Jak pečovat o povlečení?

26.04.2019 | Bydlení a design

Povlečení je jednou z důležitých součástí naší ložnice. Dotváří její celkový vzhled a zároveň přichází do přímého styku s naší pokožkou. Mělo by ladit s interiérem, i pohladit naše tělo. Jak o něj pečovat, abyste se z něj dlouho těšili?

Záleží na kvalitě

Možná otřepaná fráze, ale v tomto případě rozhodně pravdivá. Když nebudete hlídat kvalitu, barvy po několika vyprání vyblednou, povlečení ztratí svůj tvar. Pak je to k pláči.

Před prvním použitím povlečení vyperte

Ano, a nejlépe hned dvakrát. Pozorně si přečtěte údržbový štítek. Povlečení vyperte na 40 °C s použitím vhodného pracího prostředku. Před praním ho zapněte a otočte naruby.

Při prvním praní se odstraní zbytkové barvy a nečistoty z výroby.

Běžná péče

Řiďte se štítkem s doporučenou údržbou. Každý materiál totiž vyžaduje něco jiného. Mezi povlečení se složitější údržbou patří klasická bavlna, satén a damašek. Povlečení se snadnou údržbou je z krepu, flanelu či mikrovlákna.

Bavlněné povlečení

Doporučená teplota bývá 40 °C, maximálně 60 °C. Pokud není opravdu hodně zašpiněné, perte ho na nižší teplotu. Prací prostředek volte podle barvy povlečení a materiálu. Než dáte povlečení do pračky, otočte povlečení naruby a zapněte zipy nebo knoflíky.

Sušte nejlépe na čerstvém vzduchu. Nevyvěšujte jej za rohy – kolíčky by mohly zdeformovat tvar. Spíš ho různě skládejte, usnadníte si tím i žehlení. Kdo preferuje sušičku, nic mu v tom nebrání, ale je třeba nastavit co nejšetrnější program.

Polybavlna

Bavlna s příměsí polyesteru. Povlečení ze směsových je, co se údržby týče, méně náročné. Lépe drží tvar a vzhled, je lehčí, rychleji schne a možná ho nemusíte ani žehlit. Pokud to bude potřeba, žehlete ho naruby a než ho uklidíte, nechte ho vychladnout. Oproti čisté bavlně je i jemnější na dotek.

Krepové povlečení

Perte ho naruby, zapnuté a nedávejte k němu prostěradla. Vhodná teplota je opět 40 °C. Krep se nesmí žehlit, proto to ani nezkoušejte. Zničili byste ho. Vždyť krep je vlastně zmačkaný. V pravidelných pruzích se střídá hladká a zvrásněná část. Povlečení jen usušte a hned složte.

Satén

Nejšetrnější je praní ve studené vodě. Tím se ale nezbavíte špíny ani roztočů. Proto dbejte na maximální teplotu 40 °C, perte zapnuté a naruby. Použijte kvalitní prací prostředek, nepoužívejte aviváž. Dejte si pozor na složení – místo polyesteru sáhněte po bavlněném saténu.

Damašek

Použijte šetrný prací program a prací prostředek na jemné prádlo. Maximální teplota praní je 40 °C. Sušte ho jen po nezbytně nutnou dobu, aby nepřeschlo.

Každý materiál vyžaduje něco jiného. V něčem se ale přece jen shodují. Žádné povlečení neperte naráz s prostěradly a nemělo by přijít do styku ani s aviváží. Sice by pak bylo příjemnější na dotek, ale na úkor prodyšnosti a savosti.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Odsuňte tento týden svůj společenský život na jeho druhou polovinu a v té první se soustřeďte na rodinu. Zkuste zkrátka tento týden trávit více času se svými blízkými – pomůže vám to předejít případnému nedorozumění, které poslední dobou hrozilo a které by mohlo nepříjemně poznamenat váš vztah. Nebojte se na tomto poli ani ráznějších kroků ke zm... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

39 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
89 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat