Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čemu se vyhnout, pokud berete antibiotika. Tohle může narušit vaši léčbu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16.09.2018 | Zdraví a životní styl

Čas od času si při nemoci musíme pomoci léky. Někdy nám lékař předepíše antibiotika, ale jejich užívání je často spojeno s různými omezeními. Čeho se vyvarovat, abyste si k nemoci, kterou se snažíte vyléčit, nepřivodili další nepříjemnosti?

Slunce

Při braní antibiotik se doporučuje nevystavovat se slunečnímu svitu. Léky v kombinaci se slunečními paprsky mohou způsobovat ošklivé alergické reakce a kožní vyrážky. Sluníčku se vyhýbejte i několik dní po jejich dobrání.

Kyselé šťávy

Kyselé šťávy, džusy, limonády, citrony, pomeranče a zejména grepy rozhodně vynechte ze svého jídelníčku, pokud se léčíte pomocí antibiotik. Kyselost obsažená ve šťávách a ovoci může způsobovat ošklivé kožní vyrážky a zažívací potíže.

Mléčné výrobky

Problémem mohou být i mléčné výrobky a samotné mléko. Mléko obsahuje vápník, který tvoří s některými druhy antibiotik pevnou vazbu v žaludku a znemožňuje vstřebání léku a jeho následné účinkování. Nejen mléko, ale i minerální vody, minerální doplňky stravy nebo žaludeční suspenze, které se používají při bolestech žaludku či pálení žáhy, mohou s antibiotiky reagovat stejně. I jim byste se měli vyhnout.

Alkohol

Některá antibiotika zpomalují odbourávání alkoholu. To může způsobit nepříjemné stavy jako je závrať, zvracení, rudnutí obličeje, bolesti hlavy, bolesti hrudníku a neschopnost popadnout dech. Navíc antibiotika i alkohol zatěžují játra. Kombinace obojího není vůbec zdraví prospěšná.

Nepravidelné užívání

Dodržování intervalů a předepsané dávky je při braní antibiotik klíčové. Pokud totiž nebudete svědomitě dodržovat dávkování a interval, hrozí, že dávka nebude dostatečná, a bakterie, které se snažíte zahubit, využijí momentu, kdy v těle nekoluje tolik obranné látky a stanou se vůči ní rezistentní. Celá léčba je potom k ničemu.

Předčasné ukončení léčby

Antibiotika je vždy nutné dobrat celá. Mnoho pacientů léčbu předčasně ukončí, protože se cítí lépe, ale to lékaři rozhodně nedoporučují. Je důležité dobrat všechny předepsané dávky, aby byla bakterie dokonale zahubena a nehrozilo, že se choroba vrátí a nebude vůči další léčbě antibiotiky imunní.

Na dietě bez sacharidů zhubnete. Ale výrazně si také zkrá...

Plátky svíčkové s mangoldem

Plátky svíčkové s mangoldem

10 hlasů
60min 668 kJ 220 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květákový krém

12 hlasů
35min 249kJ 60 Kč

Jednoduchá krémová květáková polévka.

Filé s pomerančem

8 hlasů
45min 341kJ 110 Kč

rybí filé s pomerančovou omáčkou

Poradny

existuje prevence hemoroidů?

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické rizi... Více

Pobírám RP a pracuji na HPP, mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den,kdybyste pouze pobírala RP bez toho, abyste pracovala pro Vašeho původního zaměstnavate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více