Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Největší krize, kterými si projdou všichni, kdo drží dietu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13.06.2018 | Zdraví a životní styl

Pokud nepatříte mezi těch pár šťastných, jimž příroda nadělila metabolismus, díky kterému se mohou ládovat od rána do večera a nepřiberou ani deko, víte, že samotné hubnutí, ale i udržování optimální váhy je dlouhodobý proces. Jak to ale vydržet?

První problémy s odhodláním můžeme mít vlastně ještě dříve, než doopravdy hubnout začneme. Jsme sice pevně rozhodnutí, že se sebou „něco uděláme“, máme jasnou představu, jak se budeme stravovat a jakou pohybovou aktivitu si k dietě přidáme, ale pořád nějak nemůžeme začít.

...ale zítra už určitě začnu!

Oblíbeným momentem bývá Nový rok – po silvestrovské noci je řadě z nás stejně tak špatně, že se na jídlo nemůžeme ani podívat, takže by to neměl být problém. Jenže najednou najdeme stovky důvodů, proč to vlastně nejde – po svátcích zbyla hromada cukroví a partner s dětmi to sami nemohou sníst, no přece se to nevyhodí, známí (rodiče, tchán s tchyní...) pořádají opožděný novoroční oběd, protože jste na svátky nemohli být s nimi, to nemůžete odmítnout, v práci toho máte se začátkem roku tolik, že o nějakém přemýšlení nad jídlem si můžete nechat jen zdát atd.

Začátek změny životního stylu se tedy posune. Co třeba první únor, aby to bylo pěkně začátkem měsíce? Nebo spíš březen, abyste to pohodlně stihli do plavek? A co takhle červen, když je sezona ovoce a zeleniny? Nebo na podzim, abyste tělo připravili na to, že o letošních svátcích nebudete konzumovat všechno, co vás napadne...? A najednou jste zase u novoročního předsevzetí.

Začít a vytrvat

Jak tedy začít? Nejlépe hned. Věřte, že se vždycky najde nějaká událost, která se vám vaše odhodlání bude snažit nabourat – kolegové v práci či přátelé budou něco slavit v každém ročním období, na dovolenou se pravděpodobně také dostanete každý rok, starostí vám nejspíše také neubude, zkrátka každá doba je pro začátek hubnutí stejně vhodná a stejně těžká jako ta současná. Jaký smysl má tedy začátek změny životního stylu odkládat?

Ale ani když začnete, nemáte ještě zaručený úspěch. Vytrvat v odhodlání je totiž také těžké. Musíte se připravit na to, že vám do něho bude neustále zasahovat vaše okolí (viz zmíněné oslavy, nedělní obědy apod.). Spousta dobrých duší vás bude přesvědčovat, že se nic nestane, když si jednou dopřejete k obědu vepřové se zelím, že si musíte ukrojit pořádný kus dortu, když ho upekly..., zkrátka o lidi ochotné vám do hlavy nasadit spoustu pochybovačných myšlenek není nikdy nouze. Navíc jste-li teprve na počátku svého snažení a viditelné výsledky se zatím nedostavily (protože to ani není fyzicky možné), může ve vás díky „dobře míněným radám“ začít hlodat červík pochybností typu „vždyť to stejně nemá cenu“.

Jak z toho ven?

V první řadě si musíte uvědomit, že snaha o zhubnutí (udržení si postavy, změnu životního stylu) je vaší osobní záležitostí – vašemu okolí do toho, s prominutím, nic není. Že odmítnete kus zákusku nebo pozvání na svatomartinskou husu s 8 knedlíky a nahradíte ji zeleninovým salátem s kuřecím plátkem, není urážkou, ale rozhodnutím, o němž jste přesvědčeni, že vám pomůže. Možná ty pochybovačné a přemlouvající hlasy pocházejí hlavně od lidí, kteří sami nedokázali své předsevzetí dodržet a cítí se lépe, pokud nahlodají i vás. Nedejte se.

Pokud už vás přepadne krize a vy máte pocit, že ručička na váze stále neukazuje tolik, kolik by měla, že nutně musíte spořádat celou cukrárnu nebo že ze vší té zdravé výživy brzy zešílíte, zkuste se zamyslet nad pozitivy, která vám nový životní styl přinesl. No řekněte, není to příjemné, že vám po jídle není těžko, že už se díky pravidelnému pohybu nezadýcháváte, když máte vyjít po schodech do druhého patra, že do svého těla necpete množství nezdravých tuků, umělých barviv apod.? Copak byste tohle všechno chtěla zase vrátit?

Zhubnutím to nekončí

A že se vynaložené úsilí na vaší postavě zatím nijak zásadně neprojevuje? Možná očekáváte změnu příliš brzy, možná děláte někde nějakou chybu (kterou lze jednoduše nebo po poradě s odborníkem na výživu odstranit), ale rozhodně to neznamená, že je vaše snažení k ničemu. Musíte být zkrátka trpěliví – nabírání kil jde poměrně snadno, s jejich shazováním to zkrátka už tak lehké není. Ale budete-li vytrvalí (a třeba s pomocí odborníka), úspěch se dostaví.

Pokud se vám opravdu povede zhubnout či zformovat postavu do vysněných křivek, nemělo by to pro vás být signálem, že je možné vrátit se ke starým zvykům. Udržet si postavu dá také práci. Motivace bývá podobná jako při jejím formování (copak se opravdu chci vrátit na váhu, ze které se mi podařilo utéct?), pokud však osvědčené rady nezabírají, hlavně ženám často pomáhá: „Opravdu mám dost peněz i vůle na to, abych si mohla dovolit znovu obměnit celý šatník?“

Další tipy pro zdravý životní styl a štíhlé křivky najdete v našem speciálu Hurá do plavek!

Nebezpečné přísady v tabletách na hubnutí. Tyhle vám moho...

Rybí porce s pikantním kořením

Rybí porce s pikantním kořením

13 hlasů
40min 600 kJ 370 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s bílým melounem

11 hlasů
15min 276kJ 55 Kč

Recept na osvěžující letní salát.

Teplý salát s uzenou makrelou

13 hlasů
40min 459kJ 95 Kč

Netradičně připravená uzená makrela.

Poradny

Mohu vymáhat výživné placené na nevlastní dítě?

Dobrý den,toto je dotaz spíše pro právníka než pro mne. V zásadě sice platí, že spotřebované výži... Více

Mám nárok na další PPM, když jsem vyčerpala RP?

Dobrý den,to, kdy jste vyčerpala rodičovský příspěvek, nemá na následnou peněžitou pomoc v mateřs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více