Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Největší krize, kterými si projdou všichni, kdo drží dietu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13.06.2018 | Zdraví a životní styl

Pokud nepatříte mezi těch pár šťastných, jimž příroda nadělila metabolismus, díky kterému se mohou ládovat od rána do večera a nepřiberou ani deko, víte, že samotné hubnutí, ale i udržování optimální váhy je dlouhodobý proces. Jak to ale vydržet?

První problémy s odhodláním můžeme mít vlastně ještě dříve, než doopravdy hubnout začneme. Jsme sice pevně rozhodnutí, že se sebou „něco uděláme“, máme jasnou představu, jak se budeme stravovat a jakou pohybovou aktivitu si k dietě přidáme, ale pořád nějak nemůžeme začít.

...ale zítra už určitě začnu!

Oblíbeným momentem bývá Nový rok – po silvestrovské noci je řadě z nás stejně tak špatně, že se na jídlo nemůžeme ani podívat, takže by to neměl být problém. Jenže najednou najdeme stovky důvodů, proč to vlastně nejde – po svátcích zbyla hromada cukroví a partner s dětmi to sami nemohou sníst, no přece se to nevyhodí, známí (rodiče, tchán s tchyní...) pořádají opožděný novoroční oběd, protože jste na svátky nemohli být s nimi, to nemůžete odmítnout, v práci toho máte se začátkem roku tolik, že o nějakém přemýšlení nad jídlem si můžete nechat jen zdát atd.

Začátek změny životního stylu se tedy posune. Co třeba první únor, aby to bylo pěkně začátkem měsíce? Nebo spíš březen, abyste to pohodlně stihli do plavek? A co takhle červen, když je sezona ovoce a zeleniny? Nebo na podzim, abyste tělo připravili na to, že o letošních svátcích nebudete konzumovat všechno, co vás napadne...? A najednou jste zase u novoročního předsevzetí.

Začít a vytrvat

Jak tedy začít? Nejlépe hned. Věřte, že se vždycky najde nějaká událost, která se vám vaše odhodlání bude snažit nabourat – kolegové v práci či přátelé budou něco slavit v každém ročním období, na dovolenou se pravděpodobně také dostanete každý rok, starostí vám nejspíše také neubude, zkrátka každá doba je pro začátek hubnutí stejně vhodná a stejně těžká jako ta současná. Jaký smysl má tedy začátek změny životního stylu odkládat?

Ale ani když začnete, nemáte ještě zaručený úspěch. Vytrvat v odhodlání je totiž také těžké. Musíte se připravit na to, že vám do něho bude neustále zasahovat vaše okolí (viz zmíněné oslavy, nedělní obědy apod.). Spousta dobrých duší vás bude přesvědčovat, že se nic nestane, když si jednou dopřejete k obědu vepřové se zelím, že si musíte ukrojit pořádný kus dortu, když ho upekly..., zkrátka o lidi ochotné vám do hlavy nasadit spoustu pochybovačných myšlenek není nikdy nouze. Navíc jste-li teprve na počátku svého snažení a viditelné výsledky se zatím nedostavily (protože to ani není fyzicky možné), může ve vás díky „dobře míněným radám“ začít hlodat červík pochybností typu „vždyť to stejně nemá cenu“.

Jak z toho ven?

V první řadě si musíte uvědomit, že snaha o zhubnutí (udržení si postavy, změnu životního stylu) je vaší osobní záležitostí – vašemu okolí do toho, s prominutím, nic není. Že odmítnete kus zákusku nebo pozvání na svatomartinskou husu s 8 knedlíky a nahradíte ji zeleninovým salátem s kuřecím plátkem, není urážkou, ale rozhodnutím, o němž jste přesvědčeni, že vám pomůže. Možná ty pochybovačné a přemlouvající hlasy pocházejí hlavně od lidí, kteří sami nedokázali své předsevzetí dodržet a cítí se lépe, pokud nahlodají i vás. Nedejte se.

Pokud už vás přepadne krize a vy máte pocit, že ručička na váze stále neukazuje tolik, kolik by měla, že nutně musíte spořádat celou cukrárnu nebo že ze vší té zdravé výživy brzy zešílíte, zkuste se zamyslet nad pozitivy, která vám nový životní styl přinesl. No řekněte, není to příjemné, že vám po jídle není těžko, že už se díky pravidelnému pohybu nezadýcháváte, když máte vyjít po schodech do druhého patra, že do svého těla necpete množství nezdravých tuků, umělých barviv apod.? Copak byste tohle všechno chtěla zase vrátit?

Zhubnutím to nekončí

A že se vynaložené úsilí na vaší postavě zatím nijak zásadně neprojevuje? Možná očekáváte změnu příliš brzy, možná děláte někde nějakou chybu (kterou lze jednoduše nebo po poradě s odborníkem na výživu odstranit), ale rozhodně to neznamená, že je vaše snažení k ničemu. Musíte být zkrátka trpěliví – nabírání kil jde poměrně snadno, s jejich shazováním to zkrátka už tak lehké není. Ale budete-li vytrvalí (a třeba s pomocí odborníka), úspěch se dostaví.

Pokud se vám opravdu povede zhubnout či zformovat postavu do vysněných křivek, nemělo by to pro vás být signálem, že je možné vrátit se ke starým zvykům. Udržet si postavu dá také práci. Motivace bývá podobná jako při jejím formování (copak se opravdu chci vrátit na váhu, ze které se mi podařilo utéct?), pokud však osvědčené rady nezabírají, hlavně ženám často pomáhá: „Opravdu mám dost peněz i vůle na to, abych si mohla dovolit znovu obměnit celý šatník?“

Další tipy pro zdravý životní styl a štíhlé křivky najdete v našem speciálu Hurá do plavek!

Sovy kvůli rannímu vstávání častěji onemocní rakovinou prsu

Znojemská s rýží

Znojemská s rýží

10 hlasů
1h a 5min 464 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pečené červené řepy

6 hlasů
1h a 25min 343kJ 60 Kč

Salát plný vitamínů.

Zeleninová polévka s dýni

15 hlasů
45min 146kJ 130 Kč

Luxusní, podzimní zeleninová polévka.

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více