Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Skladba večeře rozhoduje o přibývání na váze

22.07.2020 | Zdraví a životní styl

Snídaně se považuje za nejdůležitější část dne. Ale co ostatní jídlo? To snad významné není? Pochopitelně, že ano. Správná skladba večeře rozhoduje o tom, jestli po probuzení trpíte nevolností. Kterým potravinám je moudré se vyhýbat?

Jídlo má hluboký vliv na tělo i mysl a hraje tak důležitou roli při správném fungování organismu. Od rána do večera ovlivňuje to, jak se cítíte a jak aktivní vaše tělo je. Že snídani zahajujete toastem s marmeládou a kávou s cukrem? Tyhle jednoduché sacharidy se při trávení ihned přeměňují na cukr, takže dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Po snídani se dostavují chutě a touha po něčem nezdravém.

Rizika spojená se špatným výběrem

Proto se říká, že první ranní jídlo rozhoduje o další vaší činnosti. Energie nebo naopak malátnost, pocit sytosti či nezvladatelná dychtivost po čokoládě, brambůrcích a sladké limonádě? Vyberte si, záleží na vás. A obezřetní buďte i u večeře.

Podle ajurvédy je základem trvalého zdraví rovnováha tří dóš; váta, pitta a kapha. Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr těchto tří dóš, přičemž kapha sídlí v žaludku. Přivádí organismu vodu, řídí strukturu buněk, tělesné funkce, růst, metabolismus buněk, zároveň vyživuje klouby a kůži a v neposlední řadě zabezpečuje imunitu. Kapha dominuje v poslední části dne a je třeba ji vyrovnat, ne podráždit.  

Lehké a stravitelné

Vhodné není mastné a mražené jídlo, vyhýbejte se i tomu těžce stravitelnému. Dobře vám neudělá tvaroh a v létě tolik oblíbená zmrzlina, a to ani v malém množství. Během noci se s tím tělo nepopasuje, což vede k přibývání na váze, rýmě ihned ráno po probuzení, kašli, špatnému trávení, nadměrnému slinění, alergiím a u některých velmi citlivých jedinců i ke zvracení.

Ajurvéda proto hlásá, že podobné nesprávné stravovací návyky mohou nakonec vést k tvorbě a akumulaci toxických látek v těle. Pokud trpíte některou z výše uvedených komplikací, je nejvyšší čas začít se o sebe náležitě starat. Co si nandat na talíř?

V jednoduchosti je síla

Tvaroh nahraďte podmáslím. Snažte se nesolit, neboť sůl zadržuje vodu. Do jídel přidávejte víc zelené listové zeleniny, také snižte příjem cukru a nahraďte jej medem, tím skvělým pomocníkem proti hlenům. Milujete-li šálek teplého mléka, okořeňte jej troškou zázvoru nebo kardamomu.

Mezi vhodné pokrmy patří třeba cuketové placičky s parmazánem, celozrnné špagety s avokádovou omáčkou, zapečený květák s česnekem, vaječná omeleta s kozím sýrem či lososová pomazánka s rukolou podávaná na celozrnné bagetě. Ostatně večeře, stejně jako oběd, by měla obsahovat vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a zdravých tuků.

Přitažlivé výhody červeného vína

Kuře s kyselým zelím

Kuře s kyselým zelím

12 hlasů
1h a 20min 668 kJ 149 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvový krém

28 hlasů
25min 234kJ 30 Kč

Vydatná a zdravá polévka.

Kuřecí prsa se zeleninou julien

11 hlasů
45min 458kJ 99 Kč

Dietní kuřecí prsa se zeleninou připravenou v páře.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více