Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Žilní poradna. Jak řešit bolestivé hemoroidy a další potíže cév?

Odpovídá: MUDr. Roman Peschout

Žilní poradna. Jak řešit bolestivé hemoroidy a další potíže cév?

Svědění a bolest v oblasti konečníku a krvácení při stolici patří mezi příznaky hemoroidálního onemocnění, tedy rozšířených hemoroidů. Při přehlížení příznaku nebo studu řešit zdravotní problém s lékařem dochází k postupnému zhoršování. Neberte je proto na lehkou váhu.

Poradce

MUDr. Roman Peschout, Zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Jihlava, p. o., regionální perinatolog pro region Vysočina

Okruh otázek, na které se lékaře můžete ptát:

  • hemoroidální onemocnění
  • metličkové a křečové žíly
  • oteklé a bolavé nohy (chronické žilní onemocnění)
  • žilní trombóza
  • bércové vředy

Více informací na www.zilniporadna.cz

Hemoroidy

Dotaz: Nikki

Dobrý den,mám takový dotaz.....je mi 19 a občas mám po ,,velké,, na papíru krev, hodně mě utírání bolí a pak když sedím tak to i svědí....... Můžou to být hemeroidy? Myslím že jsem na ně ještě hodně mladá,ale bojím se s tím jít k doktorovi.může to být něco vážnýho?Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Dle uvedených příznaků se skutečně může s vysokou pravděpodobností jednat o počínající hemoroidální onemocnění. Bylo by lepší přestat se bát a k lékaři zajít. Jako první pomoc může posloužit lokální léčba pomocí čípků nebo masti - tyto Vám poradí v lékárně. A trochu to může sloužit i k potvrzení diagnózy. Nicméně bych rád zdůraznil, že vyšetření Vaším praktickým lékařem je více než vhodné. Držím palce.

Hemoroidy

Dotaz: Petr

Dobry den pane doktore. Na jare se u me obevily hemeroidy, byl jsem na vysetreni u lekare, doporucil mi leky a cipky, zlepsilo se to. Jsem dlouholety kurak a vim ze jedno z doporuceni je nekourit, Ale rikam si jestli se koureni nepouziva obecne jako nejaky strasak vlastne u vseho i u tech hemeroidu. Opravdu muze mit takovy vliv i na ne? Za odpoved dekuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Ono by se to tak na první pohled mohlo zdát. Ale kouření skutečně nepříznivě ovlivňuje cévní stěnu. Zvyšuje riziko žilní trombózy. Existuje studie, která prokazuje vyšší riziko poškození žilní stěny kouřením u mužů, u žen se tento vztah v této studii neprokázal. Dále kouření zcela jistě ovlivňuje imunitní systém, tedy tělo hůře bojuje s lokálním zánětem v okolí postižené cévy. Celkově se tedy dá říci, že je daleko lepší nekouřit.

Pane doktore, může se něco stát, když člověk hemoroidy neléčí? Hrozí nějaké vážné problémy? Nemyslím jen třeba bolest atd, ale například vážné krvácení nebo třeba jestli není nějaká spojitost mezi hemoroidy a rakovinou... Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Jistě hrozí krvácení, které může být někdy poměrně silné. Hemoroidy jsou onemocněním žilního systému, kdy dojde k poškození stěny žíly s určitou komponentou zánětu i v okolí žilní stěny. Spojitost s nádorem nebyla prokázána. Rizikovým faktorem mohou být ale trhlinky v oblasti konečníku. Spíše je velké nebezpečí, že se podcení nebo zamění příznaky a onemocnění. Proto je důležité vždy při potížích konzultovat lékaře, který vyšetří postiženou oblast a stanoví diagnózu. 

Dobrý den. Někde jsem četla, že by v prevenci hemeroidů měla pomáhat i hygiena, především po návštěvě toalety - nespoléhat jen na toaletní papír ale spíše se umýt. Používáme doma po "velké" vlhčený papír z obchodu, stačí to? A nemohou látky, které většinou takpový papír obsahuje (parfémy a tak) konečník spíš ještě víc podráždit? Zatím problémy nemám, ale manžel ano, tak aby to pro něj nebylo spíš ještě horší. Jaký máte názor? Za odpověď předem děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Je velmi přesný. Hygiena je velmi důležitá. Po každé stolici dobře omýt konečník a vysušit. V tomto jsou velmi dobrým pomocníkem bidety. Vlhčený papír bych ponechal spíše na dovolenou, nebo na místa, kde nelze takovou péči o konečník dodržet. Pokud je papír parfémovaný, je potřeba ho opatrně vyzkoušet, zda nepodráždí konečník a nezpůsobí další problémy. 

Hemoroidy

Dotaz: Jana

Dobrý večer. CHtěla bych se zeptat, zda má operační řešení hemeroidů nějaký věkový limit. Snažím se přesvědčit svou matku (79let),aby situaci řešila, ale ona je přesvědčenaá, že v jejím věku už se stejně nic nespraví a používá jen nějaké koupele a mastičky. Je nějaká operace,která je lepší pro seniory? Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Díky pokrokům v medicíně nesjou dnes operace omezeny věkem, ale spíše zdravotní kondicí. Dále je nutné zvážit poměr výhody/nevýhody jednotlivých operačních modalit a rizika pro jednotlivé operace. Velmi důležité je ale to, jak pacient daný problém cítí a jak ho moc obtěžuje v jeho osobním životě. Pokud by maminka souhlasila, bylo by vhodné ji zavést k chirurgovi, který se specializuje na operace při hemoroidálním onemocnění. Ten by maminku vyšetřil, navrhl vhodné operační řešení a domluvil s anesteziologem (lékařem, který poskytuje anestézii) způsob podání anestézie, aby byl pro maminku co nejšetrnější. Nedá se obecně říci, že by byla nějaká operace pro seniory výhodnější, je to individuální. Pokud by maminka nesouhlasila, bylo by dobré domluvit se s praktickým lékařem, aby mamince předepsal léky ovlivňující žilní stěnu (venotonika), které budou doplňovat účinek koupelí a mastiček. Držím palce.

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den, chtela bych se zeptat zda je mozne aby melo hemoroidy i male dite. mam 2,5 leteho syna a miva hodne problemy se zacpou, jsou to vzdycky sceny kdyz ma jit na zachod, place, ze ho to boli, obcas je pak na papiru i krev. pani doktorka nam rekla ze se muze jednat o nejake male trhliny kvuloi zacpe, ale zadne vysetreni neudelala. mam trochu strach aby maly nemel problemy i v budoucnu. moc dekuji za vasi odpoved. katka

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. U takto malého dítěte by byly hemoroidy vemi vzácné. Rozvoj tohoto onemocnění je pozorována většinou až po větší zátěži žilního systému. Větší pravděpodobnost jsou skutečně trhlinky. které vznikají právě u pacientů se zácpou. Jedná se o začarovaný kruh, trhlinky při tlačení na stolici bolí, proto i ditě může oddalovat stolici. Může se objevit bolest břicha a další bolesti při stolici. Což by mohlo způsobit i problémy v budoucnu. Bylo by to dobré po poradě s Vaší lékařkou rozetnout tento kruh jednak zaměřením na pravidelnou a měkčí stolici a jednak zmírnit bolestivost z trhlinek. Držím palce a přeji trpělivost.

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, již pár let mě občas trápí nejspíše hemeroidy, nijak nebolí jen občas cítím tlak ,, bohužel po pár letech jsem zjistil navýšení ,, bouliček " tlak trvá cca týden pak je zas vše při starém,,, mám sedavé zaměstnání a po práci se snažím sportovat - jízda na kole.. Jelikož se jedná o choulostivé místo nechce se mi k lékaři Je možno léčit nějak doma za pomoci masti ? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Velmi správně kompenzujete sedavé zaměstnání pohybem. Existují studie, které se zabývaly vlivem jízdy na kole na onemocnění hemoroidy. Zda tato aktivita onemocnění nezhoršuje. Poslední práce ukazují, že ne. Nejdůležitější je vyhnout se zácpě. Pestrá strava, dostatek tekutin a vlákniny. Dále je vhodné nekouřít a nepít přemíru alkoholu. Velmi vhodné je po stolici omýt oblast konečníku a dobře vysušit. Kromě jízdy na kole bych zvolil i další cvičení a sporty. Je možné zařadit i potravní doplňky a masti v úplných počátcích potíží. S výběrem Vám pomohou v lékárně. Pokud by se ale situace nelepšila, objevilo se například krvácení, s návštěvou lékaře bych neváhal. 

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezké odpoledne, mám takový problém. Po porudu před dvěmi roky jsem měla potíže s hemeroidy, dělaly se mi velké boláky, skoro jsem nemohla ani sedět. Ale zabraly mi čípky co mi poradila paní v lékárně. Pak se to uklidnilo. Jenže teď se mi zase udělala další boule, krvácí a čípky už moc nezabírají. K lékaři se bojím, doporučil by jste mi nějaké mastičky nebo nějakou radu jak to řešit i bez léků? Moc děkuji. Alča

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Asi Vás zklamu, ale doporučím Vám určitě návštěvu lékaře. Pokud máte takové obtíže, je vhodné vyšetřit oblast konečníku a dále lékař Vám může poradit "silnější" léčbu. Jedná se o postižení žilního systému, které je již na vždy. Jistě jsou vhodná režimová opatření, jako dostatek přiměřeného pohybu, pestrá strava, dbát o pravidelnou stolici, nekouřit, nepít, pozor nyní v zimním období i na vyhřívaná sedadla u auta. Dále je možné v lékárně zakoupit Vámi zmiňované čípky nebo masti (například Faktu, Preparation H), existují i doplňky stravy, se kterými Vám poradí v lékárně. Nicméně lékař po vyšetření může doporučit léky, které mají za sebou data z klinických studií o příznivých účincích (venotonika). Tyto léky působí komplexně na žilní systém a mohou rychle zmírnit utrpení této choroby. (nejkomplexněji působí léky Detralex, ale to může poradit a rozhodnout až Váš ošetřující lékař)

Hemoroidy

Dotaz: sarka

dobry den pane doktore, chtela jsem se zeptat, za jakym lekarem mam jit kdyz mam podezreni na hemeroidy. staci muj prakticky? a je vysetreni bolestive? na internetu jsem cetla ruzne zkusenosti a mam trochu strach. vim ze se ptam asi uplne hloupe, ale zas se mi nechce problem porad odkladat. dekuji. s pozdravem sarka k.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,hloupě se vůbec neptáte. Děkuji za dotaz na věc, která trápí více lidí. Začal bych jistě u praktického lékaře, který Vám poradí jednak určité obecné věci, jak snížit potíže vyplývající z onemocnění hemoroidy, může doporučit i léky (venotonika), která zmírní obtíže a v neposlední řadě Vám poradí, na koho se ve svém okolí obrátit ze specialistů. Tito mohou pomoci s dalším řešením problému. Nejčastěji to bývají specializovaní chirurgové, kteří mohou posoudit, navrhnout a nakonec i realizovat případné chirurgické řešení. Vyšetření konečníku může být mírně citlivé, zejména v období akutní hemoroidální ataky, ale strach mít určitě nemusíte. Berte internet jako zásobárnu informací, které jsou mnohdy nepodložené a dle mých zkušeností v těchto věcech spíše přehánějí. Držím palce. 

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc má na hemeroidy vliv dědičnost. Vím že moji rodiče s nimi oba měli problémy a trochu se bojím , aby to nebylo v genech. Zatím problémy nepozoruju. Můžu něco udělat v rámci prevence? děkuji za Vaši odpověď

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické riziko. A je dobře, že se již takto dopředu zajímáte ještě v době, kde nemáte žádné problémy. Byť je genetické riziko, tak projev nemoci souvisí i s chováním a vnějším prostředím. Bylo by vhodné nekouřit, nepít přemíru alkoholu, dbát o pravidelnou stolici, přiměřený pitný režim, pravidelný pohyb, při sedavém zaměstnání si najít čas na zacvičení - můžete přidat i cviky na posílení pánevního dna, přidat do stravy vlákninu. Pozor na kávu a hodně kořeněná jídla. Pokud by se nějaké problémy objevily, potom bych doporučil včas kontaktovat Vašeho praktického lékaře k další domluvě.

Hemoroidy

Dotaz: IvetaS

Dobrý den,manžel již dvacet let trpí hemeroidy. Byl před 5 lety na podvazování,trpěl bolestmi a stejně hemeroidy má. Každé ráno po toaletě a sprše si hemeroidy zatlačuje.Vyšetření se bojí, jak by se nejlépe dalo těchto hemeroidů zbavit.Často krvácí.Děkuji

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mám obavu, že v tomto stavu se hemoroidů nelze zbavit jinak, než chirurgicky. Existují nové operační metody, které by manželovi mohl poradit chirurg po vyšetření. Jistě lze zmírnit příznaky - vhodná strava, dbát na pravidelnou stolici, po stolici oplach konečníku, po poradě s praktickým lékařem venotonika (léky na žilní systém) např. Detralex vzhledem ke svému komplexnímu působení na žilní systém poskytnou pacientům zřetelnou úlevu, krátkodobě mohou ulevit i čípky (zase po poradě s lékařem) např. Faktu, Preparation H aj. Důležité je nekouřit, nepít alkohol, dostatečný pohyb, při sedavém zaměstnání si najít chvilku na jednoduché cvičení. Ovšem nejdůležitější bude přesvědčit manžela, aby zašel na odborné vyšetření.  Tak držím palce.

Dobrý den delší dobu se mi z ničeho nic motá hlava až k zavratím.Mám sedavé zamestnání pracuji jako telefonni operátorka tudíž 8 hodin jsem u PC.Potřebovala bych radu z čeho by se mi mohla motat takto hlava či mám navštívit lékaře.Bojím se aby to nebyl nádor na mozku.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz, byť se úplně netýká problematiky křečových žil. Situaci, jak ji popisujete, může jistě vyvolávat jednak sledování počítače a únava očí, může se na ní podílet i například krční páteř, ale samozřejmě by to mohl být i závažnější problém. Bylo by dobré v práci (pokud to lze) dělat častěji pauzy, zavést korekční cvičení na páteř, zejména krční, poradit se s očním lékařem a konzultovat i Vašeho praktického lékaře.

Držím palce.

Dobrý den, tchán (70 let) si před rokem rozsekl nohu na holeni a nijak ránu neřešil téměř půl roku. Rána mu začala hnisat a s horečkama a zapálenou nohou se nakonec dostal do nemocnice, kde mu zjistili zlatého streptokoka. Dostával kapačky, antibiotika (nevím jaká). Nyní si neustále stěžuje, že ho noha bolí, ale k lékaři nejde. Rána je neustále otevřená. Co by jste krom lékařské návštevy doporučoval. Předem děkuji za odpověď. Petra

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Tento je poměrně složitý a obávám se, že přesahuje tuto diskusi. Obecně se dá říci, že infekce zlatým stafylokokem jsou velmi závažné a často jsou rezistentní na běžná antibiotika. K tomu přistupuje i věk tatínka, kdy obecně je hojivost ran špatná. Určitě je vhodné podporovat obecně imunitní systém (vitamíny, potravní doplňky), ale myslím si, že problém bez návštěvy lékaře nevyřešíte.

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, nedávno jsem byla na kolonoskopii a výstup zněl vnitřní hemoroidy. Já osobně jsem žádné problémy nespozorovala, nicméně je pravda, že kdykoliv jsem v nějaké psychické zátěži, okamžitě se projeví. Je možné, že na hemoroidy má vliv i stres?

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Stres může být hlavně nepřímou příčinou vzniku hemoroidů. Pokud jste ve stresu, máte větší sklon k zácpě. Zácpa je uváděna na předním místě jako faktor vzniku hemoroidů. Dále člověk ve stresu mění své stravovací návyky, obvykle k horšímu, což může přispět ke vzniku uvedeného onemocnění. A v neposlední řadě někteří lidé zahánějí stres pomocí alkoholu nebo cigarety, což jsou další faktory přispívající ke vzniku tohoto onemocnění.Přeji co nejméně stresu .

Jiné dotazy k bolestivým nohám

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den. CHtela bych se Vas zeptat, co si myslite o nejruznejsich kremech a mastich z lekarny ktere slibuji posileni zil na nohou, zda maji opravdu takovy efekt. A jestli se daji pouzivat treba uz i kdyz ma clovek nabeh na krecobve zily. Nejak si nejsem jista zda to neni jen reklamni trik. Nerada bych utracela penize za neco,co ve vysledku nema moc velky efekt a nevede ke zlepseni, nebo naopak neodsoudila fungujici vec. Dekuji za Vas nazor.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz.  Většinou tyto přípravky mohou zmírnit obtíže nebo zapůsobit kosmeticky. Dají se samozřejmě užívat i tehdy, pokud již náběh na křečové žíly člověk má. Určitě bych použil zdravého rozumu. Poptal bych se ve svém okolí, zda někdo nemá s těmito přípravky zkušenost, jak mu vyhovují, jak fungují. A potom bych při dobrém doporučení přípravek zkusil. Nejdříve v malém balení a pokud by to vyhovovalo, tak i případně v balení velkém. S reklamou by měl člověk nakládat opatrně. Dobré zboží se chválí samo. Přeji chladnou mysl při rozhodování.

Koupele pro potěšení těla i duše. Jak si vyrobit šumivé k...

Telecí kostky na pivu

Telecí kostky na pivu

1 hlas
1h a 50min 507 kJ 250 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Baklažány se smetanou

9 hlasů
40min 607kJ 65 Kč

Recept na jednoduchý levný zeleninový oběd

Rychlá sýrová polévka

14 hlasů
40min 238kJ 70 Kč

Polévka se dvěma druhy sýra.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více