Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Poradna: Jak může složení produktů péče o tělo a domácnost ovlivnit vaše zdraví?

Odpovídá: Odborníci Feel Eco

Poradna: Jak může složení produktů péče o tělo a domácnost ovlivnit vaše zdraví?

Jak může složení produktů péče o tělo a domácnost ovlivnit vaše zdraví? Zeptejte se špičkové dermatoložky Doc. MUDr. Moniky Arenbergerové a Vedoucího vývoje a výzkumu české ekologické značky Feel Eco Radka Martáka.

Poradci

Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.

Pražská rodačka vystudovala medicínu na Karlově univerztě. Krátce po škole získala stipendium v Berlíně na prestižním Ústavu Maxe Planka, má titul Dr. med. z berlínské Svobodné univerzity. 16 let pracuje na dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zde se věnuje především dermatoonkologii, dermatochirurgii, v poslední době také estetické dermatologii.

Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy působí jako proděkanka pro vnější vztahy. (Je vdaná a má dvě dcery.)

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s doc. Arenbergerovou o péči nejen o dětskou pokožku!

Ing. Radek Marták

U značky Feel Eco je od jejího zrodu, nyní pracuje jako ředitel výzkumu a vývoje. Je to ten správný člověk na vysvětlení složení výrobků a jeho dopadu na naše zdraví a ochranu přírody.

Vystudoval bakalářské studium na Chemické fakultě VUT v Brně, obor potravinářská chemie. V magisterském studiu pokračoval na VŠCHT v Praze – v Ústavu mléka, tuků a kosmetiky. Zde se věnoval právě detergentům – čili kosmetice, pracím a čistícím prostředkům.

Okruh otázek, na které se můžete ptát:

  • co je důležité při výběru pracích a čisticích prostředků
  • jak číst obaly prostředků péče o domácnost
  • jaké látky v pracích a čistících prostředcích nejvíce škodí pokožce
  • zdraví, ekologie a účnnost v čistících a pracích prostředcích

Více informací na www.feeleco.com

dobry den, jak poznam ktere prasky na prani muzu pouzivat pro novorozene. mam za sedm tydnu termin porodu a chystam si vybavicku. je neco po cem mam ve slozeni koukat? vsechno je to v anglictine a ja tomu moc nerozumim. děkuju

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

produkty pro děti jsou obvykle označeny jako "dětské" či "baby". Je jich celá řada a jsou ale i mezi nimi rozdíly. Za sebe doporučujeme produkty takové, které jsou bez parfemace, bez konzervace a mají také dermatologické testy. Produktů splňujících všechna tato kritéria už tolik není. Ve Feel Eco jsme takové produkty ale vyvinuli, protože věříme, že tato kombinace vlastností je správná. Proč miminko nutit vdechovat zbytečné vůně?

Hezký den

Dobré odpoledne. Může být ekzém u dítěte (necelých 6 let) způsobený dětským parfémem? Od babičky jsme dostali nějaký přímo pro děti, ale trochu se bojím, že se dceři ekzém vždycky zhorší, když parfém použije (má ho sice jen na vyjímečné případy,ale nechce s enechat přesvědčit,aby ho vyhodila), ale nejsem si jistá. Děkuji.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

parfém je obvykle směs mnoha desítek až stovek jednotlivých složek, extraktů a jejich příměsí, které tvoří jeho konečný charakter. Jednotlivé složky mají různý potenciál způsobovat kožní reakce, jsou to komplikované sloučeniny. Proto je možné, že tento parfém ekzému neprospívá, ačkoliv je označen jako dětský. Pokud vidíte přímou souvislost mezi zhoršením a použitím parfému, určitě je lepší jej vyhodit. Ve Feel Eco s parfémy nakládáme velmi obezřetně. Alergeny v nich minimalizujeme a v řadě baby parfémy nepoužíváme raději vůbec.

Hezký den

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - používám prací prášek od Feel Eco, ale místo aviváže raději používám ocet. Ani ne tak kvůli složení jako kvůli vůni. Asi jsem jedna z mála, co nemá ráda, když jí prádlo moc voní uměle. Máte v nabídce i aviváž, která by byla zcela bez vůně? Díky, Alida

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den Alido,

ano, v nabídce Feel Eco je aviváž bez vůně. Naleznete ji v baby řadě, a navíc je i bez konzervantů a má dermatologické testy. To, co ucítíte přímo z láhve, jsou suroviny. Tato vůně surovin na prádle nezůstává. Děkujeme.

Hezký den

 

Dotaz: Věra

Dobrý den, v dětství jsem měla ekzém, který pak v pubertě vymizel. Nyní se mi ale často objeví jakoby ložiska na loktech nebo na krku - může se jednat opět o ekzém? A je možné, že to souvisí třeba se stresem v práci? V.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

pokud jsou projevy stejné, je možné, že se ekzém vrací. Mohlo jej něco vyvolat. Stres tomu může přispívat také. Samozřejmě je teď nejvhodnější si nechat pokožku vyšetřit u kožného lékaře, který Vám dá odpověď i radu, jak pokožku léčit.

Hezký den

Dobrý den, co byste prosím doporučili na ekzém ve vlasech u 4-letého dítěte? Hodně se s tím potýkáme, mastičky od paní doktorky sice situaci uklidní, ale šampon ji zase zhorší. Jak často bych měla vlásky mýt?

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

tento dotaz je poměrně specifický a ekzém by bylo určitě lepší vidět. Zkuste s Vaší paní doktorkou probrat přímo složení používaného šamponu. Z naší zkušenosti bychom se vyhýbali šamponům založených na sodium lauteth sulfate. Ty jsou obvykle poměrně jednoduché skladby a spíše vysušují. Mezi vhodnější typy patří ty s přídavkem rostlinných olejů, protože ty pokožku jemně přituční, což jí dodá větší ochranu. Pokud jde o četnost mytí, je to opravdu individuální. Mytí 1x - 2x za týden ale předpokládáme jako optimální, jinak se na pokožce stejně hromadí kožní maz a prach a nečistoty z okolí.

Hezký den

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nějak stanoveno, za jakých podmínek si může výrobce napsat na obal, že je výrobek ekologický. často se stává, že i v kosmetice narazíte na názvy jako šetrný k přírodě nebo třeba ohleduplný k živ.prostředí, ale nejsem si jistá, jestli to prostě není jen hra se slovy a trik, jak nalákat lidi ke koupení. chápu že třeba slunečnici nebo zajíčka si jen tak nikdo dát na obal nemůže, ale jak je to s jinými názvy?

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

jasná pravidla pro tato tvrzení nejsou. Na trhu jsou výrobky označené jako ekologické, ale třeba jsou nefunkční anebo i podle složení jsou neekologické. Jako nějaký důkaz ekologie existuje celá řada ekoznaček, které lze získat v různých koutech světa. Patří sem Ecolabel, Nordic Swan, Bra Miljöval, EcoCert, EŠV a mnoho a mnoho dalších. Mohou však snadno nastat situace, kdy značkou opatřený výrobek je méně ekologický než ten bez této značky. Důvod je ten, že i tyto značky mají nějaké limity. Zde záleží na přístupu výrobce, jak moc chce tyto limity překonat, jak moc mu na výrobcích záleží. Např. ve Feel Eco máme jako základ Ecolabel, ale k tomu jsme za léta práce přidali několik bodů navíc, co Ecolabel nezohledňuje. Dříve jsme jej na produktech měli, postupně jsme jej po pochopení opustili. Pokud se chcete opravdu přesvědčit, jak to je, ke složení se dá vždy dostat. U kosmetiky jsou složky uvedeny přímo na obalu. Pro prací a čisticí prostředky je povinnost uvádět složení v datovém listu, který bývá na webu výrobce. V obou případech je však nutné se ponořit do chemického názvosloví.

Hezký den

 

Dobrý den. Jak jak se díváte na používání aviváže u oblečení pro malé děti? Moje sestra má 8-měsíční holčičku a ta má potíže s ekzémem a vyrážkami. Všimla jsem si, že sestra pere i pro Nelinku v aviváži, ale nejsem si jistá, že je to správné. Doporučili byste ji úplně vynechat, nebo je možné používat nějakou přímo pro děti i u dětí s ekzémem? Díky.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

mezi avivážemi jsou zásadní rozdíly. Používání aviváže pro praní prádla dětí je možné, a to i těch ekzematických. Rozhodně bychom ale volili aviváž bez parfemace, bez konzervace a aby měla aviváž dermatologické testy. Aviváže se na prádlo v pračce nanesou na konci pracího programu, obvykle jsou velmi silně parfemované a často mají ještě dlouhotrvající parfém v mikrokapslích a k tomu konzervanty. Ve Feel Eco jsme pro děti vhodnou aviváž bez těchto složek vyvinuli. Prádlo budě změkčené, nebude ze sušení tak hrubé a ztvrdlé. To pro pokožku také není příjemné. Pokud ale má sušičku prádla, aviváž se na prádlo sušené v sušičce dávat nesmí.

Hezký den

DObrý den, syn má hodně ekzém ve vlasech. Je nějaký šampon který by mu pomohl? Jde mi o to, když má pokožku relativně zahojenou, aby mu ji nějaký šampon víc nepodráždil. Když se mu ekzém rozjede, používáme šampon z lékárny, ale ten nechci dávát pořád. Děkuji. Jarka

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den Jarko,

tento dotaz je poměrně specifický a ekzém by bylo určitě lepší vidět. Proto samozřejmě doporučujeme konzultaci přímo s Vaším lékařem, který dá doporučení, jak vlasy nejlépe umývat a čím přesně ošetřovat. Z naší zkušenosti bychom se ale vyhýbali šamponům založených na sodium lauteth sulfate. Ty jsou obvykle poměrně jednoduché skladby a spíše vysušují. Mezi vhodnější typy patří ty s přídavkem rostlinných olejů, protože ty pokožku jemně přituční, což jí dodá větší ochranu.

Hezký den

Dobrý večer,nejsem si jistá, jestli můj dotaz patří sem,ale zkusím to.Můj syn má sníženou imunitu,a tak se snažím doma co nejvíc uklízet.Ale napadlo mě, jestli mu naopak třeba neubližuju,když se říká,že i alergie a tak jsou způsobené i nadměrnou čistotou.Pomohly by ekologické prostředky?nebo mají při úklidu stejný princip jako ty z drogerie?Děkuju, a přeji hezký večer.L.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

udržovat doma normální čistotu je samozřejmé, jistě bychom to nepřeháněli. Pokud zvolíte ekologické produkty, nebo jinak šetrné, v souladu s přírodou a s hypoalergenním přístupem, uděláte samozřejmě lépe i pro sebe. Nedokážeme Vám ale dobře odpovědět na to, jaký to bude mít dopad na imunitu Vašeho syna. Původ snížení je nám neznámý. Tento dotaz by bylo mnohem lepší prodiskutovat s Vaším lékařem.

Hezký den

dobry den, mam dotaz ale nevim, jestli se sem hodi. s pritelkyni cekame dite a ona nekde cetla ze by nemela treba uklizet s necim, co ma v sobe hodne chemie nebo si barvit vlasy a tak , protoze to muze ublizit diteti. je to pravda? muze to mit i takhle vliv?

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

výběr prostředků pro úklid domácnosti je důležitý. Plod však je v těle matky velmi dobře chráněn. Později to bude mnohem důležitější. Po úklidu mohou na podlaze zůstávat různé zbytky různých složek a dítě to může olíznout z rukou anebo přímo z povrchu. Určitě je vhodné tomu předcházet. Mezi rizikové složky řadíme různé konzervační látky, optické zjasňovače, zbytečná barviva. Doporučujeme vybírat takové produkty, které mají mírnou parfemaci, jsou v souladu s přírodou, jsou bezbarvé a konzervanty mají takové a v takovém množství, aby prostě jen chránily produkt. Například ve Feel Eco nám na produktech záleží a co jsme vyvinuli, jsme testovali sami doma. Konečnou volbu už necháme na Vás.

Hezký den

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na radu. Přeměnila jsem naši domácnost na takzvanou zelenou ale dělá mi velice problém čistič záchodu :) žádný eko prostředek mi záchod nedokáže tak krásně vyčistit jako bohužel ty driáky neokologické. Nemáte prosím nějaký zaručený prostředek co by skvěle vyčistil a přitom byl šetrný k přírodě? Zkoušela jsem od značky Bio D -univerzální čistič se dezinfekcí.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné čističe jsou driáky. Mezi ekologickými jsou také velké rozdíly. Ve Feel Eco požíváme účinnou kyselinu citronovou a při jejím vysokém obsahu je velmi účinná a také vhodně doplněna složky podporující čištění. Naši zákazníci jej mají rádi, patří mezi nejprodávanější produkty. Doporučuji Vám jej vyzkoušet.

Hezký den, Feel Eco

Dobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz ohledně pracích prostředků pro miminka. Mám malou neteř a objevil se u ní atopický exzém, pediatrička doporučila prát prádlo mýdlem, nebo jelenem. Jsou pro tento účel prostředky FeelEco skutečně vhodné?

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

praní v mýdle už dnes nepovažujeme za nejlepší volbu. Pokud je mýdlo samotné, reaguje s tvrdostí vody a tvoří v tkanině usazeniny, které ji dělají nepříjemnou na dotyk. Doporučujeme raději produkty s dermatologickými testy, které neobsahují konzervanty ani parfemace. Dobrá receptura si s tvrdostí vody poradí, snadno se vyplachuje a tím je k pokožce velmi šetrná. Tyto vlastnosti Feel Eco má.

Hezký den.

Dobrý den, co si prosím myslíte o takových těch vlhčených ubrouskách, co se prodávají na otírání dětí? Jsou vhodné i pro úplné miminka? Některé se tváří jako nezávadné, ale pořád si myslím, že je to docela chemie a bojím se aby to neškodilo kůži u miminek. A od kolika let si myslíte, že se mohou používat? Děkuju za odpověd, hezký večer.

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den,

vlhčené ubrousky mají na obalu uvedeno celé složení, Náš názor je podle něj tedy takový, že ubrousky jsou možné řešení na občasné používání v situacích jako např. cestování, a uzavřené prostory mimo domov. Běžné frekventované používání doma se doporučit nedá z důvodu obsahu konzervantů, parfemací a dalších pomocných látek, které však k samotné očistě nejsou nevyhnutelně zapotřebí. Minimálně do půl roku věku je pokožka miminek mimořádně citlivá k cizorodým látkám, doporučujeme vlhčené ubrousky používat minimálně a raději ještě ošetřenou pokožku lehce omýt vodou a osušit neparfemovaným ubrouskem.

Hezký den

Dobrý den. Mám otázku. Jak často bych měla prát povlečení ve kterém spí miminko? Našla jsem k tomu různé informace tak se radši ptám:-) Nám dospělým peru jednou týdně až jednou za dva týdny(používám eko prášek), ale nevím, jestli to není u kojence málo (2 měsíce). Děkuji. Lucka

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den Lucko,

podle různých studií mikrobiologů je u dospělých nejlepší prát povlečení v týdenních intervalech. To i pokud se člověk více potí. Pokud se člověk potí méně, je možné tento interval o něco málo protahovat. Důležité je, aby přes den postel dobře prosychala. Kojenci se obvykle potí méně, ale v postýlce stráví více času a postýlka pak díky tomu prosychá o něco hůře. Proto považujeme jeden až maximálně dva týdny za dostatečné. Sami jsme to takto dělali.

Hezký den

dobrý den - chtěla bych se zeptat, zda jsou například čisticí prostředky ale i dětská kosmetika nějak souhrnně označovány, aby člověk věděl, že jsou nezávadné. objevuje se stále častěji značka vegan nebo přírodní kosmetika, ale nejsem si jistá, zda to znamená nezávadný obsah. je nějaké specální označení u dětských výrobků? děkuji za odpověd - monika

Odborníci Feel Eco

Odpověd

Odborníci Feel Eco

Dobrý den Moniko,

souhrnné označení oficiálního charakteru nehledejte. Bohužel je nutné se v tom trochu zorientovat a najt správný produkt. My ve Feel Eco máme naši dětskou řadu označenu jako Baby. Tyto produkty mají společný znak a to je vynechání konzervantů, parfemace. Tyto produkty mají ještě jeden společný znak a to dermatologické testy pro děti do 3 let. Pokud jsou někde konzervanty a parfémy použity, musí být uvedeny ve složení na obalu.

Vámi zmíněná značka Vegan ukazuje na složky rostlinného či minerálního původu a také na to, že produkty nebyly testovány na zvířatech. Jejich nezávadnost to nijak více nepotvrzuje.

Hezký den

REDAKČNÍ TESTOVÁNÍ: Galvanický peeler RECLAR

Špízy ze svíčkové

Špízy ze svíčkové

11 hlasů
1h a 30min 571 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Sýrové palačinky

21 hlasů
45min 816kJ 60 Kč

Recept na palačinky se sýrem a šunkou.

Hovězí tokáň

11 hlasů
1h a 50min 609kJ 140 Kč

Hovězí maso dušené na bílém víně.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více