Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Můžete pít citronovou vodu i když jste po jídle?

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

12.08.2018 | Zdraví a životní styl

Citronová voda. Slyšeli jste o tom, že někteří ji doporučují pít na prázdný žaludek, jiní naopak až po jídle? Pravda o trávení odhalena!

Pití citronové vody na prázdný žaludek, a to asi 30 minut před jídlem, pomáhá při trávení, tvorbě potřebných enzymů a produkci žaludeční kyseliny. Tento nápoj by se tak měl stát, tedy aspoň podle mnohých nutričních specialistů, pravidelnou součástí nejen ranního rituálu. Co se ale stane, když mu dáte přednost až po jídle? Špatný nápad to není, ale je třeba nebýt tak aktivní.

Čas po jídle. Kdy se poprvé napít?

Po dobrém obědě nebo večeři se doporučuje malý relax. V podstatě byste měli vyčkat s konzumací citronové vody asi tak hodinu po spolknutí posledního sousta. Před uplynutím této doby totiž trávení naopak zpomaluje!

Trávicí proces sám o sobě může trvat několik hodin – v závislosti na potravinách, které jste dostali na stůl. Většina jídel si během prvních 60 minut „sedne“, takže je velmi důležité nechat tělu čas, aby k tomuto procesu vůbec došlo. Sklenice vody s citronem však tento rituál narušuje. (Mimochodem, věděli jste, že citronová kůra obsahuje pětkrát více vitaminu C než samotná citronová šťáva?)

Stop veškerým studeným nápojům?

Další věc, kterou byste měli mít na paměti, je, že trávení je chemický proces, který vytváří teplo. Pokud během „usazování“ jídla, tedy bezprostředně po konzumaci potravin, pijete studené nápoje, opět dochází k prodlužování a zpomalování trávení.

Těm, kdo při bezprostředním stolování a krátce po něm pít musejí, odborníci doporučují vsadit na filtrované vody pokojové teploty nebo teplé čaje. (Obecně platí, že pokud máte potřebu pít, pak je to pravděpodobně způsobeno tím, že zvolené potraviny obsahují příliš mnoho soli, nebo že je vaše tělo dehydratované.) Ostatně, víte vůbec, co vlastně po takovém jídle dělat?

Odpočívejte

Odpočinek je důležitý, zvláště po těžkém jídle, neboť pomáhá obnovit funkci trávicího systému. Cítíte se unavení? Běžná věc! Mozek totiž odvádí energii do trávicího systému – a je trochu přetížen. Z tohoto důvodu je vhodné relaxovat 15 až 20 minut po gáblíku.

Jděte se projít

Jakmile si na pár minut odpočinete, můžete jít na procházku. Chůze jednoznačně zlepšuje trávení jídla, což je pochopitelně žádoucí. Nepokoušejte se však provádět jinou tělesnou aktivitu, která vyžaduje nadměrnou sílu a energii. Proč? Vzhledem k tomu, že veškerá pozornost směřuje k zažívacímu systému, je normální, že na ostatní aktivity už organismus nemá kapacitu.

Pijte zelený čaj

Po konzumaci hůře stravitelného jídla může pomoci zelený čaj. Kromě něj pomáhají i další bylinky, jako jsou například zázvor, heřmánek či máta. Vše vyjmenované podporuje trávení a čistí tělo od toxinů.

Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Jak se vyhnout ...

Smažené karbanátky

Smažené karbanátky

27 hlasů
40min 878 kJ 73 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kopřivová polévka

14 hlasů
35min 264kJ 58 Kč

Z mladých kopřiv vykouzlíte jednoduše velice chutnou p...

Hovězí pečeně

8 hlasů
6h a 45min 525kJ 410 Kč

Libové hovězí maso s omáčkou z vína a hořčice.

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více