Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Změny pro zdraví. Jak snadno proměnit jídelníček

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

14.06.2018 | Zdraví a životní styl

Název populárního seriálu „Jsme to, co jíme“ je až neuvěřitelně pravdivý. Strava ovlivňuje naše zdraví na všech úrovních – dokáže nemocem předcházet, ale i je přivolat.

Dost na tom, že – především žijete-li ve městě – na náš organismus působí škodlivé vlivy z prostředí, nemusíme si ubližovat ještě jídlem. Jaké zásady tedy při nakupování a zpracování potravin dodržovat, abychom tím prospívali svému zdraví?

Čtěte etikety

Přečíst si složení nebo původ potraviny se vyplatí. Možná bude zpočátku těžké naučit se správně dešifrovat význam všech těch zkratek, „éček“ a podivných výrazů, jimiž se etikety některých potravin jen hemží. Ale s trochou trpělivosti se to jistě naučíte a budete vědět, kterým chemikáliím (např. stabilizátory, konzervanty, barviva) se vyhnout. Kontrolovat původ potravin je také důležité – třeba u zeleniny či ovoce. Dovážené plodiny se často trhají ještě před zralostí, aby vydržely transport, takže neobsahují tolik živin (nemluvě o chuti) jako jejich domácí „kolegové“.

Na obalech potravin najdete také informace o jejich energetické a výživové hodnotě. I jim se vyplatí věnovat pozornost (nejen držíte-li dietu). Není třeba do sebe „ládovat“ zbytečné množství cukrů či tuků.

Pozor na sůl

Hlídejte si pečlivě obsah soli v potravinách. Možná v pohádce platí, že je sůl nad zlato, naše srdce, tepny a ledviny si to ale nemyslí. Je až s podivem, kolik denně spotřebujeme soli. Přitom doporučená maximální dávka by se měla pohybovat okolo 5 gramů denně (naše tělo vystačí s 1 gramem). Takže se snažte příjem soli co nejcíce omezit.

Zapomeňte na polotovary

Všelijaké konzervy či předem připravená jídla jsou sice skvělá v tom, že máte večeři hotovou za 10 minut, ale svému organismu jimi nijak neprospějete. Obsahují totiž většinou celou řadu přidaných – chemických – látek. Důvod je jednoduchý. Potraviny, které se v přirozeném stavu rychle kazí, musí v polotovarech vydržet co nejdéle.

Sbohem bílé, ahoj celozrnné

Ano, řeč je o mouce. A nemusí se jednat jen o tu v pečivu – zkuste ji například v těstovinách, upečte z ní oblíbený rodinný moučník, sáhněte po celozrnných cereáliích, celozrnné rýži, zařaďte do jídelníčku co nejvíce různých semen. Děláte to pro své zdraví

Jezte co nejvíce barev

Konzumujte spoustu různě barevné zeleniny a ovoce. Pestrost patří do jídelníčku obecně, u zeleniny a ovoce to platí dvojnásob. Zajistíte si tak celé spektrum vitamínů a minerálů důležitých pro správné fungování organismu.

Sáhněte po libovém

Snažte se konzumovat co nejméně tučného masa. Především u vepřového si hlídejte, aby bylo opravdu libové. Samozřejmě se svět nezboří, dopřejete-li si výjimečně a jednou za čas pěkně prorostlou krkovičku, ale nedělejte z toho pravidlo.

Nevyhánějte tuky

Tuky jsou ve stravě důležité – zajišťují mimo jiné vstřebávání životně důležitých vitamínů A, D, E a K. Je však třeba dobře vybírat, které tuky na svůj talíř pustíte. Mezi tzv. dobré tuky patří například rostlinné oleje, ale také oleje obsažené v tučnějších rybách.

Další tipy pro zdravý životní styl a štíhlé křivky najdete v našem speciálu Hurá do plavek!

Sovy kvůli rannímu vstávání častěji onemocní rakovinou prsu

Bramborová polévka s jablky

Bramborová polévka s jablky

12 hlasů
45min 240 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pečené červené řepy

6 hlasů
1h a 25min 343kJ 60 Kč

Salát plný vitamínů.

Zeleninová polévka s dýni

15 hlasů
45min 146kJ 130 Kč

Luxusní, podzimní zeleninová polévka.

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více