Žilní poradna: Trápí vás v létě oteklé nohy, ať již při cestování nebo po práci?

Odpovídá: MUDr. Roman Peschout

Žilní poradna: Trápí vás v létě oteklé nohy, ať již při cestování nebo po práci?

Nemůžete si kvůli oteklým nohám vzít oblíbené střevíčky nebo musíte kvůli pocitu, že máte nohy jak z olova, zrušit večerní program? Bojíte se, jak budou vypadat vaše nohy po dlouhé cestě na dovolenou? Nejste jediná, příznaky chronického žilního onemocnění, mezi které zmiňované zdravotní komplikace patří, trápí většinu z nás. Jejich základem je zánět žil, který může vést ke vzniku křečových žil a metliček. Neberte proto otoky na lehkou váhu a zeptejte se včas lékaře, jak vám může pomoci.

Poradce

MUDr. Roman Peschout, Zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení, Nemocnice Jihlava, p. o., regionální perinatolog pro region Vysočina

Okruh otázek, na které se lékaře můžete ptát:

  • oteklé a bolavé nohy (chronické žilní onemocnění)
  • žilní trombóza
  • hemoroidální onemocnění
  • metličkové a křečové žíly
  • bércové vředy

Více informací na www.zilniporadna.cz

Hemoroidy

Dotaz: Eva

Dobrý den, někde jsem četla, že pokud užívám Detralex na křečové žíly, měl by mi pomoct i na hemeroidy. Je to pravda? Jsem v rané fázi těhotenství a mám z nich strach.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za dotaz. Hemoroidy jsou stejně jako křečové žíly poškozením žilního systému. Takže Detralex působí na obojí. V těhotenství může dojít ke zhoršení těchto onemocnění. Důležitá je prevence ve smyslu: vyvarovat se dlouhému stání, pokud již musíte dlouho stát, potom vezměte stahovací punčochy až do třísla, cvičení DK, chladné zábaly kolem kotníků, nekouřit. Co se týká hemoroidů, tam je zásadní péče o pravidelnou stolici, zbytková strava, dostatek tek., na záchodě trávit přiměřený čas a dlouho nesedět, po použití toalety využít bidet.Ke zhoršení častěji dochází až po porodu díky tlaku v oblasti malé pánve, proto je dobré všechny tyto zásady dodržovat i po porodu. Včetně aplikace Detralexu.Držím palce.

Dobrý večer. Můj dotaz se týká možností operace křečových žil, respektivě jejich hrazení zdravotní pojiťovnou (mám VZP). Mám nárok na hrazení pojišťovnou, i když bych ráda podstoupila laserovou operaci? Nebo spíš záleží na nemocnici/klinice, kde se operace provádí? Vzhledem k rychlejšímu návratu do práce by pro mě byla metoda laserem výhodnější, ale našla jsem ji hlavně na soukromých klinikách, kde je poměrně drahá. Děkuji za Vaši odpověď, Markéta

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za dotaz. Úplně optimální by bylo tento dotaz směrovat na pobočku VZP v místě Vašeho bydliště. Pokud má pojišťovna s nějakým poskytovatele zdravotní péče nasmlouvánu tuto operaci pro své pacienty, potom by Vás na tomto místě informovali, na které zařízení se obrátit. Přiznám se, že ve svém okolí o žádném, kde by byla tato péče hrazena pojišťovnou, nevím. Ještě před tím by bylo dobré se poradit se specialistou na problematiku chirurgie žilního systému (cévní chirurg). Je možné, že společně vyberete jinou vhodnější metodu.

dobry den,mam okolo kotniku na nohou jako by fialovou kuzi,dost mi taky otykaji.na dotek to obcas boli ale jinak to necitim.je mi 58let a neberu zadne leky.muzu neco udelat aby to zmizelo?dekuju david

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. To, co popisujete, je známka poškození žilního systému. Bude potřebovat začít pečovat o žíly k tomu, aby se stav nezhoršoval. Zkusit pravidelně cvičit, nekouřit, nepít alkohol, vyvarovat se dlouhodobému stání, ke zpevnění žilní stěny můžete jíst stravu bohatou na rutin. Bylo by vhodné se poradit i s Vaším praktickým lékařem, zda nenastala vhodná doba k aplikaci léků ovlivňujících žilní stěnu nebo stavy související s poruchou žilní stěny (např. Detralex).

Dobry den, pane doktore, je mi 46 let a asi dva roky zpátky se mi začaly objevovat na stehnech malé viditelné žilky. Nijak nebolí nebo nejsou vystouplé a tak, ale rozhodně nevypadají hezky. Jedná se o metličky? A znamená to, že jsou předzvěstí křečových žil? Kamarádka mi doporučila užívat rutin, ale nejsem si jistá, že to stačí... Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o tzv. metličky. Již tento obraz znamená poškození žilního systému. Rutin (obsažený například v pohance) ovlivňuje žilní stěnu. To je určitě dobrá rada. Ale k tomu by bylo vhodné přidat další opatření, která by se dala shrnout pod název zdravý životní styl. Nekouřit, cvičit, udržet přiměřenou váhu, vyvarovat se dlouhodobému stání, event. využívat stahovací punčochy. Můžete si odpoledne občas udělat chladivé zábaly kolem kotníků. Pokud se bude stav zhoršovat, bylo by vhodnější se poradit s odborníkem na cévy, kterého Vám může doporučit Váš praktický lékař.

Hemoroidy

Dotaz: Pavla

Dobrý večer. Měla bych dotaz na hemeroidy. Jsem na začátku těhotenství a všichni kolem mě straší že s nimi mám počítat, že se mi taky udělají. Chtěla jsem se proto zeptat, co můžu dělat proto aby nevznikly. Je nějaká prevence? Děkuji. P.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Prevence určitě existuje a může snížit genetickou dispozici k poškození žilní stěny. Počítá se sem dbát o pravidelnou stolici, přiměřený pitný režim, pravidelný pohyb, při sedavém zaměstnání si najít čas na cvičení, vyvarovat se dlouhému stání nebo i třeba dlouhému sezení na toaletě. Pokud budete vědět, že Vás čeká dlouhý pobyt na nohou, potom jsou vhodné těsné punčochy, které pomohou zlepšit odtok krve z dolních končetin. O kouření a pití alkoholu, nebo o hodně kořeněných jídlech v těhotenství nemusíme snad hovořit. Vhodné je přidat do stravy vlákninu. Pokud přijdete domů z práce, klidně si dejte nohy na stoličku a můžete si aplikovat studený zábal kolem kotníků. To vše působí příznivě na žilní stěnu, potažmo snižuje riziko vzniku hemoroidů.

Hemoroidy

Dotaz: Nikki

Dobrý den,mám takový dotaz.....je mi 19 a občas mám po ,,velké,, na papíru krev, hodně mě utírání bolí a pak když sedím tak to i svědí....... Můžou to být hemeroidy? Myslím že jsem na ně ještě hodně mladá,ale bojím se s tím jít k doktorovi.může to být něco vážnýho?Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Dle uvedených příznaků se skutečně může s vysokou pravděpodobností jednat o počínající hemoroidální onemocnění. Bylo by lepší přestat se bát a k lékaři zajít. Jako první pomoc může posloužit lokální léčba pomocí čípků nebo masti - tyto Vám poradí v lékárně. A trochu to může sloužit i k potvrzení diagnózy. Nicméně bych rád zdůraznil, že vyšetření Vaším praktickým lékařem je více než vhodné. Držím palce.

Hemoroidy

Dotaz: Petr

Dobry den pane doktore. Na jare se u me obevily hemeroidy, byl jsem na vysetreni u lekare, doporucil mi leky a cipky, zlepsilo se to. Jsem dlouholety kurak a vim ze jedno z doporuceni je nekourit, Ale rikam si jestli se koureni nepouziva obecne jako nejaky strasak vlastne u vseho i u tech hemeroidu. Opravdu muze mit takovy vliv i na ne? Za odpoved dekuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Ono by se to tak na první pohled mohlo zdát. Ale kouření skutečně nepříznivě ovlivňuje cévní stěnu. Zvyšuje riziko žilní trombózy. Existuje studie, která prokazuje vyšší riziko poškození žilní stěny kouřením u mužů, u žen se tento vztah v této studii neprokázal. Dále kouření zcela jistě ovlivňuje imunitní systém, tedy tělo hůře bojuje s lokálním zánětem v okolí postižené cévy. Celkově se tedy dá říci, že je daleko lepší nekouřit.

Pane doktore, může se něco stát, když člověk hemoroidy neléčí? Hrozí nějaké vážné problémy? Nemyslím jen třeba bolest atd, ale například vážné krvácení nebo třeba jestli není nějaká spojitost mezi hemoroidy a rakovinou... Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Jistě hrozí krvácení, které může být někdy poměrně silné. Hemoroidy jsou onemocněním žilního systému, kdy dojde k poškození stěny žíly s určitou komponentou zánětu i v okolí žilní stěny. Spojitost s nádorem nebyla prokázána. Rizikovým faktorem mohou být ale trhlinky v oblasti konečníku. Spíše je velké nebezpečí, že se podcení nebo zamění příznaky a onemocnění. Proto je důležité vždy při potížích konzultovat lékaře, který vyšetří postiženou oblast a stanoví diagnózu. 

Dobrý den. Někde jsem četla, že by v prevenci hemeroidů měla pomáhat i hygiena, především po návštěvě toalety - nespoléhat jen na toaletní papír ale spíše se umýt. Používáme doma po "velké" vlhčený papír z obchodu, stačí to? A nemohou látky, které většinou takpový papír obsahuje (parfémy a tak) konečník spíš ještě víc podráždit? Zatím problémy nemám, ale manžel ano, tak aby to pro něj nebylo spíš ještě horší. Jaký máte názor? Za odpověď předem děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Je velmi přesný. Hygiena je velmi důležitá. Po každé stolici dobře omýt konečník a vysušit. V tomto jsou velmi dobrým pomocníkem bidety. Vlhčený papír bych ponechal spíše na dovolenou, nebo na místa, kde nelze takovou péči o konečník dodržet. Pokud je papír parfémovaný, je potřeba ho opatrně vyzkoušet, zda nepodráždí konečník a nezpůsobí další problémy. 

Hemoroidy

Dotaz: Jana

Dobrý večer. CHtěla bych se zeptat, zda má operační řešení hemeroidů nějaký věkový limit. Snažím se přesvědčit svou matku (79let),aby situaci řešila, ale ona je přesvědčenaá, že v jejím věku už se stejně nic nespraví a používá jen nějaké koupele a mastičky. Je nějaká operace,která je lepší pro seniory? Děkuji.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz. Díky pokrokům v medicíně nesjou dnes operace omezeny věkem, ale spíše zdravotní kondicí. Dále je nutné zvážit poměr výhody/nevýhody jednotlivých operačních modalit a rizika pro jednotlivé operace. Velmi důležité je ale to, jak pacient daný problém cítí a jak ho moc obtěžuje v jeho osobním životě. Pokud by maminka souhlasila, bylo by vhodné ji zavést k chirurgovi, který se specializuje na operace při hemoroidálním onemocnění. Ten by maminku vyšetřil, navrhl vhodné operační řešení a domluvil s anesteziologem (lékařem, který poskytuje anestézii) způsob podání anestézie, aby byl pro maminku co nejšetrnější. Nedá se obecně říci, že by byla nějaká operace pro seniory výhodnější, je to individuální. Pokud by maminka nesouhlasila, bylo by dobré domluvit se s praktickým lékařem, aby mamince předepsal léky ovlivňující žilní stěnu (venotonika), které budou doplňovat účinek koupelí a mastiček. Držím palce.

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

dobry den, chtela bych se zeptat zda je mozne aby melo hemoroidy i male dite. mam 2,5 leteho syna a miva hodne problemy se zacpou, jsou to vzdycky sceny kdyz ma jit na zachod, place, ze ho to boli, obcas je pak na papiru i krev. pani doktorka nam rekla ze se muze jednat o nejake male trhliny kvuloi zacpe, ale zadne vysetreni neudelala. mam trochu strach aby maly nemel problemy i v budoucnu. moc dekuji za vasi odpoved. katka

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. U takto malého dítěte by byly hemoroidy vemi vzácné. Rozvoj tohoto onemocnění je pozorována většinou až po větší zátěži žilního systému. Větší pravděpodobnost jsou skutečně trhlinky. které vznikají právě u pacientů se zácpou. Jedná se o začarovaný kruh, trhlinky při tlačení na stolici bolí, proto i ditě může oddalovat stolici. Může se objevit bolest břicha a další bolesti při stolici. Což by mohlo způsobit i problémy v budoucnu. Bylo by to dobré po poradě s Vaší lékařkou rozetnout tento kruh jednak zaměřením na pravidelnou a měkčí stolici a jednak zmírnit bolestivost z trhlinek. Držím palce a přeji trpělivost.

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, již pár let mě občas trápí nejspíše hemeroidy, nijak nebolí jen občas cítím tlak ,, bohužel po pár letech jsem zjistil navýšení ,, bouliček " tlak trvá cca týden pak je zas vše při starém,,, mám sedavé zaměstnání a po práci se snažím sportovat - jízda na kole.. Jelikož se jedná o choulostivé místo nechce se mi k lékaři Je možno léčit nějak doma za pomoci masti ? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Velmi správně kompenzujete sedavé zaměstnání pohybem. Existují studie, které se zabývaly vlivem jízdy na kole na onemocnění hemoroidy. Zda tato aktivita onemocnění nezhoršuje. Poslední práce ukazují, že ne. Nejdůležitější je vyhnout se zácpě. Pestrá strava, dostatek tekutin a vlákniny. Dále je vhodné nekouřít a nepít přemíru alkoholu. Velmi vhodné je po stolici omýt oblast konečníku a dobře vysušit. Kromě jízdy na kole bych zvolil i další cvičení a sporty. Je možné zařadit i potravní doplňky a masti v úplných počátcích potíží. S výběrem Vám pomohou v lékárně. Pokud by se ale situace nelepšila, objevilo se například krvácení, s návštěvou lékaře bych neváhal. 

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Hezké odpoledne, mám takový problém. Po porudu před dvěmi roky jsem měla potíže s hemeroidy, dělaly se mi velké boláky, skoro jsem nemohla ani sedět. Ale zabraly mi čípky co mi poradila paní v lékárně. Pak se to uklidnilo. Jenže teď se mi zase udělala další boule, krvácí a čípky už moc nezabírají. K lékaři se bojím, doporučil by jste mi nějaké mastičky nebo nějakou radu jak to řešit i bez léků? Moc děkuji. Alča

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Asi Vás zklamu, ale doporučím Vám určitě návštěvu lékaře. Pokud máte takové obtíže, je vhodné vyšetřit oblast konečníku a dále lékař Vám může poradit "silnější" léčbu. Jedná se o postižení žilního systému, které je již na vždy. Jistě jsou vhodná režimová opatření, jako dostatek přiměřeného pohybu, pestrá strava, dbát o pravidelnou stolici, nekouřit, nepít, pozor nyní v zimním období i na vyhřívaná sedadla u auta. Dále je možné v lékárně zakoupit Vámi zmiňované čípky nebo masti (například Faktu, Preparation H), existují i doplňky stravy, se kterými Vám poradí v lékárně. Nicméně lékař po vyšetření může doporučit léky, které mají za sebou data z klinických studií o příznivých účincích (venotonika). Tyto léky působí komplexně na žilní systém a mohou rychle zmírnit utrpení této choroby. (nejkomplexněji působí léky Detralex, ale to může poradit a rozhodnout až Váš ošetřující lékař)

Hemoroidy

Dotaz: sarka

dobry den pane doktore, chtela jsem se zeptat, za jakym lekarem mam jit kdyz mam podezreni na hemeroidy. staci muj prakticky? a je vysetreni bolestive? na internetu jsem cetla ruzne zkusenosti a mam trochu strach. vim ze se ptam asi uplne hloupe, ale zas se mi nechce problem porad odkladat. dekuji. s pozdravem sarka k.

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den,hloupě se vůbec neptáte. Děkuji za dotaz na věc, která trápí více lidí. Začal bych jistě u praktického lékaře, který Vám poradí jednak určité obecné věci, jak snížit potíže vyplývající z onemocnění hemoroidy, může doporučit i léky (venotonika), která zmírní obtíže a v neposlední řadě Vám poradí, na koho se ve svém okolí obrátit ze specialistů. Tito mohou pomoci s dalším řešením problému. Nejčastěji to bývají specializovaní chirurgové, kteří mohou posoudit, navrhnout a nakonec i realizovat případné chirurgické řešení. Vyšetření konečníku může být mírně citlivé, zejména v období akutní hemoroidální ataky, ale strach mít určitě nemusíte. Berte internet jako zásobárnu informací, které jsou mnohdy nepodložené a dle mých zkušeností v těchto věcech spíše přehánějí. Držím palce. 

Hemoroidy

Dotaz: Anonymní uživatel/ka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc má na hemeroidy vliv dědičnost. Vím že moji rodiče s nimi oba měli problémy a trochu se bojím , aby to nebylo v genech. Zatím problémy nepozoruju. Můžu něco udělat v rámci prevence? děkuji za Vaši odpověď

MUDr. Roman Peschout

Odpověd

MUDr. Roman Peschout

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické riziko. A je dobře, že se již takto dopředu zajímáte ještě v době, kde nemáte žádné problémy. Byť je genetické riziko, tak projev nemoci souvisí i s chováním a vnějším prostředím. Bylo by vhodné nekouřit, nepít přemíru alkoholu, dbát o pravidelnou stolici, přiměřený pitný režim, pravidelný pohyb, při sedavém zaměstnání si najít čas na zacvičení - můžete přidat i cviky na posílení pánevního dna, přidat do stravy vlákninu. Pozor na kávu a hodně kořeněná jídla. Pokud by se nějaké problémy objevily, potom bych doporučil včas kontaktovat Vašeho praktického lékaře k další domluvě.

Zdravotní ničitelé vašeho sexuálního života

Bramborové krokety

Bramborové krokety

10 hlasů
60min 1143 kJ 60 Kč

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Život vám tento týden znepříjemní spousta drobných nepříjemností. A co vám bude kazit náladu asi nejvíce, bude zjištění, že si za ně můžete vy sami. Jenže toto zjištění v sobě zároveň skrývá velký potenciál – jestliže jste původcem maličkostí, jež vám znepříjemňují život, máte vy sami v rukou klíč k jejich nápravě. Pokud jej správně využijete, b... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
444 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat