vypočítávat ze mzdy z předchozích 2 let nebo pouze z DPČ? Pokud pouze z DPČ, jaká bude její výše z takto malé odměny? Lze si případně PPM zvýšit tím, že bych si našla druhou DPČ? Velmi děkuji za Vaši odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na Vás ochranná lhůta nevztahuje a bude se na Vás vztahovat až případná ochranná lhůta z DPČ. Podmínku 270 kalendářních dní nemocenského pojištění splňujete, nárok na PPM Vám vynikne tehdy, pokud v době nástupu na mateřskou dovolenou (počátek 8. - 6. týdne před termínem porodu) budete stále nemocensky pojištěná - bude za Vás odváděno nemocenské pojištění z DPČ - nebo budete v ochranné lhůtě. Jestliže máte termín porodu 8.1.2021, budete na mateřskou dovolenou nastupovat v období od 13. - 27.11.2020. Ochranná lhůta činí 180 kalendářních dní, je-li ale poslední zaměstnání kratší, je ochraná lhůt stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud by Vaše DPC byla ukončena dříve než po dvou měsících, nárok na PPM Vám nejspíše nevznikne, protože v době nástuu na mateřskou dovolenou nebudete v ochranné lhůtě. Výše PPM se vždy počítá z příjmu v posledním zaměstnání, ve Vašem případě tedy bohužel pouze z příjmu na DPČ. Pokud byste si chtěla PPM zvýšit, můžete si najít další DPČ, příjmy se pak budou sčítat. Jinak bude PPM nízká, její výši si můžete spočítat s pomocí kalkulaček na internetu.

Dobrý den. Chtěla bych prosím poradit ohledně podpory v nezaměstnanosti. K 10. měsíci 2019 mi skončil rodičovský příspěvek. Od listopadu jsem začala pracovat na 1/2 hpp, který mi ale teď k 31.7.2020 skončil (uzavření prodejny). Pro stejnou firmu už jsem i během pobírání rodičovského příspěvku ale pracovala na DPP a DPČ. Abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, musím mít 12 měsíců nemocenského. Lze k době listopad - červenec (1/2hpp) si nechat přičíst pobírání rodičovského příspěvku, abych dosáhla 12 měsíců a měla na podporu nárok? Děkuji, Iva.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Ivo,

ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, je možné chybějící dobu doplnit tzv. náhradní dobou pojištění. Náhradní dobou pojištění jei doba péče o dítě do čtyř let věku. Jestliže započtením těchto dvou dob (doba zaměstnání a péče o dítě) získáte alespoň 12 měsíců pojištění, vznikne Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Otázkou je, jak bude podpora vysoká. Domnívám, se, že aby se Vám výše podopry vypočítala z platu dosahovaného v zaměstnání, musela byste se na úřadě práce evidovat do tří pracovních dní od skončení zaměstnání, tedy nejpozději dnes (5.8.). Pokud se na úřadě práce zaevidujete později, úřad práce vyhodnotí jako Vaši poslední činnosti péči o dítě a nikoliv zaměstnání a v takovém případě budete mít nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti.

 

Dobrý den. Jsem OSVČ a čerpal jsem od MPO dávky ošetřovaného za březen a duben. Poté jsem zaslal i žádost na Květen ovšem až 13.7.2020. dnes jsem zjistil že žádosti byly přijímány do 10.7.2020. MPO mi poslali toto: • Jiné – Vyjádření kontrolora: "Vaše podání bylo na MPO odesláno po skončení příjmu žádostí. Doložte, že jste žádost zaslal v termínu dané výzvy, např. podacím lístkem apod.” " Je možné nějakým způsobem dostat dávky za Květen? Děkuji Petr Tošnar

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc květen podávat v období od 12.6. do 10.7.2020. Lhůta na podání žádosti tedy byla téměř celý měsíc. Pokud jste žádost podal až po uplynutí tohoto termínu, aniž jste měl vážný důvod, proč jste termín zmeškal a nepodal žádost dříve (např. hospitalizace v nemocnici), pak se obávám, že se ošetřovného za květen bohužel nedomůžete. Pokud chcete žádat o ošetřovné také za červen, žádosti se podávají do 14.8.2020.

Dobrý den. Mám částečný invalidní důchod.Jsem vedena jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce.Pobírám příspěvek na bydlení.Je moje evidence na ÚP podmínkou vyplácení tohoto příspěvku ? Kdo za mne odvádí zdravotní pojištění ( stát nebo ÚP) ? Za odpověď děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s příspěvkem na bydlení nijka nesouvisí. Takže kvůli přpsěvku na bydlení rozhodně nemusíte být v evidenci úřadu práce. Díky tomu, že pobíráte invalidní důchod, za Vás hradí zdravotní pojištění stát. V evidenci úřadu práce tedy nemusíte být ani kvůli zdravotnímu pojištění.

Dobrý den, v roce 2019 jsem o jeden bod neudělala maturitní didaktický test z čj. Na podzim jsem měla brigádu kde mi slíbili trvalý pracovní poměr, ale pak měli finanční potíže. Já si našla zaměstnání jinde. Následně nato jsem zjistila, že jsem těhotná. Je mi teprve 19, přesto jsem se rozhodla dítě si ponechat. Na jaře jsem se chystala složit opravný test, abych mela úspěšně dokončenou školu. Vzhledem ke koronavirové krizi se didaktický test psal až 2.6. Test jsem úspěšně složila a mám maturitu. Odpracováno jsem měla 183 dní a škola, kterou jsem úspěšně složila v denním studiu se mi počítá též. Problém je v tom, že na mateřskou jsem měla nastoupit 4.6. , didaktický test jsem psala 2.6.,ale vysvědčení maturitní mám až 10.6.Tudiž prý nemám na mateřskou nárok. Zdá se 6 to nepřiměřené a tvrdé, i vzhledem ke koronavirové krizi, díky níž se didaktické testy psaly oproti zvyklostem až v červnu.Již 2 měsíce jsem bez prostředků. Chtěla bych se zeptat zda mám nějakou šanci mateřskou dostat a co uvést do odvolání. Moc děkuji za pochopení. Tereza

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Terezo,

podle § 32 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) započítává též doba studia na SŠ, VOŠ nebo VŠ považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončneo. Otázkou tedy je, kdy dochází k ukončení studia - zda složením maturitní zkoušky nebo převzetím vysvědčení. Podle § 72 odst. 3 školského zákona se vzdělávání ve vzdělávacích programech v oborech vzdělání vedoucích k dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou ukončuje maturitní zkouškou. Dokladem o dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce. Dle mého názoru jste tedy studium řádně ukončila vykonáním zbývající části maturitní zkoušky dne 2.6., tudíž před nástupem na mateřsku dovolenou. Doporučuji tedy do odvolání uvést, že podle výše uvedeného § školského zákona jste studium ukončila před nástupem na mateřskou dovolenou a že by Vám tudíž doba studia měla být započítána jako doba pojištění. 

Dobrý den,moc Vás prosím o informaci zda - li jemožné žádat o příspěvek na živobytí v mé situaci.Po smrti maminky jsem zůstala sama v pronájmu na který nemám smlouvu tudíž nepobírám příspěvek na bydlení. O maminku jsem se starala a tak nájem nebyl problém zaplatit z důchodu , z příspěvku na péči a mé brigády. Nyní jsem sama je mi 55 let a těžce sháním zaměstnání. Pracovala jsem jako řidička a měla pracovní smlouvu na úvazek 30 hodin týdně s platem 8 - 9 000. Nájem je devět tisíc. Celý příjem jsem dala na nájem a žila z brigády. Nyní jsem po nezaviněné nehodě na nemocenské. Ještě nemám tady trvalé bydliště. Moje trvalé bydliště je na obecním úřadě v místě posledního trvalého pobytu. Mohu na zdejší sociálce žádat příspěvek na živobytí ? Děkuju za Váš čas

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 21 odst. 1 zákona o pomoci v hmotné nouzi má na příspěvek na živobytí nárok osoba v hmotné nouzi, jesltiže její příjem a příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částky živobytí. Osoba se nachází v hmotné nouzi, jestliže její příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí. Záleží tedy na tom, jak vysoký je Váš příjem (nemocenská). Pokud je nízký nebo žádný, mohla byste mít na příspěvek na živobytí nárok, rozhodně si o něj zkuste požádat. Do budoucna doporučuji pokusit se získat nájemní smlouvu a trvalé bydliště, mohla byste si pak požádat o další dávky (příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení).

Dobrý den, potřebuji poradit ve věci prac. smlouvy. Mám PS na dobu určitou do 4.11.2020 s 3měsíční zkušební dobou. Čekala jsem nyní dodatek po zkuš. době, tj. zvýšení mzdového výměru a bylo mi řečeno, že jelikož jsem nastoupila 4.dne, což oni chtěli takhle, se mi prodlužuje dle zákona zkuš. doba a po zkuš. době se změnou dodatku až od 1.9.2020 /prý k 1. dni/, což mi nepřipadá zrovna fér, zejména kvůli fin,. dohodnuté výši po 3. měsících. Děkuji za případnou info a radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže jste nastoupila do zaměstnání (uzavřela jste pracovní smlouvu) od 4.5.2020 s tříměsíční zkušební dobou, pak Vaše zkušební doba končí 3.8.2020. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na navýšení mzdy po skončení zkušební doby, záleží jen na jeho uvážení, zda Vám mzdu navýší od srpvna nebo až do září 2020. Pokud máte nějaké ujednání o navýšení mzdy uvedené přímo v pracovní smlouvě, napište, co přesně máte v pracovní smlouvě uvedeno. Navýšení mzdy ale zpravidla záleží na dobré vůli zaměstnavatele a často nebývá právně vynutitelné.

Dobry den, je mi 30 cekam dite neplanobane jsem v invalidnim duchodu 2.stupne z duvodu epilepsie, ktera zpusobovala i opozdeni menstruace tak vzniklo tehotenstvi, bydleni mam pronajem otec ditete je ve vezeni na 5 let je moznost nejake hmotne nouze nebo MOP na co mam narok ohledne ditete a bydleni? Dekuji za odpoved

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

při splnění podmínek můžete mít nárok jak na dávky státní sociální podpory, tak na dávky pomoci v hmotné nouzi. Pokud se jedná o Vaše první nebo druhé dítě, mohla byste mít nárok na porodné. Nárok na porodné Vám vzniká tehdy, pokud je příjem Vaší domácnosti nižší než 2,7násobek jejího životního minima. Pokud bude otec dítěte uveden v rodném listě dítěte, budete muset při žádosti dokládat i jeho příjmy nebo požádat o jeho vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob, v opačném případě budete dokládat jen svoje příjmy. Porodné je jednorázová dávka, jejíž výše činí u prvního dítěte 13 000 Kč a u druhého dítěte 10 000 Kč. Dále byste při splnění stejné podmínky (příjem nižší než 2,7násobek životního minima) mohla mít nárok také na přídavek na dítě ve výši 500 Kč měsíčně. Co se týče bydlení, pokud jste vlastník či nájemce bytu/domu (podnájem nestačí), ve kterém máte trvalé bydliště, a 30% (v Praze 35%) příjmů nestačí k pokrytí nákladů na bydlení, mohla byste mít nárok na příspěvek na bydlení. Pro nárok na příspěvek je zapotřebí doložit příjmy a náklady na bydlení za uplynulé kalendářní čtvrtletí. O příspěvek na bydlení tedy můžete zkusit zažádat již nyní - ještě před narozením dítěte.

Dále by připadaly v úvahu dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pocmo (MOP) je jednorázová dávka, která slouží na jednorázovou úhradu nezbytného výdaje. Při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí kromě příjmů doložit také prohlášení o celkových majetkových a sociálních poměrech. To znamená, že úřad práce bude zajímat, zda vlastníte (ne)movitý majetek, jestli míte peníze na bankovním účtu, zda máte uzavřené stavební spoření, penzijní či životní pojištění apod. O všechny výše uvedené dávky můžete požádat na úřadě práce v místě Vašeho bydliště.

Dobrý den pečuji o osobu blízkou zaměstnání nemám.Zajímalo by mne,kdybych vážněji onemocněla dostanu od někoho nemocenské dávky .Předem děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pokud pečujete o osobu, která je závislá na péči jiné fyzické osoby a z tohoto důvodu pobírá příspěvek na péči, pak z titulu péče o tuto osobu nemocensky pojištěná nejste. Jestliže nevykonáváte ani žádnou výdělečnou činnost, ze které by za Vás bylo odváděno zdravotní a sociální (a tudíž i nemocenské) pojištění, pak v případě nemoci bohužel nárok na nemocenské dávky mít nebudete. 

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit ohledně Žádosti o příspěvek na bydlení, který je novelizován od 1.7.2020. Dnes jsem byla žádat o příspěvek na bydlení a odešla jsem s nepořízenou. Jsem svobodná matka dvou dětí 2 a 6let. Otec (uveden v rodném listě) obou dětí s námi nežije ve společné domácnosti, trvale se zdržuje a trvalý pobyt má na jiné adrese. Příspěvek na bydlení pobírám již rok a nikdy nebyl problém. Až teď po mě úřednice vyžaduje prokázání skutečnosti, že otec obou dětí s námi nežije trvale v jedné domácnosti. Jediné řešení podle ní je: 1/ soudně zažádat o svěření dětí výhradně do své péče s vyměřením alimentů pro děti, nebo 2/ sepsat s otcem dětí dohodu, kde bude stanoveno, že děti bydlí s matkou a jsou výhradně v její péči a mám to doložit společně s potvrzením od zaměstnavatele otce, že otec neuplatňuje slevu na děti. ad 1/ Soudně věc prozatím řešit nechci. ad 2/ S otcem dětí se nestýkám a nemám možnost tuto dohodu s ním sepsat, ani nevím, zda by s ní souhlasil. Když doložím výše uvedené, je to podle úřednice prý jediné možné dokázání skutečnosti, že s námi otec dětí nežije. Čestné prohlášení jí nestačí. Dotaz zní, je doložení požadovaných dokladů opravdu jediná možnost, jak získat příspěvek na bydlení? Podotýkám, že jsem nežádala o přídavky na děti, ale o příspěvek na bydlení. Novelizace hovoří pouze o možné kontrole, zda ve společné domácnosti opravdu nikdo jiný, než uvedený v žádosti, nebydlí a skutečnost společně posuzovaných osob žijících ve společné domácnosti. Je postup sociální pracovnice legitimní? Prosím o odpověď co nejdříve, žádost musím podat nejpozději do konce tohoto měsíce. Děkuji moc Petra H.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 7 odst. 2 písm. b) zákona o státní sociální podpoře jsou společně posuzovanými osobami nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí. V případě rozvodu se posuzuje jako společně posuzovaná osoba rodič, se kterým dítě žije, a v případě, že dítě bylo svěřeno do střídavé nebo společné péče rodič, určený na základě dohody těchto rodičů. Šanci, jak jednoho z rodičů neposuzovat jako společně posuzovanou osobu, dává § 7 odst. 6 uvedeného zákona, který říká, že: Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu. Způsob, jakým prokázat, že spolu osoby nejméně tři měsíce neužijí nebo že osoba neužívá byt, není v zákoně uveden. Dle mého názoru lze tuto skutečnost - obzvlášť pokud jde o užívání bytu - určitě prokázat i jiným způsoby než návrhem na svěření dětí do Vaší výlučné péče nebo dohodou rodičů. Doporučuji žádost o příspěvek na bydlení podat, doložit čestné prohlášení o tom, že s Vámi otec dětí společně nežije a nejméně tři měsíce neužívá byt, pomohlo by také například prohlášení od pronajímatele bytu. Úřednice nesmí odmítnout přijmout Vaši žádost, i když se domnívá, že nárok na příspěvek mít nebudete. Pokud Vám přijde rozhodnutí, ve kterém Vám bude nárok na příspěvek na bydlení zamítnut, bude možné se proti tomuto rozhodnutí ve stanovené lhůtě odvolat. 

Dobrý den, prosím o informaci ohledně rodičovského příspěvku. Mám desetiměsíční dítě a nyní jsem znovu otěhotněla. Až se dítě narodí tak mi zanikne první rodičák a budu ho čerpat od začátku na novorozence? A druhá moje otázka je, jestli mohu do narození dítěte vybrat co nejvíce peněz ze současného rodičovského příspěvku. Nyní vybírám 7600,- musím mít popřípadě nějaký doklad příjmu? Já mám ID a muž je OSVČ. Děkuji, Elelnah

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

rodičovský příspěvek je možné vždy čerpat jen na nejmladší dítě v rodině. Takže odpověď na Vaši první otázku zní: ano, jakmile Vám u druhého dítěte vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) - tuto skutečnost musíte úřadu práce oznámit! - nebo na rodičovský příspěvek, bude výplata rodičovského příspěvku na starší dítě zastavena a budete čerpat od začátku rodičovský příspěvek na mladší dítě. Nevyčerpaná část rodičovského příspěvku na starší dítě Vám bohužel propadne. Co se týče možného navýšení současného rodičovského příspěvku, záleží na tom, zda jste měla nárok na PPM a jak vysoký příjem jste měla předtím než jste nastoupila na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Zjednodušeně řečeno rodičovský příspěvek nesmí přesahovat 70% předchozího příjmu. Doporučuji se na možnost navýšení rodičovského příspěvku informovat na úřadě práce, který Vám rodičovský příspěvek vyplácí.

Dobrý den, chci se zeptat, jak probíhá šetření v místě bydliště ohledně dávek pnž. Co musím splňovat. Jsem v částečném invalidním důchodu. Byt mám hodně skromně zařízen. Nežádala jsem si nikdy o ledničku, pračku atd. Musím mít tyto spotřebiče v bytě? Nikdo mi za celou dobu neporadil, že si o něco mohu požádat. Jaká jsou kritéria, aby mi dávka nebyla odejmuta? K čemu se vlastně přihlíží? Děkuji předem za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle zákona o pomoci v hmotné nouzi jsou pracovníci úřadu práce oprávněni vstoupit do Vašeho obydlí za účelem provedení sociálního šetření. Cílem tohoto šetření je, aby pracovníci úřadu práce zjistili, v jakých životních, sociálních a materiálních podmínkách žijete. Pracovníci úřadu práce tedy budou zjišťovat zejména to, zda údaje, které jste uvedla v žádosti o dávku a v prohlášení o Vašich majetkových poměrech, jsou pravdivé. Budou tedy zjištovat napříkald to, zda ve Vaší domácnosti nežijí nějaké další osoby, které jste v žádosti neuvedla, zda v domácnosti nemáte nějaký hodnotnější majetek (např. elektroniku), kterou jste neuvedla v prohlášení o majetkových poměrech apod. Pokud jste veškeré informace v žádosti a v prohlášení o majetku uvedla pravdivě, není důvod se sociálního šetření a odejmutí dávky obávat. 

Dobrý den, mám dotaz zapoměla.jsem se nahlasit na pojišťovnu..jsem nezaměstnana od 1.4.2020 kvůli covidu jsem vše řešila s pracovní úřadem přes e-mail.denska jsem si uvědomila, že jsem se zapomela nahlásit prosím co.mam delat a čekám mě nějaká pokuta děkuji moc za odpověď pěkný den Jana

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Jano,

pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaší zdravotní pojišťovně potvrzení o tom, že jste vedena v evidenci úřadu práce. I tak je ale bohužel možné, že Vám zdravotní pojišťovna tuto dobu jako dobu pojištění neuzná, protože veškeré změny ohledně pojištění je zapotřebí pojišťovně oznámit do 8 kalendářních dní. Pokud Vám zdravotní pojišťovna vyměří dlužné pojistné, pokuste se s pojišťovnou dohodnout na splátkovém kalendáři.

Dobry den, Chtěla bych se zeptat jsem na rodičovské dovolene do 24. zari, a jsem na začátku druhého těhotenství, rodit bych měla příští rok v březnu a doktorka se mnou z urcitych duvodu resila zda bych nechtela jit po skončení mateřské do porodu na neschopenku. Moje otázka zní, zda když se vrátím normálně v září do práce budu mít nárok na mateřskou? A když půjdu na schopenku budu mít potom nárok na mateřskou a když, tak v jaké výši ?

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech - ať už vrátíte do zaměstnání nebo i když nastoupíte na nemocenskou. Důležité je, že trvá Váš pracovní poměr - díky tomu Vám vzniká nárok na mateřskou u dalšího dítěte. Pokud na mateřskou dovolenou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte, bude výše Vaší mateřské přibližně stejná jako u předchozího dítěte. Jedině v případě, že byste na mateřskou dovolenou nastoupila později, mohla by být její výše jiná - počítala by se z výdělku, kterého jste dosahovala po konci rodičovské dovolené.

TESTOVÁNÍ: Vatové výrobky od Lintea

Pikantní švestkové čatní se smaženým hermelínem

Pikantní švestkové čatní se smaženým hermelínem

15 hlasů
1h a 25min 1008 kJ 230 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Krkonošský bramborák s jablky

35 hlasů
50min 934kJ 80 Kč

Skvělý recept ze staré kuchařky.

Filety z kapra na grilu

15 hlasů
40min 631kJ 110 Kč

Kapr s tymiánem a petrželkou.

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více