Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Na co si dát pozor při koupání ve volné přírodě

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

13.08.2019 | Zdraví a životní styl

Teplé počasí nám letos přeje a k létu neodmyslitelně patří i vodní radovánky. Koupání v přírodě má své kouzlo, ale přináší i rizika. Sinice, které můžete odhalit s pomocí PET láhve, nejsou jediným strašákem!

Ne každý se chce tísnit na veřejném koupališti či v chlorovaném bazénu. Při koupání ve volné přírodě však na člověka číhá řada nebezpečí. Jestliže si jich budete vědomi, můžete se jim z větší části vyhnout. Jaká pravidla je třeba ctít?

Kam ano, a kam ne

Krkolomné vstupy do vody v kombinaci s prudkým spádem považuje mnoho dospěláků za dobrodružství, děti však často odradí. Uvědomte si, že v dětském vnímání je všechno „větší“. Když se do vody ponoříte rovnou po pás, pěkně se osvěžíte, ale pro vašeho potomka to může být dost nepříjemný šok. Volte proto raději koupaliště s pozvolným vstupem, případně dítě dopředu varuje. Rozhodně ho nepouštějte samotné!

Stejně tak nemusí každá ratolest ocenit průchod vysokou trávou, byť bez kopřiv. Dále mějte na paměti, že plavání v rybnících, konkrétně ve večerních hodinách, je téměř vždy spojeno s přítomností komárů. Kdo nemusí koupání se zvířaty, ať se rozhlédne, jestli nejsou na blízku psi nebo koně. U nich hrozí riziko vyššího výskytu ovádů a podobného bodavého hmyzu.

Sázka na jistotu? Gumáky!

Pokud jste si vybrali přírodní koupaliště, kde nevidíte na dno, nejen děti uvítají boty do vody. Dno určitě zkontrolujte nejdříve sami a až pak tam vpusťte malé potápěče. Ve vodách s pískovým podložím bývá voda čistá až průzračná. Hrozí tam nástrahy spíše od lidí, a to v podobě rozbitých lahví. V lomech vás zas může překvapit studenější voda, výčnělky skal a proměnlivá hloubka. To však není zdaleka to nejhorší, co vás může potkat!

Kvalita vody

Mrtvá ryba na hladině nebo na břehu neznamená katastrofu. To se prostě u přírodních vodních ploch stává. V pozoru však buďte v případě, že se uhynulých ryb vyskytuje víc. Tekoucí vody přitom bývají obecně čistší než stojaté. Velkým strašákem přírodního koupání však bývají sinice.

V teplých dnech se rychle rozrůstají a při přemnožení způsobují hlavně alergie. U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho se ve vodě zdržuje, mohou způsobit vyrážky, zarudlé oči a rýmu. Sinice navíc produkují různé toxiny (jedovaté látky). V závislosti na tom, kolik toxinů se do těla dostane, liší se i projevy. Možné je všechno od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. To je dost důvodu k tomu, naučit se sinice spolehlivě odhalit!

Jednoduchý test

Zda se sinice ve vodě vyskytují, si můžete ověřit rychlým testem. Láhev se zúženým hrdlem (lze použít průhlednou PET láhev) zcela naplňte vodou a nechte alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se při hladině vytvoří zelený kroužek tvořený organismy ve tvaru

jehličí nebo zelené krupice (a voda přitom zůstane čirá), jde s největší pravděpodobností o sinice.

Zůstane-li voda zakalená rovnoměrně, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, bude se jednat spíše o řasy. Ještě jednodušším testem je vstupovat opatrně (!) do vody tak, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen na hladině nevznášejí drobné zelené částečky. Když ano, máte opět co dočinění se sinicemi.

Pro všechny případy však vždy dodržujte základní pravidla. Vodu nepolykejte, zdržujte se v ní jen krátkodobě a nezapomeňte se osprchovat. Více náchylné jsou děti trpící astmatem nebo ekzémem. Pediatři proto doporučují koupání v rybnících až od jednoho roku věku dítěte.

Historie cvičení: Čím se trápily naše babičky, maminky a ...

Brambory se smetanovým sýrem

Brambory se smetanovým sýrem

12 hlasů
1h a 20min 239 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuře na jablkách

18 hlasů
1h a 35min 525kJ 120 Kč

Kombinace kuřecího masa, jablek a medu - vyzkoušejte.

Kuřecí kousky na orientální způsob

11 hlasů
1h a 10min 549kJ 95 Kč

Jednoduchý, rychlý a dobrý tip na oběd

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více