Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Právní poradna Dostupný advokát

Odpovídá: Dostupný advokát

Právní poradna Dostupný advokát

Dostupnyadvokat.cz je platforma, na jejímž základě dochází k obstarání dostupných právních služeb advokáty.

Cílem webu www.dostupnyadvokat.cz je přispět k dosažení stavu, kdy si asistenci advokáta bude moci dovolit skutečně každý tak, aby podstatné právní kroky v životě každého člověka, byly předem konzultovány s advokátem. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze řádně „licencovaní“ a pojištění advokáti. Někteří z těchto advokátů odpovídají na vaše dotazy zde.

Okruh otázek, na které se poradce můžete ptát:

  • občanské právo (nájmy, převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, převody automobilů, obecné konzultace)
  • pracovní právo (zahájení pracovního poměru, rozvázání pracovního poměru, konkrétní dotazy)
  • ostatní  (právní konzultace v oblasti náhrady škody, konkrétní konzultace v jiných oblastech atd.)

.

Nájmy

Dotaz: Alice

Dobrý den. Můžu chtít po bývalém manželovi zpětně nájem z půlky domu,když už tam patnáct let nebydlím,ale stále jsem spoluvlastníkem? Děkuji

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Dobrý den, můžete požadovat nepromlčené nároky. Nároky, které byly splatné dříve než před třemi lety jsou však již promčené a můžete tedy požadovat "nájemné" (spíše bezdůvodné obohacení), za poslední tři roky. 

Dostupný advokát

Dobrý den, chtěla bych se poradit, jestli mám nárok na podporu v nezvěstnosti. Do práce jsme nastoupila 1.7. 2015 a v září 21.9. jsem podala žádost o zrušení pracovního poměru. Mým zaměstnavatelem byla školka a vzhledem k prázdninovému provozu jsem byla nucena čerpat celkem 4 týdny dovolené. Dovolenou jsem nakonec uhradila z poslední mzdy (za září). Momentálně čekám na zápočtový list s potvrzením o čisté průměr.mzdě, nejsem si však jista, jak se průměr.výdělek vypočítá, když jsem pracovala pouze 2 měsíce a 3 týdny (pro výpočet jsou potřeba 3 měsíce, jednalo by se o předběžnou kalkulaci na poslední měsíc? ) a navíc jsem čerpala měsíc dovolené. Předem děkuji za radu, Alžběta

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená Alžběto,

nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců, požádal krajskou pobočku Úřadu práce ČR, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.

Pokud jste dohromady i s jinou prací než pro školu pracovala déle než 12 měsíců, nárok máte. 

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Rozvázání pracovního poměru

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,chtěla bych se touto cestou zeptat ještě na jednu věc.Končím v pracovním poměru ze zdravotních důvodů a očekávám,že mi zaměstnavatel dá k podpisu prohlášení ve které se zavazuji,že nebudu po odchodu vykonávat v daném časovém období(např.12 měsíců)činnost která by na základě získaných informací vedla z mojí strany ke konkurenci pro bývalého zaměstnavatele.Chtěla bych vědět jestli mi za tento závazek náleží ze zákona nějaká forma odstupného a jestli je mou povinností toto prohlášení podepsat.Samozřejmě nemám v úmyslu jakoukoliv částku na zaměstnavateli požadovat,jde mi hlavně o druhou část dotazu jestli jsem povinna toto podepsat. Děkuji za odpověď. Staňka

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená tazatelko,

takovou povinnost nemáte. Za zákaz konkurece pak odměna náleží, pokud byste přesto podpesala.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Dobrý den, můj manžel skončil roční nemocenskou s tím,že mu lékař vystavil potvrzení,že ze zdravotních důvodů nemůže dál práci vykonávat.Šel se domluvit se zaměstnavatelem,který má cca 5 zaměstnanců.Nemohl mu nabídnout jiné vhodné místo.Což jsme očekávali.Ale řekl manželovi,aby si teda dal výpověď,s tím manžel samozřejmě nesouhlasil a řekl,že on nebude žádnou výpověď dávat.Přišel by tím o vyšší podporu,podle mě by mu měl dát zaměstnavatel výpověď dohodou s odstupným,protože jej dál nemůže zaměstnávat.Tomu se snaží zaměstnavatel zatím bránit. Manžel je v současné době na dovolené,kterou chce vyčerpat. Napsali jsme žádost o přeřazení na jinou práci ,abychom měli nějaký papír v ruce a jednali tak nějak podle zákoníku práce. Jenže čas se krátí a nevíme,jak postupovat dál.Co má manžel udělat,když se zaměstnavatel nevyjádří.Manžel bude muset na ÚP,potřebuje však nějak dořešit výpověď.Víme,že zaměstnavatel zkouší,co uděláme,neměli spolu v minulosti žádně spory,až teď to začalo " drhnout".Můžete,prosím poradit? Děkuji Staňka

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená tazatelko,

Váš muž má v ruce důležité trumfy. Pokud z práce neodejde a zároveň mu nemůže ze zdravotních důvodů být přidělována, je na zaměstnavateli, aby situaci řešil. Záleží však na konkrétní diagnóze, mohlo by se dokonce jendat o nějakou nemoc z povolání a tam bychom hovořili ještě o jiných nárocích, než odstupné. Potřebovali bychom však vidět příslušné podklady (pracovní smlouvu atd.).

Rád Vám ve věci pomůžeme.

S pozdravem

Váš dostupný advokát

pracovní právo

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Pěkný den, jsem po operaci pupeční kýly , která se mi udělala při náplni mé práce. Vše je zapsáno v knize úrazů , ale při nástupu na nemocenskou jsem to lékaři řekl , ale ten namítl , že se mi to v práci stát nemohlo a tudíž to neuvedl na neschopenku. Je možné to uvést na neschopenku dodatečně? Po operaci se chci již nechat uschopnit a vrátit se do zaměstnání jenže mi bylo sděleno , že nejprve musím absolvovat prohlídku u závodního lékaře. Pokud jí projdu už se na své místo nevrátím , protože došlo na našem oddělení k snížení stavu zaměstnanců na směnách a já jsem jedním s těch co dostal černého Petra a budu tudíž převeden na jinou práci a je dost možné , že i na výrobní linku. Pracuji v automobilce. Vždy jsem byl off-line a práci na lince ať už na montáži , svařovně , lakovně či lisovně bych nezvládl. Mohu odmítnout nabízené možnosti jiné práce od zaměstnavatele? Jaké mám možnosti? Nechci být propuštěn, práce ě bavila a realizoval jsem se v tom co jsem dělal jsem se našel a sedlo mi to. Mám tu práci rád. Ale vše netrvá věčně , ale rád bych v automobilce zůstal a i ve městě se mi moc líbí. Mám tu zázemí a spoustu přátel.POKU BUDE NUTNÝ OSOBNÍ KONTAKT PŘIJEDU. Děkuji za odpověď M.M. P.S. Nejsem v odborech.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážený tazateli,

řešení skutečně vychází z Vašeho zdravnotního stavu a pak také z dohody se zmaěstnavatelem. Abychom mohli odpovědět na otázku, stran převedení na jinou práci, záleží hlavně na pracovní smlouvě a co v ní máte uvedeno jako druh práce.

Neváhjete se na nás případně obrátit na webu www.dostupnyadvokat.cz.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Bytová družstva

Dotaz: kadlckova zorka

Dobry den,jsme druzstvo vlastniku v Praze.Bydlime tady min.tri partaje invalidni(2 telesne postizeni a jedni nevidomi a hlucho-slepi Druzstvo si o nas bez nas rozhodlo o zruseni otvirani dveri dom.tlf.coz je,ale vzledem k postizeni protipravni.Dekujeme za pomoc.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená paní Kadlečková,

zde bychom museli znát více podrobností. Zejména stnovy družstva.

Obraťte se případně na náš web www.dostupnyadvokat.cz.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Dobrý den,mám na Vás velkou prosbu,jsem samoživitelka 2-leté dcerky,v práci jsem podala výpověd dohodou kvůli péči o dítě ale ta mi byla zamítnuta,hledám radu všude možně.V práci mi řekli,že je nějaká péče vůbec nezajímá a že mi i přes dohodu dají 2-měsíční výpovědní lhůtu.Potom tedy mám chodit s malou do práce?Není s nimi domluva :-( Děkuji za každou radu.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená paní Lucie,

omlouváme se za pozdní odpověď. Patrně tedy pro příště. Nárok na zkrácení výpovědní doby bohužel není. Zaměstnavatel však musí respketovat péči o dítě a umožnit např. doprovody k lékaři apod.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Nájmy

Dotaz: Zuzka

Dobrý den,prosím o radu..můj přítel bydlí v nájmu a vlastník je město.Po 15letech město neudělalo opravy uvnitř bytu např.okna,který po delší době jsou vratké,nebot jsou dřevěné.Tvoří se i plísen v bytě,ikdyž platí nízký nájem,ale zároven by mělo město něco dělat pro nájemníky.V zimě protopí plynu a teplo jde okny ven a doplácel 10 000kč.Přítel tam byl na úřadě snad 5krát slibovali nové okna a neřeší to.Prý mu tam pošlou opraváře a utěsní okna,ale od května nikdo nikde..Mají vůbec nájemníci nějaké právo se bránit?díky

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Dobrý den,

nájemníci mají samozřejmě nárok na vhodné prostředí pro bydlení. Doporučuji sepsat písemnou stížnost a pohrozit i vyčíslením škody. Případně si to můžete nechat rovnou zpracovat od advokáta. 

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Rozvázání pracovního poměru

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den,mám dotaz.Pracovala jsem na české poště jako poštovní doručovatelka.Jedna starší paní mě obvinila,že jsem jí vzala hotovost,kterou jsem ji přinesla so domu.Vypovídala jsem u bezpečnostního technika české pošty,prý jsem očištěná.Vedoucí se se mnou ústně domluvila na rozvázání pracovního poměru dohodou,měla jsem si předem vybrat dovolenou za odpracovanou dobu.Já jsem v čase dovolené šla na pracovní neschopnost a odmítla dohodu podepsat,podle slov vedoucího se se mnou dohodl jinak a proto se to bude řešit jiným způsobem,můžete mi prosím poradit,co mě čeká,jestli porušení hrubé pracovní kázně,mám převzít výpověd,kterou mi určitě doručí?Děkuji za odpověd

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená tazatelko,

to je poměrně složitý případ. Výpověď může být doručena i fikcí, takže je otázka, zda má smysl ji nepřevzít. Nicméně, aby mohla být platně udělena, je potřeba skutečně hrubé porušení prokázat. To je obtížné. Doporučuji se tedy případně bránit a to do dvou měsíců od plánovaného skončení pracovního poměru.

Váš Dostupný advokát

Obecné konzultace

Dotaz: Jiřina Šrámková

Dobrý den,nprosím o radu, 1. jak je to v případě, když nám soused stříhá jabloň, která zlehka zasahuje přes jeho plot, ale střihá i větvě, které jsou už na našem pozemku. Zda má na to nárok, a co mi můžeme dělat. 2. když bychom chtěli zvýšit plot, do jaké výšky ho můžeme zvýšit, aniž bychom museli mít povolení. Do jaké výšky a z jakého materiálu, aby soused nemohl nic namítat. Za odpověďi předem děkuji Jiřina Šrámková

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená paní Šrámková, soused samozřejmě nesmí stříhat na Vašem pozemku. Důrazně bych ho k tomu vyzval a případě si na něj stěžoval na obecním úřadě. PRávní cestou je pak obrátit se na soud. 

Pokud jde o plot, museli bychom mít více informací. Soused by každopádně vždy mohl požadovat, aby se v případě zahájení stavebního řízení mohl vyjádřit.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Obecné konzultace

Dotaz: Renata

Dobrý den. Bydlím s přítelem několik let v družstevním bytě, v kterém má on členská práva. Na byt jsme si brali úvěr z mého stavebního spoření, v kterém je partner jen jako spoludlužník. Při rozchodu měla bych nárok na vyplacení částky ,z které jsme zaplatili úvěr na koupi bytu? Děkuji za odpověd.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená Renato,

ano, podle všeho by Vám musel přítel dluh splatit. Záleží však na dokuemntaci, kterou k tomu máte.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Nájmy/ Rodinné právo

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jak má postupovat dcera .Bydlí u bývalého manžela v podnájmu v samostatném bytě se čtyřmi dětmi,které má z předchozího vztahu.Děti jsou ve věku 6,7,9 a 11 let..Podnájemní smlouva jí končí 19.10.2015 a má tam i trvalé bydliště.Teď jí dal papír,ve kterém jí píše,že jí nebude prodloužena podnájemní smlouva,ve které uvedl jako důvod chování dětí.Od té doby ji i děti neustále napadá,nadává jim,dceru obtěžuje i v práci,volá jí telefonem,ve večerní době kdy už děti spí zvoní tak dlouho,jen aby je vzbudil.Neustále si něco hledá,jen aby jim mohl nadávat.Dcera i s dětmi si ho nevšímá,ignoruje ho.Má strach jít s dětmi ven,jen aby je nenapadal.Večer má strach pustit si televizi,jen aby viděl že je tam tma,aby jí tam nezvonil.Teď jí vyhrožuje že jí sebere z bytu jeho nábytek.Neustále jí vyhrožuje a napadá s tím,kdy už konečně vypadne.Došlo to tak daleko,že se ho dcera bojí,je s nervy pryč.Je jen otázkou času,kdy jí nebo děti fyzicky napadne.Nájem i elektřinu mu řádně platí.Má podanou i žádost na byt.Má strach zavolat policii,že by to bylo ještě horší.Poraďte prosím,co má dělat.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená tazatelko,

to je velmi mrzutá situace. Samozřejmě by bylo nejlepší se z daného bytu odstěhovat.

Pokud se však skutečně Vaše dcera obává o své zdraví či zdraví svých dětí, nezbývá než doporučit kontaktovat Policii ČR. Na podnájemní smlouvu není žádný právní nárok, takže pokud je uzavřena na dobu určitou, nemusí být prodloužena. Je však nárok na to bezpečí a zamezení ohrožování a pronásledování. 

S pozdravem

 

Váš Dostupný advokát

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda můžu dát výpověď z důvodu péče o osobu blízkou.Mám ochrnutého tatínka,který má přiznaný III.stupeň invalidity a nestíhám již o něho pečovat a zároveň být zaměstnána.Ráda bych tedy věděla,zda toto můžu uvést jako důvod výpovědi,zda budu muset dodržet dvou měsíční výpovědní lhůtu,popř.co z toho vyplyne pro mého zaměstnavatele.Moc děkuju za odpovědi a za Váš čas.

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená paní Šárko,

jako zaměstnanec můžete dát výpověď kdykoliv i bez důvodu. Výpovědní dobu byste však měla dodržet. Doporučujeme ve Vašem případě skončení pracovního poměru se zaměstnavatelem dohodnout. V dohodě můžete domluvit jakýkoliv poslední den.

 

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Dobrý den, s manželem jsme se rozhodli, že jej nechám zapsat do katastru nemovitosti jako spolumajitele mého domu, který jsem vlastnila před uzavřením mnaželství.Domluvili jsme se že mi polovinu hodnoty domu bude splácet cca 1milon, takže podle mne musíme uzavřít kupní smlouvu,kde určíme splátky.Mohu si tuto smlouvu sepsat sama bez notáře? až budeme mít tuto smlouvu mohu potom sama společně s manželem na katastru nemovitosti nechat manžela zapsat jako spoluvlastníka? nebo smlouvu i návrh musím mít sepsaný a potvrzený notářem dívala jsem se a není to zrovná levná záležitost :-) musím přes notáře sepsat SJM rozšířené že ho chci uvést jako spolumajitele nebo si to mohu sepsat v kupní smlouvě a podat na katastru sama a on se stane spolumajitelem? v případě že by manžel přestal splácet bude stále právoplatným spolumajitelem i když mu vznikne dluh, který na něm budu vymáhat?Je možné do kupní smlouvy napsat že v případě vzniklého dluhu je dlužníkem jen on a né manželka nebo tohle je nutné opatřit v SJM zúžené. děkuji moc za odpověď :-) Olla

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážená paní Olino,

děkujeme za Váš dotaz.

Je trochu komplexní a tak si nejsm jist, zda dokážeme na tomto prostoru plně odpovědět.

Každopádně platí, že není nutné smlouvu sepisovat u notáře. Vše můžete udělat sama či s drobnou pomocí advokáta.

Také platí, že pokud někdo přestane splácet, tak to neznemená, že o nemovitost automaticky přijde.

Případně Vám můžeme doporuči naši službu http://dostupnyadvokat.cz/nabidka.html&id=8&typ=3 

Váš Dostupný advokát

výživné/ Rodinné právo

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Při přenesení výživného na prarodiče je toto výživné přenášeno pouze na prarodiče otce nezletilého dítěte, nebo i na prarodiče matky? To znamená, že výživné budou platit všichni čtyři prarodiče? Návrh podává matka nezletilé. Dle jakých paragrafů ?

Dostupný advokát

Odpověd

Dostupný advokát

Vážený tazateli,

vyživovací povinnost se vždy přenáší za toho z rodičů, který není schopen plnit.

Upravuje to § 910 občanského zákoníku, který stnaoví: (1) Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost a (2) Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti předchází vyživovací povinnosti prarodičů a dalších předků vůči dítěti.

S pozdravem

Váš Dostupný advokát

Syndrom karpálního tunelu: Nemoc z počítačových myší

Kuřecí kousky s mrkví

Kuřecí kousky s mrkví

11 hlasů
1h a 15min 540 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rizoto s chřestem

9 hlasů
40min 614kJ 140 Kč

Chřestové rizoto se šafránem.

Treska na česneku a rajčatech

9 hlasů
60min 234kJ 95 Kč

dušená treska s rajčaty a bylinkami

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více