Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dvacet kilometrů běhu týdně omladí cévy o čtyři roky za půl roku

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

18.05.2019 | Zdraví a životní styl

Lidé, kteří se rozhodnou začít běhat, nemusejí mít mindráky z toho, že jsou pomalí. Vědci z Londýnské univerzity totiž v experimentálním výzkumu prokázali, že i pomalý běh má výrazně pozitivní vliv na zdraví cév a krevní tlak. Osoby, které půl roku běhaly dvacet kilometrů týdně, měly o čtyři roky mladší cévy než před započetím výcviku, a tlak se jim v průměru snížil o čtyři milimetry rtuti.

Autoři tvrdí, že čím starší běžec byl, tím byl pozitivní vliv běhu silnější. U starších osob také prospíval srdci a cévám více pomalý běh než sprinty.

Vědci z Londýnské univerzity pak srovnáním vyšetření cév před započetím tréninku a po půlročním tréninku zjistili, že cévy se ve své ztuhlosti omladily o čtyři roky.

„To je srovnatelné s účinkem léků na vysoký krevní tlak, z hlediska celoživotního snížení rizika mrtvice to představuje zlepšení o deset procent. Nemusíte být zrovna elitní atlet, aby vám běh prospěl. Nejsilnější účinky byly pozorovány u těch, kteří byli starší a pomalejší běžci,“ tvrdí kardiolog doktor Anish Bhuva z Londýnské univerzity.

Podle něj má smysl začít běhat v jakémkoli věku. A vůbec přitom nemusí jít o žádné závodění a egem motivované soutěžení s ostatními. Zdravý je i pomalý běh, když je pravidelný a člověk uběhne kolem dvaceti kilometrů týdně.

Lék na srdce? I to zlomené!

Že běhání poziotivně ovlivňuje naše srdce, není nic překvapivého nebo nového. Jenže on podle všeho dokáže pomoci, i když máte srdce zlomené třeba z nešťastné lásky!

Podle americké studie provedené na Rutgersově univerzitě se sídlem v New Jersey definitivní rozchod dvou lidí aktivuje jisté oblasti mozku spojené s fyzickou bolestí. Takže ano, dramatické ukončení vztahu opravdu a nezpochybnitelně bolí. A je úplně jedno, kdo ze zúčastněných aktérů je hlavním viníkem a kdo ke statusu „single“ přišel jako slepý k houslím. I když by se mohlo zdát, že ronit krokodýlí slzy a cpát se zmrzlinou může alespoň lehce zmírnit utrpení, takhle to úplně nefunguje. Daleko lepší metoda proti smutku? Obléct si běžecké oblečení a dát si pěkně do těla!

Z průzkumu, který byl publikován v časopise Journal of Neuroscience, jednoznačně vyplývá, že i mírný klus je skvělým prostředkem, jak se s nenadálou životní situací elegantně poprat. Přesně tento pohyb totiž stimuluje produkci chemických sloučenin v mozku, které tlumí fyzické bolesti. Souběžně dochází k „výrobě“ šťastných hormonů neboli endorfinů, jež navozují dobrou náladu.

Motivace pro začátek se sportem

Zelné listy plněné mrkví

Zelné listy plněné mrkví

0 hlasů
2h a 0min 557 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Krevetová polévka

17 hlasů
25min 337kJ 165 Kč

Rychlá, výborná polévka s krevetami.

Jednoduchý zelný salát

3 hlasy
30min 377kJ 50 Kč

Sálát z bílého zelí a kapusty s chilli papričkou.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více