Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nezdravý životní styl zatěžuje srdce žen více než to mužské

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

07.12.2018 | Zdraví a životní styl

Stres, nadváha či obezita, nevyvážený jídelníček s nadbytkem sacharidů a nasycených tuků, nedostatek pohybu, kouření a městský vzduch a ruch. To vše působí zhoubně na zdraví srdce a oběhové soustavy. Podle britských odborníků však na ženský kardiovaskulární systém více než na mužský. Přesto muži trpí infarktem až třikrát častěji než ženy.

Důvod? Muži kvůli testosteronu více riskují a méně dbají na životosprávu. Takže i když jsou ohroženi nezdravým životním stylem méně než ženy, žijí podstatně nezdravěji. A častěji trpí infarktem či mrtvicí. Vědci se tak domnívali, že na ně působí nezdravý životní styl zhoubněji. Ale opak je pravdou.

„Ženy, které kouří, mají vysoký krevní tlak, diabetes a nadváhu, jsou ohroženy infarktem více než muži, kteří mají stejné potíže,“ tvrdí kardiologové z Oxfordské univerzity.

A riziko infarktu je u ženy kuřačky ve srovnání s mužem kuřákem o pětapadesát procent vyšší. U ženy s vysokým krevním tlakem ve srovnání s mužem s vysokým krevním tlakem o třiaosmdesát procent vyšší.

Infarkt je u žen podceňovaný

Ačkoli infarkt podle statistik postihuje muže častěji, neznamená to, že není pro ženy silně rizikový. Jenže možná z jiného důvodu, než byste si mysleli! Vědci z Britské kardiologické nadace tvrdí, že lékaři podceňují zdravotní stav mnoha žen, které by jinak měly včas dostat patřičnou péči při zvládání onemocnění oběhové soustavy. A to jednoduše proto, že choroby srdce a cév jsou považovány za převážně mužskou potíž. Mnoho žen tak kvůli zanedbané péči končí s opakovaným infarktem a častěji na infarkt umírají předčasně.

První rok po infarktu zemře třikrát více žen než mužů. Přitom celkově ale infarkty a mrtvice trápí muže více než ženy. A podle vědců z University of Leeds celkově na choroby oběhové soustavy umírá ročně asi o čtyřicet procent mužů více než žen. Kvůli tomu jsou ale ženy zanedbávány v primární péči. Z daných čísel tedy vyplývá, že po prvním infarktu dostávají muži daleko lepší péči, protože ženy jsou považovány za méně ohrožené.

„Musíme usilovněji pracovat na tom, aby se přestalo předpokládat, že infarkt srdce postihuje pouze určitý typ osob. Když totiž o něm uvažujeme, často vidíme jen muže středního věku s nadváhou, diabetem a kuřáka. To ale není vždy ten případ. Srdeční infarkty postihují širší spektrum populace včetně žen,“ míní profesor Chris Gale z University of Leeds.

Jak si o Vánocích nepokazit dietu ani zažívání

Polévka z růžičkové kapusty

Polévka z růžičkové kapusty

10 hlasů
50min 180 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více