Prostreno.cz

Proč máme vlastně žízeň?

Důležitým pravidlem je naučit tělo na neustálý přísun tekutin tak, aby jejich obsah v těle zůstával prakticky konstantní. Zapamatujte si, že nedostatek vody v organismu je vždy spojený s nedostatečným příjmem! Na úvod snad jeden dobře známý fakt, že: „Bez jídla vydrží lidské tělo až 50 dní, ale bez pití je to jen pár dní.“

Musíme dbát na hydrataci, i když je venku zima?

„Osobně si myslím, že hydratace a pitný režim v zimě třeba na běžkách je důležitější, než v létě, kdy pocení velmi dobře vnímáme. V zimě musíme připočíst i spotřebu vody nutné pro uvolnění energie v rámci tvorby tepla. Tato činnost spotřebovává v zimě určité množství vody navíc a je nutné s tím počítat," míní odborník na výživu Pavel Suchánek.

Tipy na hydrataci během dne

  • Pijte nápoje při každém jídle, i ke svačinám.
  • Vybírejte si nápoje, kombinujte ty, které máte rádi a vodu. Studie dokazují, že děti  i dospělí vypijí ve srovnání s čistou vodou až o 45–50 % více tekutin, které jsou ochucené. U slazených nezapomínejte na pohyb.
  • Jezte víc ovoce a zeleniny – obsahují hodně vody a tím nabízejí další dobrou možnost jak doplnit denní potřebu tekutin.
  • Nespoléhejte se pouze a vždy jen na pocit žízně, ten nemusí být vždy spolehlivým indikátorem stavu hydratace, protože může být ovlivněn léky, stresem  nebo zdravotními problémy. Mějte u sebe vždy láhev vody nebo jiného nápoje ať již na stole v práci, v autě, v kabelce a všude tam, kde vám bude na očích a připomene nutnost pít.
  • Udržujte nápoje při optimální teplotě, tedy ani příliš horké či příliš studené. Můžete je pít snadno a ve větším množství.
  • Vybírejte si nápoje, které odpovídají vašim aktivitám a životnímu stylu. Chcete-li si dát pozor na příjem kalorií, volte nízkokalorické nápoje nebo si naředěním třeba džusů  připravte své vlastní. Při sportu a zvýšené fyzické aktivitě se naopak nemusíte občas vyhýbat limonádám které vám dodají potřebnou a rychlou energii.
  • NIKDY nečekejte, až budete mít žízeň.

Tipy na hydrataci během sportu

  • Naučte se jak pít, když sportujete. Nacvičujte si pití podle spočítané ztráty tekutin, pro začátek se napijte každých 10–15 minut během sportu.
  • Ztráta hmotnosti při sportovním výkonu je známkou dehydratace. Každých 0,45 kg, které zhubnete během sportovního výkonu, doplňte 470 ml tekutin.
  • Vyberte si ochucený nápoj, který máte rádi – hydratace je snazší, když vám chutná. 
  • Plánujte příjem tekutin pro svoje sportovní aktivity: berte si nápoje s sebou nebo si zjistěte, kde se dají koupit.
  • Sportovat začněte již dobře hydratovaní. Americká společnost sportovní medicíny (ACSM) doporučuje pít průběžně přibližně 400 až 600 ml tekutin dvě hodiny před sportem
  • Výpočet ztráty tekutin byste měli při sportu poznat pocením.

4 otázky o žízni

(odpovídá odborník na výživu Pavel Suchánek)

Kolik tekutin bychom měli denně vypít?
V současnosti se odborníci shodují na rozpětí okolo 2,5 litru tekutin za den, kdy voda a nápoje by měly tvořit cca 1,5 litru za den. Zbytek jsou voda a tekutiny obsažené v potravinách jako je ovoce, zelenina, ale také například polévky.

Počítá se do hydratace pití kofeinových nápojů?
Kofein a kofeinové nápoje ve vztahu k hydrataci a dehydrataci to je stále velké téma a názory prošly určitým vývojem od striktního nezapočítávání do příjmu tekutin, díky močopudnosti kofeinu až k dnešnímu započítávání u lidí, kteří jsou zvyklí na pravidelné pití nápojů obsahujících kofein. V jejich případě se započítává cca 40 % a více vypitého nápoje.

Potřebuji pít při cvičení iontové nápoje?
Sportovní nápoje včetně těch iontových jsou záležitostí zejména vrcholových sportovců a intenzivně sporujících výkonnostních sportovců, tedy lidí, kteří sportují každý den. Pro rekreačního sportovce, který sportuje 2x týdně stačí obyčejná voda, nebo slazený nápoj jako zdroj energie, ale iontové nápoje nejsou nutné, protože potřebné množství minerálních látek je tělu dodáváno v dostatečném množství pestrou stravou.

Jak je to s pitným režimem u dětí, na co si dávat pozor a jak je přimět dostatečně pít?
Pitný režim u dětí je velmi důležitý, množství tekutin, které by dítě mělo vypít je v nepřímé úměře k věku, tedy čím mladší tím více na kilogram tělesné hmotnosti by mělo vypít. Má to svou logiku, tělo dítěte je tvořeno v mladším věku až ze 75 % vodou a tak množství tekutin, které by mělo vypít je ve srovnání s dospělým výrazně vyšší. Vhodné nápoje jsou samozřejmě voda, ovocné čaje, ale dobré jsou i ředěné džusy, nebo pro aktivní děti doporučuji i slazené nápoje. Pozor bychom si měli dávat právě na vhodné zastoupení všech druhů tekutin a nápojů a neupřednostňovat jen jeden nápoj. Pestrost v nápojích je stejně důležitá jako pestrost v jídle. Pravidelnost pití je otázkou cviku a příkladu, takže pokud jsme dobrým příkladem jako rodiče, je velmi pravděpodobné, že dítě nás bude napodobovat.






Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat