Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lahev na vodu skrývá nebezpečné bakterie a plísně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

18.02.2019 | Zdraví a životní styl

Nosíte si do posilovny či do práce stále stejnou lahev na pití, nebo dokonce dáváte do školy svým dětem jednu a tu samou stále dokola? Tak pozor! Můžete sobě nebo svému dítěti přivodit nebezpečné zdravotní problémy.

Zrádné plasty

Zdá se být zbytečné kupovat si drahé lahve, když ty, které seženeme v obchodech s balenou vodou, mívají správný tvar i velikost. Když po půl roce lahev vypadá zašle, bez výčitek ji vyhodíme a pořídíme si novou. Jenže některé lahve nejsou určeny k opakovanému použití. Při opakovaném používání se mohou z plastů uvolňovat látky, které jsou karcinogenní a našemu zdraví ani v nejmenším neprospějí. Paradoxně se nejvíce těchto látek uvolňuje opakovaným mytím lahve nebo tehdy, když do ní naléváme teplé nápoje.

Hledejte značky!

Lahve, které jsou pro opakované používání vhodné, jsou označovány jedničkou v trojúhelníku nebo zkratkou PETE či PET. Nemluvíme ale pouze o lahvích, ve kterých běžně koupíte balenou vodu. Toto označení by mělo figurovat i na sportovních, cyklistických či školních lahvích. Pokud takovou značku na lahvi nenacházíte, rozhodně ji nepoužívejte více než jednou.

Pozor na plísně!

Zejména cyklisté nebo děti, mají v oblibě plastové lahve s pítky, které se jednoduše používají, a není třeba k jejich otevření použít obě ruce. Právě takové jsou ale díky mnoha záhybům a jinému mechanismu otevírání náchylné na zadržování nečistot a zbytků nápoje, které se při běžném mytí odstraňují jen velmi špatně. Výsledkem je plíseň, která se v záhybech utvoří a může být zdrojem nejrůznějších nemocí a zdravotním obtíží.

Vybírejte tedy takové lahve, které lze mýt v myčce při vyšších teplotách a lze k nim sehnat náhradní díly. Pravidelně měňte nejen samotná pítka, ale i celá víčka a na pítka používejte ochranné uzávěry, aby nepřišla do styku s okolními bakteriemi, například ve školní tašce.

Raději jen vodu

Co se týče pravidelného a opakovaného používání plastových lahví, je rozhodně vhodnější používat je jen na čistou vodu. Ovocné šťávy nebo čaje rychle kvasí a kromě špatně odstranitelného zápachu a nechtěného zabarvení lahví, mohou být jejich zbytky právě semeništěm plísní a bakterií.

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Ryba pečená na pomerančích

Ryba pečená na pomerančích

8 hlasů
1h a 10min 425 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska s kukuřicí

16 hlasů
45min 612kJ 174 Kč

Velmi dietní recept na přípravu tresky.

Kachní stehna s tymiánem

3 hlasy
1h a 35min 766kJ 210 Kč

Kachní stehna dušená s tymiánem a zeleným pepřem.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více