Dvacet kilometrů běhu týdně omladí cévy o čtyři roky za půl roku

Lidé, kteří se rozhodnou začít běhat, nemusejí mít mindráky z toho, že jsou pomalí. Vědci z Londýnské univerzity totiž v experimentálním výzkumu prokázali, že i pomalý běh má výrazně pozitivní vliv na zdraví cév a krevní tlak. Osoby, které půl roku běhaly dvacet kilometrů týdně, měly o čtyři roky mladší cévy než před započetím výcviku, a tlak se jim v průměru snížil o čtyři milimetry rtuti.

Autoři tvrdí, že čím starší běžec byl, tím byl pozitivní vliv běhu silnější. U starších osob také prospíval srdci a cévám více pomalý běh než sprinty.

Vědci z Londýnské univerzity pak srovnáním vyšetření cév před započetím tréninku a po půlročním tréninku zjistili, že cévy se ve své ztuhlosti omladily o čtyři roky.

„To je srovnatelné s účinkem léků na vysoký krevní tlak, z hlediska celoživotního snížení rizika mrtvice to představuje zlepšení o deset procent. Nemusíte být zrovna elitní atlet, aby vám běh prospěl. Nejsilnější účinky byly pozorovány u těch, kteří byli starší a pomalejší běžci,“ tvrdí kardiolog doktor Anish Bhuva z Londýnské univerzity.

Podle něj má smysl začít běhat v jakémkoli věku. A vůbec přitom nemusí jít o žádné závodění a egem motivované soutěžení s ostatními. Zdravý je i pomalý běh, když je pravidelný a člověk uběhne kolem dvaceti kilometrů týdně.

Lék na srdce? I to zlomené!

Že běhání poziotivně ovlivňuje naše srdce, není nic překvapivého nebo nového. Jenže on podle všeho dokáže pomoci, i když máte srdce zlomené třeba z nešťastné lásky!

Podle americké studie provedené na Rutgersově univerzitě se sídlem v New Jersey definitivní rozchod dvou lidí aktivuje jisté oblasti mozku spojené s fyzickou bolestí. Takže ano, dramatické ukončení vztahu opravdu a nezpochybnitelně bolí. A je úplně jedno, kdo ze zúčastněných aktérů je hlavním viníkem a kdo ke statusu „single“ přišel jako slepý k houslím. I když by se mohlo zdát, že ronit krokodýlí slzy a cpát se zmrzlinou může alespoň lehce zmírnit utrpení, takhle to úplně nefunguje. Daleko lepší metoda proti smutku? Obléct si běžecké oblečení a dát si pěkně do těla!

Z průzkumu, který byl publikován v časopise Journal of Neuroscience, jednoznačně vyplývá, že i mírný klus je skvělým prostředkem, jak se s nenadálou životní situací elegantně poprat. Přesně tento pohyb totiž stimuluje produkci chemických sloučenin v mozku, které tlumí fyzické bolesti. Souběžně dochází k „výrobě“ šťastných hormonů neboli endorfinů, jež navozují dobrou náladu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

32 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
39 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
113 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat