Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zázvor výrazně omezuje zvracení při infekci žaludku a střev

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

06.12.2018 | Zdraví a životní styl

Zázvor patří už tisíce let k oblíbeným druhům koření a léčiv. Pomáhat může ale nejen při chřipce a nachlazení, ale také při těžkých infekcích trávicí soustavy provázených těžkým zvracením. Podle vědců z Neapole totiž zázvor výrazně omezuje zvracení a snižuje tak riziko vážné dehydratace.

Zázvor je silné antiemetikum – přípravek proti zvracení – a může pomoci také těhotným ženám při ranní nevolnosti. Vědci z Neapole ale prokázali, že u dětí ve věku jednoho až deseti let s vážnou gastroenteritidou (infekčním onemocněním trávicí soustavy) sníží zvracení o celou pětinu.

„Tento objev by mohl zachránit miliony životů po celém světě, protože na následky vážné gastroenteritidy umírají kvůli silnému zvracení a průjmu miliony dětí každý rok,“ tvrdí doktor Roberto Berni Canani z Neapolské univerzity.

Gastroenteritidu – zánětlivé onemocnění trávicí soustavy – způsobují viry, bakterie či prvoci. Vážná forma je provázena extrémním zvracením a průjmy, kvůli čemuž je tělo silně dehydratováno. Nebezpečné je toto onemocnění především pro děti rozvojových zemí, kde nemají dostatečnou lékařskou péči. Levný a dostupný zázvor by přitom mohl zachránit životy mnohým z nich.

„Zázvor by mohl velmi pomoci,“ věří doktor Berni Canani.

Všestranný pomocník

Pokud bychom však zázvoru připisovali jen pozitivní účinky při snaze omezit zvracení, sině bychom jej podcenili. Tento aromatický kořen našemu organismu prospívá na mnoha frontách!

Aktivní složka zvaná gingerol, jež je obsažená v čerstvém zázvoru, přináší úlevu nejen při migréně, ale odstraňuje bolest a otok ve svalech při artritidě. Tím to však ještě nekončí, protože hraje významnou roli i v prevenci obezity, cukrovky a Alzheimerovy choroby – alespoň podle názoru lékařů.

Reflux neboli pálení žáhy není nic příjemného. Projevuje se kyselou pachutí v ústech, těžkostmi při polykání a někdy i zvracením. Znáte to až moc dobře a většinou v takových situacích saháte po lécích? Jde to i jinak. Americká studie publikovaná v časopise Molecular Research and Food Nutrition uvádí, že zázvor je šestkrát účinnější než prášky snižující překyselení žaludku a pálení žáhy.

A zázvor do třetice. Ať už vás trápí stolička, nebo čtyřka vlevo dole, rychlou útěchu vám poskytne právě kořen zázvoru. Nasekejte ho na malé kousky a žvýkejte jako žvýkačku. Možná si moc nepochutnáte, ale můžete si být jistí, že se v noci vyspíte!

Jak si o Vánocích nepokazit dietu ani zažívání

Polévka z růžičkové kapusty

Polévka z růžičkové kapusty

10 hlasů
50min 180 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více