Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čemu se vyhnout, pokud berete antibiotika. Tohle může narušit vaši léčbu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 9. 2018 | Zdraví a životní styl

Čas od času si při nemoci musíme pomoci léky. Někdy nám lékař předepíše antibiotika, ale jejich užívání je často spojeno s různými omezeními. Čeho se vyvarovat, abyste si k nemoci, kterou se snažíte vyléčit, nepřivodili další nepříjemnosti?

Slunce

Při braní antibiotik se doporučuje nevystavovat se slunečnímu svitu. Léky v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobovat ošklivé alergické reakce a kožní vyrážky. Sluníčku se vyhýbejte i několik dní po jejich dobrání.

Kyselé šťávy

Kyselé šťávy, džusy, limonády, citrony, pomeranče a zejména grepy rozhodně vynechte ze svého jídelníčku, pokud se léčíte pomocí antibiotik. Kyselost obsažená ve šťávách a ovoci může způsobovat ošklivé kožní vyrážky a zažívací potíže.

Mléčné výrobky

Problémem mohou být i mléčné výrobky a samotné mléko. Mléko obsahuje vápník, který tvoří s některými druhy antibiotik pevnou vazbu v žaludku a znemožňuje vstřebání léku a jeho následné účinkování. Nejen mléko, ale i minerální vody, minerální doplňky stravy nebo žaludeční suspenze, které se používají při bolestech žaludku či pálení žáhy, mohou s antibiotiky reagovat stejně. I jim byste se měli vyhnout.

Alkohol

Některá antibiotika zpomalují odbourávání alkoholu. To může způsobit nepříjemné stavy jako je závrať, zvracení, rudnutí obličeje, bolesti hlavy, bolesti hrudníku a neschopnost popadnout dech. Navíc antibiotika i alkohol zatěžují játra. Kombinace obojího není vůbec zdraví prospěšná.

Nepravidelné užívání

Dodržování intervalů a předepsané dávky je při braní antibiotik klíčové. Pokud totiž nebudete svědomitě dodržovat dávkování a interval, hrozí, že dávka nebude dostatečná, a bakterie, které se snažíte zahubit, využijí momentu, kdy v těle nekoluje tolik obranné látky a stanou se vůči ní rezistentní. Celá léčba je potom k ničemu.

Předčasné ukončení léčby

Antibiotika je vždy nutné dobrat celá. Mnoho pacientů léčbu předčasně ukončí, protože se cítí lépe, ale to lékaři rozhodně nedoporučují. Je důležité dobrat všechny předepsané dávky, aby byla bakterie dokonale zahubena a nehrozilo, že se choroba vrátí a nebude vůči další léčbě antibiotiky imunní.

Pití kávy ovlivňuje velikost ňader. V ohrožení jsou i ta ...

Salát se zeleninou

Salát se zeleninou

8 hlasů
50min 341 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečený květák s pórkem

12 hlasů
1h a 10min 352kJ 70 Kč

Zapečený květák jako příloha nebo samostatné jídlo.

Kuřecí paličky s medem a česnekem

8 hlasů
13h a 10min 561kJ 220 Kč

Voňavé, vynikající pečené kuřecí paličky.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více