Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kari skutečně zlepšuje náladu a je prevencí Alzheimerovy choroby

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

28.01.2018 | Zdraví a životní styl

Kari by se neměl vyhýbat nikdo, komu už bylo více než půlstoletí. Koření obsahující kurkumu totiž může být prevencí demence a také výrazně zlepšuje náladu u těch, kdo už začínají mít problémy s pamětí. Podle britských vědců každodenní podávání kurkuminu – účinné látky z kurkumy – výrazně zlepší paměť a také náladu. A to i tehdy, když už člověk začne mít problémy s pamětí.

„Jak přesně kurkumin účinkuje, není jasné, ale může to být jeho schopností omezovat zánětlivost v mozku, což je projev související jak s Alzheimerovou chorobou, tak s depresemi,“ tvrdí profesor Gary Small z University of California v Los Angeles.

Jeho tým v experimentálním výzkumu s osobami ve věku padesát až devadesát let – které trpěly mírnou ztrátou paměti – prokázal, že každodenní podávání kurkuminu po dobu roku a půl vedlo k výraznému zlepšení paměti a také celkové nálady těchto osob.

V testech paměti měly osoby užívající kurkumin o osmadvacet procent lepší výsledky.

„Tyto výsledky naznačují, že užívání relativně bezpečné formy kurkuminu by mohlo mít výrazné účinky na kognitivní funkce během stárnutí,“ dodal profesor Small.

Lék na bolest?

Kurkuma je v poslední době citována jako pomoc na nejrůznější neduhy. A to nejen zastánci přírodní medicíny, ale také vědci. Vyšší dávky tohoto koření či jeho pravidelné užívání s pokrmy typu kari jsou podle nich dokonce vhodnou prevencí i léčbou chronických bolestí.

Kurkumin dokáže potlačit zánět vyvolávající protein TNF-alfa. Přitom moderní chemické léky zaměřené na tlumení této látky se užívají při léčbě osteoartritidy, zánětlivého onemocnění střev, lupénky a spondylitidy.

„Řada výzkumů prokázala, že kurkumin je stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen, paracetamol, kyselina acetylsalicylová), ale nemá žádné negativní vedlejší účinky, má zato spoustu pozitivních účinků,“ tvrdí doktorka Sarah Brewer z Cambridge.

U vážnějších forem chronických bolestí je třeba nasadit koncentráty kurkuminu, neboť množství obsažené v koření kurkumě je příliš malé.

Jak se bránit v případě napadení. Reagujte okamžitě a kři...

Smažená mozarella

Smažená mozarella

11 hlasů
45min 1314 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tymiánová polévka

13 hlasů
20min 612kJ 45 Kč

Zdravá polévka z tymiánu a chleba.

Špenátový salát

6 hlasů
20min 598kJ 75 Kč

Salát ze špenátu, ředkviček a gorgonzoly.

Poradny

Počítá se fond oprav mezi náklady na bydlení?

Dobrý den,příspěvek na bydlení, na který se pravděpodobně ptáte, upravuje zákon o státní sociální... Více

Mám invalidní důchod, dostanu příspěvek na bydlení?

Dobrý den,z Vašeho dotazu není jasné, zda chcete žádat o příspěvek na bydlení (dávka státní sociá... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více