Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Držíte dietu, ale nehubnete. Tohle děláte špatně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

07.06.2019 | Zdraví a životní styl

Pokoušíte se zhubnout, ale pořád vám připadá, že spíš nabíráte? Snažíte se dodržovat jídelníček, cvičit, a stejně to nejde? Čím to může být?

Nedosažitelné cíle

Ten největší kámen úrazu je vytrvat. Neplánujte si, že během krátké doby zhubnete třeba deset kilo. Přílišná změna v režimu, „zaručená“ dieta a nezvyklá sportovní zátěž jen zklamou vaše očekávání, a nepříjemné pocity z toho, že se vám tolik nedaří, vás mohou zavést do bludného kruhu. Naopak, „spěchejte pomalu“. Vaše rozhodnutí „něco se sebou dělat“ stojí za odměnu: kupte si něco hezkého na sebe, změňte účes – prostě si dopřejte radost a pomalu nastolte režim: zkuste dát svému dennímu režimu pravidelnost.

„Pozitivní vnímání sebe sama stojí na dvou pilířích. Prvním je sebe hodnota: mám se rád (to nám moc nejde), druhým kompetentnost: něco umím, něco jsem dokázal. Pokud jste se rozhodli začít hubnout, stanovte si různé menší cíle, jichž lehce dosáhnete, a tím posílíte svou sebedůvěru. Pozitivně vnímejte i nepatrné úspěchy, opakovaně se chvalte, a tak posilujte podvědomí, které řídí vaše chování. A na tom stavte,“ radí psycholog Boris Štepanovič.

Bez plánu

Snídat kávu, oběd vynechat a najíst se až večer, to vám rozhodně s úpravou váhy nepomůže. Pravidelnost má něco do sebe: zkuste si to šikovně načasovat: snídaně, svačina, teplý oběd, svačina, večeře.

„Klidně se můžete navečeřet třeba v osm večer, jestliže chodíte spát pozdě, nebo máte navečer pohybovou aktivitu. Upřednostněte ale kvalitní bílkoviny a zeleninu a dostatečně pijte,” doporučuje výživová poradkyně Renata Štěpánová.

Bláznivé diety

Je známo, že příliš radikální diety či úplné hladovky vedou sice k úbytku tukové tkáně, ale zároveň dochází ke ztrátě aktivní tělesné hmoty. Metabolismus se s každou dietou zpomaluje, protože ví, že přijímáte málo energie a následnou stravu ukládá na horší časy. Zatímco, když přijímáte hodně energii v pravidelných intervalech, metabolismus se zrychluje.

„Cestu vidím ve změně myšlení o svém zdraví, stejně jako ve využití komplexního výživového programu, který neupírá tělu žádné pro něj podstatné živiny,“ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

Jídlo na nevhodném místě

Jíte při práci, v autě nebo dokonce v jiném dopravním prostředku? Stojíte u jídla? Nebo si ho naopak berete do postele? Pak se nedivte, že se vám nedaří hubnout. Nejenže jsou porce nekontrolovatelné, ale je prokázáno, že člověk má tendence jíst i kaloricky vydatnější, nebo nezdravá jídla. Na stolování si najděte čas, vychutnávejte si pomalu každé sousto, zkuste jíst v klidu a neřešit přitom žádné závažné problémy.

Nedostatečný spánek

Spánek přispívá k regulaci denního výdeje energie. Ale podle výzkumů stačí jediná probdělá noc, aby se následující den zpomalil metabolismus a tělo začalo přibírat na váze. Organismus totiž paradoxně vykazuje větší pocit hladu.

Nevhodní pomocníci

Vyzkoušeli jste léky, či podpůrné přípravky potlačující chuť k jídlu? Nepřinesly očekávaný efekt? Anorektika snižují chuť k jídlu a zvýšením motorické aktivity zvyšují energetickou spotřebu, ale jejich účinek je dočasný, a když nemáte dostatek sebekázně a vůle, můžete po jejich vysazení přibrat ještě víc. Inhibitory střevní lipázy zase způsobují změny střevní peristaltiky, které pro vás nemusí být zvládnutelné. Nejnovější výzkumy prokázaly, že cesta vede opačným směrem: přes navození pocitu sytosti.

Podle Prof. Štěpána Svačiny, PhD. obezitologa z 1. lékařské fakulty UK Praha se od přírodních látek (mořských řas a glukosomananů) postupně přechází k účinnějším syntetickým polysacharidům, které vedou k redukci hmotnosti o několik kilogramů.

Pořád stejně

Pokud jste se dlouho nehýbali, nevrhejte se do fyzické námahy po hlavě. Pravidelné cvičení příliš mírné intenzity také nepřinese efekt. Přebytečná kila začíná tělo spalovat až po čtyřiceti minutách cvičení mírné intenzity. S rostoucí intenzitou cvičení se mění způsob zapojení orgánů a využití energie v těle, což se promítá ve zrychlení srdeční činnosti, tedy tepové frekvence. Pokud chcete, aby vaše tělo spalovalo tuky a upravili jste svou hmotnost, chce to tak hodinku svižné chůze, běhu, joggingu, lekci spinningu nebo aerobiku. Poraďte se o jejich výběru s odborníkem.

Mazlení jen s řízečkem?

Že je častější než hezké chvilky s partnerem? Průzkumy ukázaly, že každý třetí nezadaný člověk, který žije jako tzv. single, se raději vzdá sexu, než by se měl připravit o jídlo. V manželství se na úkor jídla ochotně vzdává sexu osmadvacet procent lidí. Možná je to i tím, že v sexuálním životě chybí „bohatší jídelníček“, nebo tím, že vaše strava je samý cukr, bílá mouka a kynuté dobroty, které snižují sexuální touhu. V horším případě je jídlo to jediné, co vás nikdy nezklamalo – a to už stojí za konzultaci s psychologem. Rozhodně jídlo by nemělo být jediné životní potěšení! Naopak, je prokázáno, že sex přináší psychické uvolnění, a je jedním z nejpříjemnějších prostředků hubnutí.

Fakta o čištění zubů: Kazy se nedědí a jeden kartáček na ...

Hovězí plátky s fazolemi

Hovězí plátky s fazolemi

9 hlasů
35min 465 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Kachní prsa s rebarborou

7 hlasů
55min 519kJ 180 Kč

Restovaná kachní prsa s rebarborovým kompotem.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více