Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Změny pro zdraví. Jak snadno proměnit jídelníček

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

14.06.2018 | Zdraví a životní styl

Název populárního seriálu „Jsme to, co jíme“ je až neuvěřitelně pravdivý. Strava ovlivňuje naše zdraví na všech úrovních – dokáže nemocem předcházet, ale i je přivolat.

Dost na tom, že – především žijete-li ve městě – na náš organismus působí škodlivé vlivy z prostředí, nemusíme si ubližovat ještě jídlem. Jaké zásady tedy při nakupování a zpracování potravin dodržovat, abychom tím prospívali svému zdraví?

Čtěte etikety

Přečíst si složení nebo původ potraviny se vyplatí. Možná bude zpočátku těžké naučit se správně dešifrovat význam všech těch zkratek, „éček“ a podivných výrazů, jimiž se etikety některých potravin jen hemží. Ale s trochou trpělivosti se to jistě naučíte a budete vědět, kterým chemikáliím (např. stabilizátory, konzervanty, barviva) se vyhnout. Kontrolovat původ potravin je také důležité – třeba u zeleniny či ovoce. Dovážené plodiny se často trhají ještě před zralostí, aby vydržely transport, takže neobsahují tolik živin (nemluvě o chuti) jako jejich domácí „kolegové“.

Na obalech potravin najdete také informace o jejich energetické a výživové hodnotě. I jim se vyplatí věnovat pozornost (nejen držíte-li dietu). Není třeba do sebe „ládovat“ zbytečné množství cukrů či tuků.

Pozor na sůl

Hlídejte si pečlivě obsah soli v potravinách. Možná v pohádce platí, že je sůl nad zlato, naše srdce, tepny a ledviny si to ale nemyslí. Je až s podivem, kolik denně spotřebujeme soli. Přitom doporučená maximální dávka by se měla pohybovat okolo 5 gramů denně (naše tělo vystačí s 1 gramem). Takže se snažte příjem soli co nejcíce omezit.

Zapomeňte na polotovary

Všelijaké konzervy či předem připravená jídla jsou sice skvělá v tom, že máte večeři hotovou za 10 minut, ale svému organismu jimi nijak neprospějete. Obsahují totiž většinou celou řadu přidaných – chemických – látek. Důvod je jednoduchý. Potraviny, které se v přirozeném stavu rychle kazí, musí v polotovarech vydržet co nejdéle.

Sbohem bílé, ahoj celozrnné

Ano, řeč je o mouce. A nemusí se jednat jen o tu v pečivu – zkuste ji například v těstovinách, upečte z ní oblíbený rodinný moučník, sáhněte po celozrnných cereáliích, celozrnné rýži, zařaďte do jídelníčku co nejvíce různých semen. Děláte to pro své zdraví

Jezte co nejvíce barev

Konzumujte spoustu různě barevné zeleniny a ovoce. Pestrost patří do jídelníčku obecně, u zeleniny a ovoce to platí dvojnásob. Zajistíte si tak celé spektrum vitamínů a minerálů důležitých pro správné fungování organismu.

Sáhněte po libovém

Snažte se konzumovat co nejméně tučného masa. Především u vepřového si hlídejte, aby bylo opravdu libové. Samozřejmě se svět nezboří, dopřejete-li si výjimečně a jednou za čas pěkně prorostlou krkovičku, ale nedělejte z toho pravidlo.

Nevyhánějte tuky

Tuky jsou ve stravě důležité – zajišťují mimo jiné vstřebávání životně důležitých vitamínů A, D, E a K. Je však třeba dobře vybírat, které tuky na svůj talíř pustíte. Mezi tzv. dobré tuky patří například rostlinné oleje, ale také oleje obsažené v tučnějších rybách.

Další tipy pro zdravý životní styl a štíhlé křivky najdete v našem speciálu Hurá do plavek!

Nebezpečné přísady v tabletách na hubnutí. Tyhle vám moho...

Rybí porce s pikantním kořením

Rybí porce s pikantním kořením

13 hlasů
40min 600 kJ 370 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s bílým melounem

11 hlasů
15min 276kJ 55 Kč

Recept na osvěžující letní salát.

Teplý salát s uzenou makrelou

13 hlasů
40min 459kJ 95 Kč

Netradičně připravená uzená makrela.

Poradny

Mohu vymáhat výživné placené na nevlastní dítě?

Dobrý den,toto je dotaz spíše pro právníka než pro mne. V zásadě sice platí, že spotřebované výži... Více

Mám nárok na další PPM, když jsem vyčerpala RP?

Dobrý den,to, kdy jste vyčerpala rodičovský příspěvek, nemá na následnou peněžitou pomoc v mateřs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více