Cvičení s kocovinou raději vynechtejte. Tělu tím škodíte víc, než si myslíte

Řada sportovců, která si umí také přihnout z lahve, věří, že nejlepším lékem na kocovinu je dát si pořádně do těla. Jenže v době, kdy se organismus vypořádává se zplodinami z toxického etanolu, je nadměrná fyzická zátěž spíš na škodu. Podporuje se dehydratace buněk a zvyšuje riziko poškození svalů, šlach a dalších tkání.

„Bohužel staré dobré pořekadlo, že nejlepší je kocovinu vypotit, fyziologicky nefunguje. Hlavním problém u kocoviny je dehydratace, takže snahou vypotit ji se prohlubuje,“ vysvětluje britský osobní trenér Ian Streetz z Londýna v rozhovoru pro deník The Independent.

Když pohyb neprospívá

Svá tvrzení opírá o vědecké výzkumy. Cvičení v kocovině je také mnohem únavnější, protože po nadměrné konzumaci alkoholu je tělo velmi zatíženo snahou se vyčistit a zplodin zbavit. Také je negativně ovlivněna nervová soustava. I po vystřízlivění je stále postiženo centrum koordinace a pohybu, takže se zvyšuje riziko zranění. 

„Vedlejší produkty odbourávání alkoholu v těle jsou vylučovány s potem jako toxiny. A pokud je tělo dehydratováno, jejich koncentrace v tkáních je vyšší, což může vést ke křečím, natažení svalu a dalším úrazům,“ varuje Streetz.

Alkohol snižuje anabolismus v těle, tedy syntézu nových bílkovin. Tím pádem nemá cvičení takový vliv na tvorbu svalů a po cvičení se svaly nedokážou účinně obnovovat.

„Cvičení po náročném večírku je tak mnohem méně účinné, než si lidé slibují, navíc může víc ublížit než prospět,“ dodává Streetz.

Po čem sáhnout

Co tedy dělat, když se ráno probudíte s pořádnou opičkou a potřebujete se rychle dostat do formy? Na trénink to nevypadá, ovšem neměli byste nechat tělo ani bez snídaně. Po čem sáhnout?

Oblíbenou klasikou jsou vejce. Nejenže dokáží „pohladit“ v žaludku a jsou snadno stravitelná, ale navíc obsahují cystein, který pomáhá tělu zbavit se toxinů spojených s konzumací alkoholu. Kromě toho jsou plné živin, jako je například vápník, vitaminy D a B nebo acetylcholin, jenž vám pomůže „nahodit“ mozek.

Nedokážete si představit, že byste pozřeli vajíčka? Zkuste ovoce! Fruktóza, již ovoce obsahuje, vám rychle dodá potřebnou energii, pomůže s odbouráváním toxinů, navíc díky vláknině vám ovoce zaručí snazší vypořádání se s posledními zbytky alkoholu, jež vám ještě kolují v těle.

Jste spíše na tradiční vyprošťováky? Můžete zkusit polévku. Nejlepší je pořádně silný kuřecí vývar, ale pomůže i zeleninová polévka (ideálně s rajčaty, ale nezahuštěná a bez smetany). Dodají tělu nejen důležité živiny (především některé minerály), ale také tekutiny. Navíc sůl, kterou polévka obsahuje, zvýší váš pocit žízně a tím zajistí vyšší konzumaci nápojů (nealkoholických, samozřejmě). A to je dobrá zpráva, protože hydratace je v boji s kocovinou základ.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

17 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:55
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
224 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat