Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lahev na vodu skrývá nebezpečné bakterie a plísně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

18.02.2019 | Zdraví a životní styl

Nosíte si do posilovny či do práce stále stejnou lahev na pití, nebo dokonce dáváte do školy svým dětem jednu a tu samou stále dokola? Tak pozor! Můžete sobě nebo svému dítěti přivodit nebezpečné zdravotní problémy.

Zrádné plasty

Zdá se být zbytečné kupovat si drahé lahve, když ty, které seženeme v obchodech s balenou vodou, mívají správný tvar i velikost. Když po půl roce lahev vypadá zašle, bez výčitek ji vyhodíme a pořídíme si novou. Jenže některé lahve nejsou určeny k opakovanému použití. Při opakovaném používání se mohou z plastů uvolňovat látky, které jsou karcinogenní a našemu zdraví ani v nejmenším neprospějí. Paradoxně se nejvíce těchto látek uvolňuje opakovaným mytím lahve nebo tehdy, když do ní naléváme teplé nápoje.

Hledejte značky!

Lahve, které jsou pro opakované používání vhodné, jsou označovány jedničkou v trojúhelníku nebo zkratkou PETE či PET. Nemluvíme ale pouze o lahvích, ve kterých běžně koupíte balenou vodu. Toto označení by mělo figurovat i na sportovních, cyklistických či školních lahvích. Pokud takovou značku na lahvi nenacházíte, rozhodně ji nepoužívejte více než jednou.

Pozor na plísně!

Zejména cyklisté nebo děti, mají v oblibě plastové lahve s pítky, které se jednoduše používají, a není třeba k jejich otevření použít obě ruce. Právě takové jsou ale díky mnoha záhybům a jinému mechanismu otevírání náchylné na zadržování nečistot a zbytků nápoje, které se při běžném mytí odstraňují jen velmi špatně. Výsledkem je plíseň, která se v záhybech utvoří a může být zdrojem nejrůznějších nemocí a zdravotním obtíží.

Vybírejte tedy takové lahve, které lze mýt v myčce při vyšších teplotách a lze k nim sehnat náhradní díly. Pravidelně měňte nejen samotná pítka, ale i celá víčka a na pítka používejte ochranné uzávěry, aby nepřišla do styku s okolními bakteriemi, například ve školní tašce.

Raději jen vodu

Co se týče pravidelného a opakovaného používání plastových lahví, je rozhodně vhodnější používat je jen na čistou vodu. Ovocné šťávy nebo čaje rychle kvasí a kromě špatně odstranitelného zápachu a nechtěného zabarvení lahví, mohou být jejich zbytky právě semeništěm plísní a bakterií.

Čtyři veganské dny v měsíci omezí záněty ve střevech

Treska v rajčatové omáčce

Treska v rajčatové omáčce

17 hlasů
40min 416 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík s baby karotkou

10 hlasů
60min 470kJ 140 Kč

Králičí filé dušené s karotkou.

Treska ve vinné omáčce

0 hlasů
50min 363kJ 170 Kč

Treska opečená na másle s vinnou omáčkou a paprikou.

Poradny

nejvhodnější doba na očkování proti klíšť. encefalitidě

Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zv... Více

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

Dobrý den, obě u nás dostupné vakcíny mají porovnatelnou a tedy vysokou účinnost i bezpečnost. Ma... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více