Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Před cvičením se vyplatí pít šťávu z červené řepy

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

26.04.2017 | Zdraví a životní styl

Červená řepa je cenným zdrojem dusičnanů a dusitanů, které působí blahodárně na oběhovou soustavu a svaly. Proto na ni někteří atleti spoléhají a před cvičením pijí čerstvě lisovanou šťávu z bulev červené řepy. Netuší přitom, že krom výkonu při sportu si pomáhají také v oblasti myšlení a paměti. Dusíkaté sloučeniny zlepšují průtok krve mozkem při cvičení a omlazují centra pro koordinaci pohybu, paměť, myšlení a další kognitivní funkce.

Blahodárně přitom červená řepa působí především na osoby starší pětapadesáti let. U nich jsou omlazující účinky sportování a současného popíjení šťávy z této zeleniny nejvýraznější.

„Oxid dusnatý je opravdu velmi mocná molekula. Putuje do těch míst v těle, kde je nedostatek kyslíku. Ve srovnání s cvičením samotným při současné konzumaci šťávy z červené řepy dojde k propojení mozkových center tak, jak je to typické pro mladší jedince,“ tvrdí profesor Jack Rejeski z Wake Forest University v Severní Karolíně.

Lidé konzumující červenou řepu ve vyšší míře mají vyšší hladinu dusičnanů a dusitanů v krvi.

Pro lepší výkony

Sportovci nicméně touží na prvním místě po překonávání rekordů a vlastních limitů. A v tom může být červen řepa výrazně nápomocna. Fyziologové z Exeteru prokázali, že u sprinterů zlepší červená řepa čas na každých dvaceti metrech o dvě procenta. A u starších osob usnadní chůzi do schodů.

„Sledovali jsme vliv dusičnanů ve stravě na lidské zdraví a výkonnost během několika let. Zaměřili jsme se na výdrž, aktivity, jako je například vytrvalostní běh, a zdá se, že zvyšují svalovou účinnost. Tato studie se ale také zaměřila jako první na časově mnohem kratší aktivity. Na každých dvacet metrů běželi sprinteři o několik procent rychleji, což je docela významné. Ale máme také další účinky pro každodenní život. Pokud musíte využít rychle energii nebo vykonat nárazovou fyzickou aktivitu, sprintovat či běžet na autobus, ale třeba také vyběhnout schody. Jetsliže jste starší osoba, pak to může být zvlášť náročné. Naše studie dokazuje, že schopnost svalů produkovat více energie se zlepší. Když rekreačně cvičíte, provádíte kruhový trénink či velmi intenzivní aerobní cvičení, účinky jsou pak doslova ohromující,“ tvrdí doktor Andrew Jones z University of Exeter.

Ruka blízkého člověka otupí bolest stejně silně jako léky

Slávky se zakysanou smetanou

Slávky se zakysanou smetanou

5 hlasů
30min 429 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rychlý salát z chřestu

21 hlasů
20min 952kJ 60 Kč

Začíná sezóna chřestu, připravte si jednoduchý salát.

Zapečená růžičková kapusta s uzeným masem

7 hlasů
1h a 20min 717kJ 150 Kč

Růžičkové kapustičky zapečené s brambory a uzeným mase...

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více