Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Plavání v sychravých dnech. Jak si ho užít a neonemocnět

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12.10.2018 | Zdraví a životní styl

Říkáte si, že k navštěvování veřejných bazénů už není vhodná doba? Venku je chladno a sychravo, sušení vlasů fény, které jsou na koupalištích, není příliš efektivní a máte strach, že po hodině v chladné vodě riskujete nachlazení? Možná vás to překvapí, ale je tomu právě naopak.

Imunita a otužilost

Věřte nebo ne, ale lidé, kteří se věnují pravidelnému plavání celoročně, nejsou o nic více nemocní, než ti, kteří neplavou vůbec. Spíše je tomu naopak a to z důvodu, že plavání má velmi poštovní vliv na naši imunitu, zvětšuje kapacitu plic a chladná voda nás naučí otužilosti.

Dalším pozitivem je také udržování fyzické kondice, která je pro náš zdravotní stav velmi důležitá.

Vše má svá pravidla

Přesto, že není důvod se plavání v chladných měsících vyhýbat, je nutné dodržovat správný aklimatizační proces, abyste předešli onemocnění, způsobeným teplotním šokem.

Po plavání se řádně osušte. Nespoléhejte na čepici, kterou zakryjete mokré vlasy a ty pořádně vysušte. Fény v šatnách veřejných koupališť nebývají příliš výkonné, ale je možné vzít si svůj a za drobný poplatek (někdy i zdarma) jej využít.

Nezapomínejte ani na uši. Ty je třeba také dobře vysušit a to zejména u dětí, u kterých hrozí zánět středouší, sluchovodu nebo dutin.

Po plavání byste neměli hned opouštět prostor koupaliště a vystavovat se vnějšímu chladnému vzduchu. Jste rozehřátí a pod mnoha vrstvami oděvů se snadno zpotíte a venku pak hrozí rychlé prochladnutí. Po osušení byste se měli obléknout tak, aby vám nebylo chladno ani horko a počkat například v kavárně, než vaše tělo vychladne. Teprve potom můžete v klidu opustit prostory koupaliště.

Jste nemocní? Plavte!

Ač se vám to bude zdát zvláštní, dle lékařů může plavání účinně pomoci při nachlazení a ucpání dýchacích cest. Pokud tedy máte rýmu, zkuste si dát pár bazénů a vaše tělo „nakopnout“ k pořádné obranné činnosti. Plavání se však vyhněte, pokud máte kašel, teplotu nebo bolesti svalů. V takovém případě by se vám mohlo spíše přitížit.

Dejte na svůj dojem. Pokud se cítíte fit a jediné co vás trápí je ucpaný nos, nebojte se a vyrazte na stadion. Pokud se ale cítíte pod psa, na plavání zapomeňte.

Probouzíte se ráno celí rozlámaní? Změňte polohu nebo pol...

Rigatoni se špenátem

Rigatoni se špenátem

20 hlasů
40min 1020 kJ 94 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapečené brambory

6 hlasů
1h a 15min 482kJ 85 Kč

Letní zapečené brambory s rajčaty.

Salát z brambor a zelených fazolek

6 hlasů
55min 403kJ 55 Kč

Bramborový salát s lehkou zálivkou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více