Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Žilní poradna. Jak řešit křečové žíly, otoky nohou a další potíže cév?

Odpovídá: MUDr. Roman Peschout

Žilní poradna. Jak řešit křečové žíly, otoky nohou a další potíže cév?

Nohy jako z olova, nepříjemné brnění, mravenčení, pnutí nebo pálení, bolest nohou. Neberte tyto potíže, které se mohou objevovat již ve 20 letech, na lehkou váhu. Zdánlivě neškodné příznaky mohou totiž časem přerůst v mnohem závažnější problém.

Poradce

MUDr. Roman Peschout, Zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Jihlava, p. o., regionální perinatolog pro region Vysočina

Okruh otázek, na které se lékaře můžete ptát:

  • metličkové a křečové žíly
  • oteklé a bolavé nohy (chronické žilní onemocnění)
  • žilní trombózabércové vředy
  • nehojící se rány

Více informací na www.zilniporadna.cz

Dobrý den pane doktore. Nejsem si jistá,jestli můj dotaz patří sem do poradny, ale zkusím to:-) Posledmí dobou mám problém s tím, že se mi velmi snadno dělají modřiny - v podstatě stačí, abych se trochu víc podrbala na noze a hned se mi objeví modřina. Na jiných místech než na nohou to ale nepozoruji ani nemám žádné další potíže - nohy mě nebolí, křečové žíly nemám... Moje kolegyně mi poradila užívat rutin, že prý můžu mít slabší žíly. Ale nevím,jetsli je to řešení... Děkuji za Vaši případnou odpověď. Aneta

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může souviset i se složitějším onemocněním, proto by bylo vhodné se poradit i s Vaším praktickým lékařem, který má k Vašemu zdravotnímu stavu více informací. Pokud se objevují pouze na dolních končetinách, souvislost s žilním systémem nelze jako jednu z možností pominout. Pravdou je, že rutin zpevňuje cévní stěnu. Velké množství rutinu obsahuje například pohanka, tedy můžete i úpravou stravy tento stav ovlivnit. Vhodné je také přiměřeně cvičit a ulevit žilnímu systému dolních končetin.

 

Bolavé a oteklé nohy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobry den pane doktore, moji babicce(77 let) často otekaji kotníky, prakticka lékařka to pripisuje vysokému tlaku, ale na nej uz babicka bere prasky a beze zmeny. Je to normalni? Cetla jsem, ze otoky mohou byt třeba znakem nemoci srdce nebo ledvin – mame radeji trvat na dalších vysetrenich? Dekuji Simona

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším krevním tlaku se mohou vyskytovat, zejména při ztížené kompenzaci tohoto onemocnění. S ohledem na věk se může jednat i o otoky, související např. s poškozením žilního systému. Otoky způsobené srdečním nebo ledvinným onemocněním bývají takové, že se postupně zhoršují, pokud zatlačíte na kůži v místě otoku, vzniká prohlubenina, bývají i na horních končetinách. Tyto otoky bývají spojeny s dalšími příznaky, jako je dušnost, výrazná únava a další změny organismu. Toto jistě lékařka v rámci vyšetření postupně vyloučila. Za sebe bych otoky sledoval, pokud by se zhoršovaly, potom bych kontaktoval lékařku babičky a požádal o další vyšetření.

křečové žíly

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

V těhotenství jsem začala mít křečové žíly, uvažuju o operaci,ale zatím to odkládám kvůli malému.Chceme letět v září k moři,ale četla jsem,že v letadle hrozí sraženiy.Může to hrozit při křečovách žílách?

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz, který se s blížícími dovolenými stává aktuálním. K první části dotazu se dá říci, že je dobré uvážit, zda ještě plánujete další děti. Pokud ano, ponechal bych řešení až po posledním dítěti, protože se jinak efekt operace může pokazit následným těhotenstvím. Ke druhé části patří následující. Ano, lety zejména na delší vzdálenosti jsou rizikem pro vznik trombózy (krevní sraženiny) a embolie (uvolnění sraženiny nejčastěji do plic). Celé je to způsobeno omezeným pohybem, přetlakem v kabině a mnohdy i dehydratací. Riziko se zvyšuje právě u žen s křečovými žilami při letech delších než 4 hodiny. Zde je vhodné již doporučit podání léků, které mírně naředí krev, nebo dle nových studií je možnost aplikovat venotonika (Detralex) s dostatečným předstihem před letem. Zde je vhodné se poradit s Vašim praktickým lékařem. Z dalších opatření ke snížení rizika lze doporučit pitný režim, sedadlo do uličky, volné prádlo, zacvičit si nohama nebo se projít po letadle, nedávat zavazadla pod nohy a případně aplikovat stahovací punčochy do třísel. 

Přeji ničím nezkaženou dovolenou

Dobrý den, již delší dobu pozoruji na levé noze v oblasti vnitřní části kolene (resp. mezi kolenem avnitřní částí lýtka) namodralé žilky, které jsou na dotek velmi bolestivé, ale nejsou hmatatelné. Jedná se o počáteční projevy křečových žil? Lze léčit jinak než lékařským zákrokem? Děkuji

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, 

děkuji za Váš dotaz. Z Vašeho popisu nelze udělat jednoznačný závěr. Počáteční projev křečových žil nelze vyloučit, při bolestivosti je vhodné myslet i na možnost zánětu. Bylo by vhodné poradit se s Vaším praktickým lékařem. Pokud mohu poradit, jistě bych ulevil nohám, využil bych stahovací punčochy, lokálně lze využít i vhodný prostředek v masti (např. Heparoid krém). Následně by měl být vyšetřen žilní systém a pokud se potvrdí podezření na žilní nedostatečnost, lze systémově využít léky na ovlivnění žil po poradě s lékařem (např. Detralex) včetně již vyjmenovaných režimových opatřeních.

Dobrý den, často mě bolí navečer a hlavně před usnutím nohy. Jedná se o bolest hlavně v místě kolem kotníků a nártů. Bolest je únavná a někdy nemůžu ani usnout. Někdy mi pomůže nasazení Magnesia, ale opakovaně se bolest vrací. Děkuji za radu.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Vaši otázku. Bolesti nohou mohou být přítomny při nedostatku hořčíku. Pokud pomáhá, je vhodné užívat hořčík jako doplněk stravy dlouhodobě, nárazová aplikace nemá takový efekt. Podobné potíže mohou být i při počínající žilní nedostatečnosti. Jistě by bylo vhodné rekapitulovat Váš denní režim, jak nohy zatěžujete a případně se začít starat i o žilní systém v rámci režimových opatření, které již v odpovědích zazněly. Pokud se problémy budou zhoršovat, je na místě porada s praktickým lékařem o využití léků, které dokáží ovlivnit žilní systém. 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je mi 28 let a už teď mám na nohou zezadu křečové žíly. Jak moc takové věci ovlivňuje nikotin? A při sprchování v teplé vodě mi kůže na chodidlech a dlaních mění barvu. Občas mám dlaně tak zbarvené, že vidím snad každou žilku. Je to normální? Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. O kouření se nyní poměrně hodně hovoří. Nikotin obecně nepříznivě ovlivňuje cévní systém, jeho vlivem dochází ke zužování cév, v kombinaci např. s užíváním hormonální antikoncepce velmi výrazně zvyšuje riziko žilní trombózy. Vzhledem k těmto a dalším nepříznivým účinkům na zdraví je lépe se kouření vyhnout, skončit nebo vůbez nezačínat. Nebezpečné je i pasivní kouření. Proto je takový tlak společnosti na omezení kouření. Změny zbarvení bych se nebál, je to normální. 

Dobrý den, pane doktore, po porodu se mi objevily na nohách křečové žíly. V práci bohužel stojím celý den na nohou, takže večer, když si sednu, mám nohy jak z olova, těžké, občas se objeví křeče, občas, hlavně v létě i otoky. U žádného doktora jsem zatím nebyla, na operaci určitě jít nechci, hodně lidí si stěžuje, že se jim to po ní stejně za nějaký čas vrátilo. Je nějaké jiné řešení, co s tím? Celodennímu stání se bohužel nevyhnu. Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Změny žilního systému jsou určitou daní za těhotenství. Celý den na nohou situaci určitě zhorší. Operační řešení je vhodné plánovat po důkladném vyšetření žilního systému a po ukončení reprodukčních přání. I když ani toto řešení nemusí znamenat stoprocentní vyléčení a rekurence obtíží může nastat i po operaci. Pokud neuvažujete o operačním řešení, zvolil bych kombinaci režimových opatření a systémové léčby. V práci kompresní punčochy až do třísel, úlevová poloha po příchodu z práce, možno večer studený zábal kolem kotníků, přiměřené cvičení, nekouřit, pitný režim. Ze systémových opatření jednoznačně léky, které zpevňují žilní stěnu, snižují otoky, působí na lymfatický systém (např. Detralex) po poradě s Vaším praktickým lékařem, který by Vás měl znát nejlépe. Je vhodné se podívat i na to, co užíváte - např. hormonální antikoncepce se u žen s varixy nedoporučuje.

Bolavé a oteklé nohy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, každoročně přes léto trpím otoky nohou, zejména v oblasti kotníků a nártů. Prakticky můžu nosit jen žabky. Spousta lidí, ale i odborníků mi tvrdí, že je to způsobeno špatnou funkcí štítné žlázy (mám sníženou funkci a autoimunitní zánět). Jaký na to máte názor Vy pane doktore, případně jak nohám ulevit?

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

již bylo zodpovězeno

Dobrý den, jsem ráda, že jsem nalezla poradnu Vašeho tipu. Myslím si, že spousta žen trápí žilní problémy, nejen ze zdravotního hlediska, ale také z toho estetického. Co se týká mě, chtěla bych se zeptat na problém popraskaných žilek. Vytváří se mi především na nohou v oblasti stehen a kotníků. Lze tento proces nějak zastavit?

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz. Jistě lze tento stav zpomalit, zejména změnou režimu ve smyslu šetření dolních končetin. Dlouho nestát, přiměřený pohyb, cvičení, večer nechat dolní končetiny ve zvýšené poloze, případně chladný zábal na kotníky, při dlouhém stání kompresní punčochy do třísla (níže položené nemají význam), případně venotonika (léky ovlivňující žilní stěnu). Se současným stavem můžete kontaktovat cévního chirurga, který může zákrokem zlepšit současný stav.

Je pravda, ze davaní nohy přes nohu škodí? A případně jak? Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji Vám za dotaz. Dávání nohy přes nohy by nemělo nijak škodit. 

Dobrý den, každoročně přes léto trpím otoky nohou, zejména v oblasti kotníků a nártů. Prakticky můžu nosit jen žabky. Spousta lidí, ale i odborníků mi tvrdí, že je to způsobeno špatnou funkcí štítné žlázy (mám sníženou funkci a autoimunitní zánět). Jaký na to máte názor Vy pane doktore, případně jak nohám ulevit?

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Štítná žláza může otoky ovlivnit. Pokud dochází k takovému sezónnímu zhoršení, je možno uvážit podíl žilní nedostatečnosti. Vhodné je aplikovat venotonika (léky ovlivňující žilní stěnu) a následně i režimová opatření : šetření dolních končetin, dlouho nestát, přiměřený pohyb, cvičení, večer nechat dolní končetiny ve zvýšené poloze, případně chladný zábal na kotníky, při dlouhém stání (např. v zaměstnání) kompresní punčochy do třísla (níže položené nemají význam). V případě tvorby závažných otoků je možné nechat vyšetřit žilní systém a na základě něho zvolit i chirurgické řešení.

TÝMOVÉ TESTOVÁNÍ: Dr.Oetker Zmrzlina vanilková příchuť

Zapečené mleté maso

Zapečené mleté maso

2 hlasy
1h a 30min 545 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Těstoviny se žampióny

8 hlasů
45min 588kJ 90 Kč

Rychlý recept na přípravu těstovin s omáčkou plnou hub.

Houby plněné rýží

16 hlasů
1h a 10min 360kJ 75 Kč

Plněné žampióny portobello.

Poradny

modřiny na dolních končetinách

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Určitě jste správně, vůbec se nebojte. Snadná tvorba modřin může ... Více

otoky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, který svědčí o tom, že máte o babičku starost. Otoky při vyšším k... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Skutečné city budete raději tajit. A to spíše před sebou než před osobou, ke které je pociťujete. Strach z budoucnosti vám nedovolí být upřímní sami k sobě. Přesto byste se měli postavit pravdě čelem. Srdce vám nelže a věřte, že vše šťastně skončí.

Více